Nö. 101 LEVENSBOUWERS. Medische Rubriek. n Gravin Pia Koloniën. Buitenland Vrijdag 26 Augustus 1927 lil8 Jaargang. Bij dit nummer be hoort een bijvoegsel. SAMOS PRIMA f 1,10 IJ ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2, buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt: Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE i COURANT UitgaveNaamlooze Vennootschap Goesche Courant BÉêWSu cn Kleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf ADVERTENTIEN van 15 regels fl,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Dienstaanbiedingen en aanvragen 15 cent per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. Waarom toch is steeds, sedert oeroude tijdein, de nederigheid door alle groote denkers en wijsgeemi beschouwd als de „grootste dieugd, terwijl trots, haar tegen gestelde, de grootste ondeugd is", zooals een Walter Benitley het dezer dagen eens uitdrukte? En het antwoord daarop kan wel heel eenvoudig zijn: omdat de nederig heid' de oprechte dan altijd de kiem bevat van alle deugden, vain alle werkelijke levenswaarden, zooals de Chineesche wijs geer Confucius het reeds uitdrukte: Oot moed is de hechte grondslag van alle deugden. Zoodoende kon. Walter Bentiey tot zijn uitspraak komenDie eerste hoeda- gheid van een groot man is nederigheid, en dat is de reden, waarom groote man nen zoo zeldzaam zijn. Want alles as er tegen gericht in dezen rumoerigen, eagen- gereiden tijd. Ootmoed is het hoogtepunt der wijsheid Wij allen, denkende menschen, geloo- ven wat onze overtuiging in religieus opzicht ook moge zijn dat het goed is, aan de ontwikkeling van ons karakter, aan de verheffing daarvan, te werken. Eiken dag en eik uur. Wij allen bouwen aan ons leven, maar „te laag bouwen zij, die beneden de sterren bouwen", zegt Young fijntjes, dat wil zeggen, dat wij te laag streven, indien wij niet naar het allerhoogste, het allerbeste streven. En dit streven naar het allerhoogste, houdt in van begin tot eind, ootmoed. Want zoudt ge U een vriendelijk mensch kunnen voor stellen, die trotsch is, of een liefderijk mensch, die zich boven anderen verheft omdat hij zich meerder acht dan zij; of een hulpvaardig mensch, die hooghartig is, of wel een eerlijk en rechtvaardig mensch, die trotsch is? Het is absoluut onmogelijk, omdat het evenzoo vele onver- eenigbare tegenstellingen zijn. Alle goede, mooie eigenschappen beginnen in ootmoed. En het is wonderlijk, wanneer we even deze gedachte van het bouwen vasthou den, hoe klaar en duidelijk het ons wordt, dat het voor ons zelf zoo heel belang rijk is, goed te bouwen. Als we de blanke, rechte, harmonische steenen gebruiken, van eerlijkheid, waarheid, naastenliefde en n derigbeid, dan zal ons bouwsel hecht en stevig zijn, omdat het materiaal van het allerbeste was. En wanneer dit dan wordt saamgehecht door het cement der liefde, dan bouwen we goed en ons gebouw zal tot boven die sterren reiken. En we zullen van ons leven iets maken, dat goed en schoon zal zijn om aan te zien. Er zullen geen wankele, glibberige, ongelijke en slechte steenen in ons huis zijn, ais leugen of haat, die het huis zouden ontsieren en wankel doen zijn. Er zijn wel eens menschen, die mee- men, dat het absoluut eerlijk en waar zijn in onze samenleving onmogelijk zou zijn. Ze beweren, dat het onmogelijk, zou zijn, allen en iedereen eerlijk te zeggen, wat men dleokt. Zij hebben daarbij dan meestal op het oog, hot zeggen van onaangename, kwetsende dingen. Maar het is toch duir delijk, dat wie bezield is door den waren geest van ootmoed en de waarheid daar van beseft, zich wel zal wachten, kwet sende dingen te denken of harde oordeelen te vellen, ook in zijn gedachten, zoodat hij dan ook nooit in de noodzakelijkheid zou komen, kwetsende dingen te behoeven zeggen, wilde hij s triltt oprecht zijn. En zij vergeten ook, dat de Waarheid niet machteloos is, integendeel, juist de op perste macht bezit, dat niets en niemand ooit in staat is of zal zijn, iets dat op waarheid gegrond is, te schaden of te ver nietigen. Omdat Waarheid een van de emanaties, aspecten zoo men wil, is van de almacht van het goede, die ondanks meinschelijke opvattingen en dwalingen, den kosmos beheerscht. Zoo zijn wij dus allen bouwers, „wer kende aan de muiren van den Tijd", om met Longfellow te spreken, uit wiens ge dicht The Builders de volgende strophen, vrij overgezet, mogen overdacht worden: „Niets is er dat is nutloos of laag, elk ding op zijn plaats is best. En wat ons slechts ijdele sier schijnt, dient tot sterkte en steun van dè rest. „Voor het bouwsel dat wij maken, levert Tijd het steen en hout, Onze „hedens" en de „gisterens" zijn de steenen waar g' mee bouwt; „Laat ons deez' arbeid goed doen, of 't onge zien of gezien moge zijn, Zoo het huis waar goden kunnen wonen, makend schoon en heel en rein." in Juxe rietverpakking Fa. J. A. L. G. WITTE Wijnhandel, Goes. 61 FEUILLETON. DOOR H. COURTHS—MAHLER. „Neen. Mevrouw von Brenken meende, dat zooiets zooveel mogelijk in de far milie moest blijven en tante Maria zou mij waarschijnlijk toch niet zooveel geld hebben kunnen geven., als ik nood'ig heb. Heb je geld' voor mij meegebracht, heel veel geld?" vroeg zij met een blik van verwachting. Hij glimlachte; in geldelijke aangelegen heden had zij blijkbaar haar kinderlijke opvattingen behouden „Die zaak komt in orde, Pia! Je va- dler heeft een onbepaalde volmacht ver leend!" antwoordde hij gedachteloos, kij kend naar het allerliefste voetje, dat van ondier den zoom van haar rok te voor schijn kwam. Pia keek hem verschrikt aan. „Papa?" bracht zij uit. „Mijn hemel, - je hebt er toch niet met papa over gesproken?" i Hij richtte zich op. „Jawel, Pia", antwoordde hij, ,!,ik moest er wel met hem over spreken, lij had' trouwens zelf reeds een brief van Verzorging van onze teint. Men noemt het gelaat wei die spiegel van den mensch, niet alleen van zijn verstand en zijn hart, maar ook van zijn gezondheid. Daarom moet men het nooit onverschillig opnemen, als iemand b.v. een vaal bleeke gelaatskleur, een matte blik enz. heeft, want dit staat in nauw verband met de gezondheid. Zooveel mo gelijk moet men dan trachten de oorzaak hiervan op te sporen. Bleekheid is b.v, bewijs van bloedarmoede; overmatige rood heid wijst op bloed saandrang naar het hoofd', een blauwachtige gelaatskleur staat vaak met hartziekten in verband en een bruingele kleur wijst op leverziekte. Zoo krijgt men b.v. bij voortdurende drukking op het hoofd een veranderde uitdrukking der oogen, bij sommige maag kwalen een pijnlijke trek aan den mond, en bij ontstemming bepaalde rimpels in Een volkomen gezond mensch heeft een frissche lichtrose gelaatskleur, zonder vlekken of rimpels. Een vermoeids uit drukking, puistjes of vlekjes in het ge mevrouw von Brenken ontvangen, waarin zij hem die treurige ornisitandigheden van je stiefmoeder afschilderde!" „En zij had' mij' zoo vast beloofd» daarmede te wachten, totdat ik een po ging gedaan zou hebben, om op een an dere wijze geld te verschaffen!" sprak Pia op een toon van teleurstelling en ont steltenis. „Dat is niet mooi van haar! Was papa erg overstuur?" „Neeri, neen! Stel je gerust! Hij komt over enkele dhgen hier, om je af te halen!" Een blosje kleurde haar gelaat. In overweldigende vreugde drukte zij haar haar hand' tegen haar hart, maar zij sprak haar gevoelens niet uit. „Hans", vroeg zij, „kun jij mij mis schien zeggen, waarom mijn vader zoo hard was voor inijn stiefmoeder?" „Neen, Pia", antwoordde hij, ,imaar ik kan je wèl zeggen, dat hij daarvoor goede redenen had. Wal je mij nu eens uitvoerig vertellen, hoe je mevrouw von Brenken hebt leeren kennen en wat ze je vertelde?" Paa knikte en zette zich. rechtop in haar stoel; die beweging deed haar weer geheel op de oude Paa gelijken evenais de haastige wijze, waarop zij begon te vertellen; zij zeide hem alles, wat hij wenschte te weten, ook hoe zij er toe gekomen was, het adres van haar vader i op een enveloppe van tante Maria te schrijven. VAN DE INTERNATIONALE „TOER DOOR NEDERLAND", DIE VIER DAGEN DUURDE. HIER BOVEN DE FINISH, DlE PLAATS VOND OP DEN RIJKSSTRAAT WEG VOOR HUIZE „BUITEN" LUST" TE BUSSUM. ALS EERJST AANKOMENDE RUDOLF WOLKE, ALS TWEEDE EBELING, (BEIDE DUITSCHLAND) EN ALS DERDE EN EERSTE HOLLANDER JAN MAAS. zicht zijn een bewijs van een nerveusein aanleg, van storingen in de spijsvertering of van onvoldoende stofwisseling. Wiie dus gesteld is op een gezonde gelaats kleur, moet zich voor deze vijanden hoeden. Bevoiderlijk voor een schoone gelaats kleur zijn flinke wandelingen, een een voudig dieet met veel fruit en zonder alcohol en het slapen in frissche lucht. Ben voorname factor is ook het water en die zeep, die wij gebruiken. Het wa ter mag vooral niet hard zijn, voor de teere gelaatshuid is daarom zuiver regen water bijzonder geschikt, herin kuninen alle dieelen van het gelaat worden gebaad. Men vult hiertoe een waschkom half vol met het water en doopt daarin hei aangezicht, door in het water door dien neus uit te ademen, brengt men dit in golvende beweging, wat voor het voor hoofd! en de gesloten oogen heel aange naam is. Door een handige wending kan men ook de ooren onderdompelen, zonder het haar erg nat te maken. Het koele water maakt het gelaat frisch van kleur, terwijl de huid zacht blijft. Men kan deze aangezichtsbaden van ongeveer 24 gra den Celsius driemaal per dag aanwen den. Zij zullen de teint verbeteren en zijn het beste middel, dat tot haar ver zorging kan worden aangeraden. Rusland's radio. De regeering overweegt maalrege!en ten einde de communistische propaganda van het Sovjet-radiostation Charabowsk tot een minimum te reduceeren door middel van zeer scherpe controle op de ontvangst- vergunningen. Met een zucht van voldoening be sloot zij: „Maar nu is alles goed! Nu papa weet, dat de arme vrouw in nood ver keert, zal hij haar natuurlijk helpen, niet waar?" „Ja, dat wil hij, daarvoor zal gezorgd worden! Weet je ook, waai' mevrouw von Brenken verblijf houdt? Zij gaf hem het hotel op en praatte verder: „Ach, diat alles heeft mij zoo be droefd gemaakt! Ik moest er voortdurend aan denken! Wat ben ik blij, dat papa bereid is, haar te helpen! Ik zou er ook niets van begrepen hebben, als hij zoo wreed' was geweest, haar zijn hulp te weigeren!" „Je vader is in geen enkel opzicht ooit wreed!, PiaDeze vrouw is veel wree- dier tegenover je vader geweest, dan hij ooit tegenover iemand' zou kunnen zijn! Ongetwijfeld' zal je vader je wel een 'olledige opheldering omtrent deze aange legenheid geven, zoo dra je in staat bent, die volkomen te begrijpen. Hij heeft tot nog toe je jong hartje daarmede niet wil len bedreven! Hij was ontsteld toen hij vernam, diat doe mevrouw von Breu ken je erover gesproken had'. Maar nu zullen wij die zaak laten rusten! Ik zal mevrouw von Brenken bezoeken en alles niet haar regelen! Laat mij je nu eens zeggen, hoezeer ik je in dien korten tijd De „Locomotief" schrijft o,ver de kwestie: „Dit stelt aan de overheid al weer een nieuw probleem en het zal uiter aard zeer moeilijk zijn het luisteren naar een bepaald station te beletten; doch wel zijn voldoende middelen beschikbaar om althans de communicatie langs dezen weg te beletten door het clandestien zenden volstrekt onmogelijk te maken. Echter zal het voor de Indische auto riteiten van belang zijn zich op de hoog te te stellen van dit technische vraagstuk: hoe het ontvangen van een bepaald radio station te beletben is. In Europa en Ame rika 'heeft men, met het oog op mogelijke oorlogspropaganda, dit probleem reeds be studeerd en men is tot bepaalde uitkom sten gekomen; zoo schijnt het mogelijk te zijn om door het uitzenden van fluit tonen op bepaalde golflengte, de ont vangst van geluiden van een op diezelfde golflengte werkend station volkomen, te beletten. Tegen den tijd dat Moskou er radio-propagandisten voor het Oosten op na gaat houden is het goed, dat men in Indië gereed is om daartegen op te tredien". OVERZICHT. Nasleep. Wanneer we op het oogenblik nu het pleit beslecht is, nagaan, wat er nog de zer dagen ten gunste van Sacco en Van- zetti in het werk is gesteld, moeten wij wel tot db conclusie komen, dat bege nadiging practisch tot de onmogelijkhe den behoort in de Amernkaansche juris prudentie. Immers: het federale bondsge- rechtshof der Vereenigde Staten, waarop veranderd vindJe bent een zeer be koorlijke, jonge dame geworden, Pia!" Een dbnkere blos steeg in haai- ge zichtje op. „Ach!" weerde zij haastig af. „Laten wij niet over mij spreken! Ik was natuur lijk een afschuwelijk klein monstertje, vóór Tante Maria mij met haar zachte han den in de goede plooi bracht!" Hij keek haar teeder aan, maar zij zag het niet, omdat zij haai' oogen van hem afgewend hield. „Neen, Pia, dat was je niet!" sprak hij innig. „Maar je was wel een over moedige wildzang en nu nu schijnt het mij tee, dat je je overmoed wat al te krachtdadig hebt onderdrukt, dat je al te ernstig gewordien bent!" Zij streek zich even met db hand over het lokkige haar en antwoordde: „Neen, neen, ik ben nog even vroolijk en overmoedig als vroeger, maar wat ik over mijn stiefmoeder hoorde, maakte mij zoo bedroefd, m de laatste dagen leek het leven mij zoo zwaar en ernstig toe. Maar nu is alles weer goed', nu (zal ik ook spoedig weer opgewekt zijn! Gaarne zou bij haar in zijn armen ge nomen hebben, om haar met teedere l;ef- koozingen te troosten, maar hij durfde niet doen, wat zijn hart hem ingaf; zij moest hem eerst weder met haar vroe gere, innemende verirouwelijklted tege moet treden. de laatste hoop gevestigd was, heeft ge weigerd tusschenbeide te komen. Het kon alleen hulp brengen, indien, aange toond had kunnen worden, dat Sacco en Vanzetti in den loop van het strafgeding zijn behandeld in strijd met hun rechten.. Maar Brandeis en Holmes, de beide rechters van het bondsgerechtshof, op wie het laatste beroep werd gedaan, waren van oordeel niet te kunnen en mogen in grijpen. Dat geeft wel te denken. Brandeis en Holmes staan bekend als rechtzin nige, onbevreesde, vooruitstrevende per soonlijkheden, die herhaaldelijk en met vrucht protesteerden, wanneer beschuldig den in hun rechten werden beknot. Er kan dus wel worden aangenomen, dat volgens het Amerikaansche strafrecht nieuw uitstel of begenadiging werden be knot. Brandeis en Holmes zouden anders de zoo zware verantwoordelijkheid niet hebben aanvaard. Maar met dat al heeft deze tragische geschiedenis een bitter einde genomen. Geen herziening, geen ge nade ondanks de kreet om menschelijk medelijden, aangeheven door millioenen wereldburgers, ondanks alles wat er in den loop der tijden nog aan het licht gekomen is ten gunste der veroordeelden. Kans bestaat er dat deze trieste zaak er toe zal bijdragen om de regeling der strafprocedure in Amerika te herzien. Kans ook, dat de beweging tot afschaf fing van de doodstraf in de Vereenigde Staten zich meer zal gaan roeren. Der gelijke gevolgen zouden verre, van be treurenswaardig zijn, maar er dreigen ook andere „getuigenissen" van de groep menschen, die eerst de onschuld van de veroordeelden te vuur en te zwaard meen de te moeten verkondigen en die er nu allicht op uit zal zijn, hun dood op een maatschappij, waarin ze zich niet thuis „Hoe is het leven in de groote we reld je bevallen, Pia?" vroeg hij aflei dend. „O, zeer goed'! Ik heb veel gezien en veel geleerd en ik heb ook, zooals ik je schreef, lieve vriendinnen gevonden. Ze zijn helaas niet hier, zoodat je ze nu niet kunt leeren kennen. Wij hebben te zamen heel veel genoten en ook overigens waren bijna alle menschen goed en vrien delijk voor mij „Zou je hier willen blijven? Zou je voor goed in die stad willen leven?" „Voor goed1? O neen, neen.! Ik ver heug mij erop, weder thuis te zijn! Maar zoo nu en dan wil ik hier wei eens een kijkje gaan nemen! Voorloopig heb ik er genoeg van! Is alles wel in Bu- chenau, Hans?" „Alles! En het doet mij genoegen, Pia-lief, dat je ons door al de verma kelijkheden hier nog niet vergeten bent!" „Vergeten? Hoe zou men ooit zijn eigen tehuis kunnen vergeten?" sprak zij zacht, terwijl haar oogpn een droomeri- gen, vochtigen glans aannamen. Eenige oogenblikken zaten zij in een zwijgen, dat welsprekender was dan de schoonste woorden, tegjenover elkander; in het zwijgen, diat ontstaat tusschen twee menschen, die vervuld zijn van de innigste heiligste gevoelens voor elkander, zonder dat zij die tot uiting kuninen brengen, (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1927 | | pagina 1