Knagende pijnen Sanaparin-tabletten Uit den Westhoek VERHUISD van Groote Markt LANGE KERKSTRAAT 42 A.C.VAN DER REST ass. APOTHEKER. Stadsnieuws ProVinciemeuWs Eindelijk practised. Dat de lijdensweg, welke de electrifi- catiè van dè middengroep bewandelt niet alleen Jan Publiek, die grootte „men" ont stemt, hèeft men dezer dagen kunnen ver nemen tijdens de zomen-zitting der pro vinciale staten. Eigenlijk voor bet eerst is in dit college op groote schaal protest aangeteekend tegen de electrif icaie-poli- tiek der P.Z.E.M. Den leden der pro vmciale staten zijn eindelijk de practi- sche oogen open gegaan en thans hebben ze geëisöht: „Waar voor het geld". Er is in vrije bewoordingen verklaard: „Lang genoeg hebben we nu de pogingen van de P.Z.E.M. aangezien en aan daadwerke lijke resultaten hechten we niet veel ge loof meer. Laat de P.Z.E.M. zeer spoe dig bewijzen de middengroep van Zee land van electric iteit te kunnen voorzien en zoo niet, laat deze instelling de mid dengroep zelf toornen wat deze vermag", In dezen geest hebben enkele statenleden gesproken, terwijl blijkens het afdeel.ngs- verslag vele leden het geloof in de P.Z E.M. verloren hebben. Het verheugt ons ten zeerste dat na langen tijd' het gezond verstand waarheid van verdichting heeft onderscheiden, en dat men in een officieel en hoog college dén noodzaak der zakelijkheid gaat zien. Achteraf beschouwd vraagt men zich af: „Hoe ter wereld' was het mogelijk, dat de P.Z.E.M. zoovele jaren haar ab soluut on-economische taktiek kon uit spelen tegenover een aantal vertegenwoor digers van het volk, waarvan velen in het dagelijksche leven bewezen hebben knappe zakenlui te zijn. Maar dit is ziein naar het verleden, be ter is het dien blik ma-ar de toekomst te werpen. Dit doende gelooven we, dat de elec- trifieatie de grootste moeilijkheden over wonnen heeft. We staan o.i. met ver meer van dén dag, dat de P.Z.E.M. met een wanhopige beffing der handen tot de middengroep zal zeggen: „Jullie gaat boven mijn krachten, ziet liet zelf maar te redden". Deze vrijlating zal dan mede te dan ken zijn aan den raad van Goes die on langs het prachtige denkbeeld 'had een plan tot electrificatie te doen opmaken, waarmede de P.Z.E.M. tegemoet getre den kon worden. Van dit plan is dezer dagen in de vergadering der prov. staten nog getuigd, dat het „op pooten stond". In de najaarszitting zal de strijd over onze electriciteit wel gestreden wonden. Tot zoo lang geldt nog de raad: „Wachten en waken". naar De historische tentoonstelling. Om nog meerdere bezoekers der stad in de gelegenheid te stellen de histori- scdie tentoonstelling ie bezichtigen, zal dè tentoonstelling ook Maandag en Dinsdag nog geopend zijn. Men kan dan tegen verminderd entrée een en ander in oogien- schouw nemen. Betreffende de feesten melden we nog: De deelnemers aan de ringrijderij trok ken Woensdag te 1 uur met muziek van „Euterpe" (Heinkenszand) van het Sta tionsplein, onder grooten toeloop der bur gerij door de stad naar het kampterrein. De sierlijke wagemiejs, met hun in Zeeuwsch costuum gestoken bezetting, dè bont opgetuigde paarden, de grillige vlie gerfiguren, leverden een typisch schouw spel op. Zoowel op als om dè Schengewieide, werdén de verrichtingen van ruiters, rij ders en vliegeniers aandachtig gevolgd. Bij het ringrijdén in tilbury's werd de eerste prijs, de wisselbeker van de Ko ningin, door den heer P. Lindenbergb en mej. J. van Oeveren gewonnen; 2e pr. J. v. JDijke en mej. E. v. Nieuwenhuij- sen; 3e pr. M. H. van Liere en mej. C. Harinck. Matadors in het stoeltjes-rijden bleken de heeren B. Harinck Uit 's Heer Abts- kerke, P. van Hekke en P. Lindenbergb uit Wolphaartsdijk. De ringrijderij te paard werd gewon nen door J. de Jager; tweede prijs ver kreeg P. Noteboom; derde D. Linden- bergh allen uit Wolphaarlsdijk. Aan dè ringrijderij werd in beide af- deelingen resp. Idoor 10 paren en 10 per- Aan dén vlieger-wedstrijd namen 31 jongens dèel. Dank zij den slev:g:n wind, gingen dè vliegers vlot het luchtruim in en leverden een typisch gezicht op. De uitslag was als volgt: Hoogste vlieger: 1. Th. van Damme; 2. Jan Pilaar; 3. A. Schrijver; 4. J. in gewrichten en ledematen, alsmede hoofd en kiespijn worden zeer snel verdreven door ln buisjes van 75 en 4-U ct.; proefbuis i5 ct. dè Keizer; 5. F. van Dalen; 6. I. Fok- ke- 7. P. Heijnsdijk8. P. van Houte (Kloe tinge). Mooiste vlieger: 1. L. Polderman; 2. D. Wcezepoel; 3. K. Brusket. Leukste vlieger: 1. P. van Houte; 2. H. Bal; 3. J. van Loenhoud; M. den Toonder. Woensdagavond werden in „Schutters hof" de prijzen ieder kreeg wat door Dr. Folmer met een toepasselijk woordje uitgereikt. Verder hebben de ve len, ook uit den omtrek, genoten van „Euterpe's" muziek. Geslaagd. De heer A. Jacobs alhier slaagde voor de acte handenarbeid A en B. (hout, Mei en carton). Van dè openbare school voor U.L.O alhier slaagden te Breda voor bet M. U L. O.-diploma A.P. v. d. Peiji te Goes; J. dè Cowinck te Goes en H Minnaard te Wolphaartsdijk. Opbrengst collecte. De bloemendag voor het Sanlosfonds heeft Dinsdag f 172,35 opgebracht. Vaccinatie en ziekten. De heer Kersten heeft aan den minis ter van arbeid de volgjendc vragen ge teld': 1. Kan de minister mededeelen, hoe- vele gevallen van encephalitis bij kort te voren ge vaccineerdie personen zich hebben voorgedaan? 2. Hoeveel en welke gevallen van an dere ziekten zijn bekend geworden, bij welke een samenhang met een te voren verrichte vaccinatie moet aangenomen worden? 3. Wanneer en waar de bedoelde geval len zijn voorgekomen en hoeveel daarvan doodelijk verloopen zijn? 4. Uit welke koepok-inrichting an elk der gevallen de gebruikte entstof afkom stig was? 5. Zijn de bepalingen omtrent vacci natie der ter school komenldie kinderen de voornaamste bepalingen in onze wet geving ter wering der pokziekte? Zoo niet, welke bepalingen acht Uw Excellentie in dit opzicht belangrijker 6. Is het gevaar voor optreden dier pokziekte bij dè in Nederland bestaande toestanden op het gebied der volksge zondheid toch nog zoo ernstig, dat de wettelijke bepalingen omtrent de verplich te vaccinatie van ter school komende kin deren gehandhaafd moeien blijven, ook nu blijkt, dat dientengevolge doodlen vallen? 7. Is Uw Excellentie, nog afgezien van principieele gronden, om het belang an ons volk bereid': a. maatregelen te nemen tot opheff.ng van den vaccmedwang; b. zoo niet, zorg te dragen tegen de de zoo gevaarlijke entstof ?- De heer Krijger heeft aan den minis ter van arbeid de volgende vragen ge steld: 1.. Is de minister bereijd, mede te dèelen, of de Inspectie van de Volksge zondheid zich reeds bezighoudt met de in die laatste tijden, o.a. te Goes, na in enting met koepokstof, voorgekomen ziek tegevallen met en zonder doodelijken af loop 1 2. 'Is de minister bereid, mede te deelien de opvatting van dein hiervoren bedoelden Rijksdienst over het af of met bestaan van een oorzakelijk verband tus- schen dè in-entmg en de bedoelde ziekte gevallen 3. Indien mocht blijken, dal de des kundigen niet eenstemmig zijn in hun oor deel over de juistheid van die opvatting is die minister dan bereid voor een gron- onlderzoek ter zake onverwijld een commissie in te stellen? Indien een oorzakelijk verband moet worden vastgesteld, waarschijnlijk of mo gelijk geacht, is dè minister dan bereid, te bevorderen, dat aan het bepaalde in eerste alinea van artikel 4 van het Koninklijk besluit van 29 Februari 1922, Staatsblad no. 97, een zoodanige toe passing worde gegeven, dat geen entstof zal worden afgeleverd, waarvan de on schadelijkheid niet vaststaat? 5. Acht dè minister juist het door de Maatschappij tot Bevordering van de Geneeskunde aan de medici gegeven ad vies, om, ten einde met meer kans com plicaties te voorkomen, bij voorkeur in het najaar te vaccineeren, en, zoo ja, is Zijn Excellentie dan bereid, te bevorderen, d(at aan bedoeld advies zooveel mogelijk pu bliciteit worde gegeven en dat door de gemeenteibesturen en dè bevolking daar mede rekening worde gehouden Drankbestrijding. De Nederlandsche Vereeniging tot af schaffing van alcoholhoudende dranken heeft dè drainkbestrijders-vereen:gnsen in Noord-Brabant en Zeeland uitgenoodigd tot een bijeenkomst op 6 Augustus a.s. te Goes; ter bespreking van dè samen werking e. d. Coöperatieve Beetwortelsuikerfabriek Zeeland c.a. In dè heden gehouden algemeene ver gade ring van bovengenoemde Coöperatie, werd ter vaststelling aangeboden de ba lans alsmede de winst- en verliesrekening over het boekjaar 19261927. De re ramg geeft aan ontvangsten voor getaxeer de opbrengst van sucker f3.792.918,87. na-opbrengst suiker p.m.; opbrengst natte pulp f185.461, idem droge pulp f293.575,18; getaxeerde opbrengst ma- las se f 198.588,02; idem schuimaarde f 4.770,70 VU pachten landerijen f900,92; netto na-opbrengst vorige' campagne bo ven taxatie op 31 Maart 1926 f323.640,93. Totaal dus f 4.799.855,621/2. De uitgaven waren: algemeene onkos ten f 54.886,33Vb; intrest f 181.003,80Vb loonen en .salarissen f283.654,59; hulp grondstoffen f264.859,60; onderhoudskos ten f213.460,59; afschrijvingen en reser ves f230.888,16; onkosten bietenontvangst f 121.532,63; spoorwegbedrijf f 12.390,77 uitgekeerd aan bietemleveranciers f3.106.008,01 Vbna-betalingen aan bie tenleveranciers campagne 19251926 f328.163.62; saldo (behoudens meerdere opbrengst) f 3097,51 De balans geeft aan passiva: aandee- lenkapitaai f 562.500,-5% hypothecaire leening f 1.050.000, -5 Vb obligatie- leening 1916 f390.000,— 5% leming 1925 f 1.100.000, deposito opgenomen geld f523.426,16; kassiers f232.709,64; intrest f27.560,42; niet afgehaald cou pons f 15.094,50; niet be'aaide aflosbaar gestelde obligaties f 1743,50; reservefonds f45.746,92; reserve belangen personeel i 11.397,33V2; crediteuren f31.490,te betalen onkosten f 15.229,54; saldo (be houdens meerdere opbrengst) f 3097,51. Aan activa treffen wij aan: terreinen Dia afschrijving van f9.261,79 over dit boekjaar f 239.541,81 Vb; machineriën (af- schr. f90.347,35) f 1.528.012,051/2; ge bouwen (afschrijving f 34.477,52) f 914.438,60i/2; lo s- cn landinrichting (af schrijving f 3033,59) f 98.086,21 Vb; haven en brug (afschrijving f 7684,55) f 261.274,65Vb; laboratorium- en 'kantoor- inventaris (afschrijving f 499,49) f9355.92: spoorweg en materiaal (af schrijving f2236,52) f 57.680,441/2; mate rialen (afschrijving f 3779,32) f 14.884,06; aandeeien in ondernemingen f51.632,70; effecten f43.440, reser vefonds centr. werkg. risicobank f 6445,75 voorraden en vorder in gei* f 575.147,001/2; kan, kassiers en postcheque- en giro dienst f 24422,38; debiteuren f 158326,63; onkosten vooruit betaald' f27.397,29. Uit het verslag door dein directeur uit gebracht aan het bestuur over de cam pagne 19261927 blijkt, dat deze liep van 28 Sept. tot 20 Dec.; er werden vol gens berekening 180.213.070 K.G. bieten met een gehalte der snijdsels van 16.14°/o verwerkt. Dit gehalte is bijzonder laag. Op de fabriek zijn ontvangen 177.921.270 K.G. bieten met een gehalte van 16.69% en-de hoeveelheid der te betalen bieten bedraagt 177.606.280 K.G. met een ge halte van 17.03%. Het gehalte der bieten was in 't algemeen laag, en aangetoond werd diat op de opslagplaats der fabriek groote suikerverliezen optraden. Het schijnt dat de bieten veel door den groo ten afstand en door het overladen der trambieten verliezen in weerstandsvermo gen tegen het liggen op groote hoppen en daarom zal bijzondere zorg moeten worden besteed en deze suikerverliezen door geringen voorraad op het scheeps- terrein zooveel mogelijk tegen te gaan. De aanvoer der bieten was onregelma tig. In tegenstelling met andere jaren is hoofdzakelijk droge pulp gemaakt met een hooger suikergehalte. Door dè later ingetreden verhooging van suiker- en malasseprijzen heeft dit tenslotte weinig extra voordeel opgele verd. De vergrooting der capaciteit van do drogerij heeft natuurlijk wel overeen komstige resultaten gehad'. Het raffinee- ren heeft belangrijke voordeeien opge leverd'. De hoeveelheid vervaardigde ruwe suiker bedraagt 138.813 zakken, dié der geraffineerde suiker 113.600 zakken. De loop der suikerprijzen was buitengewoon onregelmatig. Alles tezamen genomen werd een loonendè bietenprijs verkregen. Als niet het wegblijven van een we reldconventie met daaruit volgend gevaar voor prijsdaling beneden productieprijs aanwezig was, zou de directeur met vrij groot optimisme de toekomst tegemoet gaan De uitstekendie inrichting der fabriek met ulpdrogerij en raff image-installatie zou ïem dan vrij gerust doen zijn omtrent de mogelijkheid voor de fabriek om te com- curreeree. Verlaging van tram- en spoor vrachten is voor vele leden noodig voor een renda bele bietenteelt. Over dè samenwerking met de beambten en het overige personeel der fabriek kan de directeur niet andiers dan met tevred- deriheid gewagen. Het Dag. bestuur wijst in zijn verslag ook op Ide moeilijkheden met de concur rentie uit het buitenland ondervonden en dè mislukte poging om tot een productie premie voor suiker uit bieten te komen m afwachting van een Internationale Suiker- conventie. Een tijdelijke opflikkering van den suikerprijs kon in een en ander gein verbetering brengen en de aam-Jacht moet ïiog voortdurend op deze belangrijke kwes tie gevestigd blijven, in de hoop, dat ten slotte alle bietenverbouwers, zich achter het bestuur zullen scharen, en regeer'ng en volksvertegenwoordiging zullen inzien, welk groot nationaal belang hier aan dè orde is. Intusschen blijft het bestuur voortgaan om met dè middelen, welke binnen zijn bereik zijn, dè bietencultuur zoo loonend mogelijk te doen zijn. Het draagt bij in dè kosten van voortdurende verbetering van de biet zelf, de fabriek ontsmet het zaad', alles wordt in het werk gesteld de vrachten te verlagen, en fabriek en instal latie wordt op de hoogte van den tijd 5 houden. Een beroep wordt gedaan op een regelmatige levering, en vooral'zich aan dè termijnlevering stipt te houden, wat er toe leidde in het belang van allen aan sommige leden boete op te leggen. Walcheren waakte liet slechts tegen te korten op de ladingsplaatsen. De deelne ming in de N.V. Glocose en Tafel siroop- fabriek „Union' te Oudenbosch beeft niet dè directe voordeeien gebracht, die ver wacht waren. Het aantal aandeeien ml. 5625 en het aantal leden mi. 1855 zijn constant gebleven. De samenwerking met bestuur, directeur en beambten bleef goed, een verblijdend verschijnsel wordt genoemd dat het collectief arbeidscontract met de werklieden voor het derde jaar ongewijzigd is ingegaan. Kantongerecht. De- kantonrechter heeft veroordeeld wegens overtreding: Met een rijwiel de veiligheid van het verkeer in gevaar brengen: A. v. d. S. te 's Heer Arendskerke, C, d. K. te Goes f 10 s. 10 d. Naam van den schipper niet op zijin vaartuiig hebben: G. B. te Baesrodè f5 s. 5 d. Venten zonder verguinnimig van burge meester te Wemeldinge: J. L. te Goes ontslagen van rechtsvervolging. Met motorrijtuig rijdèn zonder mum- merbewijs: J. G. G. te Wolphaartsdijk f3 S. 3 d. Met motorrijtuig rijdende geen signaal geven, wanneer idie veiligheid van het ver keer zulks vordert: J. P. v. A. te Goes f 8 s. 1 week tuchtschool. Met motorrijwiel 's avonds rijden zon der licht: C. W. B. te Goes f25 s. 2 maanden tuchtschool. 's Avonds fietsen zonder licht: A. H. te Ovezandè f7,50 s. 5 d. Dronkenschap: C. D. te Baarland, H. W. G. te Utrecht f 15 s. 15 d. Door den Ambtenaar van het openbaar ministerie is hooger beroep aangeteekend tegen het vonnis van liet Kantongerecht te Goes, tegen J. v. S. te Driewegen, waarbij déze is verdacht van overtreding Motor- en Rijwielwet en veroordeeld, maar geen straf is toegepast. Door J. W. te Hans weert is hooger beroep aangeteekend tegen het vonnis waar bij hij is veroordeeld wegens overtreding Arbeidswet tot f25 s. 25 d. De Ferry-boot. De Ferry-boot „Koningin Wilhelmima", voor den dienst BrieskensVlissimgen, waarmede heden den proeftocht zou plaats hebben en morgen een tocht met genoo- digden is hedenmorgen, dus nog voor dat een en ander plaats had, door de scheeps bouwers J. en K. Smit's scheepswerf te Kinderdijk, naar de werf aldaar terug gebracht om alsnog enkele voorzieningen er aan te doen plaats hebben. Colijnsplaat. In dè Woensdag j.l. gehou dein raadsvergadering waren de leden J. F. Dees en M. dè Regt afwezig. *Van den heer L. M. Vink was bericht ingekomen, dat hij zijn benoeming tot lid dèr sohattingscommissie voor de rijksin komstenbelasting niet aanneemt. In zijn plaats wordt benoemd de heer D. J. de Koster. De gemeenterekening over 1926 wordt daarna als_voigt samengesteldontvangsten f63084,66, uitgaven f 66004,92 V2een na- deelig slot alzoo van f 2920,26 Eveneens wordt vastgesteld de rekening 1926 van het gemeentelijk electrisch be drijf met een eindcijfer voor ontvang en liitgaaf van f 10671,97V2, waarin begrepen een verlies saldo van f 1789,78. Daarna wordt de gemeenlerekening 1928 aangeboden. Daar deze vergadering wellicht dè laatste is in de zittingsperiodle spreekt dè voorzitter een afscheidswoord tot de scheidendie raad. Daar de heer A. J. Ridder niet meer in den nieuwen raad zal terugkeeren wegens vertrek uit de ge meente, dankt de voorzitter hem voor hiet vele, d'at hij in zijn ruim 20-jarig raads lidmaatschap waarvan 14 jaren als wethou der, voor de gemeente heeft gedaan en wenscht hem in zijn nieuwe woonplaats het beste. Na een woord van dank van den heer Ridder wordt de vergadering ge sloten. Heinkenszand. Donderdagavond kwam de raad dezer gemeente in openbare zit ting bijeen ondier voorzitterschap van den burgemeester. Tegenwoordig alle leden. De notulen dèr vorige vergadering wor den door den secretaris gelezen en onver anderd vastgesteld. De voorzitter stelt na mens B. en W. voor om in te gaan op een aanvraag om steun van dè Vereeniging voor Nederlandsche Landverhuizing. Hij zegt dat hier uit de geJncente reeds van déze vereeniging is geprofiteerd en ver moedelijk kunnen en zuilen nog meerderen daarvan in de toekomst gebruik maken. Na mens B. en W. stelt hij voor f 10 te geven als contribueerend lid dezer vereenigiing, waarmede alle Leden zich vereenigen. De rekening over 1926 en de begrooting over 1928 van dè gezondheidscommissie zetel Goes worden behandeld en met al gemeene stemmen goedgekeurd. De voor zitter stelt namen B. en W. voor dè over tollige kasgelden der gemeente voortaan te beleggen bij de N.V. Bank voor Ne derlandsche gemeenten. Aangezien dit een bedrag vormt van gemiddeld f 10.000, en de girodienst geen rente uitkeert, maakt dit voor de gemeente een verschil vain ongeveer f 250,per jaar. Met alge meene stemmen wordt het voorstel aan genomen. De gemeen te - begroeting voor 1927 wordt op voorstel van B. en W. gewijzigd'. De begrooting voor den keu ringsdienst in den keiiringskring Heinkens zand wordt den raad aangeboden met een bedrag in uitgaaf van f3453,50. Met al gemeene stemmen wordt de begrooting goedgekeurd. De gemeenterekening voor 1926 wordt door B. ew W. aangeboden, met in ontvangst f 28.452,98tyri in uitgaaf f21.494,36, met een goed slot van f 6958,621/2. Middelburg. In het Gasthuis alhier is opgenomen A. V., die onder de gemeente Grijpskerke getroffen werd in zijn men en zijn buik door een' schot dat was afgeschoten door zijn broeder L. V., die op een eend mikte, toen beide in gezelschap van nog andere personen aan het jagen waren. Schore. De heer P. Sterk Wzn. al hier slaagde voor het examen M.U.L.O. Een kind van den heer B. kwam zoodanig van den trap te vallen, dat ge neeskundige hulp moest worden ingeroe pen. De dokter constateerde ernstige in wendige kneuzingen." De arbeider-telegrafist A. Roe- lants is met ingang van 1 Augustus over geplaatst van het station Vlake naar het station 's Heer Arendskerke. De raad dezer gemeente kwam Donderdagavond in openbare vergadering bijeen onder voorzitterschap van wet houder Karelse. De notulen der vorige vergadering worden onveranderd vastge steld. Ingekomen zijn: Een schrijven' van den heer J. G. van Nieuwenhuijzen, bur gemeester, dat hij met ingang van 6 Sep tember a.s. ontslag neemt als Ld van den raadBericht van het burgerlijk arm bestuur dat de heer P. Kole zijn be noeming tot lid van dat bestuur heeft aangenomen; De begrooting 1928 der Ge zondheidscommissie te Kruiningen (de ge meente Schore moet betalen f 37,42)Een schrijven van den Minister van arbeid, houdende mededeeling dat op de staats- begrooting 1927 een bedrag van f 30.000 is uitgetrokken voor het verleenen van bijdragen aan gemeenten ten behoeve van krot-opruiming ten plattelands. Alle deze stukken worden voor kennisgeving aan genomen. Een wijziging dèr begrooting 1926 van het burgerlijk armbestuur wordt in handen gesteld van de te benoemen oommissie van onderzoek voor de begrooting en reke ning. Medegedeeld wordt: dat het vervoer van den macadam is gegund aan A. van der Borgt te Schore voor f 0,95 per ku bieke M.dat MejE Meijaard te Schore is toegelaten tot Ide O. L. school als kwee- kelinge met akte. De gemeente-rekening 1926 wordt aan geboden met voor den gewonen dienst een ontvangst van f 28.982,94, een uitgaaf van f 27.784,00V2 en alzoo met een batig slot van f 1198.93V2 en voor den kapi taaldiens t met een ontvangst van f 13.334 een uitgaaf van f 13.310,10 en alzoo met een batig slot van f23,90. Vervolgens worden aangeboden de re kening 1926 en de begrooting 1928 van bet burgerlijk armbestuur. De rekening sluit met een, ontvangst van f6845,60, een uitgaaf van f 5609,28V2 en alzoo met een batig slot van f 1236,31 Va. De begrootfing heeft een totaalcijfer voor ont vangst en uitgaaf van f 5296,30VU Wolfaartsdijk. Woensdagmiddag ver- lerde de raad. Afwezig met kennis geving den heer J. Lindenbergh.jg Na mededeeling van enkele ingekomen stukken, werd de gemeenterekening over

Goessche Courant | 1927 | | pagina 2