Binnenland Lrand eu Tuinbouw NET MEISJE, 19 jaar, R.C., zoekt betrekking in Qóes. het koningschap. Aan hem werd tevens den zilveren heiter uitgereikt, een ge schenk van den eere-voorzitter Mr. Mes, burgemeester dezer gemeente. Krabbendijke. Ds. J. C. Neeleman le Eikerzee heeft het beroep naar Krab bendijke aangenomen. Als makelaar in buizen en lande rijen is heden voor de rechtbank beëedigd de heer G. J. van Doom Thzn., hande laar in bouwmaterialen te Krabbendijke. Kruiningen. Dinsdagnamiddag vergader de de gemeenteraad met 11 leden, onder voorzitterschap van den burgemeester. De voorzitter deelde o.m. mede, dat kas verificatie heeft plaats gehad op 10 Juni j.l. en dat de kas met de bescheiden in orde is bevonden. Op 13 Juni j.i. is ingekomen een ont werp nieuwe overeenkomst met de P. E. Z. E. M. B. en W. kunnen daarom trent aan den Raad nog geen voorstel doen, maar hopen daarmee te komen in de volgende vergadering. Van de heeren Francoys en Burkink is ingekomen de verklaring, dat zij aanne men dé benoeming tot lid van den Raad. Goedgekeurd is de wijziging in de be groeting van 1926 en ook de wijziging aangebrach t in den ka,pi taaldien st van 1927. Een ingekomen verzoek van mej. E. C. M. Risseeuw, hoofd der bewaarschool te Hans weert om eervol ontslag, wegens benoeming tot hoofd der Nutschool van voorbereidend onderwijs te "Hilversum, wordt met algemeene stemmen verleend tegen 1 September. Op voorstel van B. en w. wordt in hare plaats tegen 1 Sept. e.k. benoemd mej. C. M. Prinsen te Vlis- singen, nog kort geleden mede-sollicitant naar de betrekking van hoofd der bewaar school te Hans weert en mede voorko mende op de voordracht voor het hoiofd- schap te Hilversum en kanis makende van benoeming aan een dergelijke inrichting te Franeker. De heer Visscher laat zijn proteststem hooren tegen een dergelijke benoeming zonder anderen in de gelegen heid te stellen voor deze betrekking mede te dingen, zonder de capaciteiten van deze sollicitante te willen of kunnen beoor- dieelen. Het salaris is vastgesteld op f 1250 pl. f 43 aan emolumenten. De pen sioengrondslag wordt tegelijk vastgesteld. Ingekomen is een verzoek van den heer F. D'. Koiff van Oosterwijk om eervol ontslag als gemeentegeneesheer te Krui dingen tegen F Juli a.s. B. en W. stellen voor dat ontslag te verleemem op de meest eervolle wijze on der dankbetuiging voor de belangrijke diensten bewezen aan de gemeente en aan alle gemeentenaren in het bijzonder. Met algemeene stemmen wordt dit ontslag verleend. De heer Kole sluit zich per soonlijk bij deze dankbetuiging aan. Hij zegt, dat de heer Koiff geen persoon is gesteld op huldebetuiging. Er zijn wel huldebetuigingen gebracht aan menschen, die zulks minder verdienden dan da heer Koiff van Oosterwijk. B. en W. stellen tevens voor tot ge meentegeneesheer te benoemen den heer J. Nieuwenhuyse, praktizeerend arts onder dezelfde voorwaarden als zijn voor ganger, vooral met het oog op Hansweert Ofschoon de heer Van der Stralen er op 'toogenblik geen voorstel van wil maken, zag hij voor de 'inwoners te Hansweert lie ver daar ook een geneesheer gevestigd als daar met het oog op de werf Zee land oiet zoo'n malaise heerscbte. De heer Visscher wenscht met het oog op het belang van den te benoemen persoon aan de consept-overeenhomst nog een be paling toegevoegd. De voorzitter zegt, dat de gestelde voorwaarden niet zijn vastgelegd in een contract, zoodat als de tijden veranderen, zoowel het gemeente bestuur als de betrokken geneesheer vrij moeten zijn om te handelen. Met 10 stem men vóór en 1 stem blanco, van den heer Visscher, wordt het voorstel van B. en W. aangenomen. Op voorstel van B. en W. wordt de aangebrachte wijziging in de begrooting 1926 van het burgerlijk armbestuur met algemeene stemmen goedgekeurd. Met goedvinden van den raad benoemt de voorzitter de heeren Elsman en Kole tot leden der commissie die de geloofs brieven moeten nazien van de leden van den nieuwen gemeenteraad. Daar alle stukken in orde zijn bevon den, wordt besloten tot toelating van alle 11 nieuw benoemde leden. Bij die rondvraag aan het eind der agenda, vestigt de heer Visscher de aan dacht van B.enW. op den slechten toe stand van dien waterloop in de oude pol derstraat en nogmaals op de voorkomen de putten in de Julianastraat te Hans weert. i De voorzitter zegt, dat B. en W. geen klachten hebben bereikt over dien toestand van de polderstraat en dat het een geheel verkeerde toestand is om klachten van een raadslid in ontvangst te nemen, vóór de betrokken personen nog een klacht hebben ingedimd bij B. en W. B. en W. hebben in dezen weg geen klacht ontvangen en zullen alleen een ingediende klacht afwachten van de menschen, die in dezen te klagen hebben. iWat de Julianastraat betreft, de voor zitter heeft zich persoonlijk overtuigd, maar nog geen aanleiding gevonden, om een onderzoek in te stellen met B. en W. De vergadering wordt daarna gesloten, Ovezand. Door een achttal meisjes die met in teekenlij sten de ingezetenen heb ben bezocht, is f270,67V2 ingezameld voor de stormramp. De Waterloo-collecte heeft alhier f 14,90 opgebracht. Oudelande. In de Maandagavond jJ. gehouden vergadering van den gemeente raad, waarin de heer Goetbeer afwezig was, werd na voosdezing der notulen van de vorige vergadering door den heer Meu- tenberg opgemerkt, dat door hem in be doelde vergadering erop gewezen was, 'dat de heer Baart onwettig gekozen was verklaard. Hij had ook gezegd, waarom en tevens de namen van vóór- en tegen stemmers genoemd. Deze ontbraken in de notulen. De voorzitter merkte op, da't de notulen alleen zijn een kort verslag van het verhandelde. Hij had er niets op tegen die namen nog in te lasschen. Die heer Meulenberg achtte voorts deze vergadering niet meer noodig, aangezien de heer Baart in de vorige vergadering, toen de stemmen staakten over de af of niet toelating, reeds niet is toegelaten. Die vergadering was volgens de wet zelfs onwettig. Die heer de Bakker vroeg daarop, se dert wanneer naar aanleiding van staking van stemmen over eene zaak in eenie vol tallige vergadering geen herstemming an eene volgende vergadering meer zou mo gen en moeten plaats hebben? Art. 50 van de gemeentewet is z.i. heel duidelijk en schrijft eene herstemming in eene vol gende vergadering gebiedend voor en dan pas wordt bij staking van stemmen een voorstel geacht te zijn verworpen. De heer van Wimgen las daarop het desbetreffende art. 50 voor en ging met de uiteenzetting van den heer de Bakker accoiord. Op de vraag van den voorzitter of er nemand in deze een voorstel wilde doen, merkte- de heer de Bakker op, dat een voorstel van den voorzitter diende. De voorzitter stelde daarop voor den heer Baart niet toe te laten als raadslid, welk voorstel met 3 tegen 2 stemmen werd verworpen. Tegen stemden de hee ren Mol, Baart en de Bakker; vóór de heeren van Wingen en Boonman. De heer Meulenberg bleef buiten stemming. Vervolgens werd door den voorzitter nog meegedeeld, dat die kantoorhouder op nader te bepalen voorwaarden zijn medewerking wil verleenen voor den 24- urigen telefoondienst met de ziekenhuizen te Goes en elders. Rilland-Bath. De collecte gehouden voor de stormramp bracht in de gemeen te Rilland-Bath f 817,op. De col lecte Waterloo f 13,62Va. Wemeldiïige. Het damescomité dat door B. en W. alhier is samengesteld, voor het inzamelen van gelden voor de ge teisterde streken in Gelderland en Over- ijsel, heeft opgehaald de som van f 731,751/2. Ten overstaan van notaris Kram te Kapelle is publiek verhuurd de kersen, wassende in diverse boomgaarden en ge legen in de gemeenten Wemelclinge en Kapelle, voor de som in totaal f4901, terwijl voorts nog 3 perceelen hooigras van de Wed. Matt. Kole werden ver kocht voor de som van f 840,7672, zijnde de opbrengst van 7.64.58 H.A. weiland. Naar werd beweerd zijn de prijzen der geveilde kersen zeer hoog te noemen. De Waterloo-collecte heeft in deze gemeente f 7,38 V2 opgebracht. Gisteren werd de opbrengst van 12 gemeten aardbeien bij inschrijving pu bliek verkocht. De ho/ogste inschrijver was de heer W. Kooman alhier, met f2430. Wissenkerk®. Wij hebben hier de laatste dagen heel wat beleefd. Gedurende een tiental dagen is eiken avond ons anders zoo stil dorp in rep en roer ge weest. Het was dan ook wel iets heel bizonders wat de gemoederen gaande maakteiets wat hier nog nooit was ge zien of gehoord en de menschen opriep uit hun onbewogenheid. Het waren de mannen van de Zuider Tentzending die onder medewerking van de Hervormde Predikanten van ons eiland, deze beweging in 't leven hadden geroepen en een Tiendaagschen Geestelijken Veldtocht had- den georganiseerd, bedoeld voor geheel Noord-Beveland, met Wissenkerke als Centrum. Bij de voorbereidende besprekingen leek het een stoute onderneming en doken er velerlei vragen op. Kennende de gees telijke gesteldheid van de meerderheid der bevolking, werd er gevraagd wie men eigenlijk met deze Evangelisatie wilde bereikenbet zou toch niets anders kun nen zijn dan het brengen van de aloude bood«chap, die de menschen eiken Zondag vernemen Zouden zij dus daarvoor naar de Tent komeu en de anderen die de kerken voorbij gaan, zouden die het wèl willen hooren onder dat linnen dak Naast deze vragen die de Commissie zich stelde, doken er uit de omgeving zelve ook bezwaren op, maar in een krachtvollen bidstond aan den vooravond der campagne, geleid door de Predikanten Tonsbeek en Van der Most van Spijk, resp. Predikanten te Kamperland en Kortgene, werden al die bezwaren als over boord geworpen en in vol vertrouwen op den zegen Gods, de campagne aange vangen als een uittreden van tusschen de kerkmuren en een uitgaan op de wegen om de zoekenden en dwalenden te grijpen. Men gevoelde dat juist dat het was wat hier, bij vele mystieke vroomheid, werd gemist en hierin de oorzaak was te zoeken van gees elijke verdorring en versombering; nu zou men, anderen een zegen brengende en de hand toereikende, zelf gezegend worden En zoo is het ook gegaan Eiken avond was de tent gevuld met een aan dachtig luisterende schare en zij die daar het woord voerden, zij werden er door be ield en aangevuurd VVat was het toch dal de menschen van heinde en ver zoo aantrok en boeide, dat zij er eiken avond weder heengingen? Was het de óngewone omgeving die bekoorde de verrassing omtrent de sprekers? Waren het de lie deren die gezongen werden? Wij weten het niet. We staan hier voor een ziel, kundig raadselEiken avond nam de be langstelling toe en deze bereikte haar toppunt op den -sluitingsavond op Zondag 19 Juni, toen de tent de menschen on mogelijk bergen kon en de kerk der Gerv Gemeente in gebruik moest worden genomen Deze kerk heeft 800 zitplaatsen, maar waar allen dicht op elkaar zaten, kan worden aangenomen dat er wel 900 menschen bijeen waren. Het was een aangrijpende aanblik al die opeengepakte menschen met gespannen aandacht luisterende naar de vier ver schillende sprekers die allen met een terugblik op de verloopen dagen, den ernst eener besliste keuze aan de schare voorhielden. Als antwoord op al dezen arbeid zong de menigte in staande houding eenige verzen van Gezang 83. Op een der avonden is er ook een speciale vergadering voor vrouwen en meisjes belegd, waar Mevrouw Hoek Berkhof van Rijsoord het ■«•oord voerde, die met groote belangstelling en voldoe ning werd aangehoord Ook de kinderen hebben van de tent gebruik gemaakt en j 1. Zaterdag werden zij ook uit de om liggende dorpen met boerenwagens aan gebracht, zoodat er wel 600 bijeen waren om te luisteren naar hetgeen Mevr. Tons beek te vertellen had. Aan 't einde ontvingen ze een kleine versnapering en werden foto's genomen Angstige uren. De dezer dagen overleden Engelsche schrijver Jerome K. Jerome heeft zijn vermaardheid te danken aan het verhaal van een boottocht van drie mensehen en een hond op de Theems schrijft het „Hbld." Het onderstaande is het verhaal van vier menschen in een boot, maar het is bij lange na niet zoo humoristisch als Jerome's boek De vier menschen zijn de luitenant ter zee Bussemaker met zijn echtgenoote, een adelborst van het Kon. Instituut, en de matroos le kl. Fokke. In het zeiljacht Urania" waren zij Zaterdagmiddag op de Zuiderzee gaan zeilen. De „Urania", een éénmaster, eigendom van de Kon. Marine Jachtclub, was op den terugtocht, toen nabij het Malzwin in de Zuiderzee het vaartuig aan den grond raakte. Een motorboot uit Wieringen kwam de opvarenden te hulp op ongeveer 200 m afstand, sprong de heer Bussemaker over boord, teneinde de lijn op te pikken, die was uitgeworpen om verbinding te krijgen, maar nauwelijks binnen boord, brak ze af. Dit was het begin van een gansche serie ongelukken Nadat de heer Busse maker naar het jacht teruggezwommen was, gelukte het met zeer veel moeite verbinding te krijgen. Aan de lijn werd een tros vastgemaakt, waarmede .het vaar tuigje afgesleept werd. Daar de schipper van de motorboot naar Wieringen terug moest en de reizigers naar Den Helder, werd, zoodra men in diep water gekomen was, losgegooid en ging ieder op eigen gelegenheid verder. Maar de Urania" ankerde teneinde even zijn opvarenden in de gelegenheid te stellen op adem te komen. Dit ankeren bracht niet veel moeite met zich, maar het anker weder te lichten ging tengevolge van de zware zeeën uiterst lastig, Ferst na twee uur was men zoover, dat het anker bijna binnen boord was, maar op dat oogenblik brak het geheele boord van het jacht, he'geen tengevolge had, dat de ketting uitliep en het anker wederom vast kwam te zitten Door al deze strubbelingen was inmid dels de schemering ingetreden en was er geen sprake meer van zeilende naar Den Helder te komen. Dies besloot men ter plaatse den nacht door te brengen. Ge lukkig bood het jacht voldoende slaap gelegenheid aan. Maar de tegenspoeden waren nog niet geëindigd. Te ongeveer halfvier in den morgen brak een geweldigen storm uit de windsnelheid steeg tot 21 M. per se conde Onder die omstandigheden kon van zeilen niets komen. De wind was na zea uur weer gaan liggen en van Z O. ge ruimd naar Z.Z.W. Na negen uur des morgens evenwel stak de wind met ver nieuwde kracht op, bereikte zelfs te half- twaalf bijna een orkaankracht, n 1. een snelheid van 29'/., M. per seconde en ruimde naar Z.W. Door den krachtigen wind werd het anker losgeslagen en het jacht met los auker voortgesleept Nu moest het anker worden gekapt en moest men in den feilen storm verder zeilen Dicht bij de Heldersche kust, op slechts enkele honderden meters uit den wal, kwam de geweldige windkrachthet jacht luisterde niet naar het roer, het voorzeil scheurde en de toestand werd hachelijk. Het grootzeil hield het nog uit. Men was op ondiep water gekomen en stond voor de keus aan den grond te geraken of zoogenaamd te halzen, d. w. z. het zeil om te gooien Men besloot tot deze laat ste manoeuvre met een ontzettenden klap kwam de boom over en sloeg het bak- boordswant stuk liet nu vóór den wind liggende vaartuigje vloog met groote snel heid weder terug naar Wieringen. Met een geweldige vaart ging het verder. Wederom kwam men veilig voor de haven van Den Oever op Wieringen Maar de „Urania" luisterde in het geheel niet naar haar roer, kon niet draaien, niet de haven binnenkomen en op 1200 M. afstand lag het vaartuigje onbestuurbaar. Dwarszeesch en dwars tegen den wiDtl werd het over de hier liggende zandbanken heengeslagen; alle moeite die werd aangewend om het grootzeil te strijken, was vergeefsch als een verwarde massa lagen de touwen dooreen en alles was ontzet En al die vier en twintig uren waren de opvaren den zonder eten aan boord Inmiddels was uit Helder hulp aan gerukt. Men begreep daar, toen dit ver schrikkelijke noodweer doorbrak en men, met Wieringen telefoneerde, ten antwoord had gekregen, dat de schipbreukelingen daar niet aan wal waren gegaan, dat zij in nood verkeerden. De torpedoboot G 16 werd uitgezonden met een reddingsvlet van de N - en Z.-H. Ileddingsmaat schappij op sleeptouw. In het Amsteldiep werd de reddingsvlet losgemaakt om de schipbreukelingen te zoekende G 16 bleef in het diepere gedeelte wachten Lang. zeer lang zochten de mannen zonder iets te vinden, en ware niet op een ocTgen- blik de zon doorgebroken, zoodat men de witte zeilen van hetjacht had zien glin steren, zij zouden wellicht onverrichter- zake zijn teruggekeerd. „Het was net een vogeltje op het water*, vertelden zij „wij konden het niet onderscheiden en het is louter toeval of hoogere bestiering, dat wij het ontdekten. Het was hoog en hoog tijd, dat wij kwamen een half uurtje later en de opvarenden waren wellicht met het scheepje zelf te gronde gegaan Het water stond reeds halfweg in de kajuit Het was nog lang niet gemakkelijk de vier menschen over te brengen. Eén voor één zijn zij overgesprongen; «de dame was nog het flinkste, meneer". Daarna moest de terugtocht worden aanvaard naar de G 16. Het kostte den wakkeren maDnen nog eenige uren roeiens alvorens hen een sleepboot van de Zuiderzeewerken nabij den Oever oppikte en ze naar de torpedoboot sleepte. (Jaar kregen de schip breukelingen brood en koffie, maar de wederwaardigheden van dit tochtje maak ten, dat er weinig eer aan het voedsel werd bewezen. En te ruim 7 uur waren zij weer veilig en wel te Helder. Paspoorten. Blijkens de Mem, v. Antw. aan de Eerste Kamer op het wetsontwerp betref fende paspoorten zal, wie na het in wer king treden der wet een paspoort ont vangt, het tevoren overeenkomstig de vroegere regeling méér betaalde terug ontvangen. LAATSTE EN TELEGRAFISCHE BERICHTEN. Eind-examen R. H. B. School te Goes. Geslaagd: H, J. van Buren; K. Flip- se; C. D. 't Hooft; J. C. Kram; M. LinclenberghF. A. Moerdijk en J. Rot huizen. i Waarschuwing. De inspecteur van de plantenziekten- kundige dienst te Wageningen schrijft ons Reeds meerdere malen heb ik gewaar schuwd tegen de praktijken van lieden, die voorgeven in staat te zijn allerlei zieke boomen en andere gewassen door een behandeling te genezen, maar die m zee- veel gevallen niets anders doen dan een volkomen waardeloos middel Joe te passen, voor welks aanwending zij ge woonlijk een flink bedrag berekenen. Na deze praktijk op een plaats zeer korten tijd te hebben uitgeoefend, verdwijnen zij maar beginnen dit voor hen winstgevend bedrijf weer op een andere plaats. Zeer kort na elkaar heb ik drfé*berichten over dergelijke gevallen ontvangen die betrek king hadden op de genezing van iepen- boomen, welke aangetast zouden zijn door de iepenziektevan perzikboomen, die leden aan de loodglansziekte en van zieke vruchtboomeu. Het is uitgesloten, dat een behandeling tegen deze ziekten eenig resultaat kon opleveren, terwijl in een geval daarbij nog „bacterie mest* werd verkocht. In verband hiermede wil ik nogmaals alle bezitters van tuinen boom gaarden en kweokerijen waarschuwen tegen de praktijken van lieden, die onder de voorspiegeling van mooie resultaten te zullen bereiken, behandelingen toepassen, die geheel of vrijwel geheel waardeloos zijn. Indien dergelijke personen hun diensten aanbieden raad ik belanghebbenden aan, onder overlegging van zieke plantendeelen aan het hoofdbureau van den Planten- ziektenkundigen Dienst te Wageningen of aan een der op andere plaatsen werkzaam gestelde amblenaren van den Dienstadvies te vragen omtrent de voorgenomen be strijding Vooraf moet degene, die zich voor de behandeling aanmeldt, dan opgeven, waar mede en op welke wijze hij die behande ling wil loepassen. Terwijl hij controle moet toelaten op de door hem gebruikte middelen. Alleen onder deze voorwaarden leté men lieden toe tot het uitvoeren van bespui tingen en andere hestrijdingsmethoden bij vrucht en andere boomen en planten. Het Friesche vee. Het „Friesch Landbouwblad" vertelt, dat op een verkooping te Thurston Hall Framfield, graafschap. Sussex, waar een belangrijk gedeelte van den veestapel van den bekenden Britsch-Frieschen fokker G. T. Eaton verkocht werd, de hoogste prijzen werden besteed voor dieren met zuiver Friesche afstamming. Zoo bracht de eenjarige stier Thurston Karei III (zoou van Karei) f7056 op, terwijl de moeder van dezen stier, een driejarige koe van zuiver F'riesch bloed, voor f4410 verkocht werd, Een oude fokkoe van zuiver Friesch bloed bracht het tot f 2520. Haar stierkalf (vader Karei) werd voor f 1260 verkocht, ter wijl haar eenjarige dochter voor f 6300 vau eigenaar verwisselde. Een dochter van dezelfde koe werd op de verkooping in 1923 door den heer B. gehouden, voor niet minder dan ruim f 20.000 verkocht. Voor 65 dieren werd thans een gemiddelden prijs van onge veer f1162 gemaakt. Hoewel de buitengewoon hooge prijzen welke enkele jaren geleden in Engeland voor Friesch vee betaald werden, tot het verleden behooren, kunnen de fokkers toch tevreden zijn over de uitkomsten die op de verkoopingen verkregen worden. Ook in Amerika blijkt het zwartbonte vee uit Friesland steeds zeer in trek. Op de verkooping der Pabs Holstein Farms te Oconomowac-Watertown (Wis consin) werd voor 63 stuks een gemid delde prijs van f 1580 gemaakt. De hoogs'e prijs, f 9000, werd hier gemaakt voor een stierkalf van 7 maanden oud, terwijl een enterstier f 6125 opbracht. De hoogste prijs voor het vrouwelijk fok- materiaal betaald, bedroeg f 4.687.50. AFLOOP AANBESTEDINGEN VERPACHTINGEN EN VERKOOPINGEN. Goes. Uitslag openbare verkooping gehouden door notaris E. C. van Dissel te Goes, op Dinsdag 21 Juni 1927 in de Prins van Oranje voor de fam. Potter, van woonhuis en erf te Goes aan de Mattheus Smallegangesbuurt groot 1 Are 40 centiaren. Kooper A. Potter alhier voor f 1985 woonhuis en erf aldaar aan den Oostsingel groot 1 Are 44 centiaren. Kooper P. Chamuleau alhier voor f1910; woonhuis met schour en erf aldaar groot 2 Aren 42 centiaren. Kooper L. Kor- stanje Pzn. alhier voor f8240. VEILINGSVEREENIGING E.M.M. TE KRABBENDIJKE. Veiling van 20 Juni 1927. Kruisbessen f 12,40, f 12,50, f 12,60 en f 12,80 per 100 K.G. WEERBERICHT. Hoogste barometerstand 770.0 te Scil- ly. Laagste barometerstand 745.7 te Sema. Dc verwachting tot den avond van 23 dezer luidt: meest matige, tijdelijk wellicht nog toenemende W. tot Z.W., latei- wel licht weer ruimende wind, half bewolkt tot betrokken, later met opklaring, wei nig of geen regen, iets warmer overdag. ADVERTENTIEN. Brieven onder no. 544, bureau Goesche Courant.

Goessche Courant | 1927 | | pagina 3