Gravin Pia N°. 97. Woensdag 17 Augustus 1927 111° Jaargang. Buitenland LINTVELT's BAZAR BANK voor ZEELAND GOES rentevergoeding 01 |a s jaars. .Deposito's tot 5 Binnenland Sport ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2, buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt: Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE UitgaveNaamlooze Vennootschap Goesche Courant COURANT en Kleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf ADVERTENTIEN van 15 regels fl,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Dienstaanbiedingen en aanvragen 15 cent per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. OVERZICHT. Die Balkan voor de Balkanvolken. vDe bedreiging van den Balkan door het streven van Italië naar uitbreiding van zijn invloedssfeer heeft een gevolg gehad', dat Mussolini stellig niet zal heb ben voorzienhet heeft de Balkanvoikeren nader tot elkaar gebracht. Op het oogen- blik is den toestand ais volgt: Albanië staat geheel onder Italiaan- schen invloed1. Yoego-Siavië daarentegen leeft op zeer gespannen voet met het fas cisme. Met Roemenië is de verhouding er ook al niet beter op geworden sinds het kabinet Averescu plaats gemaakt heeft voor de regeering Bratiamuu, die onmiddel lijk het roer heeft omgegooid, zich van Italië heeft afgewend en weer tot de oude vrienden Frankrijk en de Kleine Entente is teruggekeerd. De onderhan delingen, die Griekenland onlangs met Italië gevoerd' heeft, zijn door de afwij zende houding van Italië ook al op niets uitgeloopen, wat de sympathie van Grie kenland voor Mussolini wel niet zal heb ben doen toenemen. En dan is er ten slotte Bulgarije, dat langen tijd geaar zeld heeft, maar dat nu toch ook de par tij van de andere Balkanlanden gekozen schijnt te hebben. Er zijn n.l. verschil lende teekenen, die er op wijzen, dat de Bulgaarsche regeering van plan is bet tot nu toe gevolgde pad te verlaten en een nauwere aansluiting bij Yoego-Sia vië te gaan zoeaen. Herhaaldelijk hebben Bulgaarsche politici den iaatsten tijd er op gezinspeeld, dat Bulgarije, door de vredesverdragen in een nauw keurslijf ge perst, meer ruimte moet hebben om zich te ontwikkelen en diat het die alleen maar kan krijgen door bij Yoego-Siavië aam- sluiting te zoeken. Als een teeken van toenadering wordt het voorts beschouwd, dat de talrijke Bulgaarsche emigranten in Yoego-Siavië hun actie geheel stop gezet hebben, terwijl anderzijds de Slo- wenenleoder Anton Koroschetz, als eer ste Yoego-Slavische politicus na den oor log Sofia bezocht heeft, „om zich op dë hoogte te stellen van de stemming onder het Bulgaarsche broedervolk". Na zijn terugkeer sprak Koroschetz zijn groote tevredenheid over de opgedane indrukken uit en legde er den bijzonderen nadruk op, dat de verheugende pogingen om een geestelijk samenwerken mogelijk te ma ken, in beide landen systematisch voort gezet moeten worden. Onder deze omstandigheden ziet men dan ook in Belgrado zonder zorg het jaar 1928 tegemoet, dat voor Bulgarije een heel bijzonder jaar wordt. Den vol genden zomer zal het duizend jaar gele den "ün, dat czaar Simeon Constanti- nopel veroverde en het Groot-Bulgaai sche rijk stichtte, dat in de droomen van Haak Koningstraat. - Magdalenastraat. Speciaal adres in: Glas, Porcelein en Aardewerk. 56 FEUILLETON. DOOR H. COURTHS—MAHLER. Liane von Brenken greep haar hand'. „Ge zijt een lief goed' kind! Als uw stiefmoeder u hooren kon, zou zij vreug detranen storten. Ik heb de arme vrouw meermalen met een klein bedrag gehol pen, maar het bedrag, dat noodig is, om haar „voor goed" van haar zorgen te ontheffen, kan ik haar helaas niet geven, ik ben daarvoor niet rijk genoeg! Ik heb er echter wel eens over gedacht, mij tot uw vader te wenden en hem het idiroeve lot van haar, die eenmaal zijn vrouw wasaf te schilderenik ken immers dë geheele treurige geschiedenis en ik zou wel dë juiste woorden rinden, om haar te overtuigen, zonder hem te zeer op te winden. Maar ik weet het adres van uw vader niet! Pia rfchtte zich snel op. „Dat kan ik u immers geven, me vrouw!" „Zoudt ge dat willen doen?" „Ja, zeker!" „Hoe vriendelijk van u, gravin Pia! het Bulgaarsche volk een. zeer voorname rol speelt. Tezelfder tijd zal ook de vijftigste verjaardag van het Berlijnsche Congres gevierd worden, dat aan het nieu we Bulgarije zijn zelfstandigheid gege ven heeft. Voorts zal in dënzelfden zo-1* mer het huwelijk en de kroning van Ko ning Boris plaats vinden. Wie de uit verkorene zal zijn, is nog niet bekend; ver schillende namen worden genoemd, waaronder die van een dochter van den hertog van Aosta. Nu is het merkwaar dig, dat zelfs de berichten omtrent de mogelijkheid van een huwelijk van Ko ning Boris met een Italiaan sche prinses, te Belgrado met groote kalmte zijn ont vangen, terwijl dit toch zeker wei een reden zou zijn om zich ongerust te ma ken. Men is evenwel van meening, dat de Bulgaarsche buiteniandsche politiek, diie sinds het sluiten van den vrede er op gericht was, de goede betrekkingen met de buren te herstellen en het vertrouwen van dë Westelijke machten te winnen, niets zal doen, wat zijn toch al moeilijke positie nog meer in ge vaan* zal brengen. Alle Bulgaarsche regeeringen hebben ge weigerd' verbintenissen aan te gaan, die dat land tot een meelooper van den een of andere groote mogenheid zouden ma ken en te Belgrado verwacht men dan ook niet, dlat Bulgarije op de aanbiedin gen van Mussolini zal ingaan, In Bul garije ziet men trouwens zelf wel iel dat de aangeboden Italiaansche vriend schap niet geheel vrij van egoïstische bij bedoelingen was. Italië heeft als laatste groote mogendheid eerst na veel aarze len in de z.g. vluchtelingenleening toe gestemd' en aan zijn weigering is het toe te schrijven, d'at de opheffing der militaire controle zoo lang is uitgesteld. Daar Italië op het oogembirk het land is, dat het grootste voordeel heeft van de Bulgaarsche herstelbetalingen, verzet het zich bovendien bij de gezanitenconferem- tie met alle macht tegen iedere verlich ting, die dit land anders zeker wel zou worden toegestaan, Deze weinig vriend schappelijke houding van Italië heeft een verkoeling van dë Bulgaarsch-Italiaansche betrekkingen tengevolge gehad, wat de optimisten onder de Yoego-Slavische po litici aanleiding geeft tot de hoop, dat Bulgarije zich thans tot Yoego-Siavië om toenadering zal wenden. Dat Koning Bo ris en zijn toekomstige echtgenoote na hun kroning ook in Belgrado een bezoek zullen brengen, gelijk thans reed's is vastgesteld', vat men tenslotte op als een waardevolle belofte voor de toekomst. - De opstand in Portugal. Dezer diagen, kort voor het losbreken der jongste revolutionaire actie, heeft een medewerker van de „Neue Freie Presse" een onderhoud te Lissabon gehad met ge neraal Antonia Carmona, de president der Portugees chie republiek en voorzitter van den ministerraad, die een soort dictatori ale macht uitoefent. Carmona vertelde dat hij zich vóór Mei van het vorig jaar nooit met politiek had ingelaten. Toen echter het leger zich te gen het bewind da Siiva, onder wiens regeering zich het schandaal met de Ban co d'Angola en de kwestie van het tabaks Wacht, daar staat een schrijftafel, daarop is zeker wel een stuk papier te vinden! Doe mij het genoegen, het adres van uw vader duidelijk en volle dig op te schrijven, zoodat de brief niet in verkeerde handen kan geraken!" Mevrouw von Brenken stond op en liep, bereidwillig door Pia gevolgd, naar de schrijftafel der gravin; zij had in één der vakjes papier en enveloppen ont dekt; snel trok zij een couvert naar zich toe. „Wij ontstelen dë gravin een enveloppe" schertste zij, „maar het is voor een lief dadig doel! Zoo, wees nu zoo goed, het adres erop te schrijven!" Argeloos schreef Pia het adres van haar vader op het couvert, dat de vóór letters der gravin en het wapen der Eck- hoff's droeg. Liane von Brenken nam het van haar aan en verborg het snel in haar zilve ren handtaschje. „Het is beter, lieve gravin Pia", spralt zij, „dat ge tegenover gravin EcMioff ons onderhoud niet aanroert! Uw vader zou het waarschijnlijk niet goedkeuren, dat ge u met die aangelegenheid hebt ingelaten! Mevrouw de gravin is zeker familie van u?" „Neen, wij zijn niet aan elkander verwant!" ,Dan is het dubbel raadzaam, niet Kantoor Groote Markt 21. Telefoon 74 (2 lijnen) monopolie voordeden, ging verzetten en Carmona's vrienden daaraan deelnamen, werd hij van zelf meegesleept. Op een vraag of de staatsgreep van Primo de Rivera van invloed op de ge beurtenissen in Portugal is geweest, ant woordde Carmona bevestigend. Had zoo iets in Frankrijk plaats gevonden, dan had Portugal het voorbeeld misschien wel den volgenden dag al gevolgd, daar de invloed van alles wat in Frankrijk ge beurt zeer sterk is. De terugslag van dë gebeurtenissen in Italië en Spanje was niet zoo plotseling, doch het was duide lijk dat het vroeg of laat zoo ver in Portugal moest komen. Carmona geloofde dat een militaire dictatuur zich slechts als overgangssta dium kan handhaven, doch gedurende een paar jaar is zij onontbeerlijk. Hij gaf te verstaan dat hij nog vooreerst zonder parlement en met een censuur zal blij ven doorregeeren totdat de grondwet ge wijzigd' is. Later zou gestreefd kunnen worden naar de stichting van een groote republikeinsdhe, doch conservatieve par tij, welker taak het zou zijn den invloed dei* democratische partij, die de linksche strooming in de republiek vertegenwoor digt, te verlammen. Wat de buiteniandsche politiek be treft, verklaarde Carmona, dat de spil dezer politiek het eeuwenlang bondge nootschap met Engeland zal zijn. Door don verrekijker. Naar gemeld wordt, zal de Paus tusschenbeide komen in de zaak Sacco en Vanzetti ten gunste van de beide ver oordeelden. De Pauselijke afgevaardig de te Washington heeft opdracht gekre gen zich dë aangelegenheid ter harte te nemen. Naar vernomen wordt hebben de Ame- rikaansche kardinalen besprekingen i voerd teneinde een besluit te nemen ten aanzien van het plan om een beroep te doen op gouverneur Fuller en indien dit mislukt een persoonlijk beroep te doen op president Coolidge. De Paus is tot dit besluit gekomen, nadat de vader van Sac co met een dringend verzoek tot hem was gekomen om bemiddelend te wil len optreden. Kno e e r ij het Gasbedrijf De beweringen die den Iaatsten tijd veel aandacht trekken over knoeierijen in verschillende gasbedrijven, n.l. dat ver schillende directeuren percentages zou den aannemen bij leveranties (z.g. retour met haar over uw stiefmoeder te spreken, want een dergelijke zaak moet men zoo veel mogelijk in dë familie laten blijven! Ik zal uw vader dezer dagen schrijven,!" Pia greep angstig haar hand. „Ach- neen, wacht daarmede, tot dat ik een poging heb aangewend,, om het geld te verschaffen, zonder dat Papa in onrust gebracht behoeft te wor den! Hij is zoo alleen, - ik maak mij soms zoo bezorgd over hem en als hij „Wees gerust, lieve gravin! Ik zal niet eerder schrijven, dan het u goed dunkt, daar kunt ge op rekenen!" sprak mevrouw von Brenken op beminne ijken* toon; in haar oogen glinsterde daarbij echter een zonderling triomfeerende uit drukking. Zij dacht er geen oogeriblik aan, te wachten met het aangrijpen van dé kans, haar door het couvert, waarop in Pia's handschrift het adres van den graaf ge schreven stond1, geboden; bovendien ge loefde zij niet aan de mogelijkheid, dat Pia zelve het door haar begeerde bedrag zou kunnen bijeenbrengen. Rustig babbelend zette zij zich weder tegenover Pia neer, maar het jonge meis je luisterde nauwelijks meer naar haar gepraat; haar gedachten hielden zich voortdurend met haar stiefmoeder hezig en zij vroeg zich af, wat haar vader er commissies), hebben te Weesp geleid tot schorsing van den gasdirecteur J. B. L. Door den heer v. d. Stel, vroeger bij het gasbedrijf te Utrecht, werden den Iaat sten tijd in het „Volk" geregeld uitvoerige beschouwingen gepubliceerd, waarin hij beschuldigingen uitte tegen verschillende di recteuren. Een dezer was genoemd L. Naar aan leiding daarvan vroegen een zevental raadsleden van Weesp een spoedeisdhen- de vergadering. Nadat de raad van kwart over drie on afgebroken tot kwart voor tien des avonds met gesloten deuren beraadslaagd had, besloten B. en W„ den beer J. B. L„ zoowel als directeur der gasfabriek als in zijn kwaliteit van administrateur van het gemeentelijk electricibeitsbedrijf, voor den tijd van een maand te schorsen. Beroepscollectanten. Het „Volk" geeft een artikel, waarin de aandacht wordt gevestigd op een zeer bedlenkelijken toestand, die in den jong- sten tijd te Amsterdam ontstaan is op Het aantal straatcollectes is de laat ste jaren in de hoofdstad zeer toegeno men. Dit op zichzelf acht het blad reeds een verschijnsel, dat niet toegejuicht kan worden, omdat het publiek door zoovele aanslagen op zijn liefdadigheid eerder tot wrevel dan tot vrijgevigheid wordt ge stemd, en thans komt een tweede bezwaar daarbij, nu sommige vereenigingen er toe zijn overgegaan om, daar er zich langza merhand minder collectanten vrijwillig aanbieden, voor dit werk betaalde krach ten te engageeren. Aanvankelijk geschied de dit op bescheiden schaal, maar allengs is het aantal beroepscoliectanten grooter en grooter geworden. De toestand' is, volgens het „Volk", thans deze, dat er mannen en vrouwen, jongemannen en jongedames zijn, die tegen betaling deelnemen aan collectes van alle vereenigingen, die daarvoor ver; geven. Het behoeft geen betoog de praktijk heeft het trouwens reeds bewezen dat door dezen gang van zaken tot het collectewerk ook elementen toegang kun nen erlangen, wier sociale antecedenten van een zoodanigen aard zijn, dat zij van liefdadigheidswerk beter verre konden ge houden worden. Eetiigen tijd geleden verscheen: een ge heel gezin wegens ernstige fraude, bij een straatcolleote gepleegd voor de rechtbank. En bij de behandeling van een soortgelijke zaak tegen een kellner, verklaarde de man uit armoede gehandeld te hebben. „Hij collecteerde veel voor vereenigingen, die 40 pet. van de opbrengst van de collecte uitbetalen voor de moeite". toe gebracht kon hebben, haar te ver- s too ten. „Waar woont mijn stiefmoeder vroeg zij plotseling. „Heel ver hier vandaan, in het Noorden van het land!" antwoordde me vrouw von Brenken onbevangen. Op dit oogenblik gluurde barones Hil da Lindau om de deur van den kleinen salon heen naar binnen. „Zit je hier, Pia?" riep zij lachend uit. „Herta en ik hebben naar je gezocht als naar een speld in een hooiberg! Ieder een vraagt naar je en Tante Maria kijkt met verlangende blikken naar je uit! Graaf Geldern stelde reeds voor, te laten omroepen, dat je verloren was ge raakt!" Pia sprong met een zucht van ver lichting op. Het vroolijke gezichtje van ir vriendin had een weldadige uitwer- >g op haar na het ernstige, zwaar wichtige gesprek met mevrouw von Bren ken. De drie dames keerden naar den groo- ten ontvangsalon terug; Pia werd met schertsende verwijten ontvangen: en vorst Irkow trad snel op mevrouw von Bren ken toe. „Ik vreesde reeds, dat ge naar het hotel waart teruggekeerd,- mevrouw!" sprak hij, in zichtbare opgewondenheid. Zij keek hem. koel en rustig aan. De Scheveningsphe hotel diefstallen. De koffer, die eenige dagen geleden in een Scheveningsch hotel gestolen is ten nadeele van een Amerikaan, is opengesne den teruggevonden in een aangrenzend' vertrek, dat wel door den Amerikaan was gehuurd, maar niet in gebruik was. De paarlen-sieraden waren eruit verdwenen, evenals 160 dollar. Echter was er nog f2300 in blijven zitten. De dief had den koffer weggestopt onder een divan. Motor-ongeluk. Maandagmiddag omstreeks half zes heeft bij de Haagsche Schouw te Voorschoten een ernstig motorongeluk plaats gehad. Twee Hagenaars, de stucadoors J. S. en T. van H., kwamen op een motorrijwiel uit de richting Den Haag. Zij reden met een flinke vaart, doch niet woest. S. stuur de, Van H. zat op de duo-zitting. Aan den gevaarlijken hoek bij het café nam S. de bocht wat te groot, waardoor de mo torfiets niet kracht tegen een aldaar ge plaatste benzine-automaat botste, mét het gevolg, dat de beide rijders zware ver wondingen opliepen. In het nabijgelegen café gedragen werden zij door dr. Delbare van den ijlings ontboden Eersten Leiick schen Hulpdienst voorloopig verbonden en daarna pea- auto-brancard naar Leiden vervoerd en daar in het Diaconessenhuiis opgenomen. De toestand' van de beide jonge mannen is zorgelijk. De politie uit Voorschoten en Leiden was aanwezig, medë voor de regeling van het drukke verkeer daar ter plaatse, dat door het ongeval eenige stagnatie onder vond'. Luchtvaart. De mislukte Oceaanvlucht. Nadat de „Europa" reeds Zondag de pogingen opgaf om naar Amerika te vlie gen, is ook het tweede vliegtuig de „Bre men" Maandagmiddag te Dessau terug gekeerd. Het vliegtuig was eerst om 6 's ochtend's nabij de Iersche kust gezien, daarop te 8 uur onverwacht bij Pulham en om 9 uur te Sheffield. Het voer toen in Oost-Zuid-Oostelijke richting; daarna hoorde men langen tijd niets meer. In den namiddag verkeerde men daarop in volledige onzekerheid over bet lot van het vliegtuig, toen dit geheel onverwacht te Dessau verscheen. De vliegers vertelden dat de motor tij dens de 22 uur van den tocht uitstekend had gefunctioneerd. De vliegers en hun passagiers hadden een vreeselijken nacht achter zich. Onmiddellijk bij het verlaten van dë Duitsche kust werd de „Bremen" verrast door een zwaar onweder, dat twee uur duurde. Het regende bijna den ganschen nacht en de nevel was zoo dicht dat men geen hand voor oogen kon zien. Het was zelfs onmogelijk vast te stellen of men over land of over water vloog. Tegen den morgen werd het weder iets helderder en slaagde men er in land te herkennen. Men vloog toen over Enge land'. Het bleek dat de vliegers, ondanks het slechte weder, met behulp van hun „Dat ga ik nu doen, Hoogheid!" sprak zij. Zich tot von Brenken wendend, die in dë nabijheid stond, vervolgde zij: „Beste zwager, ik wil gaarne vertrek ken!" Von Brenken zocht terstond' een be diende op, die op zijn verzoek een rijtuig ging bestellen. De vorst trad dichter op Liane toe. „Zijt ge boos op mij, mevrouw?" vroeg hij. Weder trof hem de koele blik, die hem enkele oogenblikken tevoren in smarte lijke opwinding had doen geraken. „Boos, Hoogheid? Waarom zou ik boos op u zijn? Ik heb daartoe geen re den!" antwoordde zij op kouden toon. „Toch wèl! Ik was een dwaas, Liane!" Met een trotsch gebaar wierp zij het hoofd in den nek. Twee dagen geleden zou de tegemoet komende houding van den vorst haar heb ben verheugd, maar dat was voorbij. Zij ondervond slechts de genoegdoening den vorst te kunnen betaald zetten, dat hij zich had willen terugtrekkenZij be merkte bovendien, dat haar koelheid in druk op hem maakte en dat kon nooit kwaad! (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1927 | | pagina 1