Gri i) i) i k-P illetj es De Hollandsche W a s c h v r o u w JE ZEEPPOEDER Voor de Jeugd „Je boot lekt nogal sterk is het niet?" vroeg de ietwat angstige passagier. nJawel», antwoordde de roeier, „maar dat is wel gemakkelijk Als ik ze op den wal haal boef ik ze niet uit te hoozen, zie je." „Wat is het hoogste geluk?" vroeg de romanschrijver „Roem," zei de officier. „Liefde," antwoordde de acteur. „Slapen," vond de rentenier. „Allemaal verkeerd," zei de schrijver weer „Het hoogste geluk is de titel van mijn nieuwen roman in drie deelen Dus toch slapen," merkte de rentenier droogjes op*. „Ik kom op de advertentie, waarin een loopjongen wordt gevraagd.» „Zoo. Werk je graag?" „Neen." „Je kunt bij mij in dienst komen. Je bent de eerste van de reflectanten, die geen leugenpraatjes verkoopt.» Agent: „Hebt u een signaal gegeven Motorrijder „Ja." „En ik heb duidalijk gehoord, dat u niet getoeterd hebt „Waarom ga je zoo tegen dien jongen te keer, buurvrouw „Wel, daar heeft me die rakker een revolverpatroon ingeslikt, en nu durf ik hem niet eens een pak op zijn broek ge ven, omdat ik bang ben dat het ding dan zal afgaan." „En hoeveel honorarium berekent u, om mijn echtscheiding er door te krijgen vroeg de filmdiva. „Mevrouw", antwoordde de advocaat, „als u mij wilt beloveu, dat u al uw echt scheidingsprocessen in de eerstvolgende tien jaar uitsluitend door mij zult laten behandelen, zal ik u een speciaal laag tarief in rekening brengen.» „Heb je nog altijd ruzie met je buur man over dien hond van hem, die altijd in je tuin kwam „Nee, dat is afgeloopeni* „Heb je den strijdbijl begraven „Nee, den hond," Jan vertelt aan zijn vriendje, dat zijn vader een nieuw valsch gebit beeft ge kregen. En wat doet hij met het oude vraagt de andere jongen. „Och", zegt Jan, gewend aan oud» maaktnieuw, „dat zal moeder wel oppoet sen en dan zal ik het moeten afdragen." schc front doorgebroken, dan zouden zij zeker niet voor de Zeeuwsche grens zijn blijven staan, doch tot de Schelde zijn doorgedrongen, verklaart Matagme, d:e redacteur is aan de „Actdion Nationale De Indische militairen. Het detachement Indische militairen, dat in Nederland is gekomen ter bijwo ning van de plechtige bijzetting van hel stoffelijk overschot van oud-gouverneur- genera al Van Heutz, is Woensdag met het stoomschip Insulinde, van den Rot- terdamschen Lloyd, naar Nederiandsch- Indië teruggekeerd. 's Morgens is het detachement per trein van 10 uur 13 uit Nijmegen vertrokken, na eerst nog aldaar een tocht door liet nieuwe stadsgedeelte te hebben gemaakt. 's Middags te 3 uur is de „Insulinde'' uit Rotterdam vertrokken. Geloof boven bekwaamheid Indertijd is gewag gemaakt van erger, lijke bevoorrechting te Oudewater, waar bij de benoeming van een keurmeester bij den vleescbkeuringsdienst kring Oude water het geloof den doorslag dreigde te geven en bekwaamheid bijzaak scheen. Men zal zich herinneren, dat de rijks- dierenarts, hoofd van den dienst, op ver. zoek van den burgemeester (die in tegen stelling met de beide wethouders strikte onpartijdigheid heeft betracht), uit de 14 gegadigden, nil wie hij in eerste instantie de keuze had, een voordracht heeft op gemaakt van drie sollicitanten, en dat nummer 1, die in het bezit was van een rijksdiploma voor keurmeester en ten warmste aanbevolen was door de inspectie van den vleescbkeuringsdienst, blijkens mededeeling in de raadsvergadering, door de wethouders was ter zijde gesteld, om dat bij niet katholiek was. Katholiek was trouwens maar één van de 14, maar deze ééne kwam volgens den Koomscheu wethouder (een machtig man in het col lege van burgemeester en wethouders, dat zich het benoemingsrecht aanmatigde) niet in aanmerking, omdat hij volgens een geloofwaardig geestelijke niet goed katho liek was. Aangezien dus elke keuze ont brak (de 13 anderen telden niet mee) had een nieuwe oproep van sollicitanten plaats. Hiervoor werd uitsluitend De Maasbode uitverkoren en in de belang wekkende advertentie in baar avondblad van Donderdag li Mei, ontbrak de bij voeging: „bij voorkeur r.-k.» niet. Naar aanleiding hiervan heeft een der liberale gemeenteraadsleden, de heer Van der Lee, een telegram aan den commis saris der Koningin in Zuid Holland ge stuurd, waarop dit bescheid inkwam fZaak in onderzoek". Dit blijkt, aldus wordt thans uit Oude water aau de N. R. Ct. geschreven, meer dan een ijdele frase te zijn geweest, al heeft het college van Gedeputeerde Staten geen kans gezien de duistere machten, die zich in Oudewater deden gelden, ge heel aan banden te leggen In de raads vergadering van 8 Juli moest echter overeenkomstig den wensth van Gedepu teerde staten, die anders goedkeuring weigerden, de instructie van den keur meester worden gewijzigd Die wijziging hield in, dat de keurmeester moet worden benoemd door den raad en niet door burgemeester en wethouders. Laatstbedoeld college, dat wil feitelijk zeggen de Roomsch Katholieke wethouder mitsgaders de anti» revolutionaire wethouder, die door Roomsch katholieken sleun lid van het college van dagelijksch bestuur hoopt te blijven, had de volgende voordracht opgemaaktI. NoordmanMendel. De heer Noordman was de eeuige Roomsch-katholieke sollicitant van de vorige maal, die toen door een geestelijke gedesavoueerd was, maar die sindsdien een aanbeveling van den kapelaan uit zijn parochie heeft overgelegd, welke laatste hem wel als een bon catholique beschouwt. De drie andere sollicitanten, die door de merkwaardige advertentie in De Maasbode bijeengelokt waren, konden niet in aanmerking komen, daar zij zich teruggetrokken hadden of geen diploma bezaten. Nummer 2, de heer Mendel, was de /-/spekjood" (scheldwoord, waarmee de anti-revolutionaire wethouder alleen zich zelf geblameerd heef;), die door de in spectie en het hoofd v<>n den dienst als de aangewezen man werd beschouwd. Het was voor de burgemeester en wet houders een fortuintje, dat zij pro forma ook den naam van dezen candidaat op de voordracht konden stellenimmers Gedeputeerde Staten haddeu in hun brief i burgemeester en wethouders het plaatsen van de advertentie in De Maas bode als „onjuist" gekwalificeerd. In schijn had de gemeen1 eraad nu echter niets met die advertentie te maken, was althans de conditio sine qua non, de eisch //gewaarmerkt katholiek''' vervallen Edoch, van de 11 raadsleden zijn er 5 Roomsch-katholiek en 2 anti revolutio nair, en deze laatsten dingen beiden naar de gunst der Roomsch-katholieken om wethouder te worden (respectievelijk te blijven) Voorts kan zich ook de gelegen heid nog wel eens voordoen, dat een anti revolutionair aan een baantje geholpen moet worden Uitsluitend overwegingen van de hoogste orde en zuiver keurmees terlijken aard, gelijk men ziet. Kortom de beide wethouders hebben toch hun zin gekregen met 7 stemmen (5 Roomsch katholieke en 2 anti revolutionaire) werd de heer Noordman tot keurmeester be noeind. De kapelaan, die dan ook wel meer dan iemand anders geroepen schijnt om een oordeel te vellen over de keur meesterskwaliteit van sollicitanten, heeft getriomfeerd. De Zuiderzeewerken. den Rijkswaters aat werd aan besteed lo. het aanleggen van een hoofd en twee leidammen nabij Den Oever, in ver band met de afsluiting van de Zuiderzee en van grondwerken nabij Den Oever,'in verband met de droogmaking van de Wie ringermeer. Laagste inschrijvei L van der Velde te Heemstede, voor f 7)9.000. 2o. het aanleggen van den omringdam voor een sluisput van een buitenkanaal met leidammen en van bijkomende wer ken nabij de Oostkust van den Anna- Paulownapolder, een en ander ten behoe ve van het in verband met de indijking der Wieringeröieer aan te leggen afwa teriügs- en scheepvaartkanaal langs de Noord-Hollandsche kust. Laagste inschrij ver was K. W. Klous te Baarn voor f 520.900. So. het aanleggen van verschillende grondwerken, van den omringdam voor een sluisput en van bijkomende werken nabij Kolhorn Het laagst was ingeschre ven door de N.V. Baggermaatschappij //Holland" te Hardinxveld voor f656.000. Geen pad over rozen. Als de post belt, vliegen de mees'e menschen naar de deur van nieuwsgierig» hn"d de brievenbesteller is de Sinterklaas der groote menschen hij brengt verras singen. Men weet nooit wat er in een enveloppe zit, behalve in de maanden December en Januaridan zit er een kalender of een belastingbiljet in. Maar toch blijft steeds een avontuurlijk verlan gen bestaan naar een wonderlijke surprise, en het mjsterie van de enveloppe veroor zaakt drama's, levensdrama's achter zoo menige vreedzame huisdeur. Men kan veilig aannemen, dat een der gelijk drama zich achter de departementale deuren te 's Gravenhage heeft afgespeeld, toen men uit de brievenbus het zesde verslag (over 1926) der bezuigingscommis- sie haalde. Want de schrik zal reeds aanstonds om het hart zijn geslagen, waar deze bij uitstek deskundige commissie op de eerste pagina van haar verslag aan vangt met de mededeeling, dat zij bezui niging in grooten stijl op de staatsuitga ven en verdere belangrijke terugbrenging van de eindcijfers van het staatsbudget nog steeds zeer noodzakelijk acht; dat steun haar echter meermalen ontbrak en haar voorstellen herhaaldelijk onuitgevoerd zijn gebleven. En de commissie vraagt zich dan ook, niet zonder ongerustheid af, welke de toekomst der bezuinigiugs actie moet zijn, indien de regeering zelfs in die gevallen, waarin vereenvoudiging en bezuiniging zonder wetswijziging en veelomvattenden voorarbeid mogelijk zou zijn, gemeend heeft aan de adressen der commissie geen gevolg te moeten geven Het is niet gering, wat de commissie hier in haar rapport neerschrijft, maarzij blijft in de volgende paragraphen niet in gebreke, een en ander metjeijfers en feiten te staven. Allereerst deelt mede, dat zij de regeering heeft afgewezen het verzoek der commissie om haar in de gelegenheid te stellen, vóór de vaststelling der cijfers van de ontwerp-staatsbegrootiug 'haar meening ten aanzien daarvan aan de re geering kenbaar te maken Voorts con stateert de commissie, dat in strijd met haar instiuctie (Kon. besluit van 29 Sep tember 1925) aan haar niet steeds om advies werd gevraagd omtrent voorgeno men wijzigingen in bestaande of instelling van nieuwe personeelorganisaties Op een verzoek tot instelling van een commissie, welke zal nagaan of de aan den dienst der Voksgezondheid besteed wordende gelden wel in redelijke verhouding staan tot de bereikte resultaten, werd afwijzend beschikt. En tot groote teleurstelling der commissie werd van de hand gewezen haar verzoek om een commissie van des kundigen in te stellen, welke tot opdracht zou hebbeu na te gaan of de aan het rijks tucht- en opvoedingswezen ten koste ge legde bedragen op de doeltreffendste wijze besteed worden, zulks in verband met de verkregen resultaten, en of bezuiniging op de voor dit doel uitgegeven gelden mo gelijk ware Inderdaad, dit verslag vormt geen op wekkende lectuur, en men moet het in de commissie prijzen, dat zij onder dergelijke omstandigheden haar ondankbaar, doch voor de natie zegenrijk werk wil voort zetten Het pa(d der bezuinigiugscoinmissie gaat waarlijk piet over rozen Snippers. In de Nesse, onder de gemeente Alplheii a. d. Rijn is de 25-jarige huis vrouw van den landbouwer de K., toen zij haar kind, dat te water was geraakt, wilde redden, door verdrinking om het leven gekomen. Het kind werd door de dienstbode gered. LICHT OP. Zaterdag 16 Juli Zondag 17 Juli Maandag 18 Juli 9.43 uur 9.42 uur 9.41 uur BURGERLIJKE STAND over de maand Juni 1927. RILLAND-BATH. Geboren: 1, Pie- temella d.v. Pieter Zandee en Francina van Schaik; 7, Gommert z.v. Cornelis Korstanje en Johanna Rozendaal. Huw.-afk.: 18, Jan Dankert Wouter- sen 25 j. te Rilland-Bath en Maatje Willemina Doeleman 21 j. te iWissenker- ke; 25, Marinus Minnaard 25 j. te s Gra venhage en Christina Heijlboer 26 te Ril land-Ba ih. Gehuwd: 2, Janus Vogel 27 j. en Geertruida Koster 25 j.; 23, Johannes ÏCole 28 j. en Cornelia Lobbezoo 26 j. Overleden: 8, Gommert Korstanje 1 dag oud, z.v. Cornelis Korstanje en Jo hanna Rozendaal. WOLPHAARTSDIJK. Geboren: 4, Adriaan z.v. Jan Zuurveld en Adriana de Bokx; 4, Jacomina Tannetje d.v. Adriaan Jan Schipper en Dana Arrebout; 11Maria Catharina d.v. Marinus Adriaan de Jonge en Anna Catharina Schouwe- naar; 20, Tannetje d.v. Cornelis Pauwe en Dina de Waal; 26, Jacob Cornelis z.v. Livinus Hollestelle en TannetjeOtie; 25, Sara Lena d.v. Mannus Adriaan de Regt en Klazina van der Moere; 26, Willem Marinus z.v. Marinus Tazelaar en Geertje Jaooba Domenie; 27, An- tonetta Maria d.v. Johannis Kraak Bn Jannetje de Bad; 29, Agatha d.v. Wil lem Anthonisse en Maria Moeliker; 29, Willem Pieter z.v. Salomon Balkenende en Suzanna Johanna van Liere; 29, Pie ter Willem z.v. Salomon Balkenende en Suzanna Johanna van Liere. Gehuwd: 2, Pieter Kosten 20 j. jm. te Kat tendijke en Dina Sara Timmerman 18 j. jd. te Woiphaartsdijk2, Jan Rein- houd 28 j. jm. en Janna Pietemella Schipper. Overleden: Pieter Koeman 48 j. on gehuwd; Levenloos geboren 2 kinderen van het mannelijk geslacht van Jan Boon man en Adriana Goense. VEILINGSVEREENIGING K.B.O. TE KAPELLE. Veiling van 12 Juli 1927. Zwarte bessen f 30,30, Roode bessen f 14 a f 16, Aardbeien f 12 a f 18, Fram bozen f21 a f28, Klerken f52, Ronde Krieken f 15, Eierkrieken f25, Morellen f 10 a f 16, Krieken f22 a f31, Volgers f 11 a f 15, Hamgblad f 12, Hollanders f37 a f44, Ronde Blance f 13 a f 15, Roode Blance f 11, Suikerkersen f 12, Vleeschkersen f 19, Doperwten f 20, Aardappels f7 a f 8, alles per 100 K.G. Groote veiling van 13 Juli 1927. Zwarte bessen f 37,10 a f 44,30, Zwarte bessen natte f33,10, Zure roode bessen f 15, Zoete roode bessen f 16, alles per 100 K.G. Kleine veiling. Aardbeien fl a f21, Frambozen f21 a f31, Klerken f35 a f45, Hollanders f 48, Witte vleeschkersen f 23 a f 24, Morellen f 13 a f21, Krieken f 16 a f21, Suikerkrieken f 18, Roode Blance f 16 a f21, Zure Morellen f20, Vleesch kersen f 17, Loaobessen f20, Roode bes sen f 16 a f21, Witte bessen f 12 a f20, Tomaten f31 a f36, Rijpe Kruisbessen f 15, Aardappels f7 a f 10, Val Made- leinen fl a f7, Doperwten f21, Groe ne boonen f 55, Gele boenen f 40, alles per 100 K.G., Bloemkool f 1 a f6, Kom kommers f 10, Kropsalade f060 af 1,40, Snijboonen f0,86, Augurken f0,30 a f 0,35, alles per 100 stuks. VEILINGSVEREENIGING ZUID-BEVELAND TE GOES. Groote veiling van 13 Juli 1927. Zwarte bessen f 43,40 per 100 K.G. Kleine veiling. Zwarte bessen f43 a f43,70, Afwij kende zwarte bessen f 11 a f35, Kruis bessen f 9, Roode bessen f 18, Frambozen f8 a f 14, Aardbeien f 5 a f22, Kersen: Zoete Morellen f 11 a f 13, Klerken f 38, Eierkrieken f20, Uitschot kersen f6 a f9, Boonen f52 a f55, Doperwten f 15, Komkommers f2 a f4, Aardappelen (groote) f9 a f 11Aardappelen (po ters) f7, alles per 100 K.G., Bloemkool f 1 a f7, Komkommers f2 a f4, beide per 100 stuks. Groote veiling van 14 Juli 1927. Zwarte bessen f 35 a f 38,90, Roode bessen f 16 a f 16,60, alles per 100 K.G. Kleine veiling. Zwarte besseif f30,40 a f40, Afwij kende zwarte bessen f20 a f27,40, Roo de bessen f 10 a F16, Witte bessen f8 a f 12, Kruisbessen f 8 a f 14, Frambozen f6 a f20, Aardbeien fl a f 15, Vroege oranje pruimen f 29 a f 35, KersenKler ken f 20 a f 34, Zoete Morellen f 7 a f 12, Eierkrieken f 15, Zwarte vleesch kersen f 12, Witte vleeschkersen f7 a f 10, Roode Blance f5 a f7, Madelei- nen f 14 a f23, Afval idem f6 a f8, Boontjes f 58 a f 62, Postelein f 10, Aardappelen (groote) f5 a f9, Aard appelen (poters) f4 a f5, alles per 100 K.G., Meloenen f84, Komkommers f4 a f5, Bloemkool f 1 a f3, Witte kool f 1,10, Perziken f6, alles per 100 stuks. MARKTBERICHT. Middelburg, 14 Juli 1927. Veilingsvereeniging Walcherenzwarte bessen 3335, afwijkende bessen 23 30; roode bessen 11,5013, Aardappelen (gele) f5,50; witte f6,10; poters f 4,90. V Eieren, aanvoer 30.000 stuks, Kipeieren 54-56 K.G. f5,40; 56-58 f5,50; 58 —60 f5,70; 60—62 f5,90; 62—64 f6; 66—68 f6,Eendeieren f5,10, Kal koen-eieren f 6, Middelburg, 14 Juli 1927. Boter f 1,021/2» part. prijs f Kipeieren f5,25, per 10 stuks fO,62V2. per stuk 6V2 ceint. Eendeieren f5,part. prijs f6, jongens en meisjes. Hier zijn de oplossingen van de vorige raadsels: 1. Zooals het klokje thuis tkt, tikt het nergens. 2. Dominosteenen of edeisteenen. 3. Goudvisch. De nieuwe raadsels zijn: 1. Ik ken een bediende, die altijd met zijn rug naar zijn meester toe zit en dan daarbij nog zijn hoed op zijn hoofd houdt. En toch vindt niemand dat onbe leefd. Wie is dat? 2. Wie kan van de volgende letters een hooggeplaatst persoon maken: aaeeglnr 3. Mijjn geheel bestaat uit 14 letters en noemt een zeer hoog legeraanvoerder. Mijn eerste is een akker, mijn tweede een weinig gebruikt woord, dat „tijding", boodschap" beteekent; mijn derde een grappenmaker. Wat is mijn geheel? OOM KAREL. PRINSJE BELLEFLEUR of de waargebeurde geschiedenis van een koningszoon en hoe hij* het geluk vond. (Nadruk verboden.) (Alle rechten voorbehouden). „Dat komt", ging het meisje voort, „omdat je al die heerlijke dingen krijgt, zonder dat je er iets voor doet. Ik be doel, je doet nooit eens iets heel vrien delijks voor een ander, je bewijst nooit een dienst aan een ander, je geeft nooit iets!" „Ja", zei het Prinsje, „dat is wei zoo. Ik geef ook niets. Maar dat komt, omdat ik nog zoo klein ben. Mijn pa is wel koning, maar ik heb heelemaal geen centjes. Dce krijg ik pas, als ik groot ben. Ik kan dus niets geven 1" „Dat bedoel ik ook niet", antwoordde het kleine meisje en schudde haar gou den krullen. Ik bedoel, je moet een an der probeeren wat vriendelijkheid te ge ven. Dat behoeft niet altijd geld te zijn. Want weet je, wat eigenlijk de hoofd zaak is? Dat is de gedachie, waarmee je het doet. Al geef je* iemand nog zoo weinig, bijvoorbeeld maair een appel, of je raapt iets voor hem op, of je zegt iets vriendelijks tegen hem, en je doet dat alleen, omdat je hem graag wilt hel pen of omdat je het prettig vindt, dait hij blij is, zie je, dan geef je al een heeleboel!" „O," riep het Prinsje Bellefleur uit. „Ik begrijp het al! Je bedoelt dus, dat ik het geluk zal vinden, als ik eerst probeer anderen gelukkig te maken, door erg vriendelijk en hulpvaardig voor ze te zijn?" „Ja, ja, heel goed", juichte het meis je en klapte van vreugde in haar han den". „Dat is het geluk, dat je zoekt D' Het Prinsje bedankte haar vriendelijk en beloofde, dat hij liet zou probeeren. Hij bracht het meisje zelf naai* de deur van het paleis. Daar gaf hij haar nog een hand. Het meisje knikte hem heel vrien delijk toe, schudde vroolijk haar gouden krullen en huppelde heen. Toen koning Miertje een half uur lar ter, vergezeld van de koningin in de huiskamer kwam, zag hij tot zijn groote verbazing, dat de tafel al gedekt was. En Prinsje Bellefleur zat netjes aan ta fel, voor zijn bordje te wachten. De koning begreep er niets van en bij vroeg verbaasd aan de koningin: „Heb jij soms de tafel ai gedekt?" i „Neen", zei de koningin, „ik ben nog niet in de huiskamer geweest!" „Nou", zei de koning, „dan hebben de kabouters dat zeker gedaan Prinsje Bellefleur zei niets, maar zijn oogen schitterden van plezier, toen de koning dat zei. Want niemand anders dan Prinsje Bellefleur zelf, had ide ta fel gedekt. „En hoe is het met mijn kleine prinse man?" vroeg de koningin. Het Prinsje lachte blij en antwoordde: „Heel goed, Moeke". Toen de koningin, koning Miertje vam Biebelbabbeldom en prinsje Bellefleur ont beten hadden het Prinsje had wel vier boterhammen met hamspek gegeten! zei de koning: „Ik zal vandaag mijn Zondagsche schoenen maar aandoen, want mijn daagsche heb ik gisteren zóó vuil gemaakt, omdat het regende en de weg naar de stad was erg modderig. Het spijt me wel, want die daagsche' schoenen zit ten me juist lekker en die Zondagsche zijn me een beetje te nauw, die doen me altijd pijn aan mijn groote teen!" De koning ging naar de kleeiremkast, deed die open, wilde zijn Zondagsche schoenen pakken, toen. hij opeens uitriep: „Wel lieve deugd nog-an-toe! Kijk daar eens! Wie heeft mijn daagsche schoenen zoo prachtig gepoetst? Ze glimmen als een spiegel! Kijk, toch eens vrouw, wat mooi!" I I Ook de koningin vond het prachtig. Toen zagen de koningin en de koning, dat het prinsje een kleur van plezier kreeg en begrepen ze op Eens alles. Toen moest het prinsje vertellen, wat het kleine meisje met de gouden 'krullen aan hem gebracht had. De koning vond dat zoo mooi, dal hij aan het kleine meis je een prachtig geschenk liet brengen. Het Prinsje was van dien da(g af vroolijk en opgewekt en iedereen in het land van Biebelbabbeldom vond, dat hef Prinsje zoo vriendelijk was. Het Prinsje had het geluk gewonden. EINDE.

Goessche Courant | 1927 | | pagina bijlage 2