Grinnik*Pilletj es Medische Rubriek. Rechtszaken. School en kerk. Fietstochten Binnenland Gemengd NieuWs. Toon Pie terse aan liet ontbijt zijn och tendblad doorzag, viel zijn oog plotseling op zijn eigen overlijdensadvertentie. Woe dend schelde hij dadelijik een kennis aan die krant op. „Zeg, heb je die advertentie van mijn overlijden in jullie ochtendblad gezien?' schreeuwde hij in het toestel. „Jjawel", klonk het eeniigszins ze nuwachtige antwoord', „waarwaar telefoneer je vandaan.?" „Amice", sprak de weilmeenenide vriend „weet je wel, waarom je vrouw zoo on ophoudelijk voor dien hoedien winkel blijft staan? Ze flirt met den winkelchefP „O, gelukkig", sprak de ander, ver licht. „Ik dacht dat ze alweer een hoed wou hebben!" „Met den dashond, dien u mij als een hond, die uitstekend apporteert, verkocht hebt, ben ik bedrogen. Gisteren lag mijn hoed in den stadsvijver denkt ge, dat het beest hem er uit gehaaid' heeft? Daar heeft hij zelfs niet over gediacht". „O, het is een slim hondje. Hij weet, dat in den stadsvijver het zwemmen ver- bodën is". Jantje komt bij de moeder van kleine Wimpie, die niet op school kon komen, daar hij ziek was. De mmaa van Wimpie prijst Jantje voor zijn gevoeligheid'. Dat was mooi van Jantje. En Jantje dikt het nog wat aan: „Ik heb heel erg veel spijt dat Wim pie ziek is!" Nu wordt Jantje feestelijk uitgeleid door de getroffen moeder. Doch hij heeft nog iets op zijn gemoed. Ondier aan de trap komt het eindelijk: „Als Wimpie dood gaat, mag ik dan zijn trommel?" „Ik heb geërfd. Als 't veel is, koop ik een villa en 'n auto als 't héél veel is, betaal ik m'n schulden". Goochelaar, die in een dorpje een voorstelling geeft tot inboorling, die hem assisteert: En nu zult u wel verrast zijn, dat ik dien rijksdaalder, dien ik zoo juist bet verdwijnen, uit uw linker broekzak haai. Dorpsbewoner grinnikend Nou, of ik verrast zal zijn. Er zit een gaatje an mijn zak en zoo voelde ik hem juist in mijn schoenen zakken. De tijden zijn zwaar vrouw, zuchtte een man-en-vader, ik kan nauwelijks mijn hoofd boven water houden. Dat zou best gaan, zei zijn we derhelft, als je je hoofd maar wat min der boven je bier hield. Spinaziö. Een oud-Hollandsche spreuk was„Mijn zoon, gij zult Spinoza hieeten doch ziet, de spraakmakende gemeente heeft d:e verbasterd in: „Mijn zoon, gij zult spi nazie eten", waarschijnlijk de beteekenis van de oorspronkelijke spreuk met be grijpende. Toch geeft men met déze spreuk een raad', die niet verwerpelijk is, daar de spinazie zeker tot onze beste en gezond ste groenten behoort. Een scheikundig onderzoek heeft toch uitgemaakt, dat deze plant bijzonder rijk is aan een ijzerverbinding, die door het bloed' zeer gemakkelijk wordt opgenomen. Als békend' nu mag aangenomen worden, dat het menschelijk bloed eveneens tame lijk veel ijzer bevat en idiat enkele ziekte verschijnselen juist aan ijizerarmte van het bloed te wij tien zijn, die men dan- do or staalpillen en andere medicijnen tracht te genezen. Ongetwijfeld kan dan het ge bruik van spinazie een goeden invloed hebben, daar het ijzergehalte hiervan zelfs grooter is, dan van een eierdooier. Een familie-drama. Voor het Gerechtshof te s Herbo- genbosch is in hooger beroep behandeld dé strafzaak tegen den 20-jainigen koper slager en loodgieter H. H. C. Hawin- kels te Roermond', die door de rechtbank te Roermond' tot zes maanden gevange nisstraf was veroordeeld, terzake dat hij op 25 April 1927 te Roermond opzette lijk, met het oogmerk om H. H. Leijen- diekkers zwaar lichamelijk letsel toe te brengen, naar dlezen met een mes heeft geslagen, welke slag in die linkerzijde van den hals aankwam, tengevolge waar van de halsslagader aldaar is doorge sneden en een groot bloedverlies in de linkerborstkashelft heeft plaats gevonden, tengevolge waarvan Leijendekkers aan uit en inwendige verbloeding is overleden. De verslageme, stiefvader van verdachte, was op dén bewusten morgen boos op dezen, omdat een broertje schreide. De stiefvader greep verdachte aan en gooi de hem met een koffiepot, zeggende: Nou zal ik je wel eens krijgen. Verdachte, meemende dat zijn leven in gevaar was, greep een mes en sloeg daar mede links en rechts van zich af. Daar bij trof hij den man met het bekende ge volg. De stiefvader had al eens gezegd: er gebeuren hier ongelukken tusschen ons; de een gaat naar het kerkhof, de ander naar dé gevangenis. Uit het getuigenverhoor bleek, dat vaak oneenigheid en ruzie in het gezin was. De verslageme kon niets van de kin deren verdragen. Zijn weduwe verklaar de vaak slaag van hem te hebben gehad. Een zuster van verdachte verklaarde, dat haar stiefvader haar broer aanviel en een mes greep. Naar uit verdere verklaringen van ge tuigen bleek, was de verhouding tusschen man en vrouw verre van goed' en ook die van verslagene en verdachte was slecht. Het O. M. els elite bevestiging van het vonnis dér Roermondsche Rechtbank. De verdediger, mr. Paul Tripels uit Roermond, beriep zich op noodweer en vroeg ontslag van rechtsvervolging subsi diair voorwaardelijke veroordeeiisxg. Geslaagd'. Te Wageningen slaagdein voor het exa men landbouwkunde L. O. de heeren C. Drink waard' te Kapel le; R. van der Hoek te Biezelinge; J. C. P. Jansen Verplanke te Kruiningen en J. Eversdijk te Kats. De Hoed. „De Roti.", melding makend van het -berucht, betreffende ds. Vreugdenhil, van Bruinis se, die om een hoedenkwestie niet is opgetreden in de Dordtsch Geref. ge meente te Rijssen, voegt hieraan toe, dat de kerkeraad met ds. Vreugdenhil over het voorgevallene heeft gecorrespondeerd en tusschen beidé partijen een schikking is getroffen, waarbij dis. Vreugdenhil heeft beloofd bij een volgende g heid te komen met hoogen hoed. De nieuwe wereldleeraar. Omtrent den jongen man Krishnamurti, die thans door de „Orde van de Ster in het Oosten" als dén nieuwen wereld leeraar wordt voorgesteld, meldt pater H. de Greeve de volgende bijzonderheden: In 1905 werd' door het Theosofische Genootschap te Londen een eerste pog ng gedaan o'm de komst van den nieuwen Messias voor te bereiden. In een ver gadering van theosofen verhief Leadbea- ter een jongen, die fungeerde als de re- incarnatie van Pythagoras, tot wereld leeraar. Het ging alles schitterend, tot de vader zijn rechten deed gelden en de jongen naar huis haalde. Een tweede poging verwekte meer op spraak. Dezen keer ging het om een in carnatie van Bodliisawatta Haireya in hoogst eigen persoon, den zeer heiligen of dén Christus. De uitgelezen drager van Bodhisawatta M. was een jonge Hindoe, Krishnamurti, i waarvan Mad. Besaint als beschermster fungeerde. In de wandeling werd hij ge noemd „Alcyone". In Parijs werd hij in gezelschap van zijn broer Nityananda (die een re serve-wereldleer aar was ingeval Krishnamurti ontijdig zou re-incarmee- ren) aan 't publiek voorgesteld met zijn symbolischen naam „Mizar". De zeinding van Alcyone werd voorbe reid' door Leadbeater en mevr. Besamt met een bode, waarin zij de laatste 30 incarnaties van dén nieuwen Messias ver haalden'. Men wilde hem kleeden in een kleed dat zou herinneren aan de iradi- tioneele voorstelling van den Christus. Alcyone was klaar voor zijn zending. Maarer liepen geruchten onder het publiek, die allesbehalve gunstig waren voor de moraliteit van M. Leadbeater. De president daagde de lasteraars voor de rechtbank en verloordrie pro cessen. Dat liep ten slotte daarop uit, dat de Pa van Alcyone aan het Hooge Gerechtshof van Madras aanvroeg, dat men hem zijn zoon zou teruggeven. In dé uitspraak, d'ie hem in T gelijk stelde, verklaarde het Hof, dat M. Leadbeater toegeeft gehandeld te hebben en voort gaat erop na te houden meeningen, die men niet anders kan weergeven dan te zijn zomdbr eemige tegenspraak onzede lijk, en van dien aard, dat ze hem als op voeder van jonge knapen diskwalificee- ren. Mevrouw Besamt ging in hooger be roep, maar zonder resultaat. Haar twee pupillen echter, die hun opvoeding in Ox ford' voltooiden, weigerden terug te kee- ren naar Indië en de Lomdensche recht banken stonden haar toe ze bij zich te houden. In den loop van het proces werden vreemdsoortige verklaringen onderleekend. Mevr. Besant verklaarde onder eede, dat zij zich in dé tegenwoordigheid had be vonden van den Hoogsten Heer der Evo lutie der aarde, den Logod der planeten, dat zij met volle bewustheid tegenwoordig was geweest bij dé Initiatie van Krishna- Het Doorzitten bij Wielrijden, een door de zon verbrande Huid, Schrijnen en Smetten verzacht en geneest men met Doos 30,60, tube 80 ct. PUROL murthi ergens in Thibet, dat zij alle reden beeft te gelooven dat de Christus binnen enkele jaren voor zijn arbeid onder de menschen zich bedi-nen zal van Krishna- niurthi. Dat deze in Bemaires door den Heer overschaduwd was geworden en der gelijke dwaasheden meer. Mr, Leadbeater maakte bet mooier. Hij verklaarde, dat hij onderzoekingen had gedaan opMars en Mercurius, dat hij de gedachten der menschen kon lezen, enz. Een verheffendem indruk van den „we reldleeraar" en zijne promotors geeft dit alles niet. Wraak wegens steun- weigering Een 27 jarige hakker, thans zonder vaste woonplaats, heeft gisternacht een poging gedaan het gebouw van 't Burger lijk Armbestuur in de Reguliersdwarsstraat te Amsterdam in brand te steken. Hij heeft zich vermoedelijk door inklimmen toegang weten te verschaffen Eenmaal binnen heeft hij wat papier en boeken bij elkaar gelegd en die met lucifers aan 't branden gemaakt. Vervolgens heeft hij bet gebouw veria ten en is naar het politiebureau geloo pen. Daar heeft hij verteld wat hij gedaan bad. Onmiddellijk heelt de politie een ou derzoek ingesteld. Zij vond inderdaad wat verbrand papier en een paar boeken, die geschroeid waren aan den rug. Ce vlam meu waren uit zichzelf gedoofd. De mau zeide dit misdrijf te hebben begaau uit wraak omdat hem steun was geweigerd Hij is in arrest gesteld Het spoorwegbedrijf. Uit het verslag van de Nederlandsche Spoorwegen over het jaar 1926 blijkt, dat het bedrijfsresultaat aanmerkelijk gun stiger is, dau oorspronkelijk verwacht werd. Terwijl op de Slaatsbcgrooting '27 een bedrag van 51/, millioen stond uiige trokkeu voor de garantie van de 5 pet. dividend aan de aandeelhouders zijn de resultaten van dien aard, dat de Staat in het geheel niets behoeft bij te betalen Het verslag gewaagt dan ook van .een geldelijk boveu verwachting gunstig jaar". De zeer hooge inkomsten worden door de directie toegeschreven aan .het sterk gestegen vervoer van mijnproducten in verband met de staking in de Engelsche kolenmijnen". Ook uit de overige gegevens blijkt, dat de verhoogde inkomsten geheel op reke ning van het vermeerderde goederenver voer geschreven moeten worden Het per soneu- en bagage vervoer daalde n.l. van f 81.272.POO tot 78.346 000. Sinds 1921 daalde deze post reeds met bijna zestien millioen Het goederenvervoer steeg daarentegen van f70.752 OOOin 1925 tot f74 835.000 in 1926. Na aftrek van alle uitgaven (w o. die voor pensioenfonds, reserve fonds en f500.000 voor de oud-gepensioneerden), werd in totaal een winst gemaakt van f2.029.786, 84, welk bedrag geheel ten goede komt aan de aandeelhouders der beide maatschappijen, en de oprichters der S.S. Motorongeval. Op den rijksweg tusschen Arnhem en Nijmegen, bij de bocht bij Oosterhout, heeft, zoo meldt de ,/N. Arnh, Ct." V rij - dagachtend omstreeks half twaalf een motorongeval plaats gehad. Op dat tijdstip reed de kunstschilder Schilt uit Arnhem op zijn motorrijwiel met een vaart van ongeveer 40 K M. naar Nijmegen Achter op de duo zat de heer G. Stout, gedelegeerde ran den wielren nersbond en voorzitter van de afd. Gel derland van de N. W. Bdie even te voren te Arnhem de controle had uitge oefend bij de doorkomst van de deelne mers aan de toer door Nederland. Bij Oosterhout moest men drie wielrij ders in de richting Nijmegen passeeren die naast elkaar op den weg reden. VTan de tegenovergestelde richting naderden tegelijkertijd twee dames, eveneens op de fiets. De heer Schilt kon niet meer door de haag van wielrijders heen komen en reed tegen een van uit de richti-g Nij megen komende wielrijders op. De motor sloeg over den kop en de heeren Schilt en Stout werden een eind weggeslingerd Zij liepen verschillende bloedende verwon - dingen op, terwijl van den heer Schilt een arm werd ontwricht. Door dr. Zeyder uit Lent werd hun geneeskundige hulp verleend. Ernstiger is het gesteld met de wiel- rijdster die aangereden werd. Deze, mej. Hendriksen uit Zwolle, is zwaar gewond per auto naar het ziekenhuis te Arnhem overgebracht. Zeilvaar tuig omgeslagen Wij lezen in de „Leeuw. Crt." Woensdagochtend om half zeven ging de familie v. d Schoot met twee goede kennissen Hofman en Touwen scheep om een zeiltochtje te maken. De bemanning bestond uit vier mannen en vier jongens Touwen, een bevaren scbipper, zou de leiding hebben. Er werd koers gezet naar de Gronwster wateren. Met een mooie koelte ging het er vlot over. Des middags op de Grouwster wateren stond er een stevige koelte en men ging aan wal Zoo tegen vijven, toen de wind was bekomen, werd besloten de terugreis te aanvaarden. lies ging voorspoedig. Ongeveer zeven uur was men in het Deel, bij Altenburg met gereefd zeil, losse schoot en het storm fokje dreef men gezellig verder toén ge heel onverwachts en op nog niet te ver klaren wijze de boot kapsijsde, in een oogenblik vol was geloopen en de inzit— lenden, op geen onheil verdacht, in hei water lagen, op en onder het zeil Wie redden kon stak de behulpzame hand uit, eerst naar de kleine jongeus Paar kwam redding, althans hulp Een bejaard man, met één arm te zjjner be schikking, kwam met een kleine schouw aangeroeid. Gezien de geringe „tonnen- rnaat* kon het vaartuigje niet meer dan twee personen bergen Bij tweeën werden de drenkelingen aan wal gebracht. Toen de redder zijn menschenplicllt gedaan had roeide hij verder. Doch nu stonden de geredden op den verkeerden wal Gelukkig naderde een andere boot en met deze kwam inen aan den overkant. Allereerst ging het op Hempes aan bij een woning naast de kerk zag men draden naar het dak loopen Men dacht dat het telefoondraden waren, dau zou er gelegenheid zijn naar Leeu warden te teleft neeren. Doch het bleken geleidraden voor de radio te zijn. Men beproefde toen zijn geluk bij een nabij gelegen boerderij en daar was juist een automobil'st aanwezig, die de familie naar de stad terugbracht Hofman en Touwen hielden zich intusschen bezig met het klaren van de bootde weggedreven plankjes werden verzameld, het zeil en touwwerk in orde gebracht en 's avonds elf uur lagen ze voor de spoorbrug. De Lager Onderwijswet 1920, Het Staatsblad no 269 bevat de wet van 25 Juli 1927, ter wijziging van de artikelen 56, 57 en 2Ü3 der Lager On derwijswet 1920. Aan artikel 56 worden een 4e en een 5e lid toegevoegd, luidende 4. Op de vergoeding volgens het eer ste of tweede lid wordt in mindering ge bracht de jaarwedde of wedde van den onderwijzer, diea. bij zijn benoeming tot hoofd der school niet in het genot was van wachtgeld, terwijl wachtgeld als gewezen hoofd eener openbare lagere school genoten werd door een gewezen ouderwijzer, die op het tijdstip van in gang der benoeming niet ouder was dan zestig jaar, of zoo het eene vrouw betreft op dat tijdstip niet gehuwd s; b. bij zijne benoeming tot onder wijzer aan de school niet in het genot was van wachtgeld, terwijl wachtgeld als gewezen onderwijzer aan eene openbare lagere school genoten werd door een gewezen onderwijzer, die op het tijdstip van ingang der benoeming niet ouder was dan zestig jaar, of zoo het eene vrouw betreft op dat tijdstip niet gehuwd s. De vermindering in het geval onder b wordt niet toegepast ten aanzien van den ouderwijzer, wiens jaarwedde of wedde niet voor de Rijksvergoediug in aanmer king komt. 5. De vermindering volgens het vorige lid wordt op een daartoe strekkend ver zoek van het gemeentebestuur niet toe gepast, indien de wachtgelder niet werd benoemd, hetzij wegens het niet bezitten van een bevoegdheid, welke voor de ver vulling van de betrekking noodzakelijk is, en welke de benoemde bezit, hetzij wegens een andere gewichtige reden, een en ander ter beoordeeling van onzen minister. Aan het tweede lid van artikel 96 worden twee alinea's toegevoegd luidende d bij zijne benoeming tot hoofd der school niet in 't genot was van wacht geld, terwijl wachtgeld als gewezen hoofd dier school of eener andere ouder bestuur van dezelfde instelling of vereeniging staande lagere school genoten werd door een gewezen onderwijzer, die op het tijd stip van ingang der benoeming niet ouder was dan zestig jaar, of zoo het eene vrouw betreft op het tijdstip niet ge huwd was e, bij zijne benoem ng tot onderwijzer aan de school niet in het genot was van wachtgeld, terwijl wachtgeld als gewezen onderwijzer aan die school o'f aan eene andere onder bestuur van dezelfde instel ling of vereeniging staande lagere school genoten werd door een gewezen onder wijzer, die op het tijdstip van ingang der benoeming niet ouder was dan zestig jaar, 0f zoo het eene vrouw betreft op dat tijdstip niet gehuwd was. De vermindering, bedoeld onder c en e, wordt niet toegepast ten aanzien van onderwijzers, wier jaarwedde of wedde niet voor de Rijksvergoeding in aanmerkin komt. Aan het artikel wordt een vierde lid toegevoegd, luidende 4. De vermindering volgens d en e van het tweede lid wordt op een daartoe strekkend verzoek van het bestuur der school niet toegepast, iudien de wacht gelder niet werd benoemd, hetzij wegens het niet bezitten van een bevoegdheid, welke voor de vervulling van de betrek king noodzakelijk is, en welke de be noemde bezit he zij wegens een andere ter beoordeeling van onzen minister In artikel 203, zooals het wordt ge lezen krachtens de wet van 30 Juni 1924 (Stbl. no .319) wordt in plaats van „over de jaren 1922 tot en met 1929" gelezen „over het tijdvak van 1 Januari 1922 tot en met 31 Augustus 1927". Het bepaalde bij de artikelen 1 en 11 geldt slechts ten aanzien van hoofden en onderwijzers aanges'eld na 17 Juni 1927. Moderne Porder. De taak van een groofe gemeente wordt in onze dagen steeds meer uitge breid. Behalve voor gas, water, electri- teit, centrale verwarming, heet badwater en opgeven van den „juisten tijd", radio per-telefoon wasscherijen, vuilnisverwij dering, ontsmetting, bad- en zwemin richtingen, zorgt de overheid van onze groote steden nog voor een menigte an dere dingen, van welker gerieflijkheid wij vaak tegen geringe kosten dagelijks pro- fiteeren. Eén ding is er echter, waarop de aan dacht onzer stedelijke overlieden nog niet gevallen schijnt te zijn, en dat toch met weinig of geen kosten gemakkelijk Ie ver wezenlijken ware, n.l het wekken per te lefoon. Welk een groot gerief zou het zijn voor velen onzer, die geen ivaterstoker- .klopper" in de buurt hebben wonen, op welken gedienstige overigens toch mis schien niet met s'elligheid te rekenen valt, de zekerheid te bezi ten, dat als wij den volgenden morgen vroeg met den trein inee moeten of om andere redenen vroeg uit de veeren moeten, van de telefooncentra le uit te worden „opgeklopt". Dit denkbeeld nu is te Milaan reeds werkelijkheid geworden, zij hel dan door het initiatief van een particuliere tele foonmaatschappij Sinds de telefoondien sten in Italië door den staat aan parti culiere maatschappijen zijn overgedragen, is voor de abonné's een gulden tijdperk aangebroken Behalve een vermindering van den abonnementsprijs in de inrichting van het bekende automatisch stelsel, wel haast in alle groote steden van Italië doorgevoerd, heeft de telefoon-maat schappij te Milaan nog een massa andere faciliteiten aan haar abonné's verschaft. Zoo kan men zich 's morgens per telefoon laten wekken niet alleen, maar men kan ook het uur van vertrek van een trein aanvragen, of het adres van den dichtst bijwonenden apotheker, die op Zondag „open is". Ook kan men tegen een kleine extra-vergoeding tijdens zijn afwezigheid telefonische boodschappen betzij in komende, hetzij uit te geven door de telefoon-centrale laten behandelen. Het wordt den menschen tegenwoordig wel gemakkelijk gemaakt. Een gruwel ij k verhaal. Op 93-jarigen leeftijd is onlangs in Siberië de herbe gier Domischenko over leden. De man was 60 jaar geleden naar Siberië verbannen, had een herberg ge opend en trok veel gasten. Zijn pasteien en koteletten waren beroemd. Nergens in den omtrek waren die zoo lekker te ver krijgen. Toen de man dood was, beeft de gendarmerie een afschuwelijke ontdekking gedaan Zij vond achter de herberg een kuil met de geraamten van zeventig men schen en in den kelder zes vaten met gepekeld mensclienvleesch. Het schijnt' dat Domischenko eenzame reizigers dronken voerde en dan vermoordde. Achteraf blijkt, dat herhaaldelijk gasten plotseling ver dwenen. De waard placht dan te zeggen dat zij voor dag en dauw verder getrok ken waren. Lobby Lud ontdekt. De zoogenaamde „vermiste man" van de „Westminster Gazette", Lobby Lud, omtrent wien steeds tevoren werd aange kondigd waar en wanneer hij zich ergens zou bevinden en voor wiens ontdekking een prijs werd uitgeloofd, is Maandag eindelijk ontdekt nadat hij zich twaalf dagen onopgemerkt in verschillende bad plaatsen van Engeland's Oost- en Zuid kust had vertoond. Toevallig was juist met ingang van dien dag de uitgeloofde prijs van 100 tot 150 pond verhoogd. Het gebeurde toen hij Maandagmorgen de pier van Boscombe te Bournemouth wilde opgaan. De gelukkige ontdekker en winner was een bouwer, die zijn vacantie in de badplaajs doorbracht. Hij had op wacht gestaan bij den eenigen tourniquet die tot de pier toegang gaf en toen de gezochte naderde had hij dezen aangesproken (zoo als hij tevoren al een stuk of zes andere menschen aangesproken had) met de voor geschreven woorden„U bent mijnheer

Goessche Courant | 1927 | | pagina bijlage 2