Stadsnieuws Rechtszaken. Sport School en kerk. Onze Leestafel. Binnenland Gemengd Nieuws. 47 punten; J. Rouw, Goes, 46 punten; 'J. van Zweeden, Goes, 46 punten; C. J. van Vessem, Zaamslag, 46 punten; A. db Witte, Wemeldinge, 45 punten. Gewone schutters: P. A. Goedegebure, St. Annaland, 49 punten; F. van der Peijl, Hansweert, 49 punten; H. Uijl, Poort vliet 48 p.; A. J. Slabbekoorn, Ierseke, 48 p.; J. L. van Dijke, Oud-Vossemeer 47 p.; P. de Lange, Biggekerke 47 p.; C. Mahu, Stoppeldijk 47 p.; J. van Goor, Temeuzen 47 p.; C. J. de Mol, Baarland 46 p.; J. D. Schipper, Goes 46 p.; G. Melio, Baarland' 46 p.; A. Raamsdonk, Vlissingen 46 p.M. C. Eek- hardt, Ierseke 45 p.; H. Danker, Ier seke 45 p.; J. v. d'. Klooster, Oud-Vos semeer 45 p.; A. Langebeeke, Vrouwe- poldór 45 p. Personeele baan, Marga 12 M. (max. 50 punten). Mr. scherpschuttersG. Sturm, Veere 46 p.; J. Aers, Oostburg 40 p. Gewone schutters: A. die Munck, Bors- sele 50 p.; A. Koets, Grijpskerke 50 p.; P. Karelse, Borssele 50 p.; J. J. dfe ja ger, Nieuwdorp 49 p.; J. Vlieger, Grijps kerke 49 p.; j. Martens, 's Heeredhoek 49 p.; J. L. v. d. Have, Nieuwerkerk 49 p.; W. H. Modderkreke, Nieuwdorp 49 p.; J. Wondergem, Serooskerke 48 p.; B. J. de Smit, Sluis 48 p.; M. Stoutjes- dijk, Stavenisse 48 p.; J. A. Mol, Ka- pelle 48 p.; J. Hoondiert, 's Heeredhoek 48 p.; N. Moerman, Nieuwdorp 48 p.; A. Bostelaar, Aagtekerke 48 p.; H. Meijers, Serooskerke 48 p.; A. G. v. d. Berge, Nieuwdorp 48 p.; H. Geldof, Se rooskerke 48 p.; A. J. Bevelander, Sluis 48 p.; A. Melis, Borssele 47 p.; J. Wirtz, 's Heeredhoek 47 p.; H. Poortvliet, Nieuwdorp 47 p.; M. P. Pleijte, Nieuw dorp 47 p. Revolver-wedstrijd voor officieren. Be- rekend naar de twee eerst geschoten serie's, waarvan die hoogste telt. Kapitein G. W. Graafhuis, Middel burg 57 p.; Ie luitenant P. J. Elout, Domburg 53 p. (Buiten mededinging) Kolonel F. H. Umbgrove, Middelburg 68 p.; majoor D. J. Gorter, Middel burg 64 p. Landstorm Korps Mo tor dienst. Op 23 September a.s. zal in Zeeuwsch Vlaanderen eene groote oefening van bo vengenoemd korps worden gehouden, waar bij ingedeeld worden vliegtuigen uit Soes- terberg en schepen van die Landstorm Vaar tuigendienst. Zonneslraaldag 1927. De speldjesverkoop te Wiihelminadorp heeft opgebracht f 10,45; te Katten- dijke f 9,05 Vs. Hoedekenskerke. Van de lichting 1928 zijn de vólgende personen tot gewoon dienstplichtige bestemd: J. G. Chamu- leau, Mi. Poortvliet en C. Quinten. Hansweert. Het zeilschip „Cornelia schipper van Parijs, geladóm^ met mais van Antwerpen naar Utrecht, is door het motorschip „Atalanta" nabij Bath met gescheurde zeilen opgepikt en hier behou den binnengesleept. Het zeilschip „De Mark schip per van Dongen, geladen met steen naar Walsoordien, had het ongeluk in Keabem dat de giek brak. De sleepboot „Su- zamna" heeft het schip daar opgepikt en naar bestemming gesleept. Tot havenmeester bij het kanaal door Zuid-Beveland te Hansweert is be noemd' P. Hoevens, sluismeester aan de sluizen van het kanaal van Terneuzen te Terneuzen. Heinkenszand. Ds. C. W. Keur al hier is beroepen te Middelburg in de va cature Ds. Hamming. Kapelle. Toen Maandagmiddag om 3 Dr. Wouda van Kloetinge kwam om de praktijk voor Dr. Pfeiffer te Kapelle waar te nemen, kwam hij in botsing met de autobus van den heer Leendertse uit Hansweert, juist op het spnalst gedeelte van dó Goesche straatweg, vlak voor het hek van de villa „Eureka" te Ka pelle. Dr. Wouda kwam met zijn auto in de sloot-terecht, de heer L. bleef zijn stuur meester. Een der wielen was to taal vernield. De inzittenden, alsmede Dr. Wouda bekwamen weinig of geen letsel. De materieele schade is vrij groot. De rijkspolitie was spoedig ter plaatse om deze zaak te onderzoeken. Zoodra de nieuwe autoweg komt, zal ook deze ge vaarlijke bocht verdwijnen. Middelburg. Door den hoofd - ingenieur- directeur van den Rijkswaterstaat te Middelburg is hedenmorgen aanbesteed bet aanbrengen en inwalsen van een deklaag van steenslag op den weg langs de west zijde van het kanaal door Zuid-Beveland, tusschen de Postbrug en de Bonzijbrug te Wemeldinge, behoorende tot de werken van het kanaal d'oor Zuid-Beveiand. Ra ming f 10.500, Ingeschreven werd' door: H. Kosten Cz. te Wemeldinge f9974; J. J. Jansen te Middelburg f9950; W. v. d. Linde te Kattendijke f9949; Firma A. van Dijk-Petiet te Bergen op Zoom f9890; A. v. d. Kreeke te Wolpbaartsdijk f 9800; R. Verschelling te Terneuzen f9799; N.V. Maatschappij tot liet aannemen van werken „Mabu" te Middelburg f9725; Iz. Lagasse te Koudekerke f '9649P. J. de Bourgraaf te Wemeldinge f9575; M. Hooges leger te Wemeldinge f9480; A. v. d'. Straaben Jr. te Hansweert f9440; J. H. v. d'. Ven te Vlissingen f9250; P. C. Zanen te Tilburg f9235; N.V. „Mabuat" te Willemstad f9209; L. F. Kopes 1e 's Hertogenbosch f8890; Fr. Duijnhouwer Sr. te Goes f 8842. Trouwe dienst. Mej. Joh. Kiters, die meer dan 45 jaren als huishoudster in betrekking is bij Mevr. Wed. Massee te Hilversum, ontving de medaille in zilver, verbonden aan de Oranje-Nassau-Orde. Nieuw kerkorgel voor Zuid-Afrika. Men schrijft ons Reeds geruimen tijd geleden werden door een jury ontwerpen gevraagd voor een nieuw pijporgel in dó bekende Kerk van Machado, in Transvaal. Behalve een aantal bindende voorschriften over mate riaal, b.v. teak houten kast enz., werd de detailleering van het binnenwerk ge heel overgelaten aan de daartoe uitge- nood'igde bekende Engelsche, Duitsche en één Nederlandsche firma. Mede door van hoogerhamd verleenden financieelen steun, werd de gemachtigde commissie in staat gesteld' het bekroonde ontwerp aan te koopen. Dien overeenkomstig werd aan de or gelbouwers A. S. J. Dekker te Goes de opdracht verleend tot den bouw van bet instrument, volgens de ingediende plannen. Veemarkt. Ter markt van Dinsdag j.l. waren aangevoerd: 7 loopvarkens en 61 biggen. Dronken. De kantonrechter te Middelburg ver oordeelde wegens dronkenschap bij eerste herhaling L. O. uit 's Heerenhoek tot 3 dagen hechtenis. Kwakzalver ij. Het kantongerecht te Dokkum behan delde Maandagmiddag een zaak tegen een 58-jarigen veehouder, wonende onder Rim- sumageest, beklaagd van het onbevoegd uitoefenen der geneeskunst. Voor een der gelijk feit werd hij het vorige jaar tot twee maal f 300,boete veroordeeld. Het aantal patiënten-, uit alle oorden des lands, dat bij hem baat tracht te vinden, bedraagt rond 1000 per week. Hem is ten laste gelegd', dat hij: le. op of omstreeks 25 April 1927 aain Freerk van der Wal voor zijn dochtertje Renske, welke uitslag had', den raad heeft gegeven om het kind met polka-water en zout te wasschen; en 2e. op of omstreeks 28 April 1927 Pietje A ff ringt beeft be handeld die iets aan haar knie had, van wie hij die urine had bekeken, om haar vervolgens tegen betaling een flesch medi cijnen voor inwendig gebruik en een voor uitwendig gebruik ter hand te stellen. Nadiat vele getuigen waren verhoord, vordierde de ambtenaar van het O. M. voor het eerste ten laste gelegde feit vrijspraak, voor het andere f 300,boe te of 50 dagen hechtenis. De verdediger riep de uiterste clemen tie in van den rechter en vroeg de ge ringste geldboete op te leggen. Luchtvaart. De vermiste vliegtuigen. Het Amerikaansehe stoomschip .Kyle' heeft op ongeveer 100 mijl afstaud van de plaats vanwaar de vorige week de „Ola Glory" zijn noodseinen heeft afgezonden, het wrak van de „Old Glory gevonden Het dreef op ongeveer 51° 17' N.B. en 39° 23' W.L. op den Oceaan. Van de bemanning van het vliegtuig, Berthaud en Hill en den journalist Payne is geen spoor gevonden. Handwerken op de H. B. S. Aan de Zierikzeesche Rijks. H. B. S, zal in 't vervolg ook handwerkonderwijs voor meisjes worden gegeven. Het onderwijs, dat in hoofdzaak op de nuttige handwerken gericht zal zijn zal, althans op den duur, mede de fraaie handwerken omvatten, terwijl afzonderlijk schoolgeld voor dit onderwijs niet zal worden gevorderd. De Zierikzeesche H. B. S. is de tweede R. H. B S. in ons land, die dit onder wijs zal verstrekken Bovengenoemde school, die in 1925 door de opening van de litt. econ. afd zulk een belangrijke verruiming van leer- gelegenheid verkreeg, zal door deze nieuwe uitbreiding in toenemende mate de waar deering en de genegenhe d van de bevol king van Schouwen-Duiveland hebben. Een nieuw tijdschrift. Te beginnen met 15 Januari a s zal bij Van h'olkema Warendorff's Uitg.- VI ij te Amsterdam een nieuw maandschrift verschijnen getiteld „Onze Aarde", onder redactie van dr. W. van Bemmelen, lector aan de UnivcTsiteit te Amsterdamkolo nel ter zee J. H. G. Kremer, de ontdek ker van den WilhelininatopJ. G. Lam s'er, conservator aan het Koloniaal Jnsti tuut; dr. W. G. N. van der Steen; A N J. Thomassen fi Thuessink van der Hoop, de eerste Indiëvlieger en Ph. C. Visser, de ontdekker in het Himalaya gebergte. Wie is de gelukmige? Tusschen dé gemeenten Den Haag en Rotterdam is sedert lang een geschil han gende over een belangrijk bedrag aan opcenten op de Dividend- en Tantième belasting, waaromtrent de „N. Rott. Crt." dezer dagen wist mede te deelen, dat de kansen van Den Haag niet slecht staan. Het „Vaderl." daarentegen meent, dat Den Haag zéér weinig kans heeft gelijk te krijgen in het geschil, dat op het oogen- blik in behandeling is bij den Raad van State. De kwestie loopt over de vraag of' de";Koninklijke Petroleum Maatschappij dan wel de Bataafsche haar bedrijf uit oefent in de Maasstad of in de Residen tie. Vau de beslissing hierover zal af- hangen, of Den Haag een financieelen meevaller van ongeveer acht ton krijgt, of dat Rotterdam de gelukkige zal zijn De onbewaakte overweg. Op een onbewaakten overweg te Vrie- zenveen is Maandagmiddag een met een paard bespannen wagen door een trein gegrepen De twee inzittenden werden er uitgeslingerd. Het vijfjarig zoontje van den arbeider L. werd op slag gedood. De bestuurder bleef bewusteloos liggen. Zijn toestand is evenwel niet ernstig. De treindief. De Zaterdagavond te Roosendaal aan gehouden de L. uit den Haag, die zich schuldig maakte aan treinroof, bekende na herhaald verhoor door de marechaussees te Roosendaal, dat hij zich ook schuld g had gemaakt aan circa 9 fietsdiefstallen, gepleegd te Amsterdam, Rotterdam en Den Haag. De politie in deze steden is hier van aanstonds verwittigd waarop een uit gebreid onderzoek naar het zonderegister van den man allentwrgen is ingesteld. In afwachting is hij overgebracht naar het huis van bewaring te Breda. Rijksweg Roosendaa 1-g r e n s. Naar aanleiding van het voorstel van den heer Dane, lid van den gemeenteraad van Willemstad, inzake den aanleg van een rijksweg via Roosendaal naar de Bel gische grens, is Maandag ten raadhuize te Roosendaal een vergadering gehouden van de burgemeester van Roosendaal, Oud en Nieuw Gastel en Willemstad. Ook waren aanwezig de heeren Th. Tiebackx consul van België, Vlekke industrieel te Stampersgat, Dane lid van de Prov. Staten en Jac. Vos lid der Tweede Kamer. Na uitvoerige besprekingen, werd be sloten een zeer krachtige actie ter hand te nemen. Rooken en benzine. Zondagmiddag was een motorrijder uit Maastricht te 1 eende (N.Br) bezine aan het bijvullen. Hij stak daarbij eencigaret aan, waardoor de benzine in brand vloog Hij wierp de slang van de aftrapiürichting daarop weg, juist in de richting waar eenige kinderen stonden, wier kleederen in brand vlogen. Omstanders snelden te hulp. Twee kinderen beliepen vrij ernstige brandwon den, evenals de moeder van een der kin - deren en een der omstanders. Reizen op kosten der gemeente. In verschillende gemeenten gebeurt het dat wethouders of hoofdambtenaren reizen naar andere plaatsen doen om daar een onderzoek in te stellen naar zaken die voor de gemeente van belang zijn. Reizen is goed, maar dan niet op kos ten der gemeente is het standpunt van den gemeenteraad te Assen Met meerder heid van stemmen heeft nl. de gemeente raad van de Drentselie hoofdstad goed keuring onthouden aan een uitgaaf van ruim f 105 voor een reis van .den voor zitter met twee technische ambtenaren naar de Gesolei te Dusseldorff en deze uitgaaf van de rekening 1926 afgevoerd zoodat de kosten thans privé ten laste der betrokkenen komen. Verder sprak de raad nog als zijn opi nie uit, dat eenige vergoeding aan wet houder Jansen voor dienstgebruik van diens particuliere auto (in 1926 totaal f 136 50) in strijd is met art. 24 der ge meentewet. Voor den voorzitter van den raad en de technische ambfenaren inmiddels een leelijke strop Een eigenaardige nióó'ird. Een vreemdsoortige moord is dezer da gen te Kaapstad gepleegd. Een reeds oudere lieer was voor een vijftal jaren door een auto aangereden en had daarbij zijn been gebroken. De bestuurder van den auto, een zeer gezien, hooggeplaatst ambtenaar, aan wiens schuld dó aan rijding te wijten was, had den over- redene op zijn kosten iin het ziekenhuis laten verplegen. Door verschillende om standigheden duurde het echter gerui men tijd', voor de beenbreuk volkomen was hersteld. De patiënt schijnt hierdoor den indruk te hebben gekregen, dat bij verkeerd werd behandeld en kweekte tij dens- zijn ziekte een steeds groeienden haat aan tegen den autobestuurder en den behandelen dein arts. Het zou echter vier jaar duren voor die haat tot uiting zou komen. Op zekeren avond in Augustus j.l. nam hij een taxi en liet zich brengen naar het huis van den regeerings-ambtenaar. De knecht diende hem aan. De ambte naar kwam in de gang, een schot weer klonk en doodelijk getroffen stortte hij neer. Zijn jonge vrouw vloog op het geluid van het schot eveneens naar het portaal, dekte met haar lichaam dat van haar man en wederom klonken twee, schoten, die de jonge vrouw zwaar verwondden. Kalm liep toen de moordenaar het huis uit, naar het huis van den dokter, die hem behandeld had. Hier herhaalde zich hetzelfde spelletje. Doch de dokter was een pootige kerel. Met ai zijn ge wicht wierp hij zich op zijn aanvaller en. na een gevecht van een kwartier wist hij hem bewusteloos te slaan. Thans staat deze ruim zestigjarige heer, die alom een zeer gunstige repu tatie genoot, voor dó rechtbank en het zal een wondór zijn, indien hij aan de doodstraf zaL ontkomen. Rusland en de geleerden. Kort geleden heeft de bekende Oekraji nische gelieerde prof. Sjtsjerbakowsky zelf moord gepleegd. Een door de rechterlijke macht ingesteld1 onderzoek heeft aange toond, dat de zelfmoord het gevolg was van de abnormale toestanden, die door het sovjet-regime zijn ontstaan. De zelf moord van dien algemeen beminden his toricus heeft onder de geleerden veel verbittering gewekt en 79 Oekrajinische geleerden hebben besloten de regeering eein memorandum te zenden met een rij eischen. Zij willen een openbaar gerech telijk onderzoek naar de oorzaken, die prof. Sjtsjerbakowsky er toe hebben ge bracht zelfmoord' te plegen en verder, dat in het vervolg bij het benoemen van lei ders van wetenschappelijke instituten re kening zou gehouden worden met de mee- ning en de wenschen van de geleerden, die in die instituten moeten werken. Volkscommissaris Skripinik heeft deze eischen van de hand gewezen. In een redevoering uitte Skripmik zijn veront waardiging over de „onbeschaamdheid" van de geleerden, die de regeering zulke eischen durfden te stellen. De eerste eisch, zei Skripnik, is een beleediging voor de sovjet-justiitie, want hij bewijst, dat de geleerden geen vertrouwen in de onpartijdigheid van de sovjet-justitie stel len. Die tweede eisch bedoelt een invoe ring in dó Sovjet-Unie van de „middel- eeuwsche instelling der academische vrij heid" zooals Skripmik zich uitdrukte. De sovjet-regeering kan geen academische vrij heid toelaten. Het memorandum van de 79 geleerden heeft volgens Skripnik, een contra-revolutionair karakter. De volks commissaris verklaarde, dat de 79 geleer den tegenstanders van het sovjet-regime zijn en dreigde hen met de G.P.O.E. Hij erkende daarbij (volgens het verslag van zijn redevoering in de Oekrajinische bladen), dat de sovjet-regeeiring vreest, dat het buitenland iets van dat protest zou te weten komen, hetgeen „het prestige van de sovjet-regeering kan schaden"* Minder huwelijken en ge boorten Ook in Engeland gaat het aantal huwe lijken en geboorten achteruit. Als men de jaren 1917 en 1918 uitschakelt, die ab normale uitkomsten gaven, heeft het^jaar 1926 van tientallen jaren die laagste cijfers gehaald. In 1926 zijn 279.860 hu welijken gesloten, 14.3 op,iedere duizend inwoners. In 1925 was het nog 15.2. Be halve in 1917, toen het verhoudingsgetal 13.8 was, is er sinds 1886 geen lager cijfer geregistreerd'. De geboorten, 17.8 per duit zend' inwoners, gingen alleen het aantal van 1918 (17.7) te boven. Zoolang de bur gerlijke s tand' wordt bijgehouden is zoo n gering geboortegetal niet gekend. Een tragische verloving. In een volkstuintje te Berlijn Weissem- see. vierde Zaterdagavond een jeugdige arbeider zijn verloving. Het feest werd gestoord' door een, a an tal-jongelieden. De gasten snelden naar buiten en verdreven de onruststokers. Toen de verloofde jonge man later huiswaarts keerde, werd hij door de jongelieden aangevallen en neer gestoken. Hij sleepte zich tot den muur van het joodsche kerkhof te Weissensee, waar hij werd' gevonden- Hij overleed voor er een geneesheer ter plaatse was. Zijin lijk werd' nu in beslag genomen. De politie zoekt den moordenaar. Het hart vain jj tn zoon. Volgens een bericht .uit Belgrado heeft zich in het dorpje Lacarak bij Mitrowite eein verschrikkelijk familiedrama afge speeld'. Die 50-jarige landbouwer Jamko- vic leefde reeds geruimen tijd in onmin met zijn zoon. Dezer d^gen geraakten zij om e^n onibéduidend voorval in een woordenwisseling. De vader werd zoo woedend, dat hij met een tafel liggend mes zijn zoon dó buik openreet. Zwaar bloedepd stortte deze ineen. Het zien van het bloed wakkerde den wraaklust van den ouden man aan, nog' een keer wierp hij zich op den zwaargewonde, sneed hem de borst open en rukte hem,het hart uit het lichaam. Met het bloeden^ hart in de band liep bij naar builen in tuin, waar zijn vrouw aan het werk was. Hij wierp haar het hart toe, met de ^oorden: Hier heb je het'hart van je zoojij. De onmen- schelijke vader is gearresteerd. Koninlijke verkoopers. Zondag hebben de koning en de konin gin van Engeland en de hertog van York op het terrein van het ka&teel Balmoral meegedaan aan het verkoopen van allerlei artikelen in kraampjes. JDó zuivere op brengst was bestemd om'" de weldadige instelling Crathiie Hall van schuld1 vrij te maliën. Vele koope r s Wierpen papieren geld: op de toonbank, 'zonder te wachten op het geld' dat zij terujf moesten ontvan gen. Voor de koninklijke kraampjes wa9 het zoo druk dat de politie de menigte in be dwang moest houden. De koning was in' Schotscbe kleeding en fungeerde als bloómemverkooper„Jam mer", 5tfeide hij tegen een klant, „dat onze voorraad' witte hei (de witte hei brengt geluk aan, volgens het Engelsche volksgeloof) op is, maar wat vind't u van dóze mooie lathyrus?" Ruim twee uur ging hij voort met verkoopen. De koningin, die in een einder kraamp je stond', moest verklaren dat de zeep op was en bood' toen parfums aan. Do hertog en de hertogin van York maakten allerlei grappige opmerkingen te genover die verkoopers, zoowel pairs als boeren. Hun dochtertje, die in een kinder wagen vlak bij haar oudiers was, had veel bekijks. Een schilderij waar Winston Churchill twee dagen over gedaan had, werd door Sir Frederick Ponsonlybij opbod ver kocht eii bracht 115.. guinjes op. Men verwacht dat de verkoop meer heeft opgebracht dan noodig was, om Crai ;thie Hall uit dó schuld te helpen. ''Een waanzinnige bij hót kruitvat Berichten uit Warschau maken gewag van eèn allerzonderlingste geschiedenis, welke zich zou hebben afgespeeld in een der forten van den vestinggordel rond om Krakau. De vuurwerkmaker van het fort, Karma geheeten, die geheel alleen in het fort scheen te zijn, kreeg plotseling een aan val van waanzin. Hij teïeroïieerde aan den vestingcommandant, dat Hpj het fort iin dó lucht zou laten vliegen. Deze zond terstond' een afdeeling soldaten naar het fort, maar zij vondien de poort geslo ten en zagen Karaiih met een brandende lont bij een vat buskruit voor een venster staan. De officier, die het béjvel voerde over dó soldaten, tradhtte den waanzinnige van zijn besluit af te brengen) maar Karmia verklaarde steeds weër, dat hij den sleu tel van dó poort niet zou afgeven of de president van de republiek én maarschalk Pilsoed'ski moesten hóm dit persoonlijk komen verzoeken, terwijl hij telkens op nieuw dreigde de lont in het kruit te werpen. Na urenlang heen en weer gepraat, kreeg dó officier >plotselingj een inval: las Karmia een gefingeerd telegram voor, waarin dó president van de republiek en minister Pilsoedski hun a.s. bezoek aankondigden. Dat hielp. Karma liet zich nu overhalen de poort te'openen, met bet gevolg, dat hij al spoedig daarna in een krankzinnigengesticht zat. 3$lüV Een tyfoon. Japan heeft weer van een typhoon te lijdóïi gehad. Nagasaki^ naburige ste den zijn geteisterd. Dé 'typhoon was de hevigste, die sedert jaren beeft gewoed; Tal van gebouwen en oogsten zijn ver woest. li» Een vloedgolf verzwolg een dorp bi) Koómamoto, verwoestte honderd huizen, waarbij 150 menschen verdronken. In eein andere stad zijn 400 huizen verwoest en 1000 menschen omgekomen.

Goessche Courant | 1927 | | pagina 2