Rechtszaken. Binnenland Gemengd NieuWs. voor don rechter werd gebracht, doch ad ministratief was afgehandleld. Een vonnis geveld over trouwe diena ren wegens „gezagsmisbruiik" Ojp aanklacht van moordenaars en communisten dat is waarlijkhet gezag misbruikt Rechtbank te Middelburg. Diefstal A. B 21 jr., letterzetter. C de V 19 jr., werkman en C. de W 24 jr arbeider, allen te Goes, werden verdacht dat zij te zamen en in vereeniging te Kloetinge omstreeks 1 Juli j.l. hebben weggenomen 49 K.G, lood, toebehoorende asn de N.V. Zeeuwsche Fruitteelt Maat schappij, althans dat A. B. op de wacht heeft gestaan toen de beide anderen den diefstal pleegden. lisch: A B. 3 maanden gevangenis straf, voorwaardelijk proeftijd 3 jrC de V. en C. de W. ieder 3 weken gevan genisstraf. A. B en C de V, voornoemd werden ook ten laste, gelegd dat zij op 30 Mei j 1. aldaar 7 KG zink hebben wegge nomen Eisch A. B. 3 maanden gevangenis straf, voorwaardelijk proeftijd 3 jr., C. de V. 3 weken gevangenisstraf. De rijwielwet. J. v. S., 36 jr., fabrieksarbeider te Drie wegen, was door den kantonrechter te Goes t r zake van overtreding der Rij wielwet, gepleegd te Goes, schuldig ver klaard, doch geen straf opgelegd. I e ambtenaar van het O.M. was in hooger beroep gekomen. Eisch bevestiging van het vonnis van den kantonrechter. In verzet. A. B., 39 jr., werkman te Rucphen, was in verzet gekomen tégen een vonnis der rechtbank van 5 Juli j 1 waarbij hij ter zake van diefstal te Rilland- Bath ge pleegd op 7 April j.l. is veroordeeld lot 1 maand gevangenisstraf. Wegens niet verschijning van den opposant het verzet vervallen verklaard De motor- en rijwielwet. P. L25 jr., chauffeur te Ellewouts- dijk was door den kantonrechter te Goes veroordeeld wegens overtreding der Motor en rijwielwet, gepleegd te Ovezande, op 18 Mei j J. tot f 25,boete of 25 dagen hechtenis De verdachte en de ambtenaar van het O.M. waren in hooger beroep gekomen Uitgesteld tot 30 Augustus. G e ys en d orffer en Scholte naar Amerika. De heeren Geysendorfi'er en Schol", de bekende piloten der K. L. M zullen op 1 October as. naar Amerika vertrekken als gasten van mr. Van Lear Black. Deze reis, die drie a vier maanden zal duren is bedoeld als blijk van erkentenis van den Amerikaanschen millionair aan de beide bestuurders, die hem in hun Fokker veilig over geheel Europa en naar Jndië vlogen Geysendorffer en Scholte zullen in A me rika, waar de heer Van Lear Black vele relaties heeft met luchtvaart autoriteiten, gelegenheid krijgen zich geheel op de hoogte te sl ellen van de Amerikaansche vliegdiensten, de inrichting der landings terreinen en c'e machines, welke er ge bruikt worden. Het wordt voor hen dus niet alleen een trip voor genoegen, maar tevens een studiereis, waarvan zij later groot voor deel kunnen hebben. Twee piloten van de Amerikaansche luchtvaart vrienden van mr. Van Laer Black, zullen den Nederlandsehen vliegers tot gidsen dienen bij hun bezoeken aan de vliegvelden-enconstrucliewerkplaatsen Eeu van hen is de Oceaanvlieger Byrd, die, gelijk bekehd, met Fokker- machines zijn wereldvermaarde tochten deed. Het gezelschap gaat 1 October te Glas gow aan boord van de „Transilvaniau, wier gezagvoerder, mr. Bome, eveneens een vriend van mr. Van Lear Black is De millionair maakt op zijn reizen, voor zoover hij niet vliegt, steeds van dezen stoomer gebruik. Bezuiniging bij de spoorwegen. Als een bewijs, hoe in verband met de electrificatie der Ned. Spoorwegen kan worden bezuinigd, deelt men aan de „Tel." mede, dat bij het ingaan van den winterdienst op 2 Oct. a.sals gevolg van de electrificatie der lijn Amsterdam- Rotterdam, alleen aan machinepersoneel dertig man kan worden gemist. De zware regefival. In de tweede helft van Juli en de eerste 10 dagen van Augustus heeft men over het weer in het algemeen niet te klagen gehad. Sinds eenige dagen zijn wij echter in een weertoestand geraakt, die in staat is het vacantiegenoegen grondig te bederven Een strook van lagen luchtdruk reikt van Ierland, dwars over de Noordzee naar de Oostzee en aan den Zuidrand daarvan beweegt zich een gestadige reeks van secundaire depressies juist over ons land. Zij veroorzaken den overvloedigen regen Amsterdam had be langrijk meer dan de andere Nederland- sche hoo'dstations (26 in Vlissingen. 17 de Bilt, 2 in Groningen en Maastricht en L in Den Helder Van Vrijdagmorgen tot gistermorgen 10 uur (4 etmalen) viel in Amsterdam 79 ïn.VI. (bijna de normale hoeveelheid van geheel Augustus). Hier vau viel 39 m .VI. sinds Maandagavond 9 uur. Dergelijke hoeveelheden zijn wel heel groot, maar komen vaker voor. Vooral in Vugustus en September is in sommige jaren dit weertype terug te vinden Bij voorbeeld Aug 1912, Sept. 1918,20—23 Aug 1920 en de 2e helft van Aug. 1924 De macht der gewoonte. Na blijde weken van ontspanning keer de een Kotterdamscke familie huistoe schrijft de „N. R. Crt." Vooraf was de dienstbode, die de vacantie elders had doorgebracht, er schriftelijk van in ken. nis gesteld, dat de familie zoo en zoo iaat weer thuis zou komen De familie kwam, met koffers eu valiesjes beladen. De weemoed om wat nu weer voorbij was werd geëlimineerd door de vreugde nu toch weer thuis te zijn, in het eigen, zoo innig vertrouwde home Helaas, die vreugde was van kortenduur, want nauwelijks had men de stoep betre den, of men ervoer dat de buitendeur hermetisch was gesloten. Hoe men ook draaide en mormelde met den sleutel, de deur wilde niet wijken en bleef potdicht en duidelijk bleek, dat aan den binnen kant de grendel er voor was geschoven Men belde, men belde nog eens, nu wat harder, toen nog eens, men bonsde op de deur, maar in de woning werd geen spoor van leven merkbaar En de ontsteltenis werd grooter, toen een van de familieleden tot de sinistere ontdek, king kwam, dat in een van de kamers licht brandde. De familie was eenige weken ge leden met daglicht vertrokken. De moge lijkheid, dat iemand per abuis het licht had laten branden, was dus bij voorbaat uitgesloten. Men keek elkaar aan en nie mand durfde eigenlijk de gegronde vrees, welke welhaast werkelijkheid was, onder woorden te brengen. Het leed geen twijfel, er zat een dief in het huis. Gelukkig was het politiebu reau iu de onmiddellijke nabijheid en Ier wijl enkele leden van het gezin de wacht betrokken, gingen de anderen de politie alarmeeren. Agenten werden voor de deur op post gezet voor het geval de dief langs dien weg zou trachten te ontkomen, an deren gingen aan den overkant staan, om de daken in het oog te houden en de rest belde twee huizen verder aan. Via dit pand klommen de politiemannen naar het dak en na een stoutmoedigen tocht langs pannen en goten en schoorsteenen beland, den zij op het dak van de bedreigde wo ning. Een zolderraampje werd geopend en manmoedig sprong de eeue agent na den andere naar binnen. Bleek van schrik, met groote angst- oogen, welke knipperden tegen het felle licht van de zaklantaarns, zat daar, rechtop in het bed de dienstbode. Zij was vroeger in den avond thuis gekomen en doodmoe als zij vau het reizen was, was zij dadelijk naar bed gegaan. Plichtsge trouw had zij, voor zij slapen ging, de kuip op de deur gedaan en iD haar haast om in bed te komen had zij verzuimd een van de lichten uit te draaien. Het bellen had zij niet gehoord mogelijk ook uit macht der gewoonte Een geheimzinnige af f a i re Geheel Polen verkeert in spanning over de geheimzinnige verdwijning van gene raal Zagorski, een tegenstander van Pil soedski, die sinds het aan het bewind komen van den maarschalk in de gevan genis te Warschau was opgesloten. De generaal schijnt door twee officieren uit de gevangenis te zijn gehaald, deze zouden hem naar Warschau brengen, waar Zagorski zich bij Pilsudski moest melden. Daar Pilsudski dien dag niet te Waschau vertoefde, werd Zagorski ontvangen door Pilsudski's adjudant. Op verzoek van den adjudant beloofde Zagorski onder eede, dat hij zich twee dagen later weer zou melden. Sindsdien is hij spoorloos ver dwenen Noch de militaire overheid, noch zijn familieleden hebben iets van hem gehoord. De regeeringsbladen vermoeden, dat de generaal zijn woord heeft gebroken en voortvluchtig is. De bladen der oppositie uiten daarentegen het vermoeden dat de generaal door zijn tegenstanders onschade lijk zou zijn gemaakt. De maarschalk Pilsoedski vijandig ge zinde „Gazetta Warszawska Poranna" constateert dat op denzelfden avond waarop Zagorski met zijn begeleider kapi tein Miladowski uit Wilna te Warschau is aangekomen, en is verdwenen, ook de auto van Pilsoedski, de Cadillac No. 24", op raadselachtige wijze is verdwenen De auto was geheel voor een groote reis toe gerust, naar de kazerne van een cavalerie regiment in de hoofdstad gebracht door den chauffeur, die daarop weggestuurd werd S nds dien is ieder spoor van den wagen verdwenen De autoriteiten bewaren het stilzwijgen, hebben echter de //Gazetta W. Poranna in beslag laten nemen, De handdoek van lucht. Amerika heeft in het apparaat J'ani- Dri een handig middel gevonden om de veelal onhygiënische handdoek te ver vangen door een stroom warme lucht. Het apparaat bestaat uit een ijzeren trommel, welke aan den voorkant een drukknoop heeft en van boven een ope ning voor het uitstroomen van lucht Na het wasschen drukt men op den knop waardoor een electro-motoi wordt inge schakeld, welke een luchtstroom verwekt De lucht gaat door een electrisch ver warmde buis en komt warm met een krachtigen straal uit het toestel. Na 40 seconden schakelt het toestel zich zelf weer nit Houdt men gezicht en handen, deze zacht wrijvend, in den luchtstroom, dau wordt alle vochtigheid weggedroogd Van een clown, een inbreker en een banjo. De Parijsche correspondent van de „H. Crt" schrijft: Hij had als clown triomfen gevierd, Joachim Olaverri. Dui zenden, in de provincie zoowel als in Parijs hadden tranen om hem gelachen. Hij speelde banjo en kon koorddansen eu hij lie zich op den grond vallen, terwijl hij allerlei komieke klanken uit zijn instrument haalde Enfin, hij was een lieveling van 't publiek. Maruis, zoo noemde men hem om zijn Zuidelijk accent. En ook buiten het circus, iu 't gewone leven, was hij een vrooÜjke kerel. Maar, op zekeren dag werd hij zwaar ziek. Een leelijk iets van een clown, wanneer hij geen Fratellini of Pompoff heet. Gedurende enkele maanden bleef hij in een hospitaal en toen men hem ontsloeg was hij arm en zonder werk. 't Was in een dakkamertje van een schunnig ho elletje in de rue Véron, dat Joachim Olaverri kennis maakte met twee vreemdelingen, een Italiaan en een Spanjaard, die van diefstal leefden. Ze legden zich toe op het berooven van hotel-reizigers en vertelden in vertrouwen daarmee flink wat te oogsten. En Ola verri luisterdeOlaverri was lenig en sterk en Olaverrie zou best mee kunnen doen zich „verdienstelijk''' maken. En de ex-clown werd lid van de bende. Hij klauterde tegen balcons op, kroop ovel de daken, wist tegen liooge muren op te klimmen en zich behendig er langs te laten zakken, [hij verstond de kunst een lasso te werpen en zich op te trekken en de bende maakte goede zaken. Tot men op zekeren dag besloot een inbraakje te wagen bij den inspecteur van politie öerthuel Stoute, pikante onderneming Dochze vergisten zich in étage en kwamen terecht bij een eenvoudigen agent van politie. De buit was mager, maar Maruis'vond op een stoel een banjo Hij had zijn fortuin gevonden. Den volgenden dag kon men hem vinden in de rue Moutmartre, banjo spelend, terwijl een raedigte nietsdoeners zich om hem ver droog. En hij haalde zoo, eerlijk z'n brood verdienend en besloten om zich niet meer met de bende in te laten, aardig wat sous op, toen er een politieagent op hem afstapte en vroeg om even 't instrument te toonen. Politieagent en eigenaar van de banjo 1 De deur van 't politiebureau Rue Drouot sloeg achter Joachim Olaverri dicht. Een deuntje brommen in 't Dépot,... Een 86—j a r i g e jongeling. Een merkwaardig staaltje van „eeuwige jeugd" werd Zaterdag te Dover door een zes-en-tachtigjarig „jongmensch" te zien gegeven, aldus wordt aan het „R. Nbl geschreven. Mr. Tierney en mr. Matthew- son hadden een „pedal" boot gebouwd om daarmee den Atlantischen Oceaan over te steken. Dit zeer kleine scheepj moet, zooals de naam aanduidt, door trapbewegingen met de voeteu gelijk een fiets, worden voortbewogen. Tierney zou nu Zaterdag buiten de reede van Dover proefvaren, doch het scheepje kapseisde en de inzittende verloor, na herhaalde pogingen om de boot recht te krijgen, door uitputting het bewustzijn. Matthew- son, de 86-jarige partner, zwom toen de zee in en wist zijn makker te redden, waarna hij, in een inmiddels toegeschoten boot, de kunstmatige ademhaling toepaste Tierney is nu van plan de boot te ver - koopen, doch de „ouwe heer" wil daar niet van hooren en zal zoo noodig alleen de reis over den Atlantischen Oceaan voortzetteu. Moordenaar gepakt. Eenige weken geleden werd in een woning van een zeephandelaar op den Kurfurstendam te Berlijn het lijk gevon den van een vrouw. Daar de koopman verdwenen was, vermoedde men eerst dat de vrouw vermoord was. Later bleek bij de schouwiug van het lijk, dat zich overi- is in verregaanden staat van ontbinding bevond, dat de vrouw een natuurlijken dood was gestorven Men vermoedde, dat de koopman, een zekere Gutowski, waar schijnlijk uit angst was gevlucht. De bladen schreven daarop dat Gutowski zich niet ongerust behoefde te maken. Hij heeft zich nu aangemeld bij de politie, die echter aanleiding vond zich nader met hem bezig te houden Hij werd aan een scherp verhoor onderworpen en bekende tenslotte de moordenaar te zijn van een jróstituée, wier lijk een paar weken ge- eden in een logement in het noorden van Berlijn was ontdekt. De politie meent redenen te hebben te vermoeden, dat Gutowski ook het dienstmeisje heeft om gebracht, waarvan de lichaamsdeelen in verschillende wijken van Berlijn gevonden zijn. Vijf Italiaanse he geest e- 1 ij ken gearresteerd. Groote beroering heeft in Italië gewekt de arrestatie en opsluiting in de gevange nis te Udine van mgr. Solisizzso den 72- jarigen deken van Cremona en nog vier priesters, die vermoedelijk alle vijt ver bannen zullen worden, zulks op grond van het feit, dat ze zich met politieke actie bezig hielden. Volgens den corre spondentvan de „Times" te Romen schij nen de vijf priesters vroeger krachtige aanhangers te zijn geweest van de katho lieke volkspartij, de partij van dom Sturzo Den laatsten tijd schijnen er moeilijk heden geweest te zijn in Udine en Faus had de bit-schop van Treviso dan ook feeds opgedragen een onderzoek in te stellen. Dat de arrestaties geschied zijn, terwijl het kerkelijk onderzoek gaande was, wordt door de „Össervatore Romanobe treurd die er tegen protesteert, dat niet eerst de bevoegde kerkelijke autoriteiten geraadpleegd zijd. De Turijnsche Gase ta del Popoio is evenwel van oordeel, dat langere lijdzaamheid van de zijde der over beid zwakheid zou hebben geschenen en het staatsgezag ernstig hebben benadeeld. Deze geschiedenig herinnert er weer eens aan, zegt het blad, hoeveel nadeel aan Italië en de kerk is berokkend door de Volkspartij, die, niettemin, de sympa thie genoot van lieden, die thans nog een eerste plaats op het vatikaan innemen In derdaad zijn de priesters, die aangehou den zijn een nieuw, onrustig overblijfsel van de Volkspartij, lastige, kleine politici en tegenstanders van het fascistische ré gime. Een engagement. In Londen, zoo goed als in Parijs, heb ben de menschen veel belangstelling voor engagementen en huwelijken in de kringen der tooneelspelers. Vooral als daarbij lie den betrokken zijn, die geheel, of althans zoo'n beetje tot de deftigheid te rekenen zijn. Vandaar dat de Engelsche bladen veel werk maken van het onverwachte huwe lijk van den schouwburgdirectuer Hubert Woodward met mej Dooreen Arbuthnot die let wel een nicht is van een hertog Mej.Arbuthnot was zelf tooneel- speelster geweest, maar had wegens een plotselinge ziekte, plankenland in allerijl moeten verlaten, Zij had in een zieken huis een zware operatie ondergaan. Na uit het ziekenhuis te zijn ontslagen, ontmoet te zij Woodward in een restaurant. Hij had haar, voor haar ziekte, ten huwelijk gevraagd maar een refuus gekregen. Ziju verzoek herhalend, vroeg hij haar of het bij de weigering bleef. Ditmaal werd het Bja". Dat was Maan dag voor een week. Een kwartier later waren de afspraken gemaakt, en reeds Woensdag was het huwelijk voltrokken Natuurlijk is mevrouw een mooie jonge vrouw, hetgeen blijkt uit haar foto in de bladen. Haar vader, die in den grooten oorlog sneuvelde was voordien parlements lid voor Burnley. Mevrouw Woodward blijft tooneel- speelster. Augustus. 23 Goes, opper vruchten, van Dissel. 24 Kapelle, huis en erf met tuin, Kram. 24 Hennkenszand, kap. hofstede, Pilaar. 25 Heimkeiiszand, kapitalen boeren-in- span, van Cleef. 26 's Heer Abtskerke, verpachting bouw en weiland, Pilaar. 30 Goes, hoveniering, huis, schuur en erf, Pilaar. 31 Goes, bouw- en weiland'; 2 arbei derswoningen» te 's Gravenpolder, Verbist. 'hll Kapelle, bouwland, van Dissel. Kattendijke, bouwland en wisschen- bosch, van Dissel. Ovezand, landbouwers-inspan, .Ver bist. Sohore, schapen, Pilaar. Wolphaartsdijk, woonhuizen en hove- niering, Pilaar. September 1 Axel, fokstal „Stal van Dixhoorn", Dumoleyn. 8 Schore, woonhuis, boomgaarden, bouw- en weiland en zijkantwegen. Pilaar. 1 - VERKOOPINGEN EN VERPACHTINGEN. VERGADERINGEN EN VOORSTELLINGEN ENZ. Augustus 17 en 18, Schuttershof, „Die groote Paradie". 19 Groote Kerk,( concert .IVlarkische Spielgemeiodé. VEILINGSVEREENIGING ZUID-BEVELAND TE GOES. Veiling van 16 Augustus 1927. Peren: Precose de Trevoux f 18 a f 42* Clapp's Favorite f21 a f45, Beurré die Merode f9 a f 15, Beurré d'Amanlis f 17 a f20, Beurré d' Aremberg f 9, Petite Marguerithe f 10, Ooms kinderen f 14 a. f 21, Seigneur d'Esperen f 12 a f 18, Poire Madame f 12 a f 16., Bruine Heereperen f 10 a f 16, Diamafitperen f7 a f 10, Dirkjesperen f7 a f 10, N.-H. Suikerperen f6 a f 10, Roode Suikerijen f4 a f7, Goudballen f6, Wittebrooris peren f6 a f9, Groentjesperen f5 a f7, Trosjesperen f5 a f6, Bergamotten f7 a f 16, Jutteperen f 11 a f 15, Dubbele Jutteperen f 57, Keizerinnen f9, Soharlakenperen f4 a f8, Diverse peren fl a f 15, Appels: Madeleinen f25, Perzik Roode Zomerappel f9 a f 18, Earley Victoria f 13 a f 16, Swedenappel f 15 a f21, Eckleville Seedling f 13 a f 17, The Queen fll a 117, Manks Codlin f 10 a f 16, Codlin Keswick f6 a f 12, Jacques Lebel f 10 a f 14, Du- chesse d' Oldeimburg f9 a f'14, Lord Suf- field f 10 a f 16, Zomeraagt f6 a f 12, Roode Calville f 10 a f 13, Tarwe-appels f6 a f 10, Zoete St. Janappels f 8 a f 12, Pruimen: Dubbele Boere Wittef50 a f 58, Witte wijnpruimen f 33 a f 56, Washiingtonpruimen f 18 a f45, Belle de Louvain f24 a f37, Reine Victoria f 19 a f 35, Burbaink f 35, Prince pruimen f 16 a f23, Okkelaaien f 15 a f 19, Marbe- lanen f 16 a f 18, Kouwelijnen f 9 a f 14, Diverse pruimen f8 a f25, Diversen: Roode bes sen f 13 a f 15H azelnotem f21, Tomaten f 1 a f 10, alles per 100 K.G., Meloenen f28 a f50, Pompoenen f28 a f30, Perziken f9, alles per 100 stuks, Eenden f 0,41 per stuk. WEERBERICHT. De verwachting tot den avond yam 18 dezer luidt: zwakke'tot matige 'W. tot Z. of Z.O. wind', meest licht tot half be wolkt, waarschijnlijk droog behoudens kans op onweer, warmer. BURGERLIJKE STAND VAN GOES. Geboren: Wouter Willem z.v. Laürus Jacobus Hiliebrand' en Tannietje van Ros- LAATSTE EN TELEGRAFISCHE BERICHTEN. ADVERTENTIËN. foélOil Sacco en Vanzetti. NEW YORK, 17 Aug. Het opperste gerechtshof te Boston heeft gisteren de zaak behandeld van Sacco en Vanzetti. Vrijdag zal een beslissing genomen worden over een eventueel© herziening van het proces. Duitschland en Frankrijk. PARIJS. 17 Aug. De economische onderhandelingen met Duitschland duur den tot 2 uur in den morgen. Overeen stemming is bereikt en indien de regee ring te Berlijn haar goedkeuring aan den tekst hecht, zal het verdrag heden getee- kend worden. Boschbranden. PARIJS, 17 Aug. In het Vaur depar tement aan de Middellandsche zee heb ben hevige boschbranden gewoed. De branden braken op verschillende plaat sen uit. Telefoon- en telegraaflijnen wa ren doorgesneden. De materleeje schade zeer aanzienlijk. Er zijn geen slacht offers. I Heden herdenkt de Heer B. KNIERIEM 5 den dag dat hij vóór 75 jaren bij 1 ons in dienst trad. Gaarne brengen wij hem hulde voor zijn voorbeeldige trouw eh ijver, ons in die jaren betoond. T. FABERIJ DE JONGE, Fabriek van Goud en Zilverwerken. Goes, 17 Augustus 1927. WINKELJUFFROUW Gevraagd voor terstond in diëtist te treden een NETTE WINKELJUFFROUW voor zaak in Galanleriün en Speelgoede ren. Brieven onder No. 559, bureau van dit blad. 'ol;-

Goessche Courant | 1927 | | pagina 3