A. C. v. REST, Stadsnieuws ProvincienieuWs Buitenland Sport Binnenland GENEESMIDDELEN EN TOILET-ARTIKRLEN. Ass. Apotheker, Goes. Telefoon 163. LANGE KERKSTRAAT 42. Een zeldzaam jubileum. De verhouding tusschen den werkgever en den werknemer is er ondanks alle so ciale voorzorgen (misschien juist dbior diie voorzorgen) niet beter op geworden. Dienstbaren diie 25 jaren in eenzelf de be trekking blijven, béhooren reed's tot de uitzonderingen. Zoo goed als nooit echter zal het ook vroeger voorgevallen zijn, dat iemand 75 jaren achtereen onder één patroon werkte. Een grijs menschenleven lang! Woensdag was er hier ter stede zoo'n exceptioneel jubileum. Dien dag herdacht de 84-jarige heer B. Knieriem het feit, dat hij 75 jaren geleden in dienst trad bij de firma Faberij de Jonge, goudsmid in dé Lange Kerkstraat. *&°Morgens werden de jubilaris en zijn vrouw per auto afgehaald' en ten huize van den heer T. Faberij de Jonge ont vangen, waai* dén heer Knieriem een fauteuil werd1 aangeboden en dank gebracht voor de trouw en toewijding, al deze 75 jaren betoond. De heer Knieriem wil er nog met vain hooren te gaan rusten. Den krassen jubilaris onze hulde. Het geen tevens dén heer Faberij de Jonge geldt. De Kermis. Hoewel het zich andiers liet aanzien hebben nog vele kennis-exploitanten dit jaar hun inrichtingen voor enkele dagen naar Goes overgebracht. Dat de kermis nog niet met een voet in het graf staat, bewijzen de tenten en kramen die thans de Markt tot in alle boeltjes vullen. Janvier is er weer met z'n attracties, die aan den modernen tijd zijn aangepast en daardoor vele bezoekers trekt. F. Scbulte heeft zijn ronde danssalon naar dé laatste eischen doen inrichten en op het orgelmuziek wordt er van den vroegen tot dén laten avond door de jon geren menig dansje ten' beste gegeven. De diverse kramen, geprefereerd door hen die zoeternij en gebak belangrijke voor- waardem van een geslaagd kermisfeest ach ten, vonden tusschen de inrichtingen van vermaak een plaats. C. Janvier, P. van Bezooijen, dé Wed. C. J. Evertsen, en dé Gebrs. Smits wedijveren met smake lijke producten dat het een lust is. Een attractie is ook de nougatkraam van R. Vinke. Tegenover hotel de „Zoutkeet trekken de Russische kuns tvoorwerpen van den heer A. K. Klimenko de aandacht; tegenover het stadhuis vinden late bezoe kers de zuurteot van D. Flips®. Behalve dé kermis-exploibanten hebben vaste Goesche zaken aan de beteekemis van kermisafleiding gedacht. In het café „Centrum" aan de Markt wordt een zeer goed programma ten beste gegeven door het bekende Haagsche trio, dat medewer king geniet van dé soubrette Eliomora en vroolijkheid in te brengen. Nauwelijks word't het eerste nummer ten beste gegeven of de gewenschte stem ming is er, en deze vermindert den geheie- ien avond' niet meer. Een wakker trio vormen déze artisten, die zich weinig rust gunnen en die de bezoekers van de gene gierbui in dé andere brengen. In het „Schuttershof" kan men zich aan dén dans wijden, zooals een adver tentie in dit nummer nader toelicht. Tens lotte vermelden we nog, dat de directie van de Schouwburg-loge Willy Veltman iederen avond een tooneclstuk over het voetlicht doet brengen. Heel wat aardige werken staan er op het pro gramma. Zooals men ziet: aan afleiding ontbreekt het ook op deze kermis niet. Tot nu toe was drukte niet verbijsterend. De twee groote dagen: Zaterdag en Dinsdag moeten echter nog komen. Als het weer goed blijft zullen dan de bloemetjes wel buiten worden gezet. De „Markische Spielgemeinde" De leden van de Markische Spielge- meiwdé, die heden hier tea* stede te gast zijn, zijn vanmiddag te half drie in den tuin van het Schuttershof door het comité en enkele gemoodigden, onder wie de bur gemeester en de gemeente - serretari sont vangen. r Namens het comité heette de neer Van Bommel van Vloten in het Diuitsch de dames en heer en welkom. Hij verzekerde, dat het bezoek op hoogen prijs wordt gesteld. De leider van de Markische Spielge meinde, Georg Götsch, dankte den heer Van Bommel van Vloten voor zijn woor den en bet comité voor de vriendelijke ont vangst. Vervolgens zong het ZuidLBevelandsch a Cappcila-koor eenige nummers. Wij komen op dezen middag nader terug. „Hosanna". Door dé harmonie „Hosanna" alhier is, onder leiding van den heer C. G. Govaarts, deelgenomen aan het groot - Na tionaal Concours voor Dames-, Gemeng de- en Mannenkoren, Harmonie- en Fan farecorpsen, te Pernis. Die deelname is voor „Hosanna" een groot succes gewoidén. Zij behaalde n.l. in de af deeling Uitmuntendheid Harmo nie, met 554 punten een le prijs, zijnde verguld zilveren lauwerkrans; de eere- prijs een gouden medaille voor het hoog ste aantal punten geheele concoursde heer Govaarts le Directeursprijs beste direc tie; en nog een sectieprijs voor hoogst aan tal punten Harmonie. Als verplicht nummer werd uitgevoerd: „Ballet des Parfums" van F. Popy en als eigen gekozen nummer: „lm Italiemi- schen Style", ouverture van Fr. Schubert. Schouwburgtent. Eenigszins van het kermisrumoer ver wijderd heeft de heer Veltman zijn schouw burgtent opgeslagen, waar gisteravond een opvoering plaats had van „Tante OltLy Polly". Het was een vroolijke avond. De lach salvo's waren niet van dé lucht, en het spel van hen, die het kluchtspel van Tante Oily Polly ten beste gaven, viel zeer te loven. Het gezelschap, dat hrier in Goes al geen vreemde meer genoemd mag wor den, heeft er zeer goede krachten onder. Een dankbaar applaus door het pu bliek aan het einde van deze klucht ge bracht, was dan ook wel verdiend. De pianist met zijn schijnbaar onuit puttelijk repertoire, kortte op aangename wijze de pauzes. De „zaal", die zeer goed was bezet, heeft niet alleen voor breede maar ook voor smalle beurzen goede zitplaatsen, en het zal ons dan ook niet verwonderen, of nog zeer velen zullen van de gelegenheid gebruik maken dit gezelschap te zien spelen. Het verdient het ten volle! Wij wijzen, er hier nog even op, dat Dinsdagmiddag 3 uur, wegens het succes van gisteravond, de klucht Tante Olly Polly, nogmaals gespeeld zal worden. Bioscopen. In de Schuttershof-Bioscoop wordt Za terdag, Zondag en Dinsdag a.s. vertoond: „Blanco dé ontembare", een sensationeel drama in 8 acten. In dé Landibouw-BLoscoop rollen van hedenavond af tot en met Dinsdag e.k. twee hoofdnummers: „Het gevecht aan dé grens", en ,,De vliegende circus van Watt en V2 Watt". Voor bijzonderheden \ervvij-zen we naar de betrekkelijke advertenties in dit nummer Betrouwbaarheidsrit. Van de commissie voor de betrouw baarheidsrit naar Valkenburg, welke mor gen gehouden zal worden door de motorclub „Zeelandontvingen wij betreffende een en ander de volgende bijzonderheden De inschrijvingen zijn gesloten. Zater dagmorgen te vijf uur, zullen de volgen de deelnemers starten Automobielen: Mr. H. C. J. Zaaijer, Goes met Studebaker; Serné Forddealer Middelburg met Buick; P. de Huiliu, Middelburg met Ford; J. Timmertman, Kwadendamme met Buick; G. M. Broek stra, Goes met Nash; C. van Es, Mid delburg met Renault; J. J. de Jonge, Goes met Ford; G. Timmerman, Goes met Ford. Motorrijwielen: G. E. Kievit, Krui- ningen met Ariel; J. de Jager, Ierseke met Ariel; J. de Priester, Middelburg met Ariel; A. Louws, St. Laurens met Ariel; J. Noordihoek, St. Laurens met Ariel; W. Louisse, Goes met Sarolea; P. C. Schippers, Heinikenszand met Gil- let; Joh. de Bak, Kruininigen met Gillet; Chr. Louisse, Waardè met Gillet; G. Dek, Kruiningen met Gillet; J. Nagel- kerke, 's Heer Arend'skerke met Gillet; J. 't Gilde, Middelburg met F. N.; A. West&trate, Goes met H. D. Verschillende prijzen zijn beschikbaar gesteld, o.a.een gouden medaille voor dé beste prestatie over alle klassen door Texaco, Rotterdam; een gouden medaille van dé American Petroleum Company (vert, van dér Peijl); een auto bumper door Serné Forddealer te Middelburg; een gouden dasspeld door Fa. R. S. Stokvis en Zonen te Rotterdam; een beker door Jac. Overba&ke, vertegen woordiger Eysinkfabrieken te Amers foort; een verguld zilveren medaille door A. Kik te Goes; een bronzen medéille door Joh. de Graag te Goes; een motor- spiegel en mascotte door C. de Leeuw te Kruiningen; een bronzen medaille door filiaal „Pfaff"-naaimachines te Middel burg; een japansche vulpenhouder door drukkerij J. J. van der Peijl te Ierseke; een kistje sigaren door L. K. Straub te Rilland; een prijs, beker of medaille, door J. Bekelaar, vertegenwoordiger Bng- lebert-bandeneen lycett-duo door J. Augustinus, importeur der Ariel-mötoren te Den Haag; een K. L. G.-race bougie door Fa. Saarloos te Rotterdam; 10 busjes olie door Fa. Albert Wijnberg te Zaandam; 3 bussen (1 gallon) caslroi- olie, d'oor Fa. Siilevis te Goes. Alles bij elkaar genomen, lijkt déze rit een succes te zullen worden voor de motorclub „Zeeland". Het ontbreekt de club niet aan deelnemers, den deelnemers met aan prijzen, de commissie voor den rit niet aan belangstelling, zoodiat men tevreden kan zijn. De locaalspoorweg. Men schrijft ons Door de Nederland-sche Spoorwegen zijn een tweetal maatregelen genomen in het belang der reizigers op de locaai- lijmen in Zuid-Beveiand. Voortaan zullen de treinen van en naar Wolphaartsidijksche Veer en van en maar Wemeldinge aankomen en vertrekken van de beide vluchtheuvels, die vlak voor het station liggen. De reizigers zuilen dus niet meer van en naar het dés ver in ge bruik zijnde perron achter de veiling be hoeven te loopen. Verder is aam de contractvrouwen op de verschillende stations opgedragen om fietsen van personen, die met den trein mede willen gaan, in bewaring te nemen en op te bergen in de op elk station aan wezige goederenloods. Voor eLke fiets mogen zij per keer een bewaarloon vra gen van hoogstens vijf cent. Voor hen, die dagelijks van den trein gebruik ma ken (scholieren, houders van maandkaar- ten, enz.) bestaat gelegenheid zich te abomneeren tegen hoogstens één gulden per maand'. Driewegen. Dezer dagen toen een land bouwer met een Cormick- zelf binder aan het haver maaien was, sloegen de paar den op hol. In woeiste vaart renden zij den weg op, de machine achter zich slee- peinid. Tenslotte ging de machine tegen den berm van den weg op. Hoewel veel houtwerk was vernield, kon de machine 's avonds weer in gebruik worden ge nomen. Heinikenszand. Bij de viering van het 35-jarig bestaan van het muziekgezelschap Euterpealhier, en het daaraan verbon den festival op Zaterdag a.s. zullen deel nemen de muziekgezelschappen van Kwa dendamme, 's Heer Arend skerke, Nisse, Borsselen, Rilland, Kruiningen en 's Hee- renhoek. Door de buurtvereemgingen wordt druk gewerkt om de gemeente met eerebogen te versieren. Toen Mej. dé Mol alhier, voor haar woning van. haar rijwiel stapte viel zij zoodanig, diat zij haar voet brak. Heel kundige hulp werd spoedig verleend. In dé Donderdag alhier gehou den bestuursvergadering van aandeelhou ders dier in deze gemeente geplaatste weegbruggen zijn tot hoofdweger be noemd' de heer W. Nijsse Gz„ tot hulp weger in de Ou delan d sche polder de heer J. Driedijk, beiden te Heinkenszand, en tot hulp weegs ter in de Oude Nieuwlancl- polder Mej. G. Heijboer te 's Heer Aremdskerke. Ierseke. Met de oestercampagme is wederom een aanvang genomen. De eerste oesters zijn verzonden, ditmaal naar de Belgische badplaatsen. Over 't algemeen is er nog niet veel lust om te verzenden, de groei is nog niet best. Op verschei dene perceelen is de eerste groei pas ge constateerd'. Dooi'eengenomen schat men de groei op pl.rn^, 8 a 10 K.G. per 1000. Het kleine goedje is zeer mooi gegroeid en er is nogal wat. De broedval waar over men 34 weken geleden zoo riep, •is ook niet zoo d'ruk als men wel dacht. Veel broed is bovendien nog gestorven door 't koude weer. Kapel Ie. Enkele dagen geleden werd door een der winkeliers te Kapelle een commensaal geherbergd' die niet alleen zonder te betalen met de Noorderzon vertrok, maar het ook noodig achtte nog een beursje met eenig geld en enkele losse guldens mee te pikken. De ijverige bemoeiing van dé rijkspolitie alhier heeft er mede toe geleid om den man., die meer malen met de poLitie in aanraking was geweest te Breda in verzekerde bewaring te stellen. OVERZICHT. De toestand in China. Er wordt weer gevlucht, want er wordt weer op steden geschoten. Woensdagmorgen hebben de Noordelij ke troepen Poekau bezet, dé stad die aan den Noordelijken oever van de Yaïigtse is gelegen, tegenover Nanking. En reeds 's middags werd Nanking gebombardeerd. Allereerst zijn nu de leden der regee ring uit Nanking gevlucht met hun familie en hun draagbare eigendommen. Er kwa men er reeds in Sjanghai aan, en ze zochten d'aar natuurlijk heul in het veilige gebied der gehate vreemdelingen. En omgekeerd maken deze vreemde lingen zich gereed om zich te vrijwaren tegen het eventueel rondvliegen van dom me binnenlandsche kogels, die nu een maal niet aan dé grenzen van het vreem- deiiogengebied halt houden. Het gaat trouwens niet alleen om dé vreemdelingen in Sjanghai. Ook verder op langs de breede Yangtse zijn veel vreemde nederzettingen, die nu alle in de sfeer van den burgeroorlog dreigen te komen. Vertegenwoordigers van handelsmaa'- schappijen met belangen in de Yangtse- havens vertrekken binnenkort tezamen met Britsche ambtenaren naar Sjangsja, Itsjang, Tsjoenkïng en andere centra aan de rivier om een onderzoek iin te stellen naar den toestand, die in deze plaatsen heerscht. Inmiddels hebben de Engelschen in Sjanghai al een kwestie gekregen met de Chineezen. Een Britsch vliegtuig had' een nood landing moeten doen buiten de Euro- peesche nederzetting. De Chineezen wei gerden toen om de vleugels van het vliegtuig terug te geven. Daarop sneed de Britsche commandant den spoorweg SjanghaiHantsjauNingpo door en be zette de oude stellingen buiten de ne derzetting, die de Britsche troepen be zetten gedurende de wanor 'elijkheden in het begin van het jaar. Duitschïand's bezetting. Diplomatieke inlichtingen wettigen het geloof, dat de wisseling van no'a's tus- schien Parijs en Londen inzake de ont ruiming van het Rijngebied' gunstige re sultaten zal opleveien voor het Fran sche staind'punt, daar de jongste onthullingen betreffende het stelsel van sportief-miïi- taire oefening in Duitschland en de rede van Kardorff zoowel op het Foreign Office als aan de Quai d' Orsay in druk hebben gemaakt. Het Britsche ar gument was, dat niets verhindert toe te stemmen in een groote vermindering van het bezettingsleger, daar maarschalk Foch zelf had erkend, dat het militair belang niet bij de kwestie gemoeid was, omdat die tegenwoordige effectieven reeds al te zeer onvoldoende waren om een reëels militaire dékkingskracht te vormen, doch de Fransche nota antwoordt, dat de be zetting niettemin een politieke waarborg blijft, die vooralsnog onmisbaar is, en dat hoe mindér talrijk de bezettingstroepen zouden zijn, hoe minder zij tegenover Duitschland' als waarborg dienst zouden doen. Het wekt in Parijs bevrediging te vernemen, dat het Foreign Office bereid zou zijn, de waarde van het Fransche argument te erkennen en eveneens toe te geven, dat Locarno de geallieerden geens zins verplicht, hun effectieven te vermin deren in de door Duitschland verlangde verhouding, en dat een beperkte vermin- déring voor het oogenblik voldoende is. Door den verrekijker. De rechterlijke raadsman van Sac- co en Vanzetii deelt mede, dat hij, in dien de beslissing van het Hooggerechts hof van Massachusetts ongunstig uitvalt een beroep zal doen op het Hoogge rechtshof dér Vereenigde Staten en het zal verzoeken om een „writ a certiorari" (een bevelschrift, waarbij een hoogero rechtbank dje stukken van een voor een lagere rechtbank gevoerd proces opvraagt, ten eindé het aan een revisie te onder werpen) en eveneens om een opschorting van de executie van de gevangenen. De beslissing van het Hooggerechtshof van Massachusetts wordt heden verwacht. Luchtvaart. Oceaanvliegers. Met hoon en spot is in de Fransche vliegerskringen de mededeeling van de Amerikaamsche overheid begroet, dat vlie gers die den Atlantischen Oceaan over vliegen naar de Vereenigde Staten, een behoorlijk certificaat van gezondheid moeten bezitten. De bureaucraat in volle actie! De vliegers paleenen diat, ais ze er in slagen Amerika te halen, dit al voldoende bewijs van hun gezondheid is. En ze vragen ironisch' of men een Europeesch vlieger, die in Amerika door de lucht arriveert zomdér zoo'n gezondheid sbe- wijs, zou willen beletten te landen. Zouden de Amerikanen ook zulk een papiertje hebben meegegeven aan Lind bergh? Of aan de Honoloeloe-vliegers Van laatstgenoemde vlucht wordt wel gemeld, dat de vliegers ai'en een bijbel meekregen. Maar toch heeft dé bescher mingsmaatregel niet kunnen verhinderen dat van de acht vliegtuigen die opstegen voor dézen wedvlucht vam Californië naar Hawai (halverwege dén Stille Zuid zee) slechts vier den tocht voortzetten. Van dé andere vier verongelukte een bij het opstijgen, en keerden er drie spoe dig terug. Geluideig zonder ongelukken. Een der teruggekeerde toestellen werd bestuurd' door een vrouw, met nog een vriendin als passagier. Van de vier overgeblevenen heeft een ééndékker de „Woolaroe bemand door luit. A. Gobei, het eerst dén afstand van 2400 mijl afgelegd. Hij heeft daarmee den Dole-prijs van 25.000 dollars ver diend. De tweede krijgt 10.000 dollars. Inmiddels staat er ook nog een vlucht over den Atlantischen Oceaan, op het programma, van EuropaiAiit, maar dan te beginnen bij dén rand. De Eogelscho vlieger kolonel Minkhiu, die met een speciaal voorn hem te Amster dam gebouwd Fokker-viuegtuig van Du blin naar New-York hoopt te vliegen iis Donderdagmorgen met dit Fokkervlieg- tuig van Schiphol naar Engeland verlrokk.n Voetbal. Goes. Zondag a.s. zal op het terrei aan de Polderscheweg een^riendschappe- lijke wedstrijd gespeeld worden tusschen GOES I en DÖSKO 11^uit Bergen op Zoom' .at Deze Vereeniging behaalde in het af geloopen seizoen het Kampioenschap der •2e. klas, en wist zich ook in de promo tie wedstrijden ais 110 Ai. °P rangüjst te plaatsen Nu Goes met het elftal, waarmede zij iu de a.s. competitie zal deelnemen, den strijd t^gen Dosko zal aanbinden, meenen wij op een flinke partij voetbal te kun nen rekenen. Het, elftal is als volgt samengesteld M. B. Schipper, doel fyL van Liere, rechts achter F. Beuns, linksachterM. Pad mos, rechtshalf; A. Pauwe, middenhalf; A.. Oaniëlse, linkshalfA Emmaneel, rechtsbuitenC. Krijger, rechtsbinnen J. de Kubber, middenvoor; L. Lakké, linksbinneu P. Schrijver, linksbuiten. Wegenbelastingwet. De minister van Waterstaat heeft aan gewezen de volgende ambtenaren van den Rijks- en van dén ProVOncia'en Water staat, d'ie met de opsporing tyan de over tredingen van de Wegenbelastingwet zul len zijn belast: Rijkswaterstaatf!' de hdhfdingenieurs- directeurein, de hoofdingenieurs, de inge nieurs, de technisch-hoofdamblenaren, de technisch-ambteniaren en de opzichters Provinciale Waterstaat: de hoofdinge nieurs-directeuren, de hoofdingenieurs, de adjunct-ingenieurs, de bouwkundigen, de hoofdopzichters, de technisch-amblenaren en de opzichters. Voorts dé tot den Rijttó- of tot den Provincialen Waterstaat behoorende sluis- en brugwachters van de ial de wegen gele gen sluizen en bruggen en de kan- tonniers of weg-arbeiders voor zooveel dézen van een aanstelLmg als on bezoldigd Rijksveldwachter of als ge meenteveldwachter zijn voorzien. Een windei, dat meeviel. De heer G. Scheepvaart, onderwijzer in de Pluimveeteelt, te Dantumawoude, deelt aan „De Boerderij" als bijzonder heid mede, dat een zijner W. Leghorns, een windei legde, dat juist een ons woog. Bij opening bleek het een volkomen nor maal ei te bevatten met een flinke stevige schaal. Dit ei woog naar schatting 65 gram. Darwin tulpen in "t1 Westland. In het Westland' wordt, zoo meldt het „Weekblad voor Bloembollencultuur een zeer groote uitplant van Darwintulpen tegemoet gezien voor den broei, of liever voor de teelt in de koude kassen en warenhuizen. In het seizoen 19261927 hebben verschillende tuinders beste uit komsten behaald met de teelt dei* bloe men,'zoodat in het komende seizoen velen hun voorbeeld zullen volge^. De lage brijzen dér Darwintulpen werken het voornemen in de hand, daar toch in den winter veel s taandglas onbenut blijft, zoodat bij de lage prijzen, van de bollen het risico niet groot is. Aan den broed waagt men zich zoo licht niet, wijl daar voor een verwarmings-ii^taliatie wordt vereischt alsmede de noodige ervaring. De Belgische gezant. De „Msb." verneemt, dat ondanks de benoeming van Prins de Lignie tot Bel gisch gezant te Washington en ondanks het feit, dat de Belgische ministerraad reeds heeft geconfereerd^ over een even- tueele benoeming1 Van deri' heer Van Zuy- 'en, dirècteur van het departement van buitenlandsche zaken, me cle-onder hande laar in het BelgischNederlandsch ver drag, tot 'opvolger van Prins de Ligne te Den Haag, de Belgische regeering thans de mogelijkheid overweegt, Prins de Ligne als Belgische gezant te Den Haag te handhaven, om de héiVatting van de NederlandschBelgische onderhandelin gen te vergemakkelijken. Een nummer teveel. Toen dezer dagen de loting voor de lichting 1928 voor de gemeente Dokkum was geëindigd, bleek er een lotingsbiiejt in dé bus over te blijven. Er was dus een nummer teveel in de bus gedaan. De va ders van enkele ingeschrevenen hebben op grond' van deze onregelmatigheid be zwaren tegen de gehouden loting inge bracht. In verband daarmede beeft de commissaris dér Koningin de gehouden verloting vernietigd en bepaald, dat een geheel nieuwe loting voor gènoemdé lich ting en gemeente moet worden gehouden, uit overweging, dat de aanwezigheid in de bus van één biljet meer dlan het getal bil-

Goessche Courant | 1927 | | pagina 2