Gravin Pia N\ 84. Maandag 18 Juli 1927 lil8 Jaargang. Buitenland Slapeloosheid Mijnhardt s Zenuwtabletten Rechtszaken. W eteuscbappen. Land en Tuinbouw ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2, buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt: Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. mmm UitgaveNaamlooze Vennootschap Goesche Courant ADVERTENTIEN van 15 regels fl,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Dienstaanbiedingen en aanvragen 15 en Kleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf cent per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. COURANT OVERZICHT. De onlusten te Weenen. In aansluiting op hot telegram in ons vorige nummer over de in Weenen uitge broken onlusten kan nog het volgende worden medegedeeld, allereerst over de aanleiding. In Januari 1927 werden bij een botsing tusschen socialistische arbei ders en frontstrijders (swastika-dragers, anti-semieten) an Schattendorf, in Bur- genland, een arbeider en een achtjarig kind neergeschoten en vier arbeiders en een zes-jarige jongen gewond. Donderdag avond tegen half tien werd in deze zaak vonnis gewezen: De drie voornaamste be klaagden werden vrijgesproken. Voor het gerechtsgebouw had zich een groote menschenmieeigte, voornamelijk jon ge lieden, verzameld, die bij het vernemen van dat vonnis heftig te keer gingen en door luid geschreeuw of hoera-geroep uiting gaven aan hun woede of vreugde, naar gelang van hun politieke opvattingen. De politie joeg deze manifestanten uit een. Den volgenden dag echter, Vrijdag ochtend dus, was het nieuws van het vrij sprekend vonnis door de geheele stad verbreid en de arbeiders besloten le gaan staken. Bij de staking sloten zich de ar beiders van de Siemens Schuckert Werke aan. Tusschen 8 en 9 uur was de sterk stroom in de gemeentelijke electrische cen trale uitgeschakeld en bleven de e.ectri- scke trams op straat stilstaan. Al heel spoedig kwam het tot botsingen. Een groote manifestatie werd op touw gezet in de Ringstrasse en voor de universiteit, later ook voor het paleis van justitie en het parlementsgebouw, waarbij de hereden politie herhaaldelijk van de wapenen moest gebruik maken. De eerste botsingen vonden voor de hoogeschool plaats, welker bordes door de menigte werd bestormd. De pedels slaagden er echter bijtijds in de ijzeren deur te sluiten, waarna de ruiten werden ingegooid. Aan ©en aantal politie-agenten werd de sabel ontrukt en de uniform van het lichaam gescheurd. Nadat de politie versterking had gekre gen, slaagde zij er echter in de demon stranten achteruit te dringen. Ook voor het ministerie van Justitie en het parle mentsgebouw geraakten de politie-beamb- ten in ernstig gevaar; zij moesten door bereden collega's worden bevrijd. Tusschen laatstgenoemden en de demonstranten ont spon zich een hevige kloppartij, waarbij drie personen werden gewond. De arbeiders poogden vergeefs het par lementsgebouw binnen te dringen. Zij wer den door de politie in de richting van het paleis van Justitie teruggedrongen, waar de eerste schoten, vielen, klaarblijkelijk uit de rijen der demonstranten. Daarop trokken ook de politiebeambten de revol vers en vuurden twintig schoten af. On der de menigte ontstond eein wilde paniek, waarbij' talrijke vrouwen in onmacht vielen en veertig personen kwetsuren opliepen. Omstreeks het middaguur staakten de arbeiders en employé's in vrijwel alle ondernemingen; de beweging nam het ka- 1 rakter van een algemeen© staking aan. Tegen den middag drongen de demon stranten het gebouw van het Groot-Duiit- sche orgaan, de Wiener Neueste Nach- idhten", binnen. Zij sleepten het voor handen zijnde materiaal de straat op en staken het daar in brand. Ook slaagdien zij er in, door oen der ramen het paleis van Justitie binnen te dringen. De zich in het gebouw bevindende wacht dolf het onderspit, waarna de demonstranten den beambten de uniformen uittrok en er triomfantelijk mee uit het raam zwaaide. Om half één verzamelden de demon stranten achter het paleis van justitie en op den Schmelingplatz vrachtauto's en groote particuliere auto's en verschans'en zich daarachter. De menigte achter deze barricades werd op zeven- a achtdui zend man geschat. Politie was nergens meer te bekennen, nadat ©enige agenten deerlijk waren mishandeld. Even over half één drong een sterke troep het paleis van Justitie binnen, waar de boel in brand gestoken werd. Een Wolff - telegram uit Weenen ge het volgend beeld van het oproer in den namiddag in de buurt van dit gebouw. Uit de beneden-verdieping van het pa leis van Justitie sloegen de vlammen; de dossiers werden door de woedende me nigte op een hoop geworpen en in brand 42 FEUILLETON. DOOR H. COURTHS—MAHLER. Pia gevoelde zich' bij het verwisselen van kousen en schoenen verlegen worden, toen zij haar eigen plompe schoenen met het nuffige schoeisel van Roisa verge leek; zij was blij, dat juffrouw Dorne- mann ten minste voor zijden kousen had gezorgd; daarmede kon zij voor den dag komen! Zij begon reeds op uiterlijkheden te letten, dat scheen in een stad in de lucht te hangen! Gravin Eckhoff had ondertusschen tele fonisch allerlei bestellingen in mode-maga zijnen gedaan, want zij achtte het drin gend noodig Pia zoo spoedig mogelijk in andere kleeren te steken. Wat zou zij wel gezegd hebben, dacht Pia, als zij haar eens in haar oude, afgedragen jurken of in haar jongenspakje had gezien? Pia trad den salon binnen in haar slecht-zittend, ouderwet sche. kleedje en met haar stijf, boersch kapsel; zij be merkte niet, dat de gjravin, die vriendelijk cn vertrouwelijk met haar begon te babbe len, medelijdende blikken op haar wierp. De heeren werden aangediend; Pialiiep tengevolge van de zomerwarmte', over wint men spoedig door het gebruik van een paar Glazen buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drog. De brandweer deed hopelooze pogn- gen, om zich door de woelende menschen- massa een weg te banen. Op den anderen hoek van het gebouw zag men demonstranten akiensLukken op straat werpen. De Ringstrasse was één menschenzee. waardoor heen toeterende vrachtauto's van het Roode Kruis af en aan rijden. An dere vrachtwagens vervoerden af deelingen van den Schuitzbund, die, naar het scheen, pogingen in het werk stelde, om de me nigte tot bezinning te brengen'. Voortdurend kwamen afdeelingen van den republikeinschen „Schutzbund" aan, die er in slaagden de menigte achteruit te dringen en de brandweer in staat stel den het blusschinigswerk ter hand te ne men. Ook van het Oostenrijksche Bonds- Leger verschenen sterke afdceLimgen ter plaatse. De manschappen drongen het ge bouw binnen, waar tachtig politiebeambten in levensgevaar verkeerden. Zij waren in een vertrek gevlucht, waar de demonstran ten hen niet uit wilden laten, zoodat zij reeds door de vlammen wenden bedreigjdl. Ondanks het woedende getier der me nigte, werden zij door de militairen be vrijd en in veiligheid gebracht. Ook het gebouw der christelijk-sociale „Reichspost" werd door de demonstran ten bestormd en in brand gestoken. Tegen twee uur hadden militairen en politie voor het paleis van Justitie de overhand gekregen; de demonstranten trok ken zich toen successievelijk van het plein voor het gebouw terug. Het duurde gerulmen tijd voordat de brandweer tot het gerechtshof kon door dringen. Burgemeester Seitz had met een aantal bekende socialistische parlements leden op een wagen plaats genomen en haar vader tegemoet en vloog hem om den hals, op het punt van hem te smee- ken: „Neem mij weer mee naar Buchenau. ik behoor hier niet thuis!maar zij ont moette de oogen van Hans von Ried, die glimlachend en met een smeekende uit drukking op haar waren gericht. Haar moed keerde terug; zij ging naar hem toe en schoof met een teederen blik en een gebaar van innig vertrouwen haar hand in de zijne. De gravin, die dit kleine toomeeltje had gadegeslagen, begreep, dat dit jonge schep seltje Hans met hart en ziel liefhad. „Het zal mij niet moeilijk vallen, haar te brengen, waar ik haar hebben wil! Uit liefde voor Hans zal zij zich vrijwillig in alles schikken! Zij houdt veel meer van hem, dan hij van haar, al is zijzelve zich daarvan nog niet bewust geworden!" dacht de schrandere vrouw. De bediende van de gravin, haar personeel bestond uit de kamenier, een keukenmeid en dezen éénen knecht rob- de een sierlijk theetafeltje naar binnen en de gravin schonk zelve de thee in, nadat zij den knecht een wenk had gegeven, om de kamer te verlaten. Pia keek vol aandacht naai' de bevallige gebaren, waarmede de fijngevormde han den der gravin met het tinkelende porse lein omsprongen. Verschillende dingen werden nog be sproken en vastgesteld; Pia vroeg haar vader, of hij haar rijpaard wilde zenden, trachtte tevergeefs de menigte te bewe gen haar verzet te staken. De communis ten hitsten, volgens het „Acht Uhr A'bemd- blatt" de arbeiders voortdurend op, zoo dat deze er zelfs in slaagden de brand weerwagens een stuk adhteru.t !e drijven'. De menigte week echter, toen het bericht kwam dat troepen in aantocht waren. Een sterke politiemacht was er even over tweeën in geslaagd door te dringen tot het stadhuis en begon nu de omliggende straten te zuiveren. De arbeiders boden hardnekkig verzet en herhaaldelijk moes ten de agenten van de wapens gebruik maken. In het gebouw van de „Reichspost" en de „Wiener Neueste NachrichtenV hebben de betoogers leeLijk huisgehouden. Meubelen en machines werden verbrij zeld. De menigte had het voornamelijk op deze bladen gemunt, daar zij het ge wezen vonnis goedgekeurd hadden. De menigte verkeerde in een toestand van onbeschrijfelijke opwinding en de tooneelen die zich afspeelden rondom de brandende overblijfselen van het gehee' verwoeste paleis van Justitie, alwaar al len, ook vele vrouwen, onder het zingen van revolufcionnaire liederen wilde ronde dansen maakten, herinnerden aan de da gen van de Fransche revolutie en de verwoesting van de Bastille. De leiders hadden de controle over hun menschen verloren en toen de socia listische burgemeester van Weenen, Carl Seitz, en de president van de republikean- ische garde, de voormalige minister van oorlog Julius Deutsch het yolk bezwoe ren, de brandweer te laten passeeren, opdat het schoone in Renaissance-stijl op- I getrokken gebouw zou kunnen worden b> Ihouden, werd dit geweigerd; zelfs werden steenen geworpen naar Seitz. Om vier uur duiurde het schieten nog voort. Toen was de menigte bij het par lement bezig met het oprichten van bar ricades en begon de politie, met kara bijnen gewapend, de straten schoon te vegen. Met salvo's werden de menschen gedwongen de barricades te verlaten'. Inmiddels had zich de woede dier me nigte tegen den republikeinschen „Schutz bund" gekeerd, welks leden zij met revol vers te lijf ging, ten gevolge waarvan een bloedig gevecht ontstond. Alle auto's wer den aangehouden en naar het paleis van Justitie gebracht, ten einde voor het ver voer van gewonden te dienen. Op ver schillende punten werden ook vreemde lingen bedreigd, doch zoodra zij als zoo danig werden herkend, liet men hen ver der met rust. Tegen half zes nam de strijd even in I hevigheid af, doch daarna ontvlamde hij opnieuw, thans bij het universiteitsge bouw, zoodat de politie wederom van de karabijnen gebruik moest maken. Om half zeven verklaarde de chef der vrijwillige 'reddingsmaatschappij, dat vol gens de tot op dat oogenblik binnenge komen berichten het aantal slachtoffers 40 doodein en omstreeks 200 gewonden bedroeg. Naar het hoofdcommissariaat van politie meldde, waren de helft der slachtoffers politiebeambten. Intusschen brandde het paleis van Ju stitie geheel af. Om hialfzes was de groo te koepel reeds uitgebrand. Ondanks het groote aantal aanwezige spuiten, vermocht de brandweer tegen de vuurze2, die door de geweldige papiermassa's werd gevormd, niets aan te vangen. Mgr. Seipel, bij wien de buitenland.sche gezanten zich bevonden, aanschouwde uit het gebouw van het ministerie van buiten- landsche zaken, dit gruwelijk fantastische dhouw&pel. Zaterdag heerschte er in Weenen rust. De valt centrale had het parool uitgege ven, dat de dag in het teeken moest staan van zwijgend protest en van rouw over de slachtoffers van de botsingen van Vrijdag en dat de dag dan ook in volkomen stilte en rust moest worden doorgebracht. Hetzelfde parool is uitge geven door den republikeinschen Schutz bund, Gehoor gevend aan dit parool hebben de arbeiders afgezien van .massa-demon straties. Niettemin waren de straten vol van stakende arbeiders en beambten, die individueel in groote stilt© rondtrokken. Het stakingsparool, dat voor geheel Oostenrijk geldt, bepaalt, dat de arbeid bij spoorwegen, post en telegraaf volko men stilgelegd wordt; er is slechts een uitzondering voor de levensmiddelen trans porten. Voor Weenen is de algemeen© staking gecommandeerd. Geen arbeider of beambte mag werken. De vakbonden ver klaren in hun oproep, dat de staking een doeltreffender wapen is dan alle demon straties. Tusschen dr. Seipel en Seitz wondt voortdurend onderhandeld. Men verwacht dat een accoord zal worden bereikt, op grond waarvan Polizei-prasident Schober zal aftreden, en de sociaal-democraten deel zullen uitmaken van een coalitie kabinet. nadat de gravin haar verzekerd had, dat het ondergebracht zou kunnen worden in de groote, bij de renbaan behooiremde stal len; zij was verrukt, dat zij geen afstand van haar heerlijke ritjes zou behoeven te doen. Na de thee trad graaf Buchenau naar het raam en keek uit naar de helder ver- Lichte straat; Pia ging ging naast hem staan en vlijde zich tegen hem aan; zij beiden gevoelden sterk, hoe nauw zij, juist door hun afzondering van de wereld, aan el kander verbonden waren. Gravin Eckhoff sprak zacht tot haar neef: „Je kunt met een gerust hart vertrek ken, Hans! Ik zou je willen raden, Pia niet te bezoeken, vóór het halve jaar om is; het is beter, dat je haar geheel aan mij overlaat; ik beloof je, dat je dan te vreden over mij zult zijn!" Hij kuste haar in zwijgende tbestem- ming de hand. Den volgenden dag vertrokken de bei de heeren; Pia schreide, zooais zij nim mer tevoren in haar jong leven had ge schreid. De gravin liet haar rustig uit snikken, toen nam zij het meisje liefdevol in haar armen, streelde haar wangen en sprak glimlachend: „Nu moet je niet meer aan het af scheid denken, maar je liever op het wederzien verheugen! Je zult eens zien, lioe snel de dagen voorbijgaan! Wij heb ben nu geen tijd meer, om treurig te zijn, onderzoek en de bezwaren er tegen aan gedurfd. Sedert dien zijn er over het ge heele land talrijke processen gevoerd te- gen de beweerde natuurlijke vaders over onderhoudsplicht van het land. En al heeft nu wellicht ook de wetgever van 1909 niet gewild dat afstamming zou worden bewezen, dan 'heeft zich toch de laatste jaren in de rechtspraak een praktijk ontwikkeld in die richting. In meerdere gevallen heeft toch de rechter en hebben ook de partijen groote waarde gehecht aan de gelijkenis tus schen liet kind en de beweerde vader. Zoo heeft de Rechtbank in Den Haag eens een onderzoek bevolen door deskun digen over de vraag of zulk eene gelijkenis caisu quo inderdaad aanwezig was. De Rechtbank te Leeuwarden gelastte eens dat moeder en kind voor haar zou ver schijnen, ten einde zelf over de gelijkenis te kunnen oordeelen. Ook het Gerechts hof te Arnhem heeft onlangs zulk een verschijning bevolen. Dat echter bij het maken van gevolg trekkingen uit zulke gelijkenis met zeer veel omzichtigheid moet worden tewerk gegaan volgt uit hetgeen van wetenschap pelijke zijde daarover is gepubliceerd, zoo wel als uit ieders eigen ervaring, daar toch dikwijls opvallende gelijkenis voor- komt tusschen personen die onmogelijk van elkaar kunnen afstammen. En wanneer men nu eens anders ging redeneeiren, en uit het ontbrekende in ge lijkenis concludeerde tot het niet bestaan van het vaderschap? Door getuigen kan men in zulke pro cessen veelal niet meer dan louter ver moedens verkrijgen en de eenige positieve getuige is dan ook meestal de moeder van het kind, die evenwel in sterke mate belanghebbende is bij den afloop van het proces. i Genoeg om aan te toornen welke moge lijkheden hier schuilen en hoe alles veelal afhangt aan des Rechters overtuiging. Te snel. De kantonrechter te Middelburg heeft C. L. te Eliewoutsdijk wegens het in de gemeente Oostkapelle met een motorrijwiel harder rijden dan 20 K.M. per uur, ver oordeeld tot f 10 boete subs. 10 dagen hechtenis. Faillissement geëindigd. Het faillissement van A. de Poorter, slager te Hans weert, curatrice Mr. Anne Bolle te Middelburg, is geëindigd door het verbindend worden der eenige uit deel ingsl ijst. Vader en kind. In ons recht was voorheen elk onder- zoele naar het vaderschap verboden. De wetgever heeft zich in 1909 echter los gemaakt van den weerzin tegen zulk een want wij moeten aan het werk met liet in orde brengen van je garderobe; de mo diste, die ik liet komen, wacht reeds op ons!" Een wonderlijke tijd brak aan voor Pia; het nieuwe leven, dat zij. was inge treden, bood haar vele verrassingen, die haar soms zoo overweldigden, dat zij haar toevlucht zocht in de armen der gravin, die haar steeds met grooten tact en met nimmer falende liefderijkheid we der op haar geniale wist te stellen. De eerste dagen van haar verblijf in Baden-Baden werden geheel besteed aan gewichtige onderhandelingen met modis tes en bezoeken aan mode-magazijnen. Pia werd van het hoofd tot de voeten in nieuwe kleeren gestoken. Ondanks haar verbazing over de wonderen, die zij te aanschouwen kreeg, bekeek zij met een uitdrukking van welgevallen in haar goud bruine oogen de fijne, zachte stoffen, die zich zoo willig en soepel om haar lichaam vlijden en zij bemerkte, dat ook nauw- aansluitende kleeren haar, als stof en snit slechts aan hooge eischen voldeden, haar bewegingsvrijheid volstrekt niet ont namen, zooals zij aanvankelijk had ge>- vreesd. Gravin Eckhoff liet haar opzettelijk zelf kiezen uit hetgeen haar werd voor gelegd en met aangeboren goeden smaak wist de jonge dame bijna steeds de juiste keuze te treffen. Haar oogen waren open- Een pude pot gevonden. Te Stavoren vond men bij het graven van fundamenten op ongeveer een halven meter diepte een grooten balpot. Met be hulp van een takel gelukte het dezen on geschonden boven te brengen. Voorloopig heeft men de vondst een plaatsje vóór het gemeentehuis gegeven. De pot is, op de plaats waar hij het wijdst is, 1 M. in doorsnee en de diepte is iets grooter. Naar beneden toe wordt de pot smaller en rust daar op een steunvlak van 12 c.M. middellijn. De wand is gaaf, heeft een geelachtige kleur en is 3 c.M. dak. De pot was geheel met geel zand gevuld. Waarvoor het voorwerp dienst gedaan heeft, weet men nog niet. Vee naar België. De Belgische minister van Landbouw heeft het volgende antwoord gegeven op gegaan; zij was beginnen te letten op de elegante dames, die zij op straat en in ,de mode-magazijnen zag, zij had begre pen, dat zij thans andere eischen aan haar kleeding behoorde te stellen, dan zij in Buchenau had gedaan en met bijna on feilbare zekerheid wist zij in de bonte warreling van ldeuren en vormen, die zich aan haar blikken opdrongen, mooi 'en leelijk te onderscheiden. Haar eigen uiterlijk begon een zaak van gewicht voor haar te worden! Als terloops had haar gastvrouw eens de opmerking gemaakt, dat Hans von Ried zeer veel waarde hechtte aan de wijze, waarop een vrouw zich kleedde; een andermaal sprak zij: „Het is de plicht van iedere vrouw, te zorgen, dat zij er zoo voordeelig mo gelijk uitziet, dat zij zooveel mogelijk de voorrechten, haar door den goeden God geschonkendoet uitkomen Pia had dit in haar oor geknoopt; zij wist weliswaar niet, of zij, wat haar uiter lijke verschijning betrof, voorrechten be zat, maar zij wist wel, dat zij Hans gaar ne wilde bevallen en zij begreep vol schrik, dat zij in zijn oogen een kleine vogelverschrikker geweest moest zijn, als Kij haar vergeleek met de schoone, ele gante vrouwen, waarmede hij had omge gaan. (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1927 | | pagina 1