Gravin Pia N\ 95. Maandag 8 Augustus 1997 1110 Jaargang. I Buitenland Rechtszaken. PUROL Koloniën. Sport ProvincienieuWs MP ABONNEMENT. Prijs per kwartaal, in Goes f2, buiten Goes f 2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt: Maandag-, en Vrijdagavond. GOESCHE 1 COURANT UitgaveNaamlooze Vennootschap Goesche Courant fiasiisilljj} en Kleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf ADVERTENT1EN van 15 regels fl,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Dienstaanbiedingen en aanvragen 15 cent per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. OVERZICHT. D© mislukte conferentie. De mislukking van de maritieme vloot- conferentie moet, zou men zoo denken voor Coolidge, den man, van wien het plan tot bet houden van deze conferenitja afkomstig is, een groote teleurstelling ge weest zijn. Evenwel beeft de president, toen bem het nieuws uit Genève werd voorgelegd, niets of tenminste zoo g< als niets gezegd. De president zweeg, en liet ook niets blijken, dia/t bij iets op het hart bad, tenminste voorloopig niet. Ook de Ameadkaansche pers geeft wei nig teekenen, dat bet mi sluik ken der con ferentie baar erg ter harte gaat. Daaren tegen wijden de Engelsche bladen lange beschouwingen aan het échec, waaruit blijkt, dat de pers over bet algemeen betreurt, dat de besprekingen zoo zijn geëindigd. Van de bladen zegt de „Star", dat die conferentie nooit een succes kon wor- dien, daar onmiddellijk bleek, dat de ma- rieine-experts er die leiding van zouden nemen, menschen, die bun geheele leven hadden gericht op het breed uitmeten van alle internationale geschillen lei* zee en op het steunen van een nationaal recht op marinegebied. De conferentie was van het begin af reeds gedoemd tot misluk king en heeft veel schade aangericht, daar zij zoowel in Amerika ai.9 in Japan uit barstingen van verontwaardiging heeft ver wekt. Voorts is er geheel oonoodig ge praat over pariteit van Amerika en over superioriteit, op een wijze als men nooit te voren hoonde en die alleen dan van beteekenis kon zijn, als ei* gedacht kon worden aan een oorlog tusschen Groot- Brittannië en Amerika. Het Iblad zegt, dat het het beste zal zijn, Amerika kainir weg de schepen te laten bouwen, die het verkiest en zelf niet méér te bouwen dian noodig is' voor bescherming van de koop vaardijvloot en voor de verdediging. Ame rika kan waarschijnlijk zonder bezwaar die ongewenschte en onnoodige schepen bekostigen, maar Groot-Brittannië niet. Van de Japansche bladen verklaart de „Kokoemin", wijzende op wat het noemt een zichtbare scheur in die 'betrekkingen tusschen Engeland en Amerika", dat zij meent, dat de mislukking van de confe rentie Amerika in staat zal stellen „zijn eerzucht de eerste vloot te bezitten" te bevredigen. De „Jiji" merkt op, dat de Engel scb-Amerikaansche wrijving" ter conferentie uitdrukking gaf aan fundamen- teele verschillen in hun standpunten. Bei die bladen voorzien een vlootwedijver tus schen Groot-Brittannië en die Vereenig- de Staten, waarbij eik der beide landen zal streven naar de welwillendheid van Japan, voor welk land de nieuwe toe stand' van diplomatiek standpunt bezien voor dee'en kan opleveren, doch niettemin vol is met gevaarlijke mogelijkheden. Tanaka, die Japansche prem.er, Jjjlijkt dien toestand niet zoo donker in te zien. In een verklaring aan 3e piers zeide hij1: „In weerwil van de negatieve resulta ten van dé conferentie van Genève bén ik ervan overtuigd, dat in de naaste toe 51 FEUILLETON. DOOR H. COURTHS—MAHLER. De schrandere, trachtte met oneindige teederheid en kieschheid de jonge ziel in haar ontwik keling bij te staan; zij' vermoedde ech ter niet, dat er aan den tot bloei ko menden, schoonen knop reeds een worm knaagde, al bemerkte zij, dat het bewust zijn van haar liefde het jonge meisje won- dérsnel tot vrouw had doen rijpen. De kinderlijk-onschuldige uitdrukking van baar gezichtje verdween om plaats te maken voor een uitdrukking van zachten ernst, die van een ontwaakt zieleieven 6prak en in haar zonnige, goud-bruine oogen blonk soms een angstig vragen naar dé toe komst op. In gezelschap was zij levendig en vroo- lijk zooals vroeger, maar ook over die vroolijkbeid lag een nauw merkbaar waas van ernst, dat haar een nieuwe bekoring verleende- het getal barer bewonderaars steeg met dén dag, maar zij schonk daar aan volstrekt geen aandacht. Gedurende de week van de harddra verijen stond geheel Baden-Baden sin het teeken dér paardensport, iedereen leefde komst een internationale overeenkomst be treffende het ideaal dei* ontwapening kan worden tot stand gebracht. Onze afge vaardigden hebben al het mogelijke ge daan om tastbare resultaten te verkrij gen, doch ongelukkigerwijze hebben hun pogingen schipbreuk geleden tenje/oigevam verwikkelingen over de voornaamste kwes ties, die aan de orde waren". In Engelsche regeerimgskringen deelt men dé meening van Tanaka, dat de vloot- conferentie, niettegenstaande haar misluk king, toch niet zonder i esullaten is gebLven. Men wijst er op, dat er overeenstem ming is verkregen op vele punten: krui sers, torpedojagers en duikbooten, en men meent, dat er goede reden is om te ver wachten, dat ook overeenstemming zal worden bereikt omtrent linieschepen. Intusschen wordt uit Amerika gemeld, dat daar reeds een n.euw kruiserprogram is opgesteld, dat de Ameriikaansdhe vloot dicht bij het effectief van de Britsche zal brengen. Hiertegen komt echter een sterke partij, geleid door president Coolidge, in verzet. De economische wereldtoestand. De bekende Engelsche economist Ge orge Paish heeft te Oxford een rede ge houden over den economischen wereldtoe- stamd; hij verklaarde dat er werkelijk vaar voor een economische debacle van de geheele wereld bestaat. De wereilo is nooit zoo diep in schulden gestoken geweest als thans en mocht door een dé- bacle het economische wereldstelsel uit zijn voegen gerukt worden, dan zal de uitslag daarvan zijn, dat in de groote wereldsteden honger en ellende ontstaan! In dat geval zal het verlies aan mem- schenlevens waarschijnlijk grooter zijn dan in den laatsten wereldoorlog. Amerika verleent op het oogenbiik aan het buiten land cred'ieten op zulk een schaal dat het onmogelijk verdér kan gaan en als Ame rika zijn opvattingen niet wijzigt, zal het geheele economische leven een groote trust worden. Men heeft het begrip van eco nomie verloren en begrijpt niet, dat ieder werelddeel en iedere natie een eigen apar- taak in het economische leven van de wereld hebben te verrichten. Ondanks de donkere vooruitzichten gaan de afzonder lijke staten niet samen doch s booten meer en meer elkander af. Aan het slot van zijn rede hield sir George Paish een krach tig pleidooi voor invoering van het vrij handels verkeer over de geheele werelck De moord te Scholtershuizen Voor dé rechtbank te Assen heeft te recht gestaan dé 33-jarige R. R., be schuldigd, dat hij op 11 Februari op zettelijk Dirk Wit heeft doodgeschoten, een bedrag van f 1540 uit de kleerem van zijn slachtoffer heeft gestolen en Wit's lijk in den grond nabij zijn woning beeft begraven, met het oogmerk het over lijden te verhelen. De landbouwer Dirk Wit woonde al- Leen op een kleine boerderij te Scholters- medé 'in de opwinding van dat gewich tige gebeuren. Ook Pia en gravin Eckhoff werdén meegesleept in den roes van op elkander volgende vermakelijkheden. Pia en de jon ge baronessen Lindau waren bekende fi guren op de tribunes en in den ring. Zij kenden de paarden, die aan de rennen deelnamen, zij kenden eveneens de eige naars en verder allen, die op sportgebied n goeden naam hadden. Bij het bloemencorso reden Pia en de beide zusjes in een prachtig versierd rij tuigje in dén optocht mede en vele be wonderende blikken en uitroepen werden haar deel; vooral Pia trok aller oogen tot zich. Zij droeg een betooverend toi letje van rose en witte, wazige stof en eek te midden van de bloemen rond ■haar heen zelve op een frissche, wonder mooi-getinte bloem. Menig man van de wereld, die zich voor teedere aandoeningen onvatbaar ge worden waande, voelde bij haar aanblik zijn hart sneller kloppen. Pia was geen volmaakte schoonheid, maar hiet frissche waas, dat over haai* geheele verschijning lag gespreid, de reinheid en de onschuld, die uit haar goudbruine oqgen straalden, verhoogden de bekoorlijkheid van haar uiterlijk en oefenden hun betoo verenden invloed uit op ieder, die met haar in aan raking kwam. Toevallig geraakte Pia bij een harer bezoeken aan de renbaan in het gedrang en Huidjeuk huizen (Zuidwolde). Zijn familie woonde in Noord-Holland. Zijn woning veirbrand;- de en hij kwam in huis bij zijn buurman R., eveneens landbouwer, gehuwd en va der van een kind. Op 11 Februari was Dirk Wil spoor loos vetdwenen. Aanvankelijk 'dacht men, dat hij naar zijn familie vertrokken was, doch bij onderzode bleek dit niet het ge val te zijn en die familie verzocht aan de politie, pogingen tot opsporing van zijn nieuwe verblijfplaats te doen. Dirk Wit had een bedrag van onge veer f2000, dat hem dooi* de verzeke ringsmaatschappij was uitbe'aald. In den nazomer van 1926 werden uit een weide in de gemeente Zuidwolde twee pinken vermist en de politie slaagde er niet in, den dader van dezen diefstal in handen te krijgen. Begin April 1927 kreeg de politie aanwijzingen dat de pin ken in den stal van den landbouwer R. R. waren en bij onderzoek bleek dit juist te zijn. R. werd' door den brigadier van den Rijksveldwacht F. Welbergen te Zuidwolde in verhoor genomen en hij be kende de twee pinken uit de weide ge stolen te hebben. Hij werd daarop naar Assen gebracht en in voorioopige hech tenis gesteld. Na die overbrenging kwam echter aan het licht, diat R. zich aan een veel ern stiger feit had schuldig gemaakt. Heit was verschillende ingezetenen van, Zuid wolde opgevallen, dat hij zich na de vermissing van Wit uitgaven veroorloof de, die hij anders niet in staat was te doen, daai* zijn financiee'e positie niet rooskleurig was. De politie zocht tusschen dé buitengewone uitgaven van R. en de vermissing van Dirk Wit verband en haar vermoeden bleek juist te zijn. Nadat R. naar Assen was overgebracht werd' zijn chtgenoote een streng verhoor afgeno men door den brigadier der Rijksvekb wacht Welbergen en zij deelde toen mee, dat baar man in den vroegen morgen, van 11 Februari, toen zij samen in een na burige plaats dé markt zouden- bezoeken, in dé schuur Dirk Wit met een dubbel loops jachtgeweer had doodgeschoten, en bij later het lijk van Wit terzijde, van het huis begraven had. Een bedrag aan geld, groot f 1540, toeibehoorende aan W., had R. zich toegeëigend. Uit een door de justitie ingesteld on derzoek bleek, dat het lijk van Wit in derdaad naast de woning begraven' was. R., te Assen in verhoor genomen, leg- dé een volledige bekentenis af. Als getuigen werdén thans gehoord de brigadier der Rijksveldwacht te Zuid- woldé F. Welbergen en de gemeente veldwachter aldaar G. Looyen, en als dbskumdige dr. Chr. W. G. Mieremet te Groningen. Verdediger was mr. M. S. Kalma. Verdachte ontkende eerst, dat hij Wit heeft willen doodschieten; dat hij den moord heeft begaan om hem geld af te nemen. Na voorlezing van zijn verklaring bij de tribunes van haar gezelschap ge scheiden; zij ging wat achteraf staan, wachtend', to t men haai* zou komen zoeken. Terwijl zij daar alleen stond rond te kijken, ging een groepje heeren en dames langs haar heen, waaronder zich ©enige bekenden bevonden, die haar in het voor bijgaan hoffelijk groetten. Pia beantwoordde dien groet en haar blikken vlogen over het kleine gezelschap heen; plotseling staarde zij als geboeid in twee prachtige, donkere vrouwenoogen, die uit een blank, betooverend schoon aat opblikten. Pia kon haar blik niet afwendien van de schoone vreemde, jdie aan een der heeren scheen te vragen, wie het was, die hij zoo eerbiedig had gegroet. Pia herinnerde zich, dat zij die dame den vorigen dag reeds gezien had in het restaurant, waar zij met haar ge zelschap had gedineerd; zij had toen het wondermooi profiel bewonderd, maar de fonkelende, donkere oogen niet te zien De schoone vreemde had een elegainlt, kostbaar, grillig toilet gedragen, dat zeer de aandacht trok en barones Rottheim, die naast Tante Maria tegenover Pia was gezeten, had met haar doordringende trompetstem verkondigd ,JDie dlame in dat buitensporige cos- tuuïïi is een mevrouw vonBrenken; de heer die rechts van haar zit, is haar zwager en tegenover haar zit vorst Irkow, een schatrijke Rus, die, naar men zegt, de voos* dein rechter-commissaris erkende hij echter de bedoeling te' hebben gehad, Wit dood te schieten om liet geld machtig te worden. De vertegenwoordiger van het O. M. noemde de oorzaak geldzucht, schetste uitvoerig de koelbloedigheid, de onbewo genheid en het cynisme van verdachte en gewaagde van diens brutaliteit om aan de familie van den vermoorde na den moord nog om geld te vragen. Hij eischte levens lange gevangenisstraf. Fanati sme. Het gebeurde in het Kentjongsche op Java, dat van een Inlandsch paar, dat zich bij het water verdeelwerkhetwelk bekend is als de dam Pondemi, baadde, op een gegeven moment de vrouw na on dergedoken te zijn, niet weer boven kwam. Toen dé echtgenoot zulks merk te, zocht hij, daarin bijgestaan door in middels toegeschoten omstanders, de hee- le waterkom af, doch tevergeefs. Onge veer een kwartier later kwam het lichaam van de vrouw vanzelf boven drijven. Na haar op het droge te hebben gebracht, verleende een in die buurt werkende Euro peaan, de heer Meerstadt, die natuurlijk ook meegezocht had, direct hulp door kunstmatige ademhaling toe te passen. De heer Meerstadt, brugaannemer van den s.s.-aanLegdienst was vroeger als stuur man ter koopvaardij werkzaam en het redden en de verdere behandeling van drenkelingen was hem dus wei toever trouwd. Hij zag dan ook zijn pogingen om de levensgeesten bij de vrouw weer op te wekken, bijna met succes bekroond de vrouw begon reeds eenig teeken van leven te geven toen al schreeu wende en tierende de vader van de dren kelinge' met opgeheven arit op het troepje afkwam. „Wat, zijn dochter aldus be voeld en betast door ©en Europeaan, dat nooit!" schreeuwde hij en wiLde den heer Meerstadt te lijf. Deze achtte het na tuurlijk geraden, ook al omdat diverse omstanders geen hand uitstaken om den fanatiekeling te kalmeeren, om dé wijk te nemen. Daarna ging dé razende te keer tegen zijn schoonzoon, omdat deze zijn vrouw door een Europeaan aldus Liet behandelen. Het slot van alles was, dat de vrouw, die bij voortzetting van de toepassing van de kunstmatige ademhaling wellicht nog gered had kunnen worden, het leven er bij liet. Over het Kanaal. Een jong Londenaiar, de 22-jarige E. H. Temme, die pas te Folkestone is aan gekomen, is Vrijdag direct te water ge gaan en heeft bij zijn eerste poging reeds succes gehad. Hij zwom van Griz Nez naar Leydenspont bij Dover in 14 uur 27 minuten en kwam tegen één uiur bijzondér frisch uit het water. Temme is tweede echtgenoot van mevrouw von Brcn- kee, die thans weduwe is, worden zal! Ik heb de drie menschen vandaag leeren kennen; de kleine graaf Geldern heeft ze mij voorgesteld!" Vol belangstelling keek Pia dé schoone vrouw na; zij geloofde niet, ooit een heer lijker vrouwengelaat te hebben aanschouwd Nu zij in die prachtige oogen had ge blikt, was een vage herinnering in haar opgedoemd, de herinnering aan een vér verleden, maar zij kon die niet tot klaar heid' brengen! De vreemde dame wendde zich om en keek haar nogmaals met belangstelling aan, wat in Pia een onverklaarbaar ge voel van beklemming wekte. Pia bleef ge ruimen tijd, met de oogen haar clubje zoekend, op haar eenzaam plekje staan; juist wildé zij zich naar haar jats op de tribune begeven, toen zij Tante Maria en mevrouw Rottheim. op ich af zag komen in gezeLschap van dé mooie, vreemde dame. Barones Rottheim had haar aan de gravin voorgesteld en mevrouw von Breu ken had met betooverende innemendheid gevraagd, of zij misschien gravin Buche- inau in het gedrang was kwijtgeraakt; na een bevestigend antwoord op haar vraag ontvangen te hebben, bood' zij aan, de da mes bij haar te brengen; zij' wist, waar dé jonge gravin zich bevond, want ©enige heeren hadden haar in het voorbijgaan op de bevallige verschijning opmerkzaam dé elfde die het Kanaal heeft overge zwommen. Vijf dames zijn nog onder de 20 aspi ranten, die dezer dagen den overtocht willen beproeven. Gestoorde tentoonstelling. Op dé lento ons telling van gas toes tellen', die de af geloopeu week vanwege de Axel- sche gasfabriek te Teaneuzem is gehou den, heeft zich een eigenaardig incident voorgedaan. Er bestaat n.l. ©en contract tusschen de gemeenten Axel en Terneuzen, waar bij de levering van gas aan derden ver boden is. Op grond hiervan stonden B. en W. van Terneuzen niet toe, dat gas licht gebruikt weid tijdens de demon straties. Van een electrische geleiding, wensch- te dé directeur der Axelsche gasfabriek geen gebruik te maken, doch hij bezigde aanvankelijk petroleumlampen voor dé verlichting. Toen ten slotte toch nog een paar gasbranders werden ontstoken, verscheen plotseling de heer v. d. L., administra teur van de electrische centrale te Ter neuzen in het tentoonstellingsgebouw, die eischte dat de gaslichten gedoofd werden. Hierover ontstond een woordentwist tus schen dén heer v. d. L. en den heer W., directeur der Axelsche gasfabriek. De administrateur greep daarna ©en hamei' en sloeg dé gasbranders stuk. De politie werd hierna gewaarschuwd, die den heer v. d. L. uit de zaal ver wijderde, en van het voorgevallene proces verbaal opmaakte, terwijl dé tentoonstel ling gesloten werd. Baarland. De uitslag der aanbeste ding van het te bouwen woonhuis voor Mej. dé Wed. J. BruggenianBurger te Driewegen op 6 Augustus j.l„ onder architectuur van J. A. Hoogvliet te Baar land', is ais volgt: H. Helmstrijd teHeim- kenszand f6585; C. F. Schijf te Drie wegen f6108; W. F. Chamuleau te Ove- zand f 5946,60J. Priem en P. Hoog- strate te Ovezanden Oudelandef 5800; J. van Strien te Oudelande f 5692, fa. J. v. d. Poel te Oudelande f5635; P. v. Loo te Driewegen f5580; J. la Grand en J. M. Verheijke te Hoede- kenskerke en Ellewoutsdijk f4935; Wed. L. Peeters te Kwadendamme f4717. Ge gund' voor de laagst ingeschreven som. Borssele. In dé Vrijdag alhier ge houden raadszitting werden de volgend© besluiten met algemeen© stemlmen geno men: le. alle gekozen raadsleden toe te laten; 2e. twee lantaarns ie doen plaatsen op den weg van het dorp naar het star fcion; 3e. aan te sluiten aan cte nacht- telefoon te Goes a 2 cent per inwoner en 4e. dé nadere voorwaarden voor de electrificatie aan te nemen. Voorts keur de de raad de begrootamg 1928 en de rekening 1926 van het burgerlijk arm bestuur goed. De eerste wijst aan een bedrag van f 1029,26 in ontvangst en uitgaaf, terwijl de tweede sluit met een gemaakt. i Te zamen waren dé drie dames daarna teruggeloopen, om Pia te halen; terwijl het gezelschap, waartoe mevrouw von Breuken behoorde, op een bepaalde plaats op haar zou wachten. Pia werd nu eveneens aan mevrouw von Brenken voorgesteld'dei schoone, donkere oogen schenen zich niet van. Piia's gezichtje te kunnen losmaken ©n (dé vreem- dé dame wist te bewerkstelligen, dat zij onder het voortwamdelen een paar schre den met het jong© meisje achter de oudje- re dame aankwam. „Vermoedelijk vertoeft ge alleen voor dé wedrennen in Baden-Baden, freule?" polste zij op een luchtigen babbeitoon, maar toch in spanning het antwoord op haar vraag afwachtend. i Pia keek voortdurend op in het schoo ne gelaat, alsof de donkere oogen haar betooverd haddien. Met haar ongeoefen- dén blik merkte zij niet op, dat mevrouw von Brenken de eerste jeugd reeds voor bij was; dé bekoorlijke vrouw in haar elegant, wit toilet zag er trouwens jon® genoeg uit, om ook meer geoefende oogen omtrent haar leeftijd te misleiden. Men zou haar nauwelijks op acht en twintig jaar geschat hebben, hoewel zij reeds vier en dertig telde; dat laatste wist ech ter zijzelve alleen; ziji gaf gewoonlijk als haar leeftijd op, wat haar naar de omstandigheden het beste voorkwam. (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1927 | | pagina 1