N\ 83. Vrijdag 13 Juli 1917 lil8 Jaargang. I I I Bij dit nummer be hoort een bijvoegsel. Het lied van den arbeid. J l SAMOS PRIMA f 1,10 "if («i'iii iii Pia Medische Rubriek. Binnenland ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2, buiten Goes 12, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt: Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOME i COURANT UitjjaveNaamlooze Vennootschap Goesche Courant BMjjpfil/ en Kleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf ADVERTENTIEN van 15 regels f 1,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Dienstaanbiedingen en aanvragen 15 cent per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. De gansche wereld is vol van een rus teloos dreunen en zoemen van de machi nerie van den arbeid. Uit het stampen em steunen en blazen der ta.Iooze stoom machines in de werkplaatsen en fabrie ken der wereld, uit het trillen -n dreu nen der dynamo's, het rusteloos gekletter der spoelen van nimmer rustende weef getouwen, bet hameren en kloppen en beuken en gieren van bamcrrs en zagen en boren, uit het snorren en ronken vain motoren, uit 'heel den hum-drum van de nijvere aarde stijgt een machtig lied om hoog. Dat is het lied van den arbeid. En, bij het voortschrijden der jaren, treft het, hoe dit lied steeds geiijkmati- tgier, luider en blijden* wordt. Want miiet altijd ontsteeg uit de ontelbare werkplaat sen een lied van harmonie en vreugde volle trots, oan het werk, ciai vollooud was. In de eerste tijden der industrialisatie, in de donkere tijden van de negentiende eeuw, toen een verbijsterde generate slechts on Wil Uig en schoorvoetend overgoing tot de vervanging van handikraclit door stoom kracht, en later oog, in de laatste helft van de vorige eeuw, tot nog slechts en kele decaden geleden, toen er over de verhouding tusschen arbeider en werkge ver nog een duistere nevel van verkeerd begrip omtrent de rechten van den menseh van iederen menscli hing, toen sic er dikwijls uit den drom der werkers een schreeuw van jammer, een schrijnende klach t op en vermengde zich met het lied van den arbeid tot een vreemden, onrus- tigem zang, die onheil scheen te spellen. Menage snik, menige verbeten verwen- sching mengde zich toen in het machtige koor. Jaren van strijd volgden, waar.n soms het lied onderbroken werd, hier en daar. Maar uit den strijd werd een nieuwe tijd geboren, van beter begrijpen, van meer licht, van geestelijke verheffing in alle kringen. En bet is inderdaad heel opmerkelijk, hoe iin het bijzonder in de laatste jaren, in de verhouding der memscben onderling een vriendelijker toon is gekomen. De ontzaglijke les van den wereldoorlog, die zoo dringend aaintootn- de, dat in de verhouding viam naties on derling, een geest van begrijpen, welwil lend, goeden wil en wederzijdsche waar- deering onmisbaar is voor den vrede, die zoo glashelder in zijn gevolgen toonde, dat door een oorlog niets „opgelost" wordt, zette de menschelijke gedachten aan in luie rietverpakking Fa. J. A. L. G. WITTE Wijnhandel, Goes. 41 FEUILLETON. DOOR H. COURTHSkVÏAHLER. „Men heeft van het arme k.nd een caricatuur gemaakt", dacht zij, „door dat afschuwelijke costuum en door baar on mogelijk kapsel. Haar vlechten zijn als kabeltouw inéén gedraaidGeien wonder, dat Hans, die op bet punt van vrouwen een zoo verwenden smaalt hoeft, njet op haar verliefd kon worden 1 Zij moet een gedaanteverwisseling ondergaan, vóór ik haar met andere menschen in iaanraking breng, het arme kind zou anclers een voorwerp van spot worden in mijn. kring! Gravin Eckhoff liet niets bemerken van de meewarige gedachten, die haiar ver vulden; vriendelijk en ongedwongen bab belend, trok zij Pia naast zich neder en vermaakte zich in stiLfca met hare naïeve opmerkingentoen zij haar .wat op haar gemak had gesteld, nam zij] haar mede naai* de voor baar bestemde kamers. De jonge gravin bad op Buchenau een geheele rij van kamers tot fyiar be.sdiik- het werk en tegelijkertijd met het begrij pen, dat zich van de volkeren heeft mees ter gemaakt dat vrede en ontwapening eerst dan gewaarborgd zijn, indien de menschen gedachtelijk „ontwapend" wor den en hun mentale houding jegens het andere volk er een is van vriendschap en goed vertrouwen, is ook het inzicht gekomen dat in de maatschappij, in de verhoudeng-werkgever-werknemer slechts volkomen harmonie kan komen, indien ook daar meer waardeering jegens elkander tot stand kwam. Dit laatste is hoe Lan ger hoe sterker merkbaar. Geen wonder, dat een vooraanstaand zakienmain als Ha ley Fiske, onlangs voor de convent'e ven de Kamer van Koophandel der Vereen; g- de Sta'ea te Washington verklaarde, dut er in de zakenwereld e:n nieuwe era daagde. Er warren toenemende teokeacn van beter begrijpen tuss.hen werkgever cn werknemer en hij zede woordelijk „Er zijm vele bewijzen, dat de zaken- bedien thans hel menschelijke element in de arbeidsverhoudingen in acht nemen; aan den anderen kant erkennen de vakver- eenigingen dat vrede en welvaart bevor derd kunnen worden door begrijpen, door samenwerking, door de erkenning van een gemeenschappelijk belang bij de industrie"! Door de geheele wereld, in scholen en univcr si leden, door bonden en' verccni- g.ngen, clubs en clans, gaat ccn roep, één dringende opdracht, maar moer één heid, meer vrede, meer vriendschap, meer toenadering, meer harmonie. Steeds luider worden de echo's herhaald. En deze glorieuse roep, die van land tot land gaat, van stad tot stad en den gehieelen aether welhaast gaat vervullen, geeft een klaren, vreugdevollen toon, aan het lied van den arbeid. K i n id e r s 1 a a p' Merkwaardige proefnemingen zijn ge daan, wat het slapen van kinderen be treft. Men mat gedurende den slaap door middel van zeer vernuftig samengestelde instrumenten, de temperatuur van het kind en zag, dat met de temperatuur de slaapdiepte op en neerging, dat een goed warm toegestopt kind veel heler sliep dan een niet warm toegedekt, en dat, hoe dieper de slaap was, boe meer wa ter het kind door de huid verloor, dus transpireerde. Ook wat het middagslaapje betreft, beeft men onderzoekingen gedaan. Men Liet de kinderen 's middags slapen en mat de slaapdiepte, zoowel 's middags als in den daaropvolgenden macht. De middag slaap werd nooit zoo diep als die dies nachts en sliep het kind 's middags, dan werd de slaap 's nachts mooit zoo d;ep als zonder middagslaapje. Telde men den duur van de beide slaaptijden bij elkaar op, dan bleek, dat het kind een winst had totale slaapdiepte en -duur tegenover de kinderen die geen middagslaapje deden., Wat aardig komt hier weer het volks gezegde om den hoek gluren,, dat zegt, hoe meer iemand slaapt, hoe meer hij wil slapen en welk een voordeel is dat middagslaapje niet voor zenuwachtige menschen en voor het kind, wien slaap zoo ten goede komt. king gelhad; hier zou zij gehuisvest zijn in twee kleine vertrekken, die echter een vroolijk, vriendelijk aanzien hadden, die met hun lichte meubeltjes en kleurige, ge bloemde gordijnen echte jongemcisjes-ka- mers genoemd mochten worden. Pia vond ze heel mooi, alleen te klein; alles in dit huis kwam haar klein en benauwd voor, omdat zij de bescheiden huurwoning on- ililekeurig vergeleek met de groots che, ruime inrichting van slot Buchenau. Zij sprak haar meening echter niet uit, want zij had zich voorgenomen, zich in alles te schikken, zoodat Hans tevreden over haar zou kunnen zijn! „Zoo, kindlief, nu kun je je wat op- frisschen en je verkleeden! Je koffers zijm reeds aangekomen," sprak gravin Eck hoff. „Over een uurtje komen je vader cm Hans hier theedrinken, dan moei je dus klaar zijn. Ik zal mijn kamenier zeg gen, dat ze je helpen moet met uitpakken,!" „Ja, maar.... lieve tante," antwoordde Pia op aarzelende toont, „u moest mij imaar Liever dadelijk zeggen, wat ik moet aan trekken, anders kies ik zeker een verkeer de japon uit!" Met een geroerd lachje streelde de gravin de wangen van haar bescliermellm- gebe. „Dat is goed kind!" stemde zij toe. H.M. DE KONINGIN MOEDER HEEFT TE AMSTERDAM DE STICHTING VAN DE JOODSCHE INVALIDE BEZOCHT. Aan de bedden der patiënten vertoefde H.M. enkele oogeinblikken om een woord van be langstelling en troost te spreken. Op de foto zien we hoe H.M. na haar bezoek door het bestuur van de stichting uitgeleide wordt gedaan. De revolver. Een 19-jarige landbouwer uit Nes (Ameland) begaf zich Dinsdagavond naar Buren om een oude veete met J. Kooi ker te vereffenen. Na aanbieding vam een sigaar, welke werd geweigerd met de woorden: „Ik rook nooit", trok de jonge Landbouwer zijn revolver en riep: „Dan rook je deze maar". Hij loste daarna een paar schoten op Kooiker, diie in rug en borst gewond werd. Het slachtoffer is naar het Bonifaciushospataal te Leeuwarden vervoerd. Zijn toestand schijnt nogal bevredigend. De dader is gearresteerd. Ordeverstoring. In den nacht van Maandag op Din dag heeft een ernstige ordeverstoring plaats gehad te Berkel-Rodenrijs. Onder leiding van den bouwkundig op zichter N. werken 's nachts een 100 spoorwegarbeiders, grootendeels uit Den Haag afkomstig, aan de electrische spoor lijn Den HaagRotterdam in de on middellijke nabijheid van Rodenrijs. Nu had zich het geval voorgedaan, dat twee wegwerkers, F. S. en de B. G., den vorigem dag een uur te vroeg weggegaan waren. De leider van het werk wilde nu een uur van hun loon inhouden. Maar hiertegen verzetten de beide mannen zich hevig, zij dreigden den heer N. met een „Wij zullen de schatten, die in je koffers verborgen zijm, eens te zamen bekijken", vervolgde zij' schertsend, terwijl zij haar kamenier belde. „Wil je die koffers even uitpakken, Rosa," verzocht zij het binnentredende meisje, „en mij de verschillende japonne tjes laten zien." Rosa ging terstond aan het werk. Er was niet veel tijd noodig, om Pia's garderobe te bekijken.! Juffrouw Dorne- mann had, wetend, dat haar gravinnetje geheel in het nieuw gestoken zou worden* alleen haar „mooie" kleeren ingepakt, die echter in de oogen van de gravin het tegen deel van „mooi" waren. Snel besloten koos mevrouw Eckhoff een eenvoudig ja ponnetje van donkere stof uit, meewarig bij zichzelve denkend: „Rosa zou er voor be danken, zoon kleedje te Idragem!" Hard op vervolgde zij „Morgen zullen wij dadelijk een paar nieuwe toiletjes bestellen, lief kind! Voor vandaag kan dit wel! Rosa. wil jij de gravin even helpen? Als je klaar bent, kom je wel weder bij mij rln den kleinen salon, nietwaar kindlief?" Zij reikte Pia de hand toe voor een handkus, maar de jonge dame had net het flauwste vermoeden van hetgeen van haar verwacht werd; zij drukte de fijne. schop de hersenen te zullen inslaan. Een gedeelte van de aanwezige werklieden sloot zich bij het tweetal aan, en de overigen durfden uit vrees voor molest het werk niet te hervatten. Een goederentrein met grind werd met laschplatem en steenen gebombardeerd, waarbij een arbeider vrij ernstig aan een hand werd verwond. Na eenigen tijd bedaarde het rumoer, cm werd het werk weer hervat. Do officier van justitie in Den Haag, die van een en ander gehoord had, gaf echter opdracht, de beide belhamels F. S. en de B. G., te arresteereo. De wegenbelasting. Door de besturen van de K.N.A.C., van den A.N.W.B. en van de K.N.M.V. is een verzoekschrift aan dien minister van financiën gericht, om, wegens dien grooten last, dien gebruikers van motor rijtuigen ondervinden door het feit, dat zoowel de douanebeambten in de grens districten als de beambten der diyecte belastingen bij die controle der Wegbe- lastingkaarton niet van diensikleedinig (uni- formkleeding) zijn voorzien, te willen be vorderen, dat onverwijld worde overge gaan tot het verstrekken van dienstklieedimg (unif ormkleeding) aan bedoelde ambtenaren Die veieenigingen hebben eveneens den minister verzocht, om, in verband met de formaliteiten van de wegbelastingkaar ten en de groote toeneming van hel grens verkeer, dat het volgend jaar ter gele genheid van de Olympische Spelen nog blanke hand trouwhartig tusschen de ham Een glimlach gleed over het gelaat van de gravin, zij streelde Pia zacht over liet haar, knikte baar vriendelijk toe en ver liet de kamer. Terwijl Rosa den inhoud der koffers borg, ging Pia bij het raam staan, snak kend naar frissche lucht; het was haar, alsof de wanden van haar kamer dichter em dichter bij elkander schoven, alsof zij haar wilden omknellen.! Zij voelde instinctmatig de werkelijke goedheid en liefderijkheid van de gravin,, zij gevoelde eveneens,, dat zij veel, heel veel zou moeten leeren, om haai* in welge manierdheid en in de goede vormen nabij te komen. Met een zucht wendde, zij zich om, haar tanden op-elbaar-lclemmend „Het moet gaan", docht zij, „het moet! Ik wil niet, dat Hans zich ooit over mij zal behoeven te schamen! Ik wil mijn best doen, ik wil alles leeren! Rosa vroeg of zij haar bij het verkiee- den moest helpen. Pia keek naar het aardige nufje, dat cr in een goed-zittend zwart kleedje, door een geborduurd, wit schortje opgevroo- lijkt, keurig uitzag; zij keek naar haar eigen beeld in den grooten spiegel em moest erkennen, dat liet kamenier!je er heel wat eleganter uitzag dan zijzelve. aanmerkelijk zal toenemen, in elk geval aan de 10 grenskantoren* die onlangs des Zondags en tusschen de middaguren zijn opengesteld, zoowel des nachts als over dag de gelegenheid te bieden tot het ver richten van de formaliteiten der wegbe- lastimgkaarten en evenzoo van den ge wonen dienst der triptieken carnets de passages en douanes en van bewijzen op naam of wel het inklaren van reis bagage voorzoover deze betaling op bloc notes is toegelaten, door het instellen der functie van een z.g. commies-planton, die dan zelfstandig dienst zou doen op de uren, dat het kantoor gesloten is voor den algemeenen dienst. Inbraak. In die villa „Ten Vijver" bij de Wa terpartij in de Scheveningsche boschjes is in den nacht van Maandag op. Dins dag ingebroken. Eemige voorwerpen van weinig waarde zijn medegenomen. De inbreker had nog eenige voorwerpen klaar gezet, maar kon vermoedelijk niet meer dragen. Daar de villa reeds langen tijd onbewoond is, was er alle gelegen heid dit in den loop van den dag weg te halen. De politie, door den tuinman gewaar schuwd, was echter op haar hoede. Toen dan ook een man met een kar kwam en enkele tinnen bloembakken weghaalde, werd hij door eenige rechercheurs ge arresteerd. Het bleek te zijn, de 24-jarige P. v. Z„ een goede beleende van de politie. Hij is in bewaring gesteld. Lima zou groote oogen opzetten, als zij Rosa zag! Deze gedachte deed Pia voor zich heen lachen, maar bedenkend, dat het meisje op haar antwoord wachtte, sprak zij, haar hoofd stijf houdend, zooals zij het de gravin had zien doen: „Ja, help mij maar even!" Rosa* dacht inwendig dat dit gravinne tje een tamelijk boersch schepseltje met een „onmogelijke garderobe was, maar zij begon Pia zoo flink en handig te hel pen, dat deze onwillekeurig vergelijkingen maakte tusschen haar en de goedige, maar ruwe, onbeholpen Lima I „Zal ik u opnieuw kappen, freule bood Rosa bereidwillig aan. Pia knikte. j „Ja, graag! Maar vooral mijn haar zoo stijf mogelijk vlechten en het precies opsteken, zooals het nu zit!" De kaïnenier maakte het prachtige haar los en zij vond het zonde, om het zoo stijf en onooglijk ineen te moeten draaien! „Mag ik niet een ander kapsel maken, freule?" drong zij aan. „Neen, neen, asjeblieft niet het moet zóó worden, als het geweest is!" beijverde zich Pia, die doodsbang was, dat het zou losraken of ruig worden. (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1927 | | pagina 1