Uitrol bij doorzitten en stukloepen der Huid. Gravin Pin Maandag li Juli I9H7 N\ 81. lil6 Jaargang. Buitenland Kunsten. Koloniën. Sport Binnenland Uit de Radiowereld ProvincienieuWs ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2, buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt: Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. (HOI ■GRUWT UitgaveNaamlooze Vennootschap Goesche Courant BHligSaëj en Kleenwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf ADVERTENTIEN van I5 regels f 1,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Dienstaanbiedingen en aanvragen 15 cent per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. OVERZICHT. Lastige grenzen. Europa gaat nog eens te gromde aam zijn veèL te talrijke grenzen, zeggem de ^wartgalligem. Eigenlijk hebben ze ge lijk, wamt Europa beeft van al die gren zen. nooit Benig nut, maar altijd heel veel last gehad, en die last is met de jaren grooter geworden en heeft het toppunt bereikt in den wereldoorlog. Men moei alleen blijven hopen dat deze verschrik king nu werkelijk liet toppunt is geweest en dat we thans aan de kentering toe zijn. 'tZiet er echter nog altijd niet maar uiit. In den Balkan is altijd wel een of ander grensincident dat de gemoederen bezig houdt; buiten den Balkan is bet veelal net zoo. Alle landen hebben hun grenzen voorzien van onzichtbare, maar zeer voelbare en zeer lastige muren van tarieven, leder tarief is 'een steen en ze zijn heel dik die omlzichtbare muren. Grensincidenten zijn er voorts altijd als twee naburige landen in onmin zijn. Men kan haast zeggen dat het omgekeerde ook waar isals er een grensincident voorvalt dian beslaat ei" tusschem die twee landen oneenagjheid. Soms merkt men daar niets van, wijl ze ook vaak bedekt is met den mantel der liefde die diplomatie heet. lViaar af en toe beweegt 't ook onder dien mantel dan zijn er grensincideniiein en dat geeft weer aanleiding tot alter lei „stappen Als we eens van die talloze© grenzen afkonden De viootconfierentie. Heden zou waarschijnlijk te Geneve een plenaire openbare zitting der maritieme conferentie worden gehouden. Dit is een zitting, in de eerste plaats bedoeld om datgene vast ie leggen, waarover de ma ritieme deskundigen het onderling eens zijn kunnen worden. Dal betreft voorna melijk enkele kwesties nopens duikbooteai en torpedojagersspeciaal wat de maximum tonnage van ieder schip in deze klasse aangaat; verder de vastgestelde diensttij den en de kanonnen die ze mogen voeren. De Engelschen buitien deze openbare zit ting echter terstond uit als een middel om op de Amerikanen in de kruiserquaestie, waarover men het nog vetme van eens is, druk te oefenen. De ruzie gaat hier niet alleen tusschen Engeland en Amerika, ook de Japansche voorstellen, die reeds ver meld zijn, zijn zoowel voor Engeland als voor Amerika in den huldigen vorm on aannemelijk. Maar het is mogelijk, dat Engeland en Japan het eerder eens zou den kuninen worden, daar Japan weL be reid zou zijn de individueel© tonnenmaat der kruisers in den geest der Engelschen tot 8000 ton te beperken. Tusschen Engeland en Amerika be staat nog steeds dit groote meaningsver- scfefli dat Amerika er op blijft staan, veel groote kruisers van 10.000 ton te kunnen bouwen, welke moeilijkheid minder ge makkelijk schijnt op te lossen. Nu wanen de Engelschen wei heel hoopvol gestemd om een oplossing in de kruiserkwestie te vinden, doch zij onderschatten de 39 FEUILLETON. DOOR H. COURTHS—MAHLER. Aandachtig luisterde de gravin naar zijin biecht, nu en dan een opmerking makend, of een vraag stellend. Het deed haai leed, dat het hart van haar neef zoo weinig deel had gehad aan het tot stand komen van zijn verloving. Zij was van een zachte, warme natuur en had een zeer gelukkig huwelijksleven met een innig be minden echtgenoot achter den rug. Zij hield veel van Hans en wenschte hem een warmer, rijker geluk toe, dan waar mede hijzelf genoegen scheen te willen nemen. Maar zij uitte haar gedachten niet, wetend, dat dit geheel nutteloos zou zijn. Die jonge man besloot zijn relaas niet de woorden. „Ge kunt u niet voorstellen, lieve tante, hoe kinderlijk en onervaren, hoe onhan dig en onbeholpen mijn bruid is, hoewel zij op wetenschappelijk gebied bovenhaar leeftijd ontwikkeld is. Vóór ik onze ver loving bekend maak, moet zij noodzake lijk van verschillende dingen op de hoogte moeilijkheid toch. Zij willen, zooals ge zegd, deze openbare zitting aangrijpen om pressie op Amerika te oefenen, want ze verspreiden het gerucht, dat zij, als men het niet eens kan worden, in het pu bliek ook over de kruiserkwestie wallen spreken, wei wetende, dat zij de Ameri kanen daarmee ;n een moeilijke positie plaatsen, daar zij voor de heele wereld hun eisch tot het bouwen van meer en grooter kruisers don ze nu bezitten, moeten verdedigen. Kostbare vaas. Een gebroken vaas werd dezer dagen te New-York verkocht voor de som van 6750 gulden. Het was dan ook geen alle daagsere vaas, maar de beroemde Capo di Monte-vaas, die Katharina I van Rus land aan graaf Cobenzl, van 1779-1797 Oostenrijksch gezant te Petersburg, ten geschenke had gegeven. Naderhand werd zij het eigendom van Napoleon I, die haar in een driftbui op den groncl gooide waardoor er een scherf afbrak. Maar omdat het Napoleon was, die de vaas brak, steeg de waarde, doordat er een scherf af was. Arrestatie van communisten. De „DeLi Courant' weet te melden, dat 39 communisten in het Siamtarsche gearres teerd zijn, wegens het maken van propa ganda op de ondernemingen. Vreemd bioscoopbezoek. Over het algemeen heeft Median net te klagen over te veel last van wilde dieren, die voor mensch en dier gevaar lijk kunnen worden. Een- enkel© platge- reden slang op het asfalt maakt niemand meer ongerust. iWe schijnen nu echter bezoek te krijgen van krokodillen, schreef de „Dieli Grt." onlangs. Dezer dagen werden er drie op het achtererf van den hoofd-administrateur van de Deii-Maatschappij gesignaleerd. Eén flinke groote en twee kleinere, van een meter lengte ongeveer, die neiging sche nen te vertoonen om wat in het kippen hok te gaan stoeien. Toen ei* liefhebbers arriveerden, die dat door eenige goedgerichte schoten wil den voorkomen, waren de gasten verdwe nen. Later kwam er een terug en een politie-opziener had het geluk, het heest neer te leggen. Een dag daarna werd de politie gewaarschuwd,, dat er weer zoo'n beestje op die helling achter de Deli- bio scoop zat, hoewel het bureau voor de plaatsbespreking nog niet geopend was. De jacht op het dier gemaakt, leverde niets op. Het verdween in de diepte en kwam niet meer te voorschijn. worden gebracht en bovendien moet zij leeren, zich als een dame van de wereld te Ideeden. Haar vader en ik kunnen in dergelijke aangelegenheden- moeilijk als haar leermeesters optreden! En daarom heb ik aan u gedacht, tante Maria, als aan een lieve hulp in den nood! Ik wil de u vragen, om Pia voor eenigem tijd tot u te nemen! Wilt ge u de moeite getroosten, dit jonge, onervaren kind op liefdevolle, moederlijk© wijze te onder richten? Alleen een vrouw, die zoo fijn gevoelig is als gij zift, die behalve een helder inzicht ook een warm hart heeft, kan die moeilijke taak op zich' nemen, zonder liet kindeiiijik-reine gemoed van mijne kleine verloofde in gevaar te ten- gen. Pia heeft nooit moederzorg gekend. Ik ben echter overtuigd, dat het u ge- lulkkem zal, haar met het leven in de we reld vertrouwd te maken, zonder de rustige helderheid van haar zielsleven te vertroebelen. En wat uiterlijke vormien betreft, zou zij eveneens bij u in de beste leerschool zijn, die men zich den ken kan. Zoo, lieve tante, nu weet ge alles! Zeg miij nu, of ik Pia bij u mag brengen!" Met een lief, vriendelijk glimlachje reik te de gravin hem de hand. „Breng mij je verloofde, lieve Hans, cn wees er van overtuigd, diat ik alles zal doen, wat in mijn vermogen is, om je vertrouwen in mij te rechtvaardigen. Ilk Luchtvaart. Levine vliegt terug. Levime heeft besloten met de Miss Co lumbia van Frankrijk naar Amerika terug te vliegen. Hij heeft daartoe een contract afgesloten met den bekenden Fransc'hen vlieger Maurice Drouhin, die voor den tijd van een jaar in dienst van Levine zal zijn, omdat Chamiberlin ver klaard heeft, geen nieuwe Occaainvlieg- tocht te zuilen ondernemen. Men gelooft, dat de vliegers den tocht niet voor 13 Augustus zullen ondernemen, wanneer het volle maan is en betere weerscondi- ties verwacht worden. Levine en Drouhin denken via de Azoren naar New-York te vliegen, omdat zij op die wijze het meeste voordeel van den wind zullen hebben, hoewei deze route langer is, dan die welke Chamberlin heeft gevolgd. Levine, Chamberlin en Drouhin zijn met de Miss Columbia naar Londen ver trokken. Drouhin is van plan binnenkort bij nacht vluchten van ongeveer 800 K.M. te maken, ten einde zich te wennen aan het vliegen bij nacht. Niet toegelaten. De heer L. de Visser achtte het wen- schelijk om zich eens persoonlijk op de Iioogte te stellen van de toestanden in Ned.-Iindiü. Hij wendde zich' tot den mi nister van koloniën en' ontving het vol gende antwoord Geachte lieer De Visser. In antwoord op mijn telegram naar Imdiü over uw voornemen, een reis daarheen te onder nemen, ontving ik van dien- gouverneujr- gemieraal bericht, dat deze, met het oog op de openbare ruist en. orde, geen vrij heid meende te»mogen vinden tot uwe toelating. Met mijn beleefde groeten verblijf iik uw zeer dw. (w.g.) Koningsberger. Lucht-ex port. Als bijzonderheid mag worden ver meld, dat het de firma Betuwsche Vrudh- tedhandel J. Gerritsen te Zetten, die gÉ durende het Jiersenseizoem 'dagelijks pos' colli per K. L. M. naar alle deelen van Europa verzendt, thans ook gelukt is groo- tere quantums voor export per vliegmachi ne te verzenden. Zoo vertrok onlangs met medewerking van de K. L. M. de eerste belangrijke zending om 13 uur vajn Shiphol bestemd voor Zwaden, waar ze nog den- zelfden dag gegeten kunnen worden. Een dure snoeperij, de vracht bedraagt pl.m. f 100 per 100 K.G. De aangehouden Pool. Zooals. men zich zal herinneren:, zijn eemigen tijd geleden enkele bijzonderhe den gepubliceerd over de aanhouding van een Pool, die door middel van advertenties ;n de bladen, in connectie zocht te komen met dames en van wie later bleek, dat bij een „ongewenschte vreemdeling" was, die verschillende valsche passen in zijn bezit had. Dit bericht trok ook in de buitenland™ sche pers de aandacht en kwam zoo on der de oogen van buitenlandsche autori teiten. Toen bleek, dat de aangehoudene nog veel mieer op zijn kerfstok heeft dan men aanvankelijk vermoedde. Uit verschil lende plaatsen in Tsjecho-Slowakije, Po len en Dultschland bereikten de Haag- sche politie brieven, waarin mededeeling werd gedaan van oplichtingen, zwemde- Larij enz., waarvan de aangehoudene, d.e zich nu eens uitgaf voor Odermath, dan weer voor Sandov, Wephach of Beigel, verdacht wordt. Van den officier van justie te Offenburg kwam een brief, dat men een zekeren Odermath zocht, 'ter zake van oplichting en .Heiratschwindel' Een bevel tot gevangenneming was reeds tegen hem uitgevaardigd. De verschillende namen, welke op zijn passen voorkomen, zijn alle van dames, met wie hij in connectie geweest is. Op de een of ander slink sche wijze wist hij een pas van de dames in handen te krij gen, welke hij zich toeëigende, waarna hij het portret verwisselde enz. Enkele van de dames zijn verdwenen, zoodat vermoeden, dat men met een handelaar in vrouwen en meisjes te doen heeft, aanmerkelijk versterkt is. Een uitgebreid internationaal onderzoek omtrent de han delingen van den Pool zal worden inge steld.. I'ntusschen heeft de officier van justitie te Offenburg aan de Nederland- sche ïageering 's mans hoop de mij opgedragen taak tot tevre denheid van jezelf en van graaf Buchenau ie vervullen. Ik heb immiers een eigen dochter opgevoed, het zal mij niet moei lijk vallen, ook gravin Pia als een moe der ter zijde te staan. In ieder geval verheugt bet mij,, dat ik nu in de gele genheid ben, je mijn dankbaarheid ie be wijzen. Neen, laait mij dat nu voor éénmaal uitspreken! je kunt niet looven, hoezeer ik mij je schuldenares ge voel! Ik heb je immers liet geluk van mijn kind te danken! En ^alles wat ik doen kan, om je geluk te bevorderen, wil ik met vreugde doen. Het spijit mij eigenlijk, dat je mij geen zwaarder taak hebt gesteld!" Hans von Ried 'lachte. „Wacht dat maar eens eerst af, tante Mark! Zoo heel gemakkelijk zal het, vrees ik, niet voor u zijn, mijn kleine wildzang in een elegante, jonge dame te veranderen! En, schrik niet, als ge haar ziet! Voor haar garderobe heeft tot dus verre de brave, flinke, maar zeer een voudige huishoudster van den graaf ge zorgd. Op ongelooflijke wijze is daarbij tegen den goeden smaak gezondigd! Ge zult moeten beginnen/, met haar van een geheel nieuwen uitzet te voorzien! Zij bezit geen enkel toonbaar japonnetje! En Pia zelve legt de grootste onverschillig heid voor haar uiterlijk aan den dag!' „Nu, dat zal wel terechtkomen, mijn beste Hans. Zij zal er spoedig aan gewen De Mexicaan sche Hond. Met den naaim van Mexicaanschen Hond heeft men een euvel betiteld, dat door verkeerde behandeling van een ont vangtoestel in naburige ontvangtoestellen storende geluiden teweeggebracht worden, welke men meent te moeten vergelijken met het gehuil van dein coyote, schrijft het „Vad." Veel is er tegen tekeer gegaan en op gezette tijden kan men in radio tijdschriften verzuchtingen lezen van veelgeplaagdem. Toch is er geen reden oin zich over dit verschijnsel ongerust te maken,, aangezien gebleken is, dat het lang niet zooveel voorkomt als men wei meent. Het is ech ter een niet te ontkennen feit, dat err, vooral in groote steden,, nog wel eens hinderlijke stoorders gevonden wonden. Men is dan zeer licht geneigd om dit toe te schrijven aan kwaadwilligheid of iets dergelijks, doch wij gelooven, dat dit vrij wel is uitgesloten. Spoort men dien kwaad willigen stoorder op, dan zal men meest al bevinden, dat het een beginneling is, die het toestel niet weet -te bedienen en steeds maar aan de knoppen draait. In een ander geval zal blijken, dat men een Leek een toestel 'in de handen gestopt heeft dat niet uit genereeren te krijgen is. De goede man, onbewust van die hartstochten, welke hij in de gemoederen van zijn bu ren ontketent, doel zelf wanhopige moeite om iets fatsoenlijks te hooren, wat liem echter niet gelukt. Het is voor den leek op radiogebiied en zeker voor den pasbeginnemdem leek, lastig om te constaleenen, of zijn toestel al dian niet geneneertEr bestaat echter een eenvoudig en zeiler werkend middel, waarmede men het onmiddellijk kan ootn- troileenen. Dit middel bestaat hierin, diat men in den piiafatkrimg van de detector- Laimp, dus in serie met de terugkoppei- spoel, een milliaimpèremeter van het draai- spoel type opneemt. Deze milliaimpèreme- ter wijist den ruststroom van de detector- lamp aan len zal bij ontvangst van luidere signalen gaan schommelen; dit is een nor maal verschijnsel. Indien de terugkoppeling echter zoo sterk wordt, dat het toestel gaat genereeren, ziet men den wijzer van den meter p'lotsieiing met een schok naar Links of naai* rechts gaan en op den inge nomen stand blijven staan. In dezen toe stand oscilleert de detectorlamp. Zoodra men dus dit verschijnsel ziet, weet men: O, ik moet oppassen', het toestel gjene- reert! en men draalt de terugkoppelspoel een flink eind terug. Een milliampèremeter is voor den ra dio-amateur een vrijwel onmisbaar instru ment, daar hiermede metingen van waarde kunnen worden verricht. Ieder, die nog niet ervaren is in de bediening van eein ont- rgtoestel, kan ten zeerste worden aange raden, zulks in zijn eigen belang en in dat van zijn buurman, zich een dergelijk con trole- instrument aan te schaffen en hier mede te handelen als boven omschreven. Een goede draaispoelvoltmeter kon die zelfde diensten bewijzen. De radio als burenplaag. De commissie voor strafverordeningen uit den Haagschen gemeenteraad heeft het voorstel gedaan in de Algemeene Po litieverordening een verbod op te nemen van hinderlijke radio- en andere „me chanische" muziek, dus ook van de gra- mofoon. nen, voor haar uiterlijke verschijning zorg te dragein! Dat zit de vrouwen in het bloedIk verheug er mij- op, van de lee- lijke rups een schitterende vlinder te mo gen maken. Dat is in ieder geval het gemakkelijkste deel van mijn taalt, vooral, omdat, zooals je zegt, daarbij geen spaarzaamheid betracht behoeft te wor den. Zoodra ik haar wat opgeknapt en haar de noodigste wenken gegeven heb, zal ik haar medenemen in de kringen, die ik zelf bezoek. Als zij met andere jonge meisjes in aanraking komt, zal zij zich vanzelf spoedig gemakkelijker gaan be wegen. Ik heb bier zeer vele kennissen, die tot de groote wereld behooren. Bo vendien wordt de stad in het voorjaar en in den zomer door vele voorname gasten bezocht. Gravin Pia zal hier steeds in de gelegenheid zijn, de uiterlijke vormen te besludeeren en zich in zelfvertrouwen te oefenen!" „Dat is juist, wat ik bedoel! Pia moet de moodige zekerheid in haar optreden hebben, vóór zij mijn vrouw wordt; da delijk na ons huwelijk moet ik haar aan het hof voorstellen en ge weet, dat daar vele scherpe, critische oogen zijn, al houd ik mij van de welwillendheid en de bree- de opvattingen van den hertog en de her togin overtuigd. Het is wel mijn voorne men, mijl voor goed in Riedberg te vesti gen, maar ik zal toch af 'en toe met mijn jonge vrouw in de wereld en aan het Hof Het wegenplan. Op het rijksweganplon komen voor de groote weg over Walcheren en Zuid-Be- veland naar Brabant. Daarvan zijn reeds aanzienlijke gedeelten van het traject Mid- delburg-Kapelle verbeterd. Voor dót rijks gedeelte is hel de bedoeling die klinkerhe- strating te behouden, maar de breedte die nu 3.5 tot 5 M. is, te brengen op 5 a 5U50' M. en het rijwielpad valrn 1 a 2 |M. te brei» gen op 2 M. Aan dien weg kojnien vier zijtakken. Ten eerste een van Vlissingem maar Nieuw- larnd, over Souburg en dian het land door; en dus niet langs dan, N. Vlissimgschen weg (die door de provincie in, haar plan is gezet). moeten verschijnendaarvoor is hiet noo- dig, dat Pia zich gemakkelijk lieert bewe gen. Haar vlug begrip en de levendigheid van haar geest zul,len het u mogelijk ma ken, in korten tijd veel te hereiken. Wij hebben haar gezegd, dat een half jaar voldoende voor haar zou zijn, om aan te leeren, wat haar ontbreekt, maar als ge na verloop daarvan nog niet over ha,ar vorderingen tevreden zijt, kan die termijn gemakkelijk verlengd worden en Pia zal zich, als zij eenmaal het afscheid van haar vader en haar omgeving te boven is geko men, gewillig daarin schikken!" De gravin knikte glimlachend. „Ik zal wel zorgen, dat het haar bij mij bevalt! Ein ik verheug mij werkelijk op de komst van het kleine, memschelójke wondertje! Het zal een dankbare taak zijn, dit jonge schepseltje met het leven vertrouwd te maken,i Hans von Ried besprak mog verschil lende kleine bijzonderheden met zijm tante en keerde daarna, naar zijm hotel terug. Twee dagen later kwam graaf Buche nau met Pia in Baden-Baden aam, door Hans von Ried aan het station opgewacht. Overstelpt door de vele indrukken van haar eerste reis, sprong Pia uit de coupé op het perron en hing zich, diep adem halend, aan den arm van haar verloofde. (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1927 | | pagina 1