Gemengd Nieuws. Laatste Berichten. op 31 Augustus a s. gesloten zullen zijn." „SCHUTTERSHOF" - GOES wezig. De hoofdcommissaris van politie, de heer A. H. Sirks, sprak hen toe en verdeelde den dienst. Elke inspecteur kreeg een groepje agenten toegewezen, die op eet" bepaald gedeelte van den Goudsche Singel en in de omgeving daarvan toezicht moesten houden. Alle zijstraten moesten worden afgezet en de strenge order luidde: „Niemand mag blijven stilstaan De politie-order werd streng gehand haafd en waar mén niet vlug genoeg aan het bevel om door te loopen voldeed, w.rden rake klappen met den gummi stok uitgedield. Te ongeveer twaalf uur werd het aantal agenten op den Goudschesingel geleide lijk ingekrompen. De bewaking van de zijs'raten bleef echter gehandhaafd. Ook bepaalde huizen in die straten werden streng bewaakt. Zoo werd o a extra toe zicht gehouden op pand 9 b aan de Lange Baanstraat. Kerst tegen halftwee kwam de bewoner, de 25-jarige T. G„ met zijn vrouw en kind thuis. De vrouw ging naar binnen, doch de man bleef bij de Goud schesingel staan. De politie maande hem tot doorloopeu aan en toen hij hieraan niet voldeed, kwam de gummistok er aan te pas. Ook dit hielp niet. De man begon te schelden en trapte naar de politie mannen, die ten slotte genoodzaakt waren in de lucht te schieten Hierop vluchtle de man, die tijdeus het verzet tegen de politie aan het gelaat gewond was, naar binnen. Ramen dicht 1" was daarna het politie bevel. Als eenig antwoord wierp men een stoel van de trap. Weer knalden eenige schoten, doch het raam bleef open en het volgende oogenblik suisde eenbloempot naar builen, welke op straat uit elkaar spatte Deen der politiemenschen, die inmiddels versterking hadden gekregen werd evtnwel getroffen Weer knetterden de revolverschoten, doch het venster bleef open en om te tergen, stak de man zijn hoofd naar buiten en onthaalde de politie op de stortvloed van scheldwoorden. Deze vond het nu blijkbaar geilbeg en er werd niet langer in de lucht geschoten, doch de vuur wapens wef'dén op den man gericht. Pe kogels doorboorden de ruiten Ook het meubilair werd get often. Ongeveer 25 schoten zijn gelost, doch als door een wonder werd de man niet getroffen. Ten slotte kwam hij weer naar buiten, om zijn wonden, die hij bij het eerste gevecht had opgeloopen, te laten verbinden Men leidde hem naar de verbandkamer van den Geneeskundigen Dienst aan het Ach terklooster. Daarna werd hij naar het politicbureau Lange Torenstraat, overge bracht, waaj proces-verbaal tegen hem is opgemaakt ter zake van mishandeling van een ambtenaar. In den loop van den dag is hij weer in vrijheid gesteld. Ook gisteravond mocht niemand op den Goudschesingel blijven stilstaan De politiemacht was echter aanmerkelijk kleiner dan Zaterdagavond Ook ditmaal werd door alle agenten in burgerkleeren dienst gedaan. Het verstandige dienstmeisje Twee personen drongen Vrijdagnacht binnen in een woning aan de Groother loginnelaan te 's GraVenhage, waarvan de bewoners voor eenigen tijd afwezig zijn. Een derde persoon bleef buiten op den uitkijk staan. Een en ander werd echter gezien door het dienstmeisje van een der omwonenden die de politie opbelde Binnen korten tijd waren eenige recher cheurs per auto bij het perceel, dat werd afgezet De uitkijkpost, die zich haastig uit de voeten wilde maken, werd inge rekend Toen de beide anderen het huis door rechercheurs omringd zagen, gaven zij zich over, echter riet nadat door een der politiemenschen vier schoten gelost waren. De betrapte inbrekers zijn goede bekenden van de politie. Versla g. rekenkamer. Verschenen is het verslag der alge- meeue rekenkamer, betretfende hare werk zaamheden over 1926. In het vejslag .wordt gezegd, dat ook in het afgeloopen jaar bleek, dat het stelsel van controle voornamelijk in velerlei opzicht doeltreffend kan zijn. Het kan n.l. leiden tot verhooging van ontvangsten tot meer geregeld inkomen van heigeen aan het Rijk verschuldigd is, in vele ge vallen ook lot tijdige navordering Zoo bleek bij de plaatselijke controle van een ziekeninriehting in April 1926 dat nog ongeveer f 3000 aan verpleegde over 1925 onbetaald waren. Aanstonds is toen een begin gemaakt met de invordering. De plaatselijke controle streeft even 'als het gewone toezicht van de Reken kamer naar vermindering van uitgaven Zij doet dit o. m. door aan te dringen op het openen van gelegenheid tot mede dinging bij het sluiten van overeenkom sten voor levering van verbruiksartikelen en op samenwerking van verschillende Rijksdiensten, voor zooveel dit bij derge lijke aankoopen qmogelijk i9. Wenken worden gegeven ter vereenvoudiging van de administratie,! opdat spoedige betaling van leveranciers en daardoor de moge lijkheid tot bet bedingen van korting kan worden bevotderd. Het toezicht be perkt zich niet tot de facturen van leve ranciers, doeh vergelijkt deze met de be stelbons. Alzoo wordt gewaakt tegen an ders niet te ontdekken onjuistheden in de rekeningen. Toegezien wordt, dat bij de inrichtingen waar zulks pas geeft, een .behoorlijke verbruikscontröle wordt inge voerd eu dat inveutarissen geregeld wor den opgemaakt en bijgehouden. Bij he' onderzoek naar de verantwoor ding van college- en inschrijvingsgelden op de universiteiten stuitte de controle bij de hoogeschool te Leiden op moeilijk heden door de geheel onvoldoende wijze, waarop de administratie was bijgehouden Van een groot gedeelte van het totaal t 7500 heeft de Rekenkamer tot dusver niet kunnen vaststellen, dat het in de schatkist terecht is gekomen. Ook bij het onderzoek dat vanwege het depaitement van Onderwijs is iuge steld is gebleken, dat de registers niet waren bijgehouden. Maatregelen zijn ge nomen, ter verzekering, dat het bedrag van ruim f 7500 in 's Rijks kas komt De verhouding tusschen ontvangsten en uitgaven bij het Rijksbureau voor het onderzoek van handelswaren is, zegt het verslag nog verre van gunstig. De Kamer heeft den minister de vraag voorgelegd, of handhaving van het bureau nog wel geboden was. De minister deed hierover der Kamer nog niet van zijn meening blijken. De Glind borst. Op verzoek van een der obligatiehou ders is door de Utrecktsche rechtbank het faillissement uitgesproken van de Vereeniging tot duurzame verzorging van meerderjarigen, bekend onder den naam De ülindüorst. Naar liet „U. D." verneemt, was een faillissement reeds lang dreigende. Het was geen geheim, dat het er met de financiën van de Giindhorst niet roos kleurig uitzag In totaal heeft de stich ting, als wij juist zijn ingelicht, een be drag van ongeveer 7 ton aan obligaties en schuldbekentenissen uitstaan, waarop nog nooit rente is betaald, om de een voudige redeu, dat het geld er niet voor was Deze fiuancieele noodtoestand heeft het bestuur al meerdere aanleiding ge geven bij de Gereformeerde Kerken in Nederland om financieelen steuu aan te kloppen. De stichting leeft zoozeer iu het Gereformeerde volk, dat deze oproeping nooit zonder resultaat bleef. Evenwel er was veel uoodig. Speciaal omdat één van de groote kwalen der stichting ishet bijna steeds ontbreken van de noodige kasgelden. De Regeering geeft wel een belangrijke subsidie aan de Giindhorst, doch betaalt dit zoodanig uit, dat de stichting eigenlijk gedurende langen tijd dit bedrag moet voorschieten. Gebrek aan kasmiddelen heeft dan ook aan de leiders van de Giindhorst heel wat moeilijkheden gegeven. Niettegen staande er dus van de Gereformeerde Kerken niet onbelangrijke bedragen aan steun binnen kwamen, bleef toch steeds een faillissementsaanvrage als een l'amo- cles-zwaard boven het hoofd hangeu iu verband met lipt feit, dat de obligatie houders nog nooit rente van hun geld gehad hebben, en opder hen meer dan eens eep strooming is geweest om rente betaling te foreeeren. De verwachting is, dat de regeering op de een of andere wijze terzake van dit faillissement zal ingrijpen. Men heeft daarop des te meer hoop, omdathet eerste kind, dat na de bekende catastrophe op de Giindhorst is geplaatst, een zoogenaamd regeeringskind is geweest, waaruit dus blijken mag, dat bij de regeering voldoende belangstelling bij de stichting bestaat. Het spoorwegongeluk bij C h a m o n i x. De ster-correspondent van de „N R.Ct." heeft een onderhoud gehad met den heer van Voorst van Beest die met nog twee Hollanders, de lieer en mevrouw van Oven, bij het spoorwegongeluk te Chamonix werd gewond en deze vertelde hem het volgende „Met den heer en mevrouw van Oven had ik een autoreis door het Zuiden van Frankrijk gedaan Na onze aankomst was het weer plotseling opgeklaard en ik stelde inijn twee reisgenooten voor, om nog de Vier de Glacé te nemen. Toen wij op den gletseher waren, begon het te sneeuwen. Op het station stonden drie treinen gereedin den voorsten namen wij plaats Het rook er echter zoo onaangenaam naar knoflook, dat wij, op verzoek van mevr. van Oven, plaats namen in den volgenden trein, die zou veronge lukken. Onze chauffeur bleef in den eersten trein en heeft ons later nog uitstekend kunnen helped. Al spoedig, nadat wij op gang waren geraakt, reden wij in toenemende snel heid. Het was duidelijk, dat het verkeerd ging. Rammelend en stootend vlogen wij de helling af. Ik vreesde, dat wij op deu eersten trein zouden loopen. Plotseling echter kregen wij een stoot en op dat oogenblik verloor ik het bewustzijn. Ik kan er nog geen peil op trekken, hoe lang ik bewusteloos geweest ben. Toen ik bijkwam, lag ik op een rots. Vóór mij stond een jonge Engelschman met een heele flesch Ileunessy, waarvan hij mij den hals in den mond stopte „Drink drink', zeide hij. „Op rijn minst de halve flesch». Hij bleef aandringen en ik dronk en dronk. Ik kwam toen geheel tot mij zelf en ik merk'e dat ik mij vrij bewegen kou. Als een mirakel ben ik door de splinters heengevlogen zonder mij ernstig te wonden. „Op mijn voeten lag een dame Toen ik mijn beenen vrij wilde maken, merkte ik, dat zij dood was. Toen ontdekte ik naast mij een (lame, die vreeselijk kermde, eu om steun vroeg ouder haar hoofd. Ik trok mijn jas uit, maar toen ik haar die wilde geven stierf zij Daarop keek ik rond naar mijn vriendenoveral lagen dooden of vreeselijk gewonden Hen vond ik nog in betrekkelijk goeden toestand De lieer van Oven zeide: „Ik heb mijn been gebroken». Inderdaad was liet blijkens het bloed, dat uit zijn schoen liep, zijn enkel, die gebroken was. Mevrouw van Oven vond ik rillende van de kou ie lk dekte haar toe met mijn jas,'daar zij, ofschoon zij geen ledematen gebroken had, niet kon opstaan. Zij is, evenals ik, door den schok gekneusd over haar geheele lichaam. Het is ook mogelijk, dat zij een of meer ribben gebroken heeft». (Nader is gebleken, dat dit niet het geval is). „Op raad van onzen hotelier zijn zij beiden naar Bonneville gegaan, waar zij Roent- genologisch zullen worden onderzocht. Om ongeveer vijf uur was het ongeluk gebeurd, om omstreeks negen uur was ik te Chamonix. Ik was erg bebloed, inaar mijn kwetsuren waren klein en opper vlakkig. Jk kan mij nu echter niet be wegen, daar mijn geheele lichaam mij pijn doet, alsof iedere spier over ingespannen is lk heb een dergelijk gevoel wel gehad in het klein na een groote sportinspan- ning, als ik niet voldoende geoefend was De dokter heeft mij onderzocht en mij geluk gewensclit met mijn ontsnapping, die ik, naar zijn meening, ten deele aan de hechte constructie van mijn body te danken heb. Nogmaals, het is mij, en ook ieder ander, onbegrijpelijk, hoe ik door al dat glaswerk heen op de rots ben terecht gekomen, zonder mij ernstiger te kwetsen dan liet geval is. Op dezelfde bank als ik zaten drie menscheu Zij zijn allen dood". Moedermoord. De politie te Chicago zoekt naar den iwintigjarigen Harry Hill, den zoon van een welgesteld en bekend geneesheer te New York, die ervan wordt beschuldigd dat bij zijn moeder heeft vermoord en daarna haar lijk heeft begraven in den kelder van hun huis te Streator, in Illi nois. De ontdekking van het lijk werd vertraagd door bet feit, dat de moeder in afzondering leefde en zeer weinig con tact had met de buitenwereld. Het motief voor den moord zouden, naar de politie vermoedt, schulden zijn die de zoon heeft gemaakt. Hij was gearresteerd wegens het uitgeven van valsche cheques en zijn moe der, die haar eigen kapitaal beheert, wei gerde hem uit zijn moeilijkheid te helpen, hetgeen bem tot wanhoop zou hebben ge bracht, Aangenomen wordt dat de zoon zijn moeder zou hebben doodgeschoten (oen zij de trappen naar de kelder, erdii ping afkwam en dat bij, door zijn daad verschrikt, het lijk naar een uithoek van den kelder zou hebben gesleept, uit het licht dat door de trappenhal naar bene - den valt, en uit het gezicht van iedereen, die in den kelder mocht komen. De don kere hoek waarheen hij het lijk heensleepte, heeft een met losse steenen bedekten vloer, waarin de jongen met een tuinschop een graf dolf, waarin hij het lijk neerlegdi en dat hij daarna verder opvulde, waarna hij de steenen weder op hun plaats legde De verdwijning van de vrouw tiok de aandacht van winkeliers, die geregeld aan de deur plachten te komen. Zij deden van hun bevreemding mededeeling aan de bu ren, die de 'politie in deu arm namen, met het bekende gevolg. Bij het onderzoek voor de coroner's jury kwam aan het licht dat de moeder die al sedert jaren gescheiden leefde van haar man, het ook niet met haar zoon kon vinden. Zij kon haar zoon niet aan zieh binden, zij kon hem er ook niet toe bewegen een behoorlijken werkkring te zoeken, zij stuitte op zijn leugenachtige karakter en moest tenslotte bemerken, dat hij cheques vervalscht had. In een brief, dien de vrouw aan haar echtgenoot had geschreven, vroeg zij, of hij niets voor den jongen kqn doen, daar zij „sick to death" was. Het was bekend, dat de jonge Hill, die in de wandeling „The Fish» werd ge noemd, op groote schaal dobbelde. Hij wordt sedert Dinsdagmorgen vermist, na de ontdekking van het lijk van zijn moeder. De verliefde edelman. Woensdagavond tegen zeven unr wan delden drie Spaamehe jonge dames langs de Groote Straat van Galata (Constanti nopel) toen zij in de nabijheid van het gebouw der Ottomaansche Bank door een goedgekleed heer van middelbaren leeftijd werd ingehaald en aangesproken, schrijft de „Tel." Plotseling zagen de talrijke voorbij gangers hoe de heer een der meisjes herhaaldelijk met een dolk stak totdat zij iueenzeeg en ontzield bleef liggen. Ook een der beide andere me sjes werd bij liet beschermen van haar vriendin op dolksteken onthaald Slechts met de grootste moeite slaagde een iu allerijl toegeschoten politieagent er iu den dader tegen de woede der menigte te beschermen, die den 1 man wilde lynchen. Osman Bey, zoo heet de moordenaar, eens adjudant van sultan Abdoel Hamid en marine-attaché bij het Turksche ge zantschap te Londen, is thans 45'jaar oud en vader van eenige reeds volwassen kinderen Van zijn Engelsche vrouw heeft hij zich laten scheiden. Toen hij eenigen tijd geleden een boottocht van het Prinseneiland Halki naar de brug van Galata maakte, ont moette hij aan boord een 20-jarig Spaansch meisje, Elsa Riégo geheeten, waarop hij spoorslags verliefd werd. Maar het meisje was op de kennismaking met Csman Bey volstrekt niet gesteld De Turksche edelman liet zicli echter niet ontmoedigen en al spoedig kwam hij er achter, dat Elsa Riégo met haar moeder en zuster op het eiland Halki woonde. Een paar dagen na de eerste ont moeting ontving de Ppaansehe een sclirif telijk huwelijksaanzoek van Osman Bey Maar zij liet den brief onbeantwoord. Nog versaagde de Turk niet. 's Ochtends wachtte hij voor haar zomerverblijf, hij voer met dezelfde boot als zij naar de stad, wandelde achter haar aan naar het kantoor, waar zij werkzaam was, drentelde urenlang voor liet'kantoorgebouw op en neer en voer tegen den avond met dezelfde boot weer naar Halki terug. Onophoudelijk trachtte hij haar opnieuw aan te spreken. Telkens weer wees zij hem af eu herhaaldelijk riep zij zelfs de hulp der politie tegen zijn hinderlijk optreden in. Na eenige weken keerde de familie Riégo naar haar woning in de stad terug Een paar dagen later maakte Osman Bey zijn opwachting in de woning. Hij verzocht mevronw Riégo te mogen spreken en vroeg om de hand van haar dochter. Mevronw Riégo weigerde, waarop zij op het groote verschil in leeftijd wees Maar Osman Bey verklaarde zonder Elsa niet te kunnen leven. De situatie werd voortdurend gevaar lijker. Eens op een avond trachtte Osman het meisje met hulp van een paar matrozen te schaken. De poging mislukte en Osman werd tot vijf weken gevangenisstraf veroordeeld. En toen kwam voor den Turk in moreel opzicht de genadeslag Tijdens het uitzitten van zijn straf hoorde hij, dat het door hem aangebeden meisje zich met een jeugdigen Spanjaard had verloofd, l'sman geraakte in dolle woede en toen hij Elsa den eersten dag na het verlaten der gevangenis ontmoette, schreeuwde hij haar toe, haar eerder te zullen dooden dan haar als vrouw van een ander te zien. En van dat oogenblik af was Elsa Riégo's lot bezegeld. Osman Bey, beseffend dat het meisje voor hem verloren was, stak een dolk bij zieh en vermoordde haar denzelfden avond nog in de Groote Straat van Galata. Jammerend en kermend slijt Abdoel Hamid's adjudant thans zijn dagen in het Huis van Bewaring en telkens weer kust hij de bloedvlekken, waardoor bij de moorddaad zijn kleeren zijn bezoedeld Toen men hem zeide, dat hij misschien zou worden opgehangen, antwoordde de rampzalige minnaar: „Dat hoop ik!" Maar in het diepst van zijn hart zal Iiij wel eens in smartelijke herinnering terugdenken aan dien toch zoo goeden ouden tijd onder sultan Abdoel Hamid, toen een in de gunst staand hoveling niet hoefde te smeeken om beantwoording van een harts'ochtelijke liefde. moeder en kinderen heef l deB. daarna een mes genomen en zich een steek in de lin kerborst toegebracht. Hij zakte inéén em was bijna onmiddellijk dood. De dokier die den dood constateerde, zei tót 'de oolitic dat de steek nooit zoo hevig half moiicn aankomen in het geval De B. zichzelf heeft verwond'. De 'politie hield de vrouw en de 'beide kinderen aan. Allo drie legden ze eenzelfde verklaring af, als hierboven .is aangeduid. Zij zijn weer op vrije voctëh gesteld. Morgen zal sectie op hel lijk worden verricht en dan zal de doodsoorzaak misschien komen vast te staan. MARKTBERICHT. ROTTERDAM, 29 Aug. 1927. Vlasaauvoer4000 Groningen f 1,20 f 1,40, wit f 0,- a f 0,— 4000 geel f 1,25 a f 1,40) "250 Blauw f 1,95 a f 0,Dauwroot f 0,a f0, Aardappelen Zqe.uwsche eigenheimers f 2,a f 3, blauwe f 4,p i 5,25, bonten f 44— a f 5,25. Ajninaanvoér gering. Gróotézomérajum f' 0,a fcO, kleine f 0,aangeboden, Pootajuin f 2,30 f2,4.0, Maltha ft),—f 0,i,' Zaai f3,a f3,25, sjalotte f 0,a f 0, extra f 0,a f 0,«^, egyptische f0,— a f 0,beste f 0,a f U,prima f!0, f 0,per 100 K.G.-o i i* Granen buitenlandsche, prijshoudend. Meel f 20',50 a fMais mixed f 0, a f 0,Haver Canada f 13,-- a i 0, Mais Laplata f l'fefl. B4 n.u e n.J ïndsche: Tarwe f 11,50 a f 15,50 gge v 11,50 a 12,25 Haver f h 11,a la,25 Gerst Chevalier 12,75 a 13,50 kanariezaad ,s a harwijzaad 5 31,— a 82,— Zonbioempitten a Boekweit 13,85 a Koolzaad .19,—pa 21,— Maanzaad (blauw) 89,a 40, Mosterdzaad (bruin) 46,a 48,-«- Mosterdzaad (geel) 26,— a 28;±vd Lijnzaad (zaai) ,/17,— a 19,50 Schokkers 27,50 a 84,— Wintergerst 11,50 a 12,— VARKENSMARKT. Varkensaanvoer '850, eerste kwaliteit f 0,65 a f 0,67^ tweede f 0,60 a f 0,63 derde f 0,54 a f 0,58 zouters f 0,-— f 0,export f0,64 a f 0,66. Handel redelijk. Doodgeschoten. Mem meldt oms uit Heerlen: Te 11 uur gisteravond is de vader van 8 kinderen Reiinersdaal, wonende te Heer lerhieidb, door een revolverschot gedood. Im verhand hiermede zijn gearresteerd de mijnwerker K. de C. en de metselaar W. M. uit Brumssum. Met K. db C. leefde de verslagens op vijamdligen voet. Het staat nog niet vast wie van db beide aangehou- dbnem het schot heeft gelost. Familie-twist. Mem meldt ons uit Rotterdam: (Gisteravond heeft zich in de woning valn den 39-jarigen C. de Bruin aan den K.a- tendrechtschen Lagendijk een familieclrai- ma afgespeeld'. De man maak le meermalen misbruik van sterken drank, en de oudste kinderen een jongen en een meisje trok ken partij voor db moeder. Gisteravond liep de twist zoo hoog, dat de B. zijn zoom te lijf -wilde. Volgens de verklaringen van BURGERLIJKE STAND over de maand Juli 1927. OL DEL ANDE. Geboren J 0, Anthonia Maatje, d. v. Jan Baart en Zoetje Geer- truid Louisse. Overleden 80 Juni te Goes, Elizabeth Adriana Drijdijk, 4 jaar, d.' v. Petrus Drijdijk en Adriana Moison. BURGERLIJKE STAND VAN GOES. Huw-af k.Henri Adrien van Meeu wen 42 j. te Kruimngen en Cornelia Fa- gel 31 j. OverledenBlAnjamin An hone den Boer 23 j., z.v. Mar inns dbn Boer en Johanna Machialina Mijnsbergen. WEERBÈRICHT. De verwachting (tpt den avond van 30 dezer luidt: zwakke tot matige mees! Z.O. tot Z.W. wind, licht tot half bewolkt, droog weer behoudens kaïns op onweer, waarschijnlijk iels warmer overdag. J 1 ADVERTENTIËN. DE ONDERGETEEKENDEN ge ven kennis,.dat HUNNE KANTOREN (Koningin's Verjaardag) vanaf 12 uur voor het publiek BANK-ASSOCIATIE. BANK VOOR ZEELAND. VAN HEEL Co. HENDRIKSE Co's Üj^Mkiej-s- Eff.-Kantoor. NATIONALE BANK- VEREENIGING. L. ROOS. Woensdag 31 Augustus a.s., 's avonds 8 uur. Entréoptfljs £0,5$. F. MEIJER.

Goessche Courant | 1927 | | pagina 3