Pia HET VONNIS. Binnenland f 1,10 N\ 86. Vrijdag 22 Juli 1927 lil6 Jaargang. Bij dit nummer be hoort een bijvoegsel. Li SAMOS PRIMA ri Zomerwarmte ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2, buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt: Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE 1 COURANT UitgaveNaamlooze Vennootschap Goesche Courant BMÉ£j|EiiJ en Kleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf ADVERTENTIEN van 15 regels fl,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Dienstaanbiedingen en aanvragen 15 cent per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. Ootmoed is dehejh'.e grondslag van alle deugdenConfucius Er is plaats en eein bestaan voor ieder mensch, Shakespeare. Tjonge, we kunnen zulke onbarmhar tige rechters zijn soms, wij allemaal! Al hebben we het gerechtsgebouw nog nooit anders gezien dan aan den buitenkant. We trekken van leer in onze gesprekken en opmerkingen, becritiseeren de menschen om ons heen, dikwijls streng en xnec- doogemloos, spreken onvervaard ons oor deed, een hard oordeel soms, uit, keuren af en veroordeeien gedrag, houding of werk van anderen, matigen ons een oor deel aan over anderer beweegredenen en motieven, we spreken snel recht: we von- nis sen. Wanneer we eens na zonden gaan, hoeveel keer op een dag, we ons vonnis uitspraken over eenig mensch of zijn han delingen, dan zouden velen van ons er zelf ongetwijfeld van opzien, hoeveel keer zij dien dag wel voor opperwijs rechter sceelden. Van alle groote phiiosophische wijshe den is het „oordeelt niet wel een der voornaamste. Elke minuut van den dag zou deze opdracht ons feitelijk in de ooren moeten klinken. Dan zouden er heel wat minder harde vonnisen in het dege lijk sch leven worden uitgesproken, er zou heel wat minder „geoordeeld en veroor deeld", heel wat minder goede bedoelingen miskend worden. En wij zouden blijk ge ven van veel meer verdraagzaamheid en nederigheid. En deze laatste eigenschap juist is het, die van zoo buitengewoon belang is in onze samenleving. Omdat, zooals de groote Clbiineescbe wijsgeer Con fucius zijn wijsheid in deze enkele woor den samenvatte: „ootmoed is de hechte grondslag van alle deugden". Neem naas tenliefde, diens tvaardiglheid, eerlijkheid, oprechtheid, zelfopoffering, welke emi nente deugd ook, zij hebben alle tot grond slag: ootmoed. Zonder deze laatste zijn ze allen ondenkbaar. En daarom past het ons zoo dikwijls, in stede van een vonnis, een oordeel uit te spreken, dat ons voor den mond kwam; een vinger op de lippen te leggen en te zwijgen. En deze mentale houding van ootmoed, uitgedrukt door het beeld van de gesloten lippen met de waarschuwende vinger daar overheen, houdt tegelijkertijd in, dat we in luxe rietverpakking Fa. J. A. L. G. WITTE Wijnhandel, Goes. 44 FEUILLETON. DOOR H. COURTHSMAHLER. „Ik heb nooit mooier haar gezien! Doe warme, diepe goudkleur is prachtig, maar ze is bij je stijve kapsel evenmin tot haar recht gekomen als de weelderige, lokkige dichtheid van je haardos! Niet veel vrouwenhoofden kunnen op zulk een pracht bogen! Neen, lief kind, ik laat je niet langer zoo rondloopen, dat zou werkelijk zonde zijn! Kom, we zullen naai* je kamer gaan en dan zal Rosa je je eens onderhanden nemen; daarna pas sen wij de nieuwe toiletjes!" Gewillig ging Pia mede. Rosa werd geroepen en zij aanvaardde met zichtbaar welgevallen de baar op gedragen taak; zij had het reeds lang betreurd, dat het gravinnetje zoo angstval lig aan haar afschuwelijk kapsel vasthield. De gravin zette zich' tegenover Pia en onderrichtte„Geen kunstvol kapsel, Ro sa, daarvoor is het haar van de freule te mooi en te weelderig. Maak van voren een scheiding, laat het haar losjes en ongedwongen naar weerskanten val len, zóó is het goed! En nu het overige haar in twee vlechten, niet al N.V.Douwe £eberts T abakstabrieke u - beter, duidelijker en nauwkeuriger gaan nadenken. Dit heldere denken, dit onbe vooroordeelde onderzoeken van feiten, dit nederige, aandachtige toeluisteren in ern stig pogen anderer standpunt te begrijpen en met onmiddellijk te veroordeeien, doet veel misverstand verdwijnen. Een der gelijke houding moet wel een beter in zicht in de dingen van ons leven geven, omdat het niet omfloerst is door de neve len van onze eigen vooroordeelen. We Leeren er logisch door denken. En dat is een hoogst belangrijke eigenschap. Vol komen terecht merkte ui dit opzicht de president van een Amerikaan sche univer siteit op, toen hij zijn studs" toesprak: „Veel van wat wij in het moderne leven kwaad noemen, is m werkelijkheid „ne velig" denken. Een dergelijk verward den ken leidt tot anarchie in het gedrag, want helder denken is het eerste element voor rechtvaardig handelen. De ontwikkelde geest verwelkomt de waarheid van den geheele horizon en bedenkt Huxley's op dracht: Ga voor de feiten zitten als een klein kind". Houdt dit „als een klein kiind voor de feiten gaan zitten" niet in, een geeste lijke houding van ootmoed? Het is licht in te zien, dat waar voor het individu dit woord' van Con fucius geldend gemaakt kan worden, dit ook voor het collectieve denken van een volk van toepassing is. En het blijkt ook, dat deze stelling langzamerhand door de verschillende naties aanvaard wordt, want is een wereldstreven als wij thans mee maken, naar uitbanning van den oorlog en aanneming van arbitrage en verzoe ning als basis voor den vrede, niet een bewijs voor een ziekere mate van ootmoed bij de naties, dat men zich will neerlegr gen bij een uitspraak verkregen door lo gisch denken en grondig onderzoek van feiten, in plaats van elkander het „von nis van het eigen oordeel op te drin gen, door geweld van wapenen? Bewijst het niet, dait door deze tegemoetkomender houding, waaraan toch zeker een mate van nederigheid ten grondslag moet liggen, de weg is gebaand voor logischer denken En dat denken heeft ons doen inzien, dat oorlog nooit durenden vrede kan bren gen, omdat deze gegrond is op geweid en dus gevoelens van haat, wraak, vrees enz. met zich meebrengt. De dichter Whittier zei (vrij overgezet): Droom niet van helm en harnas, als teeken van waren moed; de vrede heeft hooger toets van manne lijkheid, dan de strijd ooit heeft gekend. En het is ook wel eens goed te beden- denken, wat Sihakespaere opmerkte (en hij niet alleen!): Er is plaats en een bestaan voor ieder mensch. Dat willen we wel eens vergeten, als weons „von nis" uitspreken. te los, want dan weten we geen raad met de massa! De vlechten nu tegen het achterhoofd leggen, tot aan de scheiding toe! Juist, zóó is het goed!" Rosa had handig en voi ijver de ge geven aanwijzingen opgevolgd. De kame nier, die voor Pia was aangenomen, zou pas over eenige dagen in dienst treden. Gereed gekomen, bekeek het f reuletje zich met de grootste verwondering in den spiegel; zij herkende zichzelve nau welijks met dit sierlijke, ongedwongen kapsel. „Nu zie ik eruit ais een echte dame, Tante Maria", sprak zij verheugd, „en niet meer als een klein, dom meisje van buiten Wat heeft Rosa dat knap ge daan!" Zij lachte vergenoegd en bekeek zich opnieuw van alle kanten; zij had reden, om tevreden te zijn met haar bekoorlijk, goudbruin kopje, waarop het Maart-zon netje helle lichtflitsen tooverde! »>Je bent dus tevreden?" vroeg gravin Eckhoff glimlachend. Pia knikte en schudde daarop haar hoofd heen. en weer. „Ik begrijp alleen maar niet, hoe het blijft zittenLina kon dat niet anders gedaan krijgen, dan door stijf vlechten, maar nu Rosa het gevlochten heeft, ziet het er zoo heerlijk los en luchtig uit! Wat ben je handig, Rosa! En het haar drukt nu in t geheel niet meer op mijn hoofd!" - e ei w a a r s ch u w in Eein Nederlander, d.e sedert eenigen tijd en Canada woont, schrijft aan het „Hbld." over de kansen voor Neder landers om in Canada werk te vind.n, dat er ook daar veel werklooshei d lieerscht. Ruimte is er genoeg in dit land, doch de kansen lijken mij. na acht maanden in Toronto geen passende betrekking te heb ben kunnen vindien, zeer miniem. Om dit duidelijker te verklaren, moet ik even teruggaan. De ijgefii en van de C.P.R. en C.N.R. hebben er natuurlijk belang bij, Canada als een geheel roos kleurig voor te stellen. Zoo stelt men bet o.a. ook voor, dat hier weinig verschil in „social standing" is, en men derhalve aan kan pakken, wat men krijgen kam. Toen ik dan ook vier dagen in Toronto >vas, had ik een „job" in een groot hos pitaal, ais ziekenoppasser, wat 35 dol lar per maand plus maaltijden opleverde. De werktijden waren, ook 's Zondags, van 7 tot 7 uur met 2 utur rust. Na 14 dagen moest ik deze tijdelijke betrekking verlaten en heb toen iin de navolgende acht maanden ongeveer 300 sollicitatie brieven verzonden, ettelijke malen groote firma's bezocht en alle mogelijke officie©1.© inrichtingen en personen bezocht met het doel, een betrekking ais boekhouder, oor respondent, vertaler, secretaris of anders zins te krijgen. Steeds stuitte ik eohter op het bezwaar, dat ik geen „local experien ce" had en terwijl ik als zoodanig sol liciteerde, probeerde ik in den tusschen- tijd een ander soort betrekking te vinden. Zoo werd mij aangeboden, als bordenwas- scher van 9 uur v.m. tot 8 uur n.m. te komen werken op 6 dollar (zes) per week met twee maaltijden, wat ik niet accepteerde, omdat ik financieel onaf hankelijk was. Ik schreef o.a. aan alle arbeidsbeurzen in groote steden in Ca nada, zooals Quebec, Montreal, Winni peg en Ottawa, doch kreeg eenstemmig bericht terug, dat er werkloosheid heersch- te en de kansen aldaar tenminste even miniem waren als in Toronto. In To ronto nu, heerschte zooveel werkloosheid, dat er dikwijls ingezonden stukken in de kranten verschenen, waarin geklaagd werd over de emigranten, die den Canadeezen het werk uit de handen namen. Volgens de arbeidsbeurs te Toronto waren aldaar ruim 3000 werkloozen ingeschreven de zen afgeloopen winter. Ik ben toen aan het studeer en gegaan, om de boekhouding, zooals die hier toegepast wordt, grondig te leeren en betaalde 300 dollar voor den cursus voor „accountancy" aan De gravin en Rosa waren eveneens tevreden. t Toen Pia daarop snel door Rosa in één der nieuwe Ideedjes werd gehuld, was er inderdaad uit het LeeLijke, jonge eendje, een trotsche, schoon© zwaan ge worden Dat eerste kleedje was ©en ©legaat, voetvrij wandelcostuumdat, geheel met zijde gevoerd, zich onberispelijk sloot om de slanke, fraaie meisjesgestalte. Voor het eerst zag de gravin, hoe won dermooi haar pleegdochtertje was ge vormd en het freuletje zelve lachte ver rukt tegen de elegante, jonge dame, d© haar vanuit den spiegel aanblikte. Rosa drukte een modieus, fluweelen hoedje op het goudbruine haar en legde een bree- den, kostbaren bontkraag om Pia's schou ders. I De gravin verzocht het jonge meisje even op en neer te loopen en zich lang zaam te wenden en te draaien, daarna verklaarde zij, dat dit eerste toilet in alle opzichten als „geslaagd" kon worden be schouwd. 1 i Pia verheugde zich erover, dat zij er zich zoo gemakkelijk in bewegen kon en het zachte ruischen en klisteren van de zijde verschafte haar een kinderlijk ge noegen. I De ijdelheid, die in ieder mensch slui mert, begon haar reeds uit de oogen te stralen! Een allerliefst toiletje van zacht-blauwe TIJDENS DE TROEBELEN IN WEENEN WERDEN DOOR DE OPROERMAKERS BARRICADEN OPGEWORPEN. HIERBOVEN EEN KIEKJE VAN DE BARRICADE WELKE DOOR DE POLITIE VEROVERD IS. de Shaw Schools Ltd. iin Toronto. Ter wijl ik met deze studie beizig was, solli citeerde ik overal, waar ik slechts dacht, dat er eein kans was en eindelijk na acht maanden, kreeg ik een betrekking als audiir tor (boekhouder) bij the Tecumselh House, een groot hotel in London, Ont. Van de Nederlanders, die ik in To ronto kende (er zijn daar circa 2000) was altijd een groot gedeelte zonder werk. De meeste hunner waren werklieden, sla gers, schilders, metselaars enz. en de gemiddelde verdiensten die zij maakten waren ongeveer 20 dollar per week. Wat men in Nederland (en andere landen) voorspiegelt, alsof men hier te allen tijde werk kan vindenj tegen 30 of 40 dollar per week, is absoluut onwaar. Ik heb onderzocht en gesolliciteerd tot in den treuire en denk daarom wel be voegd te zijn, hierover een oordeel t© vellen. Ik geef graag toe, dat de Ver- eeniging voor Landverhuizing in Den Haag er nadrukkelijk voor waarschuwt dat men als kantoorbediende zoo goed als geen kans heeft in Canada, doch ik kom tot de overtuiging dat men als ar beider ook niet veel leans heeft. Het spreekt van zelf, dat emigranten, die eenmaal hun laatste geld aan reisgeld uitgegeven hebben, hier trachten iets 4© vinden, onverschillig wat het is en hoe veel zij verdienen, indien ze zich slechts staande kunnen houden. Er zijn er ech ter ook, die terug gaan, zoodra ze hier den toestand opgenomen hebben, indien zij het geld voor de terugreis kunnen be talen en in Nederland familie hebben, die voor hen zorgen kan. Door mijn huidige betrekking als boek houder betaal ik o.a. alle loonen uit aan een personeel van 75 man en u zoudt verwonderd zijn, te vernemen, hoeveel loon er gemiddeld betaald wordt. Ik laat dier halve een beknopt lijstje volgen van deze loonen: Piccolo's 4 'dollar, keukenperso- neel 30 en 40 dollar, kok 70 dollar, chef kok 160 dollar, schilder 80 dollar, kell- ners en kellnerinnen 1530 dollar, hoofd- kellner 100 dollar, klerken 70100 dol- veroorzaakt vaak Hevige Hoofdpijn; een paar Mijnhardt's Hoofclpijntabletien doen deze spoedig bedaren. In Buisjes 60 en 30 ct. Bij Apothekers en Drogisten. zijden crêpe volgde; het was aan de mou wen en op de schouders met kleine na- maak-pareitjes bestikt en verder met kant motieven versierdhet liet Pia's armen, die blank en fraai-gevormd waren, ten deeie onbedekt; ook de hals en een stukje van den nek bleven vrij. Het goudbruine kopje verhief zich bevallig boven de lichtblau we pracht en Pia keek bijna verschrikt naar haar eigen, bekoorlijk beeld. Nim mer had zij een japonnetje, zoo mooi als dit gezien, en nog veel minder bezeten; zij kon er bijna niet toe besluiten, het weder uit te trekken; haar verrukking gold echter uitsluitend het mooie kleedje, op haar eigen bekoorlijkheid lette zij niet. Overmoedig bewoog zij zich op en neer, door allerlei bevallige gebaren de fijn© stof in zachte golvingen om zich heen plooiend. „Zou Hans, als hij Pie nu 60119 zien kon, even rustig blijven tegenover de be- toovering, die van haar uitstraalt, als hij tegenover haar stijf, boersch persoontje was?" vroeg de gravin, zelve verrukt, zich' af. Op het blauwe costuum volgde een met smokwerk gesaerd, zijden-mousseline kleedje van zachte aardbei-kleur. De smoksteken waren van dikke, zwarte zij de en in ieder hokje, dat gevormd werd, was een heel klein knoopje van zwart git gezet. Om het middel was een breede, zwart-jzijden sjerp gedrapeerd; hals en armen waren vrij gelaten. lar, directeur 200 dollar, telefonistes en verkoopster in de kranten- en sigaren- afdeeling 35 dollar per maand. Hierbij dient opgemerkt te worden, dat kellners fooien verdienen, dat er een groot gedeelte van het personeel onder keuken- personeel valt ad 3040 dollar per maand en dat bij alle loonen de maaltijden in begrepen zijn. Dit zijn de werkelijke loo nen die ik uitbetaal Hier in London is voorts een arbeids beurs, waar echter thans geen betrekkin gen vrij zijn, terwijl deze tijd van het jaar niet de ongunstigste is. 's Winters is de werkloosheid grooter. Men kan ongeveer aannemen, dat een dollar hier evenveel koopkracht heeft als een gulden in Nederland. Men betaalt b.v. voor de huur van een eenvoudijge kamer 3 dollar per week en voor kost geld met kamer 8 dollar per week. Schoe nen kosten hier van 5 tot 20 dollar per paar, costuum s naar maat vanaf 35 dollar. De voordeelen, die men hier geniet zijn o.a. d|at men bij een eenvoudig loon geen belasting behoeft te betalen, dat de leef tijdsgrens niet zoo een groot bezwaar is als- in Nederland, dat men in het algemeen een vrijer leven heeft en dat dit land ten slotte voor velen, die „down" zijn, een uitkomst is. 1 Het klimaat hangt veel af van het ge deelte van Canada, waarin men leeft. Vergeleken bij het NederLandsche kli maat, is het hier droger, 's winters enkele dagen beslist kouder dan in Nederland en 's zomers enkele dagen veeL warmer, doch over het algemeen genomen, kan ik weinig verschil opmerken. In het westen of noorden is de temperatuur afwisselender dan hier, doch de provincie Ontario heeft een tamelijk gematigd klimaat. Pia vermaakte zich met de fijne, inge perste plooitjes van den rok, die bij iedere beweging m beroering kwamen* maar steeds weer in den juisten vorm terugvielen. Daarna werd een kostbaar avondtoilet van zachte, witte zijde met een overkleed van witte voile gepast; het loverkleed was rijk bestikt en op de hoogte van d© knieën met een franje Van parels afge maakt; aan den zoom van het onder kleed, dat in een bescheiden sleep ein digde, was een smal randje bont aange bracht. Het was Pia's eerste sleepjapon en zij gevoelde er zich niet op haar gemak mede. I „Ge zult zien, Tante Maria, dat die sleep zich als een touw om mijn voeten draait en mij bij eiken stap doet strui kelen! Ik heb immers nog nooit een lange japon gedragen!" zuchtte zij, zich angstig onbeweeglijk houdend. De gravin wees haar, 'hoe zij loopen moest, om niet door den sleep gehinderd te worden; Pia keek aandachtig toe en trachtte daarna te loopen, te draaien en te buigen, zooals zij het Tante Maria had.zien doen. Het ging werkelijk zeer goed en Pia gevoelde haar moed herleven; zij durfde zich sneller en sneller bewegen en danste eindelijk, overmoedig geworden, de ka mer door in een vlug wals tempo. (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1927 | | pagina 1