GOESCHE COURANT BIJVOEGSEL Hoe het vlas op aarde kwam. Voor de VrouW Onze Leestafel. De Hollandsche Wasch vrouw JE ZEEPPOEDER ProvinciepieuWs Binnenland Vreest geen examen! MIJN HAR DT's ZENUWTABLETTEN VAN DE VAN VRIJDAG 1 JULI 1927. lm Zuiid-Duitsciiilaind vereerde mem een godin, die Frau Holle genoemd werd. Zij schonk vele gaven aam de memschem, miaar alleen aam hen, dae zij waardig keurde haar gavem te ontvangen. Dat laatste wist iedereen en daarom werd zij algemeen geëerd en door de mensdhen, in vele ge vallen daartoe gedreven door sluwe be rekening. Frau Holle was de beheerscheres vam het weer. Als het sneeuwde, zei men, dot zij haar bed schudde, waardoor de vee- ren als vlokken naar beneden dwarrelden. Regende het, dan was zij bezig, haar klee- ren te wasschen. De witte wolken waren haar linnen kleerem, die te bieeken lagen. En lange grijze wolken aan den hemel wa ren voor de menschem een aanwijzing, dat zij aan het spinnen was. Eens, heel lang geleden, zoo verhalen de Tytrolers nog heden ten dage, leefde er een schaapherder, die eiken dag met zijin vee het gebergte introk en op de sappige Al pen-weiden zijn schapen' liet grazen. Onder tusschen maakte hijzelf met pijl en boog jacht op gemzen, die daar menigvuldig leefden. Toen hij eens reeds een heele poos een gems had achtervolgd en ongemerkt hoo- ger in het gebergte was gekomen, zag hij het dier plotseling achter eetn rotsblok ver dwijnen. De herder spoedde zich naar het rotsblok en ontdekte daarachter een poort in een gletscher, maar de gems zag hij niet. Hij ging de poort door en kwam in een ruimte, die schitterde van ai de prach tige juweeiem, waarmede de wanden en het gewelf bezet waren. Temidden van die prachtige en rijke omgeving stond een beeldschoone trouw, die een ruiker blauwie bloemen in de hand hield. Zij keek den schaapherder glimlachend aan. Toen deze van zijn eerste verbazing eemigszims beltomen was, hoorde hij' haar zeggen, dat hij van al het schoons iets mocht uitkiezen, om mee te nemen naar zijn woning in het dal. De herder stond in tweestrijd, wat hij zou kiezen. De schitterende juweelen in af wisselende kleurenpracht maakten de keu ze wel moeilijk. Maar bovendien werden zijn oogen telkens als 't ware aangetrok ken door de blauwe bloemen, die de schoone vrouw, niemand minder dan Frau Holle, in haar hand droeg. Eindelijk nam hij een besluit en vroeg, of hij den ruiker bloemen miee mocht nemen. Frau Holle reikte hem de bloemen toe en zei, dat hij een verstandige keuze ge daan had en dat hij niet sterven zou, zoo lang de bloemen niet verwelkten. Boven dien gaf zij hem zaad en de opdracht dat zaad op zijn land uit te zaaien. Plotseling was de godin met de schitte rende grot verdwenen en de herder stond weer op de berghelling bij zijn grazende schapen. Hij ging met zijn kudde terug naar het dal, want het was onder tusschen avond geworden. Thuisgekomen, vertelde hij zijn wedervaren aan zijn vrouw, die bedaard het verhaal aanhoorde, maar in het geheel niet ingenomen bleek te zijn met de keuze van haar man. Zij maakte hem heftige verwijten, dat hij die oimoo- zele blauwe bloempjes en wat zaad ge kozen had inplaats van een der kostbare juweelen. Min of meer bedroefd over de on aangename bejegening van zijn vrouw, borg de herder zijn ruiker zorgvuldig op en ging met hei zaad naar buiten. Bij het licht van de maan zaaide hij het uit op zijn akker. De komende dagen ging hij gedurig kijken naai* zijn land, waar hij gezaaid had, nieuwsgierig, wat er uit het zaad zou groeien. Het duurde niet lang, of de groene spruitjes van het nieuwe gewas kwamen boven den grond. En op een avond zag hij een gestalte over zijn velden zweven, die haar handen zegenend uitstrekte. De ze gestalte was Frau Holle. Eindelijk waren de plantjes hoog op geschoten, zij bloeiden met prachtige blau we bloempjes, die spoedig daarna ver welkten. En toen rijpte het zaad. Zoodra dat volkomen rijp geworden was, verscheen Frau Holle nog eens en onderrichtte den herder en zijn vrouw, op welke wijze zij van de plantjes, het vlas, linnen draden moesten spinnen en hoe zij die draden moesten weven en bieeken. Zoo kwam het linnen, waaraan de mem- schen weldra groote behoefte gevoelden. De herder en zijn vrouw werkten hard, verkochten linnen en zaad aan de boe ren in den 'omtrek en werden zeer rijk. De herder heeft nog lange jaren ge leefd, maar op een goeden dag bemerkte hij', dat de bloemen van den zorgvuldig bewaarden ruiker verwelkten. Hij wist, wat dat beteeken de en beklom den berg. Hij vond de gletscher achter de rots, stapte door de poort en niemand heeft hem ooit teruggezien. Volgens de legende is de herder door Frau Holle Liefderijk ontvangen in haar woning, waar al zijn wensdhen verhoord werden. Het bad. Een van de voorname zorgen van de huisvrouw, is de zorg voor het bad, het familiebad zou men kunnen zeggen. Of dit nu van zink, gegalvaniseerd ijzer, emaille of porselein is, de huisvrouw heeft haar wakend oog erover te laten gaan, opdat het steeds in goede conditie is. Het gegalvaniseerd ijzeren bad verzamelt vet aan de kanten. Om dit bad schoon te hou den, moet het gereinigd worden met zeer heet soda-water. Om het mooi blank te houden geLhonke men een schuurmiddel, samengesteld uit poeder-steengruis en ter pentijn. Het zinken bad' moet na het ge bruik terdege uitgedroogd worden, an diers gaat het roesten. En daar menige huisvrouw het bad wel gebruikt om er een klein wascbje in te doen, zouden de kleeren met roestvlekken komen. Een ge ëmailleerd bad reinigt men met een flar nellen lap, eenigszins vochtig, waarop een weinig zeep en verder een flinke hoeveel heid zout. Een ander middel is, een wei nig benzine vermengd met zachte zeep en water, te gebruiken op een linnen doek. Maar pas op voor vuur! Een por seleinen bad (fonteintje, enz.) behoort gereinigd te worden met warm zeepsop, waarin borax is opgelost. Goed droog wrijven en met droog krijt opwrijven. Nuttige wenken. Een koffievlek kan meeistal verwijderd worden, door te wrijven met een lapje met een beetje glycerine. Neem liefst een schoon flanellen lapje. Gebruik nooit soda om1 een vuile alu- miiniumpan schoon te maken,. Een puim steentje of anders wat puiimsteenpoeder op een vochtige lap is heel doeltreffend. Vruchtenvlekken kunnen van, de han den weggemaakt worden door te wrijven met wat zout, bevochtigd met azijn. Een uitstekend middel om vuile ge- emaiileerde pannen schoon te krijgen, is versche tuinaarde, er op gewreven met een stuk vochtig krantenpapier. Goed na spoelen natuurlijk. Een kussentje, gevouwen van, een fla nellen lapje, en dat gedoopt in. fijn ge malen havermeel is een prachtmiddel om peau de suède schoenen mee schoon te wrijven. Wrijf in een ronddraaiende ichting. Een eetlepel melk, waarin een beetje bruine suiker is opgelost, is een goed gla zuur voor het glazuren van cakes en Werp asch nooit weg. Zeef het door een fijne zeef en gebruik het met wat terpentijn voor het schoonmaken van staal en koper. Heel roestig staal kan gereinigd wor den door te schuren met heete azijn en zout. Met een flanellen lap nawrijven. Aardbeien met vla. Een dessert-schoteltje, dat alle huis- genooten in verrukking kan, brengen, is aardbeien met vla. Koude vla, wel te verstaan. Voor de vla neemt men op een kwart 'liter melk 2 eetlepels custardpoeder en 2 eetlepels witte suiker. Men brengt de melk, op een klein, scheutje na, aan den kook. De vla-poeder en de suiker worden dooreengemengd en. met het ach tergehouden scheutje melk aangemaakt. Dit mengse'l wordt in de kokende melk gegoten. Goed roerein en de Vla een paar minuten laten doorkoken. Dan de vla laten afkoelen. Niiet vergeten af en toe te roeren, om vorming van vel te voor komen. Doe de gewasschen en geplukte aardbeien in een vla- schaaltje en giet er de koude vla over. Ook kan men de aard beien eerst aan de huisgenooten op bord jes uitdeelen en dan op het bord elk wat vla er over geven. Josef Kerkhoffs", door Mr. L. H. J. Lamberts Hurrelbrinck. (Brana en Zoon's Uiitg. Mij, Utrecht). Wie in Limburg beltend is, die weet welk een rol de bokkenrijders nog in de verbeelding der bevolking vervullen. Over de wreede en plunderende bende die om streeks het midden der 19e eeuw het Lim burgs che platteland onveilig maakte, doen ook ihans nog in het gewest, waar d^ traditie en de historie lang is blijven hangen, de meest fantastische verhalen de ronde. Mr. Lamberts Hurrelbrinck nu In Drenthe werden de vorige wecsk de internationale T.T.-races voor motorrijwielen gehouden. Hierboven een, overzicht van de start im de 350 c.m.3 klasse,waarin de bekende Harley Davidsonrrijder J.J.v.Kooten opz'n pittige kopklepper, wist te wónnen. Deze overwinning is wederom een prachtig brevet voor de H.D.-fabriek, die succes op succes heeft met haar kranige motoren. heeft op historische basis een gedealte van de gruwelen der bokkenrijders en van 'hun hoofdman dokter Kerkhoffs uit Kerkrade, vastgelegd. Hij deed een ro man het licht zien, die ook door histo rische aanhalingen en bijzonderheden waar de heeft. De stof is boeiend verwerkt en de fantasie sluit zich aannemelijk bij vaststaande feiten aan. „De uitkijkpost in het San Dimaswoud'', door Peter B. Kyne. (J. T. Swartsenburg Zeist). De titel doet vermoeden dat men te krijgt met een of ander cowboy-mierik, waarvan we de laatste jaren al meer dan genoeg hebben gehad, en dat een bepaald publiek vereischt. Zoodra men de lezing echter heeft aangevangen blijkt, dat ach ter den kleurigen omslag, waarop een door de vlammen galoppeerend paard is afgebeeld, iets beters wacht. Deze roman die zich tusschen enkele eenzaam levende menschen afspeelt, bevat vele goede kwa liteiten. Zoo o.a. de opzet, de natuurbe schrijvingen,, de teekeinmig der verschillen de typen. Eén figuur uit dit boek, n.l. oom Charley, is al zeer kostelijk en talentvol ten voeten uitgiebeeld. Een boeiend boek dat we niet ge noegen gelezen hebben. „Levensdans", door Paul Bourget. (Bruna en Zoon's Uitg. Mij., Utrecht). De roman van een beroepsdanser, die in een mondaine badplaats optreedt en ir liefde opvat voor een meisje uit hooge kringen. Daar de danser zelf van goede geboorte is, doch door den oorlog en door een jeugd igen misstap in de dams- wereld terecht kwam, zou dank zijn een wederzijdsche kennis tenslotte de liefde niet zoo hopeloos geweest zijn ais zij zich in den beginne liet aanzien. De dan ser wordt n.l. na een avontuurlijken tijd in de gelegenheid gesteld zijn eertijds onderbroken studie in de rechten voort te zetten. De dans echter heeft den dan ser in de boeien geklonken, hij kan zijn beroep niet aan de liefde offeren, jen ver dwijnt daarom uit het leven van het meis je. Als ontspanningslectuur is „Levens dans" niet zonder verdiensten. Verschillende uitgaven. De 39ste aflevering van „Licht* uitg. W. de Haan, Utrecht bevat: „Één zijdige menschen"; „De Armeensche gru welen"; Langs het strand"; „De on dergang der Kimbren" en een tweede op stel over de bereiding van boter en kaas. Voorts als naar gewoonte talrijke afbeel- Bij Van Holkema en Warendorf's Uitg. Mij. te Amsterdam verscheen in de Pagekop-Serie „Vera", door Willy Pé- feilbon. Onze meisjes zullen dit aardige boek zeer zeker op prijs stellen. Bij de firma Horneer te Gorinchem is dezer dagen gereed gekomen en in den handel gebracht, een werkje getiteld.Een voudig LandbouwboekhoudenHandlei ding voor het inrichten en bijhouden van een eenvoudige landbouwboekhouding. Dit werkje is geschreven door den hear heer H. J. Roest, adjunct-accountant der directe belastingen enz. te Arnhem. Het is een goede leiddraad voor een eenvoudige landbouwboekhouding. Het jongste nummer van „Den gulden winckel", Uitg. Hollandia-Drukkerij te Baarn brengt o.a. „Al pratende met Vic tor van Vriesland", door E. H. Panne- koek Jr.; „Scherts en ernst in de oden van Horatius", door H. Odewelt; „Ne- derlandsche litteratuur in Italië"', „De Zevenmijlslaarzen", door Wyibo Meyer, het vijfde karikatuur vain Ton Keiler, voorts de gebruikelijke kronieken |en het handschrift van J. H. Spieenhoff. Wij ontvingen het-eersite nummer van „Ónze Kleine", tijdschrift voor kinder- hygiëne, Uitg. Johannes Morks te 's Gra- venhage. Het doel van deze nieuwe uit gave is: „dait iedere moeder aan haar kind een verzorging van lichaam en geest doet ten deel vallen, welke steunt op de vorderingen in onze kennis omtrent het kind." Verschillende medici stonden voor dit eerste nummer belangwekkende arti kelen af. Ovezand. Woensdag werd alhier door den heer A. Rijk, gemeente-architect, voor het burgerlijk armbestuur aanbesteed het afbreken van een bestaande woning en het nieuw bouwen. Ingeschreven werd door de heeren: Joh. van der Poel f3745, Jan Priem f3575,Johannes Priem f3510,W. Chamuleau f3125,al ien wonende te Ovezand. Het werk is aan den laagsten inschrijver gegund. iDoor B. en W. is tot bode naar het station DriewegenOvezand aange steld de heer J. Schreurs. Wissenkerke. Woensdagmiddag kreeg de 8-jarige scholier A. F., toen hij huis waarts keerde, een aan den kant van den zeedijk staande lorrie op zijn been. Er ontstond een ernstige breuk. Dr. Fret verleende de eerste huilp, hiji oordeelde overbrenging naar het ziekenhuis nood zakelijk. Waarde. In de op Woensdagnamiddag gehouden vergadering van den raad de zer gemeente waren 5 leden aanwezig. De geloofsbrieven der gekozen raadsle den werden nagezien en in orde bevon den. Tot toelating werd besloten. Over eenkomstig het voorstel van B. en W. werd in verband met de circulaire van den raad van bestuur der P.Z.E.M. be sloten aan voornoemd bestuur te berich ten dat het den raad onmogelijk is ter zake van de electrificatie een beslissing te nemen, zoolang de kwestie met de z.g. M.A.B.E.G.-gemeenten niet is opgielost. Vervolgens werd met algemeene stemmen besloten uit de gemeentekas voorloopig voor één jaar een bijdrage van 2 cent per inwoner te verkenen voor de 24- urendienst voor de telefoon te Goes. De Indië-vluclit volbracht. Het Fokkervliegtuig met den heer Van Lear Black is gisteren te 5 uur 7 te Batavia gearriveerd. Bij aankomst stroomde het publiek, dat vol enthousiasme en niet te houden was, het terrein op. juichende ein met hoeden zwaaiende; spontaan werd het Wilhelmus De heer Van Lear Black nam, rustig Want er is een middel dat U kalm maakt en kalm houdt, terwijl Uw geest helder blijft behoeden U voor zenuwachtigheid Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten in de cabine zittende, de geestdriftige huldebetoogkgen in ontvangst. Een vertegenwoordiger van Aneta had een onderhoud met de bestuurders Gey sendorffer en Sdholte. Het gezelschap blijft zes of zeven dagen te Baitavk, in verband met het nakijken van het vliegtuig, waarvoor Geysendorffer waar schijnlijk reeds heden naair Bandoeng ver trekt. De terugtocht gaat via Medan langs dezelfde route en men' hoopt door te vliegen naar Engeland, eerst naar Glas gow, om de dochter van den heer Van Lear Black af te halen; daarna gaat het naar Londen. Indien het mogelijk is. zal en passant Amsterdam worden aangedaan. Gedurende de reis heeft men goed weer gehad, behalve in Birma en bij Bangkok. Geysendorffer verklaarde, dat twaalf vliegdagen voldoende waren voor de «leis naar Indië, doch Scholte meent, dat het in acht dagen mogelijk is. Gehoopt wordt, 23 Juli in Engeland terug te zijn. De directeur der K.L.M. schrijft; Volgens voorloopige berekening is de geheele weg AmsterdamBatavia afge legd in ongeveer 86 vlieg-unem. De snel heid van dit type vliegtuig, dat toch eigen lijk niets anders is dan een verbeterd type Fokker FVII, waarmee Van der Hoop naar Batavia vloog, springt wel duidelijk in het oog, wanneer men deze 86 vlie g-uren van de DP vergelijkt met de 1271/4 uur, welke Van der Hoop met zijn vliegtuig voor denzelfden tocht noo- dig had. De D.P. heeft den tocht volbracht in 13 reisdagen. In werkelijkheid verliepen tusschen vertrek en aankomst 16 dagen; één dag bleef het toestel in Gonstanlti- nopel door administratieve moeilijkheden, 2 dagen in Bagdad door een storing in het smeerstelsel. Zooals bekend, was de tocht gepro jecteerd in 14 dagreizen, doch is het tra ject Karachi-Allahabad in één dag ge vlogen in plaats van twee. Van der Hoop deed over den tocht AmsterdamBatavia 20 dagreizen en had het geprojecteerd in 22. Geysendorffer en Scholte hebben vier- derde gebruikt van den reistijd van Van der Hoop. Nog een andere belangwekkende ver gelijking kan men maken, doordat over het traject BoedapestBangkok Geysen dorffer en Scholte dezelfde route hebben gevolgd, welke Van der Hoop in het najaar 1924 volgde en de Amerikaansche wereldvliegers volgden in den zomer van 1924. De Amerikanen deden over het traject Boedapest Bangkok 17 dagreizen, Van der Hoop 14, Geysendorffer en Scholte 9. Ook hieruit moge blijken, welk een buitengewone ontwikkeling de lucht vaart in nog geen 3 jaar heeft doorgemaakt De H-NADP heeft op de 13 dagrei zen 15 landen overvlogen, n.l. Nederland, Duitschland, Oostenrijk, Hongarije, Zuid- Slavië, Bulgarije, Turkije (Klein-Azië), Syrië, Mesopotamië, Irak (Arabië), Per- zië (Koersistan, Farsistan, Laiistan, Bashkird, Mekran, Beloetsjisian), Britsch

Goessche Courant | 1927 | | pagina bijlage 1