W eteDScbappen. GrinmkwPilletjes J 1 Buitenland BANK voor ZEELAND GOES. Alle Bank- en Effectenzaken, Binnenland „Wat is toch eigenlijk een mirakel?" vroeg iemand aan zijn vriend. „Loop even voor me uit, dan zal ik het je wijzen,' sprak de ander. De eerste, nieuwsgierig, liep een paar passen vooruit, toen hij zich plotseling een krachtigen schop voelde toedienen. „Zeg, wat is dat?'" riep hij woedeed uit, „Dat is de eenvoudigste verklaring' zei de ander. „Als je dien schop niet had* gevoeld, was dlat een mirakel geweest'1. „Dat ziet er slecht uit kerel", sprak de heldenrol tot den jeune premier, door het kijkgaatje spiedende. „De zaal is zoo goed als leeg". „Ik snap er niets van", sprak de afi- der. „We zijn hier toch nog nooit ge weest wèl?" I „Zoo, heh je die beroemdheid geïnter viewd?" „Wat zei hij? „Niets". „Dat ken ik. Hoeveel kolommen maak je er van?" „Ik verscheur nooit een gekwiteerde re kening", verklaarde Hardsteen. Nóóit!" ,„Neen", zei zijn vriend, die hem goed kende, „ik veronderstel dat jij ze in een lijstje iaat zetten, bij wijze van curiositeit". „Er is vannacht bij me ingebroken' verklaarde de man op het politiebureau. „Drie-en-vijftig artikelen hebben ze ont vreemd' alles wat ik op deze we reld bezat "L „Kurit u een specificatie geven.?" vroeg de inspecteur. „Jawel, meneer", sprak die man. „Schrijft u maar op: een %pel kaarten en een kurkentrekker". j, „Het spijt me wel, maar ik kan geen enkele van uw anecdoten gebruiken", sprak de hoofdredacteur. „Maar u hebt toch om eein paar er van gelachen?" merkte die teleurgestelde humorist op. „Jawel," gaf de ander toe, „doch dat was maar om u een beetje op te vroo- lijken terwijl u zat te wachten." „Een groote, gezonde, zware kerel zoo- als jij moest je schamen om iemand om geld te vragen", sprak de heer. „Dat weet ik wel", antwoordde deland- looper; „maar ik vraag er altijd eerst be leefd om, voordat ik iemand op zijn hoofd timmer en hem zijn geld afneem". De heer Staverman (V.-D.) zegt, als arts met Idem steun aan het schoolartsen wezen en de zuigelingenbeschermmg te moeten aanbevelen. De heer Laernoes (A.-R.) bepleit in zake het verkeer overleg met die Kamers van Koophandel. De heer Van Dusseldorp (C.-H.) wil als lid der Ged. Staten niet in hun sa menstelling treden. Wat betreft de rechts positie, willen Ged. Staten de rijksrege ling nog een jaar afwachten, en als zij er dan nog niet is. met voorstellen komen. Zij staan sympathiek tegenover school artsen, enz.; het gaat er alleen om, of de provincie niet te ver gaat als zij zich daarmede ook weer bemoeit. Wat betreft de inrichting der begroeiing, zegt spreker, dat het doen van buitengewone uitgaven uit gewone inkomsten soms voordèeliger is voor d'e provincie. In de middagvergadering waren nog slechts 24 leden van de 42 aanwezig. Bij de replieken trekt d: heer^ Wallen zijn motie inzake dè rechtspositie in, en dit doet ook de 'heer De Paauw met zijn mo tie inzake dè Zeeuwsch-Vlaamsche water leiding. De vrijz.-dem. hadden reeds op verzoek van den voorzitter, goedgevonden hun motie inzake een verkeerscommissae in handen van Ged. Staten te stellen om advies. Bij de artikelsgewijze behandeling der begrooting wordt alleen gesproken over de boo'diensten, waarbij kan worden me degedeeld, dat de dienst Hoedekenskerke Hansweert waarschijnlijk reeds met 1 October wordt stop gezet, maar dat op heffing van de lijn VlissingenNeuzeiti te gek zou zijn om alleen te ioopen, daar dan de Zeeuwsch-Vlaamsche tram wellioh. f50.000 voor dubbel spoor zou moeten hebben. Inzake heit verleenen van vrij kaarten aan dè leden der Staten werd met 15 tegen 9 stemmen een daartoe strekkend voorstel van dèn heer De Paauw aangeno men, nadat met 17 tegen 7 stemmen een amendement was verworpen van den heer Kodde, om die kaarten niet op Zondag geldig te doen zijn. Na nog enkele opmerkingen werd de be groeting vastgesteld op een eindcijfer van f 1.940.269 en een post onvoorzien van f27.531. De opcenten op dè rijksbelastingen wer den als volgt vastgesteld: 50 op de grond belasting (ongebouwd' en gebouwd) en' op de personeele belasting en 20 op de ver mogens- en dè inkomstenbelastingen. Hierna werd de zomerzitting door den voorzitter in naam dier Koningin gesloten. De Ferry-boot. „De Ferry-boot „Koningin Wi'hel- mojia" voor dèn dienst op Breskens, is thans te Vlissingen gearriveerd en zou dezer dagen in dienst worden gesteld. Evenwel bleek op den tocht van Rot terdam naar Vlissingen, da' die bestuur baarheid te wenschen overliet. Naai" verluidt, moeten nog belangrij ke veranderingen aangebracht worden ten einde dit euvel op te heffen en is de da tum van indienstste'Jing weder voor eeini:- gen tijd verschoven". De boottocht, d:ie Zaterdag zou plaats hebben en waartoe verschillende autori teiten waren uitgenood!gd is tot nader b: richt uitgesteld. OVERZICHT. Russische petroleum. De Amerikaan Ivy Lee, de met de New-Yorker Standard Oil Company, met de Rockefelier-grocp en een aantal an dere groote Amerikaans che ondernemin gen in nauwe relatie staat, is onlangs van een reis naar Rusland teruggekeerd hn Amerika. Hij heeft na zajn terugkeer een schrijven gericht aan de leidende per sonen van verschillende groote ondertne- miingen en daarin een pleidooi geleverd voor het aanknoopen van 'ntensieve han delsbetrekkingen met Rusland. Hij is van rneening, dat door het aanknoopen en zoo intensief mogelijk maken van die betrek kingen Rusland van het bolsjewisme ge nezen kan worden, zoodat dan het waag stuk van een eventueele erkenn ing van dè Sovjet-regeering hee'emaal niet meer aan dè orde behoeft te komen, Lee heeft dit schrijven ook gericht aan dè Centrale Handels-kamer in Washington en deze centrale voorgesteld' een bureau in Mos- cou te stichten, dat zou werken in de richting van het aanknoopen van handels betrekkingen tusschen Rusland en Amerika, De voorzitten' van dè handels-centrale, de heer Pier son, die tevens directeur is van een van dè grootste banken in Ame- ika, heeft als zijn rneening te kennen gegeven, dat een aannemen van Lee's voorstel zeer schadelijk zou wezen. De Russische handel toch staat onder de autocratische controle, van een kleine min derheid. En aangezien de Amerikaansche regeering dè erkenning van de Russische regeering heeft geweigerd, zou ingaan op het voorstel van Lee beteekenen dat de vertegenwoordigers van Iden Amerikaan- schen handel de Amerikaansche auto riteiten zouden desavoueeren. De Cen trale Hamdeiskamer moet de inzichten van de Amerikaansche regeering officieel steu nen en zij zou het betreuren, wanneer om materieel© voordeielen de Sovjet-regeering erkend zou worden, een regeering, die door haar daden bewezen heeft, dat zij onbetrouwbaar is, die de eigendommen van anderen naar eigen goeddunken oon- fiskeert .en met dè rechten van het indi vidu geen rekening houdt. Piierson ge looft niet, dat het mogelijk zal wezen het Russische volk door m'ddei van handels betrekkingen tot normale toesitanden te brengen, zoolang het onder controle staat van een onoprechte en tyranmieke min derheid. Men zal in Amerika zeker niet over het hoofd z:en, welke onaangename ge volgen andere landen hebben gehad door het in relatie treden met Rusland, men zal zeker ook niet uit het oog verlie zen, dat de winst, die d© Sovjet-regee- iog zal maken uit een of andere han delsovereenkomst gebruikt zal worden voor politieke propaganda, die gericht is te- i de landen, waarmede diezelfde re geering zoogenaamd vriendschappelijke be trekkingen onderhoudt. Iintusschen is de zaak, mede door de briefwisseling tusschen Lee en Pierson, Amerika een kwestie geworden die de algemeene belangstelling heeft. 'Uit Was hington wordt gemeld, dat in de eerst komende dagen belangrijke besprekingen zullen plaats vinden tusschen de Stan dard Oil-groepen en de regeering. De New-Yorker Standard Oil-groep heeft een vrij grooten voorsprong behaald' en de New-Yersey-groep werkt nu met de Royal Shell-groep samen, terwijl het Roc kefeller-concern in dè brandende kwestie een dubbele rol speelt. Terwijl dat con cern door Ide New-Yersey Standard Pil- groep uit moreele en practische over weging een aanknoopen van betrekkingen met Sovjet-Rusland afwijst, laat zij door de New-Yorker Standard Oil-groep en dè Vacuum Oil Co. d'e betrekkingen propageeren. „De Iswestia", het bekende Russische blad, heeft dat openlijk ver teld, er op wijzende dat de New-Yersey groep, de grootste organisatie in het Roc kefeller-concern met (die Royal Dutdh- groep samenwerkt en dat het getracht heeft dè controle over de Russische petroleum- produefcie -te krijgen. Toen dat mislukte, zijn beide groepen een soort 'boycot tegen die Russische petroleum begonnen; zij zijn overeengekomen geen andere voorwaar den eventueel van Rusland aan te nemen dan die zij te samen bedongen hadden voor het verkrijgen van dè door lnew ge wen schte controle. Kantoor Groote Markt 21. Telefoon 74 (2 lijnen) De strijd' is in vollen gang en alle betrokkenen zijn er op uit zoo groot mogelijke voordeden te behaion. Hoe zich daarbij tenslotte de verschillende Amerikaansche groepen gedragen zullen, is nu dè ruzie tusschen voor- en tegen standers van het verkrijgen van betrekk.il- gen met Rusland' een zoo openlijke kwes tie is geworden, een vraag geworden van zeer groote beteekenis. En een kwestie van niet minder belang is hoe ten slobbe Rusland' zich zaL houden in den strijd tusschen Amerika en Engeland. Onge twijfeld zal de politiek van Moscou er op gericht zijn Engeland zoo scherp mo gelijk te antwoorden op de door Londen tegen Rusland aangenomen houding lefri dè Engelsche markt zooveel mogelijk te vermijden. Wat natuurlijk Amer.ka ten goede zal komen. Na de onlusten te Weenen. In dè Weensche bladen en ook in politieke kringen wordt geconstateerd, dat het debat in het Oostenrijksche parle ment gedurende de laatste twee dagen de hartstochten tot bedaren heeft gebracht cn een gunstige, verzoenende uitwerking heeft gehad. Vooral de rede van de (Jiri s tel ijk- s o ciale afgevaardigden Gürther en Drexel, zoomede die van den socia list Resiner hebben nut gesticht. De hoofdmoeilijkhe'd blijft nog de stichting der Weensche „gemeentewacht' die bijna 2.000.000 schilling per jaar zal kosten en die door de stad Weenen van wapenen moet worden voorzien. De Volkspartij (middenstanders) heeft een resolutie gepubliceerd, waarin erop wordt aangedrongen dat in de onmisbare bedrijven elke slaking voortaan verboden zal zijn. Voorts moet er een wet komen de regelt dat vergoeding wordt gegeven voor dè schade geleden als gevolg van troe belen. Ten slotte zou indien de „ge- meentewacht" van Weenen gehandhaafd blijft het parlement van Weernen moe ten worden overgebracht naar een pro vinciestad. Een X-s t r a a 1 o n d e r z o e k e r gestorven. Drie maanden na de ontdekking van de X-stralen door Roentgen begon dr, Taylor te Peterborough zijn proef nemin gen met die stralen. Thans, na dertig jaar, is hij aan „X-straal-kanker" bezweken. Eerst verloor hij drie vingers van de lin ker hand, daarna een van de rechter hand, maar de huidaandoening verbreidde zich gestadig verder. Verleden jaar legde hij zijn betrekking van geneesheer aan de infirmerie te Pe terborough neer, waaraan hij 45 jaar lang verbonden was geweest. U:t een openbare inzameling is hem toen een chèque van 700 pond' sterling aangeboden. Taylor is 66 jaar oud geworden. (Xn weer en windhoos. Tijdens het zware onweer dat Woens dag boven Tweate woedde, sloeg de blik sem in de kapitale boerderij van dhr Schotman. Ze brandde geheel af. Niets werd gered. In tal van plaatsen sloeg de bliksem in de electrische geleiding, zoodat hier en daar de lichtvoorziening werd gestoord. De hagel richtte groote schade aan de gewassen aan. Langs de grens op korten afstand van Enschede heeft een windhoos ge woed. In Gronau, in het hartje der stad, is groote schade aangericht. Boomen werden ontworteld. Vele ruiten werden ingedrukt, pannen van de daken gerukt. Boven Deutz en Hamburg heeft ook een langdurig onweer gewoed, gepaard met zwaren hagelslag. De schade is groot. Te Budel (N.-Br.) sloeg de bliksem in een korenmijt en doodde den daarachter schuilenden 30-jarigen ongehuwden land bouwer A. S. Vliegongeluk. Op het vliegterrein op de Molenheide is het militair instructievliegtuig S IV uit Soesterberg van een hoogte van 35 M. omlaag gestort De beide inzittenden wer den gewond. De sergeant Iladstake be kwam een beenfractuur, de leerling vlie ger korp. Posthumus bekwam ernstige in wendige kneuzingen en een hoofdwonde Beiden werden naar het hospitaal te Breda vervoerd. Van een avontuurlijk meisje De bedendaagsche mode in de haar dracht maakt het den dienaren der wet in de uitoefening van hun ambt niet gemakkelijker, Dit ondervonden Dinsdag j.l. politiemannen aan de grens te Nispen onder Roosendaal Bij het nazien van de papieren van een als handwerker in blauw pak gekleed persoon kwam door een kleine slordigheid aan den hals een fijn bewerkt kantwerkje te voorschijn. De handhavers van de wet bekeken den vreemdeling wat scherper en kregen wantrouwen Marechaussees geleiden „hem" naar Roosendaal, waar men bleek te doen te hebben met een 18-jarig meisje uit Den Haag, dat, in linnen werkmanspak gestoken, het ouderlijke huis was ont- loopen en een avontuurlijke reis naar Parijs dacht te maken. Zij is naar Den Haag terug geleid. Hij gaf den doorslag. Welk een geweldige invloed de be lastingaanslag van één enkel ingezetene op den finaucieelen toestand eener ge meente kan hebben, is gebleken in's Hee- renbergh. Daar moest de Raad de gem. begrooting 1927 wijzigen in verband met de forensenaanslag van den heer Van rleek, die het bekende kasteel Bergh be woont. De Kroon heeft dezen aanslag vernietigd en nu zal de gemeente pl m f75.000 terug moeten storten aan het Kijk. De heer Loefs zei, „door het besluit van de Kroon zijn onze financiën in een wantoestand gekomen". We moeten terug geven, maar waar niet is, kan. men niet geven. We hebben verleden keer het percentage der Inkomstenbelasting ver laagd, we zullen wel weer verhoogen moeten, noodgedwongen. De voorzitter dacht aan bezuiniging en als rekverband een kasgeldleenin* tiet perspectief is niet slecht. Men moet maar doen wat Ged Staten ons aanraden en de inkomstenbelasting brengen van t pet. op 5 pet. Nadat er heel wat geredeneerd was, stelde de heer Loefs voor, het percentage Gemeentelijke Inkomstenbelasting te bren gen op 7. Het voorstel om het percentage der gem, inkomstenbelasting te brengen van 4 op 5 pet., wordt aangenomen met 9 tegen 5 stemmen, Loefs onthouding en een voorstel Parent, om de opcenten der Vermogensbelasting te brengen van 50 op 100, verworpen, evenals het voorstel loefs, om 7 pet. Gem. Ink. belasting te heffen. Bedrijfsongeval. Tijdens het in vollen gang zijnde be. drijf van de N.V. lieuver's Houtzagerij, kuiperij en kistenfabriek te Oss, sloeg plotseling met donderend geraas het 4 M. in doorsnee metende en ongeveer 8000 K.G, zware vliegwiel in ettelijke stukken door het dak der machine kamer. Zware ijzeren balken werden uit den muur ge. rukt en verbogen. Tientallen K.G. zware stukken werden links en rechls verspreid Een der stukken vloog de woning van de familie Rijkersma, gelegen nabij de fabriek in de Karmelietenstraat binnen. Het stuk sloeg door het dak en den zolder en vloer in den grond op nog een M van een wieg, waarin een kind lag te slapen. Wonder boven wonder bleef het kind ongedeerd Een ander stuk trof de op ongeveer 300 M. afstand gelegen tramrails zoodanig, dat de rail afbrak en totaal verbogen werd. Dakpannen en stukken hout liggen honderden meters ver. De machinist keerde van het stookhuis terug en had den toegang tot de machine kamer gesloten, loen het ongeval plaats vond. Van de overige in de machinekamer aanwezig zijnde machines, is wonder ge noeg niets beschadigd. Omtrent de oorzaak van het uit elkaar slaan van het vliegwiel is nog niets met zekerheid te zeggen. WATERGETIJEN VOOR WEMELDINGE. Amnterdamsche tijd. Dagen, 30 Juli 31 1 Aug. Hoogwater Laagwater Vrm. Nam Vrm. Nam. 4.. 17 4.34 9.4S 10.13 4.53 5.13 10.25 10.51 5.29 5.47 11.01 11.26 6.05 6.19 11.34 6.36 6.51 0.00 0.07 7.10 7.23 0.34 0.44 7.48 7 59 1.12 1.25 VEILINGSVEREENIGING E.M.M. TE KRABBENDIjKE. Veiling van 27 Juli 1927. Madelemen f9 a f22 per 100 K.G. VEILINGSVEREENIGING K.B.O. TE KAPELLE. Groote veiling van 27 Juli 1927. Zwarte bessen f 27,d0, Duitsdhe zure bessen f 17,90 a f 18,50, bede per 100 K.G. Kleine \eiling. Witte bessen f 15 a f 18, Vleesdtókersen f25 a f30, Zwarte Blance f26 a f29, Zure Morellen f 30, Klerken f 35 a f 56, Eierk rieken f 26 a f 39, Madeleinen f 16 q f45, Aardbeien f 16 a f26, Frambozen f 23 a f27, Perfectiboiomein f 35 a f 45, Oranje pruimen f27 a f38, Tomaten f20 a f21, Aardappels f4 a f8, Oomsk.n- deren f28 a f31, Prince pruimen f26, Okkelanen f 36, Loga bessen f 25, Gele boonen f31, Kruisbessen fll a f 13, Jan Baasjes f 15, Wijnpruimen f 16, Dop erwten f 17, Sjalotten f4, alles per 100 K.G., Perziken f6 a f 12, Augurken f 0,31 a f 0,33, Snijboonen f0,66, Eieren f6,10, alles per 100 stuiks. Kleine veiling van 28 Juli 1927. Roode bessen f 16 a f20, Klerken f 33 a f 57, Eierkrieken f 28 a f 38, Dub bele Eierkriekem f31 a f40, Vlee^cbker sen f24 a f26, Zwarte Blance f 14 a f 17, Oranje pruimen f 18 a f32, Made- leinen f 18 a f26, Oomsk'nderen f 18 a 128, alles per 100 K.G. VEILINGSVEREENIGING ZUID-BEVELAND TE GOES. Groote veiling van 27 Juli 1927. (Roodè bessen f 17,20' a f 18,60 per 100 K.G. Kleine veiling. Roode bessen f 16 a f 17, Witte bes sen f 10, Peren: Westfries f6 a f 12, Appels: Madeleinen f 10 a f 16, Kersen: Zure Morellen f24, Klerken f32, Prui men: Vroege Oranjes f24 a f26, Pr.nee Pruimen f20 a f23, Okkelanen f25 a f27, Engelsche Krozen f25, Kouwelijnen fll, Afval pruimen f 5, Groene boonen f 18 a f47, Aardappelen f4,20 a f7, Sjalotten f 1, alles per 100 K.G., Bloem kool f5 a f9, Roodè kool f 13, Meloe nen f41, alles per 100 stuks, Uien f3,80, per 100 bos, Eenden f0,35 per stuk. Groote veiling van 28 Juli 1927. Roodè bessen f 17,50 a f 18,20 per 100 K.G. Kleine veiling. Kruisbessen f6 a f 14, Rooide bessen f 14 a f23, Zwarte bessen f28, Frambo zen f24 a f26, Kersen: Klerken f34 a f 56, Vleeschkersen f 23, Zure Morellen f25 a f31, Zwarte Blance f23, Eier krieken f 40, PruimenVroege Oranje s f 28 a f 40, Engelsche Krozen f 30 a f41, Okkelanen f 16 a f32, Marbelanetn f9 a f 16, Prince pruimen f 18 a f26, Kouwelijnen f 13 a f25, Diverse pruimen f 14 a f 16, Afval pruimen f5 a f 16, Peren: Oomskinderen f21 a f36, West fries f 14 a f20, Janbaasperen f 16, Dirk jes f 12, Keizerinnen f9 a f 13, Roodè Suikerijen f 12, Groninger Bergamotten f 4 a f9, Zomerlouwtjes f 13, Afval pe ren f4 a f 16, Appels: Madeleinen f 13 a f25, Perzik Roode Zomerappels f26, Zoete St. Janappels f9 a f 19, Diversen: Tomaten f24, Snijboonen f32, Gele boon tjes f 16 a f 18, Groene boontjes f 13 a f 52, Zilveruien f 2,30 a f 3,70, Sja lotten f 1,40, Aardappelen (groote) f3 a f5,90, Aardappels (poters) f3,10, al les per 100 K.G., Bloemkool f 11 a f23, Roode kool f6 a f 13, Komkommers f 5 a f 8, Meloenen f 41 a f 54, alles per 100 stuks, Eenden f 0,41 a f0,46 pea* stuk. LICHT OP. Zaterdag 30 Juli Zondag 31 Juli 1 Augustus 9.25 uur 9.23 uur 9.21 iu(ur 445ste STAATSLOTERIJ. Ie 'klasse 3e lijst Trekking 27 Juli. f20000: 12144 f 2000: 1472 f 1000: 3622 f 400: 15724 f 200: 16683 i f 100: 11753 15729 17786 19731 le klasse 4e lijst Trekking 28 Juli, f 1000: 10352 11637 f 400: 5296 f 200: 2393 2461 f 100: 13729 MARKTBERICHT. Middelburg. 28 Juli 1928. Boter f 1,part. prijs f 1,10. Kipeieren f 6,part. prijs f 7, Eendeieren f6,—,. part. prijs f7,

Goessche Courant | 1927 | | pagina bijlage 2