ér je Wantte iWn" GOESGHG COURAHT BALLONNEN-RECLAME. BIJVOEGSEL ProVincienieuWs VAN DE VAN VRIJDAG 29 JULI 1927. Provinciale Staten van Zeeland. In de Dinsdagmorgen gehouden ver gadering kwam allereerst aan de orde die motie dier Vrijz. Dem. inzake wijzi ging dea' Prov. wet. De 'heer Adiriaamse verdedigde namens de fractie dieze motie. Het lijikt wel of men de Prov. Staten wil terugbrengen tot een college, dat esn enikele keer bijeen mag komen om over een subs.die of iets dergelijks te beslissen. Het gaat er om d'e Staten macht te ontnemen en daar tegen komt alom in die lands verzet. Hei moet hier zijn een strijd om zelfbehoud der Prov. Staten; om tiet recht van in terpellatie. De wet had oorspronkelijk juist de bedoeling meer openbaarheid te brengen en de geheimzinnige behandeling alleen door Ged. Staten tegen le gaan, En dit geldt in dezen- tijd nog veel meer met algemeen kiesrecht enz. De Stalen moeten voelen geien staatsambtenaren te zijn, al hebben zij hun van boven af op gelegde werken te verrichten, maar ver tegenw oordigers gekozen door de Prov Stalen. Wordt de weiswijziging aangeno men, dan behoeven Ged'. Staten zich van vragen niets meer aan te trekken. De heer Onderdijk (S.D.A.P.) onder steunt de motie. De heer Kodde (St. Geref.) meent dat de meeste leden geen tijd hadden over die motie na te denken en de gevolgen er van te overwegen. Spa*, durft zijn stem er niet aan te geven. De heer van Dusse.dorp (C.-H.) voert het woord nameijs Ged. Staten en meent ook dat de tijd van bestudfeemg te kort is. Spr. meent dat de voorgestelde wets wijziging een gevolg is van de wijziging van art. 146 der Grondwet. De heer v. d. Wart (C.-H.) meent, dat de beslissing over de motie gerust tot het najaar kan wachten, waarbij de beer van 't Hof (A.-R.) zich aansluit, waar na de heer Adriaanse zich daarbij neer legt en de motie ter fine van advies air handen van Ged. Staten wordt gesteld. De electriciteit. Hierna wordt de behandeling van de zaken der P.Z.E.lVi. voortgezet, d e Maan dagmiddag waren afgebroken, voortgezet, en wel door Mr. Dueleman (A.-Rj na- mees Ged. Staten. Spr. vergeleek de or.- tóek als bij het gereed maken van spij zen, maar men moet wachten tot de kok gereed is. Het is juist dat de kwestie van de M.A.B.E.G.-gasfabrieken moet worden opgelost en alles wordt dan ook gedaan om dit te bereiken. Het rapport van Goes is binnen en gestold in handen van de fin, commissae. De wieg voor een oplossing is volstrekt nog niet sneden. De eiectrificabie moet econo misch plaats hebben, en men moet wach ten op bepaalde voorstellen, die spr. te gen de najaarsvergadering verwacht; voor Goes mag zeker niet langer worden draaid. De rentabditeitsbereikening moei uitmaken of het platteland van Schou wen is te electrifaceeren zonder Zieriik- zee, dat medewerking weigerde. Evenals 'fholen heeft het moeilijkheden met het gasbedrijf. Bij de overname der netten, blijft het belang van de gemeenten toch groot, en het doel is de gemeenten af te helpen van de administratie, waarmede zelfs heel goede gemeente-ontvangers last hebben. Elk geval van overname zal afzonderlijk onderzocht worden. Spr. erkent, dat des kundige voorlichting soms gewenscht is en ook wel gevraagd, maar een vast ad viseur zou te dupr worden. Inzake de rechtspositie verzekert spr. dat Ged. Sta ten alles zullen doen een regeling te tref fen, bijv. door een scheidsgerecht waarin ook vertegenwoordigers der ambtenaren. Met de P.N.E.M. woitdt nog onderhan deld over goedkooper nachttar.even en sper-uren, andiers is men vrijwel tot over eenstemming gekomen. Het ligt aan de Staten, dat niet tijdig de centrales te Vlissingen en Neuzen zijn overgenomen. Spr. berekent ten slotte, dat niet f 622.000 doch f 500.000 verlies is geleden in Z. Vlaanderen en wijst er od, dat in het eerste half jaar 1927 f 10.000 meer aan stroom werd geleverd dan in de eerste helft van 1926, terwijl zich al meer en meer indiistriën aansluiten. Verschillende heeren repliceeren nog, waarbij de heer Welieman, vertrouwen stellende in de toezegging van den heer Dieleman de motie inzake de rechtspo sitie der ambtenaren en arbeiders der P.Z.E.M. intrekt. De mededeelimgen over den stand der zaken bij de P.Z.E.M. worden ten slotte voor kennisgeving aangenomen en over het voorstel om f 500.000 beschikbaar te stellen voor overname van plaatselijke met ten in Z.-Vla anderen staken de stemmen, n.l. 19 voor en 19 tegen. Vóór stemden de 6 leden van Ged. Staten en de heeren Erasmus, van Dix- VAN HET KAGERMEER. OVERZICHT VAN DE FLASSEN WAAR TAL VAN JACHi'EN HET WATER DOORKLIEVEN. hoorn en Reilingh van de V.-B.; v. Waes- berghe, Stieger, Boonman, Dumoleijn en Hendrik se van de R.-K.; Sonke en Laer noes van de A.-R. en de 3 St. Geref. Tegen 5 S.D.A.P.; 4 V.-D.; 2 V.-B.; 2 A.-R. en 1 R.-K. 'Het wegen plan. In de vergadering van Dinsdagmiddag kwam aan de orde het voorstel inzake het wegenplan, waarbij dfe heer Welie man hulde bracht aan Ged. Staten voor het vrij goede plan, dat zij hebben voor gelegd. Spr. meent, dat het rijksplan pri mair, het provinciaal plan secundair is. Er zijn nog enkele wenschen uit verschil lende deelen van Zeeland en alles moei gedaan worden om die deelen zooveel mogelijk één te doen zijn. Men moet er het rijk op wijzen, wat Zeeland reeds gedaan heeft voor de wegen en wat het daar reeds aan ten koste beeft gelegd. Een tweede rijks toegangsweg naar Zee land en wel naar Zierikzee over St. Phi lip siand moet er komen. Ais men maar de belasting-opbrengst kijkt, meent spr, d:at het duidelijk is, dat Zeeland minder opbrengt dan de provincies, waarin die groote steden liggen. Men moet den mi nister nog op een en ander wijzen, die toch gezegd heeft, nog eene wijziging in het rijksplan te overwegen. De heer Mes (R.-K.) pleit voor het opnemen van dan bes taanden weg Mid delburgVlissingen in het rijksplan. De heer de Pauw (S.D.A.P.) heeft tegen dit voorloopig plan bezwaar omdat het wel definitief zal worden, ld ij wal het aanhouden zoo noodg tot een bui tengewone vergadering. Hij wijst er op, dat BreskensHoofdplaatBiervliet hee- lemaal vergeten is. Spr. vraagt hoe het bij nieuwen aanleg zal gaan bij onwillige eigenaren van perceelen. De heer Wallien (C.-H.) is ook voor uitstel, te moer daar er nog adressen uit Z.-Vlaanderen zijn, die naarr Ged. Staten moeten om advies. Ook spr. meent als de heer Welieman, dat de weg Zie rikzeeZijpeSteenbergen rijksweg mee zijn en ook de verbindingsweg lusschen Oostelijk- en Wet.eiijk Z.Vlaanderen, waarvoor het rijk n.b. 75 °/o der aanleg- kosten betaalde. De heer Kodde (St. Geref.) is ook voor uitstel en meent dat op den duur alle wegen rijks of provinciaal moeten zijin. Toch is het goed dat Ged. Staten de wenschen der Slaten-leden hoonen. De heer vain Dixhoom (V.-B.) pleit voor opname in het rijksplan van dén weg AxelDrie SchouwenRocdesiuis, die een hoofdverbinding met België vormt en die in zeer slechten toestand verkeert. De heer Erasmus stelt een motie voor om bij de regeering aan te dringen den verbindingsweg in Z.Vlaanderen rijks weg te maken en wijst op de wenschenjk- heid den weg BreskensHoofdplaat Biervliet in het wegenplan op te nemen. Ook wijst hij op den slechten toestand van den weg AardenburgSt. Kruis. De heer Koster (C.-H.) pleit ook voor een weg Drie SchouwenRoode- sluis. De heer van Oeveren (V.-B.) meent, dat het rijk voor den weg Zierikzee Steenbergen ook het veer ZijpeAnna Jacobapoldèr over moet nemen. De heer Laernoes (A.-R.) blijkt een groot voorstander te zijn van den nieu wen weg NieuwlandVlissingen, die het rijk zal aanleggen, zulks in het belang van het snelverkeer. Verschillende heeren uilen nog wen schen, waarop dé heer Walleen eene mo tie indient om aan te dringen in het rijksplan op te nemen de wegen Schoon- dijkeIJzendijkePontebrugDriekwart (verbindingsweg); AxelDrie Sdhouwen- Roodesluis en ZijpeBrabantsche grens. De heer v. d. Weijde (V.-B.) zegt na mens Ged'. Staten, dat er neet veel kans is het rijksplan uitgebreid te krijgen, het prov. plan is voorloopig. Tegen uitstel is geen bezwaar al kan men niet aan alle wenschen voldoen. Ged. Staten ne men dé moties Erasmus en Wallien over. Aldus werd besloten. Het voorstel om aan te houden een verzoek van de gemeentebesturen van Westkapelie, Zoutelande, Biggejkerko en Koudèkerke tot verbetering van een weg door die gemeenten, werd aangenomen, nadat mevr. Bergsma (V.-D.) had aan gedrongen op een nieuwen weg naar Vlis singen langs de duinen. Nadat enkele leden er bezwaar tegen gemaakt hadden, dat Ged. Staten door voor den weg ZierikzeeBrouwershaven een hooger bedrag dan aanvankelijk was toegestaan, voor te stellen, van den regel zijn afgeweken, werd dit voorstel aange nomen met 32 tegen 5 stemmen, die der Vrijz. Dem. en den heer Dumoleijn (R.K) Ged. Staten hadden voorgesteld af te wijzen het verzoek van de vereeniigimg Rijwielpad Walcheren om f 500 subsidie voor herstel van het rijwielpad van Zou telande naar Vlissingen» De heer Laernoes (A.-R.) stelde voor wel f500 te verieemen en vond hierbij steun van mevr. Bergsma (V.-D.) en dé heeren Kodde (St. Geref.), terwijl na mens Ged. Staten de heer v. d. Putte er op wees, dat men reeds eerder sub sidie voor een rijwielpad ai wees. De heer i-aernoes wees er op, dat heit hier geldt steun aan een krachtig particulier initia tief, o.a. zijn vele arbeiders hd van de vereemiging. Verder wees o.a. de heer Sta verman (V.-D.) op het groote gevaar op den weg voor wielrijders. Het voor stel Laernoes om de f 500 wel te geven, werd aangenomen met 28 tegen 8 stemmen. Het voorstel van Ged. Staten om aan den A.N.W.B. voor de jaren 1927 1930 een maximum van f 2300 of f 7,70 per te plaatsen gemeentenaambord toe te ken nen, ondervond bestrijding van de heeren van 't Hof (A.-R.), Catshoek (S.D.A. P.) en Kodde (St. Geref.), die de bor den als een luxe beschouwden, doch de heeren Adriaanse (V.-D.), Wallien (C.- H.) en Sta verman (V.-D.) verdedigden de uitgaaf, evenals de heer van Rompu het namens Ged. Staten deed. Het voorstel werd' met 30 tegen 6 stemmen aangenomen. Z. h. s. werd aangenomen het voorstel tot afwijzing van het verzoek om subsidie van het bestuur der Centrale vereeniging, ter behartiging van de maatschappelijke belangen van zenuw-zielszieken en ook dat van het Centraal Archief- en Inlichtin genbureau inzake Maatschappelijke Hulp betoon voor Nederland, om subsidie. Het voorstel om voor de jaren 1928- 1930 weer een cnediet te openen van f 3000 voor dé vereeniging tot; verbetering van het Rundvee in Zeeland werd z. h, s. aangenomen na eenage bestrijding en nadat met 22 tegen 13 stemmen een voorstel was verworpen om dit maar voor een jaarv te verleenen. Ook het voorstel om aan de Zeeuw- sche Landbouwmaatschappij voor de ja ren 1928 en 1929 een credièt te verlee nen van f2500 voor aanmoediging der paardenfokkerij ondervond bestrijding o.a. op grond, dat men de uitgeloofde medail les te duur voind, doch een voorstel om er f 1500 van te maken, werd verworpen met 28 tegen 10 stemmen. Z. h. s. werd daarna het voorstel van Ged. Staten aan genomen. Nog werd aangenomen het voorstelom over 1927 een subsidie van f 100 te ver leenen aan de Vereeniging tot verbete ring van het Schapenras in Zeeland. Hierna werd de vergadering verdaagd tot Woensdagmorgen 10 uur. In de Woensdagmorgen voortgezette vergadering waren 35 leden aanwezig. Afwezig waren de heeren Kakebeeke, v. Oeveren, Brandsma, Die Ridder, Vo gelaar, Dumoleijn en Timmerman. De voorzitter deelt melde, dat Ged. Staten hun voorstel hebben terug genomen in zake de overname der electrische netten in Zeeuwsch Vlaandéren en in een vol gende vergadering daarover nadere voor stellen willen doen. Op een vraag van den heer Wallien, zegt dé voorzitter, dat tot dan geen netten zullen worden overgenomen. Westerschei de-dienst. Aan dc orde is het voorstel om ten be hoeve van den stoombootd.enst op de Wes ter-Schelde bij 1de nieuwe aanlegplaats te Breskens dé nabije dienstlokalen te doen slechten, te Vlissingen een nieuwe ponton voor dé bestaande booten te doen bou wen, aldaar een nieuwe steenkolenberg- plaats met toebehooren en een olieberg Gedurende de maand Augustus ontvangt U bij aankoop van 4 pakjes bij Uw winkelier een prachtigen BALLON. ZEGT HET VOORT i ZEGT HET VOORT i plaats te doen maken en die weegbrug bij d'e aanlegplaats te Vlissingen te doen plaat sen. De heer Onderdijk drong aan op vroe gere inzending van dergelijke ingrijpende voorstellen, opdat de leden zich persoon lijk kunnen overtuigen. De heer v. Dixhoorn vraagt of ook rij wielen in de loods opgeborgen zullen wor den, dat zou in het nadeel der nering doenden zijn. De heer Overhoff zegt, dat al deze uitgaven een gevolg zijn van d'e aanschaf- ifng der ferryboot. De heer Van Rompu zegt, dat men eerst moet weten, wat de Rijkswaterstaat zou uitvoeren en wat niet, alvorens voor stellen te kunnen doen. De bergplaatsen zijn allen ingericht voor goederen die verzonden moeten worden. Blijkt dat het personeel ook rijwcelen in bewaring neemt, wil hij er tegen op komen. Het voorstel wordt dz.h.s. aangenomen. De Zwaaiplaats en het haven- kanaal te Zierikzee. Bij het voorstel inzake het overnemen van het baggerwerk in de Zwaaiplaats en het havenkanaal te Zierikzee, werden door den heer Van 't Hof opmerkingen gemaakt inzake het wegruimen van raggen in die haven, diie z.i. niet door een zandzuiger of baggermolen weg zullen wonden ge kregen. De heer v. Rompu zegt, dat de haven van Zierikzee erg aanslipt. Het voorstel wordt z.h.s. aangenomen. Z.h.s. worden aangenomen de voorstel len tot vaststelling dér rekening over 1925 en wijziging der begrootingen 1926 en 1927. Begrooting 192 8. Bij de algemeene beschouwingen over de begrooting 1928, zeide de heer Wal lien, dat alleen Zeeland aan de grens van zijne belasting is, en zuinigheid is noodig, door niet steeds meer geld voor de elec triciteit te geven; de tekorten op de boot diens ten zoo klein mogelijk te doen zijn; de kosten der bemoeiingen mogen vooral op gezondheids terrein niet vermeerderen. Een betere regeling is noodig voor de sa menstelling der afdeelingsverslagen. Spr. bepleit een regeling dér rechtsposite van het personeel, men kan niet meer wachten op de rijksregeling, dit heeft nu al 3 jaar geduurd. Spr. stelt vertrouwen in Ged. Staten, maar er is een redelijk recht voor het personeel. Spr. stelt een motie in dezen geest in. De heer Onderdijk houdt een redé, waarin hij wijst op dé vooruitgang van de V.D., de S.D.A.'P. en de St. Geref. De samenstelling dér Ged. Staten is niet in overeenstemming met den uitslag der verkiezing. De minderheden, samen de helft van het aantal kiezers vertegen woordigende, zijn buitengesloten. Als er nu geen afspraak gemaakt is, don is die van 1923 zeker tot wederopzeggings toe ge weest. Spr. belooft een loyale oppositie als men erkent, dat er winst is gemaakt door de S.D.A.P. ook op het platteland. Spr. geeft ook toe dat er bezuiwigjd moet worden. Toch moet ieder voor zijn stokpaardje bij ide overheidskas terecht komen. Men moet rekening houden met een partij, die een vierde der Kamerzetels heeft. Spr. bepleit de schoolartsenkwestie. Voor paarden en rundvee gaan de subsi dies vLotter dan voor menschen. Spr. heeft #over de rechtspositie reeds meer gesproken, en dit is een ware lijdens geschiedenis. Spr. had een motie willen indienen, maar sluit zich nu aan bij die der C[hr. Hist. Over de provinciale financiën zegt spr. dat er op den gewonen dienst van 1920- 1926 een overschot was van f 16.060,71. Spr. wil bij de begrooting een overzicht over voorafgaande jaren zien overgelegd. Nog wijst spr. op dé onzekerheid van de houding van Ged. Staten inzake de eerste boot naar Breskens op Zondagmorgen, eerst niet, nu weer wel. De heer Welieman wijst er ook op, dat de V.-D. weer buiten het collegia om Ged. Staten zijn gehouden, ze draagt nu geen verantwoording, maar zal nu alle za- iken naar eigen inzicht beoordéelen. Spr. oefent critiek uit op dé wijze van samen stelling dér afdeelingsverslagen. Het re glement van orde is hier veel positiever van de Prov. Stoten dan voor Ged. Staten. Spr. uit een klacht over de late in diening der voorstellen door Ged. Staten en behandelt daarna de Zeeuwsch-Vlaam- sche waterleiding. Helaas is er wantrou wen gewekt en spr. zegt, doet zoo weinitg mogelijk achter dé coulissen. Spr. juicht d'e totstandkoming der Z.-Bevel. locaal- spoor toe. Spr. merkt echter op, dat de .aansluiting van déze dienstregeling met de bootdiensten, te wenschen overlaat. In t algemeen constateert spr., dat de aan sluiting steeds verbeterd moet worden, en verdédigt ten slotte de reeds genoem de motie tot instelling van een verkeer s- commissie. De heer Kodde zal geen politiek be spreken, maar komt tegen overheidsbe moeiingen op het gebied van schoolartsen zuigelingenbescherminig. Men moet op dé kleintjes passen. Ten opzichte van Ged. Stoten meent spr., dat er een scheids lijn is en blijft, en die moet loopen langs de reformatie en niet als bij de coalitie, die bestaat tusschen Rome en Dordrecht. Spr. staat tegenover dé provinciale fron ten net zoo pessimistisch als 4 jaar gele den, er komt eenige lijn meer in. Als men zegt bij dé kwestie der rechtspositie; ,Hebt Uw naasten lief, gelijk U 2eive", dan zegt spreker, dat er aan vooraf gaat: „Eert God". De heer Van 't Hof (A.-R.) zegt, dat evenredige vertegenwoording niet moet worden toegepast op de bestuurscolleges. Dit bleken de vrijz.-dem. in Noord-Hol- and ook te vinden. Spreker komt er tegen no, dat de heer Welieman in de verga dering van 6 Juli deed alsof alleen bij vrijz.-dem. en soc.-dem. de democratie veilig is. Spreker waarschuwt vooral niet op een terrein te komen, dat eigenlijk bij het huisgezin behoort. De heer De Pauw (S.D.A.P.) dient namens zijn fractie een motie in, om er bij Ged. Stalen op aan te dringen, alles te doen om te voorkomen, dat de Z.- Vlaamsche waterleiding in gevaar komt. De heer Adriaanse (V.-D.) meent, dat de bootdienst NeuzenHansweert kan worden gemist met behoud van den dienst NeuzenHoedekenskerke. Hij vraagt of na de wijzigingen, die alsnog aan de nieu we ferry-boot voor dén dienst Vlissingen- Breskens zijn aangebracht, de boot de noodige veiligheid voor de passagiers geeft en waarom dé scheepvaart-inspectie niet meer gehoord is over die wijzigingen. De heer Wallien adviseert den heer De Pauw, zijn motie terug te nemen, be ter dan Üat zij zou worden verworpen.

Goessche Courant | 1927 | | pagina bijlage 1