60 cent per pond 60ESGHE COURANT Gravin Pia BIJVOEGSEL Koloniën. Voop de VrouW W etenscbappen. VAN DE VAN VRIJDAG 19 AUGUSTUS 1927 Indrukken van Java. Te Bandoeng vertoeven de heeren G Glaser, Framscïi handels-attaché teGra vemhage en J. Burin des Roziers, han dels-agent voor Frankrijk in Indië, te Batavia. In een persgesprek met den keer Gla ser verbelde deze de volgende indrukken over Java. Hij vond' liet een „pays merveilieux". Het overtrof nog zijn verwachtingen. Ve len had' hij in Nederland reeds gesproken over Nederlandsch- Indië, veel moois en goeds had hij gezien, maar wat de heer Glaser zelf mocht aanschouwen, ging in derdaad daarboven. De heer Glaser was eveneens vol lof over de wijze, waarop hij in Indië was ontvangen. Het d'oel van zijn reis is tweeledig, zoo vertelde de Franschman. In de eer ste plaats is hij gekomen om den heer Burin des Roziers te Batavia te' insta'- leeren, hetgeen thans geschied-is. En ver der ontving hij van zijn regeering de op dracht om er een studie-reis aan vast te knoopen. Het is voor de eerste maal, dat de heer Glaser een bezoek brengt aan Ne derland sch-Indië. Wel heeft hij Fran- sche en Engelsche koloniën bezocht, zoo als Noord- en Zuid-Afrika, maar nog nimmer nader met een Nederland sche ko lonie kennis kunnen maken. Vier maanden zal zijn reis duren; den 18en Juni is hij met het s.s. „Slamat" gearriveerd, en den 19den October zal hij tropisch Ne derland weer verlaten met het s.s. „J. P. Coen". Het eerste bezoek der heeiren Glaser en Burin gold' de Jaarbeurs en de hy giëne-ten toons telling, welke zij zeer in teressant vonden. Verder stelden zij zich in verbinding met den directeur van Gou- vernemeintsbedrijven, den heer Ir. W. de Jongh, den hoofdinspecteur der S. S. en Tramwegen, dien heer iir. W. F. Staar- gaard. Met wijlen dr. ir. C. J. de Groot bezochten zij het radio-station Malabar, terwijl ook die wa ter krach'twerken door hen in oogenschouw weiden Le tomen, waar van vooral door hen genoemd werd het bezoek aan „Lemadjamg". Beide heeren zijn voorts de gast geweest van den heer K. A. R. Bosscha, wiens onderneming (het vermaarde land „Ma'abar") zij hebben bezichtigd. Ook het kinaland Tjin- jiroean heeft een beurt gekregen en even eens het kinaproefstation. De lieer Gla ser was verrukt over het Preanger-land- schap. Na Bandoeng zullen de heeren Glaser en Burin zich naar Garoet begeven, om er een kleine excursie te maken. Een bezoek werd nog gebracht aan hel Instituut Pasteur te Bandoeng, waar zij door de directrice, mej. dr. A. J. van den Hoven van Gende. en werden, rondge'e.d, Na Garoet wordt een bezoek gebracht aan Clheribon en aan de suikerfabriek Kadipaben. Vandaar gaat het naar Sema- raog, naar Solo en Djoika en naar Soera- baja. In Soerabaja denkt de heer Glaser iets langer te blijven, in verband' met het aamknoopen van relaties met verschillende handelshuizen. Ook zal hij van daaruit een bezoek brengen aan het suikerproefsta tion te Pasoeroean en zullen verschei dene suikerfabrieken bezichtigd worden. 58 FEUILLETON. DOOR H. COURTHS—MAHLER. Verscheidiene briefjes van Pia's hand hadden in de laatste maanden hun weg naar slot Riedlberg gevonden en voor al die briefjes had Hans von Ried een half-spottend, half-teeder glimlachje ge had 1 Ze geleken alle op elkander, want Pia had' over niets anders dan. over baar welstand' en over onibeteekenende klei nigheden weten te schrijven. Im de eerste weken had' zij opzettelijk baar heimwee en haar verlangen willen verbergen, om geen indruk van kinderachtigheid op hem te maken en later later kon zij in het geheel niet meer tot uiting brem gen, wat in haar jong hartje omging. Hans von Ried' had haar steeds met kalme, bijna vadërlijke epistels geant woord'; hij wilde op geenerlei wijze baar langzaam tot ontwikkeling komen verhaas ten. Niemand' zou do gewisselde brieven ooit voor de correspondentie van eem ver loofd' paartje gehouden hebben! Maar voor diezen laatsten brief van Pia had hij geen glimlachje! Een diepe ver slagenheid teekende zich onder het lezen ervan op zijn gelaat af; haastig sprong hij, na den brief tem eimde toe gelezen Vam Soerabaja gaat het naar Bali en dlan weer terug naar Java. Per K. P. M.- er vertrekt de heer Glaser in de tweedie helft van Augustus naar Padang. Van Pa- diang per auto naar Medan, waar een'gen tijd zal worden doorgebrach'. Dan gaat bet weer per K. P. M.-cr inaar bet Zui den, naar Banka en van Banka naar Pa- lembang. En ten slotte weer te mg naar Batavia om zich den 19den October weer in te schepen voor Europa. Er zijn vele mogelijkheden voor de Fransche industrie op de Indische markt verklaarde de heer Glaser. De modehui zen, hebben hier wel grooten aftrek, doch ook de Fransche fabrieken vinclem hier geregelde afnemers. Noemen wij slechts verschillende machinerieën van sui kerfabrieken. De heer Glaser gaf toe, dat van de Fransche auto-merken bier be t meest be kend zijn de Renault en de Panhard; bij beeft zelf een eigen auto meegenomen, een Peugeot. De heer Glaser is uitgenoodligd om bij zijn terugkomst in Europa in zijn vader land' voor verschillende Kamers van Koophandel lezingen te houden, om zijn indrukken weer te geven van zijn studiereis naar de Nederlands che koloniën. Tevens hoopt hij van dienst te kunnen, zijn voor de Indische vertegenwoordiging op de Internationale Koloniale Tentoonstelling, in 1929 te Parijs te houden. Ook denkt die heer Glaser zijn wederwaardigheden op schrift te stellen. Toen wij hem vroegen, of hij dit wenschte te doen in dezelfden zin als dè oud-gouverneur-generaai van Indo-China, de heerr d'Angoulvant, die twee lijvige boekdeelen schreef over „Les Indies néerlandaises", antwoordde de heer Glaser, dat hij daarvoor een te kort be zoek had' gebracht aan Indië. Hij zal zich bepalen, tot een overzicht en tot kardinale punten, zoodat zij een wegwijzer zijn voor de betrekkingen tusschen Frankrijk en Ned1.-Indië. A v d BIGGELAAR &C9 RQ0SEhQ4AL HET TROELSTRA-OORD TE BEEKBERGEN WERD DEZER DAGEN GEOPEND. DIT GEBOUW IS SPECIAAL INGERICHT VOOR VACANTIE- EN STUDIE-OORD. te hebben op, en gaf bevel zijn paard te zadelen en enkele minuten later was hij met Pia's brief op weg naar Buchenau. Bij zijn komst zag hij de equipage van den graaf tot uitrijden gereed staan; hij sprong uit dien zadel en liep liet bordes op; graaf Buchenau kwam hem in zicht bare opwinding tegemoet loopen, trok hem mede naar zijn kamer en stiet haastig uit: „Den hemel zij diank voor je komst, beste Hans! Ik wilde juist naar Riedberg rijden! Ik ben geheel verslagen!" „Wat is er dan gebeurd vroeg Hans verschrikt. Graaf Buchenau haalde een brief uit zijn zak. „Kent ge dit handschrift?" vroeg hij. „Zeker! Het is Pia's schrift!" ant woordde Hans. „En dieze enveloppe ken je die vóórletters „Die zijn van mijn Tante, gravin Eck- hoff!" „I'k heb dus goed gezien, ik lijd niet aan waanvoorstellingen, zooak ik een oogenblik bijna geloofde! Nu ver der, ken je ook dit schrift?" Hij trok den brief uit het couvert. Hans bekeek hem en sprak; „Dat heeft Liane von Breuken ger- schreven! Haar schrift is zoo ongewoon, dat men het onmiddellijk herkent!" Een somber lachje, een lachje vol bit terheid', speelde om de lippen van den graaf. Ja", bevestigde hij, „men herkent het Het communisme. Als gevolg van het onderzoek inzake bet communistiscbe complot te Bandoeng is ontdekt, dat de hoofdzetel daar geves tigd' was en in dien geheelen Preanger vertakkingen had'. De propaganda werd gevoerd onder godsdienstige leuzen en de invloed van deze propaganda op een deel van de bevolking in het Tjiandjoer- sche was zoodanig, dat zij volkomen over tuigd raakte van de overwinning van de communisten, die hulp zouden krijgen van een leger uit Canton. Zij verkocht daar om haar bezittingen en stelde de geiden ter beschikking van de organisatie te Bandoeng, omdat zij in de meening ver keerde, deze eigendommen later terug te zullen krijgen, vermeerderd niet die van anderen. De organisatie bestond uit drie onder- deelenten eerste een afdeel ing Pem- brontak, wat soldaten beteekent, ten. twee de een af deeling financiën, en ten slotte een afdëeling Tenagab, beteekenendver nielers van staatseigendommen. Onze wolLen degens. Nu is het db tijd, om onze dekens te wasschen, omdat ze nu zoo fijn bui ten in het zonnetje en db wind kunlnien drogen, om ze heerlijk frisch en schoon te hebben, tegen dat het koude jaarge tijde ze weer tot nieuwe dienst roept. Het is verstandig bij het wasschen van wollen of wol-adhtige katoenen dekens slechts koud' of lauw water te gebrui ken. Heet water maakt de dekens niet alleen leelijk, maar maakt ze tevens ruw en hard1 in het gevoel. Men neme dus een stuk sunlightzeep en schraap dit af in een liter water. Doe daarbij een eet lepel borax en zet dit mengsel op het vuur, totdat de zeep heelemaal is op gelost. Dan giet mien dit zeepmengsel uit in een tobbe, waarin genoeg koud wa ter is, dat de deken onderstaat. Haal de deken erdoor, en druk haar hier en daar (vooral niet wrijven of boenen) met de handen, tot ze schoon is. Daarna ver scheiden malen in schoon koud water uitspoelen. Ten slotte neemt men de de ken uit het water, drukt ze voorzichtig wat uit met db handen (maar niet wrin gen!) en hangt haar op de lijn om te onmiddellijk! Lees nu dezen brief eens en zeg mij, hoe die in een couvert is ge raakt, waarop mijn dochter het adres ge schreven heeft! Ik ben buiten mijzelf van angst over Pia! Wat kan die vrouw bewogen hebben, nu zich aan mijn doch ter op te dringen?" Hans von Ried haalde Pia's brief te voorschijn. „Deze brief zal u veel, dat u onver klaarbaar schijnt, ophelderen!' sprak hij. „Het was deze brief, die mij naar u toe- direef!" De beide heeren verdiepten zich in het lezen der brieven; die van Liane von Brenken aan graaf Buchenau luidde; „Beste Lothar! Vergeef mij, dat ik dezen brief onder valsche vlag in je handen smokkelde! Als ik dat niet had gedaan, zou je hem ongeopend terugge zonden hebben! En je moet mij aanboo- ren, tot eiken prijs! Ik ben diep on gelukkig geworden, ik verkeer in aller droevigste omstandigheden en ik zie geen anderen uitweg dan een beroep te doen op je edelmoedigheidMijn^ nood lot heeft gewild', dat ik het bedrag, mij zoo grootmoedig bij onze scheiding ge schonken, geheel ben kwijt geraakt! Heb medelijden met mijIk ben zwaar genoeg voor mijn fout gestraft gewordbn! Rusteloos, zonder tehuis, zwerf ik door de wereld en boet door een ongelukkig, gebroken leven hetgeen ik eenmaal misdeed 1 Vergeef mij en vergeet mijn fout! Schenk mij van je rijkdom zooveel, dat ik drogen, 'liefst op een dag, dat het zon netje schijnt en de wind een flink bandje meehelpt, om de deken te drogen. Dan moet U eens zien., hoe gauw de deken droog is niet alleen, maar hoe mooi wol lig en zacht ze is. En ze zal nog wol- lager en luchtiger aanvoelen, als men haar, voordat ze van de lijn genomen, wordt, luchtigjes met een mattenklopper klopt. Dekens wasschen is heusch een secuur werkje. Nuttige wenken. Die kurken op fleschjes gom en an dere kleverige stoffen, hoeven niet aan de flesch te blijven kleven. Wrijf ze daartoe in met glycerine, voordat U ze weer op de flesch doet. Die heerlijke inmaak, al die flesschen en potjes met jam, pickles, enz. moet u niet zoo op de bovenste plank van de glazenkast of keukenkast zetten. Alle v ar- me lucht stijgt omhoog en verhoogt d'aarr- om de kans op bederf. Zet ze liever lager (en dus koeler.) Citroenen kun t u wekenlang ver sch hou den, als u ze in een kom koud water zet. Dan zullen ze niet uitdrogen en ver schrompelen. Het is soms een beele toer om die melk of die limonade lekker koel te; houden in warme diagen hè? En dat zetten van de flesschen en kannen in een bak water geeft ook ai niet veel. Maar weet u wat wei helpt? Een natte nebeidoeksche lap, door koud water gehaald, om de kan, of de flesch te leggen. Dat veroorzaakt ver damping en onttrekt warmte, aan kan of flesch, zoodat de inhoud heerlijk koel blijft. Op dezelfde manier kunt u boiter in uw boterpot vast en koel houden. Als u zijden kleedin gstuk ken wasdht, doe dan een beetje zout in het water, dat helpt niet alleen om de kleur van de stof goed te houden, maar houdt de stof tevens zacht. Als u een beetje azijn over een natte doek sprenkelt en die over visch legt, zal die vast en stevig worden. Als u zelf een kleedingstuk met behulp van een pakje verf geverfd heeft, denk er dan om, dat het goed niet uitgewrongen of gedraaid mag worden. Druk het water rustig leven kan,! Je wilt toch niet, dat de vrouw, die je naam gedragen heeft, dieper in. den afgrond verzinkt, je wilt toch niet, dat de voormalige gravin Bu chenau van aalmoezen zal moeten leven. Help mij, help mij afdoend, ik smeek het je! Als je het niet wilt doen, zal ik mij tot je dóchter wenden, dan zal ik haar zeggen, wie ik ben en haar bemiddeling inroepen. Je kunt niet ontkennen, dat ik, al was het niet lang, een Liefdevolle moe der voor haar ben geweest. Zij zal mij helpen, want zij is edelmoedig en goed hartig, evenals gij zijt! Met haar tezamen zal ik dan mijn bede herhalen! Ik smeek je nogmaals, mij te helpen! Geef mij van je overvloed! zooveel, dat mijn zorgen een einde nemen! Laat mij niet ten ondergaan, ik ben het leven zoo moedeAntwoord mij spoedig. Ik wacht je bericht onder den naam Liane von Lankow, poste-restanbe, Baden-Ba den. Vergeef en vergeet je ongelukkige Liane!" Na beëindiging van hun lectuur ke ken db beide heeren elkandler aan. „Wat dienk je ervan Hans? vroeg graaf Buchenau zenuwachtig. Hans von Ried vouwde Liane s brief langzaam inéén, legde hem op tafel en prak: „De zaak is volkomen duidelijk! Het echtpaar von Brenken heeft ongetwijfeld Baden-Baden tot arbeidsterrein gekozen er zachtjes tusschen de handen uit en laat het uitdruipen, tot bet bijna droog is. Dan strijken. Voor tomatenliefhebbers. Die zullen zeker van ge,bakken tomaten houden! Neem daartoe een paar tomaten, die niet al te rijp zijn en snijdt die iin plakjes. Klop een ei en wentel de schijf jes tomaat daarin, waarna men ze met zout besprenkelt. Wentel ze vervolgens in broodkruimels (beschuitkruimels is ook goed') en bak ze in weinig heet vet of heete olie op een zacht vuur. Ze behoo- en zeer heet opgediend te worden. DE BESTE VARINAS OOK verkrijgbaar extra /ichte kwa/fteit. Een oude begraafplaats. In db oase Kharga, de groote oase ten westen van den Nijl, ongeveer 650 K.M. ten zuiiden van Cairo, zijn over blijfselen ontdekt van een necropolis, waaruit belangrijke preciosa en stukken vaatwerk uit de derde eeuw vóór onze jaartelling voor den dag zijn gekomen-. Een prae-historische grot. fiem K.M. buiten Pietermaritzburg in Natal is onlangs een grot ontdekt, die thans de Zuid-Afrikaansche geleerden be zig houdt. Vooral Prof. Dart, de ont dekker van het beroemde Taumgsbeen, schijnt zich voor deze grot te interes seeren. Volgens zijn meening is zij door menschenhanden gegraven en wei door een ras, dat eeuwen vóór het Bantoeras (Kaffers) Zuid-Afrika moet bewoond heb ben. De grot is gegraven hoog in een haast loodrecht oprijzenden rotsmuur en groote moeilijkheden worden thans bij het uitgraven ondervonden. Assegaaipun- ten en dierenbeenderen zijn dicht bij den ingang gevonden. em vorst Irkow zal ditmaal de rol van den omnoozelen hals mogen vervullen! Na tuurlijk is de heer von Brenken, waar over Pia schrijft, Liane's echtgenoot en niet haar zwager. Zij verkeeren blijkbaar in geldnood; zij hebben geboord, dat uw dochter zich in Baden-Baden bevindt en zij hebben zich in haar kring weten om te dringen. De geslapen vrouw heeft, zonder zich bekend te maken, een roe rende geschiedenis aan Pia opgedischiti en zoo het couvert van uw argelooze dochter weten te verkrijgen. Zij heeft gemerkt, dat Pia niet op de hoogte is van wat uw leven verwoest heeft en nu hoopt zij, dat ge haar, om te voorko men, dat zij Pk daaromtrent inlicht, het gevraagde geld zult zenden! Haar opzet handig genoeg bedacht, één ding kon zij echter niet vermoeden, name lijk, dat Pia met mij verloofd is en mij terstond op de hoogte zou brengen! Zij zal begrepen hebben, dat Pk, om u geen leed te veroorzaken, tegenover u over dit alles het zwijgen zou bewaren 1" „Wat zullen wij nu doen!" „Dadelijk naar Baden-Baden gaan; die vrouw mag zich niet opnieuw in Pk's gezelschap dringen!" Graaf Buchenau verbleekte. „Ik kan niet!" steunde hij. „Ik kan die vrouw niet ontmoeten! Ik kan niet!" (Wordt vervolgd)»

Goessche Courant | 1927 | | pagina bijlage 1