60 cent per pond Gravin Pin 11,10 N0. 89. Vrijdag 29 Juli 1927 111° Jaargang. Bij dit nummerbe- hoort een bijvoegsel. Een raad vanji ^Socrates. SAMOS PRIMA "IJ KoloDiëD. Rechtszaken. Medische Rubriek. ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2, buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. VerschijntMaandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE Uitgave Naamlooze Vennootschap Goesche Courant COURANT en Kleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf ADVERTENTIEN van 15 regels fl,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Dienstaanbiedingen en aanvragen 15 cent per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. Er zijin tijden, dat een schijnbaar on gunstige ontwikkeling van den gang van zaken op het gebied der wereldhuishou- ding, een ontmoedigende uitwerking heeft op hen, die den vrede een warm hart toedragen. Er zjjn er, die door den wei nig vlotten loop van de maritieme ont wapeningsconferentie te Geneve en de geringe daadwerkelijke resultaten, teleur gesteld zijn, erger nog, die gaan wanho pen aan de vredesbeweging, zooals die zich na den oorlog in steeds sterker ma te heeft ontwikkeld. Het zijn deze wei nig standvastigen, die zich nog niet heb ben weten op te werken tot het peil, waair- op men de ononis too telijke waarheid be seft van het woord: La vérité est en marche et rien ne l'arrêtera! Niets kan den loop van de waarheiid stuiten. Geen schijnbare tegenslag, geen. wantrou wen, geen ironie, geen ongeloof, geen spot, geen nijd. En de waarheid, dat de oor log niet alleen een „instituut" is, doch ook een gedachtelijke toestand, waarin de voornaamste factoren zijn wantrouwen ten argwaan" is reeds geruimen tijd in het denken der menschen gedaagd en heeft groo.ten voortgang gemaakt. We hebben wel te beseffen, dat niets deze eenmaal klaar geworden waarheid kan te niet doen of in haar loop kan stuiten. Deze waarheid s schemering is wel tee kenend voor de revolutie (of is het evo lutie?) die zich in de gedachten wereld voltrekt. Meer en meer zien we, hoe op elk gebied der menscheüjke activiteit, men tot de ontdekking komt, dat de factoren waarmee men uitsluitend rekening heeft te houden en die uitsluitend van belang zijn de gedachten der menschen zijn, in dividueel zoo wei als collectief; zoo ziet men in, dat het geen nut zou hebben, onmiddellijk alle oorlogstuig te vernieti gen, wanneer wij in onze gedachten nog plaats laten voor vijandige gevoelens en haatdragende motieven. Met andere woor den, dat aan de materieele ontwapening als „conditio sine qua non" de moreele, gedachtelijke ontwapening moeit vooraf gaan. En het is juist in deze richting, dat we ajom zulk een bemoedrgenden voor uitgang kunnen waarnemen. Drie wereldmachten namen aan de vlootbeperkimgsconferentie te Genève deel. Ei» onafhankelijk nu van wat deze conferentie al of niet aan resultaten op leverde, is het heffend, hier drie uitspra- ken van een toonaangevend Amerikaan, een Japaneer en een Engelschman weer te geven. Juist in verband met het voor gaande. in luxe rietverpakking Fa. J. A. L. G. WITTE Wijnhandel, Goes. 47 FEUILLETON. DOOR H. COURTHS—MAHLER. Ze verstoorden haar rust, haar vrede en ze kon ze niet uit haar gedachten bannen. Een waanzinnige liefde? Wat zou dat wel zijn? En Hans von Riied had met deze schoone dame willen trouwen, maar.... hij had een blauwtje bij haai* geioopen! En nu nu zou zijzeive zijn vrouw worden! Door een onwillekeurigen overgang van haar gedachten, herinnerde zij zich plot seling het oogenbiik, waarop zij na de totstandkoming van haar verloving met Hans, zijn hart zoo rustig en gelijkmatig had hooren kloppen; dat rustige kloppen gaf haar bij de herinnering eraan een onverklaarbaar gevoel van smart en wee moed. Zij rilde als van koude. Ach was tante Maria toch maar alleen, dan kon zij naar toegaan en haar vragen Maar wat zou zij haar eigenlijk willen De Amerikaan: President Coolidge Zooals het noodzakelijk is, het hart van het individu te veranderen, evenzoo is het moedig de harten, der naties te ver anderen. Hiernaar is dikwijls verwezien als moreele ontwapening. Veel te veel zijn de internationale verhoudingen geba seerd geweest, op vrees. De naties ver heugen zich over het feit, dat zij den moed hebben elkaar te bevechten. Wan neer zal de tijd komen, dat zij den moed hebben elkaar te vertrouwen? Die Japanner: Keizer Hiro-Hito: „De wereld maakt het proces der evolutie door. Een nieuw hoofdstuk wordt ge opend' in ide geschiedenis dier mensche- lijke beschaving. De politiek van dit land (Japan) stoat altijd voor vooruitgang en verbetering. Eenvoud in plaats van holle vertooning, originaliteit in plaats van blin de navolging, vooruitgang ten aanzien van deze periode van evolutie, verbetering ten einde gelijken tred te houden met de voort schrijdende beschaving, nationale harmo nie in doel en actie, en vriendschap jegens alle naties der wereld. Dat zijn onze voornaamste doeleinden". De Engelschman: Stanley Baldwin: Vaderlandsliefde, een van de fijnste en meest natuurlijke gevoelens die bestaan, moet nooit verlaagd worden tot liefde voor ons zelf, ten koste van haat van anderen. Overal dus, een beroep op gedach telijke verbetering van het individu, in plaats van „holle vertoomimg", die niet gedragen wordt door en in overeenstem ming is met onze gedachten en motieven. Is dit feitelijk iets andlers, dan de raad van den oudien Socrates, waar hij zegt: De mensch die voor die rechtvaardigheid gaat vechten, moet in bet verbor gen werken, niet in het openbaar? (Of in ieder geval woorden van die strekking). La vérité est en march© Schandelijk bedrijf. Binnenkort zal te Soerabaja terecht staan een individu van Chinees chen landaard, dat zich schuldig heeft ge maakt aan handel in vrouwen en meis jes. Misschien was hij ook slechts werk tuig in dienst van een exploitant, die het schandelijke zaakje financierde. De agenten van diezen man reisden het binnenland af om hun slachtoffers te zoe ken; ze gaven in dien regel voor perso nen moodig te hebben voor baboe of kokkie; wanneer ze een jong meisje in hun netten verstrikt hadden, werd ze naar het huis van dien Chinees gebracht en daar opgesloten. Er waren vrouwen, die al spoedig allen weerstond opgaven en zich schikten in haar lot, maar er waren ook, die weiger achtig bleven. Het huis stond onder be waking van den in voorarrest gestelden persoon en die weigeraebtigen werden door' hem net zoo lang bewerkt, tot ze zich overgaven. De slachtoffers hadden 30 cent schandloon per dag, en waren ze onwillig, dan werden ze mishandeld. Wie een poging waagde om te ontvluchten, werd op schandelijke wijze getuchtigd, zoodat de slachtoffers op het laatst wil loos werden. Tot het huis hadden uit sluitend Chineezen toegang. Totdat de vragen? Of het waar was, dat Hans von Ried een andere vrouw waanzinnig had liefgehad? Neen, een, die vraag zou zij niet over haar Lippen kunnen brengen, nooit! En dan zij wil de vergeten, wat die onaangename, oude dame met haar schel Je stem had uitge kraamd! Tante Maria was er immers heel kalm onder gebleven! Zoo kalm moest zijzeive het eveneens opvatten, dan zou zij het ten slotte geheel kunnen ver- Maar haar wal alleen bleek niet voldoende, om de zich met groote hard nekkigheid aan haar opdringende gedach ten te weren! „Mevrouw de gravin verzoekt de freu le, in den salon te komen!" meldde Rosa, het jonge nieisje in haar treistig gepeins storend. Pia streek zich met de barnd over de oogen en vroeg „Is alles aan mij in orde, Rosa?"! a,Alles is in orde, freule, u kunt ge rust zijn!" antwoordde de kamenier. Na een onderzoekenden blik in den spiegel verliet Pia haar kamer en trad een oogenbiik later den ontvangsalon bin nen, waar zij tante Maria nog steeds al leen met barones Roltheim vond. De gravin stelde Pia voor aan de ba DE H.N.A.D.P. BEHOUDEN IN AMSTERDAM AANGEKOMEN. NADAT HET K.L.M.-VLIEGTUIG DE SUCCESVOLLEN TOCHT NAAR INDIË EN TERUG VOLBRACHT HAD, KWAM HET WEER BEHOUDEN OP SCHIPHOL AAN, WAAR DUIZENDEN TOEGESTROOMD WAREN OM GETUI GE TE ZIJN VAN DE HULDIGIGING VAN DE KRANIGE VLIEGERS EN HUN PASSAGIERS. HIERBOVEN v. 1. n. r.: SCHOLTE, VAN LEAR BLACK, WEBER EN GEYSENDORFFER. politie achter het vreeseiijke en schande lijke bedtrijf kwam en de arme slachtof fers in vrijheid stelde. Natuurlijk wordt een streng onderzoek ingesteld naar de tusschenpersomen, die de arme schepseltjes aan dezen slaven handelaar verkwanselden. De vrouwen met gewetensbezwaren. De kantonrechter te Utrecht heeft de 40 vrouwen uit Zeist, die bij de jongste Sta ten-verkiezingen op grond van gods dienstige bezwaren niet naar de stembus waren gegaan, schuldig verklaard, zon der evenwel straf op te leggen. Het O.M. had een gulden boete ge- eischt. De kantonrechter overwoog in het von nis, dat verdachte, hoewel het staatsgezag erkennende en zich verplicht achtend de wetten te gehoorzamen, in dit geval zich aan deze wet niet wenscht te onder werpen, acht omdat zij God's wet daar mede in strijd acht; dat in dit geval door de mededeelingen van verdachte voor hem vast staat, dat verdachte zich niet kon aanmelden zonder ernstig in strijd te komen met hetgeen haar opvatting om trent den godsdienst haar leert, en hij dit een geldige reden voor verhindering acht; dat art. 12, tweede lid der Kies wet de verplichting tot aanmelding op legt, behalve in het geval, dat een geldige reden van verhindering bestaat, terwijl art. 150, derde lid, bepaalt, dat geen straf wordt opgelegd, wanneer de kiezer ten genoege van een kantonrechter aan toont een geldige reden tot verhindering te hebben gehad; dat hij, nu eenmaal blijkens het aanbrengen van deze zaak door den bevoegden ambtenaar van het O.M. is aangenomen, dat in dezen een overtreding van ide bepalingen dier Kies wet heeft plaatsgevonden, er de voor rones, die, Pia met nieuwsgierige blik ken monsterend, haar de hand toestak voor een handkus. „'Het doet mij genoegen u te leeren kennen, gravin Buchemau!" trompette zij daarbij met haar harde stem. Pia kromp ineen. Zij begreep, dat die onaangename, scherpe stem voor haar een blijvende her innering zou zijn aan een smartelijk uur en tevens gevoelde zij er een zoo hevi- gen afkeer van, de haar toegestoken lee- lijke, dikke hand te moeten beroeren, dat zij. met een onwillekeurige beweging haar eigen handen op haar rug legde. Zij wist terstond' met groote beslistheid, dat dat zij Idie oude dame nimmer zou kun nen uitstaan. Tante Maria gaf haar heimelijk een wenk, om haar eraan te herinneren, hoe zij de barones begroeten moest; de klei ne, fijngevormde meisjeshand kwam aar zelend' weder te voorschijn en legde zich in de dikke beringde hand, die .'haar werd' gereikt, miaar het jonge meisje kon niet besluiten, haar lippen daarop te druk ken; snel liet zij de hand, die haar een onaangename gewaarwording gaf, los en verborg haar eigen haind tusschen de plooien van haar kleedje. „Mevrouw de barones wil zeker wel keur aan geeft, het dierde lid van artikel 150 toe te passen. Kleuren en zenuwen. Reeds in de dagelijksche spreektaal is op te merken, dat de menschen zich door kleuren laten beïnvloeden. Men spreekt van een warme kleur, waaronder men vooral rood verstaat, verder van een kou de kleur, bijvoorbeeld blauw, van een le vendige kleur, geel enz. Ëlk fijngevoelig mensch kan dagelijks gewaar worden, dat de eene kleur aangenaam, de andere on aangenaam op hem werkt: het beste be wijs, dat kleuren invloed op de zenuwen uitoefenen. De physioloog idr. Parville heeft door talrijke proefnemingen vastgesteld, dat het roode uiteinde van het spectrum de zenu wen prikkelt, terwijl het tegenovergestel de uiteinde met de kleuren groen, blauw, en violet een kaimeerende werking op de zenuwen heeft. Dr. Bonza gaat nog verder door te veronderstellen', dat be-' paalde zenuwziekten door bepaalde kleu ren te genezen zijn.. Zwaarmoedigheid' be handelt hij met rood', waanzin met blauw, andere storingen in het zenuwgestel met violet. Een andere physioloog heeft door ge bruik te maken van roode lichten kunst matig een gevoel van onmacht opgewekt: hij liet dat weer verdwijnen door afwisse ling van groene en roode stralen. Verder wordt gemeld, dat in een groo te fabriek van fotographische platen de stemming onder de arbeiders merkbaar veranderde, sedert in plaats van rood Licht, groen licht voor verlichting der ar- beidd'slokaien werd gebezigd. Vroeger zon gen de arbeiders en onderhielden zij zich met elkaar op de levendigste wijze onder het weiken, terwijl zij thans op kalme manier met elkander omgaan. Uit al deze voorbeelden zoui blijken, dat men bij de hygiëne de kleuren bij zenuwziekten volstrekt niet over het hoofd nKag zien.. Reeds is het denkbeeld ge opperd, om in een herstellingsoord al de genen, die kalmeering tnoodig hebben, te verplegen in een kamer met donkere violette .kleur en hen, die opwekking noo- iig hebben, onder te brengen in een roo de kamer. eenige toegevendheid in acht nemen te genover mijn kleine beschermelinge, die nog nimmer in de wereld heeft verkeerd!' sprak de gravin, om Pia's houding te verontschuldigen. Barones Rottheim was juist van plan, Pia met een toomigen, vernietigenden blik te straffen, maar de woorden der gravm kalmeerdien haar. En zij dacht aan haar nevenDe kleine was niet om aardig en zeer rijk! Bovendien had zij haar alleen uit onbekendheid met de goedé vormen de haar verschuldigde hui- dé onthouden! De oude dame besloot toegevend te zijn en wilde Pia een. schert send tikje op de wang geven, toen de komst van andere gasten gelukkig af leiding bracht. Pia werd aan die andere gasten voor gesteld' en zij maakte zich daarbij niet opnieuw aan eemig verzuim schuldig; toen echter barones Rottheim weder op haar toetrad', om haar over haar neven te spre ken, stotterde zij haastig een veront schuldigd© en maakte zich uit de voeten. Gravin Eckhoff wist ook dat weder in het reine te brengen door de glimla chende verzekering, dat Pia nog niet ge wend' was, met personen van gewicht om te gaan en daarom tegenover iemand als AvoBlGGEtAAP &C2 ROOSEHDAAL barones Rottheim buitengewoon verlegen was. De dame nam met dien uitleg genadig genoegen. Overigens kon de gravin over Pia's optreden tevreden zijn; zij gedroeg zich zeer correct, al deed zij in het begin dan ook wat schuw en verlegen. Het viel de gravin op, dat zij wat bleek was en dat de goudbruine oogen soms even met een droeve uitdrukking voor zich uitstaar den; zij schreef dat echter aan Pia's ze nuwachtigheid over haar eerste in-gezel schap-komen toe. Pia's zorgelooze vrooiijikheid keerde pas terug, toen zij de beide freules Lin dam blonde, blozende tweelingzusjes, dochters van Iden groothertogelijken stal meester, en enkele andere jonge daanes, leerde kennen. De jonge baronesjes waren vroolijke, overmoedige meisjes, ongeveer van Pia's leeftijd. Dadelijk bij de voorstel ling had gravin Eckhóff reeds verteld, dat Pia een koene amazone was en gaarne, als het weer tpeliet, met dé jonge dames wilde gaan rijden. Dit aanknoopingspunt was oor zaak van een snel-aangroeiende vertrou welijkheid tusschen Pia en de tweeling zusters. (Wordt vervolgd)*

Goessche Courant | 1927 | | pagina 1