n\ toe. Ciravin Pia Woensdag 7 September I95fi7 111° Jaargang. Buitenland LlNTVELT's BAZAR Sport Koloniën. Stadsnieuws i ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2, buiten Goes f 2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt: Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE UitgaveNaamlooze Vennootschap Gaesche Courant COURANT en Kleeuwens Ross Drukkers- en Uitgeversbedrijf ADVERTENTIEN van 15 regels fl,20. elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Dienstaanbiedingen en aanvragen 15 cent per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. OVERZICHT. V olkenbondsvergadcring. In Gesiève is de achtste volkenbonds- vergadering geopend. De bijeenkomst werd ingeleid door Villegas (Chili). Deze gaf eerst een overzicht van dte werkzaamhe den van den bond over het afgeloopen jaar. waarbij hij in het bijzonder stilstond bij db oeconomische wereldconferentie en die pogingen tot regeling der beperking der bewapening. De mislukking der Geneef- sche conferentie tusschen de drie groote zeemogendheden werd betreurd, maar de voorzitter sprak de verwachting en de overtuiging uit d'at het hooge doel niet uit het oog zou wordlen verloren. „Het is niet te verwonderen, vervolgde Villegas, ,,dat een algemeene ontwape ningsconferentie, die zich dus tot alle staten zou moeten uitstrekken, op moei lijkheden is gestooten. Toch moet de bond m.i. het ontwapeningsvraagstuk van dit standpunt blijven bezien, hetwelk alleen een uiteindelijke oplossing doet verwach ten. De nog te verrichten arbeid is ont zaglijk, maar de Volkenbond heeft, als het ware in étappen, toch reeds een deel ervan overwonnen, en zich bij voorko mende gelegenheden op de hoogte van zijn taak getoond'. Vol moed is de Vol kenbond aan de taak begonnen, die zijn oprichters hem voorgeschreven hebben en hoe moeilijk de volbrenging ook schijnt, er is een strooming van emstigen goeden wil, die op den duur over alle hinderpa len zegevieren moet. Zelfs als die alge- meene grondslag voor een conventie zal gevonden zijn, weten we dat de ontwa pening nog niet bewerkt zal wiezen". Komende tot de maritieme conferentie zegt Villegas: „De besprekingen tusschen de 3 groote zeemogendheden hebben de noodzakelijkheid van een zorgvuldige tech nische en diplomatieke voorbereiding tot zulke conferenties bewezen, zonder wel ke het onmogelijk schijnt alle bestaande feiten binnen één verband te brengen, uit hetwelk later overeenstemmende beslui ten kunnen voortspruiten". De Rijn-bezetting. Aan die Duitsche Rijksregeering is thans officieel medegedeeld, dat het be zettingsleger in het Rijnland met 10.000 man verminderd wordt. Er zal dus nog 60.000 man blijven. Wolff seint nog, dat Briand bij de mediedeeling aan Stresemann, betreffende die vermindering der bezetting, beloofd heeft, dat het desbetreffende besluit reeds zeer spoedig zal worden uitgevoerd. Er zail over db bizonderheden der uitvoering en over de verlichting van den bezettings- Hook Koningstraat. - Magdalenastraat. Speciaal adres in: Glas, Porselein en Aardewerk. 68 FEUILLETON. DOOR H. COURTHS—MAHLER. De heeren groetten hoffelijk; vorst 'Ir- kow herkendie Hans von Ried, dien hij meermalen op verschillende reizen had ontmoet en wenkte hem levendig toe. Hans wenkte vroolijk terug, maar plot seling nam zijn gelaat een koude, vijan dige uitdrukking aan. Hij had von Breu ken herkend', die eveneens vertrouwelijk groette. De oogen van db beide mannen ontmoetten elkander; in die van Hans von Ried blonk ijskoude verachting op, in die von von Brenken een onzeker, flikkerend' licht, enkele seconden slechts. Het rijtuig rolde voort: de vluchtige' ontmoeting was voorbij. Liane von Brenken was na haar onder- Koud met Hans von Ried in begrijpelijke opwinding naar baar hotel teruggekeerd. Nauwelijks was zij in haar kamer geko men, of haar echtgenoot voegde zich bij haar, om te vernemen, wat zij met haar bezoek aan gravin Pia had bereikt. last voor de bevolking nog een uitvoeriger nota verschijnen. In verband1 met de vermindering der bezettingstroepen zullen ie bet Rijnland het hoofdkwartier van het drie en der tigste arméecorps, dé generale staf, het commando en de onderafdeelingen op 25 October opgeheven worden. Terzelf- dértijd gaat het hoofdkwartier van ide 41ste infanterie-divisia van het Rijnland naar Besangon, terwijl het 52ste ge nie-,batailion vereenigd wordt met bet vierdb genie-regiment te Toul. Door den verrekijker. Het nieuwe Italiaans che strafwet boek stelt ook paal en perk aan de na den oorlog steeds ongebondener zucht om te duelleeren. Er staat een boete van 2000 lire op het zenden van een uitda ging, een gevangenisstraf van zes maan den op een duel, waarbij geen bloed vloeit en van vijf jaren, wanneer men zijn tegenstander doodelijk wondt. De Teveze vindt, dat voor detze „belache lijke, pseudo ridderlijke pose" in een tijd waarin oceaan vluchten gelegenheid' geven zijn moed elders te bewijzen, geen plaats Senator Barah, de voorzitter van db Senaatscommissie in Amerika voor de buitenlandsche aangelegenheden, heeft er op aangedrongen, dat het dept. van Staat zijn goedkeuring zal onthouden aan de nieuwe lezing die Frankrijk in de Ver- eenigdb Staten wil aangaan. Over het BristoI-kanaal. Maandag is het kanaal van Bristol voor db eerste maal overgezwommen door miss Kathleen Thomas, een twintigjarige zwemster. Zij zwom van Pemalth naar Weston Super Mare een afstand' van 12 mijlen in zeven en een half uur. Tengevolge van de daar heerschende zeer sterke stroomingen, wordt deze zwem tocht als iets bijzondbrs beschouwd. Tin. Op de terreinen van de Gemengde Mijnbouw-Maatschappij Billiton zijn be langrijke nieuwe tin-vindplaatsen gecon- teend, waarvan sommige vroeger reeds geëxploiteerd werden. Spoorloos verdwenen. De Belgische consul te Soerabaja, de heer G. J. E. Kruys, directeur van de kultuurmaaitschappij Kandangan, die te Batavia op de Plancius geëmbarkeerd was, is gistermorgen spoorloos verdwenen. Zijn kleeren en zijn bagage werden in zijn hut aangetroffen. Met een geluid' als een snik wierp zij zich in zijn armen en kfcmdb zich aan hem vast. „Wat is er gebeurd; Liane?" vroeg hij ontsteld'. „Wat scheelt je toch? Je bent geheel overstuur!" Zij trok ham naast zich op dén divan en begon hem in hartstochtelijke opge wondenheid haastig te vertellen, wait zij had doorleefd. Hij schrok hevig, toen zij henx over von Ried's plotselinge verschijning sprak maar het bevredigende einde van het pijn lijke onderhoud tusschen Liane en gra vin Pia's verloofdb ontlokte hem een zucht van verlichting; hij overlaadde het schoo- gelaat van zijn vrouw met onstuimige kussen en sprak verheugd: Maar dan is immers alles goed, Liane! Dan zijn wij voor goed' uit den nood!" Zij zuchtte diiep en staarde somber voor zich uit. Dat is zoo, - maar je weet niet,, hoe diep vernederd ik daar voor den hoogmoedigen baron heb gestaan! Ik Ik moet het hem betaald zetten, ik moet mij op hem wreken!" bracht zij tandenknarsend uit. Wat wil je doen Liane? Wees voor zichtig! Zet niet alles, wat je nu be reikt hebt, weder op het spel!" Zij lachte een lachje vol boosaardigheid. „Wees gerust 1 Ik heb slechts een kleine Gemeenteraad. (Zitting van gisteren). Aanwezig: Alle leden. Installatie. De leden leggen in banden dein voorzitter de vereisclhte eeden of ge loften af. De voorzitter heet de nieuwe le den welkom. Spr. hoopt met den raad in nieuwe samenstelling goed te zullen samenwerken. Hij twijfelt er niet aan of dit moet gelukken als de leden zich steeds dbn eed herinneren, die zoo juist is af gelegd'. Spr. hoopt dat men bet belang dier gemeente steeds van het belang der partij zal weten te onderscheiden. Wethoudersbenoeming. De heer Van Bommel van Vloten zegt: Voordat tot de benoeming van de wet houders wordt overgegaan, zou ik dai over nog wel eenige opmerking:n willen maken, en daarbij op den voorgrond stel len, dat de benoeming van de wethou ders beheerscht wordt, door politieke en persoonlijke factoren. Over de persoonlijke factoren past het mij niet iets te zeggen, omdat ik een van de personen ben, die eventueel voor benoeming in aanmerking zou kunnen ko men. Ik zal het dus alleen hebben over de politieke factoren. Toen ik in Juni van dit jaar tot wet houder van deze gemeente werd benoemd- heef t de rechterzijde in uitzicht gesteld, dat vandaag twee rechtsche wethouders gekozen zullen worden. Ik zou haast wil len zeggen, dat de rechterzijde naar een motief gezocht heeft om dit standpunt te rechtvaardigen, en ik geloof dat hier van toepassing is het bekende spreek woord, dat als men een hond wil slaan men altijd wel een stok kan vinden. Het spijt mij, M. de Voorzitter, dat ik Uw persoon in het geding moet brengen en dat nog wel op een minder hoffelijke wijze. Want 9e vergelijking verder door trekkende kom ik tót het resultaat, dat U db stok is en ik de hond. Omdiat U niet tot een der rechtsche partijen behoort, meent db rechterzijde, dat de Vrijheidsbond op voldoende wijze in het college van B. en W. is vertegenr woordigd. Nu weet iedereen, dat een bur gemeester boven de partijen behoort te staan, en iedereen, die weet op welke wijze U de functie van burgemeester uit oefent en opvat, zal moeten erkennen, dat U inderdaad boven de partijen staat, dat in de wijze waarop U leiding geeft aan den raad en aan de zaken van onze ge meente in het algemeen, geen enkele aan wijzing te vinden is, van de politieke rich ting, die U zijit toegedaan. Daarom is het motief van db rechter zijde een gelegenheidsmotief, dat door haar gebruikt wordt, om af te wijken van het standpunt, dat de rechterzijde steeds heeft ingenomen, toen zij in de minder heid was. Toen plaatste de rechterzijde zich teeds op het standpunt, dat evenredige vertegenwoordiging, zoo mogelijk, ge- nscht was, en dat zij als minderheidi recht bad deel te nemen aan het be- stuur der gemeente. Thans heeft zij de .^meerderheid, en gaat zij de politieke macht die zij gekregen heeft, gebruiken om aan een groote minderheid te beletten deel te nemen aan het dagelijksch bestuur van onze gemeente. Past men het door de rechterzijde gehuldigde beginsel van even redige vertegenwoordiging toe,, dan heeft de Vrijheidsbond met op één na de groot ste raadsfractie zeker recht op één wet houderszetel. En naar mijn meening kan de rechterzijde geen enkel geldig motief hiertegen aanvoeren, want doordat zij de meerderheid heeft in den raad, kan door haar altijd voldoende invloed op het ne- geeringsbeleid der gemeente worden uit- grap op het oog! Daaraan wil ik nu eens mijn genoegen hebben Ik zal zijn verloof de, gravin Pia, een klein aandenken aan mij geven! Het is inderdaad een goed werk, dat onschuldige, onnoozele schaap eens omtrent haar toekomstigen echtge noot in te lichten! Zij zal daardoor een wapen tegen hem in kaïndien krijgen, als hij het zich later eens in het hoofd mocht halen, den tiran over haar te spelen! Dat is mijn dlank aan haar, omdat zij medelij- idien met haar onbekende stiefmoeder koes- terdb en tevens mijn wraak op hem!" „Je wilt haar zijn brieven sturen?" „Ja! Het is maar goed', dat ik die be waarde! Ik had er een voorgevoel van, dat zij mij eenmaal van nut zouden kun nen zijn!" „Doe het niet, Liane! Je benadeelt er onze eigen belangen misschien mede!" „O, neem, dlie aangelegenheid is afgedaan! Daarin kunnen die brieven.geen verandering brengend Laat mij begaan, ik moet het doen, het gevoel van haat en wrok zou mij anders verstikken! En vorst Irkow zal ik tot afscheid nog eeni ge vriendelijke woordjes toevoegen, wees daarvan verzekerdAch, welk een genot zal het voor mij1 zijn, hem duidelijk te kunnen toonen, hoe belachelijk ik hem vind! Zij wierp zich opnieuw in zijn armen. „Kus mij, Justus!" dlrotig zij. „Klus Door het benoemen van twee rechtsche wethouders snijdt de rechterzijde iedere mogelijkheid tot een nuttige samenwerking tusschen links en rechts af, de politieke meeningsverschillen worden er door op dén spits gedreven en hierdoor wordt in strijd gehandeld met het algemeen be lang van de gemeente Goes. Ik meen ge rust te mogen zeggen, dat de rechter zijde de politieke macht, die zij gekregen heeft, gaat misbruiken, wanneer zij twee rechtsche wethouders benoemt. Wanneer de rechterzijde werkelijk daar toe overgaat, dan is het duidelijk, dat zij de geheele regeerings-verantwoordeiijkheid voor zich opeischt en maakt zij het daar mee de leden van de Vrijheid sbondsche fractie onmogelijk om zitting te nemen in db voornaamste 'bestuurscommissies die heden ook zullen worden benoemd. Mr. Goed'bloed acht het niet het aangewezen uur om breedvoerig op de rede van den vorigen spr. in te gaan. lm Juni hebben de rechterpartijen haar stand punt verklaard. Een meerderheid van redkts in den raad moet weerspiegeld zijn in het college van B. en W. De rechter- partijen handelen niet tegen den persoon van den voorzitter. Onze burgemeester hangt niet de rechtsche politieke begin selen aan, maar daarom zeggen wij niet diat hij partijdig is. Allesbehalve. Spr. betreurt het d'at de V.-B. niet wil tre den in eenige raadscommissie. Het spijt hem om db personen, maar ook om het politieke belang van db stad. Ir. van Poelgeest vindt dat de rech terpartijen als kinderen doen. Partij' belaing is niet het belang van de gemeente Goes. Bij het kiezen van wethouders en leden van commissies moet men kijken of de candidaten persoonlijk de functie willen (niet onder drang van partij of geeste lijke) en of zij als zoodanig gesch zijn. Spr. wenscht als wethouders twee personen, die en door bekwaamheid en door onafhankelijkheid in aanmerking ko men. Dit zijn volgens spr. die twee aftre dende wethouders. In de vaoature-Stieger wordt herkozen Mr. Stieger (met 10 stemmen), blanco 2 stemmen, de heer Van Melle verkrijgt 1 stem. Mr. Stieger verklaart zich bereid het wethouderschap te aanvaarden. De voorzitter zegt zich hierover ten zeerste te verheugen. In db vacature-Van Bommel van Vlo ten wordt benoemd de heer A. L. van Melle (8 stemmen). De heer Van Bom mel van Vloten verkrijgt 3 stemmen. Blanco 2 stemmen. De heer Van Melle zegt db be noeming te aanvaarden en dankt voor het vertrouwen. De voorzitter complimenteert den heer Van Melle. Tot den heer Van Bom mel van Vloten richt hij eenige afscheids woorden. Met respect heeft spr. het werk van den scheidenden wethouder gadege slagen. Men zal hem in het college van B. en W. noodie missen. Spr. dankt voor den arbeid. Dhr. van Bommel van Vloten brengt dank aan den voorzitter, aan Mr. Stieger en aan den secretaris voor de prettige samenwerking. Tot Mr. Goedl- bloed zegt spr., dat hij ais ambuloos raadislid nuttiger werk zal kunnen ver richten voor die gemeente, dan als lid van de commissies. Mr. Goedbloed zou den V.-B. willen raden alsnog het standpunt te wij zigen. In alle oommissies moeten de ver schillende partijen geschakeerd zijn. Dhr. van Bommel van Vloten Dan zeer zeker in db voornaamste raads- instelling, het college van B. en W. Mr. Goedbloed: In dit college zijn db 1 inkerpartijien door den voorzitter vertegenwoordigd Com mi s sies mij! En morgen morgen vangen wij te zamen een nieuw leven aan!" Geruimen tijd' bleven zij in hun kamer, overleggend', wat hun vóór hun vertrek nog te doen s tond. Vorst Irkow wachtte tijdbns liet mid dagmaal tevergeefs op het verschijnen van mevrouw von Brenken, naar wie hij vol verlangen uitzag. Zij kwam echter niet en hij' kon er niet aan twijfelen, of zij wilde hem straffen voor db terughouding, die hij jegens haar aan den dag had gelegd. En het wegblijven van von. Brenken, dien hij naar de reden van haar afwezig- beid' had kunnen vragen, deed zijn wan hoop ten top stijgen. Hij besloot kort en goed! de schoone vrouw, die hem betooverd had, ten huwelijk te vragen. Hij twijfelde er niet aan, of zijn aan zoek zou haar onmiddellijk tot een ver zoening geneigd' doen zijn. Van tafel opstaand en door de vestibule naar zijn kamers loopend, hoorde hij toe vallig den portier tot één der kellners zeggen, diat de gasten van de kaïmer s negen en twaalf met dbn nachtsneltrein zouden vertrekken. Een oogewblik stond hij roerloos. Num mer negen was db kamer van mevrouw von Brenken en nummer twaalf die van haar zwager, dat wist hij. In db finantieele commissie worden be noemd' de heeren Mr. Goedbloed, Van Bommel van Vloten en Simons. Dhr. van Bommel van Vloten weigert de benoeming te aanvaarden. In zijn plaats wordt benoemd de heer Holle- stelle. Deze neemt db benoeming aan, evenals de heeren Goedbloed en Simons. Tot voorzitter van db commissie wordt benoemd' Mr. Goedbloed. Tot leden van de commissie voor de strafverordening worden benoemd de hee ren Mr. Stieger en Mr. Goedbloed. Tot ledbn van de gascommissie worden benoemd' de heeren Eckhardt, Crucq en Ir. van Poelgeest. De laatste weigert db benoeming te aanvaarden. In zijn plaats wordlt gekozen de heer Vermaire, die de benoeming aanvaardt. In de commissie van het grondbedrijf worden benoemd de heeren Mr. Goed bloed1, Potter en Crucq. Tot afgevaardigde naar de vergaderin gen van die waterleiding-maatschappij „Zuid-Beveland" wordt benoemd Mr. Goedbloed. Tot plaatsvervanger de heer Van Bommel van Vloten. Deze neemt db benoeming aan. Tot gedelegeerden van de ambachts school worden benoemd de heeren Buiijs en Eckhardt. Ingekomen stukken. Mediedeeling wordt gedaan van de na volgende ingekomen stukken: Verzoek van het Roomsch Katholiek- Parochiaal Kerkbestuur om verhooging van Hevig ontsteld, wendde hij zich om en vroeg dbn portier, of hij goed had ge hoord'; deze bevestigde, dat de heer en mevrouw von Bnenikien inderdaad des avonds zouden vertrekken, Haastig zond de vorst zijn kamerdie naar naar een bloemenmagazijn, om een reeds van tevoren door hem besteld, kost ar bloemstuk te gaan halen. Dat zond hij met een kaartje aan me vrouw von Brenken, terwijl hij haar te vens liet verzoeken, hem ter bespreking van een gewichtige aangelegenheid' te willen ontvangen. De bediende kwam terug met de bood schap, dat mevrouw Zijn Hoogheid om vijf uur in db kleine conversatiezaal zou verwachten. De twee uren, die verloopen moesten, alvorens hij haar ontmoeten zou, vielen den vorst eindeloos lang; in zijn koorts achtig verlangen naar haar liep hij on rustig op en neer, db eene sigaret na de andere rookend. Eindelijk was het vijf uur! Bij den laatster klokslag betrad hij het weelderig ingerichte vertrek, waar Liane hem be scheiden had. Er bevond zich niemand in de kamer, want vorst Irkow had er voor gezorgd, dat hij er voor eenige uren de vrije beschikking over had. (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1927 | | pagina 1