PUROL N\ 72. Maandag 20 Juni IQ27 lil6 Jaargang* Buitenland (biravin i'ia Rechtszaken. Binnenland Sport Koloniën. ProVincieuieuWs ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2, buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt: Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. «OME Uitgave Naamlooze Vennootschap Goesche Courant COURANT en Kleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf ADVERTENTIEN van 15 regels fl,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Dienstaanbiedingen en aanvragen 15 cent per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. ZIJ, DIE ZICH MET INGANG VAN 1 JULI a.s. OP DE GOESCHE COURANT ABONNEEREN, ONT VANGEN DE TOT DIEN DATUM VERSCHIJNENDE NUMMERS KOSTELOOS. OVERZICHT. De Volkenbondsraad. Vandervelde heeft tegenover een mede werker van het Belga-bureau na den jong- sten volkenbondsraad de volgende verkla ring afgelegd: Niettegenstaande de pessimistische ver wachtingen, heeft die Raadszitting todh een kalm verloop gehad. Het feit dait men weer spoedig de September-vergadie - ring heeft, stelde den Raad in staat een aantal moeilijke kwesties uit te stellen. Een aantal belangrijke kwesties zijn echter naast de eigenlijke Raadszittingen behandeld, vooral in de bijeenkomst der zes mogendheden. Er is nog al wat critiek uitgeoefend op die besprekingen en marge van de groote conferentie, maar het lijdt geen twijfel, dat ze toch zeer nuttig zijn. Aanvankelijk was er een vrij onrustige stemming, maar bij het einde der zitting was de stemming heel wat beter. De politiek van Locarno wordt voort gezet; de kwestie der vestingen in Oost- Pruisen is geregeld en binnenkort zal het Fransche bezettingscontingent waarschijn lijk verkleind worden. Ook de kwestie dei* Duitschers in de mandatencommissae zal weldra geregeld worden. Vandervelde bleek verder groote betee- kenis te hechten aan Stresemann's rap port over de economische cdhferentie en verwachtte, dat het conflict tusschen Zuid- Slavië en Albanië spoedig door een inter ventie zal worden geregeld. Wat Rusland betreft, verklaarde Van dervelde alle berichten over het tot stand komen eener Heilige Alliantie tegen de sovjet-republiek voor volkomen onge grond. Alle regeeringen blijven vrij naar eigen goedvinden hun betrekkingen tot Moskou te regelen. Het Engelsch-Russisch conflict. Het schijnt, dat de economische gevol gen van het Engelsch-Russisch conflict niet zoo ernstig en omvangrijk zijn, als men eerst vreesde. De industrieele en handels kringen in de meeste landen verwachtten van de breuk tusschen Downing Street en het Kremlin een sterke toeneming van het aantal bestellingen van Russische zij de. Niemand twijfelde aam Rusland's cre- diet. Vreemd genoeg heeft de Russische regeering door de bloedige terreur der laatste weken den indruk gewekt van in nerlijke zwakheid. De vele doodvonnis sen der Russische bewindhebbers hebben de openbare meening in overig Europa opnieuw gealarmeerd. Was dit niet ge- 30 FEUILLETON. DOOR H. COURTHS—MAHLER. Juffrouw Dornemamm spoedde zich weg, verheugd, dat verder uitgehoord worden haar bespaard bleef; Pin ging langzaam naar haar kamer. Voor de eerste maal was het tot haar doorgedrongen, dat een waas van ge heimzinnigheid over het leven van haar vader lag gespreid. Onnadenkend had zij naast hem voort geleefd, wetend en zonder beredeneeren aannemend, dat hij lijdend was en ont zien moest worden. Zijn zenuwachtige ge druktheid had zij in verband gebracht met zijn gebrekkig been, dat hem dwong, zich vele dingen, die voor haarr het hoogste genot uitmaakten, te ontzeggen. Het scheen haar zoo natuurlijk toe, dat hij daarover dikwijls ontstemd wats. Nu had zij plotseling vernomen,, dat een slecht mensch haar armen vader tot een gebrek kige had gemaakt! Veel dingen, die zij vreemd gevonden had, werden daardoor verklaard. Maar haar vroolijke, gezonde natuur schrikte terug voor het uitpluizen van de raadselen, die zich ook nu weder aan haar voordeden! Juffrouw Dornemamm had gelijk! Pa pa zou haar wel alles ophelderen, ais hij de» tijd daartoe gekomen jacht.$. Zij wilde er heurd, dan zouden de gevolgen van het conflict voor de zakenwereld waarschijn lijk nog geringer gebleven zijn dan thans het geval is. Thans staan de internatio nale industrieele en hande' skringem aarze lend tegenover de sovjet-Umle, dooir het conflict met Engelland door de opzien barende maatregelen der sovjet-regeening, hoewel het van zuiver buitenlandsch po- litieken aard is, ook een binnenlandsch politieke betcekemis heeft gekregen, die het buitenland meer verontrust dan het diplomatieke conflict. In de Duitsche zakenwereld neemt men evenals elders, een gereserveerde hou ding tegenover Rusland aan. Men schijnt de ontwikkeling der gebeurtenissen nog ©enige tijd te willen gadeslaan, alvorens verdere verbintenissen aain t© gaan. Mis schien zullen maanden verloopen eer mien den toestand in Rusland als normaal zal beschouwen,. In dien grond acht men het zakendoen met Rusland niet gevaarlijk. De wedloop om bestellingen van Russische zijde be krijgen, behoort vrijwel tot het verleden. Het is zuiver kooplmansbelieid dat mein geen overijlde transacties tot stand wil brengen, Men gelooft echter nog aan een oorlog tusschen Rusland en Engeland, noch aan een ernstige binnen- landsche crisis in Rusland. Vast staat echter wel, dat Amerika en Duitschland het meest zullen profiteenein van de breuk tusschen Rusland en Groot-Brittammië. Dierenmishandeling. De kantonrechter te Middelburg heeft A. K. uit 's Heer Aremdskerke, wegens het vervoeren van dieren op moodeloois kwellende wijze veroordeeld tot f 50 boete subs. 50 dagen hechtenis. Een gevaarlijke vangst. Een dezer dagen heeft de baggermolen, die in het IJ voor de terreinen van de „Bataafsche" te Amsterdam lag, te bag geren een gevaarlijke vangst gedaan, die aan boord van het vaartuig niet ontdekt werd, doch die later bij het Douw©; kanaal waar de bagger op het land ge bracht wordt, werd ontdekt. In den zui ger, die de bakken met bagger leegpompt bleef een groot voorwerp steken en toen mien onderzocht wat het was, bleek het een granaat te zijn, waarvan de slagdop was verloren gegaan. Het is waarschijnlijk aan deze omstan digheid te danken, diat het ding geen onge lukken heeft veroorzaakt; toen het pro jectiel per boot van de havenpolitie naar de artillerie-inrichtingen aan de Hembrug was overgebracht, bleek uit het onderzoek, dat het een 15 c.M. granaatkartets van het jaar 1915 van de marine was, waarin de gevaarlijke trotyl lading nog aan wezig was. niet meer aan denken! Zij was immers te jong en te onervaren,, om voor derge lijke ingewikkelde zaken een oplossing te vinden. Later doken weliswaar al die onbeantwoordde vragen af en' toe op in haar geest, maar zij weken spoedig als schaduwen weder terug voor die blijde zon nigheid van haar natuur. In haar kamer gekomen, verdiepte zij zich in het boek, dat Hans von Ried haar gezonden had, een reisbeschrijving, die haar zoo sterk boeide, dat zij alles om zich heen vergat Hans von Ried zat aan zijn schrijfta fel. Als hij' zijn hoofd ophief, kon hij ©en blik werpen op die slotruïne op den top van den Riediberg. Het oude vervallen kasteel was grondig onderzocht en her steld geworden, zoodat het weer en wind opnieuw trotseeren kon. Vóór den jongen man lag een stapel brieven en papieren, die hij wilde uitzoe ken en gedeeltelijk vernietigen.'. Hij had er niet eerder toe kunnen 'komen, die oude brieven door te lezen; hij vreesde voor de herinneringen, die zij in hem zouden opwekken, maar nu wilde hij niet langer uitstellen, wat toch eenmaal gebeuren moest! Hij' vond herinneringen aan lieve, goed© menschen, die hij op zijn levensweg had ontmoet, hij vond herinneringen aan don kere plekken in zijn bestaan, die hij lie ver zou willen vergeten, hij vond ook din gen. waarvan hij niet wist, waarom hij ze eigenlijk zoo zorgvuldig had bewaard. Hij ondervond, dat de wisselvalligheden Doos30-60Jube80d.BijApoth.en Drogisten De Indië-vlucht. Nu de F VII van de K.L.M. op weg is naar Insulinde zullen onze lezers er zeker belang in stellen iets van de piilö- iotem zelf over den tocht te lezen. De „H. Crt." had onderhoud met hem. We ontleenen er het volgende aan: We gaan iets doen, aldus Geijisenidor- fer, dat tot nog toe niet volbracht is, een vlucht vice-versa de koloniën. Dat imponeert ons, hoewel we vel vertrouwen zijn, dat de tocht zal worden volbracht. Er is niets geriskeerd, ondanks den kor ten tijd van voorbereiding. Geen enkel onderdeel is afhankelijk van het geluk, 't welk wij niettemin hopen, dat rijkelijk ons deel zal zijn. Onze vlucht verschilt in zooverre van die van van der Hoop, dat we nu met een korte tusschenpooze ook terug vliegen en dat we het heele traject heen en weer in vijf weken zullen afleggen» tegen den maandenlanger tocht van het driemanschap. Bovendien nemen we nu passagiers en bagage mee, is het een zui vere commercieele vlucht en als zooda nig een nog niet vertoonde prestatie. Daartegenover staat, dat onze machine beslist beter is en met 'n soepeler motor uitgerust. Ook de vliegvelden, die we zullen aandoen op dezelfde route als van dei* Hoop, hebben intusschen een moder ner accomodate en uitrusiting gekregen. Men moet echter niet denken, dat 't een vludht wordt, die in snelheid van uitvoering een record vestigt, 't Is best mogelijk, dat onze passagier onderweg in Constantinopel of een andere plaats een paar dagen blijft en dan weer verder vliegt. Hij onderneemt de reis voor studie en genoegen en schrijft een enkel artikel tje aan zijn blad „The Baltimore Sun". Onze volgende vraag bracht beide vlie gers even van hun stuk, want het ging over henzelf en dan bereikt men menschen als Geyseodorffer en Scholte niet veeU Hoeveel K.M. hebt u al gevlogen vóór deze vlucht er 30.000 bij doet? Geysendorffer denkt even na. Als 't op geen duizend K.M. steekt, dan zoowat 20 maal de aarde rond, 700 a 800.000 K.M. Scholte haalt dat aantal niet, maar toer de ook een respectabelen afstand door de wolken. Met den Amerikaan vlogen ze samen een 30.000 K.M., door vrijwel alle laaiden van Europa. Ook zonder de vlucht naar Indië, is hij de primus der luchttoeristen, een reputatie, waar hij bijzonder trotsch van het leven het waardevolle soms waar deloos en het waardelooze waardevol hun nen maken! Hij schifte de oude paperassen, bij- éénleggend, wat ook verder bewaard Imoest blijven, verscheurend, wat gedoemd was, om den. vuurdood te ondergaan. Hij! werd in die bezigheid gestoord door een bediende, die hem het bezoek van graaf Buchenau kwam aankondigen. Ven-ast en verheugd sprong hij op; hij begreep, hoe zwaar deze stap den graaf gevallen moest zijn en hij snelde hem tegemoet „Eindelijk, eindelijk! Dat doet mij onuitsprekelijk veel genoegen!" sprak hij op hartelijken toon. Ze schudden elkander de hand. Graaf Buchenau was bleek en zichtbaar opge wonden. „Kom binnen, kom dadelijk mee naar mijn werkkamer!" drong Hans von Ried erop bedacht, den graaf de nieuwsgierig© blikken van zijn bedienden te besparen. Graaf Buchenau slaakte een zucht van verlichting, toen de kamerdeur zich ach ter hem gesloten had; een zenuwachtig lachje vloog over zijn gelaat. „Lach mij maar gerust uit! Ik ik heb als een lafaard voor de blikken van uw bedienden gesidderd!" bracht hij uit. Hans schoof hem een stoel toe; met zijn rustige kalmeerende stem opmerkend: „Dat komt, omdat het de eerste maal wasDie zenuwachtige aandoening is nu overwonnen, voor goed! Graaf Buchenau zette zich neder; lang- op is en waarmee hij1 zichzelf en die K. L. M. geluk wen scht. Over dien heer van Lear Black zijn beide vliegers enthousiast. Hij1 is de meest humane man, waarmee zij ooit vlogen. Een typisch mensch, die een merkwaardigem kijk toont op toestanden en zaken in de landen, welke hij bezoekt. Ik zal u een paar typieereude staaltjes vertellen. Hij stelt b.v. op een gegeven dag voor naar Napels te vliegen en vraagt of 'tkan. Ja, 'tgaat, maarverder komt men dan met, want van Lear Black steekt de hand op en onderbreekt met: geen maren. K|ad 't of kan 't niet en wat zijn. de bezwa- rep. Zijn deze dan haarfijn uitgelegd en is gebleken, dat er slechts financieel© moei lijkheden bestaan, dan gaat de vlucht todh door en heeft de Amerikaan een reden te meer om tegen zijn vrienden te zeggefi ga ook vliegen,, 't is zpo heerlijk. En als je het doet, ga per K. L. M„ daar is piles mogelijk. Want als er één enthousiast bewonde raar is van de Nederlandsche luchtvaart, dan is het van Lear Black. Als hij des avonds aankondigt den volgenden dag niet te zullen vliegen en des morgens van idee veranderend, toch graag bijv. van Weenen naar Londen wil toeren, krijgt hij ten antwoord: Uitstekend meneer, wanneer starten we? Zie, dat vindt hij fijn. Dat doet zijn Amerikaansch hart goed en breng hem vol bewondering voor zijn piloten. Die Hollanders zijin duivels, ze durven en kunnen letterlijk alies, zeilde hij eens aan een van zijn vrienden, die hij tot vliegen had gebracht. Over die redenen, die hem er toe brach ten Indië te gaan bezoeken, heeft h|ij zich nooit positief uitgelaten. Hij schijnt er zich uit de eerste hand van te wil len overtuigen, welke mogelijkheden er bestaan voor een oommercieele luchtvaart op Indië. Bovendien wil hij graag eens een kijkje op Java nemen enmis schien glipt hij nog verder door. Voetbal. Kampioenschap van Nederland. Gisteren is de laatste wedstrijd om het kampioenschap van Nederland gespeeld tusschen Heracles uit Almelo en N.A.C. uit Breda. Deze wedstrijd werd te Al melo gespeeLd en door Heracles met 20 gewonnen, waardoor zij het kam pioenschap van Nederlandland ongeslagen behaalde. Luchtvaart. De verdwenen vliegers. Nog steeds komen berichten binnen over verweende verblijfplaatsen van Nungesser en Coli in de wouden van Quebec. Hoe hoopgevend deze telegrammen ook aan vankelijk waren, kort daarop volgt helaas zamerhand hernam hij zijn zelfbeheer- sching. Hij keek de kamer eens rond. „Ge hebt de werkkamer van uw va der tot de uwe gemaakt, zie ik!" sprak hij» „Ja, mijnheer de graaf!" „In deze kamer heb ik menigmaal met uw vader gezeten, nu (eens im vroolijke dan eens in ernstige gesprekken gewik keld! Wat ligt die tijd ver achter mij F „Ik hoop, dat ge weder leerein zult, u in Riedberg thuis te gevoelen, even als ik mij in Buchenau thuis gevoel!" sprak de jonge man op warmen toon. „Doet ge dat? Werkelijk?" „Ongetwijfeld, mijnheer de graaf! Dat verzeker ik u!" Stoor ik u niet in uw bezigheden? „O, neen! Ik was bezig, oude brie ven op te ruimen; die zuilen nog vroeg genoeg tot asch vergaan! Maar mag ik u een sigaar aanbieden en een glas wijn? Deze bijzondere gebeurtenis moet met een extra-dronk gevierd wonden!" De graaf glimlachte en leunde gemak kelijker in zijn stoel terug. „Goed! Laten we mijn eerste vlucht buiten het grondgebied van Buchenau vie ren! Ik geloof echter dat mijn lamtme vleugels mij nooit verder dan tot Ried berg zullen kunnen dragen!" „O, u zult ook weder verder leenen diegen, daarvan 'ben ik overtuigd! sprak Hans, opstaand, om een bediende te bel len, dien hij, zonder hem te laten bin nentreden, bij de deur zijn bevelen gaf. De hofmeester zelf bracht daarop wijn en glazen aan, bescheiden vermijdend, den graaf aan te zien. Maar deze dwong zich steeds de teleurstellende tegenspraak, die weer alle hoop dien bodem inslaat. In Canada heeft men echter nog niet vain alle onderzoekingen afgezien.. Ook de vermaarde Fransche vlieger René Fonck heeft gepoogd op eenige vliegtochten boven Labrador, een levens- toeken van de verloren Oceaan-vliegers te vernemen, maar zonder succes. Ziehier wat hij seinde naar het Journal: „Ik heb dogen boven Labrador, de golf van den St. Laurens en Newfoundland. Het onderzoek, boven een gebied vol moe rassen en ondoordringbare wouden, was zeer moeilijk en heeft geen resultaat op geleverd. In het binnenland bestaan gezU communicatie middelen. Als Nungesser en Coli hier hebben moeten dalen, dan zal het weken kunnen duren eer zij wor den teruggevonden.. Maar dank zij den overvloed van wild en visch zullen zij in leven kunnen blijven. De Amerikaainr sche expeditie blijft zoeken boven New foundland." De autoriteiten van Quiëbec zijn niet van plan, een vliegtuig te zenden om t© zoeken in de streken, waar de geheim zinnige vuurpijlen zijn waargenomen, tot dat zij instructies hebben ontvangen van n Franschen consul-generaal te Mon treal. Deze heeft als zijn meening te kennen gegeven, dat het niet verstandig zou zijn, een vliegtuig te zenden, voordat er duidelijker berichten zijn ontvangen. Hij zegt, dat hij van plan is, zich niet de Fransche regeering in verbinding te stellen en haar instructies te vragen. Opgeslokt. In, de dessa Masaram,, in het kalkge- biied ten Z. van Solo (Java) waar tal van groote pythons huizen, werd een jongen vermist van een jaar of 13. Tij dens het zoeken naar den knaap trof met een kolossale slang aian, die te traag was om zich te bewegen. Nadat het dier gedood was, bleek bijl het open snijden, dat het ongure beest den ver misten knaap had opgeslokt en deze nu rustig lag te verteren. Wegen in Zeeuw sch Vlaanderen. Bij de behandeling van de begroeting van het Wegenfonds in de Tweede Kamer heeft de heer v. d. Bilt er op gewezen:, dat er geen behoorlijke verbindingsweg bestaat tusschen Zeeuwsch Vlaanderen, oostelijk deel, en België. „Er ligt zoo zei hij een weg van Hulst uit naar de Belgische grens, over Kapeliebrug naar Kemseke en St. Nicolaas. De voortzetting van dezen weg in België is geheel in orde. Op dezen weg monden bij Hulst uit de hoofdwegen van Axel, Zaamslag en Walsoorden. De verbindingsweg, dien ik cpwg«apB3aca3« urn bbumwm»—b—i er toe, eenige woorden tot den ouden hem bekenden dienaar van het slot Ried berg te richten. „Beste Merkel, kemjt gé mij niet meer?" Merkel maakte een diepe buiging. „Zeker wel, miijinheer de graaf, maar ik durfde niet aannemen, dat mijnheer de graaf mij nog herkennen zou!" Een vermoeid lachje speelde om de lippen van den graaf. „Ik heb een goed geheugen!" sprak bij, er nauw hoorbaar aan toevoegend: „Helaas!" Merkel trok zich bescheiden terug. Hans vulde de glazen en de heeren staken si garen op. „Blijft het u goed bevallen op Ried berg, mijn jonge vriend? Worden die mu ren u nog niet weder te eng?" Hans schudde glimlachend het hoofd. „Neen, de rast doet mij nog altijd wel aan! Maar, er zal toch een tijd komen» waarin ik weder korte uitstapjes ga ondernemen!'" „Ja, ge zijt nog te jong, om u te be graven. En eenmaal zuit ge een jonge vrouw naar Riedberg medevoeren!" Hans richtte zich op en antwoordde levendig: dat zal ik zeker! Ik zat juist die oude paperassen, na te lezen, om te vernietigen, wat ik, vóór ik in het huwe lijk treed, als geheel afgedaan wensch te beschouwen!" (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1927 | | pagina 1