Uit den Westhoek ProvinciemeuWs Sport Binnenland Vacantie Stadsnieuws Een wespennest. Een ouderwetsdhe, verstandige vrouw placht bij een markante gebeurtenis steeds te zeggen: „Als God de menschen straf fen wil, slaat Hij ze met blindheid". Geen wonder, dat wij aan d:t gezegde, zoo raak typeeren cl, terugdachten bij het lezen vatn het ingediende ontwel-Drankwet, strek kende o.m. tot invoering van Plaatselijke Keuze (de z.g. drooglegging). Een desbetreffend wetsvoorstel werd in 1921 door de Tweede Kamer aange nomen, door de Eerste Kamer in 1922 verworpen. Een tweede zoodanig voor stel werd in 1924 opnieuw door de Twee de Kamer goedgekeurd, in 1925 echter wederom door de Eerste Kamer verwor pen. Men zou meenen, dat het hierbij ge voegelijk kon blijven. Doch minister SLo- temaker de Bruine, in hei extra-parle mentaire kabinet-De Geer opgenomen, wist zoo waar in de Regjeeringsverklaring van 1926 opgenomen te krijgeninvoering van Plaatselijke Keuze; dien overeen komstig heeft hij thans een desbetreffend ontwerp bij de Kamer ingediend. I Het zal den Minister, wien het in ons Parlement al herhaaldelijk zoo slecht is vergaan, wel in krasse bewoordingen dui delijk worden gemaakt, dat dit de gren zen van de politieke betamelijkheid over schrijdt. Er is geen enkele reden om te veronderstellen, dat aan dit wetsontwerp een ander lot beschoren zal zijn dan aan de beide andere voorstellen. En boven dien, sedert de verwerping nog zoo kort geleden heeft zich niets voorgedaan, dat de wenschelijkkeid van Plaatselijke Keuze ook maai" eenigszins zou bevorderd heb ben. Integendeel! Hier past een krachtig verweer: principieel in de eerste plaats, omdat wij- ons niet hebben te laten voor schrijven, wat wij zullen eten en drinken; opportunistisch, omdat Plaatselijke Keuze ons land in een poel van ellende en cor ruptie zou onderdompelen. Ieder weet te spreken van den zwendel en de misère, welke in Amerika door het drankverbod zijml veroorzaakt. Door Plaatselijke Keuze zou de zegenrijke werking van de vrije drankbestrijding, ook onder invloed van vakorganisaties bereikt, met één slag wor den vernietigd. De Staatsuitgaven ,zouden worden opgevoerd, de Staatsiekomsten ver minderd doch voor de fraudeurs en ontduikers zou den gouden tijd aanbreken! Waarlijk, men moet wel maatschappe lijk blind zijn als men dit onheil over ons land wil brengen! Hopen wij' dat niet alleen' de Eerste, doch ditmaal ook die Tweede Kamer ons uit dit wespennest zal houden! een schriftelijke vraag betreffende den in voer van Nederlandsch vee in België, ge steld door het Antwerpsche Kamerlid Samyn: „De gezondheidstoestand van het vee in Nederland laat thans niet toe af te wijken van de voorzorgsmaatregelen door de Belgische administratie genomen tot afwering van het mond- en klauwzeer. Het is dus thans niet mogelijk Neder landsch vee te laten invoeren zonder een quarantaine van 10 dagen aan de grens. Het slachten m de grens stallen ver zacht de gevolgen van de hierboven aan gestipte maatregelen zonder gevaar voor onzen veestapel. Deze stallen zijn afgezonderd en de slachting te Esscben beantwoordt, vol gens een nieuw aldaar ter plaatse inge steld onderzoek, aan de eischen der open bare gezondheid". Voorbereiding van emigranten De .minister van arbeid heeft ingesteld een commissie, aan welke wordt opge dragen het onderzoek, of het aanbeveling verdient ter voorbereiding van aspirant emigranten naar Canada (en mogelijk ook andere gebieden) een zoogenaamde „trai ning farm" (opleidingsboerderij) hier te lande op te richten. Kanaal door Zuid-Beveland. Woensdag 3 Augustus zal aan het ge bouw van het Prov. bestuur in Zeeland te Middelburg worden aanbesteed: het aanbrengen van nieuwe wrijfhouten en klos sen aan tien meer stoelen in de buitenha vens in het kanaal door Zuid - Beveland te Hans weert, behoorende tot de werken in het kanaal door Zuid-Beveland. Ra ming f 10.100, HoedekenskerkeZaterdagmiddag om streeks 4 uur is de heer D. uit de Bie- zelingsche polder, door eigen onoplettend heid' bij den overweg, over den grintweg naar 's Gravenpolder, met zijn auto ge reden tegen een motorwagen van de Zuid- Bevelandsche spoorweg. De beer D. be kwam lichte kwetsuren, de auto werd zwaar beschadigd. Kloetiuge. Mej. A. Everse alhier slaagde voor het examen nuttige hand werken. .- - Kapel!©. Bij het plukken van kersen kwam de werkman C. v. d. L. zoodanig uit den boom te vallen, dat geneeskundige hulp ingeroepen moest worden, die Dr. Pfeiffer verleende. Een nader onderzoek in het ziekenhuis te Goes werd nood zakelijk geacht. Rilland-Bath. Mej. E. Michielse al hier slaagde voor het examen nuttige handwerken. Wolphaartsdijk. Op het terrein van den locaaispoorweg Zuid-Beveland is de weegbrug voor gebruik gereed. Aan de rijkstuinbouwschool te Bos koop werd het einddiploma (met aantee- keningen voor Duitsch, Engelsch en ma- chineschrijven) behaald door G. F. Moer dijk alhier. Zwemmen. Zaterdag is te Middelburg het 50 jarig bestaan gevierd van de school der N.V. Bad- en Zweminrichting, die 16 Juli 1877 te een uur werd opengesteld. Ter eere van dezen dag had op verzoek van het bestuur der N.V. en op haar kosten het bestuur der Zwemvereeniging «Luctor et Emergo" een wedstrijd georganiseerd, die in alie opzichten goed is geslaagd, al had, gezien het aantal zwemsters en zwemmers in Middelburg en omgeving, het aantal deelnemers veel grooter moeten en kunnen zijn. De uitslagen der voornaamste nummers zijn: 100 M. vrije slag heeren de heer Pillen in 20 secBresser Jr. in 244/s sec, A. Jongepier in 25 sec., E. N. Tjeb bes in 282/5 sec. 50 M. vrije slag dames mej. M. de Blecourt 38'/5 sec., mej. J. Bentinek 43'/5 sec,, mej.. Pieterse 51sec. 50 M. vrije slag jongens van 1416 jaar Ben Troll 86z/5 sec., W. de Graaf 432/6 sec., H. Joosse 472/5 sec, C. Vleugel 474/5 sec. 50 M. vrije slag voor meisjes van 14 tot 16 jaar: L. de Wolf 45 see., D. Sietema 533/5 sec. Estafette voor heeren 3 maal 50 M. wisselslag: Herman Boasson, B. Trollen Risseeuw 2 m. 34/s sec., J. G. Geervliet, J. de Graaf en E. Tjebbes 2 m. 5'/s sec., But Gillissen en Wolf 1 ra. 11'/5 sec. Estafette dames J. Bentinek, R. Goet- hals en M. de Blecourt 2 m. 253/6 sec., 4. Bakker, M. Droekers en H Ermerins i m. 473/5 sec. 100 M. schoolslag heeren J.A. Geer vliet in 34 sec en H. Boasson in 45'/6 sec. Eerstgenoemde behaalde hierdoor voor de derde maal den wisselbeker, die nu zijn eigendom werd. 50 M. rugslag heeren: Pillen 371 /5 sec., J. Th. Bleuzé 49'/5 sec., Scholten 50s/5 sec. Schoonspringen heeren J. C. Julianus, 68'/, p., B Troll 66 p H. Joosse 62'/, p Schoonspringen dames: J, Bentinek, 73'/2 p. en Kampman, 66'/2 p. Popduiken J. de Graaf en D. Canne- gieter, ieder 5'/5 sec., Pillen 53/5 sec., H. Bresser 6z/6 sec. en H. v. d. Laan 63/5 sec. Bij de prijsuitdeeling, welke des avonds plaats had, heeft de voorzitter der N.V. de heer L. Weijl, een kort historisch overzicht gegeven van het ontslaan dor N.V en der school en er o.a op gewezen, dat de eenige nog overlevende van de oprichters, de heer mr. E. Fokker, oud- voorzitter van den Centralen Raad van Beroep, wonende te Den Haag, in een telegram blijk heeft gegeven van zijn medeleven ook nu met de school Een telegram vau dankbetuiging werd hem toegezonden. De voorzitter van „Luctor et Emergo", de heer W. de Graaf bood aan het be stuur d r NV, een voorzittershamer aan, en reikte daarna de prijzen uit. De heer mr J. A. Fokker, zoon van mr. E. Fokker, bood een nieuwen wissel beker aan, nu de eerste blijvend eigen dom van den heer Geervliet is geworden. Korfbal. Zaterdagavond heeft de volgende com petitiewedstrijd plaats gehad, n.l. V.O.L.T.A.S.Zeelandia I 72. Als dhr. v. Tiel het beginsignaal geeft, blijkt het dat V O L.T A.S. maar 4 dames in 't veld kan brengen, maar Zeelandia bezit de sportiviteit om uit te laten vallen. in de eerste minuten zorgt dhr Blomaard al voor de verrassing, door direct zijn club de leiding te geven (10). V.O.L.T.A.S. werkt nu hard door om den voorsprong te behouden, maar v.d. Heil ziet kans om 20 te maken. V.O L.T A.S. vat haaar taak nog niet gemakkelijk op en profiteert van de om standigheid, dat Zeelandia naar haar vorm loopt te zoeken. We zien dan spoedig den stand opvoeren, resp door Roodzand, Bakker en Mays. In deze periode leverde het schitterende middenvak van Mays en v.d. Berge een mooi gezicht op. Daarna komt Zeelandia aan 't woord, dhr. Bruin zeel zie kans den achterstand kleiner te maken (51), waarop Zeelaudia's 2de doelpunt volgde, even na de rust, van de hand van dhr. Zoetewei (52). Zeelandia heeft nu echter al haar krachten verspeeld, terwijl V.O.L.T.A S. nog maar steeds hard doorwerkt, wat beloond wordt door nog 2 doelpunten van M. v. d. Heil en Roodzand (72). Met deze stand komt het einde. V.O L.T. A.S. gaat haar leven beteren en heefl no. 1, die nu no 3 is geworden aan de zegekar gebonden. D.O.S. s'aat nu no. 1, gevolgd door V.IO.S, Zeelandia I en V.O.L.T.A S. Luchtvaart. De verdwenen vliegers. Naar de Duitsche Lufthansa meldt, is Donderdag bij W angeoog (een der Oost- Friesche eilanden) een flesch aangespoeld, die een schetskaartje, bevatte met de woor- denin het Fransch: „Help ons, geen brood en geen water, op een klein eiland in den Atlantischen Oceaan. Nungesser en Coli.' Volgens de schets moet het briefje ergens ten Westen van de Bermuda-eilanden aan de zee zijn toevertrouwd. Het onderzoek of men hier al dan niet met een misplaat ste grap te doen heeft duurt nog voort. Verdronken. Zondagmiddag zijn onder de gemeente Jaarsveld drie kinderen verdronken bij het zwemmen. Vermoed wordt dat een der kinderen door den stroom van de rivier werd meegesleept en de twee kameraadjes te hulp schoten. Een „v o 1 k s g e ric h t" te Niebert. Te Niebert in Groningen woont een ruim 30-jarige veekoopman, die ongehuwd is en den (laatsten tijd als huishoudster bij zich heeft de vrouw van zijn neef en naamgenoot uit Eenerveld, gem. Norg. De vrouw schijnt beter leven bij neef te hebben dan bij h„ar echtvriend. Zij ver kiest tenminste niet naar haar echtgenoot terug te keeren. Haar zes kinderen heeft zij bij zich. Volgens haar zeggen is of zal spoedig haar man de ouderlijke macht worden ontnomen. Dit is de voorgeschiedenis van een rnmoerigen nacht, dien we te Niebert hebben beleefd, meldt het „Volk". De dorpelingen zonden het samenwonen van den veekoopman mei de vrouw van zijn neef ongepast. Besloten werd, een volks gericht te houden. Op een avond verzamelden zich eenige personen voor de woning en begonnen deze met steenen te bombardeeren. Een kleine driehonderd pannen werden s:ukgegooid, de ruiten en roeden in het voorhuis verbrijzeld zelfs van de houten blinden voor de ramen in de voorkamer is de helft kapot gegooid Het huis is verleden jaar opgeverfd en zag er na het bombardement treurig uit. Dit was den baldadigen „rechters" nog niet genoeg. De achterdeur werd ingetrapt en hier door drong men het huis binnen. De vee koopman trachtte zich met een revolver te verdedigen, maar was te zenuwachtig om het wapen te gebruiken en had ook maar een paar revolverpatronen, die spoe dig verbruikt waren. Een der indringers was echter ook gewapend met een jacht geweer, dat hij drommels goed wist te hanteeren. Een ledige huls is n.l. ter plaatse gevonden. De man en zijn huishoudster werden nu naar buiten gesleept, niettegenstaande de kinderen van de vrouw hartverscheu rend schreiden. Eenmaal buiten, werden beiden in letterlijken zin uitgekleed. Dit geschiedde vrij hardhandig. De kleeren waren ten minste aan flarden gescheurd. Toen de arme menschen in Adamscostuum stonden, zijn ze „afgekoeld' met een paar emmers water 1 Toen kwam het glansnummerDe optocht 1 De beide mishandelde lieden werden gedwongen in optocht mee te loopen door een groot gedeelte van de dorpen Niebert en Nuis, waarbij aan de vrouw werd veroorloofd kousen en een broek aan te trekken Nadat de stoet door de dorpen was getrokken, al joelende en tierende, 'liet men de „beklaagden" vrij, na ze nog eens op het hart te hebben gedrukt, zoo spoedig mogelijk weer van elkaar te gaan. Het „Volk" meldt verder, dat de vee - koopman, toen hij den volgenden dag naar Marum ging om bij den burgemeester zijn beklag te doen en de zaak aan te geven, door dezen niet werd te woord gestaan" en verwezen naar den veldwachter Boelens, die verklaard zou hebben, zich niet met de zaak te willen bemoeien Door den wachtmeester Bouman en de marechaussee werd den mishandelden man ten slotte een onderzoek toegezegd. Gratie verleend. De koningin heeft volledige gratie ver leend aan den caféhouder S. te Venlo, die tot negen maanden gevangenisstraf was veroordeeld wegens het doodschieten van een lastigen bezoeker in zijn café. Deze S. is de man, die tijdens het be zoek van de Koningin aan Venlo in de dagen van den watersnood in het water sprong en naar H. M. toekwam om gra(je te smeeken. W egenverbetering. Verschenen is de memorie van antwoord betreffende de wetsontwerpen, verband hou dende met het Wegenfonds De minister merkt daarin op, dat de spoedige beste ding van de middelen voor de wegverbe- tering door hem zeer zeker wordt be vorderd. Evenwel moe. tegen overdreven veiwachtingen worden gewaarschuwd, aan gezien er niet op gerekend kan worden, dat waar tot nu toe jaarlijks ten hoogste vier 5 vijf millioen voor deze soort wer ken op de Staatsbegrooting was uitgetrok ken dit bedrag binnen zeer korten tijd tot belangrijk meer dan f 15.000.000 zou kunnen worden uitgezet. Bij het uitvoeren van herstellingen wordt er naar gestreefd rekening te hou» den met voorgenomen verbeteringen en waar mogelijk, wordt tot dit laatste aan stonds overgegaan. Uit de Wegenbelastingwet, zoo deelt de minister verder mede, zullen de provin ciale besturen geen eigenlijk „subsidie" ontvangen, zooals tot nu toe uit het IX hoofdstuk der Staatsbegrooting (Water staat) geschiedde, doch een bij de wet ge regelde „uitkeering". Die uitkeering wordt besteed naar de regelen bij artikel 88 der wet vastgesteld. In een en ander kan geen aanleiding worden gevonden om bij het provinciaal bestuur invloed uit te oefenen, met het oog op de taak van dat bestuur, tot het aanleggen van provinciale wegen. Wel zullen de provinciale wegenplan nen goedkeuring en de provinciale wegen- lijsten vaststelling door de Kroon ver- eischen, doch zulks heeft in hoofdzaak betrekking om een goede verhouding tus schen de provinciaale plannen, een goe de aansluiting tusschen de op de ver schillende wegenplannen voorkomende we gen en een behoorlijken grondslag 'voor de verdeeling van de uitkeering aan de provinciën te verzekeren. Het is niet de bedoeling om de provinciën verder te be perken in haar vrijheid de provinciale wegennetten naar de plaatselijke behoef ten in te richten. m De Indië-vliegers. Vrijdag zijn de Indië-vliegers op hun terugtocht uit Batavia te Bender Abbas aangekomen. Zaterdag kreeg de K. L. M. bericht uit Basra, dat de vliegers om 6.30 uur van Bender Abbas vertrokken en om 2.15 uur in Beuder Dilam landden, 240 K M. oostelijk van Basra, wegens zware zandstormen. Zij hebben den nacht buiten gekampeerd, zijn Zaterdagmorgen om 5 uur van Bender Dilam naar Basra ver trokken en daar om 7 uur aangekomen Zij konden dien dag niet verder wegens zware stormen in Mesopotamië. Verwacht wordt dat de vliegers Donder dag in Amsterdam zullen aankomen, waar men de reizigers een hulde wil bereiden. De rijksmiddelen. De opbrengst der rijksmiddelen over Juni van dit jaar bedraagt f 42.868.530.77 tegen f 42.140.857.70 over Juni 1926 De opbrengst over de eerste zes maanden 1927 bedraagt f 258.477 564.69 tegen f247.600.668 96 over-het eerste half jaar 1926, terwijl de helft der totale jaarraming bedraagt f 236.254.300.02 De rijwielbelasting bracht tot nu toe op f 6.557 262 tegen f 6.405.699 over het eerste half jaar 1926, terwijl de raming over het geheele jaar f 6.250.000 be draagt. De inkomsten van het wegenfonds uit de wegenbelasting over de eerste zes maanden van dit jaar bedragen f4.877.777.12. Bij vergelijking van de opbrengst der middelen in het loopende met die van het vorige jaar blijkt, dat de na te noemen middelen de daarbij vermelde ronde bedragen meer opbrachten Grond belasting f512 000, personeele belasting f93.000, inkomstenbelasting f 1.135.000 vermogenbelasting f 1.283.000, dividend en tantièmebelasting f571.000, accijns op zout f125.000, op geslacht f 171.000, op wijn f 4000, op gedistilleerd f 149.000, op bier f 490.000, zegelrechten f 2.400.000 registratierechten f 488.000, successie rechten f3.700.000 daarentegen minder invoerrechten f 316.000, accijns op suiker f 160.000, op tabak f134.000. De vergelijking tusschen de raming en de opbrengst in het loopende jaar wijst uit, dat het eerste halfjaar 1927 méér opbrachten: grondbelasting f2 millioen, inkomstenbelasting bijna f 11.5 millioen, vermogensbela ting ruim f 1 millioen, invoerrechten f265.000, accijns op zout f 180.000, op geslacht f400.000, op wijn bijna f400.000, op bier bijna f200.000, op suiker f 116.000, op tabak f 120.000, zegelrechten f 3 millioen, successierechten f 3.7 millioen, daarentegen minder per soneele belasting f 3.5 millioen, dividend en tantièmebelasting f 1 5 millioen, accijns op gedistilleerd f 300.000. Nederlander gearresteerd. In een wisselkantoor te Kopenhagen verscheen Woensdag een man, die vreemd geld wenschte te wisselen. Hij slaagde er Tier verzachting en genezing van stukgeloopem voelen, zadelpijn, schrijnen en smetten der huid, muggebeta en zonnebrand, moet men op reis voorzien zijn van Doos 30, Tube 80 ct. PUROL in van een oogenblik van verwarring van dn vrouwtlijke kassier gebruik te maken en voor een totaal bedrag van 2200 kronen aan dollars te ontvreemden. Denzelfden avond werd hij echter te Helsingfor in hechtenis genomen, toen hij poogde naar Zweden te vluchten. Hij werd naar Kopen hagen teruggebracht. Hij bleek een Neder- landsche kellner J. H. te zijn. Daar de man een ongemak aan zijn vinger heeft was hij gemakkelijk te herkennen. Hij loochende, den diefstal te hebben ge pleegd. Gevaarlijke inbreker. Vrijdagnacht is ingebroken in het sta tionsgebouw te Budel. De inbreker schijnt door een openstaand raam binnengekomen te zijn. Hij vond blijkbaar niets van zijn gading. Hij is daarop het woonhuis van den stationschef binnengegaan, is langs de slaapkamer van den chef in de keuken terecht gekomen Daar is hij kaas gaan zitten eten, maar hij werd door den chef, die inmiddels was wakker geworden, be trapt De indringer trachtte te ontvluchten en bij de achtervolging struikelde de stationschef over een gangmat en viel, van welke gelegenheid de indringer ge bruik maakte om zijn mes te voorschijn te halen en den chef een steek in de hand toe te brengen. Toen de schoonzoon van den stationschef naar beneden kwam, nam de kerel de vlucht. De chef is op last van een geneesheer naar het ziekenhuis te Eindhoven over gebracht, waar de wonde is gehecht. Daarna is hij naar zijn woning terugge bracht. De verwonding is niet van ern- stigen aard. Er wordt niets vermist. De rijkspolitie heeft een onderzoek ingesteld naar den dader, van wien de chef mee deelde, dat hij een fluweelen pak aan had. Er is iemand gearresteerd, doch wegens gebrek aan bewijs weer op vrije voeten gesteld. Een onderzoek met speurhonden heeft nog geen resultaat gehad. Ernstige brand. Zaterdagnacht is brand uitgebroken in een loods der nieuwe veiling te Loos duinen. Het vuur breidde zich snel uit. Spoedig stonden zes loodsen in lichte laaie. In anderhalf uur was de Haagsche brandweer den brand meester. De schade bedraagt f 80 h f 100.000. De oorzaak van den brand is onbekend. De „Yeendam" in aanvaring. Het Nederlandsche stoomschip „Veen- dam" van Botterdam naar New-York, is nabij New-York in aanvaring geweest met het Noorsche stoomschip „Sagaland", tengevolge waarvan de „Sagaland" is gezonken. Eén persoon van de „Sagaland" is verdronken. Volgens door de directie van de Holland-Amerika Lijn ontvangen tele gram heeft de Veendam" onbeschadigd de reis naar New-York voortgezet. Het stoomschip had de geredden van de „Sagaland" aan boord. Nederlandsch schip gezonken. In den nacht van 14 op 15 dezer, kort na twee uur, is de Nederlandsche stoomboot „Mira", die nabij het veer van Hummelgeist (bij Dusseldorp) voor anker was gegaan, plotseling, zonder bekende oorzaak, gezonken. Van de bemanning konden zich drie menschen redden. Het lijk van den stoker is nog niet te vóorschijn gebracht. Een vrouwelijk Wethouder5 Ten stadhuize te Deventer is een verga dering gehouden van de verschillende raadsfracties, om de samenstelling van het college van B. en W. te bespreken. Alleen de S. P. en de communistische fractie wa ren niet vertegenwoordigd. Het tegenwoor dige college bestaat uit een v. b., een v.-d., een r.-k. en een c.-h. Ter verga dering bleek, dat de soc - democraten, die vroeger deel van het college hebben uitge maakt, maar door het overlijden van hun vertegenwoordiger hun plaats aan de v -d. moesten afstaan, thans weer op vertegen woordiging in het dagelijksch bestuurder gemeente aanspraak maakten. Wie van de leden der overige partijen voor hen den zetel zal moeten inruimen, staat nog niet vast, maar vrij zekei schijnt de benoeming van een vrouwelijke wethouder, mevrouw Saunders—Blaauboer (s.-d.) te wachten te zijn. Nekkramp. Het gerucht Liep, dat zich' dezer dagen in Goes eenige gevallen van nekkramp had-

Goessche Courant | 1927 | | pagina 2