Gravin Pia N#. 105. Maandag 5 September 1927 lile Jaargang. Buitenland i r Binnenland Uit de Radiowereld Koloniën. ProVincienieuWs GOESCHE ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2, buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent Verschijnt: Maandag-, Woensdag- UitgaveNaamlooze Vennootschap Goesche Courant en Vrijdagavond. j COURANT ADVERTENTIEN van 1—5 regels f 1,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Dienstaanbiedingen en aanvragen 15 en Kleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf cent per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. OVERZICHT. Theorie en praktijk.! Mag men den bijzonderen correspondent van die „Daily Chronicle" geloovon, dan zou er een onderhoud hebben, plaats ge had tusschen den Italiaanschen koning en den oud-premier Giolitti als uitvloeisel van besprekingen van laatstgenoemde met de oud-premiers Salandra en Orlando en den oud-minister Bonomi, waarbij zij tot de slotsom kwamen dat zoowel uit politiek als uit economisch oogpunt de huidige toestand in Italië buitengewoon ernstig was. De koning zou Giolitti ont vangen hebben in tegenwoordigheid van den chef van den generalen staf, generaal Badoglio. Giolitti zette de zienswijze van zich en zijn vrienden uitvoerig uiteen en voegde erbij, dat een aantal groote indu- strieelen het eens was met hun kijk op den algemcenen toestand. Met name ves tigde Giolitti er de aandacht des ko- nings op, diat in het bijzonder de voor naamste zakenlieden van oordeel waren, dat de fascistische autoriteiten hun toe vlucht namen tot zekere vormen van eco nomisch bolsjewisme om het antagonis me der arbeidende klasse te verminderen. De koning zou zeer aandachtig ge luisterd hebben en geantwoord hebben, dat wat Giolitti zeide zeer belangwek kend was. Ik waarschuw u evenwel, zoo zou de koning verder hebben gezegd, dat ik een constitutioneel koning ben en als zoodanig niets zal doen om den hul digen toestand te wijzigen zoolang er een ook zelfs maar formeel parlement be staat. Ik moet er aan toevoegen, zoo zou tic koning zich hebben uitgelaten, dat als de partij die aan het bewind is mij van den troon wensebt te verdrijven, ik niets zal doen om dit te voorkomen. De correspondent van het Engelsche blad dat naar men weet niet wars is van sensatie noemt het belangwek kend dat generaal Badoglio bij het ge sprek tegenwoordig was. Hein werd nJ. toen Mussolini (in 1922) naar Rome op rukte, als chef van den generalen staf gevraagd, wat er diende te geschieden. Hij verklaarde 'dat als de koning den staat van beleg wilde afkondigen, hij (de generaal) in ten hoogste 48 uur met de Zwart-hemden-beweging zou afre kenen. De koning wilde evenwel, naar men zich herinnert, het besluit tot af kondiging van den staat van beleg niet teekenen en zoo was Mussolini in staat zichzelf aan het bewind' te brengen. De correspondent noemt het vreemd, dat Badoglio nog chef van den staf is. Naar men gelooft, zou o.a. aan den ko ning zijn meegedeeld, dat ei- een bedrag van 30 millioen lire wordt uitgegeven voor de bewaking der grens om te voor komen dat anti-fascisten het land ver laten. Jaarlijks zou niet minder dan 50 millioen lire worden uitgegeven voor politieke spionnage. Deze sommen wor den uitgegeven door de fascistische militie, waarop in 't geheel geen finan- cieele controle bestaat. Bovendien kost die militie bijna 158 millioen lire om 67 FEUILLETON. DOOR 1 L' H. COURTHSMiAHLER. l! ..Hii nam haai' hand en bratebt di© aan zijn lippen. „Ge hebt een waai- wonder verk ver richt, Tante Maria!" sprak hij «op geest drift igen toon. „Ik kan geen woorden vinden, om u mijn dankbaarheid te be- haar in stand' te houden, terwijl zij nog 10 millioen lire uitgeeft voor „speciale"1 diensten. Deze sommen komen niet op de begrooting voor; zij vormen een ernstige aderlating voor de landsmidddelen. Sagnor Giolitti zou ten slotte ook krach tige vertoogen tot dien koning gericht heb ben over die wijze waarop zelfs de rede lijkste critiek werd onderdrukt en hjj gaf feiten over de ontevredenheid des volks en de malaise in handel en bedrijf. Gevaarlijke oorlogsmonumenten. De Duitsche officiershond heeft een beroep gedaan op den rijksweerminister „om voor db eer van het leger op te ko men, in verband met de oprichting in België van ophitsende gedenlkteeltenen en de daarbij gehouden toespraken." Ook db democratische „Frankf. Z." bespreekt, in trouwens zeer bezadigde woorden, deze aangelegenheid en her innert eraan, diat op 23 Aug. 1.1. te Di- nant aan de Maas, twee oorlogsmonumen ten zijn opgericht ter 'herinnering aan de gevechten, in Aug. '14, om het bezit van dit bruggehoofd gevoerd tusschen Fransche en Duitsche troepen. Het eene monument is gewijd' aan de daarbij ge sneuvelde Franschen, het andere aan de bij db catastrofe als slachtoffer gevallen Belgische burgers. Op dit laatste gedenk- teeken is de legende, die zich sinds '14 om den slag bij Dinant gevormd heeft, in beeld gebracht: zoo ziet men een groep vrouwen en kinderen, waarop drie Duit sche soldaten onder bevel van een officier, die order geeft, de geweren aanleggen. De „F. Z." geeft dam het relaas van het .ontstaan van de legende van dit dood schieten van vrouwen en kindbren (ook hier kan db eventueel in te stellen neu trale commissie van onderzoek blijkbaar goed werk doen!) en stelt dan zeer te recht de vraag, of nu de treurige legende van Dinant, in. erts vereeuwigd, voor al tijd' moet voortleven, om den haat onder het Belgische volk tegen Duitschiand le vendig te houden? In het belang van de toekomstige goe de verstandhouding tusschen beide volken bepleit het blad dam ook de verdwijning van het betreffende heiliooze relief in het oorlogsmonument te Diinant. „De verdienste van dat wonderwerk komt mij maar in geringe mate toel weerde gravin Eckhoff af. „Pia zelve heeft zich op bewonderenswaardige- "wijze in alles geschikt» Zij is een van die be nijdenswaardige schepseltjes, die speWid leeren, wat andbrem de grootste inspan ning kost. Geboorte en goede aanleg heb ben het overige gedaan» Ik heb niet veel moeite met haar gehad; in ieder geval verheugt het ook mij, dat zij zich wondervol ontwikkeld heeft. Je kunt je niet voorstellen» hoe bemind zij overal isl Mem vindt haar allerliefst; zij heeft gelukkig niets van haar natuur lijkheid en oorspronkelijkheid verloren en pefent daardoor een bekorjendon igivLoed uit op 0(19, naar één model gevormde, gezelschapsmenschenl" j b,- l De spoorweg bij Bergen op Zoom. Op vragen van dten beer Drop, lid van die Tweede Kamer, betreffende hel nemen van maatregelen in verband met de door de lage ligging van den spoorweg bij Bergen op Zoom, wachtpost 13, onder vonden schade van sterken regenval. heeft dë minister van waterstaat ge antwoord: Bij plotselingen abnormaal sterken re genval word't op het emplacement Ber gen op Zoom, bij wachtpost 13, hinder ondervonden van onvoldoenden wateraf voer. Ter gedeeltelijke voorziening hier in werd' reeds op het emplacement een draineering gemaakt, doch in hoofdzaak Hans von Ried1 had met schitterende oogen toegeluisterd; toen gravin Eckhoff zweeg, vroeg hij aarzelend: „Vergis ik mij, of was zij vandaag wat gedrukt en wat gedwongen in haar optreden?" „Neen, je vergist je niet, Hafis antwoordde zijn tante. „Reeds eenige da gen was zij stiller dan gewoonlijk, van- dalag viel het mij zelfs bijzonder op. Daar aan is echter vermoedelijk de avonturier ster, die ge gelukkig van haar hebt we- ten te verwijderen, scbjuld. En dan heeft uw onverwachte komst haar wat van streek gebracht, mijn beste Hans!" „Zoudt ge dat denken?" De gravin kniktp glimlachend en ver klaarde: „Je moet bedenken, dat zij niet al leen naar het uiterlijke veranderd is. Ook innerlijk is zij rijper geworden; misschien is die innerlijke verandering nog groo- ter en ingrijpender dan de uiterlijke!" „Ja, zij is in alle opzichten een verrukkelijk schepseltje geworden!" sprak hij op een toon van overtuiging. Zij wierp een onderzoekenden blik op hem. „Als dht je meening is. zal het je niet moeilijk vallen, haar niet alleen in je huis, maar ook in je hart op te nemen!" zeidie zij ernstig. „Pia is het waard, dat een man haar zonder eenig voorbehoud zijn ganscke hart schenkt. En ik geloof, dat zij je innig liefheeft! Als er iets was. ti Je /uj i$ dn uxit üz ile ajdoed&nËe puérieM vam- /ïet: voft/cncl, n-umvnef £fus dan q&cdc/igetet! •AVORDT VERVOLGD. eiisdi-t de afvoer buiten, den spoorweg ver betering, daar het water vam een tweetal naburige hooger gelegein wegen afvloeit naar dbn spoorweg, en dus in de eersite plaats de gemeente h erin heelt te voerziem. In gevallen, als hierboven bedoeld, wordt door bijzondere waakzaamheid het geregeld' spoorwegverkeer verzekerd, zoo- d'at het gevaar voor het veilig verkeer niet behoeft te worden gevreesd. Iotusschen is reeds omtrent deze aan gelegenheid' vanwege de spoorwegmaat schappij een bespreking gevoerd' met den burgemeester van Bergen op Zoom. Mocht zulks noodig blijken, dan zal dezerzijds medewerking biji de onderhan delingen met de gemeente kunnen ver leend' worden. Het weer in Augustus. De gemiddelde oditenditemperatuur in Augustus over de vijf hoofdstations was normaal. Zij was 1.5 graad' te hoog in de eerste decade en respectievelijk 1 graad en 0.5 graad te laag in de tweede en dterde decade. De grootste afwijkingen kwamen voor op dien 8en Augustus met 3.5 graad' boven en den 19en en 25en met 2.5 graad beneden normaal. De gemiddel- maximum-temperatuur was 0.5 graad, de gemiddelde minimum- temperatuur 1 5 graad boven normaal. De regenval was ongeveer normaal in Noord-Ho!land en West-N. Brabant, en overigens boven het gemid delde. In Friesland viel meer dan het dubbele der normale hoeveelheid, in Dren the' en Overijssel was de neerslag 80 tot 90 o/o boven normaal, overigens in het Oosten en Zuid1-Oosten van het land 50 tot 60 en in het midden en Zuid- Westen 30 tót 50 °/o boven normaal. Te De Bilt werdén 146 uren zonne schijn waargenomen tegen 175 normaal. Twee dagen in een tank. Vermoedelijk Dinsdag j.l. is le Am sterdam een 28-jarige man in een 7 meter dliepe olietank van het in aan bouw zijndb tankschip „Nieuw-Holland' op het terrein der Nederlandsche scheeps bouwmaatschappij gevallen en bewuste loos door de andere werklieden aangetrof fen. Niemand heeft het ongeval gezien. Per ambulanceboot is hij naar het Bin nengasthuis vervoerd en aldaar overleden. Noodlottige onvoorzichtigheid'. Vrijdagavond ie omstreeks 8 uur heeft in het Aarkanaal nabij Kattenburg ondier dé gemeente Leimuiden een droevig on geluk plaats gehad'. dat haar moeilijk viel, behoefde ik al leen maar te zeggen, dat jij het gaarne zoud't zien en dan stapte zij over alle zwarigheden heen Hij nam dé handen van zijn tante met vasten druk in de zijne en bekende: „Ik geloof, Tante Maria dat ik haar reeds altijd heb liefgehad! Dat is mij déidelijk geworden, toen. ik haar we derzag. Het is een andere, betere liefde, dan de liefde, die ik aan een on waardige verspilde; ik koester niet alleen, meer den weosch, zélf gelukkig te zijn, maar in de eerste plaats: gelukkig te maken!" „Dat verheugt mij innig, mijn beste Hans, voor jezelf en voor Pia!" sprak gravin Eckhoff. „Ik heb haar in mijn hart gesloten en het valt mij moeilijk, weder van haar te moeten schenden. Wan neer komt haar vader haar mij ont nemen?" „Zoodra ik hem bericht heb, dat het echtpaar von Brenken vertrokken is. Ik zal hem dlan echter verzoeken, nog eenige dagen hier te vertoeven en ais Pia het goedvindt, zullen we dan tevens onze ver loving bekend' maken. Ik hoop, dat ge daarna een tijdje naar Riedberg zult wil len komen; het kan buiten juist in den herfst wondermooi zijn, zoodat het u niet zal berouwen, als ge mijn uitnoodiging aanneemt!" Zijn tante antwoordde: De 20-jarige schippersknecht P. Smit, woonachtig te Woudrichem en dienst dbende op de motorboot „Sperwer II" van die B innen vaar [maatschappij te Am sterdam, beging de onvoorzichtigheid om met een lucifer den stand van de stook olie in het reservoir na te kijken. Een hevige explosie volgde. Smit werd waar schijnlijk onmiddellijk gedood en in het water geslingerd. Een uur later werd zijn lijk opgehaald met brandwonden over- dékt. De motorboot is door de politie in beslag genomen. De inval bij de Indische s tud'enten Naar het „Volk" verneemt, zijn aan db Indische studenten, wier papieren bjj den inval der justitie te hunnen huize op 11 Juni in beslag zijn genomen, hun pas sen, die eveneens in beslag waren geno men, teruggegeven. Het blad' vernam verder, dat den stu denten, waninieer zij zich buitenslands wil len begeven, geenerlei moeilijkheden in dén weg worden gelegd. Belgische „welwillendheid". Een Duitsch studient, een 23-jarige jon geman uit het klooster dér paters op Leyenbroek, is te Stein (Limburg) bij het zwemmen in de Maas verdronken, Hij is waarschijnlijk in een draaikolk gekomen en naar beneden gelrokken. Een vriend van hem, die naar de Belgische oever zwom om een dlaar liggende boot te halen, kreeg een weigerend' antwoord. De Belgen wilden de boot niet afstaan. Transatlantische vluchten en radio. Met alle waardeering voor de vol brachte Oceaanvluchten van Lindbergh, Chamiberlin en Byird', kunnen de bereikte successen door deskundigen slechts als sportieve prestaties worden beschouwd1, welke met eenig geluk tot een goed' einde voerdbn. Hoezeer het toeval heeft medegewerkt blijkt hieruit, dat aan Lindbergh, de licht zinnigste van dé drie vliegers, de tocht het beste gelukt is, terwijl dé voorzichtige Bynd1 tenslotte met zijn machine bij de Fransche kust in het water verzeilde. De pogingen van Duitsche zijde, met de „Europa" en de „Bremen", welke op een mislukking uitliepen., hebben weer be wezen, dat er, wat de oriënteeringsmo- „Nu, we zullen zien! Eerst ga ik eenige weken bij mijn dochter logeeren, déama zal ik waarschijnlijk wel naar Riedberg kunnen komen; ook in den win ter is het déar mooi!"' Pia trad' de kamer binnen. Zij had zich verkleed', om, zeoafs afgesproken was, mede uit rijden te gaian. Met va» geluk stralende oogen trad Hans op baar toe; schuchter, bijna schuw blikte zij naar hem op. Hij nam haar hand' in de zijne en vroeg: „Wij spraken erover, dét je vader over eenige dagen hier hoopt te komen. Draagt het je goedkeuring weg, dat wij dan onze verloving bekend maken? Tante Maria wil gaarne een intiem verlovings feest arrangeeren, waarop je nieuwe vrien den en bekenden gemoodiigd zullen wor- dien!" Zij bloosde en sloeg verlegen haar oogen neer. „Zooals je wilt, Hans!" sprak zij zacht. Hij kuste halar hand en zei glimla chend': m 1 „Neen, zooals jij wilt, Pia! 'Zij trok snel hiaiar haind weg en ging naast Tante Maria zitten, dl© haar goud bruin hoofdje streelde en vriendelijk sprak: „Jammer, dét de tweelingzusjes niet in de stad zijn! (Het zal Hilda en Herta Lindlau ongetwijfeld leed doen, diit gewichtige feest niet te kunnen mo gelijkheid van de vliegtuig-uitrusting Be treft, nog veel te wenschen overblijft. De bemanning van de beide laatste vlieg tuigen hadden de weerberichten niet ont vangen, doch volgens hunne mededeel:ng alleen Jazz-muziek gehoord'. Dat dé weerberichten op 900 M. uit gezonden, niet gehoord werden is alleen daaraan te wijten, dat de radio-ontvangers niet deugden en niet in staat waren, de 900 M.-golf uit db andere, te halen. Voor het toekomstig Oceaanverkeer is het daarom in de eerste plaats noodig, dat men over een perfect-functioneereride radio-installatie beschikt. Alsdan zullen een aantal Amerikaan- sche en Europeesche kust stations, welke met z.g.n. peilzemdèrs zijn uitgerust, den vlieger in db gelegenheid stellen', steeds die plaats te bepalen, waai* deze zich op ieder oogenblik bevindt. Het vliegtuig, dat een peiler aan boord heeft, kan, door voortdurend te peilen', ook in dich ten nevel met zekerheid' zijn doel be reiken. Volgens dezelfde methode zijn ver schillende groote Oceaanstoomers reeds van peilers voorzien, heigeen voor het verkeer een groote veiligheid, beteeken t. Deize peilers, welke o.m. door Teileflin ken wondëm geleverd, voldioen aan de hoogste eischen en zijn ook in een mo dern uitgerust vliegtuig op groote vluch ten onmisbaar. De installaties bestaan uit een ontvanger met een golflengtebereik van 300 tot 1400 M„ hetwelk nog ver hoogd kan worden tot 2600 M., voor de weerberichten van Nonddeich op 2300 M. en dén Amerikaanscflien weerdiensit op 2145 M. De zender heeft een tele- grafc-reikwijdte van 1000 K.M., en is onder den ontvanger gebouwd. Met een dergelijke radio-installatie zal ongetwijfeld in de toekomst een veilig transatlantisch luchtverkeer mogelijk blij ken Onjuiste bVrichteen. Naar aanleiding van berichten in hel „Nieuws van den Dag v. Ned. Indië" en db „Java Bode"; dat de gouverneur- generaal zich o.a. tegenover eenige leden van den Volksraad zou hebben uitgela ten, dat hij in een eventueel© verwerping van de voorgestelde wijziging van de verhouding in den Volksraad aanleiding zou vindén, onmiddellijk ontslag te vra gen, is dé Indische Courant" van offir oieele zijde gemachtigd deze berichten als volstrekt onjuist tegen te spreken» Pluimvee-export naar Duitschiand. Men schrijft ons: De aanvoer aan de pluimvecwagons was bevredigend, zoodat met de verladin- gen regelmatig zal worden voortgegaan. De organisatie van den aanvoer is echter nog gebrekkig en naar aanleiding van den raad om die aanvoer dorpsgewijs te orga- devserenWat zullen zij verbaasde oogen opzetten, als zij vernemen, diat haar klei ne Pia reedis zoo spoedig verloofd is geraakt!" Pia lachte even en dlacht aan wat haar vriendinnen haar over de liefde hadden „Die Engel nemnen es Himmelsfneud'k die Teufel nennen es Höllenleid, die Men- schen nennen es Liebe!" Zij sprong op en sprak haastig: „Wij zoudien immers gaan rijden!"1 Buiten in dien helderen zonneschijn voeldle zij zich opgewekter en minder be klemd' dan tevoren; herhaaldelijk ontmoet te zij db op haar gerichte oogen van Hans von Ried' en dan begon haar hart onrustig te bonzen. „Ach, als hij mij toch maar kon lief hebben, even innig, als ik hem liefheb!" dacht zij. Als een stil gebed' klonk deze ver zuchting in haar op en zij voeldb haar hart sneller ldoppen. Plotseling moest zij er met een gewaarwording van smart aan denken, hoe kalm en gelijkmatig zijn hart had geklopt, toen hij haar op den dag hunner verloving in zijn armen had gehouden. Zij redlen het hotel, waarin vorst Ir- kow en ook het echtpaar von Brenken verblijf hield', voorbij. Toevallig stond db vorst met eenige andere heeren, waaronder ook von Breokui, op he. bordes, (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1927 | | pagina 1