Gravin Pia öOcentperlspond N°. fOJL Vrijdag 2 September 1927 ill6 Jaargang. Bij dit nummer be hoort een bijvoegsel. DE CEL. SAMOS PRIMA f 1,10 Fro vin cienieu Ws MIJNHARDTSs ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2, buiten Goes f 2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt: Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE COURANT UitgaveNaamlooze Vennootschap Goesche Courant en Kleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf ADVERTENTIEN van 15 regels fl,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Dienstaanbiedingen en aanvragen 15 cent per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. Wie niet geheel een vreemde im Jeru zalem is, zal hebben opgemerkt, hoe in de laatste decenniën een steeds sterker strooming is ontstaan, niet alleen bier te lande, doch door de geheele wereld, voor een wijziging in dè houding van de wereld ten opzichte van den man in de eed, den misdadiger en weLtenbreker. Het werd namelijk steeds duidelijker, dat de eeuwenlang gevolgde methode van veroor- deekng en straf voor den misdadiger, tot resultaat had' in de meeste gevallen, dat de overtreder verhard werd im de misdaad. En dit is achteraf wel eenigs- zins te begrijpen, omdat de oude straf- methode ingegeven werddoor gevoelens van wraak en men zach verder om het innerlijk van den man (of de vrouw) weinig bekommerde. En er is thans hoe langer hoe meer een helpend element in de behandeling van den man in de cel gekomen. Men is gaan trachten db slui merende instincten voor wat goed is welke im ieder memsch aanwezig zijn te wekken en aldus in de toekomst mis>- daad te voorkomen. Omdat men ging zien, diat vrees voor straf, nog nooit een misdadiger verbeterd had. En, toen men bij de behandeling van den zondaar tegen db regelen van de maatschappij, dus meer liefde ging betoonen, zie, toen kwam allengs een opmerkelijke ommekeer. Nu zijn er wel, diie het nog steeds heel interessant en nuttig vinden, om te ver klaren, dat de wereld zoo verschrikke lijk slecht is, de menschen eiken dag slech ter worden, en de misdaad toeneemt. Maar dergelijke sensatie-opmerkingen van wouid'-be" levenswijzen berusten op geen enkelen reëelen grondslag. Men hoor maar eens naar enkele cijfers, in dit geval op Engeland betrekking hebbend. In 1877 werden in Engeland en Wales 11.942 misdadigers veroordeeld, bij een bevolking van circa 24.000.000 zielen, en in 1924 slechts 6379, bij een zielenaantal van circa 46.000.000. Sedert 1870 werd geen nieuwe provinciale gevangenis in gebruik genomen. Geen wonder, dat een spreker onlangs kon opmerken: Het gevoel voor goed en kwaad is heden ten dage sterker dan ooit te voren. We hebben nooit zoo n zorg voor de zwakken en bulpeloozen, de gebrekkigen en de ouden van dagen gezien, als tegenwoordig. Het kind heeft nooit zoo n plaats in ons midden gehad. Nooit is db vrouw zoo- geëerd. Nooit heeft de memsch nobeler en met meer succes er maar gestreefd', zijn mede- memsch te helpen. Nooit was er zooveel in luxe rietverpakking Fa. J. A. L G. WITTE Wijnhandel, Goes. 1. 65 FEUILLETON. DOOR Lü1 H. COURTHS—MAHLER. Zij trachtte haar gevoelens te bedwin gen en dat gelukte haar zoo goed, dat zij in stilte haar berekeningen kon maken. Als graaf Buchenau voorwaarden stelde, moest hij er ook maar voor betalen! Haar hamden inéénkleminend, keek zij met een loerenden blik op naar het on bewogen gelaat van Hans von Rted'; ein delijk vroeg zij langzaam! en bijna toon- loos: „Hoe hoog zou het bedlrag zijn van db rente, die mij, als ik bet voorstel aan neem, zal worden uiifcgiekeerd?" Hij dacht even na en antwoordde dbarop: „Laten wij zeggen, zes duizend mark per jaar, tot aan uw dood toe. Dat is voldoende, om u voor gebrek te be waren Liane lachte snijdend en spotte: „Dat is voor graaf Buchemau een ba gatel! En ook voor mij is het wtemig, r— tè weinig, Ük kan mij daarmede, liefde in de wereld als thans. Zelfs onze stakingen en uitsluitingen, rampspoedig als ze zijn, worden op een menschelijk^r wijze gevoerd. De hee'e gemeenschap is doordr ongen van een. vriendelijker en zachter geest. Inderdaad, de wereld, al de brave menschen, die recht en wet zoo naar- stiglijk eerden, en die nooit e.n cel van den binnenkant hadden bezen, omdat zij goede, rechtvaardige burgers waren, tra- dien te voorschijn uitde cel van hun bekrompen opvlattingen en begonnen een andere, vriendelijker, liefdevoller en hel- pemder houding jegens den misdadiger aan te nemen, daarmee de misdaad met een onoverwinlijk wapen bes'rijdend. De menschen treden langzamerhand uit de cel van hun vooroordeel, om id te zien, dat men er miet is, als men het kwaad veroordeelt. Dat men dan een stap ver der dient te gaan, en, zooals een Cali- fornisch scribent het zeer juist zegt, het tot een vaste regel moet maken, ook het goed dat iemand doet, te loven, zelfs nog sterker, dlan we het kwaad veroordeelen. „We zijn geneigd vlug te veroordeelen, dioch' we zijn traag in het prijizen. Zou het niet beter zijn, als we de volgorde om- keerdbn en vlug tot loven waren en traag tot veroordeelen, totdat we meer van de redenen afweten voor wat ons een verkeerde daad toeschijnt? En zelfs dan, veroordeel dan of beter nog: betreur db verkeerde daad, eerder, dan den geen, die de daad pleegde te veroordeelen. Als we naar iets goad's zoeken in anderen om' dat te loven, zullen we aan het goede dénken en niet aan kwaad, eh dit doel en deze gedachte aan onzen kant zal onze levens vernieuwen. Indien een gemeen schap db gedragslijn zou aannemen om elite daad van elk lid te prijzen, dan zou het geheele gevoelen van db gemeenschap vernieuwd' worden. De gedachte der ge meenschap zou zijn goed: en niet kwaad, verheffend', niet neerhalend, ze zou een machtig effect hebben dbor het goede gedrag van de zijde van haar leden aan te moedigen". Inderdaad, er gaat een vriendelijker, zachter geest door de wereld. En, zeide Dickems niet reeds, dat „een liefhebbend hart, db waarachtigste wijsheid is"? Kinderdoodslag? Als verdacht van kinderdoodslag is aan die justitie te Middelburg voorgeleid db 18-jarige D. v. S., veldarbeidster, wonende te Dreischor. Zij zou volgens haar eigen bekentenis aan de politie afge legd', haar kindje, waarvan zij in den loop van db vorige week heimelijk is bevallen en d'at ook volgens haar bij het ter wereld' komen leefde, eigenhandig heb ben gedood en het lijkje in een sloot ach ter de ouderlijke woning hebben ge- worpen. Daar werd' het ontdekt door den hond van een inwoner van Dreischor die ter plaatse passeerde. De vader van ver dachte heeft daarop het lijkje ter plaatse weggehaald' en het in een baalzak op een naburig stuk land begraven, alwaar het op zijn aanwijzing is opgegraven om ge rechtelijk te wonden geschouwd. Schaamtegevoel schijnt de drijfveer tot de daad geweest te zijn. niet redden, ik ben niet alleen!' „Ge vergeet, d!at ge volstrekt niets te eischen hebt!" sprak hij kalm. „En u vergeet, diat men mij voorwaar den wenscht op te leggen!" viel zij met fonkelende oogen in. „Met zes duizend mark konien mijn man en ik niet toe, dan moeten wij ons in alles bekrimpen!" Hij maakte een beweging, alsof hij iets weerzinwekkende, iets, dat hem walgde, van zich afschoof. „Ik wil niet met u loven en bieden", gaf hij verachtelijk toe. „Laten we dan zeggen: tien duizend mark per jaar; ik zal dat bij graaf Buchenau wei weten te verantwoorden!" Zij overlegde in stilte, dat men van zulk een bedrag tamelijk goed leven kon, .weliswaar niet in de grooite wereld en niet op de verkwistende wijze, waarop zij en haar echtgenoot tot nu toe hadden ge leefd', maar dat verlangde zij ook niet; het zou nu ook niet meer noodig zijn, dien menschen door glans en schittering zand in de oogen te sibrooiien; met tien duizend mark inkomen konden zij in een stil, vredig plaatsje een geheel nieuw le ven beginnen. Zij wierp nogmaals een blik op'Hans von Ried en zij kreeg den indruk, dat hij een ultimatum bad uitgesproken. Zij kon trouwens ook wel tevreden zijn; zij TE AMSTERDAM WERD IN DE AMSTEL EEN ZWEMWEDSTRIJD GEHOUDEN, OVER 2 K.M., VOOR DAMES EN HEEREN. HIERBOVEN DE START DER HEEREN. WINNAARS: MEJ. E. SMITS (A.D.Z.) IN 40 MINUTEN 15 SECONDEN EN DE HEER A. J. BRAAM (H.P.C.) IN 33 MIN. 54 SEC. Hoofdpijn-Tabletten 60 ct. Laxeer-Tabletten 60 ct Zenuw-Tabletten 75 ct Staal-Tabletten 90 ct Maag-Tabletten 75 ct Bij Apoth. en Drogisten Ernstig ongeluk. De 2 8-jarige werkman D. Ie Ter- neuzen, heeft tengevolge van het breken van een kabel, waaraan een groot stuk ijzer bevestigd was, dit op zijn lichaam gekregen en is zwaar gewond'. Zijn toe stand' is hoogst ernstig. Hoedekenskerke. In verband met de niet rooskleurige vooruitzichten voor de landarbeiders gedurende dit najaar ëïi de zen winter, zijn Woensdag een 9-tal man nen uit deze gemeente naar de Zuiderzee werken vertrokken, waar hun voor langen tijd' werk is 'toegezegd. Heinkenszand. Te Wagemingen slaag de voor de acte tuinbouw, de heer H. Clement, onderwijzer aan de r.-k. bijz. school alhier. Xerseke. 31 Augustus is onder veel blijkein van belangstelling de nieuwe mu ziektent ingewijd. De heer en Hage en van der Peijl namens 't comité en het bestuur dér muziek brachten dank aan de gevers en dè gemeente die zoo prachtig subsidieerde. Het was een mooie avond en de tent is een sieraad voor de ge meente. Kapelle. Voor Kapelle en Biezelinge is de jaardag onzer Vorstin niet onge merkt voorbijgegaan. Van o.s. gebouwen wapperde de driekleur. Ook maakten schoolkinderen rondegangen door dorpen. Vroolij'k onder liet zingen van Vaderlandsche liederen met vlaggen en wimpels werd' de gahg gemaakt en werden zij na dè wandeling getracteerd. De had niets te eischen en enkele minuten tevoren had zij haar spel zelfs geheel verloren gewaand. Toch' deed zij nog een uiterste poging, om meer te bereiken* dan zij reeds bereikt had! „Goed!" sprak zij. „Ik neem met uw aanbod' genoegen, maar wij hebben oog verschillende schulden, bijvoorbeeld in ons hotel hier ter stedb. Ge zult toch zeker niet willen, dait men ons als op- Lichters arresteert!" Hij maakte een gebaar van schrik. „Neen, om 's hemels wil, dat mag niet gebeuren! Ge hebt in liet huis van mijn tante verkeerd'! Een dergelijk schandaal kan ik niet toelaten! „Dan moet ge er maar voor zorgen, dat wij dadelijk een toereikende som tot onze beschikking hebben! Hij haalde zijn chèque-boek te voor schijn en vulde zonder zich lang te be- dienken een cheque voor dertig duizend mark in. „Veroorloof mij", verzocht hij met be leefde ironie, „dat ik u tot dat doel het bedrag afsta, dat ge mij indertijd nog hadt willenafpersen. Ik zal graaf Buche nau daarover in onwetendheid laten. Maar ook ik stel een voorwaarde! „Welk© is diie?" vroeg zij. „Dat ge uiterlijk hedenavond Ba den- Baden verlaat en dat ge ervan afziet, oudste leerlingen van de hoogste klassen van de Chr. school mochten op den to ren. Des avonds gaf het fanfarekorps „Ons Genoegen" een concert op de markt. Nisse. Doordat het zoontje van den heer J. M. alhier, met lucifers speelde in de nabijheid van het raam, vatten de gordijnen vlam en ontstond begin van brand. Door toegeschoten hulp bleef de brandschade beperkt tot eemige gordijnen en enkele ruiten'. Rilland-Baih. Maandag j.l. woonde de heer A. Butijn dè laatste raadsvergade ring als lid bij. Dat 's raads voorzitter hierin aanleiding vond om woorden van dank en waardeering te richten tot den Nestor van den raad en te herinneren aan diens langdurige en vruchtbare loop baan als raadslid, was zeker op zijn plaats. Want dat iemand mag terugzien op een 52-jarig raadslidmaatschap, zal wel tot die zeldzaamheden behooren. Bij zijn 50-jarig jubileum als raad'slid is hem dian ook in een daartoe belegd© raadsvergadering een alleszins verdiende hulde gebracht. Ook als dijkgraaf had die lieer Butijn groote verdiensten, die in 1906 bij den watersnood door Hare Ma jesteit de Koningin werden erkend, bij welke gelegenheid hij werd benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau. Lange jaren had' de heer Butijn over wegenden invloed in den' raad, diie hem herhaaldelijk het wethouderschap op droeg. Zonder aanzien des persoons ging hij in onafhankelijkheid' eigen weg, zoeken de het gemeentebelang na te streven. Deze zucht naar zelfstandigheid moge weleèns tot eenzijdigheid hebben geleid, in dagen waarin het dingen naar de volksgunst zulk een ruime plaats inneemt is het an derzijds een verkwikking en niet genoeg te waardèeren deugd. In Adriaan Butijn trekt zich een man uit het ambtelijk leven terug, jegens wien dè gemeente Rilland-Bath en haar bur gers erkentelijk mogen zijn voor de» diens ten, in het algemeen belang bewezen. tegenover vorst Irkow dezelfde kunst grepen in practijk te brengen, als ge te genover mij hebt gedaan!" luidde zijn antwoord'. Zij kromp inéén en uit haar oogen flitste hem een blik vol haat toe. „Wat gaat u vorst Irkow aan?" „Niets! Maar ik ken hem toevallig en ik weet, dat hij een excentriek heer is! Zulke menschen doen onverwachte dingen; hij zou de politie in den arm kunnen ne men en d'at zou voor ons even onaange naam zijn als voor u. En bovendien zoudt ge dan uw belofte, om voortaan fatsoen lijk te leven, reeds weder gebroken heb ben. De overeenkomst is vanaf dit oogen- blik van kracht: onthoud dat! Hier is idb cheque en ik verzoek .u hierop het adres te willen schrijven van db bank in het buitenland', waar ge uw rente wenscht te ontvangen." Hij reikte haar een potlood' en een blaadje papier toe. Zij schreef het adlres van een Fransche bankinstelling op, want zij wist, dat Jus tus het liefst in Zuid-Frankrijk zou wil len wonen; daarna borg zij de cheque in haar taschje. „Als ge in het buitenland' van woon plaats verandèrt, behoeft ge daarvan al leen aan dè bank kennis te geven en erbij te vermelden, waar ge in het vervolg uw Wemeldinge. Bij den verkoop van het huis en erf van J. Poelman, groot 2 A. 16 c.A., waarop het hoogste ingeschre ven werd door J. Poelman Jz. voor f 1976,—. Kooper werd de heer C. de Schipper Cz. voor f 2350,plus dè gewone onkosten. Avo&IGCjElAAR &C9 ROOSEhCAAL geld wenscht te ontvangen. Ge zijt vrij, mits ge u niet weder in Duitschland vertoont!" sprak hij op hoffeüjken toon. Zij glimlachte spottend1. „Wees gerust!" antwoordde zij scherp. „Ik zal mij aan dè voorwaarden weten te houden!" Hij boog. „Dan is ons onderhoud geëindigd! Uw tegenwoordigheid in dat huis is dus verder overbodig. Ik zal aan mijn tante en aan gravin Buchenau zeggen, dat gij haar door mij laat groeten! Mijn verloofde mag niet weten wie ge zijt en: nog min der mag zij ooit vernemen, dat ziji in aanraking is geweest met den man, die hoar vader voor zijn geheele leven heeft verminkt!" Hij trad' op de deur toe en opende diie voor haar. ^Zij was inéén gekrompen bij' zijn laat ste woordbn; zij klemde haar tanden op een en wierp hem een blik vol haat toe; ging zij daarop naar de deur. Dicht bij hem bleef zij een oogenblik staan en siste hem op een toon van ver beten woede toe „Vaarwel, mijnheer von Ried'! Veel geluk in uw huwelijk met db jonge gra vin! Tot nimmer'-wedbrziens (Woridt vervolgd).

Goessche Courant | 1927 | | pagina 1