PLATTEGROND deiLersen; Gemengd NieuWs. Allerlei. van BOUWPLAN Hl Bij inschrijving te koop, Wegens vergevorderd seizoen Groote Prijsvermindering HEEREN-KOSTUUMS en KARPETTEN P A. DE LIGNY, Lange Vorststraat GOES. NET MEISJE, 19 jaar, R.C., zoekt betrekking in Goes. te leggen. Wat de commissie van Aalst wil is geen kanalisatie van West- Friesland, maar o m West-Friesland, waarbij het centrum dezer vruchtbare streek totaal wordt genegeerd Voorts lieett hij critiek op de kostenberekening. Ook de raadsleden blijken weinig te gevoelen voor het plan, zoodat men op de vergadering te Alkmaar aan Twisk een tegenstander zal hebben. Schandelijke grafschennis In de Drievuldigheidskerk te heeft Zondagnacht een diefstal plaats had. De daders zijn door het dak de kerk binnengedrongen Zij vernielden het altaar en maakten zich van eenige zilveren en gouden mis-voorwerpen meester. Het beeld van de Maagd Maria werd op den| grond geworpen; de met paarlen en halfedelstee- nen bezette kroon, alsmede een paarlen. ketting werden gestolen. Ook de offerbus sen werden opengebroken en geledigd. Het in de kerk rustende gebeente van den H Pro kop werd uit de kist gerukt en geschon den De roovers braken den rechterwijs vinger af, waaraan zich een kostbare ring bevond, en stalen de kroon van den heili ge. Meu heeft van de dieven tot dusver nog geen spoor kunnen ontdekken. De mondharmonica. De zomer van dit jaar brengt een zeer bijzonder jubileum De honderdste ver jaardag van de aardige, kleine mondhar monica, schrijft het „Hbld". In het kleine plaatsje Trossingen, ge legen in het Zwarte Woud, een hoofd zetel van de Duitsche Harmonica-Indu strie, is men reeds sinds maanden bezig om te zorgen, dat de herdenking van de vervaardiging der eerste mondharmonica op waardige wijze gevoerd wordt. Een sfeer van romantiek zweeft om het ontstaan van dit instrument. Honderd ja ren geleden woonde in Trossingen de lakenwever Christian Messner, een een voudig, braaf man, die zich onderscheidde door een drang naar weten, welke gepai ging met een niet alledaagschen onder nemingsgeest. I e jonge Messner stelde zich de taak om door een horizontale ligging van me talen toontjes een goedkoop en bruikbaar muziekinstrument voor de breede lagen der vo'ksklasse te vervaardigen. Zijn vader, een handswerkman van den ouden stempel, vond de pogingen van zijn zoon slech's tijdverspilling en beuzelarij en verbood hem ermee verder te gaan Deze zette echter zijn pogingen voort. Als werkplaats diende hem de voor nieuwsgierige blikken de gevrijwaarde dui ventil. Hij nam den muziekleeraar van het dorp in vertrouwen en deze stond hem met raad en daad ter zijde. En op zekeren dag was het pleit ge wonnen. De gelukkige uitvinder hield de eerste mondharmonica in zijn handen. Het instrument bestond slechts nit twee deelen: één uit hout en verder de uit lood vervaardige stemplaten, waarin de gleuven voor de toontjes gevijld waren. Zonder dralen ging hij van zijn uitvin ding partij trekken De eerste instrumen ten verkocht hij aan vrienden en kennis een, op de kermis en bij feestelijke gele genheden. Door zijne vele reizen in Zuid Duitsohlaud Oostenrijk eu Zwitserland verwierf het aardige instrument spoedig een groote vermaardheid. Voor Trossingen was het een geluk dat de jonge Messner in den duiventil van zijn vader een ongestoorde toevlucht, had Honderd jaren geleden een eenvoudig dorp je, waarvan de bewoners zich als kleine boeren en handwerkslieden door het leven sloegen, behoort Trossingen tegenwoordig tot de bloeiendste industrieplaatsen van het Zwarte Woud, dank zij het pio nierswerk van den eenvoudigen lakenwever. De Trcssinger harmonica-industrie, die sinds eenige tientallen jaren ook de ver vaardiging van accordeons in haar progam ma heeft opgenomen, geeft tegenwoordig 7000 arbeiders en abeids'ers werk. De jaarlijksche productie bereikte het enorme getal vanj30 000.000 instrumenten, zijnde 60 pCt der wereldproductie. In New York en Buenos-Ayres is de mondharmonica thans evengoed thuis als in de tooverwereld van Indische en Oost Aziatische groote steden. Ook de inboor lingen van Afrika zijn reeds lang onder de bekoring van dit instrument. Vermeldenswaardig is nog dat een der metgezellen van den Poolvlieger Byrd de Noorpool met de tonen uit een Trossin- ger mondharmonica begroette. Meten van vermoeidheid. - De tot nu toe gebruikte methodes voor het meten van vermoeidheid zijn niet in alle opzichten bevredigend. De meeste hebben de fout, dat de vermoeidheid be paald wordt door middel van een nieuwe arbeidsprestatie. Bovendien hebben zij het nadeel, dat herhaalde bepalingen in een korten tijdsduur niet gedaan kunnen wor den en dus ook niet de tijd vastgesteld kan worden, welke noodig is voor het verkrijgen van de oorspronkelijke werk kracht Fn juist de kennis van dezen herstellingstijd is van groote beteekenis voor de beoordeeling der vermoeidheid Krauss heeft nu een nieuwe methode voor het meten van de vermoeidheid uitgewerkt welke berust op de electrische verande ringen in de huid na arbeid.^ De stroom wordt afgeleid van den linker arm en de linker hand en van het slijmvlies van de benedenlip. Bij een groot aantal proef personen waren de uitkomsten zeer gelijk matig steeds kon een belangrijke afne ming van het in rust gemetea potentiaal verschil vastgelegd worden, welk verschil in den tijd van herstel weer tot zijn oor spronkelijke hoogte terugkwam. De grootte van het potentiaalverschil gedurende rust en de grootte van de spanningsverminderiug na arbeid waren zeer constant. Echter werden bij een andere reeks proefpersonen schommelingen waargenomen, die zoowel individueel, als door uitwendige oorzaken teweeggebracht schenen te worden. Als maatstaf voor de vermoeidheid van het organisme kan daarom niet de grootte der spannings verandering gebruikt worden, maar wel de tijd, welke noodig is, om deze ver andering te herstellen. Hoe Parderin gevangen werd. Het volgende verhaal van Bernt Par derin komt voor m de „Jaarboeken be treffende de Hollaodisch-Utrecbtsche ge beurtenissen van 14811483". „Omtrent suinte Willebroersdach" daarmede wordt bedoeld 7 November 1481 namen de IJselsteiiners in Jut- pliaas een man gevangen, dóe Bernt Par derin heette. Het was een lichtzinnige klant en in Utrecht steeds haantje-de- voorste. Wat niemand durfde, deed hij. En hij deed bij voorkeur datgene, wat anderen niet durfden. Hij had de tocht naar Den Haag meegemaakt en had daar veel kwaad bloed gezet en hij had ook bij een expeditie van Nedersticht- sche Hoekschen Leiden (dat half Kabeljouwsch was, maar tengevolge van deze expeditie weer Hoeksch was ge worden) helpen beklimmen. De IJseL- steioers moesten dus niets van hem heb ben, behandelden hem hardvochtig en kwelden hem dagelijks. En zij zeiden hem, dat hij twee honderd Rijnsche gul dens moest geven anders zonden zij hem naar Den Haag expedieeren. Toen Bernt dat hoorde, zat hij in zak en asscbe. Hij zeide, dat hij een arme drommel was en onmogelijk het geld dokken kon; maar hij wóu graag zijn huisvrouw laten over komen en haar raad vragen misschien zou zij met Jan van Lantseroen (schepen burgemeester van Utrecht, die aan de expeditie naar Leiden goede diensten be wezen had) kunnen spreken, opdat hij de soldij zou kunnen ontvangen, die de stad Utrecht hem nog schuldig was. En Biernt's vrouw kwam voor de poort van IJselsfcein. Lambert Mülinck, de rit meester, ging naar haar toe en zeide haar, dat zij voor haar man tweehonderd Rijn sche guldens losgeld moest betalen, an ders zou hij naar Den Haag worden ge zonden. En de vrouw van Bernt zeide, dat zij zooveel geld niet had en dat zij ook geen kans zag het bij elkaar te bren gen. En zij voegde er nog 'n heel relaas aan toe. Zij bood echter XL Rijnsche guldens en nam daarmede afscheid van den ritmeester. En Bernt werd alle dagen gekweld en gepijnigd en hoorde verder niets meer uit Utrecht. Daarom verzocht hij den gevangenbewaarder dat deze naar den ritmeester zou gaan met het verzoek bij Bernt te willen komen, want Bernt wilde gaarne met hem spreken. En de ritmeester ging naar Bernt toe en vroeg, wat hij wilde. Bemt zeide: Heer ritmees ter, gij laat mij almaardoor pijnigen en geld kan ik u niet geven; maar zoo gij voor mij vergiffenis wilt vragen aan den stadhouder van Holland voor datgene, wat ik in Den Haag en in Leiden mis daan mag hebben, en zoo gij niemand van mijn partijgenooten, die ik u zal over leveren, dooden zult en mij uit deze ge vangenis wilt ontslaan, dan zal ik ui het Huis Rijnenberg (dat te Jutfaas stond en dat bij een brandstichting een maand tevoren gespaard gebleven was) in han den spelen, wanneer gij mij vijftig man troepen medegeeft. Toen de ritmees ter dit hoorde, vroeg hij Bernt hoe gij dit wilde doen, waarop Bemt antwoord de, dat hij een gat in den kelder wist, dat met een losse steen gesloten was en met modder was besmeefd. Hij legde hem vervolgens uit, hoe hij met een schuitje de gracht wilde oversteken, daar de man, die de wacht hield, aan de an dere zijde zat dan waar zich het gat be vond enz. Om kort te gaan, de ritmees ter beloofde Bernt te doen, wat hij wensdhte en afgesproken wais. En de rit meester nam vijftig krijgsknechten en trok met Bernt op naar Rijnenburg op Woensdag 28 November en vonden alles niet zooals Bemt het had voorgesteld. Het was dien nacht hondenweer en het regende en stormde van je welste. Om streeks één uur na middernacht kwamen zij door het gat op het binnenplein, waar achter het eigenlijk© wooqjbuis, de zaal lag. De^ zaaldeur stond open. Zij gingen de zaal binnen en keken in de keuken; daar zaten de knecht en heer Jan Jacob- sen, de pastoor van Jutphaas, nog bij het vuur. Bernt en zij, die hem verge zelden, zeiden: Goeden avond, hebt gij niet 'n stukske te eten? En namen allen., die in huis waren, op hun bed gevan gen. Ze waren met hun twaalven. De indringers boniden hen aan handen en voeten en gingen toen zitten eteai en drinken. En toen dat gedaan was, plun derden zij het huis en staken het inbrand. Een goede week later zat dezelfde Bemt op de kerktorren te Hagestein (ten zuiden van Vianen) en dronk daar met de ingezeten van dit dorp en zeide hen, hij wou snaar Rome gaan (vermoede lijk is met „Rome" bedoeld „Utrecht", Red.), en daar zijn vrouw opwachten, die hem wat brengen zou. Maar terwijl hij bezig was, kwamen er drie ruiters van de Vaart, beklommen den toren en zeil den: Bernt, gij moet maar eens met ons meegaan,, wij moeten eens met u spre ken. Bernt zeide: gaarne. Hij stond op en ging mede. De ruiters brachten hem op het blokhuis aan de Vaart en ge leidden Bemt dadelijk daarop naar Utrecht. En Bernt werd denzelfden avond bij toortslicht gevierendeeld en op elk der vier poorten van de stad werd een gedeelte van Bernt's lichaam ten toongesteld. Tot zoover het verhaal. Dr. ten Haeff voegt er nog de volgende mededeelingen over Bernt Parderiii's somber levens einde uit de stadsrekeningen aan toe: 10 postulaats gulden (37 pond 10 stui vers) kregen de knechts, die hem vin gen: met nog twee anderen heeft Jan de Roy ruim 7 pond verdiend aan de leverantie van 3 spanen en spijkers en krammen „die men Bernt Dircssoen quattierde". En mogelijk verteerde te dezer gelegenheid Jan die Bollaert ruim 12 pond na zijn griezelig werk. Verraders loon, een timmermansrekening en een bor rel voor den beulfinis Bemt Parderin. Wetenswaardigheden. De badplaats Bagnères de Luchon ligt 630 M. boven de zee; ze telt 3400 in woners en trekt jaarlijks 30.000 badgas ten. De naam beteekent: koningin der Pyreneeën. De grootste kerk van Europa is de Sint-Pieterskerk te Rome; ze kan 45.000 menschen bevatten. ïn 1670 werd te Utrecht een huis ge bouwd met drie kamers voor de som van slechts 60 gulden. In den winter van 1798'99 moest aan 80.000 van de toenmaals 200.000 inwoners van Amsterdam ondersteuning verleend worden. De „Bergen-baan" in Noorwegen, van Oslo paar Bergen, is 500 KL.M. lang. Een der dichtst bii de aarde ziinde sterren, die Alpha van Centaurus, 8 mil liard mijlen van on& verwijderd, zendt ons haar licht in 3 jaren. Het Jicht van de poolster, die 70.000 milliard mijlen van de aarde verwijderd is, heeft een halve eeuw noodig om tot ons te komen! verkrijgbaar a f 0,30 aan het bureau der „Goesche Courant". BURGERLIJKE STAND VAN GOES. Geboren: Jacomina d.v. Hubrecht van de Visse en Johanna Verschuure; Phi- lippus z.v. Gerrit Hijman en Martina Antonia Vermeule. Huw.-afk.: Pieter Jellenia 24 j. jm. en Berber Bunt 24 j. jd. te Aengwirden; Pieter Sebastiaan Verbeek 36 j. jm. te 's Gravenpolder en Cornelia Lena Jonker 18 j. jd. te 's Gravenpolder; Daniël Wil lem Rouw 25 j. jm. te Kapelle en Jo hanna Hendrika Trimpe 23 j. jd. Overleden: Pieter Koeman 48 j. van WolphaartsdijkJacoba van de Wijn- gaert 88 j. weduwe van Marinus Go- vers; Elisabeth Martina van Lindonk 87 j., weduwe van Simon Kramer. LAATSTE EN TELEGRAFISCHE BERICHTEN. De Indië-viucht. Men meldt ons uit Den Haag: Naar „Aeoeta" verneemt, ontving de K.L.M. een telegram, dat het Fokker vliegtuig te Bagdad is aangekomen. De weersgesteldheid gedurende den tocht was mooi, doch het was moordend heet. Bij aankomst werd mien door het personeel van de „Imperial Airways op zeer har telijke wijze ontvangen. LICHT OP. Dinsdag 21 Juni Woensdag 22 Juni 9:54 uur 9.54 uur VERKOOPINGEN EN VERPACHTINGEN. Juni. 21 Goes, 3 woonhuizen, yan Dissel. 25 Goes, inboedel, Pilaar. 29 Kruiiningen, inboedel, van Dissel. 29 Kruiningen, woonhuis en tuin, van Dissel. 29 Woensc'recht, landbouwers-inspan, H. Ponne. 29 Kruiningen, woonhuis met erf en tu.'n, inboedel, van Dissel. 29 Renesse, pastorie enz. voor afbraak, bouwterrein, Dalebout. Schore. woonhuis, boomgaarden, bouw- en weiland en zijkantwegen, Pilaar. Schore, schapen, Pilaar. Groote veiling van 17 Juni 1927. Aardbeien (Madame Moutot) 500 Roe den te velde voor f21,90 per 100 K.G., idem Kruisbessen f 10,80 a f 11,30 per 100 K.G., aanvoer 70 a 80.000 K.G. Kleine veiling. Aardbeien f 28 a f 50, Kruisbessen f 3 a f 8, Aardappels f 10 a f 11, Poters f 6, Doperwten f25, alles per 100 K.G,, Bloemkool f 12,50 per 100 stuks, Worte len f 10 per 100 bos, Kropsalade f 1, a f 1,20 per 100 krop. Juli: 6 7 en 8, Goes, terreinen, gebouwen, machines en werktuigen, werf „Zee land" te Hansweert, Pilaar, Ovezand, veldvruchten, Verbist. Ovezand, landbouwers-inspan, Ver bist. 's Heer Arendskerke en 's Heer Abtskerke, bouw- en weiland, van Cleef. ga—wiri VERGADERINGEN EN VOORSTELLINGEN ENZ. Juli: 2330 Schuttershof, Historische Ten toonstelling. 27 Schengeweide, Ringrijderij en vlie gerwedstrijd. 29 Schuttershof, Het Zomerïooneei, „Jo- zeph in Dotlian". AANBESTEDINGEN. Juni: 22 Goes, maken dijksvethooging in ge wapend beton, Breede Watering be westen Yerseke. 22 Heinloenszand, bouwen landbouw- schuur, Gebrs. Dekker. 25 Rilland, bouwen kerk en toren en catechisatiekamér, Ned. Herv. Ge meente. WEERBERICHT. Hoogste barometerstand 769.1 te Cler mont. Laagste barometerstand 745.1 te Ska gen. De verwachting tot dien avond van 21 dezer luidt: matige tot zwakke, later wel licht toenemende W. tot Z. wind, tijdelijk opklarend; weinig of geen regen, overdag warmer. VEILIMGSVEREENIGING E.M.M. TE KRABBENDIJKE. Veiling van 17 Juni 1927. Kruisbessen f 11,50, f 11,70 en f 12,- per 100 K.G. VEILINGSVEREENIG1NG ZUID-BEVELAND TE GOES. Groote veiling van 17 Juni 1927. Kruisbessen f 11,30 a f 12,Kruis bessen met meeldauw f9,10, alles per 100 K.G. Kleine veiling. Kruisbessen f 11,80 a f 12,20, Aard beien f 14 a f 30, Tuinboonen f 17, Nieu we aardappelen f 9 a f 14, alles per 100 K.G., Bloemkool f4 a f 11, Kropsla f 0,60 a f 0,70, Komkommers f 7, alles per 100 stuks, Rhabarber f5. Wortelen f8, beide per 100 bos. Groote veiling van 18 Juni 1927. Kruisbessen f 11,90 a f 12,60, Kruis bessen met meeldauw f4,beide per 100 K.G. Kleine veiling. Kruisbessen f 12,50 a f 12,80, Aard beien f6 a f26, Kersen (Luikenaars) f24,Tuinboonen f 13,Peulen f34, Nieuwe aardappelen (groote f 11, f 13,Nieuwe aardappelen (poters) f7,a f8,alles per 100 K.G., Bloemkool f4 a f 19, Komkommers f5 a f8, beide per 100 stuks. WATERGETIJEN VOOR WEMELDINGE. (Die voor Ierseke vallen ongeveer 5 minuten kter en voor Hansweert ruim een half uur vroeger). Amsterdamsche tijd. 21 Juni 22 23 24 25 26 27 Hoogwater Laagwater Vrm. Nam Vrm. Nam. 7,21 7.43 0.40 0.55 8.] 7 8.35 1.33 1.58 9.15 9.37 2.35 8.05 10.19 10.46 3.40 4.14 11.29 11.55 4.48 5.23 0.41 5.51 6.23 1.03 1,41 6.48 7.19 VEILINGSVEREENIGING K.B.O. TE KAPELLE. MARKTBERICHT. ROTTERDAM, 20 Juni 1927. Vlasaanvoer10000 Groningen f 1,20 a f 1,40, 800 wit f 1,10 a f 1,20, geel f 0,a f 0,—, 60 Blauw f 1,40 a f 0,Dauwroot f 0,a f 0,Handel traag. Aardappelen Zeeuwsche eigenheimer» f 0,a f 0,blauwe f 0,a i 0, bonten 0,a f 0,Geen aanvoer. Granen buitenlandsehe, prijshoudend. Meel f 20,a f Mais mixed f 0, a f 0,Haver Canada f 12,90 a f 0, ais Laplata f176. Binnenlandsche: Tarwe f 15,50 a f 16,50 Haver 12,50 a 13, Gerst Chevalier 15,a 15,25 Kanariezaad 12,a 13, Karwijzaad 36,a 33, Zonbioempitten a Koolzaad 24,— a 25, Maanzaad 44,a 46, Boekweit 13,75 a Mosterdzaad (geel) 26,a 28, Mosterdzaad (bruin) 46,a 4.9, Lijnzaad (voer) 15,a 18, Lijnzaad (zaai) a Erwten a Schokkers a n Bruineboonen a Eieren a VARKENSMARKT. Varkensaanvoer 1098, eerste kwaliteit f 0,61^ a f 0.6211 tweede f 0,57 a f 0,59 derde f 0,53 a f 0,55 j zouters f 0,a f 0,export f 0,66 a f 0,68. Handel matig. ADVERTENTIËN. Heden overleed in het Gasthuis te Goes, Mejuffrouw ELISABETH MARTINA VAN LINDONK, Weduwe van den Heer Simon Kra mer, in den ouderdom van 88 jaar. Namens de familie, P. OELE, Ex.-Test. Goes, 19 Juni 1927. a contant t wassende in den boomgaard bij het voor malig Hof ^Zwakb/' te 's Gravenpolder. Inschrijvingsbiljetten in 0te leveren voor of op 23 Juni a.s., tot 4 uur (N.T.), ten kantore van den Notaris H. W. NEER VOORT te 's Gravenpolder. DER RESTENDE DAMES- en KINDERMANTELS. JAPONNEN en JURKEN vanaf f 1, met 10 pCt, korting. Brieven onder no. 544, bureau Goesche Courant. Ondergeteekemde biedt zich aan voor reparation aan TAPIJTEN, MATRAS SEN, BEDDEGOED en MEUBEL- BEKLEEDING. Adres: A. M. SAM- PON, MattL Smallegangesbuurt 13, Goes

Goessche Courant | 1927 | | pagina 3