Gravin f*ia N\ 70 Maandag 27 Juni i927 lil8 Jaargang. Buitenland Sport Rechtszaken. V r ouwenhanden Koloniën. ProVincienieuWs GOESCHE ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2, buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt: Maandag-, Woensdag- UitgaveNaamlooze Vennootschap Goesche Courant eo Vrijdagavond. COURANT ADVERTENTIEN van 15 regels 11,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Dienstaanbiedingen en aanvragen 15 en Kleeuwens Ross* Drukkers- en Uitgeversbedrijf cent per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. ZIJ, DIE ZICH MET INGANG VAN 1 JULI a.s. OP DE GOESCHE COURANT ABONNEEREN, ONT VANGEN DE TOT DIEN DATUM VERSCHIJNENDE NUMMERS KOSTELOOS. OVERZICHT. De Fransch-Duitsche onderhandelingen. Deai 30sten Juni eindigt het voorloo- pige handelsverdrag tusschen Frankrijken Duitschland. Voor dien datum moet er dus tusschen beide landen overeenstem ming bereikt zijn óf over verlenging van het oude verdrag óf over een definitieve overeenkomst. De besprekingen, die te Parijs tussdhen de Fransche regeering en de Duitsche handelsdelegatie gehouden worden, hebben echter tot nu toe geen gun stijg verloop. „De toestand is zoo schreef de „Petit Parisien", ,,dait niemand zeggen kan of het voorioopoigje handels verdrag op 30 Juni verlengd zal worden. Dat 't Fransche parlement nog steeds n.et de nieywe toltarieven heeft behandeld, bemoedijkt de onderhandelingen zeer. De Duitschers toornen, onder deze omstandig heden weinig ijver bij de besprekingen. Daarbij trachten zij uit dezen toestand nieuwe voordeellen te trekken. Den Fran- schen is het bijna onmogelijk de door de Duitschers voorgestelde voorwaarden aan te nemen. Als het voorloopige handelsverdrag niet verlengd wordt, dan zal van 1 Juli aan voor de Fransch-Duitsche handelsbetrek kingen het algemeen tarief geldig zijn tot het nieuwe Framscbe toltarief door het parlement aangenomen en daarmee dien weg voor nieuwe onderhandelingen over een definitief verdrag geopend zal zijn - De „Journée Industrie!!©" meent, dat Duitschland in den grond der zaak even min als Frankrijk belang heeft bij een afbreken der onderhandelingen. Door de schuld van de Kamer, due geweigerd heeft, het tolontwerp te behandelen, is Frankrijk bij de onderhandelingen in een moeilijke positie gekomen. Het gevaar bestaat dat óf de onderhandelingen afge broken worden óf Frankrijk een rege ling moet accepteeren die tengevolge heef t. dat Duitschland in drie maanden de fran sche markt voor een jaar lang met waren overvoeren en bepaalde Fransche indus trieën in een moeilijke positie b rengen z ou - Een protest. De president van het Internationale Roode-Kruis-Comité, Gustavo Ador, heeft tot de radeiiregeering een telegram ge richt, waarin hij verklaart, dat het co mité met diepe bezorgdheid kennis heeft genomen van de berichten over de Rus sische summiere executies. Krachtens de internationale Roode-Kruis-comventies, die vergeldingsmaatregelen veroordeelen en bescherming voorschrijven voor gevange- 33 FEUILLETON. DOOR H. COURTHS—MAHLER. De man, die bij haai' was, was niet haar zwager, maar haar echtgenoot! Ik was het slachtoffer geworden van een bedriegster, een oplichtster! De schoone vrouw maakte er een beroep van, dwaze mannen in haar netten te vangen en dian een aanslag op hun portemonnaie te doen! Ik vernam, dat de zoogenaamde zwager mij, als ik kwam, bewijzen zou, dat zijn schoonzuster niet twintig, maar vijftig dui zend mark teveel opgenomen had van het vermogen van haai' echtgenoot! Als ik dat verschil had aangezuiverd, zou het edele paar verdwijnen en mij als een ominoozeien 'hals, die zich gewillig had la ten plukken, uitlachen. Wat ik leed in die oogeniblakken, kan ik u niet beschrijven! Zij spraken op luiden toon, vermoedelijk meenand, dat de kamer naast de hunne nog onbewoond was; bovendien zullen zij gedacht hebben, dat hun in het Duitsdh gevoerd onderhoud in Italië geen gevaar liep, door luisterende oenen te worden opgevangen en verstaan. De verandering, die ik gevoelde, was criet in staat mijn leed te smoren; ik /staar de in vertwijfeling voor mij uit, zonder aan tijd te denken. Gelukkig heb ik de kracht gehad, haar nen en gijzelaars, doet het Comité een be roep op de zedelijke verantwoordelijk heid der radeniregeering om een einde te maken aan de maatregelen, die indruis eken tegen rechtvaardigheid en redelijkheid. Door den verrekijker. De Grieksche regeering heeft aan de regeeringen van de overige Balkan- sta ten, met uitzondering van Turkije, voor gesteld een conferentie van polfbie-pre- fecten van alle Balkan-staten bijeen te roepen, om maatregelen ter bestrijding van de bolsjewistische excessen op het Bal kan-schiereiland vast te stellen. Deze démarche van de Grieksche regeering zou, naar verluidt, door En geland gesteund worden. Voetbal. Een Rotterdamsch Zwaluwen-elftal, combinatie van spelers uit verschillende vereenigingen te Rotterdam, heeft een reis naar Walcheren gemaakt. Zaterdag avond had een ontmoeting plaats met Middelburg, waarbij de Rotterdammers met 31 wonnen, terwijl gisterenmiddag Vlissingen de Rotterdammers ontving, die ook hier de sterks ten bleken te zijn en een 52 overwinning boekten. Beide wed strijden trokken veel belangstelling. Luchtvaart. Nungesser en Coiy. Uit Quebec wordt geseind: Volgens een nog niet bevestigd telegram uit Chi- coutimi, zijn te Roberval twee jagers aangekomen, die op him tocht twee India nen zijn tegengekomen. Deze droegen twee blanken, van wie de identiteit nog niet was vastgesteld, en die ziek waren. Men hoopt dat het Nungesser en Coly zijn. Politierechter te Middelburg. In de zitting van Vrijdag j.l. werden de volgende zaken behandeld: Geslagen. J. F. v. H., 23 jaar, werkman te Goes, werd ten laste gelegd dat hij op 6 Mei j.l. te Goes R. M. de Boek ©enige sla gen met een stok heeft gegeven. Eisch: f 15 boete s. 15 dagen hech tenis. Uitspraak idem. Beleediging. J. d. W., 36 jaar, landbouwer te 's Heer Arendskerke (Nieuwdorp) we gens beleediging van H. J. Vertriest te Goes op 3 Mei 1927. Eisch: f 10 boete s. 10 dagen hech tenis. Uitspraak idem. Benadeeld. J. P. L., huisvrouw C. D. te Kloe- tinge, die opzettelijk de gezondheid gevaarlijke nabijheid te ontvlieden. Toen ili ©enigermate tot bezinning ge komen was, pakte ik mijn weinige ba gage in mijn hamdtasch, schreef een tele gram aan mijn kamerdienaar, waarin ik hem beval, regelrecht naar Riedberg te reizen in plaats van naar Venetië, en haastte mij naar beneden, om den portier van mijn plotseling vertrek in kennis te te stellen en het telegram ter verzending af te geven. Op den terugweg naar mijn kamer ont moette. ik in één der breed© gangen een statig, elegant gekleed paar! Haastig wist ik mij achter een hooge plantengroep' te verbergen en ik zag de vrouw, die ik zoo nameloos had liefgehad, voorbijgaan aan den arm van haar echtgenoot! Hij was een zeer knap man, op wiens gelaat echter het stempel van booze hartstochten was gedrukt. Walging beving mij bij de gedachte, dat ik zulk een verdorven men- schenpaar in handen gevallen was! En tochHet glimlachje, waarmede zij tot dien man opzag, sneed mij door de zielHet was hetzelfde glimlachje, waar mede zij mij had betooverd! Ik slaakte een zucht van verlichting, alsof ik aan een groot gevaar ontkomen was, toen zij Voorbij waren. Haastig snelde ik naar mijn kamer en schreef op een kaartje: „Vaarwel, mevrouw! Ik bevond mij in de kamer naast de uwe en heb alles gehoord, wat ge met uw echtgenoot be- iproken hebt. Behoud de twintig duizend mark als aandenken aan een dwaas, die genezen is!" van Catharioa Bruel heeft benadeeld door opzettelijk een emmer water over haar heen te gooien. Eisch: f 15 boete s. 15 dagen hech tenis. Uitspraak idem. Geslagen. J. J. B., 33 jaar, werkman te Goes, werd verdacht dat hij op 16 Mei 1927 fee Kloetinge J. A. en G. L. Neijembuur, opzettelijk met een emmer op zijn arm heeft geslagen. Eisch: f20 boete s. 20 dagen hech tenis. Uitspraak idem. Beleediging. J. C. S., 26 jaar, schipper te Ierseke, wegens beleediging van J. Prins, te Mid delburg op 29 April j.l. Eischf 10 boete s. 10 dagen hech tenis. Uitspraak idem. Weggenomen. P. P., 26 jaar, arbeider te Hooger- beiide, werd ten laste gelegd dat hij op 15 April j.l. te Rilland-Bath 50 K.G. aardappelen, toebehooremide aan J. A. Col- paart te Rilland-Bath heeft weggenomen. Eisch: f25 'boete s. 25 dagen hech tenis. Uitspraak idem. Een zonderling geschil. Voor den politierechter te 's Graven- ha,ge heeft terecht gestaan een gehuwde vrouw terzake van eenvoudige beleedi ging van een advocaat, rechtskundig ad viseur. Zij zou dezen toegevoegd hebben niets minder dan de woorden: „schoft, ploert, bedrieger, uitzuiger, oplichter en afzetter". Verdachte ontkende dit echter ten stel ligste. Op 25 April van dit jaar hield de advocaat zitting te 's Gravenzande, toen ook verdachte en haai" man eveneens een rechtskundig adviseur daar kwa men. Zij vroeg den advocaat te spreken. Er is toen een woorden wisseling ontstaan, welke een niet bepaald vriendelijk ka rakter droeg.* De genoemd© woorden zijn daarbij, zoo verklaarde verdachte, echter niet gebezigd. De advocaat daarentegen, verzekerde, dat verdachte wel degelijk hem die woor den had toegevoegd. Hij stelde zijn civiele partij en vroeg een schadevergoeding van f 100, daar het gebeurde hem te 's Gra- venhage veel nadeel berokkend had. Er werd nu een andere getuige gehoord, die in gezelschap was geweest van den advocaat. Vóór het verhoor van dezen getüige verzocht verdachtes raadsman, mr. De Haart, dien politierechter, dezen getuige nadrukkelijk te wijzen op het gewicht van den eed. Nadat de politierechter, mr. Bom mezijn, aan dit verzoek had gevolg gege ven, verklaarde deze getuige, niet te vol harden bij zijn voor de politie afgelegde en door hem geteekemde verklaring. Hij heeft niet gehoord, dat verdachte de in de dagvaarding genoemde woorden heeft ge bezigd. Hij weet niet, welke woorden wel gebruikt zijn. Nadat nog twee getuigen a decharge Dit kaartje sloot ik in een enveloppe en liet die bij mijn vertrek voor haar ach ter. Maar genezen was de dwaas nog lang niet! Gewond naar hort en ziel, met mijzel- ven en met de geheel© wereld in onvrede, trok ik mij op slot Riedberg terug; ik was zoozeer verbitterd, dat mijn gene zing zich slechts langzaam voltrekken kon. Ge kunt wel begrijpen, mijnheer de graaf, wat na die ervaring de lieflijke, schuldelooze reinheid van freule Pia voor mij was! Zij was een verkwikking voor mijn kranke ziel! Het zou mij on mogelijk zijn, mijn hart opnieuw voor een vrouw van de weireld te ontsluiten; ik zou mijn twijfel aan de echtheid van haar gevoelens voor mij nimmer kunnen over winnen. Alleen gravin Pia met haar eigen aardig© natuur, die zoo geheel vrij van behaagzucht is, met haar klakkelooze op rechtheid, kon mij vertrouwen inboeze men. Haar kan ik rustig de eer van mijn naam toevertrouwen; als zij mijn vrouw is, kan ik zeker zijin van mijn bezit; dan zal geen wantrouwen ooit mijn herwon nen vrede komen verstoren!" Graaf Buchenau had zwijgend naar het verhaal van zijn jongen vriend geluisterd; hij streek even met de hand over zijn oogem, vóór hij in antwoord daarop sprak: „Ja dergelijke teleurstellingen kun nen een menschenleven voorgoed vergif tigen! Als men met hart en ziel bemint en dan plotseling bemerkt, dat men een herschensohim heeft liefgehad,dat men laaghartig bedrogen is geworden ach, mijn jonge vriend, ik kan begrijpen, welke huishoudelijke arbeid vei richteu, 'blijven zacht, gaaf en blank door Doos 30-60-90, Tube 80 ct. PUBOL waren gehoord, vroeg het O.M., waarge nomen door mr. Polman, vrijspraak van de verdachte. Mr. Bommezijn, uitspraak tioende, sprak verdachte vrij,, met afwijzing van de ci viele vordering. Het drama te Z under t Die weduwe van den heer C. van Meer te Zuiidert, die in den nacht van- 10 op 11 Januari in zijn café te Zurodert door ma rechaussees is doodgeschoten, heeft den Staat der Nederlanden en de marechaus sees J. F. Claassen en Ch. H. Gooien doen dagvaarden voor de Haagsche recht bank. Zij meent, dat de Staat dei- Neder landen, zoowel als de beidie .andere ge daagden ieder voor het geheel verplicht zijn, aan haar te vergoeden de schade, welke haar door het overlijden van baar echtgenoot, tengevolge van het optreden van deze marechaussees is veroorzaakt. Zij vraagt daarom de veroordeeling van daagden, met dien versitondie, dat de een betalende, de ander zal zijn bevrijd, aan haar tegen kwijting te betalen een bedrag van f50.000 zijnde f30.000 voor baar en f20.000 voor baar beide kinde ren, of haar te betalen tot haar dood of een volgend huwelijk eein bedrag van f2000 per jaar en aan elk der kinderen tot hun meerderjarigheid een bedrag van f500 per jaar. De zaak zal op 22 Juli voor de recht bank in Den Haag worden aangebracht. Als advocaat voor de weduwe Van Meer treedt op mr. L. van Gigch Jr. be Amsterdam. De Koninklijke radio-rede. In Suriname blijken de radio-reden van koningin en prinses minder goed te zijin opgevangen. „Die West" schrijft ter zake: De ruime audiëntiezaal ten gouverme- mentshuize was vol belangstellenden om de radio-telepbonisch© toespraken van de koningin en prinses Juliana aan te hoornen. De verwachting was hoog gespannen, maar ook nu bevestigde zich' het spreek woord: alle» begin is moeilijk. Van de muziek werd zoo goed als niets verstaan. En toen daarna de koningin het woord nam, verstond men slechts sporadisch klanken, zonder samenhang. De stem klonk krachtig door en was wel te her kennen, maar meestal niet verstaanbaar. Toen de prinses begon te spreken, ging het iets beter. Haar heldere meisjesstem was soms vrij goed te verstaan, doch ook haar toespraak ging voor het meerendeel der bezoekers verloren. Dank zij mej. G. C. Scheltema, secre- wat gij hebt doorgemaakt! Ik kan uw gevoelens maar al te goed helaas maar al te goed!" Geruimen tijd zaten zij zwijgemdi, un treurige herinneringen verdiept, bij elkan der; toen sprak ook graaf Buchenau over hetgeen zijn levensgeluk had verwoest! Hij had zijn tweede vrouw op reis leeren kennen. Zij was de dochter van een officier, die zich, na zich tot over de ooren in schulden te hebben gestoken, van het leven had beroofd; zij was gezel schapsdame geworden bij een onaange name, knorrige, oude tante. Verheugd had zij graaf Buchenau's aanzoek aangenomen en voor haar schatrijken, statigen ver loofde de teederste gevoelens gehuicheld. Die comedie had zij ook na het huwelijk voortgezet, een geheel jaar lang, totdat de graaf haar vond in de armen van een voormalig Oostenrijksch officier, een licht zinnig mensch, van wiein eigenlijk nie mand zeggen kon, waar hij vandaan kwam en waar hij van leefde! Hij was erin geslaagd vasten voet op het kasteel te krijgen, waar hij de rol van huisvriend had gespeeld. Een duel was bet gevolg van de vree- selijke ontdekking geweest. De tegenstan der van graaf Buchenau was er met een schampschot aan den arm afgekomen, ter wijl de graaf zelf met een verbrijzelde knie van de kampplaats weggedragen werd. De gravin had Buchenau moeten verla ten en spoedig daarop was de wettelijke scheiding gevolgd. Zij had afstand moe ten doen van den naam van baar echt genoot en baar meisjesnaam weder aan- taresse van den directeur der Surin. Bauxi te Maatschappij, gelukte het om enkele volzinnen van de rede van prinses Juliana sfcenographisch vast te leggen. Daar niet alles te verstaan was, bevatte het steno gram natuurlijk verscheidene gapingen. Relletje in Ierseke. Zaterdagavond vergaderde de kerke- aad der Ger. Gemeente, waar de pas uit de gevangenis ontslagen R. ontboden was. Een geweldige menigte volk verza melde zich in die buurt, zoodat R. zich niet naar huis kon begeven, maar de vlucht moest nemen in het huis van zijn zwager in de Kerkboek. De samenscho lingen geschat op pl.m. 1000 menschen, bleven aanhouden, waarop zich de bur gemeester met rijks- en gemeentepolitie naar de Kerkboek begaven en R. naar huiis geleidden. Het volk wierp met steenen, hief een geweldig Indianen-gehuil aan en dreigde met moord en doodslag. De po litie moest met sabel en gummistok 't volk in bedwang houden, maar kon niet ver hinderen dat R. nog eenige klappen op liep. De geweldige ren van 't volk door t dorp achter de vluchtende aan, messen zwaaien en de geworpen steenen, deed denken aan 't lynchen in Amerika, wat zeker zou gebeurd zijn, indien de politie ietwat toegevender was geweest. Een windhoos. Vrijdagmiddag trok een windhoos van het Westen naar het Oosten langs de Noordkant van de Zuidstraat te West- kapelle, bij den vuurtoren ging zij naar bet Noorden. Gelukkig bleef bet bij ma- berieele schade aan schoorsteenen, dalten enz., planken werden opgenomen en over de huizen geslingerd. Plotseling werden hevige vuurstralen gevolgd door een ont ploffing in de lucht waargenomen. De hoos werd vergezeld en gevolgd door hevige regenbuien. 's Heer Arendskerke. De heer A. de Smit slaagde voor bet examen L. O. Heinkenszand. Vrijdag maakten de leer lingen der O. L. school met onderwijzend personeel, oudercommassie en eenige par ticulieren een schoolreisje naar Domburg. Het buitengewoon ongunstige weer was oorzaak dat het opgemaakte reisplan, om ook Vlissingen tegelijk te bezoeken, moest worden gewijzigd. De meesten kwamen met een nat pak thuis. Door de coöperatieve vereenigin gen der weegbruggen aan bet locaaispoor zijn publiek aanbesteed bet maken van 7 huisjes met putten in de gemeenite|n Heinkenszand, 's Heerenhoek en Nieuw dorp. Het werk is opgedragen aan den beer H. Helmstrijd te Heinkenszand voor de som van f 670,per huisje met put. De collecte voor de stormramp heeft alhier opgebracht f 688,45. genomen. Vermoedelijk was rij echter la ter met haar verleider getrouwd. Graaf Buchenau had de edelmoedigheid geliajd, haar een schenking van honderd duizend mark ie doen; zijizeive bezat geen ver mogen en hij wiilde niet, dat zij nog die per zou zinken. Later had hij niets meer van haar ge hoord. „En ik hoop ook nimmer weder iets van haar te hoornen", besloot hij met bit teren nadruk. „Liane von Lainkow is voor mij dood!" Hans von Ried sprong plotseling op en keelt den graaf ontsteld aan. „Welken naam noemdet gij daar?" riep hij opgewonden uit. Met droeven blik zag de graaf naar hem op. „Liane, Liane von LamkowZoo heette zij als meisje!" „Enhoe heette de man, die uw gemalin tot ontrouw verleidde?" stoot te Hans von Ried uit, tot aan zijn 'lippen toe verbleekt. 1 „Justus von Bremken! Maar wat scheelt u toch?" De jonge man snelde naai' zijn schrijf tafel, woelde met sidderende handen in den berg papieren, dien hij wilde ver branden, haalde er een portret in kabi- netsformaat uk te voorschijn en hield het den graaf voor. „Is zij dat? Is dat de vrouw, van wie ge u scheiden liet?" (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1927 | | pagina 1