OPRUIMING COUPONS PUEOL er op! voor Kleeding naar Maat Uit den Westhoek School en kerk. ProVincienieuWs Binnenland A. C. v. REST, Stadsnieuws Land en Tuinbouw H.B.S. of M.U.L.O.? De strijd tusschen het openbare- em het bijzondere (bier speciaal bedoeld bet christelijke) onderwijs, die jn onze streek tot nu in hoofdzaak woedde op bet teïre:n der lagere schooi, heeft in Goes thans ook het middelbare onderwijs bereikt. De H.B.S. wordt ;n deze dagen hiea* ter stede als inrichting van openbaar onderwijs te genover de M.U.L.O. als bijzondere in stelling geplaatst. De H.B.S. tracht nieu we leerlingen te werven en de M.U.L.O. beijvert zich om de schoolbanken bevolkt te krijgen. Zoolang deze strijd om het kind op faire wijze uitgevocjiitetn wordt, zal men als objectief toeschouwer niet het verlangen in zich voelen opkomen om zich te scharen onder het publiek dat de eene dan wel de andere partij door juichkreten ter overwinning wil voeren. Een strijd kan men immers ook uit den sportleven hoek bezien, zonder door het vooruitzicht op den eventueelen uitslag bevooroordeeld te worden. Zoodra echter de een*?, partij een bij de ongeschreven wet verbocj^n .wapens gaat voeren, wordt de zaak anders. Men zal in dat geval niet alleen de unfaire daad onder de aandacht van alle* toeschouwers van het duel bren gen, doch men krijgt tevens trek om daad werkelijk aan de krachtmeting deel te ne men. Wie zelf bokst en wel eens bokswed strijden- ziet, wieet ervan mee te spreken. O veilde „big match" tusschen H.B.S. en M.U.L.O. te Goes heeft ons een. ern stige klacht bereikt van zeer betrouwbare zijde. Blijkens deze klacht zou door de belanghebbende bij de M.U.L.O. jn den strijd met de H.B.S. een wapen gebruikt zijn, dat niet in het wapenrek dezer bij zondere inrichting thuis behoort: n.l. de leugen. Ouders, die het voornemen hadden hun kinderen' ter H.B.S. te zenden wer den van dit voornemen afgebracht door de stellage verzekering van de zijde der M.U. L.O., dat het einddiploma* van laatst ge noemde instelling precies hetzelfde be- teekende als het overgangsfeewijts van de 3e naar de 4e klasse der H.B.S. De weinige stadgenooten, die niet pre cies weten wat een H.B.S. is en wat een M.U.L.O., willen we hier er op wijzen, dat deze voorstelling van zaken een on juiste is; zonder in details af te dalen. De directeuren der beide inrichtingen zul len gaarne verdere- inlichtingen verstrek ken en wie beiden gehoord heeft kan zijn conclusie trekken. Was deze schoolstrijd van twee kan ten met faire wapenen gevoerd, dan had den wij. ons van inmenginig kuninien onthou den. i Nu leek ons uit sportieve overtuiging een „tip" noodig. Bij stukloopen van huid en voeten, door zitten, zonnebrand en smettenmaar vooral ook bij brand- en snij wonden, ontvellingen en allerlei huidverwondingen Het verzacht en geneest. een gro$£ mies. De zonderlinge vreemde ling werd tot 's morgens vastgehouden en het bleek al spoedig, dat er ingebroken was bij het hoofd der bijzondere school te Lemele. {,r De voorwerpen, die daar vermist wer den, als geld, kleeding en eetbare waren werden bij den Duitscher gevonden. Vol gens den onderwijzer zou er meer dan f 1000 gestolen zijn en daar hij maai* f600 gulden bij zich bad, vroeg de politie zich af waar de overige f 400 gebleven konden zijn. Men vond deze zorgvuldig genaaid in do pantalon van den arrestant tusschen voering En stof. Hij was door opschuiving van een raam in de voorka mer gekomen, in een buffet aldaarr vond hij het geld. Daarna werd geconstateerd, dat meer bij hem gevonden was dan hij te Lemele ontvreemde. Het bleek, dat hij in deiH^ncht van 1 op 2 Juli te Wier- den had ingebroken, op twee plaatsen. Het daar ontvreemde bleek ook in zijn bezit. De dader werd naar Zwolle overgebracht en ter beschikking van de Justitie gesteld. Voor bet examen nuttige handwerken slaagden gisteren aan de Cbir. Kweek school to Middelburg o.a. de dames Ja. |M. Contant te Colijnsplaat en Ja. Ma. de Vos te Kamperland. -i Verdronken. Dinsdagmorgen moest te Selzaete een zekere P. P., een 55-jarige man, een soort vierkant ponton naar Gent brengen en had dit hiertoe aan die „Alice", het beurtvaartuig van Selzaete op Gent, vast gemaakt. Juist buiten Selzaete, waar schijnlijk door het le vlug varen, schepte de bak water en kwam P. in het kanaal terecht. Dit ongeluk werd niet tijdig op gemerkt, zooidat de hulp te laat kwam op dagen. De „Alice" voier, zoodra de ka pitein het ongeluk bemerlcte, onmiddellijk terug en stelde vruchtelooze pogingen tot redden in. Enkele toeristen, die het incident za gen gebeuren, sprongen- ijlings te water doch mochten er niet in slagen-, den dren keling boven te halen. Na ongeveer twee ui-en dreggen, werd de ongelukkige gevon den. De levensgeesten waren geweken, Biezelinge. Door Ds. M. Hofman te Krabbendijke werd de eerste steen g voor de nieuw te bouwen kerk voor de Ger. Gemeente. Velen,, niet al leem ui t Biezelinge, maar ook uit de omliggend* gemeenten waren bij deze plechtigheid tegenwoordig. Colijnsplaat. In de j.l. Woensdag al hier gehouden Raadsvergadering waren alle leden tegenwoordig. Ingekomen was een verzoek van de sla gers alhier om intrekking van art. 8 der VLeeschkeuringsverordening. B. en W, stellen voor dit art. niet in te trekken, {naar na eenige bebpreiïmg wordt besloten deze zaak uit te stellen tot de behandeling der begroeting. Aan den secretaris wordt verlof ver leend van 3 Augustus tot en met 20 Augus tus. Daarna worden de geloofsbrieven der Eiiieuw gekozen raadsleden onderzocht. Ze worden in handen gesteld van een com missie, bestaande uit de beeren Ridder, Petappel en Verburg, die na onderzoek adviseeren tot toelating, waartoe beslo ten wordt. Ingekomen was een schrijven van den polder Nieuw-Noordbeveland betreffende verbetering van den steenen duiker aan het Zuideinde van den Middenweg. B. en W. stellen voor hierop niet in te gaan met het oog op het provinciaal wegenplan. De raad kan zich met dit voorstel niet ver eenigen en besluit op voorstel van den heer Flipse om het voorstel van den polder wel aan te nemen en het plan zelfs nog ©enigszins uit te breiden. De meerdere kosten daardoor onstaan zullen door de gemeente gedragen worden, mits f50 niet te boven gaande. l Aan den heer A. J. Ridder wordt over eenkomstig zijn verzoek eervol ontslag ver leend als ambtenaar van den burgerlijken stand met ingang van 20 Juli a.s. Benoemd tot ambtenaar van den bur gerlijken stand, belast met inschrijving van akten enz., werd de heer G. A. Haring man, ambtenaar ter secretarie. Daar de heer W, Verburg zijn benoe ming tot lid der schattingscommissie voor ijksinkomsten'belasting niet had aange nomen, werd als zoodanig met algemeeoe stemmen benoemd ide heer L. M. Vink. De begrooting voor het burgerlijk armbe stuur, dienst 1928, werd goedgekeurd met een eindbedrag van f 1629,60 in ontvang eh uitgaaf. De gemeenterekening 1926 werd daarop aangeboden en :n handen ge steld van een commissie, bestaande uit de heeren W. Potappel en H. M. Haringman met wethouder Ridder. Hierna kwam aan de orde: „bespre king electeiciteitsvoorzieating". B. en w. stellen voor met de voorgestelde regeling van de P.Z.E.M. accoord te gaan, maar na ampele bespreking werd besloten te wachten met het nemen van een besluit tot een volgende vergadering en eerst nog nadere inlichtingen in te winnen. Kloetinge. Mej. A. Everse alhier slaag de te Zierikzee voor het examen acte L.O. Rilland. Mej. E. Micbielse alhier slaag de aan de rijkskweekschool te Zierikzee voor het examen acte L.O. Wissenkerke. De collecte ten bate van den stormramp jn de Geldersche Achter hoek en Zeeuw'sch-VlaajMleren, heeft te Wissenkerke f872,60 opgebracht. Te Kamperland f860,30. Wemeldinge. Bij het gisteren gehouden vergelijkend examen vo ordo elating op de model Politievakschool te Hilversum, le dhr. C. J. Verbrugge Jz., alhier. Het geheimzinnige huis. Aan den deftigen Langen Vijverberg, vlak bij het Tournooiveld te Den Haag, staat een groot heerenhuis, dal temidden van keurig onderhouden perceelen een min of meer verwaarloosden indruk maakt. Men had den indruk dat het reeds lange jaren onbewoond was. Het pand is het eigendom van baron Gevers, den vroegeren Nederlandschen gezant te Berlijn. Toen de heer Gevers vele jaren geleden naar Berlijn verhuisde, liet hij zijn woning over aan de zorg van een juffrouw, die lang bij hem in dienst was geweest. Een som gelds werd voor haar vastgezet, van welke som zij tot wederopzeggens toe het vruchtgebruik zou genieten. Het personeel, dat nog in hel huis aanwezig was, werd geleidelijk ontslagen de juffrouw bleef eindelijk geheel alleen over, Weldra bleek, dat het met de geest- vermogens van de alleenwonende juffrouw niet geheel in orde was. Zij isoleerde zich geheel van de buitenwereldhoe en waafvan zij leefde, wist en weet nog f 39,50, f 42,-, f 49,- en hooger. Gedurende deze maand korting op alle maat-Costuums, ook op de nieuwste stoffen. tannMm niemand. Zoo kwam het dat de naaste buren van het beslaan van de juffrouw niets afwisten en in de meeniug ver keerden, dat het huis onbewoond was, Echter er was „iemand", voor wien in deze niets verborgen kon blijven de fiscus. Op het bellen van de belasting ambtenaren werd niet opengedaan, de dwangbevelen werden door de brievenbus geworpen. Hel huis bleef echter eenzaam en ver- laten. Een deurwaarder begaf zich er heen, maar moest ook onverrichter zake erugkeeren. Hij stelde zich met de politie in verbinding, maar deze vond de zaak niet zoo erg vreemd. Zij had nl. al eens meer met de bewuste juffrouw te doen gehad. .Eenige jaren geleden werd er nl gealarmeerd voor een buitenbrand in den tuin van de bedoelde woning. Het bleek toen, dal de bewoous'er er een eigen vuilverbranding op na hield en een gedeelte van den tuin daarvoor ingericht had. De politie verschafte zich met groote moeite toegang en werd dan met een par tij scheldwoorden ontvangen, waarna zij de grootste moeite had, de juffrouw aan het verstand te brengen dat de deurwaar der geld moest hebben Brommend verdween zij dan in een van de donkere kamers en kwam met eenige bankbiljetten terug, welke zij den deurwaarder voor de voeten wierp, waarna ze zonder iets le zeggen naar een der bovenétages verdween. Dit spelletje herhaalde zich eenige malen per 'aar Eenigen tijd geleden vernam baron Ge vers den toestand, waarin de juffrouw ver keerde. Hij greep in en zorgde er voor, dat zij naar de Ramarskliniek van de lichting Oud-Rozenburg werd overge bracht Daar bleef zij eenigen tijd en werd onlangs ontslagen. Zij begaf zich naar familieleden te Beverwijk, In het huis bevonden zich nog eenige waardevolle voorwerpen, welke haar eigendom waren Eenige mannen kregen opdracht om deze voorwerpen te halen. Gisterochtend zouden zij dit doen, maar vonden de deur gesloten zij besloten toen, een raam in te slaan en op die wijze naar binnen te komen. Juist toen zij door het raam kropen, kwam toevallig een inspec'eur der recherche voorbij, die van de geheele voorgeschiedenis niets wist en het zeer vreemd vond, dat eenige personen zich op die wijze toegang verschaften tot een on bewoond huis. Ilij vroeg hulp en een politie-auto met een aantal agenten en rechereurs was spoe- op den Vijverberg aanwezig. De om geving werd afgezeten politiemannen dron gen naar binnen en vonden de twee werk lieden. Zij waren niet voorzien van een machtiging en konden zich ook niet vol doende legitimeeren. De politie vond het dan ook maar raadzaam, niet toe te laten dat zij iets uit het huis haalden. Een notaris zal er aan te pas moeten komen alvorens het eigendom van de juf frouw naar Beverwijk overgebracht kan worden Er is een politiepost voor het huis geplaats om te voorkomen dat on bevoegden zich toegang verschaffen. TOILET-ARTIKELEN IN RUIME VERSCHEIDENHEID Ass. Apotheker, Goes. Telefoon 168. Verkeers ver betering. Meermalen zijn we van leer getrokken tegen de opvattingen van de plaatselijke overheid inzake het verkeer. Het is dus niet meer dan billijk, dat we ook melding maken van enkele feiten, die er op wijzen dat B. en W. toch niet zoo geheel afzijdig van een verkeersregeling staan als we destijds meeraden. Enkele straten zijn dezer dagen voor verkeer in twee richtingen afgesloten, voortaan zullen deze slechts vanuit een richting bei-eden mogen worden. Dit be sluit verheugt ons, want bet is een eerste stap op een moeilijken en langen weg. We begrijpen volkomen dat niet iedereen van bardloopen houdt en bedenken, dat men ook voetje voor voetje aan het einddoel kan geraken. Het ooilege van B. en W. behoort, wat bet verkeer betreft, tot de categorie van hen, die de spreuk „Haas tige spoed is zeiden goed" in het wapen voeren. Welnu, we1 nemen er vrede mee mits het verkeer de aandacht van B. en W. blijft behouden. Het geweten. De inspecteur der directe belastingen alhier heeft nog f 942,35 ontvangen aan te weinig betaalde belasting. Benoemd. Tot onderwijzer aan de Groen van Prinstererschool te Delft is met ingang van 1 Sept. benoemd de heer A. Lamain, alhier. Zeeland vooruit. In de week, dat de historische tentoon stelling gehouden wordt, zal een twaalf tal journalisten, verbonden aan Holland- sche bladen, een bezoek aan Goes bren gen en van deze plaats uit een rondrit door Zeeland maken. Een plain dat we hartelijk toejuichen. Immers: deze jour nalisten zullen in hun bladen de in Zee land verkregen indrukken weergeven, twaalf aanzienlijke bladen zullen een of meer artikelen plaatsen die zeer waar schijnlijk „Zeeland's schoonheid en aan trekkelijkheid voor den tourist zullen be zingen. Honderdduizenden in den lande zullen nieuws over onze provincie onder oogen krijgen. Dat gaat den goeden weg op. Thans wordt ingehaald wat een jaar geleden verspeeld werd. Toen. n.l. sprong1 de jaarlijksche excursie van den Ned. Journaiistenkring (naar Zeeland) af door gebrek aan medewerking van enkele ge meentebesturen, die blijkbaar weinig van de bebeeketnis der bekendheid, door miididiel van de pers, begrepen. In aansluiting op bovenbedoeld bezoek der journalisten zullen dit seizoen nog weekends naar Zeeland worden georga niseerd vanuit Holland. 1 Zeeland doet van zich spreken! De Indische militairen. bl- Woensdagmiddiag kwam het detache ment Indische militairen,, dat iin het land is gekomen voor die bijzetting van het stoffelijk overschot van Generaal Van Heutsz, op Zeeuwschen bodem aan, waar bet te RiliandrBath den trein verliet. Hier waren ter begroeting aanwezig de leden van de Vrijwillige motorbrigade, ondier leiding van den eersten luitenant Persant Snoep. Met die auto's van deze iediein werd de tocht door Zuid-Beveland voort gezet en daarbij werd halt gehouden te Goes, waar o.a. een bezoek werd gebracht aan het oorlogsmuseum van den heer Wil ton van Reede. Van diens woning hing de vaderlandsche driekleur. Hier hadden tegen 6 uur velen zich opgesteld om de militairen te zien. Pre cies om 6 uur kwamen zij, vergezeld van leden van het motorcorps, van die markt gemarcheerd, waar zij de auto's verlaten hadden. i Onder leiding van den heer Wilton van Reede werd het museum, ondergebracht in 5 kamers, bezichtigd. Door den heer Bebage, pud Oost- Indisch militair en oud-bediende van De Kanter Hordijk's Bank, werden de uitleggingen door den heer Wilton van Reede gedaan, in het Maleisch vertaald.. Daarna werd thee aangeboden en wer den sigaren gepresenteerd. Bijzonder enthousiast waren die mili tairen over de handteekening van Von Hindenburg, de „toean basar". Met groote belangstelling werd de verzameling geweren, helmen en ander oorlogsmate riaal bezichtigd, eveneens de verzameling jubiieumborden, gemaakt ter gelegenheid van bijzondere feiten in het regeerings- tijdperk van H. M. de Koningin. De Hollandsche officier, die vroeger, in Indië gediend had, dankte dien beer Wilton van Reede voor de welwillende ont vangst en rondleiding. Ook de heer Persant Snoep, comman dant van het motorcorps, sprak enkele woorden van dank. Het einddoel van den autorit was 'dit maal Middelburg, waar de stoet te ruim half acht aan de kazerne aan kwam, waar overste Bierman hen aan den ingang ont vang om verder de leiding van het verblijf in dit garnizoen over te dragen aan kapi tein Neujans. Nadat op de binnenplaats der kazerne een foto was gemaakt van de Indische mi litairen, de automobilisten en een enkelen hier vertoevenden ridder van de Militaire Willemsorde, begaven de mannen zich naar de cantine, waar een keurig gedekte tafel hen wachtte voor een rijstmaaltijd. Maar voor met het nuttigen der spijzen werd aangevangen, nam een der Indische onderofficieren het woord om in zijn moe dertaal namens allen er op te wijzen hoe boog zij de gulle ontvangst in Nederland van de zijde van autoriteiten1 en bevolking op prijs stellen en te eindigen met een woord van groote liefde voor de koningin., wat op zijin initiatief door het geheele detachement met een driewerf hoera werd bezegeld. I i De luitenant, die het detachement op den tocht door Nederland begeleidt, diee!|die ben daarop mede, dat het verblijf te Mid delburg rustiger zal zijn dian dat te Maas tricht, maar dat toch ook hier gezorgd is voor een 'zeker welkom afwisselend pro gramma. De door een kok van de Koloniale re serve gereed gemaakte maaltijd deed zich best smaken. In den loop van den avond maakten en kele der mannen nog een wandeling door de stad. Gistermorgen bracht het detachement onder leiding van kapitein Neujans een bezoek aan Vlissingen, met als hoofddoel de fabriek van de Kon. Mij. ide Schelde ten den daar in aanbouw zijindem torpedoja ger, terwijl gistermiddag meer in het bij zonder het stadhuis, de Abdijgebouwen era de drukte van den Marktdag in oogem- schouw werden genomen- Doopsgezinde Gemeente. Zondag 10 Juli, des morgens te half ilf uur, Ds. J. Koekebakker. Paardenkeuringen. De bond van Zuid-Bevelandsche Paar denfokkers heeft zijn keuringen gehouden. De uitslag is als volgt Merries met afstammelingen. 1. Lady, A 10174 van J. Sinke, Kloe inge. 2. Leentje van Houwelingen, B 6791 van gebr. Priester, Borssele. 8. Sylva van Kruiningen, B 6216 van A. van Hootegem, Kruiningen 4. Miss van Borsse'e, B 6792 van P. Dekker, Borssele. 5. Almine, B 2464 van Iz. Groenewege, Hoedekenskerke. 6. Imeltje van Kamper land, B 9613 van J. L Goetheer, Wol. faartsdijk. 7. Madam, A 1822 van P. Balkenende, Biezelinge. 8 Fanny B 6856 van P. Seheele de Putter, Biezelinge. 9. EIza,A 11820 van P. Karelse, Krui ningen. 10. Rachel van Kruiningen, B 6870 van A. van Hootegem, Kruiningen. 11. Trombone, B 6790 van Gebr. Priester, Borssele. Hengsten geboren 1925. 1. Adriaan van Kruiningen, d. Succes- seur, van A. van Hootegem, Kruiningen. Lodewijk, d. Epatant du Kat, vau Van Westeinde Vermue; Nieuwclorp 3. Iman, d. Castor vau Van Westeinde Vermue, Nieuwdorp. 4 Adolf, d. Cesar van J. Sinke Kloetinge 5. Julius, d. "uccesseur van P. Seheele de Putter, Biezelinge. 6 Judo van Wilson, d. Wil son vau J. Thorenaar, 's Heer Heudriks- kinderen. 7. Daddy, d. Ingersol de La- boureur van Van Westeinde Vermue, Nieuwdorp. 8. Inventeur de Successeur, d. Successeur van A. van Dijke, 's Gra venpolder. 9. Prils de Serfrans, d. Saus Peur van Jz. Groenewege, Hoedekenskerke, Keuring Heinkeuszand. Merries geboren 1927. 1- Cato, dr. Comte van N.V. Hofstede ,,ScheDge». 2. Adafvan Wilson, d. Wil son, van J. van Damme, Heinkenszand. 3. Celina, d Comte van N.V. Hofstede „Schenge". 4. Jeanita van Borssele, d. Castor "van Gebrs.Priester, Borssele. 5. Hermine van Houweliugen, d. Castor van Gebr. Priester, Borssele. 6. Silva, d. Saus Peur van Gebrs Leendertse, Hoedekens kerke. 7. Bella, d. Sans Peur van Gebrs. Leendertse, Hoedekenskerke 8. Plora de Wilson, d. Wilson, van J. van Damme, Heinkenszand. Merrieveulens geboren 1927. 1. Pola Negri, d. Hussard, van Iz. Groenewege, Hoedekenskerke. 2. EHy van Rorssele, d Castor, van Gebrs, Pries'er, Borsse. 3. Nelly, d, Successeur, van P. Dekker, Borssele. 4. Madam, d. Comte, van Gebrs. van Strien, Wolfaartsdijk. 5. d, Castor, van B. Quist, Borssele. Hengstveulen geboren 1927. 1, Komkommer de Serfrans, d. Isaac de Laboureur, van Iz. Groenewege, Hoe dekenskerke. Keuring Kruiningen. Merries geboren 1926. 1. Bianca van Kruiningen, d Avenir van Sasput, van A. van Hootegem, Krui' niugen, 2. Erna de Successeur, d. Succes, seur, van P. Karelse, Kruiningen. 8. Ber tha van Kruiningen, d. Avenir van Sasput, van A. van Hootegem, Kruiningen. Merrieveulens geboren 1927. I 1. Caline de Hussard, d, Hussard, van P. Karelse Kruiningen. 2. Cora van Krui ningen, d. Hussard, van P. Karelse. Krui ningen, 3. Kula, d. Castor, van J. Q. C, Lenshoek, Kloetinge. Hengstveulens geboren 1927. 1. Castor van Kruiningen, d. Avenir

Goessche Courant | 1927 | | pagina 2