Gravin Pia N\ 96. Maandag IS Augustus 1927 lil8 Jaargang. Buitenland Binnenland Sport ProVincienieuWs ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2, buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt: Maandag-, .Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE UitgaveNaamlooze Vennootschap Goesche Courant COURANT en Kleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf ADVERTENTIEN van 15 regels f 1,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Dienstaanbiedingen en aanvragen 15 cent per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. OVERZICHT. Het land der staatsgrepen. In Portugal, het land, zoo langzamer hand berucht om de vele staatsgrepen, is Vrijdag weer eens getracht de re- geering omver te werpen. Omtrent 'de oorzaak kan worden ge meld, dat de*president der republiek, te vens premier, generaal Carmona, onlangs tot vice-voorzitter van dien ministerraad den politica's der linkerzijde Passos Souza heeft benoemd, een voorstander van de grondwet. Deze benoeming ging recht streeks in tegen dè politiek van een deel van Carmona's medewerkers, onder w.e zich een aantal meer of minder openlijk als zoodanig bekende monarchisten be vindt. Als gevolg van de benoeming van Passos Souza vormde zich een samen zwering. Vrijdag drong een troep militairen, met de revolver in de vuist, de vertrekken van den president der republiek binnen en eiischte van dezen, dat hij de benoeming van den vice-president zou intrekken en een rechtsch ministerie zou vormen. De opstandelingen behaalden echter slechts een kortstondig succes. Er werd onmiddel lijk krachtig opgetreden en te Lissabon is de rust thans hersteld. Niettemin achtte de regeering het raad zaam, zich terug te trekken naar het vlieg veld Aradora bij Lissabon!. Carmona heeft verklaard, dat hij den toestand meester is. De telefonische verbindingen met Opor to zijn verbroken. In het geheel© land is de toestand thans kalm. Fiiomeno Camera, die leider der opstandige beweging, werd gearres teerd. In den loop van. een' bespreking tusschen opstandige officieren en leden van de regeering in de vertrekken van den president der republiek vuurde luitenant Sarmento eenige revolverschoten in dia richting van de ministers af. De secretaris van het departement van Financiën werd gekwetst. Sarmento werd gearresteerd. De toestand in China. De politieke en militaire toestand' in China heeft in de laatste weken weer eens 'n wijziging ondergaan. De met veel succes strijdende generaal T sjang Ka:- Shek, beheerscher der regeering van Nan king, heeft plotseling tegenslag gekregen. Hij was een heel eind op weg om het belangrijke schiereiland Shantoeng aan te tasten en zich een doortocht te banen naar Peking. De verovering van dë cen trale hoofdstad en de verdrijving van den Mandsjoerijscben dictator Tsjang tso-lin, was het einddoel der legers van Nanking, wier leider is te beschouwen als de voor vechter van het zuivere nationalisme, waar van Soen yat-sen de grondlegger was. Nog altijd moet Tsjang kaï-shek langs tweefrcn -ten strijden, daar hij' ook de ondier commu nis tischen invloed' staande legers van de Hankow-regeering tegen, zich' heef t. De op marsch in Noordelijke richting is blijkbaar voor Tsjang kai-shek een te zware taak geweest, de tegenwerking van Hankow is 55 FEUILLETON. DOOR H. COURTHS—MAHLER. „Zij is waard, tot vorstin Irkow ver heven te worden!" dacht hij. „Zij is een beminnelijke vrouw, die zelfs aan een troon geen oneer zou doen!" Het speet hem, diat hij in de laatste dagen zijn houding tegenover haar ver anderd had. „Zij heeft het bemerkt en trekt zich nu trotsch van mij terug", overpeinsde hij verder. „Ik houd van trotsche vrouwen, van vrouwen, die zich op waarde weten te houden!" Liane vermoedde niet, dat juist haar koelheid op den vorst indruk had gemaakt, maar zelfs als zij dat wél had kunnen vermoeden, zou zij er zich nauwelijks over hebben verheugd. Zij streefde thans met hart en ziel een ander doel na! Pia had haar naar den kleinen salon gevoerd, waar zich inderdaad niemand bevond. Zij zetten zich naast elkander neder. „Ge wilt dus, dat ik vewbel van den tijd, waarin ik uw vader als een vroolijk en gezond man gekend heb, mijn lieve fieuèe?" vermoedelijk een der oorzaken, dat hij n et snel genoeg kon opmarcheert en niet de beschikking over al zijn troepen had, omdat hij een deel daarvan moest reser veeren om zich db communisten van het lijf te houden. I Berichten uit Shanghai brengen een offi cieel© bevestiging van de dezer dagen ge publiceerde mededeelirig omtrent Tsjang kai-shek's nederlaag. Tsjangs leger bevindt zich thans op den terugtocht. Tot Tsjing-Kiang toe heeft het al zijn posities moeten ontruimen. Tsjang kai-shek zou zelf gewond zijn. Zijn tegenstander is de vroegere gou verneur van Kiangsoe, Soen tsjang-fang, die indertijd heer en meester was te Shang hai en die thans haast maakt zijn vroegere lioofdstad weer in te palmen. Volgens de „Tunes" acht men het te Shanghai moge lijk, dat Soen's troepen over een week voor db poorten der stad zullen staan. Reeds wordt Nanking door de Noord- Cbimeesche troepen bedreigd. Zal men nu een herhaling herleven van de gebeurtenissen, waarbij de vreemdelin gen zoo in 'tnauw gebracht werden? Voor alle zekerheid hebben de buitenlanders te Nanking order gekregen zich op de vreem de oorlogsschepen die voor de stad liggen, in veiligheid te stellen. Kerk en Staat. Het departement van Binnenland sche Zaken in Mexico spreekt tegen, dat er thans onderhandelingen gaande zijn tot regeling van het conflict tusschen- kerk en staat. Het departement zegt, dat de er varing van het afgeloopen jaar aantoont, dat de bevolking overal in het land hot best buiten de priesters kan stellen. Welkom vreemdeling! Als een'treffend'specimen van de manier waarop een Antwerpsch blad onze in België reizende iandgenooten ziet, een zorgvuldige vertaling van een in het te Antwerpen verschijnend blad „Le Ma- tin" voorkomend artikeltje betreffende Nederlandsche toeristen. „Vele Nederlanders, diie nu in België reizen, zouden weL een beetje 'beschei dener mo^en zijn in de wijize waarop zij hun meening te kennen geven over de in stellingen van het land' waarvan zij gast vrijheid genieten. In den trein, in café zijn die men- schen gewoonweg onverdragelijk. Op al les wat Belgisch is oefenen zij een scherpe en onjuiste critiek, denkelijk geheel ver getende dat velen hunner toehoorders hun „jargon" (sic) begrijpen. Noch onze spoorwegen, noch onze vrou wen, noch onze keuken vinden genade in hun oogeo. Echter hebben zij een dag noodig om van Leeuwarden naar Roosendaal te ko men, terwijl men in 4 uur tijd door ge heel België reist; onze schoonen kunnen gerust naast db dames van Den Haag of Rotterdam geplaatst worden, en de spijzen die onze koks voorzetten zijn heel wat Pia knikte. „Als u zoo goed zoudt willen zijn!" sprak zij op een toon van vurig verlangen. De o ogen van de schoon© vrouw rust ten onderzoekend op Pias gezichtje, ter wijl zij zacht sprak: „Dan moet ik eerst iemand anders noe men, een een ongelukkige, die ik heel goed ken. Ik bedoel uw stief moeder, freule!" Pia kromp inéén en keek haar ont steld aan. „Mijn stiefmoeder? Leeft die dan nog?" bracht zij uit. Een zonderlinge flikkering vertoonde zich' in Liane's oogen; haar vermoeden, dat men het gravinnetje omtrent het lot van haar stiefmoeder in onwetendheid ge laten had, was dus juist geweest! „Weet ge diat dan niet?" deed zij verwonderd. Pia schudde het hoofd. „Neen", zeide zij, ,,neen; ik weet niets van haar, niemand heeft mij ooit ovesi haar gesproken!" „Ach, die arme vrouw!" sprak me vrouw von Brenken op meewarigen toon. „Men heeft haar dus zelfs niet den troost gegund, dat gij u barer herinneren zoudt En zij heeft toch zoo menigmaal met ware moederliefde in het hart aan uw bedje gezeten! Dat heeft zijzelve mij verteld! Wat zou zij bedroefd zijn, als zij dat wist! Zij had u innig lief, als haar eigen dochtertje!" u Doorzitten I DTTRftT Stukloopen U IIAJIj smakelijker dan de zouteiooze soepen, die mein over den Moerdijk naar binnen speelt. Het is toch niet omdat hun gulden 14 frames waard is, dat die Kaaskoppen (sic) hier zoo een grooten mond opzet ten. Als alles in België dan zoo slecht' is, waarom blijven, ze dan niet liever thuis?" Is het na zoo iets te verwonderen, dat de hoteliers, caféhouders enz. te Brus sel, Ostende, Blankenberghe en andere Belgische plaatsen klagen over sterke daling van liet getal buitenlands che be zoekers? Ook verdient het aandacht, dat „Le Matin" in db gegoede Antwerpsch© krin gen- wordt gelezen en zéér sterk anti- Vlaamsch gezind is. Misschien is het laatste wel db aanlei ding van de onrechtvaardige critiek op onze in België reizende Iandgenooten. Oplichting te Rotterdam. Bij de politie te Rotterdam is aangifte .an, dat de beheerder van het incasso bureau voor den handeJdrijvenden midden stand, C. A. O., aldaar, ten nadeele van den koopman K., van den Noordsingel diaar ter stede, een bedrag van f 400,— heeft verduisterd. O. had zijn kantoor aan de Boompjes. Ongeveer een week geledien heeft hij zijn heeie hebben en houden verkocht en is hij met de Noorderzon vertrokken, deelt de „N. R. Crt." media. Behalve van den koopman K. moet hij ook nog van an dere klanten geld mede genomen hebben. Een dezer dagen is het faillissement van O. uitgesproken. O., die zich altijd zeer voor reclas- seeringswerk interesseerde, is nog steeds voortvluchtig. Op haast alle politiebureaux te Rot terdam heeft men een appeltje met hem te schillen, want O. schijnt heel wat be dragen meegenomen te- hebben. Deze be dragen vatïeeren van f 20,tot f 500, De verraderlijke flesch. Eenige dagen geleden werd er een in braak gepleegd in een tent op het terrein van de Haagsche IJsclub. Een aantal goederen, eenige flesschen wijn en een partij sigaren werdien gestolen. Zaterdag middag zag een agent in het Haagsche Bosch' twee mannen in het kreupelhout zitten, die bezig waren een flesch wijn leeg te drinken. De agent vond dit zon derling, temeer, daar het uiterlijk van beide personen hem weinig vertrouwen inboezemde. Hij nam hen mee naar liet bureau en daar bleek al spoedig, dat de wijn afkomstig was uit de tent van de Haagsche IJsclub. De overige gestolen goederen werden in het Haagsche Bosch tusschen het kreupelhout gevonden. De beide persomen zijn in bewaring gesteld. Dienstbode met lange vingers Eenige dagen geleden is door de po litie te Den Haag aangehouden de 24- jarige H. v. R., dienstbode, die verdacht wordt in den laatsten tijd een groot aantal diefstallen gepleegd te hebben. Zij verhuurde zich bij een mevrouw, maar enkele uren na haar komst ver dween zij weer. Gedurende haar kort ver blijf had zij dan al het geld dat onder haar bereil^ kwam, bij elkaar gehaald en vertrok natuurlijk met den buit. Op deze wijze heeft zij een tijd lang gewerkt", totdat zij eindelijk gear resteerd is. Men vermoedt, dat zij minstens twintig maal op deze wijze kans gezien heeft aan zienlijke bedragen aan geld te stelen. M ijn-on geva'l In de mijn „Julia" te Eygelshoven is een achtergebleven dynamietpatroon ont ploft. Hierbij liepen de arbeiders C. Soe- ren en D. van Gils te Eygelshoven en eem Duitschie arbeider uit Bardeniberg ernstige verwondingen op. Laatstgenoem de werd naar het ziekenhuis te Kerkrade overgebracht, de beide anderen, naar het ziekenhuis te Heerlen. Pia's gevoelig hartje wend week en in haar goudbruine oogen glansden tranen. „Ach!" klaagde zij. „Had ik dat maar geweten! Ik dacht, dat zij gestorven was evenals mijn eigen moeder!" „Neen, zij is niet gestorven, hoewel haar hart gebroken is. Zij leeft in een zaamheid en verbanning en gevoelt zich zeer ongelukkig Liane's stem drong met roerend mee warigen klank door tot Pia, die niet ver moeden kon, dat er uit berekening een onwaardig spel met haar werd gespeeld, „In verbanning?" fluisterde zij, diep geschokt. „Wie heeft haar dan verban nen? Wie heeft dat gedaan?" „Uw vader, gravin!" Pia streek zich met de hand over het voorhoofd' en keek de schoon© modieus gekleed© vrouw met angstige oogen aan. „Mijn vader? Waarom? Maar waar om dan toch?" vroeg zij zenuwachtig. „Waarom? Ja, hoe zal ik u dat nu begrijpelijk maken? Omdat zij hem tegen haar wil leed veroorzaken moest. Zij was met hem getrouwd, toen zij nog bijna een kind was, toen zij nog volstrekt niets van het leven en van de liefde wist en zij bemerkte haar ver gissing te laat! Zij kon haar arm hart geen geweld aandoen; dat hart ging uit naar een anderen man. Zij streed langen tijd tegen deze liefde, die een onrecht was tegenover haar echtgenoot, die haar echter door God zelf in het Korfbal. Vrijdagavond had de wedstrijd E.L. T.O. I—V.O.L.T.A.S. 10—6 plaats. Als de heer Crucq het beginsignaal laat hooren, blijken beide clubs over 9 spelers te beschikken. Het veld was door den regenval moei lijk te bespelen, wat vooral db V.O.L.- T.A.S.-leden kwaad deed. Wat den wedstrijd betreft, kunnen we meedeelen, dat E.L.T.O. voor de rust er in slaagde een 81 voorsprong te ver krijgen, terwijl bij V.O.L.T.A.S. de laat ste 25 minuten een opleving kwam, en die hen dan ook nog 5 doelpunten oplever den. Jammer dat die niet een beetje eer der kwam, dan was er tenminste meer spanning geweest. E.L.T.O. was over 't geheel genomen sterker en heeft verdiend te winnen, maar niet met db abnormale cijfers 106. Zaterdag speelde te Middelburg Zee- lamdlia I (Hansweert) tegen D.O.S. (Mid delburg). Zeelandia I wist deze hoogs tbelangrijke match met 10 te winnen, zoodat zij momenteel weer op de 1ste plaats vertoeft. De stand' bijgewerkt tot en met 13 Augustus luidt: Zeelandia I 7 4 2 1 10 17—8 1.43 D.O.S. 8 4 3 1 11 31—11 1.38 E.L.T.O. I 8 5 1 2 11 43—19 1,38 VOLTAS 8 5 0 3 10 41—24 1.25 V.I.O.S. 5 2 2 1 6 12-16 1.20 Zeelandia II 7 2 0 5 4 10-20 0.59 K.K.C. 6 0 1 5 1 3-25 0.17 E.L.T.O. II 5 0 1 4 1 4—38 0.20 E.L.T.O. II 2 verliespunten, Aardenburg zonder raad? De „Middelb. Crt." schrijft: Den eersten Dinsdag in September hart was gelegd, maar zij streed tevergeefsHaar echtgenoot kwam te weten, dat zij een 'anderen man liefhad' en hij jaagde haar weg uit zijn huis! Hij had daartoe het recht, maar toch is uw stiefmoeder diep te 'beklagen! Zij was een arm meisje, toen zij met uw vader trouwde en toen) hij haar verstoo- ten had, geraakte zij in groote geldver legenheid! Zij leeft nu in zeer bekrom- omstandigheden, zij is arm, zoo arm, gravin, dat zij eigenlijk gebrek lijdt!" Pia zat als versteend' voor zich' uit te staren. Wat zij vernomen had, vervul de haar met afschuw en medelijden tege lijk; zij had nog te weinig levenservaring opgedaan, om zich van het gebeurde een juiste voorstelling te kunnen maken. Zich' vermannend', sprak zij eindelijk: „Dat weet mijn vader niet, dat weet hij zeer beslist niet! Hij is goed en edelmoedig ondanks zijn ernst en zijn somberheid'. lik begin nu te geloovem, dat die ernst en die somberheid het ge volg zijn van wat ge mij daarvan hebt verteld' en niet, zooals iik vroeger meen de, van zijn pijnlijjk, verminkt been. Maar acht, hoe verschrikkelijk is dat allesnu valt mij in, dat dat een slecht mensch zijn knie door een schot maar neen, ik wil daarover niet sprejken, ik wil er zelfs niet over denken, dat heeft daarmede ook niets te makenEn als mijn stiefmoeder in nood verkeert, kan treedt de oude gemeenteraad van Aar denburg af. Zal er dan al een nieu we zijn? Dinsdag besloot de raad om in beroep te gaan bij db Kroon tegen het besluit van Ged. Staten tot vernietiging van het raadsbesluit waarbij de nieuwgekozen, le- n werden toegelaten. De Gemeentewet schrijft aan de Kroon voor om „zoo spoedig mogelijk" een met ©dienen omkleed besluit te nemen. Na de uitvoerige voorbereiding bij Ged. Sta ten kan dat aldus weldra gebeuren. Ver nietigt ook de Kroon de raadsbesluiten, dan moet binnen' een maand door Burg. en Weth. op een door hen te bepalen en aan Ged. Staten mee te deelen dag een nieuwe stemming worden uitgeschreven. Als Burg. en Weth'. dus nu meewerken» zou dat waarschijnlijk vóór September kunnen gebeuren, ook al is er tijd noodig voor het opnieuw drukken van de stem biljetten en het rondsturen daarvan. Maar als dan de stemming heeft plaats gehad en de uitslag is door het hoofd- stembureau opgemaakt en aan de benoem den meegedeeld, dan hebben deze vier weken tijd om te melden of zij al of niet hun benoeming aannemen. En toch kunnen eerst, nadat het hoofd stembureau voor iedere plaats een persoon heeft aan gewezen, alle benoemden hun geloofs brieven aan den raad inzenden. Maarzij hebben daarvoor 2 maan den tijd. En eerst dan kan de raad be slissen, over het al of niet goedkeuren van die geloofsbrieven en over het al of niet toelaten. Gesteld dus dat ook de Kroon het raadsbesluit vernietigt, dan is er ook bij aller medewerking véél kans, en bij ge brek aan medewerking zelfs zekerheid, diat het eindpunt bereikt wordt na den eersten Dinsdag in September. Maar dan isi de oude gemeenteraad al overleden. Welke gemeenteraad of wie moet de ge loofsbrieven dan goedkeuren? De nieuwe Ferry-boot. Zoo als reeds iis gemeld, heeft Vrijdag de officieel© proeftocht plaats gehad met de veerboot bestemd voor de lijn Vlis- singen—Breskens van den Provincialen Stoombootdienst op de Wester-Schelde. Vrijdagmiddag te 2 uur waren aan boord van db „Koningin Wilhelmana", zooals de veerboot is gedoopt, aanwezig de le den Ged. Staten de beieren J. A. van Rompu, A. v. d. Weijde en mr. P. Diiele- man, db eerste en tweede resp. voorzitter en lid der bootcommissie, de griffier der Staten, de heer H. J. G. Hartman, de hoofdcommies, chef der vierde af deeling, tevens secretaris der bootcommissie, de beer A. J. van Luijk; de regeeringscom- missaris, de heer A. de Vulder van Noorden; de directeur van den dienst, de heer de Jonge; de leden van de scheepvaart-inspectie, de heeren D. van Dried, scheepsbouwkundig ingenieur en P. S. van t Haaf, adj. hoofd-inspecteur van de scheepvaart. Verder heeren directeur, ingenieurs enz. van de J. en K. Smit's scheepswerven te Kinderdijk, waar het schip is gebouwd, en enkele vertegenwoor digers der pers en der foto-pers. Te ruim half drie zette de boot zich zij dat immers aan mijn vader schrijven, want dat zal hij met willen, dat weet ik zeker! Hij zal haar ongetwijfeld helpen!" Mevrouw von Brenken was verbleekt, toen Pia over het ongelukkige schot sprak, dat haar vader voor geheel zijn leven had verminkt, zij wist haar kalmte ech ter te bewaren en sprak: „Maar zij is zijn vrouw niet meer, hij heeft zich van haar laten scheiden!" „Hij zal haar tóch helpen, als zij in nood verkeert! Laat zij hem maar gerust schrijven!" „Zij heeft hem reeds geschreven, maar hij heeft haar brief ongeopend1 terugge zonden hij wil niets meer met haar te maken hebben!" Pia sidderde van, opwinding. „Ach!" sprak zij. „Als dat zoo is, zal ik erover schrijven aan Papa! Maar neen, diat durf ik toch nietOnze huis houdster heeft mij gezegd, dat Papa zich hevig opwinden zou en misschien zelfs ziek worden, als hij aan zijn treurige ervaringen herinnerd werd. Neen, dat kan ik niet doen! Kon ik zelf maar hulp biedenMaar ik heb geen geld, ten minste niet genoeg! Maar misschien... jaja, misschien kan ik het mij wel verschaffen, ten minste, als mij tijd gelaten wordt!" Zij dacht aan Hans von Ried. Hij moest haar helpen! (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1927 | | pagina 1