Stadsnieuws Hoofdpijn-/jjpiÊÈ& ta bietten Kamer Overzicht. Binnenland bedoel, de Steenweg of Gentsche straat, ligt voor bet grootste deel op het grond gebied der gemeente Glirtge, doch die heeft er geen belang bij, wijl hij, ver buiten de kom, alleen de gemeente grens snijdt. De overige stukken van dezen weg lig gen onder St. Jansteen en Hulst, doch die voelen niet veel voor den weg ver buiten haar kommen. Gevolg is begrijpelijk: de gemeenten verwijzen den een naar dein ander en de weg blijft in deplotrabelletn toestand. Daarom zou ik willen vragen of de Minister van Waterstaat eens zou wil len overwegen of deze noodzakelijke ver bindingsweg met België, in aansluiting met het goed onderhouden stuk in België, voor onderhoud uit het Wegenfonds niet zou kunnen worden gesteund." Minister Van der Vegte verklaarde het verzoek te zullen overwegen. Bevolking. De bevolking van Zeeland bestond op 31 December 1925 uit 124.665 mannen en 124.688 vrouwen, te samen 249.353 per sonen. Er werden in 1926 levend geboren 2679 mannen en 2509 vrouwen, overleden zijn resp. 1207 en 1160; een vermeerde ring dus met 1472 mannen en 1349 vrouwen. Er vestigden zich 6518 mannen en 6686 vrouwen, terwijl vertrokken zijn 7502 mannen en 7885 vrouwen, alzoo een vermindering met 984 mannen en 199 vrouwen. Een totale vermeerdering dus met 488 mannen en 150 vrouwen, waar door de bevolking op 31 December 1926 bestond uit 125.153 mannen en 124.838 vrouwen, te samen 249.991 zielen. De ge zamenlijke gemeenten van Walcheren tel den op 31 Dec. 1925 totaal 67.119 inwo ners, op 31 December 1926 was dit 67.244; die van Zuid-Beveland resp. 50.091 en 50.438; die van Noord-Beve land resp. 7675 en 7701; die van West Zeeuwseb Vlaanderen resp. 27.972 en 28.093; die van Oostelijk Zeeuwsch Vlaan deren 55.305 en 55.518; die van Schou wen en Duiveland 24.416 en 24.204 en die van Tbolen en St. Pbilipsland 18.252 en 18.241. 's Gravenpolder. Vrijdag vergaderde de raad dezer gemeente. De voorzitter deelde mede, dat alle gekozen raadsle- leden hunne benoeming hebben aangeno men,, en dat de macadam is aanbesteed voor f3,25 per ton. Het verzoek van de commissie voor ziekenhuisbelaïigen om een bijdrage van 2 cent per inwoner voor verkrijging van een 24-uur-dienst op het telefoonkantoor te Goes, werd aangenomen. Het verzoek van den gemeente-veld wachter om verhooging van salaris werd in geheime zitting behandeld, doch na her-opening deelde de voorzitter mede, dat tot geen definitief besluit was ge komen. Het verzoek van A. de Vos en J. Vermue om meer bijdrage voor hunne kinderen naar de bijzondere school te Kwadendamme werd aangenomen. Het verzoek van L. Janse om vermin dering van schoolgeld werd afgewezen en dat van P. de Korne toegestaan. De begrooting van de gemeente, dienst 1926 werd gewijzigd. De jaarwedde van den burgemeester werd volgens schrijven van Ged. Staten vastgesteld. Besloten werd eenige oude materialen,, waaronder een brandspuit te verknopen. Aan de vereeniging voor lager onder wijs op Geref. grondslag, werd een gor dijn toegestaan voor de school. Achter de openbare school zal eenheining worden geplaatst. Bij de rondvraag vestigde de heer De Koster de aandacht op de smalle weg aan den Zaaldijk, waarop werd medege deeld, dat stappen zullen worden gedaan om verbetering te krijgen. Heinkenszand. Toen Zaterdag eenige leden van de [handboogschutterij „Soranus alhier aan het oefenen war/en kwam een pijl terecht in het oog van den heer R. Koop man alhier. Hulp werd verleend door Dir. Griep, die het gewenscht achtte, dat ge troffene naar Middelburg ging ter verdere behandeling. Zaterdagavond miste de familie L., alhier, een 2-jarig knaapje. "Na lang zoe ken vond men het kind op ongeveer een kwartier afstand van de ouderlijke wo ning in een sloot. Het kind was tot den hals nat, doch mankeerde overigens me s. Hoelang het reeds in de sloot had ge zeten, weet men niet. Kloet in ge. Uitslag openbare verkoo- ping, gehouden door notaris E. C. van Dissel alhier, in de herberg van den beer K. Meulpolder, van een woonhuis met erf te Kloe,tinge, groot 2 aren 16 centia ren, eigendom van de familie Louis se. Hiervan werd kooper J. van Loo te Kloetinge voor f 2280, Kortgene. De heer A. Kramer al hier, slaagde voor het examen L. O. Krab ben dijke. De heer A. Kievit al hier, slaagde voor liet examen L. O. Kruiningen. De heer J. J. Kole al hier, slaagde voor bet examen L. O. Ovezand. De raad vergaderde Vrijdag. Met d en voorzitter waren alle leden pre sent. Door den voorzitter wordt openlijk dank gebracht aan diegenen welke heb ben medegewerkt tot het dempen van het Weekje, en stelt bet op hoogen prijs dat de landbouwers steeds bereid waren hun personeel en paarden kosteloos be schikbaar te stellen. De geloofsbrieven van de nieuw gekozen raadsleden werden onderzocht en in orde bevonden. Dj be groeting voor den Vleeschkeuringsdienst 1928 werd vastgesteld in ontvang en uit gaaf op f2850,In verband met eene periodieke verhooging der jaarwedde van den ontvanger werd de penisoen s grond slag nader vastgesteld. Omtrent de nieuwe voorwaarden tol electrificatie werd na eenige bespreking besloten daarmede accoord te gaan, en ook de geheele straat verlicht :ng te elee- trificeeren. Op een verzoek van de commissie voor ziekenhuisbelangen om eene jaarlijksche subsidie van 2 cent per inwoner voor openstelling van een 24-urigen telefoon dienst, werd na eenige besprekingen over eenkomstig het voorstel van B. en W. besloten eene jaarlijksche subsidie van 1 cent per inwoner toe te staan. In beginsel wordt besloten van bet na jaar voor afvoer van water op het school plein eene rioleering aan te brengen. Omtrent het aanstellen van een bestel ler voor vrachtgoed van en naar het sta tion wordt besloten eene publieke op roeping van sollicitanten voor deze be trekking te doen. Bij de rondvraag vraagt het Ld Schuer- man een verzoek te willen richten tot de Staatsspoor om n.l. de avondtreinien te laten doorrijden tot DriewegenOve zand. De voorzitter zegt toe ter gelege ner tijd, hierop te zullen wijzen. Met een verder verzoek van hetzelfde lid over den tijdsduur van eventueel te geven voorstellingen door acrobaten, zal rekening worden gehouden. Schore. Vrijdag hield de postduiven vereeniging „de Snelle vlucht" een wed vlucht van Bordeaux (Fr.). Afstand 812.5 K.M. In concours waren 25 duiven. Vrij dagmorgen te 6.30 uur werden de duiven losgelaten. Aankomst le duif Vrijdag avond 7.15 uur. De uitslag is: le pr. M. Willem stein te Schore, 2e en 4e pr. J. M. Fraanje te Biezelinge, 3e pir. Gebrs. de Pree te Schore, 5e pr. W. Rijn te Schore, 6e pr. J. L. de Jager te Ka- pelle. Uilslag voet bal weid strijd „Zeelan- dia I"„Ajax III 61 ie het voor deel van „Zeelandia". Wilhelminacloip. De collecte voor de stormramp Ibeeft bier f 161,25 opge bracht. Wissenkerke. Door Ged. Staten van Zeeland zijn uit deze gemeente van de lichting 1928 voor den militairen dienst vrijgesteld voor goed en tijdelijk: A. M. Bakker, J. A. Filius, M. P. Kouwer, P. J. Lamaam, J. A. van der Maas, J. Th. Marcus se, allen voorloopig; M. Flip- se, J. A. Meuienberg, J. Versluis, L. L„ Wisse, allen voor goed. Gemeenteraad. (Zitting van Vrijdagavond.) Voorzitter: de heer G. A. Hajenius. Aanwezig: Alle leden. Verzoeken van de heerein C. A. Schrij ver en P. v. d. Hoeff om gebruik van water in den zijarm van de haven bij de scheepswerf. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen. Voorstel tot het aangaan van een geld- leenung ad f 29.600 voor straatwerk en een ad f61.000 voor bouw- en inrichting van het Goesche slachthuis. Dit voorstel wordt aangehouden. Verzoek van „Nieuw Goes" om be schikbaarstelling van een aanvullend voor schot ten behoeve van den bouw van twee woningen voor spoorweg-personeel Ir. van Poel geest meent dat deze bouw maats met de voorgaande beeft uit staande. Hebben de spoorwegen niet ge weten dat deze buizen noodig zouden zijn. Het zijn woningen van f6000. Tegen dezen prijs worden er ook particuliere huizen gebouwd. Goes behoeft volgens spr. geen crediet te geven. De spoorweg mij. kan dat zelf doen. Daar het crediet van Goes niet onbeperkt is en nog heel veel geld noodig zal hebben, mag hier geen crediet worden verleend. Te meer niet omdat hot geen bevordering is van den volkswoningbouw. Mr. Stieger zegt, dat het geen mid denstands woningen worden. B. en W. hebben het voorstel van „Nieuw Goes" aangegrepen, omdat zij er een goed be gin iin zagen van Bouwplan III. De ge meente loopt geen risico en daarom kon den B. en. W. met het voorstel komen. Mr. Goed bloed meent, dal de heer van Poelgeest zijn argumenten had moeten gebruiken bij den eersten bouw In buisjes 60en30ct,en /Vjji eveneens 60en30ct. Bij Apoth en Drogisten. voor de spoorwegen. Het gezegde over het eretitel acht spr. zeer overdreven. Spir. is voer het voorste!. Het voorstel van B. en W. wordt z. h. s. aangenomen. Ir. van Poelgeest wordt geacht tegen te hebben gestemd. Voorstel tot het geven van namen aan straten. D e beer K o n i n g zou niet een ge deelte van de Rimmelandstraat naar den heer v. d. Bout willen noemen, doch de s Heer Hendrikskinderem- Iraat. Een lan ge naam zou er door verdwijnen. De voorzitter kan zich hiermee niet vereenigen. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen. Medegedeeld wordt dat die raad in be sloten zitting zal spreken over de elec trificatie. De openbare ziting wordt hier op geschorst. Collecte stormramp. Sedert de vorige opgave is nog aan nadere giften ontvangen f 104,50,. waar door het totaal-bedrag der ingezamelde gelden is gestegen tot f 2770,65 V2. Goes vooruit. Heden werd de 8900ste inwoner ten stadibuize geboekt. Zouden we er niet eens aan gaan denken dien 9000st?n feestelijk in te halen? Gegund. De levering van 1000 ton Phorphyre- steenslag (twee-derde) voor den Calami- teuzen polder Borsselen, is gegund aan den heer Jac. de Dreu te Goes. Aan de firma VisserAnthonissem te Seppie, is opgedragen het maken van een diiep'boring, ten behoeve van den Slacht- huisbouw te Goes. Betrouwbaarheidsrit. De motorclub „Zeeland' heeft Vrijdag een betrouwbaarheidsrit gehouden naar Breda. Aan den rit namen 18 bestuurders van auto's en motoren deel. De start had te 8 uur voormiddags van „Centraal' plaats. Des namiddags te 6 uur arri veerde de eerste deelnemer weder im Goes. Het aantal K.M. van den tocht bedroeg 250, de gemiddelde snelheid' 32 K.M. per uur. De uitslag is als volgt: voor auto's, le prijs C. van Strien2e prijs Broek stra; 3e prijs Siepman; 4e prijs Mej. Janse; 5e prijs Timmerman; 6e prijs j. de Jonge; 7e prijs J. M. Kooien; 8e prijs van Aken. Voor motor (duo)le prijs J. de Graag en Weststrate; 2e prijs de Dreu (Oude- lande). 1 Motor (solo): le prijs v. d. Peiji; 2e prijs M. de Dreu; 3e prijs J. Nagel- kerke. 1 Des avonds had in het café van den heer Krijger de prijsuitreiking plaats. De heer Wester weel (waarom liet bet be stuur zulks aan een lid. over bracht dank aan hen, die den tocht voorbereidden en herinnerde met een enkel woord aan de onecmigheid in de vereeniging. Hij wekte op de motorclub te steunen. Vervolgens overhandigde hij de prijzen. Iedere win naar werd met een applaus begroet. Toen de heer Kooien,, de vorige winnaar van den wisselbeker, zijn besche'den prijs in ontvangst kwam. nemen, werd medegedeeld dat deze deelnemer aan den tocht zijn strafpunten hoofdzakelijk bad verkregen tengevolge van zeer sporteve hulp aan anderen. De aanwezigen bleken deze spor tieve daad op prijs te stellen. TWEEDE KAMER. Bij de algenjeene beschouwingen over de staa'sbegrooting in bet vorige jaar, kondigde de premier bet wetsontwerp aan, tot herstel van het zevende leerjaar op de lagere school en tot het treffen van maatregelen ten opzichte van het systematisch te werk stellen van wacht gelders. 't Wetsontwerp kwam en nie mand had er ernstig bezwaar tegen. Enkele maanden later diende de regee ring haar zevende-leerjaar-ontwerp in, teneinde uit artikel drie der leerplicht wet de onregelmatigheid, dat bij zes jarigen leerplicht de leerverplichting op een zeveu jarige school langer duurt dan op een zes jarige, weg te nenen. Het Kamer lid, de heer Suring had intusschen een amendement ingediend, beoogende invoe ring van de zeven-jarigen leerverplichting met ingang van 1 Januari 1928, onder het voorbehoud evenwel, dat deze ver plichting in elk geval eindigt indien het kind den 14-jarigen leeftijd heeft bereikt. Hetzelfde denkbeeld n.l. invoering van de leerverplichting voor het zevende leerjaar met ingang van 1 Jan a.s in plaats van 1 Januari 1930, was, naar men weet belichaamd in een initiatief voorstel der S D. A. P. Over deze deukbeelden nu is Vrijdag nog vrij uitvoerig van gedachten gewisseld en 't resultaat is geweest, dat in de eerste plaats schorsing werd verkregen van 't ontwerp tot wijziging der leerplichtwet, waarin, zooals gezegd, eenige onderge- schikte punten werden behandeld Mi nister De Geer vond dat die punten geen haast hadden, wilde daarom wat wachten Maar z'n bedoeling was in werkelijkheid een beslissing over het amendement- Suring uit te stellen, omdat, naar uit de woorden van Z.Ex. was op te maken, in Oct., wanneer de Kamer weer bijeenkomt, de regeering waarschijnlijk zelve met het volledige verplichte zevende leerjaar zal komen. Er bleef dus over het voorstel van de S. D. A. P. De consekwentie van het verloop der vorige gedachtenwisseling eischte dat ook dit voorstel nu bleef rusten. Doch de heer A Ibarda voelde daar niets voor en handhaafde 't initiatief ont werp, dat tenslotte natuurlijk verworpen werd met 57 tegen 33 stemmen Steun kreeg de leider van het roode kamp alleen van den communist, de r.k volkspartij en de vrijzinnig demoeraten. Met één hamer slag is de rijkssteun aan de kon. lucht vaartmaatschappij ten slotte goedgekeurd. Onder luid hoera sloot de voorzit er toen de vergadering, want de vacantie bia"k aan. De Rijksmiddelen in Mei J927. De opbrengst van de rijksmiddelen (hoofdsom en opcenten) over de maand Mei 1927 bedroeg f48.736,864, tegen f44 966.294 over de maand Mei 19z6 Het één twaalfde gedeelte der ra ming over het geheele jaar bedraagt f39.375.716. We laten hieronder volgen de opbrengst over de eerste vijf maanden van 19z7, vergeleken met die over de eeiste vijf maanden van 1926. 1927 1926 Grondbel, f 8.756.055 f 8.106.838 Pers. bel. f 7.137.174 f 6.808.926 Ink. bel. f 53.719 469 f 52 620 040 Verm. bel f 6 327.489 f 5.300.923 Div. en T. f 3.640.953 f 3.182.647 Inv. recht f 24.474.252 f 24.584.019 Stat. recht f 1.733.021 f 1.651 574- Zout f 954.512 f 840.823 Geslacht f 4.053 306 f 3.937.148 Wijn f 792.576 f 807.902 Gedistilleerd f 18.184 765 f 18.46^.052 Bier f 4.568.504 f 4.217.670 Suiker f 1 7.773.652 f 17.752.169 Tabak f 9 074.528 f 9.077.566 Goud, zilver f 402.570 f 360.829 Rijwielbelast, f 6.£68.205 f 6.207.681 Zegelrecht f 12.463.147 i 10.189.201 Regist. recht f 9.349.982 f 9.268.223 Succ. recht f 22.120.260 f 18.734.961 Domeinen f 1.414.840 f 1,354.158 Staatsloterij f 235 269 f 235.104 Jacht, visch f 4.327 f 4.435 Loodsgeld f 2.060.170 f 1.754.212 Totaal f215.609.033 f205.459 811 De opcenten ten bate van het Lee- ningsfonds gaven over Mei 1927 een opbrengst van f 12.188.551, tegen een bedrag van f 11.029.003 in Mei 1926. Door electrischen stroom gedood. Vrijdagavond is een ijzerwerker aan boord van 't stoomschip Sal]and, in répara tie in dok 1 der Nederlaudsche Dok Mij aan den Noorder IJpolder te Amsterdam, toen hij een electrisehe looplamp wilde ver hangen, door den electrischen stroom ge dood. Vermoedelijk heeft hij in plaats van den stekker van de looplamp die van de electrischen toevoerleiding uit het contact getrokke». Daarop stond 220 volt wissel stroom. Auto in een sloot. Zaterdagavond heeft op den Lunler- schen weg te Ede een ernstig auto ongeval plaats gehad. Waarschijnlijk door een plotseling ontstaan defect aan de stuurinrichting, reed de auto-7an den heer Nefkens uit Lunteren, bestuurd door zijn zwager, den heer Thomas uit Ede, tegen een boom. Beide heeren werden licht gewond. Erger er aan toe was de moeder van den heer Nefkens Zij werd door den schok uit den auto in een sloot geslingerd. Hevig uit haar mond bloedende, werd zij op het droge gebracht en per auto naar Lunteren vervoerd. Ofschoon direct medische hulp aanwezig was, is zij na een paar uur overleden. Waar mevrouw Nefkens aan een hart kwaal leed, staat het niet vast of door den schok of wel ten gevolge van den schrik de doodsoorzaak moet vastgesteld worden. De auto was aan de voorzijde zwaar beschadigd. Zijn vader gestoken. Zaterdagmiddag omstreeks vier uur heeft de negentienjarige V., wonende aan de Schoolstraat te Alphen a/d Rijn, na een huiselijken twist, zijn vader met een brood mes aangevallen, waarbij hij deze een vier tal steken toegebracht heeft. De jongen was eenigen tijd werkloos. Over een en ander was hoogloopende ruzie ontstaan. Reeds twee maal vroeger had de zoon zijn vader mishandeld. Zaterdagmiddag liep de maat blijkbaar over. De vader sloeg zijn zoon met een stoof op het hoofd. Deze greep daarna een mes en stak daar mee het hoofd van het gezin eerst in den rug, daarna in de borst, toen in den arm en ten slotte bracht hij den man nog een wonde in het gelaat toe. Een der liuis- genooten wilde den jongen vastgrijpen, doch deze viel en liep daarbij een bles- suur boven het oog op De vader werd bij het linker oor zoodanig verwond, dat hij veel bloed verloor Klaarblijkelijk doordat het mes schampte, zijn gelukkig geen edele deelen geraakt. Alleen de hoofdwonde is vrij ernstig. Het slachtoffer is op advies van de plaatselijke doktoren onmiddellijk naar het Academisch ziekenhuis te Leiden overgebracht. De dader is gearresteerd en na verhoor door de pol tie opgesloten Noodweer. Terwijl zich Vrijdagmiddag over Am sterdam een zwaar onweer ontlastte, werd Muidrrberg door een geweldige hagelbui geteisterd. Overal werden ruiten verbrij zeld, in een woning zelfs een-en-twintig. Dakpannen vlogen van de huizen. Ge weldige hagelsteenen werden opgeraapt. Eén hagelsteen bleek niet minder dan acht ons te wegen. Uit den aard der zaak hebben de te velde staande gewassen zwaar geleden. De burgemeester van Vinkeveen deelt nog mede, dat bij het zware weder van Vrijdag in zijn gemeente ongeveer 5000 ramen van broeikassen zijn vernield, waar van zoo goed als geen enkele was ver zekerd. Als gevolg hiervan is de in de kassen aanwezige teelt dan ook hoofd zakelijk vernield. De schade wordt hier ongeveer geschat op 7 a 8000 gulden, hetgeen eveneens het geval is in de gemeenten Wilnis en Mijdrecht, terwijl ook schade is toege - bracht in de gemeente Vreeland. Reeds is er een commissie ingesteld, om de juiste schade op te nemen en ook heeft men zich in verbinding gesteld met het Comité voor Stormrampen. Tijdens e^ hevig onweer boven Nieuw- veen en Uithoorn is de bliksem ingesla gen in een aan den Amstel staande water molen. De molen brandde tot den grond toe af. Verdronken. Zaterdagavond tegen 9 uur is in de buitenhaven te Scheveningeu een tienjarig knaapje uit de Pluvierstraat, die met eenige vriendjes aan het spelen was, bij de scheepswerf in het water gevallen. De jongen verdween oogenblikkelijk in de diepte. Een soldaat, die in de onmiddellijke nabijheid was, sprong gekleed te water en mocht er na enkele vergeefsche pogin gen in slagen den drenkeling op het droge te brengen. De levensgeesten waren echter reeds geweken. Door de groote inspanning was de mi litair echter onwel geworden, zoodat de dokter van den geneeskundigen dienst overbrenging naar het ziekenhuis nood zakelijk oordeelde. Hij is in het militair hospitaal opge nomen. Zijn toestand is niet gevaarlijk. De politie, die spoedig ter plaatse was, stelde een onderzoek in. Een agent gleed daarbij uit. Hij brak zijn heupbeen en moestin het ziekenhuis opgenomen worden. Waterprijzen in hotels. Een inzender in de „N. R. Crt" ver meldde, dat Amerikanen in een hotel te Rotterdam extra moesten betalen voor het drinkwater aan tafel. Een Haagsche inzender vertelde toen dat in Hotel des Indes bij een diner f 5 gevraagd werd voor een flesch gewoon water en dat aan een gezelschap, dat in argeloosheid bij een souper driemaal water bestelde, f 15 gevraagd werd voor die versnapering. In het ochtendblad van gister kwam de voorzitter van Horecaf naar aanleiding van het eerste sluk de vraag stellen of die Amerikanen -soms niets verteerden maar wel een onbehoorlijke hoeveelheid ijswater gebruikten. Hij verwijt voorts den inzender zulke dingen maar dadelijk „in de krant" te zetten, terwille van het vreemdelingen - verkeer. Ja, dat is weer de gewone vergissing bij het zoeken van dé schuld, die o.i. niet ligt bij hem die iets openbaart, maar bij hem die het geopenbaarde deed. Geen vijf cent voor de kanalisatie. In de raadsvergadering der gemeente Twisk werd breedvoerig gediscusseerd over de circulaire van de commissie van Aalst inzake de kanalisatie voor West-Friesland Volgens de daarin opgenomen staat, was becijferd dat de bijdrage voor Twisk f 500 gedurende 40 jaar zou zijn. De burgemeester is er niet voor ook maar 5 cent aan de kanalisatie ten koste

Goessche Courant | 1927 | | pagina 2