N\ 82. Gravin i*i» Woensdag 15 Juli 1927 111° Jaargang. Buitenland LlNTVfciLT's BAZAR School en kerk. Sport Koloniën. Uit de Radiowereld ProVincieDieuWs BANK voor ZEELAND GOES. Alle Bank- en Effectenzaken. ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2, buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt: Maandag-, en Vrijdagavond. GOESCHE UitgaveNaamlooze Vennootschap Goesche Courant COURANT en Kleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf ADVERTENTIEN van 15 regels f 1,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Dienstaanbiedingen en aanvragen 15 cent per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. OVERZICHT. Een politieke moord. De Iersche terroristen hebben zich we derom aan een mo ord op een Vrij staat soliën minister schuldig gemaakt. Na Col lins, is tlhans O'Higgins, de minister van justitie in het Zuid-Iersche kabinet slacht offer geworden van de broedertwisten onder de Iersche patriotten,, wier extre mistische vleugel zich niet wil schikken in de verzoenende houding, die de meerder heid in den Vrijstaat in het Britsdh-ier sche vraagstuk heeft aangenomenin het belang van land en volk. De aanslag had plaats toen O'Higgins zich Zondag ojp weg naar de kerk bevond, die ojp nog geen 400 M. van- zijn huis ligt. Meestal werd O'Higgins 's Zondags op zijn gang naar d e kerk; vergezeld door Ho- gan, den minister van Landbouw, doch de zen keer was Hogan vroeger ter kerke gegaan in verband met een partij golf, die hij zou spelen. O'Higgins stond op het punt den hoek van een straat in te slaan, toen de moordenaars, die op den loer hadden gelegen, op hem aanvielen. O'Hig gins werd direct getroffen, maar was nog in staat de straat over te steken naar het huis van een zekeren O'Reilly, waar hij op den grond naast een lantaarnpaal neer viel. Toen hij neerviel joegen de moorde naars nog enkele schoten in zijn lichaam en maakten zich daarna in hun auto uit de voeten. Op het oogenblik van den ftanslag wa ren er zeer weinig menschen in de nabij heid; het grootste deel der bevolking be vond zich' in de kerk. De schoten werden echter gehoord door Eamon Fleimng, een der hoofdambtenaren van het departe ment van financiën., die uit zijn huis snelde en O'Higgins, een persoonlijk, vriend van hem, in een groeten plas bloed vond. O'Higgins herkende Fleming, wiiem hij verzocht om een geestelijke te halen,, daar hiij stervende was. Fleming haalde een geestelijke en, uit de pratestantsche kerk, ook een dokter. O'Higgins dicteerde zijn laatste wilsbeschikking aan Fleming en prof. John MacNeill, die op het gerucht van den moord was toegesneld. O Hig- gins was te zwak om naar het hospitaal te worden vervoerd, waarom hij naar zijn huis werd teruggebracht, waar hij op den vloer van de eetkamer werd neer gelegd. „Ik volg mijn vader", zeide hij, „dien hebben ze ook vermoord. Zij heb ben mij vermoord; dezen keer hebben zij het niet verkeerd gedaan". Bij het medisch onderzoek bleek dat O'Higgins op vier plaatsen gewond was. Een kogel was in zijn hoofd gedrongen bij het linkeroor en werd aan den bui tenkant van den schedel gevonden. Een Hoek Koningstraat. - Magdalenastraat. Speciaal adres in: Glas, Porcelein en Aardewerk. 40 FEUILLETON. DOOR H. COURTHS—MAHLER. „Ach, Hans, mijn hoofd loopt om! Ik weet niet, waar ik het eerst heenkij ken moet! Wat zijn er een massa men- schen op de wereld! En de trein beeft gebonkt en geschommeld, da.t hooren en zien mij verging en daarbuiten vloog alles met zooveel vaart voorbij, dat ik het in het geheel niet goed bekijken kon! Opgewonden om zich heen blikkend, klemde zij zich stevig aain zijn arm vast. Graaf Buchemau, die zich evenmin ge heel op zijn gemak gevoelde, glimlachte. „Dat babbelmondje heeft onderweg geen oogenblik stilgestaan! vertelde, hij. „Het was goed, dat ik een coupé voor ons hei den had gereserveerd, want Pia zou met haar ontelbare vragen ongetwijfeld op zien hebben verwekt!'" Hans geleidde hen naar een wachtende auto en hielp hen instappen; tegenover hen plaatsnemend, sprak hij: „Mijn tante verheugt zich zeer over je komst, Pia! Zij heeft mij ven-zocht, je dadelijk van het station bij haar te brengen; je kunt, zonder eerst in een- hotel te gaan, terstond je inbrak bij haar nemen. De kaniers van haar dochter, die tweede kogel was hem recht door den hals gegaan. Een derde was zijn lichaam onder den oksel binnengedrongen en had het door de borst weer verlaten. De vierde kogel 'had zicli in den lever ge boord, en werd in de onderste ribben teruggevonden. O'Higgins was door het bloedverlies te zwak om een operatie te ondergaan. De doktoren poogden met al lerlei middelen nog het leven van O'Hi.g- gins te redden, doch tevergeefs, tegen vijf uur blies hij den laatsten adem uit. O'Higgins was pas 35 jaar oud. Na den moord heeft de politie onver moeide pogingen gedaan, om de daders te vinden. De moordenaars kunnen over zee ontsnapt zijn of zich in de bergen van Wicldow hebben verscholen. De auto, die ze gebruikten, bleek door de daders te zijin gestolen en werd terugge vonden en Milltown in de buurt van Dublin. De mannen liet.n echter geen spoor achter. Alle auto's dóe Dublin ver laten of binnenkomen, worden onderzocht. De weinige personen, die getuige van den moord zijn geweest, konden een beschrijving van den dader geven en ook liet slacht offer zelf gaf een signalement van hem. Het geboortehuis van Calvijn. Onder voorzitterschap van Vienot, den president van het Fransche protestantisme, is de eerste steen gelegd voor den her bouw van het geboortehuis van Calvijn, dat in den oorlog door de Duitschers is verwoest. Er waren afgevaardigden uit vele landen bij aanwezig, o.a. ook uit Nederland. Luchtvaart. Lovine's terugtocht. De Amerikaan Levine, die onlangs met Chamberlin naar Europa vloog, heeft voor zijn terug-vlucht over den Oceaan in de „Miss Columbia" den Franischen vlieger Drouhin geëngageerd, die, naar bekend is, een poging voorbereidde om den Oce aan over te vliegen in een Fransch vliegtuig. De F ar man-Mij., die deze machine ge construeerd heeft, verklaart dat een an dere vlieger binnenkort met dit vliegtuig vertrekken zal. Drouhin zegt, dat hij zijn contract met de Farman-Mij. verbroken heeft om Levine terug te birengen, omdat, tenzij de vlucht zonder uitstel wordit ge daan, de eerste die de vlucht Parijs New-York volbrengen zal, geen Frans dh- man zal wezenimmers de Duitschers staan al bijna klaar om de vlucht te beginnen. Verscheidene Fransche bladen evenwel spreken de meerling uit, dat wanneer een Fransche piloot de eerste moet zijn om in New-York aan te komen uit de Oude Wereld, hij dit zou moeten doen in een Fransch' vliegtuig met een Franschen mo tor. nu, zooals je weet, getrouwd is, zijn voor je in gereedheid gebracht; ze zien uit op een grooten tuin, zoodat je, als de lente komt, van den aanblik van het jonge groen zult kunnen genieten!" Pia drukte de hand tegen het hart. „Ach, ik ben zoo bang, Hans! Je zult zien, dat ik begin met een domheid te doen!" klaagde zij. Hij nam haar hand met een bemoedi gend drukje in de zijne en sprak glim lachend „Niet bang zijn, kleine Pia! Tante Maria'zal je heusch geen tijd laten, om een domheid te doen! Zij is zoo rustig, zoo evenwichtig, dat je je in haar tegen woordigheid terstond op je gemak zult ge voelen; als je bij haar bent, zul je van zelf begrijpen, wat je doen en laten moet!" Pia zuchtte diep. ,Ik wil het hopen! Dornemannetje was overstuur, toen ik vertrok! Zij zegt, dat zij zich de oogen uit het hoofd moet schamen, omdat zij mij niet beter heeft opgevoed!" Ried lachte en wist door vroolijk ge praat Pia's angst te verdrijven; zij vond haar kinderlijke opgewektheid terug en keek met groote ooigen naar buiten. Waarom zou zij zich eigenlijk bezorgd maken, vroeg zij zich af! Als Hans met haar tevreden was, kon de nest haar im mers onverschillig zijn! En hij was te vreden met haar, want anders zou hij haar toch niet tot vrouw willen hebben! En papa had gezegd, dat zij al die frat- Met voldoening ziet de huis* vrouw terug op het resultaat van den Rinso waschdag. Gewasschen en gestreken gaan de stapeltjes linnengoed in de kast. Keurig hel" der en frisch is alles geworden in een minimum van tijd. Volg ook de Rinso waschmethode I Koop nog heden een pakf EEN PRODUCT DER SUNLIOHT ZEEP FABRIEKEN R3I2-22 Volgens een der bladen heeft Cham- beriim gezegd, dat de vlucht van Parijs naar New-York met de „Miss Colum bia" onmogelijk is. „Ik ken mijn ma- chine goed, zegt Chamberlin, en de maxi mum-afstand, dien zij lean afleggen, is ongeveer 6000 K.M. De afstand van Parijs naar New-York via de Azoren is op zijn minst 6500 K.M. en wanneer er tegenwind is of andere ongunstige weersomstandigheden, is liet onmogelijk, deze vlucht met de „Columbia" te vol brengen." i Een kranig Atjeh-officier. Men weet, dat kapitein G. F. V. Go senson, zooals reeds werd gemeld er in slaagde met zijin patrouille het voor naamste en gevaarlijkste bendehoofd on schadelijk te maken, dat nog Atjeh's West kust onveilig maakte. Het „Nieuws v. d. Dag v. "$.-1." weet nog het volgende van den kranigen kapi tein te vertellen. Kapitein Gosenson is een bekende Atjeh-klant, die ongeveer tien jaren ge leden, als luitenant, een eervolle vermel ding verwierf voor zijn moedig gedrag tijdens een overval op zijn brigade te Djeuram (in het Meulaboe-sche). Een van de aanvallers sloeg met zijn klewang de kaak van luitenant Gosenson ongeveer in tweeën. De officier hield toen met zijn linkerhand het getroffen lichaamsdeel tegen, teneinde het afvallen te belet ten, greep met de rechterhand een kara bijn van een gesneuvelden maréchaussee en schoot zijn aanvaller neer. Dit koelbloedige, moedige gedrag, het welk kapitein Gosenson geheel typeert, sen en uiterlijkheden gemakkelijk genoeg zou kunnen aanleeren! Graaf Buchenau was stil gedurende den rit; hij liet het jonge paar babbelen en staarde peinzend voor zich uit. De groote stadsdrukte, waaraan hij ge heel ontwend was, maakte een overwel digenden indruk op hem, het was hem, als of hij jarenlang dood, in een graf gelegen had en plotseling tot nieuw leven was ont waakt. Het stond onmiddellijk bij hem vast dat hij nimmer voorgoed in het woelige leven, waaruit hij zich teruggetrokken had, zou willen wederkeerai! De auto hield stil voor het huis, waarin gravin Eckhoff woonde. Het was een deftige, wat van den weg afgelegen villa, die aan een oud, kinderloos echtpaar toe behoorde; de eerste verdieping was sinds den dood van haar echtgenoot door de generaals weduwe betrokken, die er ook het huwelijk van haar dochter in ge vestigd bleef. De gravin voerde weliswaar m grooten stand, maar haar ontvang- gen werden steeds druk bezocht, in het reis-seizoen verkeerden eveneens veel voorname vreemdelingen in haar huis en het werd als een voorrecht beschouwd, tot haar gasten te mogen behooren, omdat men er zeker van kon zijn, bij haar een tgelezen gezelschap te zullen aantreffen, hoewel in een internationale badplaats als Baden-Baden niet zelden kaf onder het koren voorkomt! Gravin Eckhoff ontving de nieuwaadr gekomenen in haar kleinen salon» zij wild© herstelde het moreel van den troep, die vervolgens alle aanvallers neerlegde. Er moest geheel opnieuw een krachtige militaire actie ter Atjeh's Westkust wor den gevoerd, doch door de lange periode van rust ontbrak het ons leger aain een voldoend aantal ervaren Atjeh-officieren. De enkele „oLd hands", die nog op Java over waren, werden derwaarts gedirigeerd. Kapitein Gosenson, die toen regimenfcs- adjudant te Mr. Cornells was, bood zich uit eigen beweging aan, en gezien zijn mooie antecedenten (hij sprak ook vloeiend Atjehsch), werd het aanbod volgaarne geaccepteerd. Het aanhoudende patroul- leeren door anderen had wat betreft Tjoet Ali nog geen succes gehad. Eind 1924 brak opnieuw ernstig ver zet uit ter Atjeh's Westkust. Toen dit het jaar daarop nauwelijks was bedwon gen, Laaide het vuur van den opstand opnieuw fel op, en het was het bende hoofd Tjoet Ali de aanvoerder van de bende die de ongelukkige brigade Gru- nefelt in de pan hakte en daarbij 18 ka rabijnen veroverde die op den voor grond trad als de gevaarlijkste opstande lingen-leider. „Ik ga niet met verlof naar Europa, voordat ik Tjoet Ali heb", verzekerde de kapitein. Hij heeft woord gehouden. En hoe? „Geen verliezen onzerzijds", meldde het telegram er in het kort bij'. Een bewijs hoe keurig Gosenson's actie werd gevoerd. Vergeet de anodebatterij niet. De British Broadcasting Corporation heeft, in dien laats ben tijd, uit ver sch ti ende plaatsen in Engeland klachten ont vangen over storingen van een bijzonderein aard. Deze storingen bestonden uit een onafgebroken krakend geluid, dat de ont vangst totaal bedierf. Zij moesten ook van buiten komen daar zij verdwenen als de antennedraad losgemaakt werd. Na een uitgebreid onderzoek hebben de cngenneurs der B. B. C. vastgesteld, dat het gekraak veroorzaakt werd door defecte of half uitgeputte anodebatterijen van naburige ontvangers. De oorzaak is toe te schrijven aan het feit, dat vele menschen gedurende de zomervacanities zoo nu en dan maar eens luisteren en in de meening verkeeren, dat de spanning der amodebatterij niet vermindert als de omit- vaoginrichting niet gebruikt wordt. Dit is niet zoo en de luisteraars zullen er goed aain doen om, wanneer zij hun toestel niet geregeld gebruiken, voor zij gaan luiste ren de hoogspanningsbatterij te contro leeren. Hierdoor zullen zij zoowel zich zelf als hun omgeving veel onaangenaams besparen. Het drama te Sluis. Men herinnert zich, dat op 2 April van dit jaar belastingeommiezen en mare chaussee te Sluis een auto-val hadden op gesteld om Belgische jeneversmokkelaars te vangen. De aanhouding gelukte öadat de smokkelaars gepoogd hadden door die versperring te breken. Bij die poging werd de opperwachtmeester Bridee van de marechaussée gedood naar men aan vankelijk meende door een schot van een der smokkelaars. In het rapport der mare chaussée werd echter de toedracht al dus gesteld De smokkelaars botsten tegen een der den weg versperrende wagens, die opzij werd geworpen tegen den opperwacht meester. Diens linkerslaap werd inge drukt, terwijl hij ook een hersenschud ding opliep. Ook na deze lezing van de zaak wier - den de beide smokkelaars in arrest ge- Kantoor Groote Markt 21. Telefoon 74 (2 lijnen) aan de kennismaking met graaf Buchenau cn zijn dochter alle stijfheid en vormelijk heid ontnemen, door het gravinnetje ter stond als huisgenoot© en toekomstige bloed verwante te begroeten. Met een vriendelijk lachje trad zij Pia tegemoet, nam haar handen in de hare en trok haar naar zich toe. „Wees welkom, freuletje !Dit is dus mijn kleine huisgenoote en pleegdochter. Ik verheug er mij op, weder vroolijk, jong gezelschap te zullen hebben,1!" sprak zij hartelijk. Pia blikte haar met haar zonnige oogen vertrouwelijk aan, terwijl zij schuchter antwoordde „Ach, mevrouw, ik vrees, dat ik het u erg lastig zal maken!" De gravin lachte. „Ik deel die vrees volstrekt niet, hoor! Wij zullen gauw goede maatjes zijn, dat zie ik wel aan uw oogen! En ik wil! gaarne mijn recht als toekomstige tante doen gelden, door je bij den naam te noe men; wij behoeven niet als vreemden te genover elkander te staan! Wat dunkt je daarvan, kindlief?" P-ia knikte haar met stralende oogen toe. „O, heel graag en mag ik u dan, even als Hans, Tante Maria noemen? Diat klinkt zoo lief en vertrouwelijk! En ik ben nu opeens niet meer bang voor u, want u hebt zulk© lieve oogen!' „Ben je bang voor mij geweest?" vroeg de gravin glimlachend. Pia slaakte een zucht van verlichting. „Ja, wel een beetje! Maar Hans stel de mij gerust, hij zeide mij, dat u zoo goed en zoo lief bent en dat zie ik nu zelf ook al!" Gravin Eckhoff kuste het jonge meisje glimlachend op de frissche wangen en begroette daarna op haar kalme, voor name wijze Pia's vader. Pia keek voortdurend naar haar en vroeg zich' in stilte af, of zij wel ooit leeren zou, zich zoo gemakkelijk, zoo be vallig en tegelijk zoo statig, te bewegen als deze vriendelijke dame. Graaf Buchenau dankte zijn gastvrouw voor haar bereidwilligheid, om zijn doch tertje tot zich te nemen; de gravin had een zeer aangenamen indruk op hem ge maakt en hij zag er minder dan tevoren tegen op, van Pia te moeten scheiden. Spoedig verliet hij Pia's nieuw tehuis, om zich naar een hotel te begeven en op een wenk van zijn tante, ging Hans met hem mede; zij wilde gaarne eenige oogen- blikken met Pia alleen zijn, om te trach ten, haar over haar eerste verlegenheid en schuwheid heen te helpen. Zij was door Hans von Ried op 1de ogte gebracht van de verwaarloozing van Pia's uiterlijk, maar de werkelijkheid overtrof hetgeen zij zich daarvan had voorgesteld; en zij was bepaald geschrok ken van het leelijke, stijve, grijze reis- costuum en het onvoordeelige, bijna be lachelijke kapsel van het gravinnetje. (Wordt vervolgd.)*

Goessche Courant | 1927 | | pagina 1