Gravin Pia N°. 102. Maandag 29 Augustus 1927 1116 Jaargang. Buitenland Land en Tuinbouw Koloniën. Binnenland Uit de Radiowereld ProVinciepieuWs ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2, buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt: Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE Uitgave Naamlooze Vennootschap Goesche Courant COIRANT en Kleeuwens Ross Drukkers- en Uitgeversbedrijf ADVERTENTIEN van 15 regels f 1,20, ellce regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Dienstaanbiedingen en aanvragen 15 cent per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. OVERZICHT. De Rijnland-bezetting. De kwestie van de bezetting van bet Rijnland' is in den Laatsten aan de orde van dien dag. Tot voor Zaterdag zag bet er naar uit, dat voorloopig nog geen defi nitieve oplossing zou gevonden worden dbch dit is thans anders gebleken. Na Langdurige besprekingen beeft het Fran- sche kabinet ingestemd met de door de Engelsche regeering voorgestelde vermin dering van de drie bezettingslegers het Rijnland'. Frankrijk heeft thans 56.500 man in bet bezette gebied, Engeland 7300, Bel gië 6300, in totaal dbs 70.100 man. De Fransche regeering had in een to tale vermindering van 10.000 man toege stemd, maar verklaard dat zij zonder ge vaar voor Frankrijk's veiligheid' haar eigen bezettingsleger met niet meer dan 5000 man kon verminderen. Dat zou dus zijn neergekomen op een percentsgewijze veel sterkere vermindering van de betrek kelijk kleine Engelscbe en Belgische strijdL kracbten. Door db aanneming van bet Engelsche voorstel beeft de Fransche regeering zicb tbans -bereid' verklaard tot een verminde ring in verhouding tot de bezettingssterkte. Dit komt bierop neer dat van de Fran- scbe troepen 8050, van de Engelsche 1050 en van db Belgische 900 man zul len wordbn teruggetrokken, in bet ge- geheel dus 10.000 man. De Fransche regeering behoudt zicb evenwel bet recht voor, om wann Engeland of België later mochten beslui ten bun bezettingstroepen geheel te rug te trekken, deze door Fransche troepen te vervangen. De onbekende soldaat. Tijdens de betoogingen ten gunste van Sacco en Vanzetti hebben zich overal onverkwikkelijke tooneeien- afgespeeld. In Parijs b.v. onthield men zich niiet om het graf van den onbekenden soldaat te bevuilen. De verontwaardiging over deze lage daad was natuurlijk groot. Zaterdag heeft de Fransche regeering het zich een plicht geacht om zich naar de Are de Triomphe te begeven om daar een stille hulde te brengen aan de nagedachtenis van den martelaar, die Frankrijks lijden sym boliseert. Ook van andere kanten heeft men, in den vorm van pelerinage uiting willen geven van zijn gevoelens van d'iepe ver achting voor de communisten, die na hun rooftocht door Parijs het graf van dén Onbekenden Held zijn gaan bevuilen op alle mogelijke manieren. De eerste officieele bezoeker was ko ning Boris van Boelgarije, die in gezel schap van het geheele personeel van dlc legatie een krans deponeerde. Passons Na de Zwitsersche delegatie van de Inter parlementaire conferentie bracht db Pa- rijsche gemeenteraad een hulde. En na afloop van den ministerraad be gaf db heer Poincaré zich, vergezeld van 63 FEUILLETON. DOOR H. COURTHS—MAHLER. Zij wachtte in de ontvangkamer op Pia; de rust en de stilte om haar heen deden haar goed; behaaglijk leunde zij in haar stoel terug en sloot de oogen. Ach-, als zij toch ook maar eens zulk een rustige, gezellige omgeving haar eigen tehuis mocht noemen, als zij toch maar eens op adem kon komen van het zenuwachtige, stomachtige leven.dat zij leidde, als zij maar eens zou kun nen uitrusten aan db zijde van den mam, dien haar gansche hart toebehoorde! Een deur werd geopend. Zij haalde diep adem en richtte zich op, om gravin Pia, dip zij verwachtte, tegemoet te treden. Met een uitroep van schrik week zij echter weder terug en staarde den bin- nengekomene aan, alsof hij een geestver schijning was! „.Hans von Ried'!" riep zij ontzet uit. Hij sloot de deur achter zich en trad buigend op haar toe. „Ik ben het inderdaad!, mevrouw Liane von Brenken!" sprak hij op hoffe lijk ironischien toon. l de ministers naar de Place de l'Etoile. Onder doodische stilte van een groote me nigte legde Poincaré een groot bloemstuk met db Fransche kleuren op den grafsteen. Daarop dank'.e Maurice Brunet, voor zitter van de permanente eenewacht, den ministerpresident voor deze geste, we'.ke het triest gebeuren goed' iffaakt. Zeer on der den mdruk antwoorddde Ppincarc: Persoonlijk w;l ik u dit zeggen: de regee r:ng heeft haar plicht gedaan. Den hee'.en verderen dag was 't zeer dlruk op de Place de l'Etoile en duizen den particulieren zijn bloemstukken komen deponeeren op het graf van den glorieuzen Onbekende. Door den verrekijker. De Parijsche politie heeft in tal van hotels in het centrum dier stad huis zoeking gedaan, aldus haai- zuiverings- arbeid ten opzichte van huitemlandsche elementen voortzettend. Er werden 130 personen gearresteerd'. Stand' suikerbieten. De Directie van den Landbouw publi ceert db volgende gegevens betreffende het gewicht en bet gehalte der suiker bieten, geldende voor 15 Augustus j.l. Gemiddelde gewidhtsopibrengst over het geheele land per H.A. 21.800 K.G., ge middeld wortelgewicht 360 gram, suiker gehalte voor het geheele Land, gemid deld 12.48 °/o. In het Noorden des lands was de toe stand minder gunstig dan iin het Zuiden Voor db Zeeuwsche eilanden wias het wortel gewicht 396 gram, "iet gehalte 12.97 o/o en die gewichtsopbrengst per H.A. 27.700 K.G. Voor Zeeuwsch-Vlaanderen waren de ze cijfers 380 gram, 13.09 en 22.900 K.G. Voor Noord-Brabant waren de cijfer 347 gram. 12.8 o/o en 21.800 K.G. De opstandsplannen van Juli De uitslag van het onderzoek naar de plannen om in Juli j.l. een opstand te verwekken is, dat Soediro (van de P. K. I.) een Sarekat Rajad Baroe stichtte. Sastrohardio, de leider te Solo, ver breidde de leer waarvan het grondprin cipe was, d'at alle menschen uit dezelfde stof, been en vleesch bestonden. Voor dbn Soenan gold dit evengoed als voor den kleinen man. Nadat hij met deze mystiek begonnen was, ging hij later tot communistische leerstellingen over en maakte propogandia onder de soldaten. Het legioen zou wor den omgekocht; de kampong-bevolking moest alles verkoopen, en die opbrengst hiervan voor dbn opstand bestemmen. De nieuwe regeering zou een commissie in stellen, die alle huizen zou doorzoeken en waar zij een grootere waarde dan van f 50,zou aantreffen, zou alles ver Zij maakte onwillekeurig een beweging, alsof zij wilde vluchten, maar zij bezon zich en bleef staan. Met een koelbloedig heid, die haar reeds meermalen over moeilijke oogewblikken in haar veelbewo gen bestaan had heengeholpen, dwong zij zich tot een glimlachje, dat echter wat gedwongen en onnatuurlijk uitviel. „Het verbaast mij u te zien, mijnheer von Riied'!" sprak zij. „Hoe kon ik ver wachten, u hier in dbn salon van gravin Eckhoff aan te treffen? Wij hebben el kander in langen tijd niet geziiem!" Zij trachtte hem ondier den ban van haar betooverende oogen te brengen, maar zijn oogen ontmoetten die hare met kou den, onbewogen blik; deze vrouw had alle macht over hem verloreml! ,In ongeveer andlerhalf jaar niet, me vrouw!" antwoordjde hij op denzelfden toon van ironie. „En nu ontmoeten wij elkaar hier zoo geheel onverwacht! Wae had! dat kunnen dbnken? Als u gravin Eckhoff een be zoek wenscht te brengen, ik kan u medbdeelen, dat zij niet thuis is. Ikzeive heb mij bij gravin Buchenau laten aan dienen! Gij zijt zeker nog nog niet lang in Badbn-Baden; ik heb u tenminste nog nergens gezien. Het is altijd' aangenaam, een ouden bekende weder te zien!" bab belde zij schijnbaar onbevangen. Haar onbeschaamheid' dreef hem het bloed' naar het hoofd! 'Hij voelde zich vernederd bij de ge beurd' verklaard worden en de eigenaar in stukken gehakt. Wutu en Tombeing, gediroste militai ren, zouden de opperste lending krijgen, Het plan was om den ops land in den nacht van 17 op 18 Juli te beginnen in de benteng. Die officieren moesten worden ver moord' en de rood-groene vlag geheschen. Het plan was om dbn Soenain, den Mamg- koe Niegoro, de rijksgrootem, den resident ende-bestuursambtenaren te vermoorden. Een drieling. Voor een te Oud-Gastel onlangs ge boren drieling van het echtpaar B. S. heeft H. M. de Koningin haar bijzondere belangstelling getoond' door het zendien van een gift van f25,De bisschop van Breda schonk een gelijk bedrag. Auto-ongeluk. Op het kruispunt bij db N. Sociëteit aan de Slotlaan te Zeist is eaiv vreeselijk auto-ongeluk gebeurd, dat aan een 22- jarigem jongeman het leven kostte. Deze, genaamd Koetsdijk, kwam per fiets den 2em Hoogeweg uitrijden, toen op de Slot laan een autobus aankwam. Hij heeft deze vermoedelijk nog in een bocht voor langs willen vermijden, doch kwam on der de wielen en werd op slag gedood, De chauffeur heeft nog zeer sterk ge remd' en tegelijk zijn stuur omgegooid, waardoor de bus limits uithaalde en aan den kant nog een wielrijdster aanreed, een 20-jari,ge juffrouw, de nog op 't nippertje van haar fiets kon springen, Haar rijwiel is zwaar beschadigd. Ministerieel bezoek. Naar db „Tel." verneemt is deze week het bezoek aan ons land tegemoet te zten van den heer C. M. Malan, minister van Spoorwegen en Havens van de Upie van Zuid-Afrika. De minister zal die electrificatiie van onze spoorwegen in oogenschouw nemen. Voorts zal hij de havenwerken van Am sterdam en Rotterdam bezichtigen en o.a. bezoeken brengen aan Werkspoor te Am sterdam en aan de fabriek van Beynes te Haarlem. De minister van arbeid' zal den heer Mialan een thé en de minister van water staat een maaltijd aanbieden. Vier arbeiders verdronken. Zaterdagmorgen om kwart voor zes werden als gewoonlijk van den rechter Maasoever bij Borgharen (nabij Maas tricht) werklieden van de Haags che aan nemersfirma Chris tiiani en Nielsen in een roeibootje gebracht naar den put voor de in aanbouw zijnde stuw aldaar. Door een nog niet opgehelderde oorzaak sloeg deze roeiboot, waarin zich zes arbeiders be vonden, om. Onmiddellijk werd met alle beschikbare booten getracht de te water geraakten te redden, doch dat mocht slechts met twee gelukken. Vier verdron ken. De vier verdronken arbeiders zijn: de onderbaas J. Bosch, afkomstig uit diaehte, dat hij dit schaamteloos vrouws persoon eenmaal had liefgehad! Met een bijna ruw gebaar trad' hij op haar toe. „We moesten dlie oomedie maar lie- laten, mevrouw!" sprak hij koel. „Ik ben hier gekomen, oan u te zeggen, diat gfavin Buchenau u niet onlt- vangen kan!" Een toornige, onheil spellendb blik flik kerde in haar donkere oogen op. „Ik begrijp niet, hoe gij erbij komt, u hier huisrechten aan te matigen!" sprak zij koel, haar hoofd' met een trotsch ge baar in dén nek werpend. Hij blikte haar met koude, critische oogen aan. Zij was nog altijd schoon, bewonderenswaardig schoon en verlei delijk! Hij wist, dat zij thans vier en dier tig jaar oud moesit zijn, maar in haar kostbaar, gewild eenvoudig toilet, dat haar volmaakte vormen tot hun volle recht deed komen, zag zij er wel tien jaar jonger uit. Hij dacht aan den gloeienden harts tocht, dien deze vrouw hem eenmaal had ingeboezemd1 en hij werd er zich van bewust, dat hij thans niets anders dan verachting voor haar gevoelde. „Het is u waarschijnlijk niet bekend," sprak hij bedaard, „dat gravin Eckhoff mijn tante is!" Zij kromp inéén. „Neen, dat wist ik niet!" bracht zij op heeschen toon uit. Delfzijl, maar thans wonende te Maas tricht, J. v. d. Velde en J. Winters, beidien uit Smilde, etn Opdenbuis uit Weert (of Nedierweert?). Koeiendief geknipt. Op een zandweg achter „Quatre Bras" te Gorssel is Donderdagavond door al daar postende marechaussees aangehou den en naar Zutphien overgebracht zekere O., diie op de veemarkt aldaar 'twee koeiien trachtte te verkoopen, doch, zich ontdekt ziende, de vlucht nam. Druipnat, als gevolg van het doorwaden van een gracht, uitgehongerd' en loopeinde zonder pet en op één pantoffel, kwam hij in de marechausseekazerne te Zutphien aan. Hij bekende de gezochte te zijn. De koeien had' hij uit een weide gestolen om ze te verkoopen, teneinde aan geld te ko men voor zijn vrouw en zes k'nderen, die te Lithoijen (N.-Br.) wonen. Inmiddels is gebleken, dat de koeien 'te Teuge wer den gestolen en toebehoorden aan. idem landbouwer B. aldaar. Verdachte is na verhoor door den com missaris van politie, ter beschikking van den Officier van Justitie te Zutphen gesteld I n elk e gemeente slechts één radio-distributie. Door den Directeur-Generaal der Pos terijen en Telegrafie is aan gemeente besturen een circulaire gezonden, in aan sluiting op de enkele maanden geleden toegezonden circulaire met betrekking tot aanvragen om machtiging voor den aan leg en het gebruik van raidio-distributie- inrichtingen. Er wordt daarin gewezen op het aan hangige wetsontwerp' tot aanvulling dér Telegr. en Telef.-wet, ejn. op het voor nemen om de radio-distributie in een Alè- M. v. B. te regelen. Bij het verleenen van. machtigingen voor radio-distriibutie-inrichtinigen zal worden uitgegaan van het standpunt, dat als re gel in elke gemeente slechts één, radio- distributie-onderneming kan worden toe gelaten. De houder van de machtiging zal o.m. worden verplicht binnen het hem bij de machtiging toegewezen gebied aan elke aanvraag om aansluiting aan zijn inrich ting te voldoen, indien die belanghebben de aan de voorwaarden heeft voldaan. De in een gemeente reeds bestaande radio-distributie-onderaemiingen zullen door combinatie moeten samenvloeien tot één bedrijf voor de geheele gemeente. In andere gemeenten zullen de aanvragers moeten trachten te komen tot vorming van één lichaam. Verdronken. Aan het strand; tusschem Vlissingen en Koudékerke, is een 30-jarige man, bij afgaand water, bij het zwemmen verdron ken. Zijn lijk is nog niet aangespoeld'. Koortsachtig zochten haar hersenen naar een middel, om van dien zonderlin gen samenloop van omstandigheden partij te kunnen trekken voor haar en voor haar echtgenoot, of om ten minste te zorgen,' dat er voor hen geen moeilijkheden uit voortvloeiden. Hans von Ried wees met een halm- zakelijk gebaar op een stoel. „Wilt ge zoo goed zijn, even plaats te nemen?" noodde hij. „Ge behoeft niet bang te zijn, diat ik zal aanroeren wat in St. Moritz en in Venetië tusschen ons voorgevallen'. Ik heb aodére dingen met u te bespreken!" Zij keek hem besluiteloos aan, alsof zij zich in stilte afvroeg, of zij haar macht over hem geheel verloren zou hebben; zich nederzettend, sprak zij op smeeken den toon: „Mijnheer von Ried', ge zijt indertijd zoo haastig van Venetjë vertrokken, dat ik geen gelegenheid had mij tegenover u te rechtvaardigen!" Hij hief afwerend de hand op. „Laat dat rusten!" verzocht hij. „Die aangelegenheid1 is als afgedaan te be schouwen; we zullen bij ons tegenwoordig ondbrhoud eenvoudig aannemen, dat er vroeger tusschen u en mij geen betrek kingen hebben bestaan!" Zij boog zich voorover en keek hem aan met dezelfde uitdrukking in haar wondere oogen, die hem vroeger alle bezin nimg ontnomen had'. Autobus-vergunningen. Door Ged. Staten is afwijzend be schikt op het verzoek van E. J. van dér Peijl te Ierseke tot het in werking bren gen van een dagelijkschen autobusdienst van Ierseke naar Wemeldinge. De afwijzing is gegrond op het feit, dat in de verk eersbehoeften tusschen Ier seke en Goes voldoende wordt voorzien. Door Ged. Sta ten is vergunning ver- leemd aan J. F. Ogier te Rilland-Bath tot het in werking houden van een auto busdienst van Riliand-Bath naar de N.- Brabantsche grens en omgekeerd, op Don derdagen. De vergunning is verleend', omdat de zen dienst in een verkeersbehoefte voor ziet en naar behoorein wordt uitgeoefend. Paar denkeuringen. De najaarskeuringen van. tot dékking bestemde hengsten voor den dienst 1928, welke alleen door de Stamboekcommissie van het Stamboek* voor het Nedérlandsche Trekpaard1 zullen gehouden worden, zijn door Z.Exc. den minister van Binnenlands sche Zaken en Landbouw, voor Zeeland, vastgesteld als volgt: Middelburg, Woensdag 19 October 1927, aanvang 9 uur v.m. Zierikzcc, Woensdag 19 October 1927, aanvang 2 uur n.m. Kattendijke, Donderdag 20 October 1927, aanvang 9 uur v.m. Zeehonden. Men schrijft aan db „N. R. Crt.": Er is geconstateerd, dat het goed merk baar is, dat een tweetal jaren het ge- scifkedde op grond, dat een kwarteeuw lang dé uitroeiing had plaats gehad en diat bezuiniging op allerlei gebied eischend wa9 het premiestelsel op het dooden van zeehondén werd afgeschaft, want on middellijk was het getal vermeerderd. De dieren waren ook direct heel wat mindjer schuw en kwamen veel hooger db Zeeuw sche Stroomen, op. Er is dan ook inge grepen en sedbnt 1 Januari is het pre miestelsel opnieuw in werking gesteld'door db regeering, zoodat de vervolging weer is toegenomen. Niet d!at de jacht op deze dieren ge heel gestaakt was. Eenige liefhebbers van jacht worden aangetroffen, die naar de monding van de Ooster-Schelde trekken om in db zomermaanden ter zeehonden- jacht te gaan, maar er is heel wat toe- noodig om de dieren op de zandbanken te verrassen'. Sinds een groot aantal jaren woont te Burghsluis een familie, die het zeehonden vangen als bedrijf uitoefent, niet om het premie stelsel, ook niet om te dooden, maar db zeehonden levend te bemachtigen en handel drijft in deze dieren, daar zij zich in verbinding stellen, voornamelijk met het buitenland', om deze intelligente dieren te plaatsen in diergaarden en circussen. Een groot aantal, in netten gevangen zee honden, gaan zoo naar elders. Doordat eenzelfde advertentie drie maal geplaatst twee maal wordt berekend, is de prijs per regel slechts 16 cent. „Hans!" fluisterde zij op den toon van iemand, die diep geschokt is, „Hans^ de schijn was tegen mij,! Wat je ook van mij gedacht moogt hebben, ik heb je gehad, jou alleen! En ook nu be hoort mijn hart je nog toei!" Zij was zoo gewend1 haar schoonheid over alle bedenkingen te doen triomfeeren, dat zij werkelijk geloofde, hem door deze verzekering opnieuw aan haar voeten te kunnen brengenzij had na een korte over weging besloten, dbzen weg te kiezen, om hem voorloopig onschadelijk te maken. Maar op zijn gelaat weerspiegelde zich geen andére gewaarwording dan ijskoude verachting. „Genoeg, mevrouw! Ik stel daarin niet het minste belang! Laat ons ter zake komen!" Haar oogen flikkerden opnieuw van ergernis op; zij gevoelde zich door zijn kalmte vernederd en in haar ontwaakte db wensch, om zich over die vernedering op hem te kunnen wreken! i „Ik luister!" sprak zij, in haar stobl terugleunend'. „Het is namens graaf Buchenau en zijn dochter, dat ik eenige dingen met u te bespreken heb. Ik breng u in zekeren zin bet antwoord op den brief, dien gij aan den graaf hebt geschreven!" Het was Liane von Bronken. te moede, alsof de geheele kamer met haar in het rond draaide. i (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1927 | | pagina 1