Pia PUROL N\ 88. Stu&ge&o/vm iKkfan, Woensdag 27 Juli 1927 ill6 Jaargang. Buitenland LINTVELT's BAZAR Rechtszaken. Stadsnieuws verzacht en geneest 'ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes 12, buiten Goes 12, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt: Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE m COURANT UitgaveNaamlooze Vennootschap Goesche Courant jJ[j|i||Ej|J en Kleeuwens Ross Drukkers- en Uitgeversbedrijf ADVERTENTIEN van 15 regels 11,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Dienstaanbiedingen en aanvragen 15 cent per regel. Adverteutiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. OVERZICHT. Een scherp woord. De Duiitsclie mentaliteit verschilt altijd nog iets van de onze. Men weet er weinig van geven en nemen, een scherp woord zet langen tijd kwaad bloed. Een gevolg van deze mentaliteit is, dat de Duit schers idik- wijls in politieke moeilijkheden geraken. Dat is nu weer gebeurd met den socia- listisdhen Oberprasident van Saksen, Hor sing, den leider dier republikeins clhe ver- eeoiging „Reichsbanner Schwarz-Rot- Gold". In een oproep aan zijn medeleden had hij zich scherp uitgelaten over de Oosten- rijksche regeering, in verband met de Weensche onlusten. Dat gaf aanieidimg tot een klacht van de Weensche regee ring bij de Duitsdhe; er werd een kabinets raad in Berlijn over gehouden, en Hörsiïig» die als Oberprasident een rijksambtenaar is, kreeg toen een ambtelijk standje. Hel is trouwens de eerste maal niet dat hij door zijn krasse woorden wrijving veroor zaakt. Hij kan zich moeilijk schikken in de zelfbeheersching die aan een ambte naar nu eenmaal past. Maar ditmaal is het toch op een crisis uitgeloopen. 'Zondag is te Maagdenburg een rijks- bijeenkomst van de „Reichsbanner" ge houden. Hij heeft, daar in een redevoe ring meegedeeld, dat hij verzocht heeft hem te ontheffen van zijn ambt. Hij deed dat liever dan af te treden als voorzitter der vereeniging. En de vergadering Loofde hem in een motie voor zijn dapper en. onbaatzuchtig optreden in het belang der republiek. Maar hij heeft met zijn woorden toch al meer kwaad gedaan, dan hij voorz en had. In „Reichsbanner" zitten ook katho lieke republikeimsche leden van het Cen trum. In de Centrumpers is hij dan ook dadelijk over zijn cmitiek op de Oosten- rijksche regeenng aangevallen. En reeds heeft rijksminister dr. Marx aan het bestuur van de Reichsbanner ge schreven dat hij als lid bedlamkt wegens dien oproep van Hors mg, waarin hij een ongeoorloofde inmenging in de politieke zaken van het bevriende Oostenrijk zet. Voorts wordt gezegd dat ook de rijks minister van financiën Kohier ais lid zal bedanken, en dat nog andere vooraan staande personen dat voorbeeld zullen vol gen. Door den verrekijker. Volgens mededeeiinigen in de bla den is de Brennerpas versperd, omdat er op het Zuidelijk gedeelte van den Bren ner een bergs Lor ting heeft plaats gehad. Het autoverkeer wordt over den Jau- fenpas geleid. Militairen zijn bezig den weg weer vrij te maken. Hoek Koningstraat. - Magdalenastraat. Speciaal adres in: Glas, Porcelein en Aardewerk. 46 FEUILLETON. DOOR H. COURTHS—MAHLER. „Zoo, zoo! Een schitterende partij dus, want ials ik het wel heb, zijn de Buche- nau's zeer rijk!" „Dat is zoo!" antwoordde de gravin glimlachend. „Het ontbreekt hun niet aan aardsche goederen!' Zij wist, dat barones Rottheim een paar in schulden geraakte neven had, die zij gaarne een rijk huwelijk zou zien sluiten. „Lieve gravin, vertel mij nu ook eens, hoe het komt, dat ik freule Buchanan in uw gezelschap zag!" drong de nieuws gierige bezoekster .aan. Gravin Eckhoff vertelde: „Gravin Pia is in de landelijke een zaamheid van slot Buchenau opgegroeid; baar vader is sukkelend en leeft zeer teruggetrokken. Het jonge meisje moet nu haar intrede in de wereld doen en ik heb op mij genomen, haar te chaperon- „Ach, hoe interessant! Maar, lieve Rechtbank te Middelburg. De volgende voimnissein werden uitge sproken Overtrading vissclherij-wet: A. v. H. 49 jaar, werkman te Goes, bevestiging vonnis van den Kantonrechter, f 10 boete of 10 dagen hechtenis. Idem: J. v. H., 32 jaar, werkman te Goes, bevestiging vonnis van, den Kanton rechter, f 10 boete of 10 dagen hechtenis. Overtreding Motor- en Rijwielwet C. J. S„ 18 jaar, zonder beroep, te Kamper land. Niet ontvankelijk verklaard van zijn ingesteld hooger beroep. Oplichting: D. F. P., 41 jaar, varens gezel te Antwerpen, gedetineerd, 1 jaar gevangenis straf met aftrak voorarrest. Ontucht: W. V., 29 jaar, vrachtrijders- knecht te Wemeldmge, 1 jaar gevangenis straf, voorwaardelijk proeftijd 3 jaar. Ruiten tikken. A. P„ 22 jaar, bakkersknecht te Goes, werd beklaagd', dat hij in den nacht van 5 op 6 Juni j.l. te Kloetinge in de wo ning van Ch. Tholenaar een ruit beeft vernield. Eisch: f20 boebe of 20 dagen hechtenis. Aanrijding. L. v. L., 48 jaar, autobus-ondernemer te Kloetinge, werd verdacht van het ver oorzaken van zwaar Lichamelijk letsel door schuld. Verdachte was op 7 Mei j.l. onder 's Heer Arendskerke met een auto op een troep schapen ingereden, die on der toezicht van H. Hoebeke stonden en zich op dein weg bevonden. Bij die ge legenheid was Hoebeke onder da auto terecht gekomen en was een der wielen over een zijner beenen gegaan en was dat been ernstig verwond geworden. Eisch 7 dagen hechtenis. Gemeenteraad. (Zitting van gisteren). Voorzitter: Mr. J. H. M. Stieger. Ingekomen stukken. Mededeeling wordt gedaan van de na volgende ingekomen stukken: Mededeeling van den Commissaris der Koningin dat aan den burgemeester verlof is verleend van 11 Juli tot en met 2 Augi tus. Bericht van de heeren I. Wessel en F. J. Tierie, dat zij hunne benoeming tot voorzitter en lid van het burgerlijk arm bestuur aannemen. Bericht van goedkeuring van de veror dening tot wijziging der verordening op de heffing van aanplakgelden in de ge meente Goes en de verordening op de hef fing van gelden voor het hebben van een standplaats met een woonwagen of van een ligplaats met een woonschip binnen de gemeente Goes. Goedkeuring' van het raadsbesluit van 10 Juni 1927 no. 17 tot het treffen van eojn overeenkomst met de Amibachtsvrouwe van Kloetinge, verband houdende met straalaan leg in Bouwplan III. Goedkeuring van het raadsbesluit van 17 gravin, waarom heeft men dat juist aan u opgedragen?" vorsebte de oude dame onversaagd verder. De beide dames bemerkten niet, dat op dat o ogenblik Pia tusschen de half- opengeschoven portières, die den salon van een daarnaast gelegen vertrek scheid den, verscheen. Zij trad echter verschrikt terug, toen zij het onaangename stem geluid der bezoekster hoorde en zette zich achter de zware gordijnen op een stoel wachtend, tot tante Maria haai* zou komen halen. Zonder het te willen, luis terde zij daardoor het volgende gesprek af: „Waarom men mij daarvoor uitgekozen heeft! hoorde zij de rustige stem van gravin Eckhoff zeggen. „Dat is zeer ge makkelijk te verklaren. Mijn neef, Hans von Ried, is de naaste buurman van graaf Buchenau en de beide heeren zijn met elkander bevriend. Mijn neef verzocht mij het gravinnetje onder mijn hoede te wil len nemen." „Zoozoo! Hans von Ried, de we reldreiziger! Waar hangt hij nu uit? Hij in langen tijd niet bij u gëweest, niet waar? Heeft hij weder een groote reis ondernomen?"' „Neien, hij woont reeds sedert een jaar in Ried berg." „Zou hij eindelijk tot rust komen? Is hij getrouwdi?" men met Doos 30-60,Tube SOct. Bij Apoib.en Drogisten Juni 1927 no. 2 tot oiudertiajiidsclie ver huring van den zijarm van de haven. Goedkeuring van het raadsbesluit van 17 J uni 1927 no. 4 tot het verleenem van een voorschot ingevolge de Woningwet aan de Woningbouwvereniging „Nieuw Goes." Bericht van ontvangst van de verorde ning tot wijziging der verordening, rege lende de indeeling der gemeente, dë num mering der huizen en de verhuizingen bin nen de gemeente Goes. Goedkeuring van het raadsbesluit van 28 Juni 1927 no. 3 tot wijziging van 0 e ge- meenbebegrooting voor 1926. Goedkeuring van het raadsbesluit van 28 Juni 1927 no. 4 tot wijziging van de ge- meentebegrooting voor 1927. Goedkeuring van het raadsbesluit van 28 Juni 1927 no. 5a tot wijziging van de be groeting van het gasbedrijf voor 1926. Goedkeuring van het raadsbesluit van 28 Juni 1927 no. 5b tot wijziging van de begroeting van het gasbedrijf voor 1926. Toegestaan worden z.h.s. de verzoe ken om afschrijving van belasting. Die geloofsbrieven der nieuw benoemde leden van den raad worden in orde. be vonden. Tot toelating der leden wordt besloten. Het verzoek van de Continental Pe troleum Company om vergunning tot het plaatsen van een benzine-pomp op j meentegrond aan de Wkheiminastraat wordt toegestaan. ij. Het le suppletoir-kohier der honden belasting 1927 wordt goedgekeurd. Eveneens wordt goedgekeurd' het ver zoek van den heer L. Kakebeeke om onderhands te mogen pachten dë jacht op een stukje gemeentegrond. Ver zoele van den heer J. A. Dootjes om onderhands te mogen pachten een stukje gemeentegrond aan de 's Heer Hendrikskimderendij k. De heer Van Mei le zegt, dat B. en W. adviseeren dit verzoek niet toe te staan, omdat men bevreesd is dat de ver zoeker daar kippen zal gaan houden. Dit is niet zoo. De voorzitter zegt, dat B. en W. van meening zijn, dat dit verzoek door anderen gevolgd zal worden. Aan den Boulevard die naar Goes leidt is een aaneensluiting van kippenfokkerijen geen sieraad. Als men dit eene verzoek toe staat, kan men andere niet weigeren. De heer Van Melle raadt aan het stuitje te verhuren onder bepaling dat hij er geen kippenhok mag bouwen. Met: 7 tegen 5 stemmen wordt bet „Neen, nog niet." „Nog niet? Maar verleden winter in St. Moritz scheen hij zich toch te willen verloven. Hij vertrok vandaar op den zelfden dag, waarop ik er met mijn beide neven aankwam; ik hoorde vertellen, dat hij met grooten ernst en ook met gc gevolg het hof had gemaakt aan een zeer schoone, jonge weduwe. Men wist erbij te voegen, dat hij razend verliefd op haar was, dat hij van St. Moritz ver trokken was, om zijn aangebedene na te reizen, en zich met haar te verloven,; hij moet door een waanzinnigen hartstocht bezield zijn geweest!" De gravin vermoedde niet, dat Pia deze woorden had gehoord; ziji sprak ontwijkend „Men babbelt zooveel, mevrouw Rott heim! En dikwijls worden zulke praat jes zonder eenigen grond verbreid!" „Neen, neen, mijn lieve gravin", hield de barones aan, „het was geen praatje! Ik weet het uit zeer goede bron. Eén van zijn vrienden heeft getracht, hem in St. Moritz terug te houden, nadat de dame vertrokken was, maar hij wilde er niet van hooren! Hij moet waanzinnig ver liefd op haar zijn geweest!" „Mij dunkt, dat zijn niet met haar getrouwd- en zelfs niet met haar ver loofd-zijn een bewijs is voor het tegendeel voorstel van B. en W. verworpen. Voorstel betreffende het leggen van trottoirs in de Lange Kerkstraat. De heer Simons heeft met genoe gen geconstateerd, dat verschillende door hem in de vorige vergadering genoemde bezwaren zijn verdwenen. Spr. kan zich thans met het voorstel vereenigen. Het voorstel wordt aangenomen. Verzoeken betreffende voorziening in den toestand wat betreft het getal leer krachten aan de openbare en bijzondere lagere scholen. De heer Crucq zegt, dat gebleken is, dat de toestand bij de lagere school niet ideaal is. B. en W. erkennen dat er te te weinig onderwijzers zijn. Het advies van den inspecteur is reactionnair. De strekking ervan isEr zijn veel werklooze onderwijzers, ook in Goes, men zal wel krachten kunnen vinden tegen een geringe vergoeding. Dit is niet goed voor onder wijzers, noch kinderen. Spr. adviseert nog eens met de verschillende, schoolbesturen te onderhandelen en het voorstel zoolang aan te houden. Zeker is er een betere weg te vinden dan thans wordt aange geven. Mr. Goedbloed gjeloof t niet dat het onderwijs achteruit gaat als een on derwijzer met acte als kweekeiing op treedt. In vele beroepen komt het voor, dat een pas geslaagde mender verdient dan een ervaren onderwijzer. Men komt nergens direct op het volle salaris. Als men evenwel van meeoing is dat het voor stel van B. en W. niet voldoende kon worden bestudeerd door de schoolbestu ren is spr. voor aanhouding. Waarom heeft men de stukken weer zoo laat ge publiceerd. De voorzitter protesteert tegen de uitlating dat het advies van den in specteur van onderwijs reactionnair zou zijn. Spr. ontraadt uitstel van het voor stel. Een lange bestudeering acht spr. onnoodig. Wordt het voorstel thans af gedaan, dan kan direct na de vacantie in het getal leerkrachten worden voor zien. Spr. herinnert er aan dat het on derwijs hier ter stede veel geld' kost, Als dus een goede oplossing aangege ven wordt, die niet zoo duur is dan mag deze niet in den wind worden ge slagen. De heer Van Melle zegt, dat de bijzondere scholen meenen, dat art. 101 der L. 0.-wet twijfel doet rijzen of geld verstrekt voor onderwijs besteed'n worden als salaris voor kweekelingen met acte. Spr. is het met Mr. Goedbloed eens, dat de stukken zeer laat zijn ver schenen. Wethouder Van Bommel van Vloten zegt, dat dit laatste verband houdt met de onderhandsche aanbested van beurs en normaalschool. Daardoor kwamen alle stukken laat. Betreffende de vrees van den heer Van Melle kan spr. opmerken, dat voor de bijzondere scho len geen bezwaren zullen rijzen over de benoeming van leerkrachten. Mr. Goedbloed zegt nog eens dat hij het noodig oordeelt het voorstel aan te houden. Den betrokkenen moet tijd gelaten worden zich over deze zaak uit te spreken. Wethouder Van Bommel van Vloten legt er de nadruk op, diat B. en W. de raad niet wilden overrompe len. Waarom weer uitstel? De inspecteur van onderwijs meent dat geen enkel andier voorstel dit voorstel zal kunnen ver vangen. De heer B u ij s merkt op, dat de kwestie al een jaar hangt. Is uitstel van een maand danzoo erg. De heer Van Melle pleit ook voor uitstel, zoolang hij niet zeker is, dat ge deputeerde staten voor het bijzonder on derwijs dit voorstel niet ongeldig zullen verklaren. Een voorstel om de kwestie aan te houden wordt aangenomen' met 10 tegen 3 stemmen. Verzoek van het bestuur der vereeni ging voor christelijk bewaarschool-onder wijs om verhoogimg van subsidie. Mr. Goedbloed gaat als lid van de fin. commissie met het voorstel van B. en W. accoord op grond van de he den bestaande verordening. Doch deze verordening acht spr. niet goed. Hij ver wacht ook voor het bijzondere bewaar school-onderwijs gelijkstelling met het openbare. De heer Simons zegt, dat ook bij de r. k*. bewaarschool een tekort is. Spr. pleit voor herziening van de verordening. De heer Van Melle onderschrijft hetgeen de heer Goedbloed heeft gezegjd. Het voorstel wordt aangenomen. Voorstel tot het aangaan eener geld- leening groot f 12.000 voor den bouw van woningen voor spoorweg-] Aangenomen. Voors tel tot onderhandsche aanbes tel der werkzaamheden van verbouwing van de beurs, de bewaarschool en dë voor malige normaalschool. De heer Simons verheugt zich over deze onderhandsche aanbesteding. Aangenomen. Voorstel tot het opnieuw vaststellen van den pensioengrondslag van den gemeente ontvanger. Aangenomen. Voorstel tot het treffen van een voor eenkomst met de Amibachtsvrouwe van Kloetinge betreffende het dempen van een sloot grenzende aan Bouwplan III. Aangenomen. Bij de rondvraag vraagt de heer Van Melle of bij de installatie van den nieuwen raad ook de raadsleden die reeds zitting hebben gehad den eed moeten afleggen. Ir. van Poelgeest: Natuurlijk,het is een zuiverings-eed. De heer Eckhardt pleit voor nieu we banken in de plantsoenen, de heer van die bewering!" antwoordde gravin Eckhoff, die verlangde, dit onderwerp los te laten. Dit gelukte haar echter niet. Haar be zoekster deed een schril, onaangenaam lachje hooren en vervolgde: „Nu, in ieder geval staat het vast, dat de heer von Ried de schoone vrouw waanzinnig liefhad! Iedereen sprak er over, dat hij haar als haar schaduw over al achterna was gegaan, hoe terughoudend hij zich ook steeds tegenover de vrouwen in het algemeen gedragen had! Dat hij niet met haar verloofd of getrouwd is, is volstrekt geen bewijs voor het tegen deel! Misschien heeft hij wel een blauw tje bij haar geloopen! De dame moet zoo haastig afgereisd zijn, dat haar vertrek wel een vlucht .geleek!"' Gravin Eckhoff zou gaarne de babbel zieke vrouw tot zwijgen hebben gebracht door de simpele mededeeling, dat haar neef met gravin Buchenau was verloofd, maar die verloving moest voorloopig ge heim gehouden worden; zij vergenoegde zich met op te merken: „Nu, zoo ernstig zal de zaak wel niet zijn geweest, want dan zou ik er wel eens iets van hebben gehoord!" Opnieuw lachte de barones zoo on aangenaam schel, dat Pia inéénkromp. ,/Wiaar rook is, is ook vuur, lieve Crucq voor in het wagenkamp. De heer Potter protesteert tegen de reclame, die de verbruikscoöperatie maakt op de plakkeborden der gemeente, daar deze z.i. krenkend is voor den midden stand. De heer B u ij s is het hiermede niet eens. De voorzitter sluit de vergadering. gravin! Maar het onderwerp schijnt u onaangenaam te zijn; wij zullen er van afstappen en liever tot uw beschermelin ge tje terugkeeren. Krijgen wij haar van daag ook te zien?" Toen Pia die woorden hoorde, vloog zij verschrikt de kamer uit; het was haar onmogelijk, op dat oogenblik de vreemde dame met de onaangename stem en het scherpe, hatelijke lachje onder de oogen te komen. Met bonzend hart stond zij weldra bij het raam van haar kamertje naar bul* ten te staren. Van alles, wat zij verno men had, was slechts één ding haar bij gebleven; dat Hans von Ried een jonge, schoone weduwe waanzinnig moest heb ben liefgehad! In haar onervarenheid begreep zij deze woorden niet in hun vollen omvang, maar zij was er zich van bewust, dat zij een diep-smartelijk gevoel in haar binnenste hadden gewekt, dat het haar was, alsof men haar iets liefs en dierbaars ontnomen had! Zij dacht erover na, hoe het wel zijn moest, als een man een vrouw „waan zinnig liefhad"! Wondervreemd klonken doe woorden haar toe! (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1927 | | pagina 1