N°. 85 Woensdag 20 Juli 1927 lil0 Jaargang Buitenland LINTVELT's BAZAR (Iiii'iiviii Pia W etepscbappen. Rechtszaken. BANK voor ZEELAND GOES. Alle Bank- en Effectenzaken. ProVincienieuWs ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2, buiten poes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt: Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE Uitgave Naamlooze Vennootschap Goesche Courant COURANT ADVERTENTIEN van 15 regels f 1.20. elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Dienstaanbiedingen en aanvragen 15 en Kleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf cent per regel. Adverientiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. OVERZICHT. Rust in Weenen. De Oostenrijksche staking is opgehe ven. Gisternacht besloten de spoorwegen, post en telegraaf dein. dienst te heiwat ten, nadat in den loop van den avond de sociaal-democraten een proclamatie tot de arbeiders hadden gericht zeggend dat de partij in overleg met de vakverenigin gen besloten had tot opheffing van de staking, alhoewel geen enkele overeen komst met de rageeriing tot stend was ge komen. De oorrespondenten van de Berlijn- sche bladen zijn van meeiniimig dat dit de onvoorwaardelijke capitulatie van de1 so ciaal-democratie beteekent, aangezien men niet eens de zekerheid heeft, dat de regee ring af zal zien van bestraffing van de stakers. De sociaal-democratie heeft wel is waar geëischt, dat de stakers niec zou den worden vervolgd, maar dr. Seapel heeft niet eens de moeite genomen hierop te antwoorden. In zijn oproep zegt het bestuur van de sociaal-democratische partij dat het hef besluit tot hervatten van den arbeid ge nomen heeft in hef besef van de verant woordelijkheid, die die partij tegenover dein staat te dragen beeft, ais zij n.euwe omiusten en ernstige economische verlie zen wil vermijden. Het blijft er van over tuigd- dat de regeering verantwoordelijk is voor het gevloeide bloed en kondigt aam dat zij den parlementairen strijd met de scherpste middelen zal voortzetten. In Weensche arbeiderskringen hearscht diepe teleurstelling. Volgens den corres pondent van het „Berliner Tageblatt" be staat 'ians tusschen arbeiders en burgers dezel ie verhouding als tusschen overwon nenen en overwinnaars. Dfe burgerlijke bladen zijn weder verschenen, zij zijn eensgezind van meemmg dat het oproer niet voorbereid was, zoowei de regeering als de politie, maar voornamelijk de so ciaal-democratie zijn door de feiten over rompeld. Een dergelijk optreden van het gespuis had niemand verwacht, zoodal bij tijds geen tegenmaatregelen konden wor den getroffen. Eensgezind profestearen de burgerlijken bladen tegen de algemeene werkstaking en ook tegen de vervolging der niet-socialistische stakers. Zij organi- seeran collecten ten gunste van de gezin nen der tijdens de onlusten gedoode agen ten. Van haar kant heeft de sociaal democratische partij een bedrag van 1 milliard kronen uitgetrokken ten bate van familieleden der gevahen arbeiders. Deze zijn gister door de partij plechtig be graven. Op het gemeenschappelijke graf zuilen de sociaal-democraten' een monu ment plaatsen. Te Weenen zijn 34 communisten in hechtenis genomen. Hook Koningstraat. - Magdalenastraat. Speciaal adres in: Glas, Porcelein en Aardewerk. 43 FEUILLETON. DOOR H. COURTHS—MAHLER. En met een gevoel van innige dank baarheid dacht zij „Zijn liefde voor mij moet wel groot zijn, anders zou hij mij niet tot vrouw wil len hebben!" Met vurigen ij vei- begon zij de lessen, die Tante Maria haar gaf, in toepassing te brengen en telkens vroeg zij: „Denkt u, dat Hans over mij tevreden zal zijn, lieve Tante? Zoo spoedig mogelijk werd Pia s nieu we uitzet in orde gebracht, geld speelde daarbij geen rol, dat wist de gravin en zij kon nemen wat haar beviel. Pia dacht volstrekt niet over de gel delijke aangelegenheden na; zij had daar van geen verstand en de gravin vermaakte zich in stilte met de wijze, waarop het freuletje dit gewichtige punt kalmweg over het hoofd zag en nergens ooit naar prij zen vroeg, wat op de verkoopers een zoo voornamen indruk maakte, dat zij steeds het mooiste en duurste voor den dag haalden. Bondskanselier Seipel hoeft tegenover de buitenlandschic journalisten cm verkla- ing afgelegd, waarin hij zegt, dat de gebeurtenissen te Weenen tot de betreu renswaardigste beboeren, die Weenen heeft beleefd. Ook naar het aantal der slachtoffers zijn zij de ergste radert 1848. Nooit is een, staat of een regeering on schuldiger in zulk een beweging getrof fen. De vrijspraak (te S .hattendorfop welke, daar het gerecht onafhankelijk is, niemand invloed kon hebben, was geen uitspraak van klasse-justitie, daar de helft van de gezworenen uit arbeiders bestond. De sociaal-democratische partij, die niet aan zulk een omvangrijke beweging dacht, was er op uit de leiding der revolutio naire beweging door het uitroepen van een proteststaking van 24 uur en een sta king in het verkeerswezen in Tanden te krijgen. De algemeene proteststaking is geëindigd. Het is der regeering, me': de hulp van politie en troepten, de laatste twee dagen gelukt de straatgevechten te verhinderen. Ik hoop op een spoedig einde van de verkeersstaking en dan moet de economische schade door arbeid en spaar zaamheid weer worden goedgemaakt. De offers, dóe de politieke hartstocht heeft geëischt, zijn betreurenswaardig. Totdus- ver was het de trots van het Oostenrijk sche volk geweest zonder bloedige revo lutie de grootste moeilijkheden te hiebben overwonnen. Het is thans onze taak dit bloedige tusschenspel van twee dagen door vreedzamen arbeid snel te doen vergelen. De regeering is vast besloten aan deze taak al haar krachten te wijden. Slachtoffers van X - stralen. Twee noeste werkers op het geb.ed van het onderzoek naar X-stralen hebben e:m pensioen uit de Engel sche schatkist gekre gen. Het zijn dr. Pirie en dr. Williams. Beiden hebben zulk ernstig letsel gekire gen, dat zij hun praktijk hebben moeten opgeven. Zij hadden al uitkeeringen uit het Carnegie heldenfonds. 6 Poli'.ierechter te Middelburg. Beleediging. M. V., 18 jaar, arbeider te Hcinkens zand werd beklaagd dat hij op 28 Mei j.l. J. Hoondert te Heiinkenszand heeft beleedigd. Eisch 1 week gevangenisstraf. Uitspraak idem. Klappen. H. T. v. S„ 43 jaar, koopman te Goes, werd ten lasbe gelegd dait hij op 5 Juni j.l. te Goes F. van Hese heeft mishan deld. Eisch f 10 boete of 10 dagen hech tenis. Uitspraak f3 boete of 5 d. h. Oost-Indisch doof. J. v. L., 18 jaar, boerenknecht be Kloetimge, werd verdacht dat hij op 5 Juni j.l. te Kloetinge niet heeft voldaan aan de vordering van de politie om van zijn rijwiel af te stappen. Eisch f15 boete of 15 dagen hechtenis. Uitspraak f 15 boete of 15 dagen hechtenis. De tweede en de vierde Woensdag van de maand waren de vaste ontvang dagen der gravin en ongeveer veertien da gen na haar aankomst in het gastvrije huis zou Pia voor het eerst een ontvangdag meemaken. Zij had weinig tijd gehad, oim toe te geven aan haar droefheid over de schei ding van haar vader; alleen des avonds, als zij in haar eigen kamertje was, beving haar een smachtend verlangien naar Bu- dhenau, naar haar vader en naar Hans; de eerste avonden stond zij weder van haar bed op, om wanhopige brieven aan één van die beiden te schrijven, waarin zij smeekte, weer naar huis* te mogen te- rugkeeran, omdat zij anders van heimwee sterven zou. Verlicht ging zij dan slapen, maar als zij den volgenden morgen haar brieven overlas, schaamde zij zich er over dan hield zij zich voor, dat zij ar vader en Hans niet mocht bedroeven, dat zij zich met ondankbaar betoonen mocht jegens Tante Maria, die zoo lief en goed voor haar was. De brieven wer den verbrand en in de plaats werd een verstandig, dapper briefje naar huis ge schreven. In de morgenuren van dien eersten ontvangdag zouden de nieuwe, reeds af geleverde^ toiletjes worden aangepast; bij het ontbijt sprak de gravin op de haar eigen rustige, vriendelijke wijze: Kantoor Groote Markt 21. Telefoon 74 (2 lijnen) Kamer van Koophandel en Fabrieken. Vrijdag a.s. vergadert de Kamer van Koophandel en Fabrieken vcor de Z.euw- sche Eilanden te Middelburg. Vastgesteld zal worden de verk.ezing wegens periodieke aftrading der leden en wegens het overlijden van den heer P. Oosterbaan, terwijl de benoeming zal plaats hebben van een lid in de commissie van beoordeeling voor de invoerrechten. In verband met een vraag van den, heer van Niftrik, lid van den spoorwegraad, om hem de wenschen kenbaar te willen maken, die de Kamer met betrekking tot de dienstregeling der spoorwegen heeft, meent het bureau dat in de eerste plaats de aandacht moet worden gevestigd op de verslechtering die voor het centrum van Zeeland is ontstaan door de omzet ting van trein 11 (thans 2733) van snel- mi stoptrein en van trein 1063 (thans 2763) van stop- in sneltrein. Deze laat ste heeft thans alleen verbinding te Roo sendaal vanuit de richtingen Lage Zwa- luwe en Maastricht. Uit het noorden en oosten van het land en uit Utrecht moet men gebruik maken van (Jen stoptrein. Waar de voorzitter van den Spoorwegraad en ten slotte ook He directie der Spoor wegen van meeining zijn, dat de vorige, ook h.i. technisch logische dienstregeling met het oog op de excentrisch gelegen gedeelten van Zeeland niet was te hand haven, wil het bureau thans hierop niet verder aandringen. Wel rn^et. z.i. de Ka mer tfluidelijk kenbaar worden gemaakt, dat voor het meest bevolkte deel van Zee land de tegenwoordige regeling allerminst voldoende is en er op dein duur niet an ders op zal zitten, indien trein 2763 sneltrein moet blijven, ook train 2733 (vroeger 11) weder sneltrein, te maken eri voor het locale verkeer trein 2763 door een stoptrein te doen volgen. In de richting AmsterdamVlissinigen is, althans voor reizigers le en 2e klasse, eene groote verslechtering ontslaan, door dat men om te Roosendaal aansluiting te verkrijgen op trein 303 (aankomst Vlis singen 12.22) tegenwoordig te Amster dam reeds om 7.39 moet vertrekken, ter wijl men vroeger aansluiting had bij ver trek uit Amsterdam met den Parijsehem train om 8.27. Het komt het bureau ge~ wenscht voor te verzoeken tusschen Rot terdam en Roosendaal een behoorlijken trein te doen loopen, aansluitende op trein 303, waardoor ook het vertrek uit Amsterdam kan worden verlaat. De aansluitingen van en naar België zijn met de nieuwe dienstregeling nog slechter geworden dan ze reeds waren, In de richting naar België heeft men al- Vandaag zal ik je dus aan verschil lende van mijn kennissen voorstellen, kind lief!" Pia zuchtte heimelijk en sprak schuch- ter: „Ach, Tante Maria, als ik mij maar met dom en onbeholpen gedraag tegenover uw gasten!' De gravin deelde haar blijkbare vree» wel eenigszins, maar zij het dat niet mer ken; zij sprak integendeel glimlachend: „Neen, neen, dat zul je zeker niet doen! Je zult verstandig zijn, goed op letten en denken aan hetgeen ik je heb geleerd! Je zult gemakkelijk genoeg be grijpen, wat je doen en wat je laten moet! Vandaag zal zich hier slechts een kleine kring van dames vereenigen; de meesten zul je pas in den zomer ontmoe ten en tegen dien tijd zul je reeds vol komen zekerheid in je optreden verkregen hebben. Let maar op andere dames, dan zul je zien, hoe je je te gedragen hebt! Het zal je wel meevallen, demk ik!" „Maar als ik me vergis, Tante Maria, als ik mij anders gedraag, dan u van mij verwacht, zult ge zult ge dan erg boos op mij zijn?" vroeg Pia angstig. De gravin trok haar lachend naar zich toe en kuste haar; zij was zoo lief en kinderlijk in haar deemoed en Tante Ma ria had ham* pleegdochtertje reeds lang in haar warm hart gesloten; hoe meer leem op train 2736 (vertrek Vliss.iin.gen 9.04) althans voor reizigers le en 2e klasse eene verbeterde verbinding gekre gen n.l. door aansluiting op den Pamij- schen train te Roosendaal. Verder heeft men vanuit Zeeland komende met geen enkelen trein aansluiting behalve dan met train 318 (vertrek Vlissingen 18.49), doch dit is tot Antwerpen een stoptrein. Eigen aardig is het zeker oiok dat, terwijl ireiln 18 te 14.38 te Roosendaal aankomt, de PuIImaotraan naar Parijs aldaar op den- zelfden tijd vertrekt. WJ men nu toch met trein 18 vanuit Zeeland naar Parijs vertrekken dan moet men te Roosendaal wachten tot 16.52 derhalve 2 uurr 14 min. Wil men gedurende de maanden Juli en A.ugustus gebruik maken van den mid dagtrein naar Zwitserland, zelfs tot 17.48 of meer dan 3 uur. Eene verbetering in deze aansluiting is ongetwijfeld zeer ge- wenscht. In de richting van- België heeft men alleen behoorlijke aansluiting met e.n sneltrein op train 3 (aankomst Vlissingen 11.03) en met een stoptrein op trein 303 (aankomst Vlissingen 12.22). In de mid dag- en avonduren bestaat geen enkele be boorlijke verbinding. Alleen des Zondags en Zaterdags kan men uit België komen met een stoptrein, aansluitende op den laats ten train naar Zeeland. Op andera dagen vertrekt bedoelde stoptrein later uit Antwerpen met het oog op de leerlingen eener Antwerpsche school uit plaatsen tusschen Antwerpen en Esschen. Het bureau meent, dat ge vraagd moet worden maatregelen te tref fen dat men ook andere dagein om on geveer gelijken tijd uit Antwerpen ka|n vertrekken. In de middaguren had men bij de vorige dienstregeling een zeer goede verbinding van België naarr Zeeland, ver trekkende uit Antwe.pen (Berchem) te 14.36 had men te Roosendaal aanslui ting op trein 11 en arriveerde men te Vlissingen 5.22. Thans vertrekt men om 15.09 uit Antwerpen (Berchem), komt te 16.21 te Roosendaal, doch moet aldaar wachten tot 17.38 en is men eerst te 19.02 te Vlissingen, terwijl deze verbin ding op Zon- en Feestdagen niet bestaat. Bij het groote oponthoud te Roosendaal zoude het vertrek uit Brussel en Antwer pen gerust een half uur later kunnen zijn. Niet alleen zou hierdoor het oponthoud te Roosendaal worden verkort, doch dan zou men te Esschen uit den Pullmantraün uit Parijs (vertrek Antwerpen 15.32) in bovengenoemden train, kunimini overstap pen, eene groote verbetering voor alle rai- raizigers van verder dan Brussel komen de (in het bijzonder van Parijs) en be stemd voor Zeeland en het oosten en noorden des lands. Het bureau stelt voor deze opmerkingen ter kennis ie brengen van den heer van Nifibrik met verzoek een en ander bij den Spoorwegraad aan hanging te maken. Van de Kamer te Groningen is een verzoek om adhaesie te betuigen ingeko men voor een zeer uitvoerig adres van die Kamer aan den Minister van arbeid, han del en nijverheid, met wenschen tot wij zigingen der ontwerpen voor de winkel sluitingswet en het werktijdenbesluit. Het bureau herinnert aan zijn vroegere voorstellen, waaruit blijkt, dat het geen voorstander is van dwingende regeling op het gebied der winkelsluiting en al leen daarin meent te (kunnen berusten, om dat onderlinge afspraken ter zake niet mogelijk zijn gebleken. Een rijksregeling verdient zeker de voorkeur boven van el kander afwijkende plaatselijke regelingen. Het bureau kan zich dan ook in hoofd zaak vereeniigen met in het voorontwerp opgenomen regelingen, die in hoofdzaak overeenstemmen met de reeds in gebur- gerde voorschriften, doch niet met een vervroeging der sluiting tot 7 uur, zoo als de Kamer te Groningen vraagt. Dit is in het bijzonder met het oog op het vreemdelingenverkeer zeer ongewenscht. Aan eene regeling der werktijden voor het personeel is niet te ontkomen en al zijn er aan de voorgestelde regeling be zwaren verbonden (an het bijzonder de verplichte vrije halve dag), dan meent het bureau dat dit ook met ieder andere regeling het geval zal zijn. Het bureau wil dan ook het adres dier Kamer te Groningen voor kennisgeving aannemen ep overigens ten opzichte van deze aange legenheid het definitief ontwerp afwach ten, om dan te overwegen of tegen de- tailregelingen bezwaren moeten worden in- zij Pia's innerlijke en uiterlijke hoeda nigheden leerde waardeeran, des te meer deed het haar leed, dat Hans haar rn'et zoo liefhad, als zij verdiende. Zij hoopte, dat haar neef eenmaal zijn gansche hart aan het lieve meisje zou kunnen schen ken en zij wilde alles doen, wat in haar vermogen was, om Pda's bekoorlijkheden tot haar recht te doen komen. Zij antwoordde op de angstige vraag vam haar pleegdochtertje op een toon van innige hartelijkheid: „Mijn lief kind, ik zal niet boos op je zijn, ook niet, als je, zooals je vreest, een domheid begaat! Maar je moet je daarover niet van tevoren verontrusten, van louter zenuwachtigheid zou je dan misschien juist doen, wat je vermijden wilt. En nu gaan wij de nieuwe costu mes aanpassen, om te zien, of ze zoo onberispelijk uitgevallen zijn, als wij hoopten en verwachtten!" De dames stonden op van de ontbijt tafel en de gravin belde den knecht, die snel en geruisdhioois de tafel afruimde; toen zij weder alleen waren, keek de gravin Pia een oogenblik aandachtig aan en verzocht haar daarop „Kom eens bij mij, Pia, ga op dat stoeltje zitten en boud je hoofdje goed stil!" Pia deed, wat haar verzocht werd, vragend De commissie voor de wettelijke bepa lingen is eenstemmig van oordeel, dat het aanbeveling verdient het adres voor ken nisgeving aan te nemen. Een der leden te meer, waar het voorontwerp hem niet bekend is. Eene verplichte winkelsluiting om 7 uur, acht hij gjeiwoon bespottelijk. Een ander lid acht het gevaarlijk het wets ontwerp af te wachten «en wijst er op dat het werktijdenbesluit onafhankelijk van de wet kan worden ingevoerd. Waar werk loosheid wordt bevorderd door de duur dere productie tengevolge van verkorte arbeidstijden acht dit lid dit toch minst voordeel voor de ar beidérs. de Kanier te Groningen is geenszins ihousiast ter zake, doch tracht het werp te verbeteren of minder onmogelij te maken. De wet zal er alleen kunnen komen door een compromis tusschen hen die arbeidsbeperldng wenschen en hen die beslist tot Zondagsheiliging willen ko men. Dit lid wil dat de Kamer als haar oordeel uitspreekt, dat, gezien de economische verhoudingen, invoering van een wet op de winkelsluiting en een werk tijdenbesluit voor winkels vooralsnog geen aanbeveling verdient. De wetgever moet niet uitmaken hoelang een. zelfstandig wer ker in zijn vak zal arbeiden. Dit lid is ook tegen Zondagssluitiing en meent, dat de personeel-organisaties werkelijk mach tig genoeg zijn om af te dwingen wat economisch mogelijk is. Plaatselijke re geling is volgens hem te verkiezen. Komt er een werktijdenbesluit dan is noodig wat de Kamer te Groningen vraagt, en ook blijvend binnen den maximalen ar- Wat wilt ge gaan doen, Tante Maria, „Ik wil je haar eens losmaken en zien, of we er niet een mooier, eleganter kap sel van kunnen maken!" „Ach neen, dan blijft het niet zit ten! Het moet werkelijk zoo stijf moge lijk in elkaar worden gedraaid 1" Bedaard trok de gravin de spelden uit de haarwrong en maakte de vlechten los. „Dat is een dwaling, kindOok dik haar kan losjes gevlochten en opgesto ken worden, zonder dat het daarom ge vaar loopt, los te raken. Ik zal Rosa wijzen, hoe zij je kappen moet. Mijn hemel, wie zou in die stijve vlechten zulk een weelderigen haardos hebben vermoed? Kind, je schijnt niet te weten, dat de goede God het haar van de vrouw tot haar sieraad heeft bestemd! En jij bent daarvan met kwistigen overvloed be deeld geworden! Dwaas, klein meisje, wat heb je wondermooi 'haar!" Pia bloosde. Zij dacht er aan, dat Hans von Ried als belooning voor zijtn hulp bij haar ongeval in de slot-ruïne haar muts had willen hebben, zoodat zij haar prachtig haar niet Langer daaronder zou kunnen wegstoppen l ,Is mijn haar werkelijk zoo mooi, Tante Maria?" vroeg zij. De gravin liet het bewonderend door baar vingers glijden. (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1927 | | pagina 1