Uit de Pers. Gemengd Nieuws. lste kwaliteit Kalfsvleesch. Autodienst Goes-Antwerpen. dat 't korte perioden had van groote en minder groote sterkte. De bron van dit licht was echter niet te bespeuren, scheen achter den horizon te liggen 't Verschijn sel duurde van plm. 1.45 tot 1.49 en was plotseling verdwenen. Als 't een bliksemstraal geweest is, dan zal men toch moeten toegeven dat het een langdurige was. Inb r a a k. Vrijdagochtend kwam in een perceel aan de Groot Hertoginnelaan te Den Haag, bewoond door de fam. D., die op het oogenblik uitstedig is, de werkvrouw- om eenige werkzaamheden te verrichten. De buren riepen haar terug omdat zij hadden gezien, dat twee mannen uit de woning kwamen en over de schuttingen van den tuin een goed heenkomen zoch ten. De politie werd geroepen en het bleek, dat in den ochtend twee personen zich toegang verschaft hebben tot het huis van de familie D Een groote partij tafelzilver en andere voorwerpen van waarde waren gereed ge zet om te worden meegenomen. Door de komst van de werkvrouw waren zij echter gestoord en ihóesfen in allerijl met ach terlating van de geheele buit aan den achterkant van het huis verdwijnen. Voof zoover nagegaan kan worden wordt niets vermist. Een meteoorsteen Tijdens een onweer, dat zich boven Gouda ontlastte, is een meteoorsteen uit de lucht komen vallen en neergekomen in de Erasinusstraat aldaar. De steen die afmetingen van 20 -20 bij lOc.M had sloeg een gat in den grond van 75 c M Schade werd overigens niet aangericht. De m e n s c h als p r o e f k o h ij' n. In Frankrijk heeft liet nationale scheer mes weer eens gewerkt en de bladen brengen allerlei bijzonderheden over de laatste oogenblikken van den moordenaar Gabriel Montfort, een onguur type, die echter getoond heeft als een dapperen kerel te kunnen sterven Niet de executie zelf lijkt ons in dit geval het voornaamste al zou de heer Montfort in deze vermoedelijk met ons van meening verschillen doch een opme king welke naar aanleiding van deze terechtstellingdoor een Fransch medicus, dr Saint Papl, in de pers is gelanceerd. Deze dokter wii de doodstraf door middel der guillotine afgeschaft zien en vei vangen door de vrijheid voor den veroordeelde om te kiezen tnsschen leven en dood, maar dan een leven ten dienste der wetenschap Hij wil de terdood ver oordeelden ongeveer als volgt toegespro ken zien „Ge hebt de keus tusschen de guillo tine en het laboratorium, In het eerste geval dient ge in niets de samenleving die gij geschaad hebt. In het tweede ge val daarentegen kunt ge, zoo ge goed vindt dat men op u experimenten neemt, uw rijdgenooten van nut zijn, Bijvoor beeld sommige nasporingen met betrek king tot de genezing van kanker worden vertraagd doordien men niet op den mensch kan experimenteeren." Op het eerste oogenblik moge deze toespraak ons luguber in de ooren klinken, toch is het denkbeeld van dezen Fran- schen geneesheer de overweging waard Wel iets meer weet van den hardnek- kigen strijd van den mensch tegen zijn kleinste belagers, c(e bacteriën, weet ook hoe iedere uitvinder van een nieuw serum, van een nieuwe geneesmethode voor het moment komt te staan, waarop hij zijn theorie aan de practijk moet toetsen. Wel behelpt men zich (jan met proefdieren, maar zekerheid, dat de mensch precies eender zal reageerén als deze dieren, heeft men nooit. Een enkele maal maakt men gebruik van vrijwilligers, meestal doktoren of studenten, maar ook wel eens patiënten, die weinig meer te verliezen hebben. Bekend is b.v. de proefneming op vrij willigers (in dit geval doctoren en sol daten) tijdens de bestrijding van gele koorts door de Amerikanen op Cuba. Zooals meiiigeen zich zal herinneren was de gele koorts eeuwen lang de geesel van Midden-Amérika. Flel paradijsachtige Cuba werd herhaaldelijk door epidemieën geteisterd, het werk aan het Panama kanaal werd er onmogelijk door gemaakt en heele streken in Midden-Amerika waren practisch onbewoonbaar door de gele koorts. Toen namen de Amerikanen de zaak ter hand en zij deden het op wel wat hardhandige, maar afdoende wijze. Een aantal personen, die zich vrijwil lig aanboden, werden opgesloten in hut ten. waar zij sliepen op de bedden, waar op even te voren gele-koortslijdcrs waren gestorven, ja zelfs droegen zij de kleeren. welke deze patiënten hadden gedragend Op allerlei manieren werd nagegaan wat wel en wat niet van invloed was op de be smetting en ai stierven enkel r der hel den, die aldus hun leven waagden in den. dienst der wetenschap hel slot is ge weest, dat men de gele koorts ondier den duim heeft gekregen, zooals men de honds dolheid, de diphtheric, de tetanus en tal van andere vroeger gevreesde ziekten on- déi- den du m heeft gekregen. De namen van de geleerden, die de vcrsdbiilende sera uitvonden» welke doze ziekten konden bestrijden, leven v-oort in de [herinnering der menscMieid, de eenvou dige lieden, die zicli beschikbaar stelden om als proefobject dienst te doen bij de bestrijding der gele koorts zijn vergelen. En toch- verdienen ook zij zeer zeker de onveegefcölheid Aan terdood veroordeelde misdadigers de kans te gunnen om zich evenals dieze onbekende helden Verdienstelijk te maken voor de menschheid, waaraan di natuur lijk verbonden zou moeten worden de voor- vaarde, dat zij vrij uit zullen gaan, in dien zij eein zekeren tijd alle proefnemin gen met goed gevolg doorstaan hebben, het moge op het eerste gezicht wreed lij ken, toch vragen, we ons af of op deze wijze de misdaad niet beter en mooier geboet zou worden, dan door middel van liet mes der guillotine. (Arnh. Crt.) Hevige overstroom in g. Vrijdag nacli heeft boven het Ertsge bergte, in die wondermooie streek, die men met recht de „Siichsisehe Schweiz» noemt, een wolkbreuk van ongekende he vigheid plaats gehad, waarbij honderd, vol geus de laatste, nog oncontroleerbare be richten zelfs 150 personen om hef leven zijn gekomen, schrijft het „Ilbld". De beide beken, die zich door hun nauwe dalen dwars door liet Ertsgebergie naar de Elbe kronkelen, de Miiglitz en de üottleuba, zwollen in enkele uren tij cis tot bruisende bergstroomen aan, die de smalle dalen-geheel vulden en met don derend geweld boomeu, huizen, telegraaf- en telefoonpalen, de baanwachtershuisjes bij de spoorwegen, (le spoorwegen zelf, bruggen enz. vernielden. Het zwaarst ge teisterd werden Berggiesskübel, waar 45 personen om het leven kwamen, ltotterd- dorl met twintig dootlen, Neuendorf met 14 dooden, Gottleuha met tien dooden en het wereldberoemde horlogemakersstadje Glashiitte met tien dooden. Het gehucht Oesengrund, dat uit slechts 25 huizen bestond, werd geheel door de watermas sa's weggevaagd. Ongeveer 1U0 personen worden vermist en het is helaas niet onmogelijk, dat ook tal van deze vermisten den dood in de golveli hebben gevonden. Aan hét verhaal van een ooggetuige, die de katastroi'e te Glashiitte meemaakte, ontleent het blad de volgende bijzonder heden Het had den geheclen dag naar onweer uitgezien en des avonds om negen uur begon het dan ook. De eene wolk breuk volgde op de andere en we dachten reeds dat er eer tweede zondvloed gel men was. Maar dat was nog slechts een voorspel. Omstreeks tl uur drong een vloedgolf van wel twee meter hoogte het dal binnen met een geweld waar niets tegen bestand was. Het geheele dal was in enkele oogenblikken tijds in een zieden de, schuimende, donderende rivier her schapen, Zware boomen werden door het kokende water ontworteld en neergeslagen. Alle bruggen werden vernield, evenals vele huizen. Het in liet benedengedeelte van de stad gelegen station stond ruim twee meter onder water. De trein naar Altenburg stond, stamp vol vacantiereizigers, op het punt van vertrekken, toen het water plotseling de wagon binnendrong. Binnen enkele oogen- bJikkken stonden de passagiers tot hun midden in liet water. Eenige reizigers, die in hun doodsangst de portieren open den en uit den trein sprongen, werden door den woesten stroom gegrepen en verdronken. De meeste passagiers bleven gelukkig in den trein en konden, al was het ook pas na twee uren, gered worden. Een rangeertrein werd door het water omvergeworpen. De geheele ramp speelde zich in slechts enkele minuten af." Het dorp Berggiesshiibel, dat het zwaarst door de katastrofe is getroffen (men vreest dat er van de 130 inwoners niet minder dan 60 verdronken zijn) biedt een troosteloozen aanblik. Twaalf huizen zijn geheel van den aardbodem verdwenen. Van de meeste andere huizen zijn gevels of muren ingestort. Op het oogenblik zijn politie en rijksweertroepen bezig onder de puinhoopen naar lijken te zoeken. Alleen te Birna aan de Elbe zijn tot dusver een-en-twiutig dooden aangedreven. Ge weldige hoeveelheden verdronken vee wer den eveneens uit de rivier opgevischt Alle dooden zijn afkomstig uit de hooger gelegen bergdorpen en zijn kilometers ver door het water meegevoerd. Alleen te Gottleuha bedraagt de schade 3 it 4 mil lioen Mark. Volgens mededeelingen van de Saksische rëgeering bedraagt de schade in het geheele gebied tenminste 12 milli- oen Mark. De beide dalen zijn thans, nadat het water is weggevloeid, met een slijklaag van wel meter dikte over de geheele breedte bedekt. De spoorwegen in de beide dalen zijn geheel vernield en hel spoor. wegverkeer zal de eerste week niet hervat kunnen worden. Ook het telegraaf- en telefoonverkeer is gestaakt, zoodat berich ten uit die omgeving schaars binnenkomen. Oostende in last. Oostende is in last en met deze bad- ook Blankenberghe en Spa. De Belgische Kamer heeft namelijk dezer dagen het voorstel der regeering verwor pen om evenals verleden jaar deze plaat sen gedurende bet seizoen vrij te stellen van de verplichting dat de gelegenheden, waar men gelagen zet, om één uur des nachts moeten sluiten. Men had er met name in Oostende al half en half op gerekend dat ook dit jaar een uitzondering zou worden gemaakt en becijfert het verlies voor den staat reeds op honderd millioen, terwijl de stad er, vreest men, aanzienlijke baten uit verbijfs- belasting, gas, elect riciteit enz. door zal derven. LAATSTE EN TELEGRAFISCHE BERICHTEN. De Indië-vliegers. Men meldt ons uit Amsterdam: Het Fokker-vliegtuig óp weg van Indië naar Holland is hedenmorgen vail Rangoon naar Calcutta vertrokken. De brug over de Eendracht. Naar wo vernemen hebben B. en W. van T'hülcn den bouw van een brug oveir de Eendracht gegund nan. de N.V. F. Kloo'S en Zn. te Kinderdijk voor een bedrag van f 180.000,Deze firma was de laagste Nederlawkchc inschrijf- ster. Er waren Benige Duilsche inschrij vingen voor een lager bedrag. De brug zal in haar geheel te Kinderdijk worden gebouwd en dan naar dc Eendracht wor den vervoerd. De ramp in Saksen. BERLIJN, 11 Juli. Het aantal doo den en vermisten bij de overstrooming in Saksen, bedraagt volgens officieele gege vens circa 200. LICHT OP. Dinsdag 12 Juli Woensdag 13 Juli 9.47 uur 9.46 uur BURGERLIJKE STAND VAN GOES. Geboren: Adtriaam Fraotjois z.v. Pie- ter van Kleunen en Hetidrika Jannetje Meloen; Maria Theiresia Emilia d.v. Cy- rtel Edinond Borghgraef en Maria Anna Elisabeth Metering. Huvv.-afk.: Johannes Hubertus Ja cobs 28 j. jin. en Elisabeth de Bock 21 j. jd.Cornells Magielsen 23 j. jm. on Susanna Maria Catharina de Pan 21 j. jd. Ondertrouwd Drgnus Johannes Jacobs 25 j. jm. en Ulbainia Maria de Bock weduwe 40 j. Overleden: Amelia Pieternella Johan na "Soulimans 69 j. gehuwd met J Dirkse; Marians Koster 54 j. gehuwd met Dina de Kok le Krabbendijke. AFLOOP AANBESTEDINGEN VERPACHTINGEN EN VERKOOPINGEN. Goes. Vrijdag werd alhier door Notaris Pilaar publiek verkocht 1. Een terrein te Hansweert met eigen haven en slikken, uitgegeven in erfpacht (Werf Zeeland) zonder de daarop bevin dende gebouwen, groot 10 27.24 H.A aan den heer Jan van den Berg te Rot terdam voor f 1200, 2. Een terrein aldaar, in erfpacht uitgegeven, zonder den zich daarop be vindenden bouw, groot 54 c A. aan den. zelfde voor f 5, 3. Een pakhuis aldaar met het erf- pachtsreeht van den grond, groot 86 c.A, aan denzelfde voor f 282, 4. Een woonhuis aldaar met het erf- pachisrecht van den grond, groot 5 aren 72 centiaren aan Petrus Chamuleau te Goes yoor f 775, 5. Dijk aldaar, in erfpacht uitgegeven, groot 4 aren 16 centiaren aan den beer Johan Petrus van Vloten le Utrecht voor f 150, 6. Een woonhuis met tuin en halven weg aldaar aan de Kerkstraat, groot 4 aren 22 centiaren aan Jan Griep te Hansweert voor f 3810, 7. Een kantoorgebouw, thans winkel huis aldaar aan de Nieuwstraat, groot 2 aren 98 centiaren aan Marinus Hendrik Krotnbeen te Hansweert voor f 3020, 8. Bouwland aldaar aan den Zanddijk, groot 18 aren 51 centiaren aan Gilles Hardenberg te Hansweert voor f 1165 9. Twee woonhuizen aldaar aan de Lange Geer, groot 01 are 82 centiaren aan den heer J. P. van Vloten voornoemd voor f 2000, De scheepsbouwloods met verdere lood sen, magazijn, motorkamer, machinekamer, ketelhuis, schaftlokaal, directiekeet, por tiersloge, schuur, bankwerkerij, smederij, bergplaats, schuttingen enz. werd voor afbraak verkocht. De motor-vrachtschepen bleven onver kocht. WEERBERICHT. Hoogste barometerstand 765.7 te Black- sod. Laagste barometerstand 750.9 te Isaf- jord. De verwachting tot de i avom.l van 12 dezer luidt: zwakke tot matige wind uit N. tot W. richtingen. ne.elig tot licht of hall* bewolkt, droog weer behoudens af nemende kans op onweer, vooral m het Z.O., iets koeler. Juli: 13 Wilhelminadorp, opbreken grintweg en leggen straatweg te Kattendijke, C. van Maris. 16 Goes, uitvoeren straatwerken, Direc teur Gemeentewerken. WATERGETIJEN VOOR WEMELDINGE. (Die voor Ierseke vallen ongeveer 5 minuten later co voor Hansweert ruim een half uur vroeger). Amsterdamsche tijd. Dagen 12 Juli 13 14, 15 16 17 18 Hoogwater Laagvrater Vrm, Nam Vrm. Nam. 0.58 1.28 6.51 7.17 1.50 2.15 7.36 7.58 2.36 3.01 8.15 8.40 3.22 3,48 8 57 9.25 4.10 4.31 9 14 10.09 4.51 5.13 10.21 10.51 5.34 5.54 11 03 11.36 MARKTBERICHT. ROTTERDAM, 11 Juli 1927. Vlasaanvoer 17000 Groningen f 1,- a f 1,30, wit f 0,— a f 0, 6000 geel f 110 a f 1,30, handel sli 500 Blauw geen prijs, Dauwroot f 0, a f0,— AardappelenZeeuwsehe eigenheimers f 0,a f 0,blauwe f 0,a f 0,- bonten f 0,a f 0,Geen aanvoer. Granen buitenlandsche, vast. Meel f 20,a f Mais mixed f 0, a f 0,Haver Canada f 13,50 a f 0,- Mais Laplata f 169. Binnenlandsehe: Tarwe f af Rogge r a Haver a Gerst Chevalier n a n Kanariezaad 12,a 13, Karwijzaad 84,a 35, Zonbloempitten a Koolzaad n 10,a n 21, Maanzaad (blauw) 42,a K 44,- Boekweit 13,85 a Mosterdzaad (geel) a Mosterdzaad (bruin) a Lijnzaad (voer) 15,a 18, Lijnzaad (zaai) a Erwten a Schokkers a Bruineboonen a Eieren a VARKENSMARKT. Varkensaauvoer 965, eerste kwaliteit f 0,64 a f 0,66 tweede f 0,59 af 0,62; derde f 0,55 a f 0,57 zouters f 0,— f0,—export f0,63 a f 0,66. VERKOOPINGEN EN VERPACHTINGEN. Juli; 13 Hoedekenskerke, woonhuis met tuin, bouwterrein (boomgaard), Pilaar. 13 's Heer Arendskerke en 's Heer Abtskerke, bouw- en weiland, van Cleef en Th. Snellen. 14 Kloetimge. pruimen, appels en pe ren, Van Dissel. 21 Kattendijke, bouwlanden, Pilaar. 21 Kattendijke, veldvruchten, Pilaair. 27 Geersdijk, kap. landbouwers-inspan, Matthijs. - Ovezamd, veldvruchten, Verbist. ■- Ovezamd, landbouwers-inspan, Ver bist. Schore. woonhuis, boomgaarden, bouw- en weiland en zijkantwegen, Pilaar. Scbore, schapen, Pilaar. Heinkenszand, kap. hofstede, Pilaar. Goes, woonhuis en schuur, bouwter rein en boomgaard eo weiland, Van Dissel en Verbist. Augustus. 's Gravenpolder, bouw- en weiland2 arbeiderswoningen, Verbist. Heinkenszand, kapitale hofstede, Pilaar. AANBESTEDINGEN. VEILINGSVEREENIGING ZUID-BEVELAND TE GOES. Groote veiling van 8 Juli 1927. Zwarte bessen f22,50 per 100 K.G. Kleine veiling. Zwarte bessen f22,40 a f24,30, Af wijkende idem f 12, Ronde bessen f 17, Frambozen 127 a f30, Aardbeien f 13 a f22, Roode Suiker kerken f26, Bruine Blance f 22, Zwarte kreken f 30, Af wijkende kersen f 12 a f 17, Wagenaars- boonen f62, Perfecthoonen f70, Tu mboo- nen f 9, Aardappelen f 9 a f 10, alles per 100 K.G., Bloemkool f 1 a f 10, Kom kommers f3 a f7, Kropsla f 1,80, alles per 100 stuks. Groote veiling van 9 Juli 1927. Zwarte bessen f26,20 per 100 K.G. Kleine veiling. Zwarte bessen f 23„20 a f 26, Afwijken de zwarte bessen f 19,70, Kruisbessen f20, Roode bessen f 12 a f22, Witte bessen f 12, Aardbeien f 10 a f22. Fram bozen f 26 a f 30, Logenibessen f 22, KersenKlerkèn f 48 a f57, Hollanders f 47 a f 52, Meikersen f 55, Zoete Mo rellen f20 a f26,-Bruine Blance f20 a f 30, Roode Blance f 24, Witte Vleesch- kersen f 12, Porseleinkersen f 19, Hang- blad f31. Diverse kersen f 18 a f30, Uit schot kersen f8 a f 17, Westfriesperen f21, Madeleinen f21, Afval Madeveinen f6, Doperwten f22 a f23, Tuinboonen f 8, Postelein f 15, Vroege aardappelen (groote) f 10 a f 12, Vroege aardappelen (poters) f7 a f8, alles per 100 K.G., Bloemkool f 1 a f 8, Komkommers f 3 a f7. Meloenen f89, alles per 100 stuks, Rhabarber f 2 per 100 bos. VERGADERINGEN EN VOORSTELLINGEN ENZ, Juli: 13 Schuttershof, tumconcert Symphonic 20 Prins van Oranje, Openbare Les Zangschool Toonkunst, o.a. Werk van den heer Lies. 23—30 Schuttershof, Historische Ten toonstelling. 27 Schiengeweide, Ringrijderij en vlie gerwedstrijd. 29 Schuttershof, Hel ZomBrtooneel, ;,Jo- zepb in Dothan' VEILINGSVEREENIGING K.B.O. TE KAPELLE. Kleine veiling van 7 Juli 1927. Zwarte bessen f27,80, Roode bessen f 13, Aardbeien f7 a f22. Frambozen f30 a f35, Hollanders f45 a f 52. Krie ken f24 a f31. Bruine Blance f35 a f42, Hangblad f24 a f28, Morellen f35 a f 40, Suikerkersen f 27 a f 33, Ronde Blance f 40, Roode Blance f 25, Aard appels f8 a f 12, alles per 100 K.G., Bloemkool f2 a f8, Koolplanten f 0,15 a f 0,26, beide per 100 stuks. Groote veiling van 8 Juli 1927. Zwarte bessen f23 a f24, Roode bes sen f 16 a f 16,20, beide per 100 K.G. Kleine veiling. Roode bessen f 10 a f 17, Krieken f 20 a f25. Klerken f60, Meikersen f70, Hollanders f40 b f46, Limburgers f20 a f25, Morellen f21 a f32. Ronde Blan ce f 18 a f 25, Spietjes f 19, Witte vleesdb- kersen f30, Aardappels f7 a f 11, alles per 100 K.G., Bloemkool f 1 a f8, Kropsalade f 1,20, beide per 100 stuks. ADVERTENTIËN. DAGELIJKS VOORHANDEN: TE KOOP: DE APPELS, PEREN, PRUIMEN EN NOTEN iin de boomgaarden te Scbore, van wijlen den beer W. RIJN, in één perceel. Inscbrijvmgsbiljetten in te leveren ten kantore van notaris PILAAR op 19 Juli a.s. vóór des namiddags 4 uur. Verge 1 ijk t deze prijzen bij anderen. Fricandeau 100 cenit per pond Stukjes 90 cent per pond Rollade 85 cent per pond Lappen 80 cent per pond Gebakt en polet x 70 cent per pond Coteletten 70 cent per pond Minzaam aanbevelend, J. WESTVEER, Rund-, Kalfs- en Varkensslagerij, Wijngaardstraat 5 Goes Tel. 301 VERTREK-UUR des Woensdag9 van Goes, Grootte Markt, des voormid dags 7.20 uur, te Antwerpen aansluitende op den trein naar Brussel van 10 uur. VERTREK uit Antwerpen, uiterlijk half acht, des avonds. Beleefd aanbevelend. Mevr. ZONNEVIJLLE, Goes.

Goessche Courant | 1927 | | pagina 3