Gravin Pia Knagende pijnen N°. 109. Woensdag 14 September 1927 1140 Jaargang. Buitenland LlNTVELT's BAZAR Koloniën. Binnenland ProViDcienieuWs GOESCHE ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2, buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt: Maandag-, Woensdag- UitgaveNaamlooze Vennootschap Goesche Courant en Vrijdagavond. COURANT ADVERTENTIEN van 15 regels fl,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Dienstaanbiedingen en aanvragen 15 en Kleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf cent per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. ZIJ, die zich op de Goesche Courant abonneeren, ontvangen de tot 1 October a.s. verschijnende nummers GRATIS. Abonnementen worden aangenomen door onze agenten em aan het Bureau van de N.V. Goesche Courant, Turfkade 15. OVERZICHT. Rusland en die Volkenbond. De Russische regeer iwg heeft aan het Volkenbondissecretarjaajt medegedeeld, dat zij mét dé grootste belangstelling heeft kennis genomen van die besluiten van de economische Volkejibonds-cotnferentie, die haar door het secretariaat waren toege zonden. De sovjet-regeering verklaart, dat zij die besluiten dei' conferentie, die de stem der sovjet-delegatie verkregen hadden, als de belangrijkste beschouwt, en dat deze in volkomen harmonie zijn met de ge dachte, waardoor de sovjet-regeering zich laat leidien in haar economische be drijvigheid. De sovjet-regeering is dus voornemens voor de practische verwezenlijking van bovengenoemde besluiten te arbeiden. In dit verband moet opgemerkt wor den, dat de Russische delegatie bij de meeste punten zich van stemmen ont houden heeft, o.a. met betrekking tot het belangrijke punt van het uit den weg ruimen van handelsbelemmeringen. De Russische delegatie heeft alleen ge stemd' ten gunste van de meer-techni- sche resoluties, zoodiat men aan de be reidwilligheid, die de Russische regee ring in dezen brief kenbaar maakt, niet al te groote waarde mag schenken. De ontwapenings-commissie. De commissie van ontwapening te Genève is Maandag haar werkzaamheden begonnen. Benesj en Loudion gaven een overzicht van het werk, dlait de commissie tot nog toe gedaan heeft. In antwoord op een vraag van Bernsdorf (Duitsch- land) en Pouilly (Oostenrijk) zeide Lou don, dat de commissie in de eerste plaats naar beperking der bewapening streeft. Loudon zeide verder nog, dat de eerst komende zitting der voorbereidende com missie der ontwapeningsconferentie eersf in November zal bijeenkomen. Het zou onvoorzichtig zijn te snel vooruit te gaan, er moet nog meer belangstelling komen vanwege dè regeeringen. De commissie voor ontwapening voorde Hod: Koningstraat. - Magdalenastraat. Speciaal adres in: Glas, Poreelein en Aardewerk. 72 FEUILLETON DOOR H. COURTHS—MAHLER. En deze brieven, deze onzalige brieven zou zij medtenemen; bij mocht nimmer vermoeden, dat zij ze gelezen had, an- ders zou hij terstond begrijpen, wat de reden was van haar vlucht en dan zou hij" tevens te weten komen wat zij tot eiken prijs voor hem verbergen wil de: dat zij hem meer dan haar leven liefhad'1 Zij overwoog al die moeilijkheden, die aan de uitvoering van haar besluit ver bonden waren. „Wat moet ïk doen? Hoe kom ik ongehinderd weg? Welk voor wendsel moet ik voor mijn overhaast ver trek verzinnen? En wat moet ik bij mijn thuiskomst aan mijn vader zeggen? vroeg zij zich telkens opnieuw af. zonder tot een oplossing te kunnen geraken. Steunend wierp zij zich op den divan en verborg haar gelaat in haar handen. Langen tijd lag zij roerloos, als ver lamd, aan bittere zielesmart ten prooi. Een bescheiden klopje op de deur wekte baar op uit haar droevig gepeins. „Wat is er?" vroeg zij op afwezigen toon aan db binnentredende kamenier. in gewrichten en ledematen, alsmede hoofd en XX kiespijn, worden zeer snel verdreven door03(1301 Nïl-1301611611 ln buisjes van 75 en 40 ct.proet buisje 25 ct. m Vohtenbomdsvergadeting zal in overeeiu- stenumiimg met dé wenschen van Paul Bon- cour, Motto en Sokal dia kwesties van veiligheid en beperking van legers en vlo ten in hun geheel bespreken. Deze al- gemeene bespreking zal heden aanvangen. De Valera belooft beterschap. De Valera, de Iersche leider van de Fianmua Fail, is van plan zijn leven te beteren. Hij heeft een manifest gepubli ceerd', waarin hij verklaart, dat zijn par tij, indien zij bij de verkiezingen van Don- dérdag de meerderheid zou behalen, zich op normale wijze als een constitutioneele partij in het Parlement zou gedragen en geen maatregelen zou voorstellen die zich tegen eenmaal gesloten verdragen richten, en bij gewichtige voor stellen een beroep op de kiezers zou doen. Een voord'eelig wachtje. De wachtdbemde korporaal Kasmin werd 19 Augustus in de omgeving van de kazerne te Semarang aangesproken door een in burger gekleed persoon, die hem verklaarde, dat hij soldaat wilde worden. De korporaal vroeg hem naar zijn papieren, in antwoord' waarop de on bekende hem een biljet van twintig gul den in de hand drukte, vragende: „Is dit goed?" De korporaal pakte het individu on middellijk in den kraag en sleepte hem naar db wacht. De recherche werd ge waarschuwd' en de onbekende bleek toen te zijn de beruchte en langgezochte op ruier Doelmanan, lid' van de Soediro- partij, en betrokken bij de opstandplamnen van Juli j.l. Op zijn aanhouding stond een premie. Doelmanan bleek in het be zit te zijn van f 650, welke geldén wa ren ingezameld tusschen Semarang en Solo De korporaal, die den onruststoker vatte, werd den volgenden dag beloond met een premie van honderd gulden. Hoe ze Holland vonden. Het „Bat. Nbl." had een gesprek met een paar dér mannen van het detache ment dat aan de plechtigheid ter eere van Van Heutsz heeft dieetgenomen, en deelde daarbij o.a. het volgende mee: Wij zijn, wat de ondervonden hartelijk heid' betreft, nogal verwend geworden. Overal waar wij in Holland kwamen, haastte men zich, ons in alle opzichten de meeste welwillendheid te betoenen. Wij konden geen winkel binnengaan, of men bood ons een of ander aan en wei gerde dikwijls pertinent iedere afreke ning. Deze afrekening is ons zelfs eenige malen op straat niet gelukt, bij sommige vruichtienverkoopers bijvoorbeeld. Somoe- wa bilang (ze zeiden allen): „laat maar, laat maar!" als het op betalen aankomt wah soesah betoel, tetapa hartelijkheid nummer één toewan. ('t Was lastig, maar „Neem mij niet kwalijk, gravin", ant woordde Martha, die lang tevergeefs had zitten wachten, „ik dacht, dat u mis schien onder het lezen in slaap waart ge vallen!" Pia sprong op en streek zich het haar uit het gezicht; db goudbruine massa om- huldb haar als een schitterende mantel. „Ja, ak gelooft, dlat ik werkelijk ingeslapen wasHet is goed!, dat je gekomen bent, Martha!" stamelde zij ver ward: „vlecht nu maar gauw mijn haar'\ vervolgde zij. „Is het ai laat?" „Het is bij éénen, freule!" „Wat heb ik je dlan lang laten wach ten! Je zult wel moede geworden zijn!" „O, diat hindert niet!" antwoordde Martha. „Daarover behoeft de freule zich niet bezorgd te maken!" Zij borstelde zorgzaam het weelderige haar van haar jonge meesteres; toen het voor dén nacht gevlochten was, sprak Pia, zoo rustig en gewoon, als het haar Dank je. Martha. Gia nu naar bed en wek mij morgen vroeg om zeven uur. Ik reis met dén trein van negen uur naar huis". Martha vroeg verwonderd „Morgen vroeg reeds? Moet ik dan uw koffers niet pakken?" „Neen dlat kun je morgen na mijn vertrek op je gemak doen, want je be hoeft mij niet vóór overmorgen te vol gen; dlat heb ik met mevrouw de gravin de hartelijkheid was buitengewoon, me neer). Het blad' had o.a. ook een onderhoud met dén bekenden 3e klasse ridder ser geant Ponggoh, die behalve zijn onvol prezen militaire eigenschappen een bui tengewone welbespraaktheid bezit. De man was een en al enthousiasme. Bagimana (wel) meneer, in Holland, men heeft er geen nachten zooéls wij die in Indië gewend zijn. 's Avonds om 8 uur nog daglicht. En dan de maan, toe- wan, die staat met een verkeerd front. Hier meneer, mijn horloge, het wijst op dit o ogenblik om 7 uur 2 aan. Ik heb het na ons vertrek uit Holland expres niet gelijk gesteld'. Hèran betoel, me neer! (erg vreemd). De meeste indruk heeft op ons ge maakt, aldus Ponggoh desgevraagd, de ontvangst bij H. M. de Koningin. Ko ningin Wilhelmina vroeg mij heel belang stellend naar mijn ervaringen te velde, bij welke gelegenheden ik mijn bintangs (sterren) verdiend had. Ik verstond H. M. wel, kon echter niet op bevredigende wijze in het Hollandsch antwoorden., zoo- dat een van de aanwezige heeren als tolk moest fungeer en. Hollandsch leeren hoor, zeide H. M. mij lachend'. De mooiste plaats in Holland vinden wij Den Haag, rameh, betoel (erg ge zellig), meneer. En dan Scheveningen. Wij hebben in sommige café's ook nog gedanst, moesten er aan gelooven of wij walden of niet. Consumptie natuur lijk vrij, meneer. Prinses Juliana studente. Gistermiddag omstreeks half drie heeft prinses Juliana zich per auto naar het clubgebouw dér vereeniging voor vrou welijke studenten in het Nutgebouw te Lei den begeven, waar zij zich als noviet dier V.V.S. L. heeft laten inschrijven. Misdaad Zondagnacht is, naar gemeld is, bij Wijhe een auto verbrand, waarbij de heer H. J. de Groot, scheepsbevrachter te Zwolle, in de vlammen is omgekomen. Aanvankelijk werd aan niet anders dian aan een ongeluk gedacht, doch naar aan leiding van verschillende omstandigheden zijn thans A. ten K., die den auto be stuurde, en de vrouw van den verbrande, dè eenige getuigen van het ongeluk, ge vankelijk naar Wijhe overgebracht. Het vermoeden bestaat, zoo meldt men, dat het in brand raken van den auto geen ongeluk is geweest. Tekort aan werkkrachten. Voor het eerst sedert 1920 komt men in Emmen werkkrachten tekort. Aanvan kelijk werd gevreesd, dat de stopzetting van db werkverschaffing, die j.l. Maandag is ingegaan, tot moeilijkheden zou leiden, zoo afgesproken'. Ik was eerst van plan, om elf uur te gaan, maar bij nader in zien leek dè negen-uur-trern mij geschikter reisgelegenheid: Mevrouw de gravin mag echter volstrekt niet in haar nachtrust gestoord' worden; ik zal wei bericht voor haar achterlaten!" Martha verwondèrde zich niet langer over hetgeen zij had! gehoord; zij wist, dat gravin Pia binnenkort naar slot Bu- chemau terugkeeren zou en hoewel haar vertrek wat spoediger viel, dan de ka menier had verwacht, vond deze, die in vroegere diensten meermalen door onver- verwachte reisplannen van haar meesters en meesteressen was verrast, daar.n geen aanleiding, om naar de reden voor die plotselinge haast te vorschen. Alleen gebleven, legde Pia zich ril lend en ziek van ellende te bed; zij kon échter niet in slaap komen. Zij verbaasde zich over db gemakkelijkheid, waarmede haar leugens tegen Martha haar over db lippen waren gekomen. Papa had' wel gelijk gehad', in de groote wereld leerde men de treurige kunst van liegen maar al te ras! Zij had' onmogelijk de waarheid kun nen zeggen, want zij had' wel genoeg van het leven en van db wereld geleerd, om te begrijpen, dlat in een geval als het hare in de eerste plaats alle opzien ver meden moest worden. De bedienden mochten niet vermoeden, diat zij buiten voorkennis van de gravin aangezien het particuliere bedrijf niet alle werkloozen zou kunnen opnemen, d<xh deze vrees bleek spoedig ongewettigd. Zater dag waren zelfs bij het bureau voor ar beidsbemiddeling aldaar aanvragen om on geveer 300 werklieden voor veldarbeid en arbeid' in de Duitsche veenderijen, waaraan niet voldaan kon worden. Behalve voor dè betrokken arbeiders is déze toestand een voordeel voor rijk en gemeente. Vorige jaren om dezen tijd werd' wekelijks pl.m. f 10.000 aan werk- verschiaffingsloonen uitbetaald, thans is dit bedrag nihil. Vermoedelijk zal tot ongeveer half October de werkverschaf fing gemist kunnen worden. Vrijheidsberooving. Men schrijft aan de „N. R. Crt.": Zondagavond werd een passagier van trein 1.19 uit Amsterdam op verzoek van medereizigers te Amersfoort uk de coupé gehaald, omdat hij gebraakt had. Het sta tionspers oneel heeft den reiziger toen meer dam twintig minuten in een hok opgeslo ten, dlat aan den buitenkant door twee rangeerders werd dichtgehouden, totdat inmiddels gewaarschuwde politie kwam. Deze vond echter geen termen tot ver baliseeren, omdat de reiziger absoluut niet beschonken was. Intusscben was db trein naar Assen vertrokken en moest db man doorreizen tot Zwolle en daar over nachten. Hij zal een klacht indienen bij de directie der spoorwegen wegens vrij heidsberooving. Dr. Luther op Texel. Dr. Luther, Duitschlands vroegere rijks kanselier, is zoo meldt de „Texelsclie Courant" met zijn dochter, na van Essen naar Amsterdam gevlogen te zijn, in de Texelsche badplaats de Koog aan gekomen. Het zou in hun voornemen lig gen, daar eenige dagen te vertoeven. Snippers. Te Utrecht is het lijk van een vrouw in beslag genomen, omdat er sterk vermoeden gerezen is, dat ze is overle den als slachtoffer van abortus. De vrouw was moeder van esn groot gezin. De Aardenbur gsche raadskwestie. Bij db Maandag gehouden verkiezing voor den gemeenteraad van Aardenburg werdén 1072 geldige stemmen uitgebracht, waarvan op de r.-k. 547, a.-r. 128, arb.- lijst 136 en vrijzinnigen 261. Gekozen zijn 3 r.-k., de heeren Blondeel, De Bruyne en Wispelaere, en 2 vrijzinnigen, mevr. v. d. Broeke en de heer v. d. Hoofd!, één a.-r., de heer Catsman, en één candidnat van de arbeiderslijst, de heer Hellebrand'. Op 21 Mei werden uit gebracht op db r.-k. 530 stemmen, op db a.-r. 104, op de arb.-lijst 114 en op vrijzinnigen 254. Toen waren 4 r.-k. ge kozen, 2 vrijzinnigen en 1 arb.-candidaat, afreisde; tante Maria zou wel zorgen, dat ook verder de schijn werd gered; zij was zoo goed, zoo schrander en zoo ver standig! Pia gevoelde, dat zij tegenover tante Maria haar hart wel zou kunnen ukstorten, als maar nietHans von Ried' haar neef was geweest! Zij steldé het plan voor haar vlucht tot in alle onderdeel en vast; zij bezat genoeg geld', om thuis te komen. Vanaf het station zou zij een telegram aan haar vader zenden, om hem te verzoeken, een rijtuig te sturen naar het dorp, waar zij den trein verlaten zou. De trein vertrok enkele minuten na negenen en tante Maria stond pas om negen uur op; zij was voor 'haar dus veilig! Natuurlijk moest zij bericht voor tante Maria achterlaten, en ook voor Hans! En weder zou zij allerlei leugens moeten verzinnen, omdat zij onder geen voor waarde de waarheid zou willen verraden. Het leven scheen haar plotseling een loodzware last geworden! Bij het eerste gloren van liet bleeke morgenlicht stond gravin Pia op en trok een gewatteerd' morgenkleed van lichte, Japansche zijde aan; zacht sloop zij naar haar zitkamertje en zette zich aan haar schrijftafel. Het bleeke, vermoeide gezichtje in haar hand' geleund, zat zij eenige oogen- blikken in roerloos gepeins, toen vloog haar pen haastig over het voor haar lig- papier. zoodat thans de meerderheid der r.-k. in een minderheid is veranderd. Aan de „VI. Crt." wordt over de ver kiezing nog geschreven: Geheel Zeeuwsch-Vlaanderen verkeerde in spanning, hoe dè uitslag zou zijn. In Aardenburg zelf was het daarentegen stil, alleen van achter de gordijnen werd trouw nagegaan, wie zijn stemplicht vervuldè. De officier van justitie en db kapitein der marechaussee waren mede aanwezig. Toen zij in stemlokaal II aankwamen, ver bleekte de heer 'Wijffels op zeer in het oogloopeindè wijzehij voelde zich niet in orde, pakte al zijn bescheiden bijeen en verdween. Den geheelen dag is hij onzichtbaar gebleven. Overigens verliep alles heel kalm. Alleen werd van katho lieke zijde nog geprotesteerd tegen hulp verleening bij het stemmen in stemlokaal I terwijl bij een eventueel ongeldig biljet uit het publiek den burgemeester werd gevraagd', of ze het ook mochten contro leren. In het geheel zijn er ingeleverd ongeldige biljetten, waarvan 2 in stem lokaal II, diat er de vorige maal ruim 70 telde. Toen de uitslag ongeveer bekend kon zijn, kwamen de nieuwsgierigen van alle kanten opdagen en allen vereenigden zich om stemlokaal II. Woensdag vergadert het hoofdstem- bureau en zal de uitslag definitief wor den bekend gemaakt. Zoo is dan de langverwachte dag ge komen en voorbijgegaan eri het is te hopen, diat de overwinnaars geen mis bruik van hun zegepraal zullen maken. Provinciale schietwedstrijd. Op 7 en 8 September j!. hield het Zeeuwsch Verbond' van den Bijzonderen Vrijwilligen Landstorm haar jaarlijkschen schietwedstrijd op de militaire schietter- reinen te Souburg. De uitslag is als volgt: Korpsbaam Scherp: 100 M. (max. 50 punten). Mr. scherpschutters: P. J. Bos, Nisse 49 punten; scherpschutters J. de Putter, Zaamslag, 48 punten (hij loting); ge wone schutters: M. v. d'. Ree, Hoede- kenskerke, 48 punten (bij loting). Korpsbaan Marga 12 M. (max. 50 punten). Mr. scherpschutters: G. Sturm, Veere, 47 punten; scherpschutters: B. Koppe- jan, Zoutelande, 49 punten; gewone schut ters: J. J. de Jager, Nieuwdorp, 50 pun ten (bij loting). Personeele banen. Buiten de gewone prijzen werden voor dezen wedstrijd ook nog 2 prijzen be schikbaar gesteld' door den kolonel F. H. Umbgrove, voorzitter van het Provin ciaal Comité Zeeland. Personeel scherp: 100 M. (max. 50 punten). Mr. scherpschutters: P. Vreeke, Sou burg, 47 punten; S. db Roo, Vrouwepol- dier, 46 punten. Scherpschutters: P. Kloosterman, Nis- se, 49 punten (loten); H. Polderman, Vrouwepolder, 49 punten (loten); J. de Putter, Zaamslag, 48 punten; P. Baart, Stoppeldijk, 47 punten; A. Jansen, Goes, Zij schreef eerst aan tante Maria, daarna aan Hans; zij deed de beide brie ven in een couvert, adresseerde ze en stak ze te zamen in een grootere enveloppe, waarop zij den naam van gravin Edkhoff schreef. Gcruimen tijd' stond zij daarna bij het raam, doelloos naar builen starend en zich bewust van een smartgevoel, dat haar dreigde te verstikken. Om zeven uur klopte Martha aan de kamerdeur en trad binnen. Pia liet zich, uiterlijk rustig kleedbn en kappen; toen zij gereed' was, vroeg zij om een kop thee en een broodje, omdat zij geen argwaan wilde wekken door zon der ontbijt op reis te gaanzij gaf Martha nog eenige aanwijzingen omtrent het pak ken'en liet een rijtuig halen. De slaapkamer der gravin was aan de achterkant van het huis gelegen, zoodat zij, zelfs als zij toevallig wat vroeger op was geweest dan gewoonlijk, het rijtuig niet zou kunnen zien. „Je kunt wel even mot mij medbgaan naar het station, Martha!" sprak Pia op kalmen toon. „Maar geef dezen brief eerst aan Rosa. Zij moet d):en aan me vrouw de gravin geven, zoodra zij bij haar binnengeroepen wordt; mevrouw ver neemt dan terstond, dat ik met een vroe gere» trein vertrokken ben, dan aanvan kelijk mijn plan was!" (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1927 | | pagina 1