60 cent per', pond BIJVOEGSEL GOESGHE CO li RAMT ProVincienieuWs BANK voor ZEELAND GOES. Alle Bank- en Effectenzaken. Sport Voor de Vrouw VAN DE VAN VRIJDAG 22 JULI 1927. De Z. L. M. Na de hoofdbestuursvergacleiriing der Z. L. M. is Woensdag de algemeen© ver gadering gehouden. Mr. P. Dieleman heette eerst verschil lende personen welkom, onder anderen den heer Molhuyzen en de landbouwcon- sulenten uit Amerika. Waar dat jaar de kring Walcheren der Z. L. M. de vergadering ontvangt, gaf de voorzitter een overzicht over Wal cheren. Hij memoreerde dat reeds in oude tijden Walcheren een belangrijk verkeer had met Britannië en dat de bewoners een afzonderlijke type vormden in Zee land. Hierdoor bleef Walcheren altijd ©enigszins geïsoleerd staan. Daarna be sprak hijverschillende eigenaardigheden van den bodem. Bij de afwatering stond hij stil. De noodzakelijkheid van een goe de afwatering blijkt vooral in de regen- rijke jaren als 1927, waarin de maand Juli een regenval had van 190 pet. boven normaal. Voor tuinbouw en intensieve cul tuur wordt Walcheren daardoor minder geschikt. Ongelijkheid van den bodem of andere dingen mogen een goede ontwate ring niet tegenhouden. Spr. memoreerde verder allerlei we tenswaardige dingen omtrent de geschie denis van het eiland en besprak daarna enkele economische omstandigheden. Hi) acht Walcheren op tuinbouw aangewezen. In het jaaroverzicht, dat zegt dat het afgeloopen jaar veel schaduwzijden heeft getoond, bespreekt de voorzitter verschil lende omstandigheden en resultaten, werk zaamheden van commissies enz., ten slotte de punten, die de aandacht van de maat schappij hebben, o.m. werktuigen, electri- citeitsvraagstuk, emigratie. Na het jaaroverzicht hield de heer H. W. Krul, directeur van het Rijksbureau voor drinkwatervoorziening, ©en rede over „dorstige memschen en dieren' (We meldden abusievelijk dat de Lo zing gedurende de hoofdbestuursvergade- ripg werd gehouden. Red.). Spr. grondde zijn betoog op wat hij, ge- inspireerd door de omgeving, ©en waar heid als een koe noemde: dat de mensch altijd last van dorst heeft gehad. Het doel treffendste middel daartegen is water. Aan de hand van lantaarnplaatjes besprak hij de ontwikkeling van de drinkwatervoor ziening in den loop der eeuwen. De lijn van ontwikkeling der drinkwatervoorzie ning vertoont een hoog© trap van volmaakt heid bij de Romeinen, diepe inzinking in de middeleeuwen en culminatie an de twin tigste eeuw. Spr. memoreerde verschillende wetens waardigheden over de beteekenis vambac- tenieëo voor de hygiëne. Groote vooruit gang in den zorg voor de volksgezondheid is waar te nemen. Ziekten als pest, cho lera enz. zijn practisch verdwenen. Ook de aanleg van drinkwaterleidingen speel den hierbij een rol. Daarna besprak de heer Krul, wanneer de drinkwater-aanleg begon. Amsterdam was de eerste in 1853. Veel later dan in de steden kwam de aanleg ten platteland©. In 1913 is Zuid-Beveland hierin voor gegaan. Lantaarnplaatjes lichtten de gevolgen toe van tekort aan water en ondeugdelijk drinkwater. Wat Zeeland betreft blijft Noord-Beveland alleen nog droog.^ In zijn geheel is de toestand in Zeeland in geen geval slechter dan elders. Na de zeer toegejuichte rede van den heer Krul begroet be de voorzitter nog den binnengekomen consul-generaal van Italië. Hij releveerde hoe Zeeland op landbouwgebied meer en meer met dit land in connectie komt. Na de rondvraag werd de vergadering gesloten. Des middags werd een autotocht ge maakt met een 80-tal auto s en bussen, en wel eerst door ©en paar polders bij Nieuwland en toen langs Middelburg en Vlissingen over Koudekerk©, Biggekerke, Zoutelande, Westkapelle en Domburg naar Oostkapelle, waar op het buiten goed Molenwijk van jhr. Boogaert door dezen ververschingen werden aangeboden, welke zich, na een rit van 2 V2 uur met gelukkig prachtig weer, uitstekend lieten Terug werd gereden door Vrouwepol der en Veere. Des avonds had in het Schuttershof ©en goed verzorgde gemeenschappelijke maaltijd plaats, tijdens welke mr. Diele man ©en dronk op H. M. de Koningin instelde en verschillende andere heeren op autoriteiten of in den landbouw voor aanstaande personen. Gisteren werd op de flinke weide bij de Griffioen de kringtentoonstelling ge- De heer jhr. Boogaert, voorzitter van den Kring Walcheren, zei dat het be DE KONINGIN HEEFT MET DEN PRINS EN PRINSES JULIANA EEN BEZOEK AAN ZUID-LIMBURG GEBRACHT, WAAR DE STAATSMIJN „MAURITS" ZOU WORDEN BEZICHTIGD. ONZE FOTO TOONT DE JUICHENDE LIMBURGSCHE VOLKSJEUGD WELKE DE KONINKLIJKE FAMILIE BEGROET. Kantoor Groote Markt 21. Telefoon 74 (2 lijnen) stuur zich vleit met de hoop dat deze tentoonstelling een trouw beeld geeft van den huldigen toestand op land- en tuin bouwgebied op Walcheren en dat zij, die de vorige tento on stelling in 1912 bezo ch ten een indruk zullen krijgen van den grooten vooruitgang die in die 15 jaren heeft plaats gehad. Een woord van hartelijken dank richt te spr. tot hen, die door liet schenken van medailles en door financieelen steun in staat stelden deze tentoon stelling te doen slagen; en ook aan het eere-conuité en aan de verscheidene commissies. In het bijzonder noemde spr. ir. Sie- benga den secretaris der Z. L. M., die het bestuur heeft doen profiteeren van zijn groote routine op tentoonsbellings- gebiieden voorts den Kringsecretaris Dommisse, die gedurende bijna een jaar ©en geweldigen arbeid verzet 'heeft opeen wijze waarvoor hij niet genoeg be loven is. Ten slotte bracht spr. dank aan het personeel van het Landbouwhuis te Goes. Spr. noodagde daarop den Commis saris der Koningin uit, de tentoonstel ling te openen. Mooi Walcheren. We lezen in het „Hbld. Holland weet zich langzaam maar ze ker bekend enbemind te maken in het buitenland. Thans is het weer een Engeisclhman, die in een allervriendelijkst uitbundig artikeltje in „The Daily News" de aandacht vestigt op een mooi, voor vele Nederlanders zelfs nog onbekend deel van ons land. ,,'t Is maar een heel klein plekje van misschien negen mijl middellijn'begint Philip Hervitt-Myring zijn artikel, „maar binnen dat klein bestek vindt men drie steden. De eerste is een oude haven, waar, vlak langs de boulevards, de groot ste zeeschepen glijden; de tweede is een plaats, die haarsgelijke niet heeft in heel Europa en die herinnert aan glorie, pracht en praal van de middeleeuwen; het derde stadje ligt stil en afgelegen achter een met boomen begroeide kade, waar vis- sdhersbootjes voorbij varen implaats van de statige koopvaardijschepen uit vroe ger dagen. „De naam van dat mooie plekje is Walcheren; de drie steden hes ten Vlis singen, Middelburg en Veere. „Wanneer men de steden achter zich laat liggen ontvouwt zich een panorama van frissche groene weiden, rood-gedakte boerderijen, molens, bosschen en diepblau we watertjes. Het landschap doet denken aan een décor en de tourist vraagt zich onwillekeurig af, wat voor stuk hij te zien zal krijgen. Als dan een troepje vrouwen en meisjes de dorpsstraat uitko men, allen hetzelfde gekleed, in wijde rokken, nauwsluitend keurs, een hagel witte muts op het hoofd en klompen aan de voeten, is de voorstelling volmaakt, t Lijkt een operette in natural" „Nergens in Holland vindt men „oud en nieuw zoo goed in overeenstemming met elkaar gebracht als op Walcheren, Zindelijkheid en comfort, geschiedenis en schoonheid gaan er hand in hand. Het is er belachelijk goedkoop en de bewoners schijnen er het eeuwige leven te heibben, Het aantal krasse oudjes, dat men er ont moet, is ten minste verbazend giroot. „De meeste Engelschen zullen bij het hooren van den naam „Walcheren" even bevreemd opkijken als wanneer men over Timbukto© zou spreken. En zij zijn uiterst verbaasd wanneer zij hooren, dat het eiland dat zooveel bekoorlijks bergt, niet verder dan vijf-en-een-half yur verwij derd ligt van hun vaderlandsche kust Welke Hollander zou zich' niet scha men te bekennen, dat dit Dorado ook door hem genegeerd werdtot nog toe? De Zeeuwsch-Vlaamsche Waterlei ding-Maatschappij. Uit Axel wordt aqn de „N. R. Grt." gemeld Het raadslid A. T. 't Gilde (s.d.) heeft aan den voorzitter van den ge meenteraad verschillende schriftelijke vra gen gesteld, betrekking hebbende op de Zeeuwsch-Vlaamsche Waterleiding-Maat schappij. De heer 't G. vestigt eerst de aandacht op den aankoop van een terrein ondier de gemeente St. Jansteen, waar voor een oppervlakte van 100 H.A. de som van f 150.000 werd betaald; in dit verband stelt hij de vraag, of deze prijs niet veel te hoog is in vergelijking met die aan grenzende perceelen. Ook wordt de aandacht gevestigd op een buizenlevering, waarvan verscheidene leden van den raad van toezicht niet op de hoogte waren gestelddaarbij zou zelfs uitdrukkelijk aan Nederlandsche fir ma's, die voordeelige aanbieding deden, geweigerd zijn offerte te maken. Verder worden nog verschillende be zwaren opgesomd, en de heer t Gilde stelt tenslotte de vraag, of het geen over weging zou verdienen, aclhaesie te be tuigen aan het binnen ©enige dagen te verwachten adres van de raadsmeerder- heid van Terneuzen, die het besluit heeft genomen, het leeningsvoorstel te verwerpen. De heer 't Gilde is verlof toegestaan, in de eerstvolgende vergadering een in terpellatie over deze kwestie te houden. Colijnsplaat. Aan de verpleegden van „Rust-oord" alhier, was Maandag een aangenamen dag bereidt. Hun werd ti.l. een autotochtje aangeboden door Noord- Beveland dat dank zij het gunstige weer uitnemend geslaagd mag heeten. Achtereenvolgens werd gereden naar Kats, Kortgene, Geersdijk, „het bosch" en Kam perland, bij welke meeste plaatsen werd uitgestapt om een kijkje te nemen; en voorts ging het naar het einddoel der reis naar Wissenkerke, naar „Vrede stek", waar zij een gul onthaal en een welbereide tafel vonden. Na een dank baar gebruik hiervan gemaakt te hebben en alles bezichtigd te hebben keerde men welvoldaan huiswaarts. Hansweert. De heer A. Hartog aan boord van de „Albatros" als kommies te water, wordt met ingang van 1 Aug. a.s. kommies te land en geplaatst te Hoo- gerheide. De Belgische Staatsboot „Police de la Rade", welke een studiereis maakte vain Antwerpen naar Dordrecht, is Woens dag bij zijn terugkomst in het nieuwe vaar water (Öo ster- Schelde) omhoog gevaren ©n blijven zitten. Door een sleepboot werd tevergeefs getracht de boot vlot te slee pen. Met hoog water is de boot echter vlot gekomen, en heeft de reis naar Ant werpen voortgezet. Kapel Ie. Door de architect J. C. Wa verijn te Ierseke, werd voor den heer J. Vergouwe te Kapelle, aldaar aanbe steed: het bouwen van een woonhuis en landbouwschuur. Inschrijvers waren: A. v. d. Sande te Krabbendijke f4599, Jacs. de Jonge Mz. te Biezelinge f4590,fa. D. van Maris te Kapelle f4580,J. J. Dromkers te Kapelle f4395.A. de Bourgraaf te Kapelle f4306,-. Ovezand. De raad vergaderde Woens- g. Afwezig is de heer F. de Jonge. Een verzoek van „die Hanze" afd. Ove zand, tot het verbieden van den verkoop van kleine gewichtshoeveelheden vleesch door particulieren, het z.g. uitponden.wordt aangehouden. De gemeentebegrooting voor 1928 wordt den raad aangeboden in ont vangst en uitgaaf op f 28.236,59V2- De gemeenterekening over 1926 wordt vast gesteld, wat de gewone dienst betreft op f31.970,43 in ontvangst en f 25.426,08V2 in uitgaaf, alzoo met ©en goed slot van f 6544,34V2. Wat de kapitaalsdienst aan gaat op f 6352,20 iin ontvangst en uitgaaf. Rilland-Bath. Mej. W. P. van der Werff slaagde voor het Middelbaar Hoo- ger Piano-diploma van het Belgisch Mu ziekcollege te Antwerpen. De heer W. A. Griep voor het eind-examen 5-jarige H. B. S. te Bergen op Zoom. Wemeldinge. Te Dordrecht slaagde voor het diploma van machinist aan boord van stoomvaar tuigen, de heer J. Schip per, alhier. A v d BIGGEtAAEg«C9^RQOSEriDAAL De Olympische Spelen. Het Fransch Olympisch Comité be sloot, ingevolge de verdaging door den Senaat van de stemming over de noodige credieten, dat Frankrijk niet zal deelne men aan de Olympische Spelen van 1928 in Amsterdam. Overigens werd besloten dat ook de sportbonden zich zulten onthouden van deelneming aan alle niet-officieele betoo- gingen, die te Amsterdam zullen worden georganiseerd ter gelegenheid van de Olympische Spelen. Oceaanvliegers en Oostv lucht en. Onder dit hoofd schrijft H. K. G. W. van Mens in „De Postduif": Dezer dagen las ik een interessant stuk over de verzending van postduiven van Engeland naar Frankrijk. In een der sportbladen, „the Sporting Life", van 7 dezer, stond vermeld, dat pLm. 1600 (zegge zestienhonderd) postduiven ver zonden zijn per vliegtuig naar Frankrijk, om te worden gelost bij de Golf van Biscaye, alzoo een schitterende oceaan- vlucht verwachtende. Dat onze Engel sche sportvrienden er achter zijn, blijkt hieruit wel, want reeds den volgenden morgen had de lossing plaats, dus slechts ©enige uren heenreis en de duiven natuurlijk in prima conditie en niets geleden van den reis Welnu!, van zulke dieren kan men reuzenprestaties verwachten, dank zij de prima verzending! Jammer!, dat het hier mislukt is, met de vliegmachine-verzendingen Wat is de meening van de lezers over de Oostvluchten?? Daar ik nu toch de pen ter hand heb genomen, wil ik daar over tegelijk ook eens wat zeggen. In' de éérste plaats, een vraagWat hebben we verzuimd, dat een groote fac tor was, om de Oostvluchten te doen ge lukken? Want dat deze totaal mis lukt zijn, is toch iedereen met mij eens. Ziet en hoort eens den middelmatigen liefhebber. Welnu!, die heeft zoo wat alles verspeeld, zelfs vooraanstaande mannen onze sport hebben verliezen geleden van prima vogels. Volgens mijn vaste meening, is het papier alweder als zeer geduldig be schouwd en zijn de vlieg-programma's wel wat te vlug opgemaakt! Let eens op Het volgende jaar zal de Oostvlucht beter slagen en waarom? Om dat dan de jongen, die dit jaar hiun eerste leervluchten medemaken in Oos telijke richting, beber getraind zijn en maar niet zonder slag of stoot op Oos telijke richting werden ingeschakeld. We bemerken toch allen, dat de Oostvluch ten met grootere bezwaren voor onze vogels gepaard gaan, dan de Zuid- en Zuid-Westvluchten en wil men nu den volgenden zomer met succes de Ooste lijke richting vliegen, zet dan voor die vluchten uwe jonge vogels van 1927, die tot pl.m. 150 a 200 K.M. het Oosten zijn in geweest (dus de jongen die dit jaar vlogen van Bentheim, Rheine of Osna- brück en geen afgetobde dieren, die te ver zijn geweest, dat is verkeerd werk. Met deze kunt u dan tot 300 a 400 K.M. vliegen (bijv. Hannover of Maag denburg), om ze dan weder één jaar daarna met succes op Berlijn te zetten. Dit is de weg, niet alles inééns! Ieder ervaren duivenliefhebber weet dat ge duld een der gjDootste factoren is, om een goed ras tezamen te stellen. Vruchten inmaken. In! den zomertijd, als vruchten overvloei dig zijn, aardbeien, kersen enz., denken vele huisvrouwen een den wintertijd en bereiden de noodige jams em marine- i, die hun straks, als het vriest en

Goessche Courant | 1927 | | pagina bijlage 1