Binnenland Allerlei. de Appels en Peren, Voorloopig Bericht. de Hoveniering, Huis, Schuur en Erf, Dinsdag 30 Augustus 1927 'De voorzitter deelt mee, dat goedkeu ring is ontvangen van Ged. Staten omtrent de vaststelling van de rooilijn voor M. Verkuist le Biezelinge, ook de goedkeu ring voor de strafverordening van de mo tor- ein rijwielverordening inzake de nieu we verkeersregeling te Biezelinge. Door den commissaris der Koningin ns goedgekeurd de heffing legesbelas ting. De kas van den gemeenteontvanger is opgenomen 27 Juni en in orde bevonden. De geloofsbrieven der nieuw benoem de raadsleden worden in orde bevonden en tot toelating wordit besloten. De vaststelling van den pensioengrond slag van den gemeente-secretaris volgt. B. en W. stellen voor goedkeuring te verleenen aan de verordeningen' keurloon voor vee en vlees cb en op den keurings dienst van vee en vleescb. Ook zouden B. en W. gaarne willen overgaan tot het bouwen van een slachthuis om dit te doen benutten voor noodslachtingen. Besloten wordt dit laatste punt aan te houden toit de behandeling der begrooting, hiet voorgaande werd goedgekeurd'. De worangbouwvereiejniging „Biezelinge cm Eversddjk" verzoekt om vergoeding voor liquidatiekosten. Deze vereemiging telt niet meen dan 4 bestuursleden, en (heeft een nadeeliig sloit van f 31,82. De beer Ze- gers is niet tegen tegemoetkoming. De heer v. d. Have adviseert tot uitbe taling. Spr. zegt dat we blij mogen zijn nooit gebouwd te 'hebben. Met algemeen© instemming werd besloten deze aanvrage in te willigen. Die voorzitter deelt mee, dat de vereeniging geen. beziutümgen heeft. Ontheffing schoolgeld werd verleend aan J. Tholenaar. De gemeienterekeming 1926 wordt den raad aangeboden.. In de commissie tot onderzoek worden benoemd de keerai v. d. Have, van Wan gen. en Zegers. De rijksveldwachter bericht dat hij Aug. e.k. een woning te Biezelinge zal betrekken en mitsdien deze gemeentelijke woning opzegt. Machtiging wordt verleend om deze woning te verhuren. Ook wordt verzocht een vergoeding van f 30,voor gemaakte verbeteringen aan de woning en voor aan- plantingen. Inwilliging volgt met alge meene instemming. Im behandeling komt de eiectrifioatie der gemeente. Gezien de bezwaren en het 'bedrag dat te zwaar voor de ge meente komt, verklaart de raad zich met algemeene stemmen tegen. Men durft met in te gaan op de door de P. Z. E. 1V1. gestelde voorwaarden. r lm den breede wordt behandeld' (de straatverlichting voor Biezelinge. De voorzitter wijst op de verbetering die niet kan uitblijven. Veel wordt gevoeld om aan te sluiten, bij het bestaande Eleo ürisch met te Kapeile. De heer Fraanje dringt aan om de verbetering voor September te doen plaats hebben. Aan B. en W. wordt opgedragen zoo spoedig mogelijk de noodige stappen daartoe te doen. Bij de rondvraag vraagt de heer van Wangen of het niet mogelijk is om nu de baezelingsche straat door te trekken met klinkers tot aan het hotel de Zwaan. Vooral nu de gemeentei'ekening 1926 niet tegenvalt. Besloten wordt diit voorstel na der te behandelen in een daartoe binnen kort te beleggen vergadering, gelijktijdig met de straatverlichting van Biezelinge. De heer b raanje deelt mee dat weinig acht geslagen wordt .op dien nieuwen ver keersregel. Een duidelijke aanwijzing op de borden was zeer gewenscht. De heer v. d. Have verlangt nog ver betering van het fietspad langs den nieu wen weg. Middelburg. Door den hoofdingenieur directeur van den rijkswaterstaat werd lieden aanbesteed het verbeteren van ge deelten van den rijksweg op. Zuid-Beve land in de gemeenten 's Heer Arends- kerke en Goes, behoorende tot de wer ken van verbetering van de rijkswegen in Zeeland. Raming f44.600, Ingeschreven werd o.a. door: A. A. de Wilde ie. Middelburg f 46.680,—.; H. Kosten Cz., te Wemeidinge f44.780, A.v.d.Straaten teHansweert f43.850, F. Diuijmlhouwer te Goes f39.990,en M. W. Knuist te Goes voor f39.980, (laagste inschrijver). Door Ged. Staten werd heden morgen aanbesteed het uitvoeren eener verbreeding van den steigerdam aan het Katsche veer em het makeif eener cou pure in den zeedijk van dien Wilheimina- poider. 'Raming f 20.500, Ingeschreven werd o.a. door: F. Duijn- houwer te Goes voor f23.200,-; A. A. de Wilde te Middelburg f22.980, L. van Hove ie Ellewoutsdijk voor f21.700,A. Foudraane te Goes f20.990,-; H. Kosten Cz. te Wemei dinge f20.698,W. van die Linde te Kattendijke f20.665, - F. J. die Boiu?- graaf te Wemeidinge f20.080, M. Hoogesteger te Wemeidinge f19.860, en J. Visser te Sliedinecht f 18.640, (laagste inschrijver). (Rilland-Bath. De loting voor den diens t plicht lichting 1928 zal voor de gemeente Rilland-Bath worden gehouden 3 Aug. 1927 voorm. 11.45 te Krabbendijke in het gemeentehuis. Van de lichting 1928 werden van den dienst vrij gesteld door Ged. Staten wegens broeder dienstW. Dronkers, voor goed; A. C. Hof flus, voorgoed; H. Lam- bregtse, voorgoed; J. van der Maas, voor goed; G. Oranje, voorgoed; D. Walrave, voorlooipg; T. Walraven, voorgoed; J. Wests Irate, vopiioopig. Wissenkerke. Maandag j.l. vergader de de raad dezer gemieeinte. Afwezig wet houder van der Maas. De voorzitter deelt mede dat in verband met een wijziging in de L. O.-wet de benoeming van een onderwijzer moet worden uitgesteld. Be sloten wordt eerst nadere inlichting te' vragen aan den minister; Er hadden zich 18 sollicitanten aangemeld. Het verzoek van de N.V. Weegbrug te Kamperland om de bestrating naar de weegbrug te verleggen, wordt aangehouden. Er zal eerst overleg gepleegd worden met den gemeente-opzichter. Een aclres tot het in stellen van een verordening op' de maxi mumsnelheid voor motoren, vindt bij vele leden bestrijding. De voorzitter doet uit komen dat de gemeente verantwoordelijk is voor de veiligheid. Het lid Van Nieu- wenhuize zou de onderwijzers willen be lasten, de kinderen de regels van den weg te leeren. Als dit geschiedt, is een verordening overbodig. Ook bij de andere leden vinddt de verordening veel bestrij ding. Een adres van P. A. van Dammie, om in aanmerking te komen voor het onderhoud der gemeente-uurv\ erken wordt voor kennisgeving aangenomen. Het voor stel tot het aanschaffen van een nieuwe In-and spuit voor het gehucht Geersdijk wordt met algemeene stemmen aangeno men. Em nieuw voorstel van de P. Z. E.M. inzake de eleotricitieits-voorziening der Middengroep wordt met 8 stemmen voor en 2 tegen aangenomen. Eenige pos ten schoolgeld die oninbaar waren, wer den afgeschreven. Aan het einde der agenda gekomen zijnde, dankt de voor zitter de aftredende leden Van Hee en Nieuwedhuize, voor de tijdens hun lid maatschap van den raad' gegeven advie zen en voor de prettige samenwerking. Bij de rondvraag vestigt het lid-Kramer de aandacht van den Voorzitter op de ge vaarlijke bocht van dm Veer weg te Kam perland bij de woning van Filaus. Die voor zitter zegt onderzoek toe. T r a m p n t s p o r i n g. Gistermorgen is nabij den Warmonder Dam, nabij Sassenheim, de stoomtram die te 7,50 van Leiden naar Heemstede was vertrokken,te ongeveer kwart over 8 uit de rails geloopen, waarbij de locomotief omkantelde en in het midden van den straatweg terecht kwam. De tramlijn LeidenHeemstede loopt over het grootste gedeelte over enkel spoor. Op verschillende plaatsen zijn wissels aan gebracht, om de van de tegenovergestelde richting komende trams gelegenheid te geven te passeeren. De verongelukte tram is juist bij zoo'n wissel uit de rails ge loopen I'oordat de locomotief kantekle, brak de koppeling met de eerste der drie volgrijiuigen af, zoodat deze wagens op de ra^s bleven en doorreden. Uit een onmiddellijk ingesteld onderzoek bleek, dat de moer van den bout van den wis sel verwijderd was, waardoor de wissel buiten dienst was gesteld. Daardoor is het ongeluk veroorzaakt. De machinist van de* omgekantelde locomotief (type Noord Zuid Holl. Tram weg Mij. no A 5) de heer W van der Vegte, uit Hillegom, vertelde, dat hij direct na het passeeren van den wissel bemerkt had, dat er iets gebeurd was. Hij remde zooveel mogelijk, maar kon niet verhinderen, dat zijn machine, die hij reeds 7 jaar bedient, onderstboven ging. Deze kwam op den linkerkant te vallen, en door de opening in de rechterzijde, welke boven kwam Je liggen, is hij on gedeerd naar buiten gekropen. Hij reed met een vaartje van 15 K iVJ. per uur Hoe het ongeluk gebeurd was wist hij niet. /Misschien kwaadwilligheid", aldus de machinist, want de bout van den wis sel was verzakt. De man was uit den aard der zaak zeer zenuwachtig. De conducteur P. van der Vuuren, eveneens uit Hillegom, was juist bezig een particulier aan een kaartje te helpen toen het ongeval geschiedde. Hij is toen direct naar de balconrem gegaan en heeft de drie alleenloopende wagens tot stil stand gebracht Gelukkig, aldus de con ducteur, liepen de wagens goed in de rails Was de koppelstaug van de loco motief niet gebroken dan waren de wagens ook zelf gekanteld. De drie wagens waren geheel met passagiers gevuld Door dat de locomotief nog ongeveer 15 meter doorgeloopen is, alvorens te kantelen, reed zij over de rails van het tweede spoor.heen, zoodat het verkeer over een lijn kon onderhouden worden. Naar de oorzaak wordt een uitgebreid onderzoek ingesteld. Men meldt nader: Uit het door de directie der Z.U.H.M. voorloopig ingestelde onderzoek is ge bleken, dar de schroef, waarmede de bout aan deu wissel was bevestigd, nog wel aanwezig was, maar geheel was losge schroefddit kan, aldus zeide men van den kant der directie, onmogelijk vanzelf geschied zijn De wie sel zelf was volkomen in orde. Poging tot doodslag. De politie heeft Maandagavond in de Anna Paulownastraat te Den Haag aan gehouden den 23-jarigen fabrieksarbeider L. ft. wonende te Delft, i'eze heeft ver- kee ing met de 23 -jarige J. O. T., een Oostenrijkse}} meisje, dat -in dienst is bij een familie in de Anna Paulownastraat De twee geliefden hadden nogal eens ruzie en 'toen Zondagavond li bij haar op be zoek was, ontstond opnieuw ongenoegen dat in e n vechtpartij eindigde ft heeft zich daarbij zoo opgewonden, dat hij een scheermes trok en zijn meisje een tamelijk ernstigen wond in den hals toebracht. De jongeling is hierop naar Üelft vertrokken en vertoonde zich Maandagavond weer in de Anna Paulownastraat, waar hij aauge houden werd. Hij zeide daar te komen om te weten hoe zijn slachtoffer het maakte. Hij had in drift gehandeld, naar hij zijde en had het mes in den vijver van het Haagsche Bosch geworpen. Het mes is nog niet teruggevonden. Mej. T. was hoewel zij veel bloedver lies had, gewoon naar bed gegaan Den volgenden ochtend kwam de daad echter aau het licht en werd geneeskundige hulp verleend. De jongeman zal aan de justitie worden overgeleverd. Twee jongens vermist. Te Zaandam worden sedert Zaterdag ochtend de 17-jarige K. en de 18.-jarige 8. vermist, liet vermoeden bestaat dat zij zich op het stoomschip ftcsa Luxem burg hebben verstopt om de reis naar Rusland mee te maken. Eenige dagen voor het vertrek van het stoomschip hebben zij er een bezoek gebracht, doch zijn toen door den kapitein weggestuurd Eeu der jongens die op een fabriek te Zaandam werkt, heeft Vrijdag j 1 zijn loon opgevraagd en is niet meer terug gekeerd. Het te Rotterdam op het schip in gestelde onderzoek heeft geen resultaat gehad. Kort aangebonden. Aan het politiebureau te Nieuwer- Amstel meldde zicli de boerenarbeider B. H oud 23 jaar, met de mededeeling, dat hij een 66-jangen slager, wonende te Amstelveen, in het hoofd had geschoten Aanleiding was, dat hij door den slager in zijn nachtrust werd gestoord. De toe stand van den getroffene is hoogst ernstig. Auto tegen een boom» Maandagavond omstreeks kwart voor achten kwam op den Rijksstraatweg \mersfoortUtrecht bij de villa Kraaien dorst, tusschen de Stomperd en Amers foort, dr. Melchior uit De Bildt per auto gereden van Amersfoort in de richting Utrecht. Hij raakte zijn stuur kwijt en botste in volle vaart tegen een boom Pr Melchior werd uit den wagen geslingerd en overleed enkele oogenblikken daarna. Door het plotseling zwenken reed de auto tegen den wielrijder Anema uil Amersfoor», die kwam te vallen en met een ernstige beenwonde en een gebroken been naar het ziekenhuis te Amersfoort is overgebracht. Van Gend Loos. De „Avondp." meldt, dat de directie der Nederlandsche Spoorwegen aan de firma Van Gend Loos, v h. Collignon en Co., te kennen heeft gegeven, dat zij het binnenkort afloopende contract met die firma niet wenscht te verlengen Het komt dus hierop neer, dat de S, oor wegen zelf de exploitatie van dezen tak van vervoer op zich wenschen te nemen. Zijn vrouw gedood. Een echtpaar uit de Westerstraat te Amsterdam, waarvan de vrouw 63 was en de man 48 jaar, had voortdurend oneenig- heid. Gistermiddag bevonden beiden zich in een café in genoemde straat, waar ze weer woorden kregen. Plotseling trok de man een mes en stak er zijn vrouw mee Hij trof haar recht in liet hart, met het gevolg dat de vrouw dood neerviel. Het lijk is naar het Wilhelminagasthuis ver voerd. De man is gearresteerd. Geen //onofficieel e" Sinterklazen. De commissie voor de strafverordeningen te Deventer doet een voorstel aan den raad tot aanvulling van de politiever ordening in dien geest, dat voortaan met Sint-Nicolans er slechts één Sinterklaas zich op straat mag bevinden, n.l. de #officieeleft. Ook in winkels enz en op voor publiek toegankelijke plaatsen mogen zich, wordt het voorstel aangenomen, geen andere Sinterklazen meer vertoonen. Rozenolie. De heerlijke en kostbare rozenolie wordt op groote schaal bereid in de vallei van Kesanlek eD h'oumeliè'. De rozenplantages aldaar brengen jaarlijks gemiddeld 2200 kilo op en daar er ougeveer 180.000 ro zen, tezamen 28 pond wegende toe noodig zijn, om een ons olie te leveren kan men zich een denkbeeld maken van de uitge» strektheid dier plantages. De bloemeu worden geoogst in Mei en de oogst duurt drie weken. De bloemen worden op den dag zei ven, waarop zij ver zameld wordem, verwerkt opdat niets van den geur verloren ga. i e ro>en worden eerst in water gedistilleerd, waarna het water alleen een distiliatie ondergaat en de olie van de oppervlakte wordt afgeschuimd. Het werk-wordt voornamelijk verricht door vrouwen en meisjes, die 20 a 25 cents per dag verdienen. Ongelukkigerwijze wordt de olie altijd vervalscht met een derde of een vijfde geranium olie, voor zij naar de markt wordt gebracht. LAATSTE EN TELEGRAFISCHE BERICHTEN. De moord in Den Haag. Men meldt ons uit Den. Haag: Gisterenmiddag heeft een (inspecteur der Haagsche politie, aan boord van het stoom schip „Voleindam" te Rotterdam, aange houden die 40-jarige varensgezel L. H. S. verdacht van roofmoord op 24 Juli 1924 op' den heer Van der Stijl am de De Rie- merstraat te 's Gravenhage gepleegd. Kort na (den moord was S., die destijds reeds door de politie werd vervolgd, naar Ame rika vertrokken. Sedert heeft de politie verschillende aanwijzingen tegen hem ge kregen, welke haar voldoende toesche nen om tot zijn arrestatie over te gaan. Dezer dagen zal S. aan de justitie worden overgeleverd. VEILINGSVEREENIGING E.M.M. TE KRABBENDIJKE. Veiling van 25 Juli 1927. Zwarte bessen f 15, Roode bessen f 17,10, beide per 100 K.G. VEILINGSVEREENIGING ZUID-BEVELAND TE GOES. Groote veiling van 26 Juli 1927. Zwarte bessen f26,Roode bessen f 17,90 a f 19,10, beide per 100 K.G. Kleine veiling. Peren: Oomskindenen f 19 a f35. Zo» merlouwtjes f 16 a f22, Jambaasperen f 11 a f 17, Keizerinnen f9 a f 13, Kool stok f 18, Westfries fll a f 19, Zomersuike- rijem f 12, Afval peren f 6 a f 10, Appels Madeleinen f 16 a f38, Afval idem f2 a f 10, Pruimen: Vroege Oranje f28 a f 38, Eng. Krozen f 30 a f 38, Okkelanen f 25a f34, Marbelanen f 19 a f22, Prin ce pruimen f 12 a f25, Kouwelijnen f 17 a f 23, Sierp ruimen f 10, Afval pruimen f5 a f23, Kersen: Klerken f37 a f60, Spaan sche wijnkersen f21, Eieirkrieken f31 a f37, Zure Morellen f28 a f45, Zwarte Blance f 29 a f 30, Roode Blance f22 a f27, Vleeschkersen f30, Uitschot kersen f2 a fll, Diversen: Kruisbessen T 6 a f 16, Roode bessen f 9 a f 22, Zwar te bessen f20, Witte bessen f 15 a f 18, Frambozen fl a f30, Aardbeien f 10, Tomaten f7 a f21, Snijboonen f 46, Groe ne boontjes fll a f54, Tuinboonen f 8, Sjalotten f 1,90 a f2,60, Zilveruien f2 a f 8, Aardappelen (groote) f 4,50 a f 7,80, Aardappelen (poters) f4,10 a f6, alles per 100 K.G., Bloemkool f7 a f23, Roode kool f 8 a f 13, Savoije kool f 7,90, Witte kool f 5, Perziken f 4 a f 12, Kom kommers f3 a f 10, Augurken f 0,33 a f 0,47, Meloenen f61 a f71, Kropsla f 1,40, alles per 100 stuks, Eenden f 0,43 per stuk. BURGERLIJKE STAND VAN GOES. Geboren: Elisabeth, d.v. Johannes Fre- derik Otto Huese en Gertrude Susan La ming; Cornells Johannes, z.v. Cornells Johannes Adriaanse en Saartje Reijerso. Overleden: Marcelis Job Verhoek, 76 jaar, weduwnaar van Willemina Joppa vian de Graaff. WEERBERICHT. Hoogste barometerstand 764.4 te Var- doe. Laagste barometerstandd 746.0 te Janmayen. Dc verwachting tot den avond' van 28 dezer luidt: matige ZO. tot Z.W. wind, gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen regen behoudens kans op onweer, iets warmer. VERKOOPINGEN EN VERPACHTINGEN. Augustus. 2 Goes, 2 woonhuizen met schuur en erf, pakhuis met erf en bergplaats met erf, Pilaar. 3 Nieuwdorp, woonhuis, schuur, erf en bouwland, van Cleef. 8 Goes, woonhuis en schuur, bouwter rein en boomgaard en weiland, Van Dissel en Verbist. 10 Goes, vendutie, de Kok. 30 Goes, hovenier ing, huis, schuur en erf, Pilaar. 's Gravenpolder, bouw- en weiland2 arbeiderswoningen, Verbist. Heinkenszand, kapitale hofstede, Pilaar. Heinkenszand, kapitalen bóeren-in span, van Cleef. Kapeile, bouwland, van Dissel. Kattendijke, bouwland en wisschenr bosch, van Dissel. Ovezand. landbouwers-inspan, Ver bist. Schore, woonhuis, boomgaarden, bouw- en weiland en zijkantwegen, Pilaar. Schore, schapen, Pilaar. VERGADERINGEN EN VOORSTELLINGEN ENZ. Juli: 2330 Schuttershof, Historische Ten toonstelling. 29 Prins van Oranje, Algemeene ver gadering Coöperatieve Beetwortelsui kerfabriek „Zeeland". 29 en 30, Schuttershof, Het Zomertoo- neel, „Jozeph in Dothan Augustus 12 tot en met 18, Schuttershof, „De groote parade". WATERGETIJEN VOOR WEMELDINGE. (Die voor Ierseke vallen ongeveer 5 minuten later en voor Hansweert ruim een half uur vroeger). Amnterdamiche tijd. Dagen. Hoogwater Laagwater Vrm. Nam Vrm. Nam. 28 Juli' 2.43 3.10 8.23 8.52 29 3.31 3.55 9.07 9.84 30 4.17 4.84 9.48 10.13 31 4.53 5,13 10.25 10.51 1 Aug. 5.29 5.47 11.01 11.26 O - 6.05 6.19 11.34 3 r 6.36 6.51 0.00 0.07 ADVERTENTIËN. Heden overleed tot onze diepe droefheid onze geliefde Vader, Be huwd- en Grootvadler, de heer MARCELIS JOB VERHOEK, in leven Oud-Majoor der Rijksveld- wacht, in den ouderdom van ruim 76 jaar. Namens kinderen, en kleinkinderen, m duVEKOT en huisgenoot Mej.J.ELENBAAS. Geen bezoek. Goes, 26 Juli 1927. Voor de vele blijken van deelneming ondervonden tijdens ide ziekte en het over lijden van onze Lieve Zoon en Broer JACOBUS JOHANNES, betuigen wij onzen hartelijken dank. L. ECKHARDT en Echtgenoot© en kinderen. 's Gravenpolder, 26 Juli 1927. TE KOOP BIJ INSCHRIJVING wassende in den boomgaard aan het „Lage Wegje" te Nasse, van de familie JOHs. KLOOSTERMAN, aldaar. Inschrijvingen in te leveren ten kan tore van Notaris JOH. PILAAR 4© Goes, vóór of op Zaterdag 30 Juli 1927 vóór voormiddag^ 12 uur. De VERKOOP1NG van te Goes, behoorende tot den boedel van wijlen den heer G, VERBURG, zal plaats hebben op Notaris PILAAR.

Goessche Courant | 1927 | | pagina 3