Gravin Pia N°. 100 Woensdag 21 Augustus 1927 1118 Jaargang, Buitenland Land en Tuinbouw LINTVELT's BAZAR Rechtszaken. ProVincienieuWs BANK voor ZEELAND GOES rentevergoeding Deposito's tot 8 °|0 's jaars. ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f 2, buiten Goes f 2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt: Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOES» Uitgave Naamlooze Vennootschap Goesche Courant COURANT en Kleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf ADVERTENTIEN van 15 regels fl,20, elk» regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Dienstaanbiedingen en aanvragen 15 cent per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uw voormiddag. OVERZICHT. Sacco ©n Vanzetti. Ondanks de protesten dóe in alle dee- len der wereld zijn opgestegen, zijn Sacco en Vanzetti, zooals we reeds per bulletin meldden, gisternacht terechtgesteld. De vertegenwoordiger van de „Associated Press of America", de eemitge journalist, dóe tot de gebeurtenissen in de gevange nis was toegelaten, zegt dat, ofschoon d!e gewapende politie binnen en buiten de gevangenis patrouilleerde, voorzien van ma chinegeweren en geweren, zich geen inca- dlenten hebben voorgedaan bij de execu tie van Sacco en Vanzetti. De electrocu te© had zonder falen plaats. Sacco, bleek maar vastberaden, liep rechtop met glins terende oogen en schreeuwde in het Ita- liaansch, toen hij op de electrische stoel was gezeten, „Lange leve de anarchie' Daarna ging hij voort in gebroken En- geisch: „Vaarwel mijn vrouw, mijn k nd en al mijn vrienden. Goeden avond, hoe ren. Vaarwel moeder". Vanzetti trad' de doodskamer koel en bewogen binnen, drukte twee bewakers die hand en liep zonder bijstand naar de electrische stoel. Hij begon een toespraak om zijn onschuld vol te houden, maar de beul kwam tusschenbeidle en zette' hem de kap op het hoofd. Zijn laatste zin was: „Ik wensch enkele menschen te ver geven, wat zij mij nu aandoen' De lichamen werden naar het nabur.ge lijkenhuis gebracht, waar die autopsie werd verricht. De electrocutie van Sacco en Vanzetti was voorafgegaan door doe van Madei- ros, die veroordeeld was wegens moord op die kassier van een bank. In Boston is het publiek bij de terecht stelling niet rustig gebleven. Tegen mid dernacht had zich een groote menschen- menigte in de nabijheid van de gevan genis verzameld. Op verschillende plaat sen in de stad is het tot ernstige botsin gen met de politie gekomen. Twee per sonen werden gedood en velen werden gewond. Meer dan honderd personen wer den gearresteerd. Toen het bericht van de terechtstelling tot de menigte voor de gevangenis door drong, werd hiervan in een langdurig zwijgen en met ontbloote hoofden kenn s genomen. Tot lang na middernacht bleef het ru moerig in de stad. Twee graanoogsten per jaar? De Berlijoscbe correspondent van het „Vad." schrijft: Ongeveer een jaar geleden hoorde men Hoek Koningstraat. - Magdalenastraat. Speciaal adres in: Glas, Porcelain en Aardewerk. 60 FEUILLETON. DOOR H. COURTHSMAHLER. Zij hoorde een rijtuig voorbijrijden. Zou Tante Maria reeds teruggekeerd zijn? Of kwam er bezoek? De huisbel rinkelde. „Jammer 1" zuchtte Pia, die zich op een rustig uurtje van alleen-zijn had' ver heugd'. Het kon Tante Maria niet zijn* want die zou niet hebben gebeld. Nog vóór zij besloten was, of zij de visite ontvangen, of „niet-tfouis" geven, zou, werd' de deur geopend en de knecht Let zonder aandienen een grooten, slanken heer binnen. Als verlamd' staarde P^a een oogen- blik in het gelaat van Hans von Ried, die bij de deur bleef staan en naar de bekoorlijke, jonge diame keek met een blik van onzekerheid!, alsof hij zijn oogen niet kon gelooven. Zij staarden elkander aan, geen van ibeiden in staat, zich te bewegen. Ein delijk sprong Pia haastig op. „Hans!" riep zij, half-verheugd, balf- verschrikt uit en een snelle blos kleurde haar wangen. voor het eerst spreken over proefnemin gen in Duitschland' met electrische grond- bemesting. In Alt-Glieuicke bij Potsdam werd' een proefveld hiertoe ingericht en die uitvinder van het systeem, Curt Fritz- sche, die hiermede reeds gunstige resul taten wat de kwaliteit betreft had bereikt, is thans bezig met de interessante proef neming, om op het eleotrisch gemeste land een tweeden oogst te verkrijgen. Tusschen 12 en 15 Juli heeft hij op 'zijn proefveld wintergerst en winterrogge geoogst en daarna opnieuw gezaaid en thans meent hij, eind September of begin October op nieuw te kunnen oogsten. Wat dit systeem, als het blijkt practisch doorvoerbaar te zijn, beteekent, ligt voor die hand, vooral indien de waarde er van op zoo slechten grond' als zandbodem van de mark Bran denburg wordt beewzen. Bevordering van groei door electriciteit is niet nieuw. Reeds jaren geleden hoorde men er over spreken en ik meen, diat voor al in Californië bij de fruitcultuur proef- nemingen ermede gedaan zijn. Maar het vroegere systeem bestond! uit het leiden van kunstmatige electrische stroom over den grond, hetgeen omslachtig en duur was. Wegens de onrendabele methode werd dit dan ook opgegeven. Fritzsche voert geen machinaal verkregen electrische stroomen over zijn proefakker, doch maakt gebruik van het natuurlijke electrische stroomveld1 in de aarde. In zijn akker legt hij ongeveer 10 c.M. dieper dan geploegd wordt een netwerk uit ijzerdraad, dat als electromagnetisch stroomveld in het natuurlijke aardstroomveld dient en gevoed wordt door ludhtelectriciteitDeze wordt door op ongeveer 8 meter hooge houten masten geplaatste magneetschijven zonder verdere onkosten uit de lucht gezogen. Het systeem is dus eenvoudig en niet kostbaar. Fritzsche zegt, dat hij hiermede alge meen een vroeger rijpen van het zaad een hoogere opbrengst en een beter aroma verkrijgt, bij suikerbieten ook een hoog' suikergehalte. Hij gaat nog verder en zegt, dat de planten ook gezonder zijn en meer weerstandsvermogen tegen parasieten en ziekten toonen. Behalve het geschetste systeem, heeft Friitzsdhe nog een tweede, waarbij hij in 't geheel geen gebruik van antennes maakt en dós boven op den grond ook niets te zien is. Bij dóze tweede methode legt hij op bepaalde diepte in den grond een stel sel van draden, die hier en daar met mag netische polen verbonden zijn en boven dien door doozan loopan, waarin zich radio-actieve stoffen bevinden, voorname lijk uraniumpekerts. Deze bussen dienen als 't ware als eiectriciteitsreservoirs. Ten slotte houdt de uitvinder zich bezig met proefnemingen nopens de behandeling der zaden voor het zaaien. De proefnemingen hebben in den laat- sten tijd zeer de aandacht getrokken en deskundige bezoekers uit binnen- en bui tenland' hebben de proefvelden in oogem- schouw genomen. De Engalsche regeering heeft Fritzsche aanleiding gegeven om een memorandum over de behandeling van suikerbieten volgens zijn systeem uit te werken. In hoeverre het inderdaad waarde, althans blijvende waarde heeft, zal nog moeten worden afgewacht. Merkwaardig is in elk geval, dat op zijn proefvelden sojabooinen prachtig uitkomen en Zij Lep hem echter niet tegemoet, om zich aan zijn arm te hangen, zooals zij dat vroeger zou hebben gedaan; na en kele haastige schreden bleef zij pLotse- ling staan, drukte haar hand op haar hart en blikte in verwarring naar hem op. 'Hij kon het wonder, dat hij aanschouw de, niet gelooven! Was dat werkelijk hetzelfde kleine, wilde meisje, dat hij hier een half jaar geleden in slecht-zittende kleerem en met stijve, strak om het hoofd1 gewonden vlechten had achtergelaten? Deze ele gante. jonge dame met haar voornaam- bevallige houding, met haar weelderig, luchtig gekapt, goudbruin haar had zoo weinig met de oude Pia gemeen, dat hij zich niet zoo spoedig van zijn verba zing herstellen kon, al was hij ook op een verandering in haar uiterlijk voorbe reid geweest. Snel trad' hij eindeLjk op haar toe en nam haar handlen in de zijne. Zijn oogen gen stralend van verrukking aan haar gezichtje. Het was hem, alsof een ge heimzinnige bron in zijn binnenste zich plotseling opende en hem met een vloed van nieuw leven doorstroomde. Hij moest zich geweld aandoen, om haar niet met onstuimige [beederjieid in zijn airmen te trekken; hij wilde haar echter tot geen prijs verschrikken. „Pia, kleine Pia! Is dat werke lijk mijn klein, wild1 meisje, de mooie. Politierechter te Middelburg. Dronken. C. D., 53 jaar, landbouwer te Baar land, werd beklaagd dat hij in den nacht van 9 op 10 Juli j.L, toen die gemeente veldwachter Oudeman, hem ter zake van dronkenschap beetpakte, z:ch tegen dien ambtenaar heeft verzet. Eisch f25 boete of 25 dagen hechtenis. Uitspraak idem. De klap. M. O., 28 jaar, werkman te Goes, werd verdacht dat hij op 22 Juni j.l. te Goes Hendrik Wijs in zijn gezicht heeft ge slagen. Eisch f 25 boete of 25 dagen hechtenis. Uitspraak idem. Verzet. J. B., 67 jaar, venter te Goes, werd verdacht dat hij op 26 Juli j.l. te Goes bij een arrestatie ter zake van dronken schap, dóór den agent Guiran, zich tegen dien ambtenaar heeft verzet. Eisch 2 weken gevangenisstraf. Uitspraak idem. Niet stilgestaan. A. E„ 20 jaar, kreukelraper en J. C. E., 25 jaar, kreukelraper, beiden te Krab- bendlijke, werden verdacht dat zij' op 28 Juni jJL niet hebben voldaan aan de vordering van den opziener en den schip per der Visscherijen om te bLjven staan, toen die ambtenaren gegronde vermoe dens hadden dat zij in overtreding wa ren. Eisch ieder f 15 boete of 15 dagen hechtenis. Uitspraak idem. Dc snsch lieven de arts. De rechtbank te Leeuwarden heeft von nis gewezen in de zaak tegen een arts, die aan den ambtenaar van den burger- Ljken stand aldaar had doen ter hand stellen een verklaring, inhoudende, dat na persoonlijke schouwing hem gebleken was, dat iemand was overleden aan apoplexie, terwijl de betrokkene inderdaad door zelf moord een eind aan zijn leven had ge maakt. De arts had' gehandeld op- drin gend verzoek van een verwant van den overledlene, omdat deze anders fatale ge volgen vreesde voor een zeer nabestaan- die, die lijdende was aan een hevige ze nuwoverspanning. De rechtbank heeft den arts, overeen komstig den eisch, veroordeeld tot f 100 boete of 20 dagen hechtenis en de aan gevoerde verweren, verworpen. Het circus Gleich komt! Dit beteekent voor ons land' een sensa tie, een, nieuwtje, een verandering van al les wat tot nu toe op circusgebied te zien is geweest. Geen gewoon circus, maar een wereldvoorstelling vereenigt alle beziens waardigheden in groo ten getale. Men moet dit kolossale circus zien om er zich een idee van te vormen. Geen gewone circus voorname, jonge dame, die hier vóór mij staat?" vroeg hij onzeker. Pia keek met een smartelijk onderzoe kenden bLk op naar zijn gelaat. „Als hij mij Lef had', zou hij m|ij wel in zijn armen nemen en mij kussendiacht zij „Maar hij heef t mij immers niet lief!" En met het onfeilbare instinct van dó vrouw, die zich onbemind weet en haar eigen liefdó daarom verbergen wil, be- heerschte zij terstond den pijnlijken toe stand. Ook de oprechtste vrouwen kun nen in een diergelijk geval uitstekend oo- medie-spelen en Pia had een langdurige oefening in zelfbeheersching achter den rug. Volkomen rustig en beheerscht sprak zlY- „Ach* Hans, je plotseling binnen treden heeft mij een oogenbLk ver schrikt! Ik waandó je rustig in Riedberg! Heb je mijn brief ontvangen?" Een schaduw vloog over zijn gezicht. Hij werd' zich plotseling bewust van den wensch, dat Pia niet zoo rustig en zeker van zichzelve, zoo geheel als een dame van dó wereld vóór hem mocht staan! Het zou hem Lever zijn getweest, als zij hem jubelend omhelsd had en hem met de oude onstuimige hartelijkheid had be groet! Haar kalmte wond' hem op, maar hij wist zich te beheerschen. „Heb je geen enkel woordje van ver Kantoor Groote Markt 21. Telefoon 74 (2 lijnen) tent, maar een reuzenbouw van geweldige afmetingen, 100 M. breed, dat wordt ge dragen door 4 masten. De grootste tent die in Europa werd gebouwd, biedt onge veer 12.000 zitplaatsen en deze bouw al leen is een bezienswaardigheid. Het reu- zencircus Gleich is de grootste onder neming, die ooit in Holland heeft gereisd. De massa-voorstellingen van menschen en dieren, de grandioze balletten, de massa- dressuren, dat alles zal een idéé geven van de afmetingen van dit reuzencircus. Een geheel andere richting, geen. gewone circusvoorstelling maar een voorst el. ing, d.e als een verhaaltje uit de „Duizend en één Nacht" aan onze oogen voorbijtrekt. Dit circus maakt nu een tourmée door ons land en zal in verschillende steden, o.a. te Middelburg, deze voorstelling laten zien. Het carillon van Zierikzee. Men schrijft aan de „N. R. Crt.' In het begin dózer maand, juist op den dag waarop de grijze beiaardier, die ze zoo lang had bespeeld, voor goed de oogen sloot, zijn de klokken van het raad huis te Zierikzee, die door een nieuw carillon worden vervangen, uit den toren genomen in afwachting van nadere be schikking over hun lot. Slechts één der 14 klokken, dó grootste, behield haar plaats, de dertien andere Lggen nu tijde lijk beneden in het stadhuis. Dat gaf de gelegenheid, dit klokkenspel, door mr. Loosjes in zijn Torenmuziek het klein ste, oudste en ongetwijfeld merkwaardig ste van ons land genoemd, nader te be kijken. Eén klok mist ieder opschrift of ver siering; de mogelijkheid schijnt niet uit gesloten, dat zij later er aan toe is ge voegd. De andere, alle het werk van den Mechelschen klokkengieter Pieter van den Ghein, en in dó jaren 15501554 door hem vervaardigd, zijn daarentegen fraai versierd en van opschriften en medaillons voorzien. Een draagt de namen der beide de Huyberts, die in 1549 burgemeesters waren en die ongetwijfeld de opdracht hebben verleend; ook de burgemeesters van 1550 zijn op een andere klok ver meld. De klok genaamd Peter noemt den quaestor van 1553, een andere van het zelfde jaar, een bijzonder fraai exem plaar, diens collega. Andere herinneren aan Keizer Karei den Vijfde: Caroio V augusto cum PhiLppo filio faeiiciter in Belgio regmante, zooals een klok van 1550 vermeldt, terwijl een ander naast Karei diens broeder Ferdinand noemt; een an dere klok, van hetzelfde jaar, noemt paus JuLus III en herinnert aan het jubeljaar, dat toen werd gevierd. Behalve deze ins cripties, jaar, naam en wapen van den gieter, treft men op de meeste klokken fraaie cartouches aan, engelenkopjes, me welkoming voor mij?" vroeg hij op een toon van schertsend verwijt. „Ben je dan in het geheel niet blij, dat je mij ziet? Haar gezichtje verhelderde. „O ja, ik ben heel bLj, dat be hoef ik je toch zeker niet te zeggen!' bracht zij haastig uit. Haar oogen staarden hem aan met een uitdrukking van zonderling vragend ver langen, die hij niet begreep, die hem on rustig maakte. Hans von Ried' legde zijn arm om Pia heen en trok haar naar zich toe. „Zóó begroet men. zijn verloofde!' sprak hij en wilde een kus op haar Lp- pen drukken. Maar zij boog haar hoofd haastig ach terover en steunde haar handen afwerend tegen zijn schouders. „Neen, neen!" riep zij verbleekend, op een toon van angst, uit. Hij bleef haar vasthouden, maar de uitdrukking van haar oogen maande hem tot voorzichtigheid aan; hij zag, dat zij niet meer het onbevangen kind' van vroe ger was; dó vrouw in haar was ontwaakt, zij wist thans, wat een kus betee- kendó! Zelf had hij gewild, dat Tante Maria haar met zachte hand' tot deze erkentenis bracht, omdat hij menigmaal radeloos baid gestaan tegenover ham' naïveteit! En nu beefde zij in jonkvrouwelijke schaamte voor zijn kussen terug! daillons met een Sint Joris, een mansge laat, een uil, een Heilig avondmaal, een stal van Bethlehem, Sint Pieter, keizer en paus weergevend. Het ware dan ook in hooge mate te betreuren, indien deze fraaie producten van klokkengieterskunst zouden worden versmolten, en niet zonder reden hebben Gad1. Staten van Zeeland aan het besluit van den raad der gemeente Zierikzee, óm de klokken aan de firma, die het nieuwe carillon levert, in mindering van de "koopsom daarvan af te staan, hun goedkeuring onthouden. De motiveering 19 van belang: „Het komt ons thans bij nader inzien voor, dat de klokken, waar uit het carillon bestaat, onroerend zijn door bestemming, in welke opvatting wij worden gesteund door het Koninklijk Be sluit van 23 Febr. 1916 no. 97 (Weekblad voor de burgerlijke administratie no. 3484)", zoodat het desbetreffend raads besluit krachtens dó bepalingen der Ge meentewet aan de goedkeuring van het college was onderworpen. Doch hiermede is dó zaak nog niet beslist; het besluit van de Kroon, waarbij de raad in beroep is gegaan, is nog niet bekend gemaakt. Hoe ook deze beslissing moge uitvallen, het is te hopen, dat een middel worde ge vonden, waardoor deze fraaie producten van zestiende-eeuwsche kunstnijverheid bewaard bLjven, hetzij doordat althans de belangrijkste in een museum worden opge nomen, hetzij hetgeen beter is zij in een toren, zooal niet in Zeeland' dan toch in Nederland kunnen worden gebruikt. D© ferry-boot. Het „Prot. Zuidien" weet mede te deelen, dat bij de tochten, naar Bres- kens op Dinsdag en Donderdadg j.l. is gebleken, dat de bestuurbaarheid van de ferry-boot oog niet zoo groot is, dat ze op goede wijze de haven van Breskens binnenLep. Het was daarom zeer ver standig, dat de Belgische badgasten met andere booten van Vlissingen werden teruggebracht. Driewegen. Onze vroegere dorpsge- Mej. S. S. dó Vlieger, onderwijzeres te Amsterdam, is geslaagd voor de acte Fransch L. O. Kapel Ie. Voor de te houden cursus in het verpakken en sorteeren van fruit hebben zich 19 leerlingen aangemeld'. Als onderwijzer treed op de heer W. Glas. Door het veilingsbestuur K. B. O. al hier worden belangeloos één der Lokalen vqn het veilingsgebouw daartoe i werd. door het fanfare korps „Ons Genoegen" te Kapelie een reis gemaakt met autobussen naar Brus sel, onder leiding van den heer M. Zoe- teweij van Hansweert. Dit terugschrikken, geheel haar be koorlijk persoontje, dó fijne geur, die uit haar lokken opsteeg, dó uitdrukking van haar oogen, die een mengeling ver ried! van het weten der vrouw, den schroom eener maagd en de hulpeloosheid van een kind', prikkelden hem en deden hem hef tig naar haar kussen verlangen. Maar op hetzelfde oogenbLk begreep hij, dat hij dat verlangen zou moeten be heerschen. Nu eerst was voor hem dó tijd geko men, om haar Lefdle te winnen en hij ge» voelde, dat er hem alles aan gelegen was, daarin te slagen, omdat hij plotse ling tot het bewustzijn gekomen was, dót hij haar beminde! Zacht en teedór kuste hij haar hand en Let haar daarna uit zijn armen los. Met een zucht van verlichting trad1 zij een paar schreden terug. „Tante Maria is niet thuis!" vertelde zij. „Zij bezoekt iederen middag een zieke vriendin. Maar ga zitten! Mag ik je iets aanbieden? Je bent zeker pas aan gekomen?" Uiterlijk rustig sloeg hij haar aanbod af en sprak, zich het doel van zijn komst herinnerend >,Het is mij aangenaam, je aLeen aan te treffen! Weet tante Maria iets van hetgeen je mij geschreven hebt?" Zij schudde het hoofd. (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1927 | | pagina 1