Alle IMzata GOESGHE COURANT BIJVOEGSEL ProVincienieuWs LEVENSVERZEKERING bij de HAV-BANK. Onze Leestafel. Voor de VrouW BANK VOOR ZEELAND GOES. Medische Rubriek. Buitenland VAN DE VAN VRIJDAG 24 JUNI 1927. Zangersfeest. Iin Kortgene heeft clie Zeeuw sche zan- gersbond „Zang Veredelt" Woensdag een zangersfeest gehouden,, waaraan door 18 vereenigingen werd deelgenomen. In de morgenuren werden de besturen op het gemeentelhuis door den burgemeester ont vangen en welkom geheeten. Nadat de vereenigingen zich in de met vlaggen ver sierde Voorstraat hadden opgesteld, werd gezamenlijk naar het terrein gemarcheerd, waar de uitvoeringen plaats vonden. Het concours werd ingezet met het zingen van het bondslied, door a lie vereenigingen. In de eerste afdeeling behaalden „Oefe ning baart Kunst" te Goes en „Uitspan ning door inspanning" te Souburg een le prijs, „Oreiio" te Axel, „Tot nut en ge noegen" te Nieuw en St. Jooslamd en „Crescendo" te Hoek een 2e prijs. Een le prijs in de tweede afdeeling verwierven „Zang Veredelt" te Kortgene, „Crescendo" te Kruimingem, en „Ge mengd Koor" te 's Heer Abtskerke, een 2e prijs behaalden „Oefening Kweekt Kunst" te Kamperland en „Excelsior te 's Gravenpolder, een 3e prijs „Ons Genoegen" te Kats en „Zanglust" te 's Heer Arends kerke. In de 3e afdeeling kregen „Door oefe ning vereenigd" te Vlissimgem en „Zang en Vriendschap" te Wissemkerke een 2e prijs, „Zanglust" te Wiliheiminadorp„Tot oefening en uitspanning" te Borssele, „Nu met hope" te Burgh en „Zang Ver edelt" te Schore een 3e prijs. Van 6 tot 10 uur werd op de Voor straat op de muziektent nog concert ge geven, daarna werd een openlucht-bios coop gehouden. Tot een laat uur heerschte er in het kleine Kortgene een vroolijke en drukke stemming. Voor een GOEDE VERZORGING WM van Uw nabestaanden een VRAAGT eens inlichtingen over onze polis met winst-aandeel aan onze agenten. Bijkantoor ZEELAND te Goes Dir. W. L. B. J. DEKKER. Jaarverslag HA V-Bank. In de algemeeine vergadering van aan deelhouders dier Hollandsche Algemeene Verzekerings Bank te Schiedam, werd verslag uitgebracht over 1926. Daaruit wordt o.a. medegedeeld.: Het verzekerd bedrag op 31 Decem ber 1926 bedroeg f43.602.803,— (v. j. f42.282.287,zoodat de netto-vooruit gang f 1.320.516,bedraagt. Aan termijnpremiën levens- en volks verzekering werd geboekt f 1.157.002, (v. j. f984.543,terwijl aan koop sommen werd ontvangen f77.452,— (v. j. f267.983,De uitkeeringen bedroe gen wegens overlijden f131.124, we gens het bereiken van den vastgestelden leeftijd f177.495,lijfrenten f 30.685, afkoop f 168.435, Belegd is onder meer in hypotheken f3.495.914,—, effecten f L446.401,—, de posito u.g. f130.449,kas en kassier f 89.553,beleening op polissen f 394.682, onroerende goederen f 569.000. De berekening van de waarde der ef fecten geschiedde evenals voorheen naar den koers van 31 December. Koerswinst f 14.991,—. De gekweekte rente bedroeg gemiddeld 5.44 pet. (v. j. 5.63), terwijl de tarieven gebaseerd zi]n ten deeile op een rente van 3l/2 pet., ten deele op een rente van 4 pet., zoodat de rentewinst zeer belang rijk is. De wiskundige reserve steeg tot f 5.079.827. Hierbij imbegr. f 173.328 als extra reserve, voldoende om de afd.'groo- te posten, welke ongeveer twee-derde van de geheele portefeuille bedraagt, te bere kenen volgens de netto-methode. Als interest en huren werd ontvangen f317.026 (v. j. f283.846). De winstrekening wijst aan een netto winst van f277.495. Na verhooging van de extra reserves met rond f 180.000 en verboogmg van de reserve pensioenfonds met f 20.000 bedragen de totale extra reserves thans f 1.011.800 zijnde 20 pet. der wiskundige reserve, en de reserve pensioenfonds f 125.000. t De balans en de winstrekening wer den goedgekeurd en het dividend bepaald op 17 pet. (v. j. 16 pet.). De heer A. C. van Wierimgen, werd als commissaris herkozen. Met ingang van 1 April 1926 werd overgegaan tot de vestiging van een bij kantoor te Goes, terwijl 1 Januari 1927 eveneens een bijkantoor werd gevestigd be Amsterdam. Ierseke. Woensdag is de an den moord op M. Biersteker verdaohte A. R. in vrijheid gesteld. Onder zeer veel blijken van be langstelling mocht onze geneesheer J. G. van Klinkenberg Woensdag zijn 60ste verjaardag lierdemken. Een commissie uit de burgerij had zich gevormd om dezen dag niet geheel stil te laten voorbijgaan (de heeren van Harmeien, J. Bakker en Poortvliet). Ze meenden geen beter ver rassing te kunnen aanbieden dan een stel mooie schilderijen n.l. de toren te Veere en de meelfabriek van Middelburg, nespeo- tievelijk van de schilders de heeren. A. J. van Dijk en W. J. Schutz. 's Avonds bracht het muziekkorps Mozart" den jubilaris een meer dan stille hulde en was onze burgemeester de heer J. Sluike de tolk der geheele burgerij. Met den uitzaai van schelpen voor de oestercultuur is reeds een aanvang ge nomen en van de Zuiderzee en Wadden eilanden worden naast die der Zeeuw- sche stro omen veel schelpen aangeveerd. De uitzaai wordt dit jaar geschat op 14 a 15.000 Meter, iets minder dan vo rig jaar. Kapelle. De opbrengst van 125 gemet aardbeien van de leden der Tu'mbouw- vereeniging Kapelle en omgeving, werden verkocht in 5 perceeien en gegund aam de koopers: P. Zegers te Kapelle per ceel 1 en 3; A. Weststrate te Krabben- dijke perceel 2; M. Glas Mz. te Kapelle perceel 4 em J. Louisse te Waarde per ceel 5. De gemiddelde prijs bedroeg f 25,70 per 100 K.G. Dr. J. D. Schmidt alhier, is be roepen te Sittard. Kloetinge. Woensdagavond kwam de raad dezer gemeente in een openbare ver gadering bijeen. Afwezig wegens ziekte de heer C. Zweedij'k. De heer Lenshoek komt later ter vergadering. De notulen der vorige vergadering worden onveran derd vastgesteld. Ingekomen zijn de vol gende stukken: 1. Verslag van de Ge zondheidscommissie over 1926; 2. Verslag dier Volkshuisvesting in deze gemeente over 1926; 3. Verslag van den toestand der gemeente over 1926; 4. Goedkeuring wijziging begroetingen 1926 en 1927; 5. van den Directeur-Generaal der Poste rijen, Telegrafie en Telefonie, dat nog niet zal worden overgegaan tot ophef fing van het Hulp Post-, Telegraaf- en Telefoonkantoor; 6. van den voorzitter van den Raad dat hij ter vernietiging heeft voorgedragen een besluit van den Raad waarbij J. Straub is benoemd tot lid der schattingscommissie voor de In komstenbelasting, omdat dit besluit is ge nomen in strijd met de wet. De voorzitter deelt mede dat bereids mededeeling is ontvangen van. den minis ter van binnenlandsche zaken en land bouw dat hij geene termen aanwezig acht om het raadsbesluit ter vernietiging aan de Koningin voor te dragen. In behandeling komt het voorstel van B. en W. om aan de commissie voor Zie- kenhuisbelangen te Goes eene bijdrage van 2 cent per jaar en per inwoner te ver- Leenem met ingang van den dag waarop de 24-urendienst op het kantoor Goes zal ingaan en berekend vanaf dien datum. De voorzitter licht het voorstel toe en zegt dat het een algemeen belang is dat Goes een 24-urendienst krijgt en ook een gemeentebelang, hoewel het belang van deze gemeente nu niet zoo erg groot is, vergeleken bij andere gemeenten, omdat ze dicht bij de ziekenhuizen ligt. Ook vindt hij'het bedrag van 2 cent per inwoner voor deze gemeente nogal hoog, doch een mid delweg is er niet. De heer Straub vindt het belang van deze gemeente bij de 24-urenidienst niet groot, volgens zijne meening is het hoofd doel de belangen van de ziekenhuizen, in Goes te behartigen. Mocht het geval zich voordoen, dan kan men veel vlugger naar Goes gaan, hetzij per auto of fiets, dan telefoneeren. Dan moet men, wanneer men zelf geen telefoon beeft, de welwillend heid van den kantoorhouder of particulie ren met telefoonaansluiting inroepen. De kantoorhouder zal dit wellicht in het be gin gra tis doen, doch op den duur zal men hem toch ook eenige vergoeding moeten geven. De raming voor de vervanging van de telefoniste vindt spreker nog al wat hoog. Spreker zal tegen het voorstel stemmen om reden het hier meer het belang van de ziekenhuizen betreft dan het belang der gemeente. De heer Hoogstraat© vindt het van groot belang dat een 24-urendienst tot stand komt en zal voorstemmen. De heer Van Liere geeft in overweging om de subsidie tot wederopzegging toe te verleenen. Het voorstel van B. en W. wordt hier na met 51 stem (die van den heer Straub) aangenomen. DE BEGRAFENIS VAN DE SLACHTOFFERS VAN DE RAMP OP DE WERF VAN DE AMSTER- DAMSCHE DROOGDOK MAATSCHAPPIJ. De deputatie uit het personeel der Amsterdamsche Droogdok Maat schappij met kransen om hun makkers een laatste eer 1e bewijzen. Het voorstel van B. en W. om met de P.Z.E.M. eene garantieovereenkomst aan te gaan omtrent de levering van electri- schen stroom wordt door deze ingetrokken aangezien een fout in hunne berekening is geslopen en nog geen genoeg gegevens zijn verkregen. Zij stellen voor dit punt der agenda voorloopig uit te stellen. Die heer Lenshoek zou wellen afwachten wat Goes doet en dan een beslissing ne men, wellicht dat liet dan nog goedkoo- per is. De heer Straub vindt dat de overeen komst ingewikkeld is en dat men niet precies kan zeggen hoeveel het de ge meente kost omdat geen cijfers aanwezig zijn. Met algemeene stemmen wordt de be handeling van dit punt uitgesteld tot een volgende vergadering. Het voorstel van B. en W. om in ver band met de aanhangige plannen totelec- trificatie thans niet in te gaan op het ver zoek van M. J. Schipper en andere be woners van den 's Gravenpolderschen weg (en de Groe) om aldaar gasleiding te doen aanleggen, wordt met algemeene stemmen aangenomen. De voorzitter deelt nog mede, dat wanneer tot gasaanleg zou worden overgegaan dit de gemeen'.e onge veer f 450 per jaar zal kosten. De begrooting 1926 en die voor 1927 worden gewijzigd. Het voorstel van B. en W. om aan ieder der politiebeambten P. Kik en K. Slager een gratificatie toe te kennen van f 10 over 1926, wordt met algemeene stem men aangenomen. Bij de rondvraag vraagt de heer Straub wat met het schoolplein moet gebeuren, want hij vindt den toestand daarvan niet zoo goed. De voorzitter daarentegen vindt den toestand goed, vergeleken bij andere ge meenten; wat de verharding betreft, hier voor voelt hij niet veel omdat het plein goed ligt en verharding nogal veel zal kosten. De afwatering en de afscheiding zullen dezen zomer plaats vinden. Daarna kan men nog zien of verharding noodzake lijk is. De opbrengst van de an deze ge meente gehouden collecte vow de slacht offers van den stormramp bedraagt f837,46. zond te zijn", „De kracht om te over winnen", „De kracht om te slagen", em „De kracht om het leven te veranderen", van die hand van Henry Thomas Hamiblim. Licht. (W. de Haan Utrecht). In de 37e aflevering van dit boeiende werk komen voor „Socrates over leven en dood", Singapore een wereldhandels stad „Langs den akker", „Die Kimbren en de Teutonen" en het eerste artikel over „Boter en Kaas Van de bijdragen in het 38e nummer vermelden we: een studie over stenogra fie, „Onze ooievaars", „Wat een blinde ziet", „Iets over Javaamsche dan/sen", en „Getallen Die afleveringen bevatten tal van mooie foto's. Verschillende uitgaven. Van „Duizend en een kijkjes in Zwit serland", Uitg. Mij. „Elsevier" te Am sterdam» verscheen reeds de 27e afleve ring. De opnamen zijn alle weer juweel tjes van artistieke fotografie. Bij de N.V. Hilversumsche Boekhan del zag het licht een beknopte handleiding bij het aangaan van een arbeids-overeen,- komst met inwonend dienstpersoneel door Mr. A. C. N. Pieiren. Gezien het veelvul dig voorkomen van kwesties met dienst boden kan dit boekje z'n nut afwerpen. Van de Hollandia-drukkerij te Baarn ontvingen we „Vrijmetselarij door prof. Mr. J. H. Carpentier Alting, een heldere uiteenzetting van de beteekenL der veel besproken orde van vrijmetselaars, en „De vrije Katholieke kerk", door B. Wouters. In de „Krachtserie" verscheen bij de zelfde uitgeefster „De kracht om ge- El k e huisvrouw k a m ij s make n. Een Amerikaansche huisvrouw heeft de manier aangegeven, waarop elite huis vrouw, ooilt al bez it ze geen ijsmachientje, 's zomers heerlijk vanlie-ijs kan maken. Voor het ijsmengsel, dat is de vla of pap, neme men een ijspoeder, die in den handel te verkrijgen is en kookt die op de aangegeven wijze. Maar nu het voornaamste, namelijk het bevriezen. In de eerste plaats zij nog opgemerkt, dat men de ijs-vla een tijdje voordat men ijs gaat maken, kookt en terdege laat af koelen. Nu het vriesmateriaal. Men neemt een oude pan, waarin men op zij een paar gaatjes heeft geboord, om het overtollige water te laten wegloopen. Men koopt bij den slager of melkboer een stuk staafijis. Diit maakt men tot kleine stukjes, door het in een doek te binden en er dan met pen hamer op te slaan. Nu doieit men het aldus geklopte ijs in den pan met gaatjes, doet er grof zout bij (1 deel zout op ongeveer 2V2 deel ijs) en mengt dit goed dooreen. Maak in het midden een kuil en zet daarin de ijs vla, die men het beste in een glazen pot kan gieten. De glazen pot wordt nu stevig in het ijs gepakt. Men zorge ervoor, den pot, bijna tot den rand toe, met ijs te omgeven. Flink aandrukken. Om het bevriezen in de hand te werken, giet men nu nog wat water op het ijs. Nu begint het bevriezen. Wanneer men ziet, dat de ijs- vla tegen den wand van den glazen pot -be gint vast te zetten, krabt men het er af, telkens opnieuw, totdat de heele massa stijf as. In een kwartier tijd kunt u aldus heel wat ijs klaar maken. Is het ldaair, dam doet mien het ijs in een pot of vorm, die waterdicht afgesloten kan worden. Men giet het overtollige water uit den ouden pan-met-gaatjes, en zet diaar ons vamille- ijs in. Maar nu zetten we het heelemaal onder het ijs, bedekken het deksel van den vorm er ook mee. Nu leggen we kranten over den ij span, p akken hem ten slotte nog in een oud stuk karpet en laten aldus het ijs een paar uur „rijp" worden. poetst met zout, natgemaakt met citroen sap. Niets zoo probaat als dit! Een onschadelijke manier om ijzerroest vlekken te halen uit ons Linnengoed (dat meestal katoen is) is, ze met wat citroen sap te bedruipen en er dan zout op te (wrij ven. Dan de vlek eenige ooigenlblikken bo ven den stoom van een ketel water houden. Zo O' moodig herhalen. En dan ui twasschen. Chocoladevlekken zou u onherstelbaar in het goed vastzetten, als u op de droge vlek met zeep en warm water aan het wedk ging. Het is noodzakelijk het goed eerst eerst terdege in koud water te weeken Vruchten vlekken, die in den zomer nog al eens voorkomen, verwijdert men, door de vlek over een beker of pan te spannen en er dan kokend water doorheen te gieten. Een sla-schote It je. Slakropjes in een vuurvast schoteltje is een heerlijk eten. Op een stuik of 8 pf 10 kropjes neemt men 2 eetlepels boter, en desgewenscht nog een paar maggi- blokjes, opgelost in een kwart liter ko kend water. De zorgvuldig gewasschen kropjes worden gedurende 1 uur gaar ge kookt in water met wat zouit. Uit laten druipen op een vergiet en in een vuurvast schoteltje leggen. De bouillon van d(e bouillon-blokjes giet men er over, waarna men er wat paneermeeL over strooit. De boter legt men in klontjes hier en daar er boven op. In een matig warmen oven laat men de kropjes aldus een flink kwartier stoven. Denk er om, dat ze nu en dan met het vocht bedropen moeten worden. Kantoor Groote Markt 21. Telefoon 74 (2 lijnen). Nuttige wenken. Om bi; liet braden bel onaangename spatten van het vet te voorkomen is het goed, een stuk brood in de pan te doen pn dat mee te braden. Geen sla-olie in huis, terwijl u sla gaat aanmaken? Geen nood. Gesmolten boter smaakt even heerlijk en kaïn net zoo goed dienen. Wil u die oude sponsen eens opfris- schan? Zet ze dan een paar uur te wee ken in een paar liter water, waarin onge veer 15 gram zuringzuur is opgelost. Er zijn heel veel goede tandmiddeltjes Maar u voorkomt zeker den aanslag van tandsteen, wanneer u eeins in de week Het weer em dfe sterft©. Twee Emgelsch© geneesheerem hebben ©em grondig© studie gemaakt van dm in vloed van het weer of liever van liet jaar getijde op de sterfte der memschem. Zij hebben die studie gebaseerd op dertig jaren van waarneming te Londen en als resultaat een statistische opgave het licht doen zien, waaruit blijkt, dat de grootste sterfte gemiddeld van November tot April is; dat zij tot het laatst van Mei tot het minimum daalt; dat zij tot de derde week van Juli tot het maximum, rijst en daarop blijft tot aan de tweede week van Augus tus en vervolgens weder valt tot het mi nimum in October. Worden verder van de sterfgevallen des zomers die afgere kend, welke slechts op één categorie van memschem, napielijk op kinderen, en op één ziekte, namelijk op ingewandslijden, moeten worden gebracht, dan zegt ons de statistiek dat de minste menschen in de warme maanden sterven en de meeste in de koude. Dat is het de sterkere aandoening der werktuigen in de koude. OVERZICHT Een politieke rede. In den Rijksdag heeft minister Strese- mann gisteren een groote politieke rede gehouden. Uitvoerig besprak de minister alle be staande conflicten in de ver schil lende dea len der wereld. Wat hij daarover ver telde, bracht geen nieuws. Dat Duitscli- land óf neutraal is, óf als bemiddelaar optreedt, is eveneens bekend. De hoofdschotel was een klein woor denduel met Poincaré, naar aanleiding van diens redevoering, dezer dagen \©rm©LcL Maar ook hierbij kon hij in hoofdzaak geen nieuws vertellen. De Fransche mi nister-president heeft blijkbaar Duitsch- liamd en de Duitsche regeerinig boven ver wachting geprikkeld, door een dozijn oude koeien uit de sloot te halen. Stresemamm kon er terecht op wijzen, dat zelfs de conferentie der ambassadeurs heeft vast gesteld, dat de ruim honderd eischen, die aan Duitschlamd gesteld zijn, op twee na alle vervuld zijn, en dat aan deze laatste

Goessche Courant | 1927 | | pagina bijlage 1