Gemengd Nieuws. Allerlei. ze had nu een dominé gehoord, dien ze nog in 't geheel niet kende. ,Een nieuwe», had de vrouw van den koster haar ge zegd, „en een beste". En ja, dat was hij. „Wat een knap uiterlijk met die blonde, krullende haren!" „En wat een stem, die je nu en dan tot in je ziel doordrong 1» „En vol dat het er wasmen kon haast geen plaats krijgen!" Ondertusschen waren wij eens op het „kerkbriefje" gaan kijken wie daar in de Zuiderkerk gepreekt had. En daar lazen we dr. G. van Gorkom dat was de niet lang te voren uit Leiden overgekomen moderne predikant en de laatste die van die richting te Amsterdam beroepen is. „Maar tante, dan heeft u Van Gorkom gehoord* klonk het van onze lippen „En die preekt wel mooi maar is echt modern." Doch neen, dat kon niet waar zijn Die modernen preekten zoo niet. Want deze preek was stichtelijk van het begin tot het eind. Maar op den duur kon tante toch niet volhouden, dat ze ds. Van Gor kom niet gehoord had. Al peinzend kwam ze eerst tot de ontdekking dat het haar wel dadelijk getroffen had dat die dominé den „zegen" anders uitsprak dan ze ge woon was en dat hij maar eens een psalm had laten zir gen terwijl ze het van achter af ook wel wat vreemd gevonden had dat hij steeds van „Jezus" en niet van „den Christus" sprak en de haar vreemde uit drukking, „Menschenzoon" gebruikt had. „En ja" zoo was haar slotconclusie onder het eten van een boterham en het drinken van een kopje koffie „als we dan allemaal zeiden dat die Van Gorkom modern was, dan had ze dien morgen ze ker niet al te best geluisterd en minder dan gewoonlijk op de fijne puntjes gelet!" Zoodat, toen het laatste hapje van haar kadetje op was, er niet veel van die eerst zoo hemelhoog geprezen preek overbleef. Een drama. Te Nieder-Mölleritz bij Kassei heeft zich een drama afgespeeld. De landbouwer Klaus, die in de ge meente als een uiterst ruw heerschap be kend stond, ranselde zijn gezin af en vernielde vervolgens den geheelen in boedel. Buren waarschuwden den burgemeester en de gendarmerie, die zich daarop naar Klaus' woning begaf. Toen de gendarmen het huis naderden, waarvan Klaus de be nedenverdieping bewoonde, riepen de be woners der eerste verdieping hun toe voorzichtig te zijn, daar Klaus wapens in huis had Een gendarme ging daarop de hulp van twee zijner collega's inroepen. Toen het drietal voorzichtig het huis naderde rukte Klaus plotseling een raam open en schoot het hoofd van de gendarmerie neerde man was op slag dood De beide overige gendarmen belden daarop de politie van Kassei op Een uur later kwam een vrachtauto met schupo- agenten te Nieder-Mölleritz aan. Klaus had zich intussclien in zijn woning ver schanst en schoot voortdurend op eiken agent, die het huis poogde te naderen Nadat het beleg ongeveer een uur had geduurd liet de Kasseier politie een ge pantserde auto met een machinegeweer komen Daarmee slaagden de agenten er in tot vlak bij het huis te komen. Door de vensters wierpen zij gasbommen naar binnen in de hoop Klaus te bedwelmen. Deze schoot echter onafgebroken door zoodat de agenten voortdurend in levens gevaar verkeerden. Het hoofd van de Kasseier politie, die intusschen zelf ter plaatse was verschenen gaf na eenigen tijd bevel het huis te be stormen. Klaus trok zich daarop in den kelder terug. Tenslotte wierp een agent een hand granaat in den kelder. Deze ontplofte en Klaus werd op slag gedood De agenten vonden zijn vreeselijk verminkt lijk. Bij de ontploffing werden ook een kapitein van de schupo en 5 agenten ernstig ge wond Zij moesten in het diaconessenhuis te Kassei worden opgenomen. Belangt ij ke diefstal. Uit een postzak, die van Bournemouth naar Londen werd verzonden, bleek bij aankomst voor een waarde van 7000 pond sterling aan aangeteekende brieven ont vreemd te zijn Hoe zulks heeft kunnen geschieden,'is tot dusver nog een raadsel gebleven. Te Bournemouth in het post kantoor kan men de zaak niet verklaren en de spoorwegen weten alleen te melden dat de pos'zakken op de gewone wijze aan den trein bezorgd en vervoerd zijn. Niettemin bleken bij de opening t e Lon den de aangeteekende stukken verdwenen te zijn. In plaats daarvan had men waarde loos papier in de betrokken zak gestopt. Intusschen merkt men op, dat postzak ken, waarin aangeleekende stukken ver zonden worden, voorzien van kenteekenen, die ieder, die maar eenige kennis van postzaken heeft, duidelijk kan herkennen Ook worden de postzakken met de ge wone bagagewagen verzonden. De politie houdt het er voor, dat de diefstal in den trein is gepleegd en ver moedt, dat de dief te Southampton West den trein heeft verlaten. Het politieon derzoek wordt bemoeilijkt, doordat de posterijen tot Zaterdagochtend gewacht hebben met Scotland Yard van den dief stal op de hoogte te stellen. V r ij willige eletrocutie. Het Kopenhaagsehe blad „Politiken» publiceert een interessant voorstel van den jongen Deenschen schrijver Thorkil Bar- fod. Deze biedt aan, ten einde na te gaan of electrocutie doeltreffend is, op zekere voorwaarden plaats te nemen op den electrischen stoel. O a. stelt hij als voor waarden behoorlijke controle door artsen en persvertegenwoordigers, alle mogelijke pogingen om hem weer te doen herleven betaling van zijn overtocht naar Ameri ka en zoo mogelijk voor de terugreis, voorts een behoorlijke uikeering aan zijn weduwe, en ten slotte stelt hij den eisch, dat de electrocutie zal woiden afgeschaft als zij niet absoluut en direct doodelijk blijkt te zijn Mussolini in overtreding. Een politieagent te Milaan, die daar een auto aanhield omdat deze met te groo te snelheid reed, ontdekte plotseling dat de inzittende Mussolini was. De duce bood zijn verontschuldigingen aan en zeide on middellijk zijn schuld te zullen betalen. Hij lachte bij de gedachte, dat er toch nog een Italiaan was, die hem niet kende. R e i s -„ w e n k e n Een Engelsch blad geeft zijn lezers de volgende reis „wenken" Voordat ge in den trein stapt, moet ge een krant koopen- Niet om die te lezen, maar om ze ter hoogte van uw hoofd op de kussens achter u te spelden, teneinde op die manier alle mogelijke besmetting te vermijden. Zorg ervoor, eenige propa gandablaadjes bij u te hebben 7an de een of andere gezondheidscommissie en deel die uit aan medereizigers, die op de een of andere wijze in hygiënische dingen moch ten doen. Ge kunt er zeker van zijn, dat daarop een meer of minder venijnige woor denwisseling volgt, die u de reis zéér zal verkorten. Zorg ervoor, een schaar, een scheermes en een tondeuze bij u te hebben, om niet genoodzaakt te zijn, u door vreemde in- trumenten tejmoeten laten bewerken, die wie weet wélke onsmakelijke individuen vóór u behandeld hebben zonder voldoen de gereinigd te zijn. Zoo gauw ge uw hotelkamer binnen komt, moet ge beginnen, de gordijnen van de ramen te haken en den hemel van uw bed. Neem dan alle kleeden, kleedjes eu tapijten op en zet dien heelen rom mel in de gang. Vergeet niet, bij het ver laten van uw hotelkamer uw schoenen flink af te vegen op de lakens, sloopen eu handdoeken om zoodoende den hotel houder te noodzaken, die door echoone te vervangen. Wenken van een man, die blijkbaar geen vroolijke ervaringen opdeed, schrijft het „Hbld". Brutale aanranding. Te Marseille is een geldwisselaar, die eiken avond met een portefeuille met geld naar zijn woning terugkeerde, Dins dag aangerand door twee mannen, die uit een auto sprongen, waarmee zij hem wa ren gevolgd. Onder bedreiging met een revolver werd de geldwisselaar gedwongen zijn portefeuille af te geven. De mannen sprongen vervolgens weer in den wagen, die door een derden man aan het stuur op gang was gehouden en verdwenen. In de portefeuille zat 100,000 frank De auto is teruggevonden. Zij bleek even vóór dat de misdaad werd gepleegd te zijn gestolen. H o n d e r d-v i e r-j a a r oud. Te Genouillé in het departement der beneden Charente is een vrouw gestorven van honderd-en-vier jaar. Geen wonder! Uit New-York wordt gemeld, dat Web ster Thaver, de rechter, die het doodvon nis heeft uitgesproken over Sacco en Van- zetti, zwaar zenuwziek is. Hij wordt in zijn huis te Worcester verpleegd. Een massamoordenaar. Een Italiaansche werklooze in de staal industrie, te Youngslown, in Ohio, heeft zeven leden van zijn familie vermoord met revolverschoten. Hij gebruikte een oud wapen en dat feit had zijn beteeke nis voor den loop der tragedie. De man schoot eerst zijn vrouw dood en toen drie dochters en drie kleinkin deren. Bovendien verwondde hij ernstig een schoonzuster, twee buren en een poli tieagent Drie andere kleinkinderen kwa men er wonder boven wonder goed af. Men vond hem weenende bij de lijken. Toen de dader door de politie onder vraagd werd, zeide hij, dat het zijn plan was geweest het geheele gezin en zichzelf uit te roeien. Hij had den revolver herhaaldelijk opnieuw geladen om zichzelf het leven te benemen, maar steeds weer haperde het moordtuig. Een ondergeloopen Woud. In Achter Indië ligt Siam. Het Zui delijke deel ervan heet Cambodja, waardoor de rivier Mekong stroomt, die bij de uitmonding in zee een groote delta vormt. Geen land ter wereld misschien, waar het zoo drassig en waterrijk is De kust en de oevers der rivierarmen zijn kilometers ver met ondergeloopen bosch bedekt. De takken der hoogste boomen komen maar even boven het water uit. De kleine dorpen, die er in groot aantal zijn, bestaan meestal uit een vijftigtal hutten op vlotten, die aan palen vastgebonden zijn. Het heele dorp rijst erf daalt met den op en neer gaanden waterspiegel. Alleen gedurende de twee of drie maanden van het droge seizoen rusten de hutten op het slib. Wel zijn die dorpen primitief, maar gedurende een maand of zeven, acht wordt er een drukke handel gedreven in rijst Tijdens het droge seizoen verlaten de kooplieden hun op het slib rustende dorpen Toch is het er dan niet eenzaam, want, als het water zoo laag is gezakt, dat de slijkerige boomtoppen van het ondergeloopen woud boven komen en de geheele streek in een moeras herschapen is met tal- looze plassen en poelen, komen honder den bootjes aangevaren met mannen, vrouwen en kinderen. In enkele uren soms verrijzen er in het moeras een aantal dorpen van hut ten op palen, alles zeer primitief, want de bewoners verblijven er slechts een paar maanden. Zoodra het water weer rijst, vertrekken zij even plotseling, als zij gekomen zijn. Gedurende die enkele maanden zijn mannen dag en nacht in de weer met visschen, want het krioelt er van visch in het lauwe water der achtergebleven poelen. De gevangen visch wordt in de zon gedroogd en gezouten, en daarna verkocht aan Chineesche kooplui, die ze uitvoeren naar China en enkele andere landen Ontzaglijk groote mas sa's gedroogde visch worden er ge durende die paar maanden uitgevoerd, wat aan de zwoegende visschers een ruime verdienste oplevert. Die mogen zij wel hebben ook, want het klimaat is er zeer ongezond. Het krioelt in die drassige en dampende sliklanden van muggen, en de gevreesde en gevaar lijke tropische malaria eischt jaarlijks duizenden slachtoffers. De groote beteekenis van de visch vangst blijkt ook uit de vischrechten, dié in zoo korten tijd meer dan twee honderd duizend francs opleveren aan den staat. Een zoutstad onder den grond. Zout is de eenige minerale stof, die den mensch als voedsel dient Leest men voor en na al eens verontrustende berichten, dat een of ander mineraal langzamerhand uitgeput zal raken, de hoeveelheid zout is zoo geweldig groot, dat van uitputting van den voorraad welhaast geen sprake kan zijn. Vooreerst zijn daar de groote wereld zeeën, in Wier water geweldig veel zout in opgelosten toestand voorradig is. Maar daarenboven zijn er in verschil lende deelen der aarde zoutmijnen Daar zijn er bij die onuitputtelijke voorraden bevatten. In den laatsten tijd heeft men ook in ons land zoutlagen opgespoord. In den Achterhoek heeft men lagen aan geboord van eenige honderden meters dik. Maar het eigenlijke zoutland is Ga licië, met de stad Wieliezka als middel punt. De daar aanwezige zoutlaag wordt geschat op een lengte van 8oo K M bij een breedte van 3 K M en een gemiddelde dikte van 360 M. Van de vroegste tijden af heeft men in Galicië het bergzout opgedolven, met het gevolg, dat er groote onderaardsche ruimten ontstaan zijn. Door bekwame handen is eraan gewerkt. De onderaard sche ruimten vormen een soort stad, een prachtige stad, met wegen, huizen, kerken, restaurants. Alles is uitgehou wen in het bergzout Vele geslachten hebben eraan gewerkt, die alle hun kunstvermogen in de onderaardsche stad hebben vastgelegd. Het aantal toeristen, dat elk jaar een bezoek brengt aan de zoutstad is zoo groot, dat er een geregelde dienst met liften onderhouden wordt. Tal van gid sen zijn aangesteld, om den stroom bezoekers rond te leiden. De eerste zaal, die men bij het af dalen bereikt, is de zoogenaamde Le tower balzaal, een kamer, 65 M bene den de aard oppervlakte gelegen. In het jaar 1750 is de zaal geopend. Ver der vindt men op deze eerste verdie ping de St. Anthonius kapel, die in 1698 reeds in het bergkristal uitgehou wen is, en waaraan duizenden vromen een bezoek komen brengen. Op bijzondere feestdagen en ook op verzoek van bezoekers die het betalen hunnen, wordt de onderaardsche stad schitterend verlicht door duizenden gloeilampjes. Het ontsteken van vuur werk maakt alles nog sprookjesachtiger. Het lichtgeflikker wordt duizendvou dig weerkaatst door de kristalmuren Van de eerste naar de tweede mijn verdieping leidt een in het zout uitge hakte trap, die men vroeger heeft aan gelegd, toen liften nog onbekend wa ren. De trap voert de bezoekers naar een groote ruimte van 28 M. lengte, 18 M breedte en 35 M hoogte Deze kamer werd in 1761 voltooid en heet Michalowice-kamer. In het midden, aan de zoldering, hangt een lichtkroon van zout, waarin zich 300 electrische lamp jes bevinden, die de kamer schitterend verlichten. Door gangen en langs trapjes komt men in verschillende kleine vertrekjes Sommige zijn gewijd aan de nage dachtenis van vorstelijke personen der oude Donau monarchieën. Op de derde verdieping is het station van een onderaardsche spoorbaan Daar is ook het restaurant op een diepte van 210 M. onder de aardoppervlakte. Daar zijn ook verschillende meren, waarvan er slechts één bezocht mag worden. Het water is natuurlijk verzadigde pekel, het is dik en traag en ziet pik zwart. Doodsche stilte heerscht er. Ten gerieve van de bezoekers laat men er bootjes varen, die langs een paar kabels door schippers voortgetrokken worden. Het gaat langzaam door de dikke pekel. Heen en weer duurt het pekeltochtje twintig minuten. Merkwaardige echo's zijn er. Een schreeuw van den schipper wordt luid terug gekaatst. Een schot midden op het meer veroorzaakt een reeks van echo's in de overigens stille eenzaam heid, ingesloten door de prachtigste zoutwanden. Deze derde verdieping is de laagste, welke door toeristen be zocht mag worden. Er zijn nog vier lagere, maar die zijn alleen toeganke lijk voor de ongeveer duizend mijn werkers, die er het zout loshakken en weer werken aan nieuwe zoutpaleizen, waar ons nageslacht vermoedelijk op bezoek zal komen, om ze te bewon deren. De kunst om te leven. De ïFrankfurter Zeitung>, altijd ac tief, heeft een aantal landgenooten de vraag voorgelegd »Hoe leeft gij Dat wil zeggen hoe deelt gij uw leven in, hoe verricht gij uw werkzaamheden, en welke methode verdient volgens uw opinie de voorkeur Veel antwoorden kwamen binnen doch slechts éen inzender bepaalde zich niet tot een opsomming van lie velings gerechten, ,'ievelings-sport, lie velings lectuur en -amusement, Dat was de Weensche humorist Egon Frieden Zijn antwoord luidt als volgt >Daar ik niet kan veronderstellen, dat mijn persoonlijke aangelegenheden voor de publiciteit eenigermate inte ressant kunnen wezen, wil ik slechts een aantal algemeene leefregels mee- deelen, waarvan ik het nut in den loop der jaren heb leeren kennen en die, naar ik meen, ook voor anderen dien stig kunnen zijn 1 Maak een nauwkeurige tijdsindee- ling, zoo mogelijk voor de geheele week, maar in elk geval voor den volgenden dag. En houd u er strikt aan Daarbij is het niet eens noodig, dat gij een buitengewoon groot aantal uren voor uw werk reserveertmaar wél, dat gij, in die uren, ook inderdaad werkt. 2. Laat nooit een onverwacht bezoek bij u toe. Dat irriteert u in tien mi nuten méér dan een, waarop gij hadt gerekend, al blijft die visite ook twee uur lang. 3. Slaapt tenminste acht uur per et maal sommige menschen hebben ten minste tien uur slaap noodig Wie meent, door hiérop uit te zuinigen, tijd te win nen, komt bedrogen uit. Zooveel te weinig als gij slaapt, zooveel te trager èn te lusteloozer vlot uw werk 4. Maak u los van het idee >dineeren> dit kost u per dag ten minste twee uur spijsvertering en daardoor vertraagde hersenactiviteit Eet een paar sneed jes wittebrood en gebruik daarbij nu eens een bord bouillon, dan een geklutst ei of een glas yoghurt of een kop slappe koffie of een portie gekook te pruimen (maar niet alles tegelijk) In den beginne zult gij u een beetje hongerig voelen, maar dat went in veer tien dagen. 5. Tenzij de omstandigheden u dwin gen om te zitten of te staan, moet gij óf loopen (liefst vlug) óf languit liggen Vooral het zitten is een ongezonde, onnatuurlijke houdingdat valt ons alleen niet meer op, omdat wij er van jongs af aan gewend zijn. Het zitten is een der noodlottige en meest fatale uitvindingen van den modernen tijd. De Oosterlingen brengen sinds duizenden jaren hun leven door in liggende hou- ding zooals ieder weet, lagen de Grie ken en Romeinen zelfs bij het eten. Geen enkel dier zit van nature een hond en een kat doen het af en toe, maar alleen, omdat zij al zoo lang in het verderfelijke gezelschap van den mensch vertoefd hebben. Koeien, paar den en leeuwen doen het nooit, be - halve in een circus. Het liggen wekt in ons humaniteit, objectiviteit even wichtigheid, superioriteithet zitten ver oorzaakt nervositeit, gelddorst, kwaad aardigheid, ontevredenheid. WATERGETIJEN VOOR WEMELDINGE. (Die voor Ierseke vallen ongeveer 5 minuten later en voor Hansweert ruim een half uur vroeger). Amsterdam sdhe tijd. Dagen. Hoogwater Laagwater Vrm. Nam Vrm. Nam. 10 Sept. 1.57 2.19 7.41 8.01 U 2.48 3.08 8.24 S.43 12 8.34 8.53 9.03 9.28 13 4.19 4.88 9.38 10.04 14 5.03 5.19 10.25 10.52 15 5.44 6.02 11.15 11.44 16 6.26 6.40 0.03 VEILINGSVEREENIGING K.B.O. TE KAPELLE. Groote veiling van 7 September 1927. Kroet f3.per 100 K.G. Kleine veiling. Clapp's Favorite f 10 a f20, Triumphe de Vienne f2 a f35, Beurré de Merode f8 a f 14, Dr. Jules Guyot f 12 a f20, Beurré d' Amanlis f 12 a f27, Beurró Du- randéau f8 a f 12, Seigneur d' Esperen f 12 a f20, Marg. Marillat f8 a f 14, Williams Duchesse f8 a f 16. Diamant peren f4 a f8, Bon Chretien Williams f7 a f 12, Maagdeperen f 12 a f 13, Jut ten f 14 a f22, Calleboutsperen f4 a f 5, Duifjesperen f4 a f7, Souvenir de Congres f 12 a f 16, Mad. Treyve f 10 a f 16, Transp. de Croncels f 14 a f37, Manks Codlin f 12 a 'f28, Codlin 'Kes wick f4 a f7, Paesgood Nonsuck f 8 a f 16, Swedenappels f 12 a f 20, The Queen f 10 a f20, Bismarck f6 a f 10, Gulderlingen f6 a f 10, Ganzebout f 6 a f8, Claaie-appels f4 a f7, Zoete Rib bing f7 a f9, Tuinzoet f6 a f 10, Rei- nette d' Automne f 6 a f 8, Jacques Le- bel f6 a f8, Striepappels f4 a f7, Di verse appels f4 a f 10, Reine Victoria f 14 a f30, Abrikoospruimen f 15 a f25, Blauwe druiven f60 a f65. Tomaten f 10 a f22, Princesse boonen f5 a f 14, JPerfectboonen f 9 a f 13, Moerbeziën f 43, alles per 100 K.G., Bloemkool f8 a f 11, Meloenen f37 a f41, Komkommers f 1 a f3, Roode kool f5 a f7, Savoije kool f 4 a f7. Eieren f 7, alles per 100 stuks, Kippen f1,11 per stuk. VEILINGSVEREENIGING ZUID-BEVELAND TE GOES. Veiling van 8 September 1927. Peren Clapp's Favorite f9 a f 19, Seigneur d' Esperen f 12 a f24, Spaan- schc Wijnperen f 13 a f 16, Marg. Ma- rillat f 10 a f25. Souvenir Madame Trey ve f 10 a f 13, Dr. Jules Guyot f 12 a f 16, Triumphe de Vienne f 16 a f32, Bonne Louisse d' Avranches f28, Sou venir dé Congres f8 a f 15, Williams Duchesse f8 a f 12, Beurré Hardy f 17 a f28, Beurré de Merode f7 a f 13, Beurré d' Amanlis f 10 a f20, Beurré Lebrun f 10 a f 14, Beurré Wilhelmina f6, Beurré Durandeau f4 a f7, Presi dent Roosevelt f 16, Lange Perzikperen f 12 a f 14, Ronde Perzikperen f4 a f7. Calabasse Tirlemont f7 a f8, Vij geperen f 12 a f 16, Soldat Laboreur f 8 a fll, Bon Chretien Williams f7 a f24, Maagd-eperen f 10 a f 11, Jutteperen f 10 a f 15. Blanke Jutten f4 a f 10, Des deux Soeurs f6, Dir. Cornells f6 a f 9, Rietperen f 4 a f 7, Marse-pijnperen f3 a f6, Duifjesperen f4 a f6, Calle boutsperen f2 a f5, Schariakenperen f2 a f 4, Diverse peren f 1 a f 5, Afval- en Kroetperai f0,10 a f2, Appels: Transp. de Croncels f7 a f37, The Queen f 16 a f31, Warnersking f8 a f 19, Cox Oranje Pipping f 18, Cox Po mona f9 a f 14, Swedenappels f 10 a f 15, Manks Codlin f8 a f 16, Bismarck f5 a f7, Zomev Court Petidu f6 a f9, Baunians Reinetten f5 a f7, Jacques Le- bel f5 a f 16, Codlin Keswick f 3 a f 7, Ecldeville Seedling f7 a f 10, Nel sons Glorie f6 a f8, Sterappels f 10 a f 12, Princesse Noble f3 a f7, Cla sie-appels f3 a f6, Gulderlingen f 5 a f6, Ganzebout f4 a f7, Hondsmuilen f 4 a f 7, Rembour Mortier f 3 a f 5, Ka- pelsche Koolappel f5, Tuinzoet f6 a f 8, Zoete Ribbeling f5 a f 8, Blomzoeit f5 a f7, Afval- en Kroetappels f 1 a f4, Pruimen: Witte Eierpruimenf36, Abrikoospruimen f21 a f35, Reine Vic- toriapruimen f 19 a f26, Colenbrandérs f23, Prince pruimen f21, Blauwe prui men f 19, Diversen: Aardbeien f 54, Blauwe druiven f44 a f50, Torna en 14 a f 12, alles per 100 K.G., Meloenen f25 ft f 42 Eer 1QQ stuks.

Goessche Courant | 1927 | | pagina bijlage 3