60 cent per1poud Grinnik*Pilletjes Rechtszaken. School en kerk. Binnenland Klant: „Kalkoen in blikjes voor 20 cent per blik? Het kan onmogelijk ge heel kalkoen zijn voor eken prijs 1" Winkelier: „Om u die waarheid te zeggen mijnheer, is er ook paandevleesch in. De verhouding is ongeveer half om half". „Wat, half om half?" „Ja, mijnheer, één kalkoen legen één paard." „Welk oostuum zou ik voor het bal- masqué kiezen vroeg een heer, die door gaans een groot dbel van den dag te veel aan Badhuis offerde. „Je hebt geen costuum noodig", ant woordde de gevraagde. „Waarom niet?" „Wel, als je er nuchter heengaat, dan kent niemand je." Vrouw: „Ik draag nog steeds denzelf den hoed vanaf mijn trouwdag. Het is te dwaas mij van verkwisting te beschul digen." Rechter: „En hoe lang is U al getrouwd?" Vrouw: „Twee maanden". Hotelhouder: „Wat is dat nu, pro fessor. Neemt u uw parapltuie mee qaar bed?" Professor: „Ja, zeker, want anders zou ik geen oog dicht kunnen, doen, uit angst dat ik ze morgen ergens zal laten staan." Een bezorgd vader informeert eens bij de tante van zijn aanstaanden schoon zoon naar diens gedragingen. „O", zegt die tante, ,,'het is een beste jongen. Hij heeft één gebrek: hij kan niet spelen." „Des te beter." „Neen, dies te erger. Want hij verliest altijd, omdat hij wél wil spelen." „Als mijn patroon niet terugneemt wat hij vanmorgen tegen mij zei, zal ik ge dwongen zijn mijn ontslag te nemen." „Wat was dat dan?" „Hij zei dat ik uit kon zien naar een andere betrekking." „Het spijt me", zei de dorpspolitiek „maar ik zal U moeten beboeten. U reedt met een snelheid' van minstens 50 K.M. per uur." „Dat is heelemaal niet zoo, vriend", zei de chauffeur, „ik reed heelemaal niet met een snelheid van 50 K.M. per uur. En hier is vijf gulden voor den man, die me gelijk geeft." „Al in orde'", zei de agent, het geld in zijn zak stekende, „met vijf tegen één tegen me, ga ik het rijk niet blootstellen aan de kosten van een proces' Als u een stukje brood, in een netel- doeksch lapje gebonden, in het water hangt, waarin groenten gekookt worden, zal er uit die pan geen onaangename lucht opstijgen, die door het heele huis trekt. Als er kleedingstukken zijn, die in de wasch te sterk geblauwd werden, is er een eenvoudig middel, om het overtollige blauw sel te verwijderen. Leg het kleed.ngstuk een kort poosje in water met azijn. Som mige blauwselsoorten echter zijn voor deze behandeling niet gevoelig. Helpt dit dus niet, dan moet het goed in warm water te weeken gezet worden en gewasschen met naphta-zeep in lauw water. Schimmel vlekken in het goed verwij derd men, door ze te weeken cm zure melk, gedurende een nacht. Daarna het goed één dag in het daglicht leggen, zonder het uit te spoelen. Eerst daarna uitwasschen en op db gewone manier behandelen. Om een vuile spons schoon te maken legt men die eerst een tijd in koud water, stevig uitknijpen en in een kom water leg gen, waarin het sap van een citroen is gedaan. Af en toe uitknijpen en ten slotte uitspoelen en buitenshuis laten drogen. Gebakken lever. Hiervoor kan men kalfs-, runder- of varkenslever nemen. De lever snijdt men in plakken (niet te dik) en verwijdert er de velletjes, bloedvaten, enz. uit. Dan af- wasschen en met peper en zout inwrijven-. Vervolgens door wat tarwemeel halen en in heete boter (of vet of reuzel) bruin- bakken. Lekker is bet, in het vet wat bloem en fijngesnedbn ui te fruiten, er wat water bij te dben en dan :n deze saus de lever verdler gaar te stoven. Men kan ook de jus echter gewoon met water afmaken. Het gaar storen kan ongeveer een kle.n half uur duren. Een eigenaardige zaak. Voor het kanton-gerecht te Heerlen kwam Woensdag een eigenaardige zaak voor. Aan een slager uit Brunssum was ten laste gelegd, dat hij op zijn erf, in staat van dronkenschap verkeerend, de orde had verstoord, zoodanig dat zich een groole menigte voor zijn woning ver zameld had. Het eigenaardige van deze zaak was nu, dat als getuige a charge was gedagvaard de inspecteur van politie en als getuige a décharge waren opge roepen een hoofdagent en een agenit van hetzelfde politiecorps. Alle drie~ hadden het oploopje voor het huis van beklaagde gezien. De inspecteur verklaarde dat de slager dronken was; hij had aan de beide ondergeschikten opdracht gegeven, den man te arresteeren. Dezen hadden dit echter geweigerd, daar huns inziens de man heelemaal niet dronken was. Zij ver klaarden voorts dat de oploop voor het huis van den slager een gevolg was van een schuttersfeest, dat in de buurt ge houden werd. De ambtenaar van het O. M. achtte het ten laste gelegde bewezen. Spr. zag in de verklaring van de getuigen a dé charge een bevestiging van hetgeen door den inspecteur was gezegd. Hij ëischte f 10 boete subs. 8 dagen hechtenis. Als verdediger trad op mr. N. Becker uit Sittard, die z-eide, dat het proces-verbaal van den -inspecteur voor een groot deel op fantasie moet berusten. Spr. vroeg zich af, welk belang de beide getuigen a décharge er bij kunnen hebben gehad om niet aan het bevel van hun superieur gevolg be geven, als zij niet ten volle overtuigd zijn geweest van de niet straf baarheid van 's mans handeling. Spr. vroeg vrijspraak. Geen bijbelvertaling. In de zitting van de .Gen. Synode der Geref. Kerken, rapporteerde prof. dir. J. Ridderbos, uit Kampen, over het voor stel van den kerkeraad der Geref. kerk te Leiden tot benoeming van deputaten om te onderzoeken of thans voor deze kerken de tijd is gekomen een verbeter de hernieuwde of herziene) bijbelverta ling ter hand te nemen. De conclusies van het rapport luidde: dat er geen reden is tot het benoemen van deputaten. Na de bat werd met groote meerderheid de conclusie der commissie aanvaard. Fro Vin de n i eu\\7s De melkprijs op Walcheren. De -bond van melkveehouders op Wal cheren had den eisch gesteld, dat de me'k aan de consumenten zou worden verkocht voor 14 cent en de melkverkoo-pers te Middelburg hebben dan ook ingaande 17 Augustus daaraan voldaan en den prijs van 12 tot 14 cent verhoogd. Te Vlis- siixgen waren de slijters echter van mea ning, dat zulk een verhoog.ing ongemoti veerd is, en zij weigerden daartoe over te gaan. Toen besloten de veehouders geen melk meer naar Vliss:ngen te leve ren. Aanvankelijk zag men te Vlissingen kans door aanvoer van melk buiten Wal cheren den prijs op 12 cent te handha ven. Nu echter is de bond van melkvee houders er in geslaagd ook dien aanvoer tegen te werken, en als geen andere bron wordt gevonden, zullen ook de slijters te Vlissingen zeer tegen hun zin en vol gens hen ook onnoodig tot een verhoo ging met 2 cent moeten overgaan. Belgische proclamaties. In de omgeving van Retranehement zijn proclamaties gevonden, die hier en daar, vermoedelijk door Belgische studenten, zijn aangeplakt. Deze proclamaties be vatten o.m. de volgende zinsnede: „Wij eischen de Schelde terug". Of dit de manier is om de Schelde terug te krij gen, staat te bezien Onze kalkoenen. In het volgende jaar kunnen de Ne- derlandsche kalkoenen een jubileum vie ren, zoo lezen we in de „M. Crt.". Reij- gerstbergh schrijft daaromtrent, dat in hetzelfde jaar 1528 een schip van Zierikzee de Wielingen inviel onder bevel van schipper Mulock, die anderhalf jaar op reis was geweest. Hij was in een nieuw land in Afrika geweest, genaamd Kaap Viride, waar uit deze landen nog oo-o-it een schip was geweest, en hij bracht een volle lading zout en wijn aan. Hij had daar meer zout gekocht voor een dücaat, dan hij in „Bayen of Bre- taangen coopen soude om elf ducaiten"'. Dit schip bracht de eerste Kalk-oen- sche hoenders in Zee'and. Schipper Mu lock schijnt het volgende jaar met zijn schip te zijn vergaan, want het luidt: Deze schipper to och weder 't jaer daernae metten Branddaris, die hier voorem ver brandt gheweest Radde, ende weder ver- maekt was in Zeeland op Aremuyen, na Spangien, maer hij kwam noyt wedfer. Ringrijderij te Middelburg. De jaarlijksche ringrijderij te paard in db prachtige Abdij te Middelburg, uit gaande van de Vereeniging tot bevorde ring van Vreemdelingenverkeer op Wal cheren heeft zich gisteren weer in zeer AVDDIGGEIAAR &CS ROOSEHCAAL groote belangstelling mogen verheugen. Ruim 2100 betalende bezoekers kwamen een kijkje nemen naar het vooral voor vreemdelingen zoo interessant schouwspel. De hoofdprijzen, waarom afzonderlijk wordt gekampt zijn een viertal wissel bekers. Die van H. M. de Koningib viel ten deel aan P. Dingemanse uit Biggekerke, die van den bekenden 'Ne derlander H. W. van Loon uit Amerika aan P. Lampert te Biggekerke; die van de gemeente Middelburg aan Johs. de Visser te Ritthem en die van de burgerij van Middelburg aan J. Koolie Wz. te Koudekerke. Voor den gewonen kamp waren 48 prijzen toegekend, terwijl een afzonderlijke attractie, het rijden om een potlepel ook nu weer was gehandhaafd. Biezelingie. Woensdag werd ten over staan van notaris J. C. Krain te Ka- pelie, ten verzoeke van de Erven van Mej. de Wed. H. Sla-bbekoorn Cz. te Biezelimge, publiek verkocht: een huis en erf, op het dorp. Kooper werd de heer Andr. Marks voor f 1080, Kloetinge. Donderdagavond kwam de raad dezer gemeente in openbare verga dering bijeen. Voorzitter de burgemees ter. Aanwezig alle leden. De notulen der vorige vergadering worden onveranderd vastgesteld, nadat door den voorzitter een vraag aangaande die notulen is beant woord. Ingekomen stukken: a. besluit van Ged. Staten d.d. 12 Augustus 1927, waarbij Ged. Staten mededeelen, dat zij, in ver band met het ingestelde beroep door C. db Jonge en J. Straub tegen het besluit van dien raad van 29 Juli 1927, waarbij C. die Jonge niet is toegelaten als raads lid op grond dat hij zijn geloofsbrief niet binnen den voorgeschreven termijn had in gezonden, geen bezwaar hebben tegen het raadsbesluit tot niet toela'ing van C. de Jonge als raadslid; b. schrijven van Ged. Staten, waarbij voor den tijd van 2 ja ren eindigende 31 December 1929, vrij stelling wordt verleend van de verplich ting tot het geven van onderwijs in het vak „lichamelijke oefening", onder voor waarde d at althans onderwijs zal worden gegeven in de vrije- en orde-oefening der gymnastiek genoemd in aat. 2 onder j dei* wet van 1878; c. verslag van den Keuringsdienst van Waren in het gebied Goes over 1926; d. schrijven van hel bestuur van de Vereeniging van Polis houders der Verzekeringsmaatschappij „Germania" Stettin, waarbij voorgesteld wordt afstand te doen van aanspraken uit de met deze maatschappij gesloten verzekering tegen uitbetaling van een be drag ad f 197,05. De heer Straub dringt er op aan niets uit handen te geven, voor dat een bewijs van dieelgerechtigdheid is ontvangen, daar men anders bij evcntueele latere uitkeering geen bewijsstukken meer heeft. Alle leden zijn het hiermee eens; B. en W. worden gemachtigd deze zaak af te doen zooals het bestuur der Ver eeniging voorstelt; e. besluit van den voor zitter van het Centraal -Stembureau waar bij wegens het openvallen van een plaats doordat C. de Jonge zijn geloofsbrief niet binnen den voorgeschreven termijn heeft ingezonden, is benoemd verklaard tot lid van den gemeenteraad P. D. Hoog straate. De voorzitter deelt mede dat de heer Hoogs Iraate zijn benoeming heeft aangenomen. Vervolgens wordt de geloofsbrief van den heer Hoogstraate onderzocht door een commissie van 3 leden bestaande uit de heeren Eversdijk, van Liare en Sinke, die adviseeren tot toelating van den heer Hoogstraate. Met algemeene stemmen wordt hierop tot toelating besloten. Rapport der commissie tot onderzoek der rekening over 1926, hetwelk de vol gende opmerkingen bevat: a. de commissie stelt voor het abonnement op dè admini stratieve en rechterlijke beslissingen te doen enndigen, aangezien dit abonwemeint van weinig nut is voor deze gemeente; b. naar het oordeel der commissie as de verzekering dier ramen in den voorgevel van het gemeentehuis nogal hoog (f 5, in aanmerking nemende dat de totale kosten van verzekering van- het gemeente huis met inventaris f 19,50 bedragen c. de commissie zag gaarne een onder zoek ingesteld naar de bij de maatschappij „Germania" gesloten verzekering; d. vol gens de commissie verdient het aanbeve- Inig dat alle ingezetenen- der gemeente :n de gelegenheid worden gesteld vracht- rijderswerk te verrichten bij het vervoeè* van materialen voor de wegen; e. In de rekening 1926 zijn bijdragen voor het bijzonder onderwijs aan de gemeente Goes verrekend! 2 a 3 jaren waarop zij betrek king hebben. De commissie meent diat moet worden aangedrongen op een spoe diger toezending. Tenslotte jsjteit zij voor de gemeente- rekening 1926 voorloopig vast te stellen als volgt Gewone dienst: inkomsten f 48.792,26 V2. uitgaven-f46.163 26V2» ba tig slot f2629,Kapitaaldienstin komsten f5607,11, uitgaven f5366,11, batig slot f241, De heer Straub merkt nog op dat hij bij het onderzoek ook de opmerking beeft gemaakt om de posten bij de begrootiug beter te ramen daar zij veel te dikwijls iewijwigd moet worden. De heer Lenshoek zegt dat dit feitelijk niets met het onder zoek der rekening te maken heeft, maar dat dit thuis behoort bij het opmaken der begrooting Hierna wordt de rekening voorloopig vastgesteld op de cijfers zooals door de Commissie in haar rapport ver meld. Rapport der Commissie van onderzoek der rekening over 1926 en der begrooting voor 19l;8 van het Burgerlijk Armbestuur te Kloelinge. De rekening en begrooting geven de Commissie geen aanleiding tot opmerkingen. Zij stelt voor de rekening over 19 26 vast te stellen met de volgende eindcijfers: ontvangsten f 17814,59 */a, de uitgaven f 12880,7 P/2» lle* batig slot f 4936,88 en de begrooting voor 1928 in on'vang en uitgaaf op f 18503,64 De heer Eversdijk, lid van het B. A. verlaat de vergadering. De rekening 1926 wordt vastgestel i zooals door de Com missie is aangegeven en de begrooting voor 1928 wordt goedgekeurd. In behandeling komt het voorstel van 8. en W. tot uitbreiding van het gas- buizennet langs „deu nieuwen Rijksweg ren behoeve van de door S. van de 'rede te bouwen woning. De voorzitter licht toe dat de afstand ongeveer 30 M. bedraagt en dat door de gemeente moet worden gegarandeerd een gasverbruik van 600 M3. I'e gemeente zal er in het be gin wel aan te kort komen, daar door van de Vrede geen 600 M3 zal worden verbruikt, doch B. en W. verwachten dat op het open terrein van Pieterse ook binnen eenigen tijd wel woningen zullen worden gebouwd, zoodat dan het aantal M.3 wel zal worden verbruikt. Met algemeene stemmen wordt tot uit- b-eiding besloten. 'ke begrooting 1927 wordt gewijzigd. De ingediende wijziging der begrooting voor 192 7 van het Burgerlijk Armbestuur wordt goedgekeurd. Hierna wordt de begrooling voor den dienst 1928 aangeboden. Rondvraag: De heer Zweedijk zegt dat de toestand van het Peperstraatje veel te wenschen overlaat, en vraagt of de ge meente dit moet repareeren of degene die het heeft stuk gereden De voorzitter antwoordt dat de firma Straub indertijd is toegestaan om door het straatje 'e rij* den en dat ze hem hebben toegezegd dat gerepareerd zal worden. De heer Mraub zegt hierop dat dit ook zal gebeuren, den aannemer is bereids opdracht gegeven Nog klaagt de heer Zweedijk dat de sloot bij het Peperstraatje wordt veront reinigd, er wordt daar van alles ingegooid, hoewel er een bordje bijstaat „V.erboden Stortplaats". De voorzitter zegt de zaak te zullen onderzoekeu. De heer Straub zegt dat de bouw van den secretariswoning niet volgens de bouw verordening is Balkdragende muren hoo- ger dan 5 Meter moeten een dikte hebben van 27 c.M.verder moesten de balken om den anderen verankerd wordendit is evenwel bij die woning niet het geval. Hij vraagt of B. en W. hiervan van te voren kennis hebben gekregen Hij vindt dat de gemeente in de eerste plaats de verordening moet naleven en dat B. en W. de verordening moeten handhaven, want anders is zoo'n verordening niets waard. Trouwens er zijn meerdere ver ordeningen die met wordennageleefd en zal herziening niet kunnen uitblijven Wat de eerste vraag van de heer Straub betreft zegt de voorz. dat B. en W. de Gezondheidscommissie gehoord, onthef fing kunnen verleenen van de verplich ting dat de muren 27 c M. moeten zijn. Zij moeten dan 22 c M. zijn. Wat het andere betreft, hierop kan de voorz. geen antwoord geven. De heer Straub zegt dat de muur tegen het gemeentehuis slechts uit een halve sfeen bestaan en op plaatsen nog niet ze is dus ook geen 22 c M. Wat de ver ankering enz betreft zou hij in een vol gende vergadering graag daaromtrent wor den ingelicht. De heer Van Liere zegt dat de heer ^traub nogal de nadruk legt op het handhaven van de verordening. Spreker had dit niet verwacht, want toen de firma Straub een schuur ging bouwen zei Straub dat men niet zoo precies de ver ordening moest handhaveu, hij vindt dat de heer Straub zoekt. De heer Straub antwoordt hierop dat hij niet zoekt, wan neer hij dat deed zou hij nog veel meer hebben. Hierna zegt de voorz. het volgende Mijne Heeien. Waar wij aan het einde ^ijn gekomen van de zittingsperiode 19231927 luvng tk U allen dank voor de vriendschap, bijstand en medewerking mij verleend in genoemd tijdvak. I11 het bijzonder breng ik die dank aan hen, die in den nieuwen Raad niet meer verschijnen, n.l. de heeren Lenshoek en Sinke Eerstgenoemde diende de Gemeente als raadslid onafgebroken 16 jaar. Hij heeft al die jaren door getoond de gemeente - belangen op bijzondere wijze te behar tigen Zijn krachtig en onpartijdig optre den in den Raad was steeds correct en zeer vriendschappelijk. Zijne wel over wogen adviezen werden op prijs ges'eld en dankbaar aanvaard. En al blijkt soms dat ondank 's werelds loon is, ik ver zeker U Mijnheer- Lenshoek, dat de ge meente U dankbaar is, en dat Gij haar aan U verplicht hebt. De heer Sinke had 4 jaar zitting, van welken tijd hij voor een gedeelte wegens ongesteldheid zich moest onthouden van inspanning, zoodat hij geen deel kon nemen aan de besprekingen in den Raad. Oveiigens heeft hij op zijne wijze mede gewerkt aan de belangen der Gemeente. Ik hoop dat het beide gegeven worde nog vele jaren getuige te zijn van d n bloei dezer gemeente en het heil barer ingezetenen. De heer Lenshoek dankt den voorz. voor de hem toegesproken woorden en zegt dat hij steeds met genoegen lid van den Raad is geweest omdat er altijd een vriendschappelijke omgang was. Nooit kwam het tot heftige debatten en hij hoopt dat dit ook in het vervolg niet zal plaats hebben. Ook de heer Sinke dankt den voorz. voor de tot hem gesproken woorden. (Applaus). De Koningin op de Gletschers De „Tel." verneemt uit Oslo De president der Noorsche Reisveree- niging, de heer Lampe, heeft Koningin Wil- helmina en Prinses Juliana op een ge deelte van haar reis door de bergen begeleid. lil de „Jftenposten" vertelt nu de beer Lampe een en ander van zijn reis ervaringen. „Het verblijf te Fefor werd niet door fraai weer begunstigd, maar toch beviel het den koninklijken gasten daar bij zonder goed. Zij bewoonden een huis met eigen keuken. Dagelijks maakte het gezelschap wandelingen of rijtoeren naar de fraaie punten in de omgeving, waar men een schoon uitzicht heeft. Men at onder den vrijen beknel en deze uitstap - jes schenen zeer in den smaak te vallen van de vorstelijke personen. De Konin gin toonde zich weer bekwaam amateur schilderes. Tijdens haar verblijf te Fe tor schilderde zij landschappen en maak te zij ook schetsen. HM toonde herhaal delijk goed thuis te zijn in de Noorsche bergstreken. Eens, toen de heer Lampe voorstelde een gemakkelijken en korien weg te nemen naar Bygdin, gaf de Ko ningin de voorkeur aan den weg over het Sogn-gebergte, omdat deze zooveel mooier was I Het gezelschap reisde per auto van Fefor naar Rorsheim en vandaar naar Boevertun, waar de nacht werd door gebracht. Den volgenden dag ging de reis verder over het Sogngebergte naar Turtagvos, een tocht van wel tien uur Het was dien dag heerlijk zonnig weer. Het noenmaal werd buiten gebruikt. Het gezelschap had op het rendiermos plaats genomen en er werd volop geno ten van het mooie vergezicht op de blinkende gletschers, welke zoo mooi uitkwamen in den blauwen hemel. De schitterende bergflora, in allerlei prach tige kleuren, verhoogde het genot in dit berglandschap ten zeerste. De Koningin wilde ook den hoogen berg Store Skagastoslstind beklimmen vanwaar men zulk een prachtig uitzicht heeft. Om dit te kunnen doen moet meu een goede alpinist zijn. Eerst te paard

Goessche Courant | 1927 | | pagina bijlage 2