C. VAN DER REST Zomerwarmte ProVincienieuWs verplaatst zijn Lange Kerkstraat 42. Uit den Westhoek Buitenland Van onze Adverteerders. ASS. APOTHEKER. Per DINSDAG a.s. zai onze zaak van Groote Markt 9 naar Stadsnieuws Binnenland Sport Een goed voorbeeld. Sedert een viertal jaren bezit bet Lim- burgsdhe stadje Weert een nijverheids school (ambachtsschool), welke onder lei ding staat van een jongen, eniergieken di recteur, den heer A. Hootsmans, die zijn leerlingen, naast vakkennis, ook datgene wenscht bij te brengen, dat hun naderhand, hetzij in het dagelijksch leven, hetzij r het vak, dat zij zich gekozen hebben, van practisch nut kam zijn, waartoe hij op de school o. m. het verkeersondierridht invoerde. Uitgaande van het standpunt, dat in den tegenwoordigen tijd met het steeds drukker wordende wegverkeer iedere weg gebruiker op de boogie dient te zijn van de verkeersregels, is in het leerplan van de school het verkeersonderricht opgeno men, dat door den directeur persoonlijk wordt gegeven en door alle leerlingen tij diens hun drie-jarigen leertijd ged de een hall uur per week wordt genoten. Zoowel theoretisch als practisch worden de rechten en verplichtingen der verschil lende weggebruikers onderwezen en naast bet hoe ook steeds bet waarom behandeld, Het verkeersonderriebt wordt slechts aan éen klein aantal, 5 a 10, leerlingen tegelijk gegeven, waardoor het een meer individueel karakter krijgt, en de leerling er meer daadwerkelijk bij wordt getrokken De leerlingen krijgen gelegenheid het geleerde in de practijk toe te passen. Hier toe is in een der lokalen van de school op een groote- tafel een verkeers-maquette van 4^/2 M. lengte en U/2 M. breedte geplaatst, welke onder leiding van den directeur bijna geheel door de leerlingen zelf is vervaardigd en aan grondstoffen en benoodigde voorwerpen een uil van slechts f40,vereischte.'Zoo is met eenvoudige en practische hulpmiddelen eein werkelijk uitnemend stads- en plattegronds verkeersbeeld verkregen. Om beurten krijgen de leerlingen een opdracht bij deze maquetbe uit te voeren, hetzij als wielrijder, voetganger, autobe stuurder, motorrijder of karvoerder. Daar alle verkeetrsvoorwerpen verplaatsbaar zijn, kunnen steeds wejer andere opstel lingen worden verkregen. De leerling komt daarbij menigmaal voor ingewik kelde verkelerspuzzles te staan. Is de op dracht uitgevoerd, dan worden dei overige leerlingen in de gelegenheid gesteld cri- tiek daarop uit te oefenen. Ongeveer de helft vlan het aantal leer lingen wordt opgeleid tot metaalbewerker waarvan weer een groot gedeelte tot auto monteur. Dit zijn dus de toekomstige autobestuurders, en het spreekt dan ook wel vanzelf, dat juist aan de monteurs klasse bijzondere aandacht wordt gewijd. Van de- leerlingen dezer klasse wordt ge- eischt, dat zij, alvorens als motor- of autobestuurder op te treden, volkomen op de hoogte zijn van de regels van den weg en de verschillende verbodsborden, ge plaatst volgens de Motor- en Rijwielwet, aan hun vorm kunnen herkennen. Wanneer de leerlingen der monteurs klasse voldoende verkeerskennis hebben verkregen, wordt hun gelegenheid gege ven het geleerde in de praktijk toe te passen op een groot terrein achter de schooi. Dit stuit grond is herschapen in een verkeersterrein met wegen en paden, voorzien van een A.N.W.B.-wegwijzer en allerlei borden, zoodat de leerlingen, die er per motor, per auto, per fiets rijden of op andere wijze zich verplaatsen, voor allerlei verkeersino,gelijkheden en -verras singen gesteld worden', waarop zij moe ten reageeren. Eerst wanneer gebleken is, dat zij in staat zijn het geleerde toe toe te passen, wordt den leerlingen ver gund op den openbaren weg 'te komen. Een dergelijk ondeirwijs-plan is voor navolging vatbaar. Iets voor Goes? OVERZICHT. De moord op O'Higgings. Woensdag is de vermoorde Iersche mi nister van justitie Kevin O'Higgings met een indrukwekkende plechtigheid te Du blin begraven. Het geheele zakenleven aldaar stond stil, en in Sackville Street was bijna ieder huis met rouwfloers behangen. Alle winkels waren gesLoten tot een uur na de begrafenis. De mis van requiem in de Sint Andreaskathedraal werd door alle collega's van den vermoorden minister, verscheidene autoriteiten, en een ontzag lijke menigte bijgewoond. Te Londen werd er een mis van re quiem in de Westminsterkathedraal op gedragen, die ook door eenige Engelsche ministers en bekende Ieren werd bijge woond. De vlag van den Ierschen Vrij staat woei halfstok van den toren van de kathedraal. Dinsdagmiddag hebben de beide Zuid- lersche Kamers vergaderd om deelneming te betuigen aan de weduwe en dc familiebe trekkingen van O'Higgins. In de Daal heeft minister-president Cosgrave den over ledene herdacht. „Het is het noodlot ge weest van dit land, misschien meer dan van eenig ander, zijn zonen meedoogenloos te zien weggerukt, toegewijde zonen van veel befceekemis, die nog meer beloofden. Kevin O'Higgins had in den eersten bloei van zijn leven zijn moederland reeds zul ke kostelijke gaven van arbeid, bekwaam heid en vooral karakter geschonken, dat zijn leven in zijn vollen wasdom had moeten behooren toit de grootste levens, dóe dit land zijn toegewijd. De hand Idlie hem getroffen heeft, trof ons aller land"'. „Als het waar is, dat de waardigheid en het gezag van een land vooral afhan gen van zijn justitieele bewind, wat is ons land dan niet aan Kevin O'Higgins ver schuldigd?" „Deze misdaad zal zijn doel missen", aldus nog Cosgrave. Een motie van vertrouwen. In de Woensdag gehouden zitting van die Fransche Kamer werd de kwestie van de verhooging der ambtenaars-salarissen be sproken. Ten antwoord op de bedenkingen van een socialistisch afgevaardigde, die het standpunt der ambtenaren uiteenzette, verklaarde Poincaré: „Dit is geen geschil tusschen de regeering en de afgevaardig den". Poincaré betreurde niet meer te kun nen doen en wees op de talrijke verbeterin gen, die reeds zijn aangebracht of ontwor pen zijn in de volgende begrooting. Het gaat om een bedrag van 2 milliard dat niet in het amortisatiefond s zal gestort kunnen worden of dat niet zal kunnen weg genomen worden van de schouders der overladen belastingbetalers. Het is de ,ag, of de Kamer het financieel herstel in gevaar wenschit te brengen door licht zinnige uitgaven. Zij moet kiezen tusschen zuinigheid en spilzucht, finaucioeilie orde of wanorde. De aanzienlijkste verrhoogingen zouden enkel waarde hebben op papier zij zouden een nieuwe stijging der prijzen veroorzaken. De regeering stelt de kwestie van ver trouwen voor de aanvaarding van haar voorstellen. De onmisbare voorwaarde voor het herstel is de volstrekte werke lijkheid van het begrootingsevenwicht en de toekomst der nationale welvaart staat op het spel bij de stem die de Kamer zal uitbrengen. De Kamer heeft met 356 tegen 171 stemmen het communistisch almendemen'l verworpen om de door de regeerimg voorgestelde credieten met 147 millioen te vermeerderen. veroorzaakt vaak Hevige Hoofdpijn; een paar Mijrihardt's Hoofdpijntabletten doien deze spoedig bedaren. In Buisjes 60 en 30 ct. Bij Apothekers en Drogisten. Iets /er den Punt roller. Het principe van den puintroller berust eenvoudig op massage. En de puntroller- massage is juist daarom zoo practisch', omdat zij niet het geheele lichaam in omvang doet verminderen doch alleen de behandelde lichaams deeien De plaatsen, waar het vet zich heeft opgehoopt, worden met den puntroller ge masseerd, waardoor het bloed op de be- reffende plaatsen wordt geprikkeld, het geen de bloedcirculatie bevordert. Endoor die meerdere werkzaamheid van het bloed wordt het vet losgemaakt en verwijderd. Vijf minuten masseeren per dag is vol doende. Menigeen, die graag slanker zou zijn, heeft geen tijd en geen lust om 's morgens en 's avonds een uur lang in de kou gymnastiek te doen. Maar vijf minuutjes eerder opstaan voor een flinke massage kan er altijd nog wel af. Het eigenaardigste is, dat terwijl men slechts vijf minuten behoeft te masseeren, de versnelde bloedcirculatie en de daaraan erbonden vetverwijclering twee volle uren doorwerkt. Het is dus: minimum opoffe ring. Economischer kan het al niet. Er zou van dit door tal van geneeshee- ren aanbevolen instrument nog wel meer te vertellen zijn, maar liever verwijzen wij belangstellenden maar A. C. v. d. Rest, ass.-Apoth., Groote Markt te Goes. Een geschil. Dr. A. A. Beekman heeft een waar schuwing gepubliceerd tegen een medc- declimg in het onlangs voltooide werk van prof. J. van Baren „De bodem van Nederland". In dit werk zou zijn herhaald een ook vroeger door anderen gemaakte fout om bij de beoordeeling van het Zeeuw- sche aluvium de beginpunten der boringen te verwarren met het peil, hoewel som mige dezer boringen blijkbaar verricht werden op kunstmatig opgehoogde pun ten, o.a. te Goes op een punt in de stad en ook te Zierikzee binnen de stad. In antwoord op een waarschuwing van dr. Beekman aan prof. v. Baren, schreef deze in een supplement dat volgens dr. GOES. TELEFOON 168. Beekman een punt, wanneer het boven A. P. ligt, kunstmatig is opgehoogd. Dr. Beekman noemt deze uitlegging van zijn opmerking „malligheid Onge veer 2-derde der oppervlakte van Zee land ligt boven A. P. En omdat prof. v. Baren niet genegen was een verbe'erblaad- jo in het boek te leggen, heeft dr. Beek man een waarschuwing gepubliceerd. Colijnsplaat. Door het bestuur van den O ud - No ord - Bevelandp older werd Woens dag aanbesteed het aanvullen of dichten van 540 M. lengte bermsloot langs den zeedijk, tusschen de dijkpalem 24 en 28, het graven van 520 M. lengte nieuwe sloot en het delven van 73 M. sloot. In geschreven werd door de hiceren: Anth. Verburg voor f910,P. Jaose Jz. voor f 830,C. Hollesitelle en Co. voor f657,60; G. Franke voor f540,—. De inschrijvers zijn allen alhier woon achtig. Het werk is aan den laagstem inschrijver gegund. 's Heer Arendskerke. Door de nota rissen Mr. Th. Snellen te Utrecht en F. van Cleef te Heinkenszand is publiek verkocht in de herberg bij den heer van Damme te 's Heer Arendskerke, ten ver zoeke van de erven van Mevr. de Wed. Schil hamVoorbeijtel: Perceel 1. Bouw land te 's Heer Arendskerke, groot 0.21.60 H.A. aan D. W. Lindenbergh te 's Heer Arendskerke voor f 4500 per H.A., is voor den hoop f 972Perceel 2. Bouw land aldaar, groot 0.63.30 H.A. aan F. J. IJzerman en A. Lamper, beiden' te 's Heer Arendskerke, voor f 4350 per H.A., is voor den hoop f2753,55; Per ceel 3, Bouwland aldaar, groot 0.82.70 H.A. aan A. Buteijn q.q. voor f 3590 per H.A. is voor den hoop f2968,93; Per ceel 4, Weiland te 's Heer Abtskerke, groot 1.21.50 H.A. aan J. Vermue Mz. te 's Heer Abtskerke, voor f 2910 per H*A., is voor dien hoop f 3535,65. Ierseke. Bij den aannemer Verheijkie van Ellewoutsdijk, die de basaltglooiïng aangenomen heeft aan de haven alhier, hebben de basaltzetters het werk ge staakt wegens oneen igheid over het werk loon. Door de geweldige regenval der laatste dagen is recht tegenover de kui- persloods van De Bliek een groot stuk van de zeedijk naar beneden komen vallen. De geheele straat was versperd. Gemeen tewerklieden hebben direct de straat vrij gemaakt. De geheele achterweg was on der water geloopen en niet meer te pas- seerein. Ook onder aan den dijk aan de Juliaxiastraat was geweldig veel water, en de menschen waren in 't huis opge sloten. Bij de Wed. van Oeveren aan de Damstraat ontstond bij het spelen met lucifers door een kleinen jongen een be gin van brand. De vlammen sloegen reeds naar buiten en vonden voedsel in de gor dijnen en het plafond. Door snel optre den van de bewoonster en de toegeschoten buren kon de brand nog tijdig geblusdht worden. Materieele schade door water en vuur is niet gering. Wolphaartsdijk. Op de tentoonstelling van 26 tot 29 Juli 1927 te Parijs gehou den, op het gebied van Brood-, Beschuit en Koekbakkerij, behaalde de heer J. Ver boom te Wolphaartsdijk het eere-kruis (hoogste onderscheiding) vpoir inzend.ng brood, een gouden medaille met bijzondere felicitatie der jury voor inzending ont bijtkoek, en een gouden, medaille voor in- :ending beschuit. Het Oranje-Comité. Dinsdagavond vergaderde het Oranje- Comité alhier, hoofdzakelijk ter bespre king van het organiseeren van een kinder feest, bij gelegenheid van den eerstvol- genden verjaardag onzer Kon:ngm op 31 Augustus a.s. Veertien buurtvereenigingen waren ver tegenwoordigd; terwijl mede waren uit- genoodigd de hoofden der verschillende scholen in deze gemeente. Het dagelijksch bestuur van het Oranje- Comité had een plan in elkaar gezet; de hoofden der verschillende (openbare en bijzondere) hadden volle medewerking toegezegd en na een breedvoerige bespre king in boven vermelde vergadering, die :m zeer prettigen, vriendschappelijken toon gevoerd werd, mocht geconstateerd, dat het plan slagen li an en werd dan ook tot uitvoering besloten. Voor een dergelijk feest is natuurlijk geld noodig. Een zeer groot deel van het benoodigde bedrag werd door de ver schillende buurtvereeniginigen reeds toe gezegd en in stadsgedeelten, waar geen huurtvereeniging is, zal door Comité-leden worden gecollecteerd. Ook zullen enkele buurtvereenigingen, wier kas te klein was, om een flinke bijdrage toe te zeggen, in hun wijk collecteerren. Deze collecten, die binnen 14 dagen na heden gehouden worden, mogen wij zeker van harte bij de burgerij aanbevelen. Waar het hiier de bedoeling is, onze jeugdige kinderen dien verjaardag van onze Koningin als een feestdag te ieeren 'be schouwen en hun, indirect, liefde voor ons Oranjehuis in te prenten, en bovendien- hun een prettigen dag te bezorgen, waarvan de kinderen van alle lagere scholen in deze gemeente kunnen genieten, terwijl verder onze bewaarschoolkinderen (ook van alle scholen) op school zullen getrac- teerd worden met versnaperingen daar twijfelt het Oranje-Comité niet, dat alle ouders en verder alle kindervrienden zeker van harte zullen bijdragen, om dien dag te doen slagen. En gelukt dat, dan zal getracht worden elk jaar opnieuw, den 31 stee Augustus tot een blijden dag voor onze jeugd te maken. In bovenvermelde vergadering werd de heer D. A. Constandse tot voorzitter ge kozen en de heier J. I. van Ballegoyen die Jong tot lid van het dagelijiksclf be stuur. Bedoeld bestuur bestaat thans uit de heerem: D. A. Constandse, voorzitter; F. G. C. Rothuizen, secretaris; G. Gey- sen, penningmeester; J. Donner Jr., J. I. van Ballegoyen de Jong, terwijl de ver dere Comité-leden worden gevormd uit de afgevaardigden der verschillende buurt vereenigingen. Veel water. De stortbuien van gistermorgen zetten verschillende straten in Bouwplan I en ook in de oude stad onder water. De riolen konden het vele water niet verwerken. Buiten de stad, aan de oude Kloetingsche weg stond het water in de slooten tot aan de weg-oppervlakte. Een gedeelte van de Wesflyest trad bijina buiten haar oevers. Vlieger-wedstr ij d. in het communiqué van de feestelijk heden tijdens de Historische Tentoonstel ling is niet vermeld, dat Woensdag 27 Juli op de Schengeweide de vlieger wedstrijd zal gehouden wordeai. Er zijn reeds pl.m. 50 deelnemers. Vereeniging van Vrijz. Godsdienstigen. Zondag 17 Juli des morgens half elf uur, zal een godsdienstoefening gehouden worden, onder leiding van Dr. v. d. Meulen van Bergen op Zoom. De e x-k eizer in Doorn. Een medewerker van de „Berliner Zeitung am Mittag", die kort geleden in Doorn geweest is om den ex-keizer stuk. ken voor te lezen uit een oud handschrift van Frederik den Groote, geeft in zijn blad ook eenige bijzonderheden over de hofhouding van Wilhelm II. De journa list wijst er op, dat de ex-ke'zer nog nooit door koningin Wilhelmina ont vangen is, maar dat de koningin-moeder en de prins door den keizer op hun land goederen bezocht zijn en dat deze leden van de Nederlandsehe koninklijke familie dit bezoek van den ex«keizer op Doorn beantwoord hebben. Bij deze bezoeken werd de gemalin van Wilhelm II die overigens in Nederland prinses genoemd wordt, merkt de correspondent op volgens haar verlangen met „Majesteit* aangesproken. Tusschen den exkeizer en de leden van den hoogen Nederlandschen adel worden levendige betrekkingen onderhouden. In het plaatsje Zeist is zelf, meldt de cor respondent, een soort „hofthealer* dror een ondeinemendeu impresario gebouwd om er Duitsche gezelschappen en voor. aans aande artisten te laten optreden Dit theater telt Wilhelm II en zijn gemalin evenals de omwonende aristocratie der provincie Utrecht onder zijn geregelde bezoekers. De correspondent vertelt verder, dat de ex-keizer zich nog steeds beschouwt als het hoofd van de Protestantsche „Landes- kirche» in Duitschland en dat hij iederen morgen persoonlijk voorgaat in een gods dienstoefening in de hal van het kasteel, waaraan geen der gasten zich ontirekken mag, evenmin als de minste der bedienden. Wilhelm 11 verleent ook nog bij kabinets order onderscheidingen en heeft bijvoor- beeld nog kort geleden zijn privé secretaris Kogge en een heer in Berlijn tot „Ge- heimrat* benoemd. De dienstdoende hofmaarschalk, admi raal a la suite Von llebeur Paschwitz, zeide tegen den correspondent: „Vaneen terugkeer naar Duitschland is bij ons geen sprake. Het maakt zelfs geen onder werp van gesprek bij ons uit. Pas wan neer het Duitsche volk het van zijn monarch zou verlapgen, zou over een terugkeer gedacht kunnen worden. Ook aan verhuizing naar een ander deel van liet land denken wij niet. Dat zou allerlei moeilijkheden met zich kunnen brengen, die de keizer vermijden wil." De ex-keizer is intusschen aan het Nederlandsehe klimaat ge.end geraakt Us gast van Nederland is hij onderworpen aan een zekere controle van de Neder landsehe regeering. Daarom is hij zeer teruggetrokken geworden, want hij wil rekening houden met de wenschen der Nederlandsehe regeering. Zijn gemalin kan echter niet zoo goed tegen het Neder andsche klimaat. Daarom en ook om de opvoeding van haar zoons vertoeft zij meermalen in Duischland De tijd van den ex keizer wordt door politieke en wetenschappelijke onderwerpen geheel in beslag genomen. Op dit oogen- blik gaat zijn volledigs belangstelling uit naar den strijd in China. Toen Wilhelm II hij de voorlezing van het stuk van Fre derik den Groote verscheen wa- hij ge kleed in veldtenue en droeg hij de orde „Pour le mérite*, het ijzeren kruisende huisorde van Hohenzollern. Ernstig motorongeval. Te Ubbena (Gron.) is een ernstig mo. torongeluk gebeurd Tegen 10 uur hoor den de inwoners gisteren een knal, waar op men dadelijk naar buiten ging. Het bleek, dat twee militairen, J. D. uit Gro ningen en v. d H. uit Iloogeveen, met hun motor tegen een melkwagen gereden waren De ongelukkigen zijn over de straat geslingerd. Dr. v. d Berg uit Vries was spoedig ter plaatse en constateerde bij D. ernstige buikwonden en een sche delbreuk, terwijl v. d H. aan den arm verwond was. Beiden werden in café ,Ub- bena" binnengedragen en later per zie- kerauto naar het hospitaal vervoerd, waar D. onmiddellijk geopereerd werd Hij is later aan de bekomen verwondingen over leden. Hevig onweer. Gisteravond te ongeveer halfzeveu ont lastte zich boven Tilburg en omstreken een hevig onweder, gepaard gaande met zware slagregens Op de lijn Baarle Nas sauTilburg is een zestal telegraafpalen vernield en op het station te Riel werd een seinblok door den bliksem getroffen en rraakte onklaar, zoodat de treinen met onveilig signaal moesten vertrekken. Te Tilburg zelfs was de regen zoo hevig, dat n een oogenblik tijds tal van straten in een meer herschapen werden, zoodat al daar het verkeer slechts door middel van autobussen en andere hooge voertuigen kon worden onderhouden. Korfbal. Woensdagavond had te Kloetinge de competitiewedstrijd tusschen E.L T.O II V.O.LT.A.S plaats Om half 8 blaast scheidsrechter Sandee beginnen en spoedig neemt V O.L.T.A.8. de leiding door een schot van Blomaard, dat spoedig werd gevolgd door een doel punt van mej. v. Liere (02). Na de vakverwisseling komt V.O.L.T.A.S. op gelukkige wijze aan no. 3 door ten doelpunt van mej. J. Glerum, terwijl Mays even later den voorsprong vergroot. De heeren Jacobs en v. d Berge nemen nog ieder één doelpunt voor hun rekening, met welken stand de rust intreedt (0—6). Na de rust dezelfde vertooning van kat en muis. Weer weet Blomaard de mand te vinden (07) terwijl dezelfde speler spoedig daarop 08 maakt. Het spel wordt op denzelfden voet voortgezetBlokpoel neemt het 9de doel punt voor zijn rekening, waarna nu een doelpunt van E.L.T.O. volgt, gescoord door B. Hollestelle (19). Mej. v. d. Heil weet in de laatste minuten den voorsprong te vergrooten,

Goessche Courant | 1927 | | pagina 2