Uit den Westhoek A. C. v. REST, Stadsnieuws Kamer Overzicht. Rechtszaken. Binnenland Gemengd NieuWs. Allerlei. Vrijheid en bandeloosheid* Onze voorouders hebben niet tever geefs 80 jaren, achtereen de Spanjaarden op den hals gezeten teneinde ons het be grip vrijheid te doen beseffen. We weten wat vrijheid beteekent, we zijn een vrije natie, we lusten geen dwang, we hebben de vrijheid lief. Natuurlijk hebben we in den loop der tijden ettelijke verordenen- gen en wetten het daglicht doen zien, die bet er op toe schijnen te leggen de vader landers min of meer aan banden te leggen (men kan nu eenmaal niet geheel aan het voorbeeld van andere staten ontkomen) doch' die in die practijk alleen bestaan om niet nageleefd te worden. Het vrij heidsbesef, diat wel eens ontaardt in ban deloosheid, lééft nog even levendig in die Nederlanders van 1927, dan het in de vif ancien der Spanjaarden deed. Zeer dui delijk is onze individueele vrijheid aan den dag getreden toen het moderne ver keer een lichten dwang ging eischen op alles wat rijdt en loopt. Men wilde niet aain, men zou hetzélf wei met de moderne wegbedreiging klaar spelen. Lang, zieer l^Tig heeft het daardoor geduurd eer hier te lande het verkeer ook maar eenigeir- mate ging lijken op het verkeer in het bui tenland waar een overheid regeert over menschen wier voorouders geen 80 jaren voor'de wijheid gestreden hebben. Thans gaat het er echter langzaam den goeden weg op. Dezer dagen nog deelde ons een lid van de vrijwillige verkeersinspectie in Zeeland, juist teruggekeerd van een inspec tietocht, mede, hoe in enkele jaren de Zeeuw zich aan het moderne verkeer heeft aangepast. Op de buitenwegen is de links houdende maniak een uitzondering, de wa genbestuurder, die weigert doorgang te verkenen, is verdwenen. Deze mededeeling doet verheugen. Zon der een openlijke aanval op de bandeloos heid, met niet in het oog loopende pres sie dier rijkspolitie is iets goeds tot stand gekomen. Zouden we in meer gevallen niet aan dit voorbeeld denken en beseffen: dat met gtepronoïioeerden en streng gehandhaafden dwang bij een vrijheidslievend volk nooit zooveel bereikt wordt dan met een zacht lijntje. Wij behooren tot het menschen-type dat wel gestropt wil worden, maar den strop niet wil zien. TOILET-ARTIKELEN IN RUIME VERSCHEIDENHEID Ass. Apotheker, Goes. Telefoon 168. Middelburg. Door den heer L. J. Mes lid van den gemeenteraad te Middelburg, worden pogingen aangewend te komen tot een bond van Zeeuwsche Katholieke ge meenteraadsleden. Schore. Alhier is een comité samen gesteld voor de inzameling van gelden ten bate van de slachtoffers vaini de stormramp in dein Gelderschen Achterhoek. Met de inzameling zal dezer dagen worden be gonnen. Onder leiding van den heer Bur ger van Kapalle, zal de Chr. Knapen- vereeniging alhier, op Zaterdag 2 Juli 1927 een uitstapje naar 's Gravenhage maken. Zaterdagavond a,s. zal op de wei de van den heer Karelse een voetbal wedstrijd gespeeld worden tusschen Ajax 1 uit Ierseke en Zeelandia I alhier. Aan vang 7 uur. Wissenkerke. Door den raad. dezer gemeente is aan Mejuffr. A. C. Schip pers, óp haar verzoek wegens huwelijk eervol ontslag verleend als onderwijze res bij de openbare school, met ingang van 16 Juni a.s. Door dè kinderen van genoemde school werd' baar een blijvend aandenken gegeven:. Tot tijdelijk onder wijzeres is benoemd Mejuffr. M. T. van der Heijde, alhier. Kwakzalverij. Door den Kantonrechter is A. H. v. d. G., chemiker te Antwerpen, veroordeeld tot 5 maal f20 boete subs. 5 maal 20 dagen hechtenis wegens overtreding der Wet op de artsenijbereidkumst. Door v. d. G. vvas n.l. op 1 Maart 1927 op de weekmarkt, terwijl hij niet was apotheker of geneeskundige, bevoegd tot het afleve ren van geneesmiddelen, aan sen marlet- bezoeker verschillende geneesmiddelen zoo- als z.g. klinkers, hoest- en keelpijnbalsem, hoofdpijnpoeders, kiespijntinctuur, enz. afgeleverd of verkocht, zulks in hoe veelheden minder als in bovengenoem de wet is toegestaan. Klokkenspel. Het klokkenspel is verstoken. Op het uu£ wordt thans gespeeld Bun deslied'' van Mozart, op het halve uur „Dier Sol dat" van Silcher. „De Gasverbruiker". Aangeslotenen hij het gasbedrijf heb ben deze week het eerste nummer ontvan gen van „De gasverbruiker", een te Den Haag verschijnend blad, dat liet gebruik van gas propageert. Het blad zal er zeer zeker toe bijdragen dat men zich meer en meer voor gas als verwarmings middel zal interesseeren. Om de tentoonstelling. Ter gelegenheid van de historische ten toonstelling worden door „Nijfcengo" eeni- ge feestelijkheden georganiseerd. Men zi< de betrekkelijke advertentie. Landdag. We herinneren aan den tweeden vrij zinnig gods dien stigen landdag, die Zondiag hier ter stede wordt gehouden. Een adver tentie geeft nadere inlichtingen. In en uit. Gedurende de le helft van Juni ves tigden zich hier ter. stede: M. W. Kamp- Ihuisen, leerares R.H.B.S., van Gouda, Weestwal 22; M. A. Beertien, Wed. Com- melin, zonder beroep, van Veere, Pio cardtstraat 50; M. Valckx, ondermacb. N.S., van Vlissingen, Opril Beestenmarkt 2; E. M. J arise, telefoniste, van Krui- ningen, Hcemisseweg 18; G. J. J. Peper zak en gezin, wagenvoerder-conducteur N.S., van Zwolle, Bouwplan III; P. H. Velsen, cand-notaris en Mr. in de Rech ten, van Rotterdam, Groote Markt 17; S. Mijnsbergen en gezin, motorbestuurder N.S., van Amsterdam, v. d. Spiegelstraat 15; J. Dingemanse en gezin, wagen voerder conducteur N.S., van Zwolle, Bouwplan III; F. A. C. Dielen en gezin, machinist N.S., van Heerlen, Bouwplan IIIE. van Hijfbe en gezin, wagen voerder N.S., van Onstwedde, Bouwplan III; A. J. Bal, on- dermach. N.S., van Hilversum, Lange Vorststraat 33; J. Vroonland en gezin, zonder beroep, van Hoedekenskerke, Schel des traat 99; E. J. Evers en gez in, ondermach. N.S., van Apeldoorn, Bouw plan III; J. Knuist, bakkersknecht, van Schore, Oude Singjcl 76; N. J. van dien Heuvel e'n gezin, ketelwasscher N.S., van Rotterdam, Bouwplan III; U. Hiel- kema, orgelmaker, van Leeuwarden, Vlas- markt 18; J. Looip handelsreiziger, van 's Heer Arendskerke, 's Heer Hendriks- kinderenstraat 4; J. A. Margaroli, leerl.- mach. N.S., van Maastricht, Westsingel 55; J. T'h. A. van Oudbeusden, leerL- macjh. N.S., van Roosendaal, Scbemge- straat 45; J. F. die Viink en gezin, sto ker N.S., van Amsterdam, Bouwplan III; D. Reijman, kappersbediende, van Edam, Ganzepoortstraat 3; Wed. J. W. Friokiel en dochter, huishoudster, van Nijmegen, Bouwplan III; A. de Waard en gezin, boeerenkniecht, van Kattendijke, Westha ven dijk 3; M. A. de Jager en gezin, Iand- bouwerskraecht, van Kapalle, 's Heer Hen- drikskinderendijk 37; G. van Noort en gezin, remmer N.S., van Haarlem, Bouw plan III. Vertrokken: J. W. Speetjens en gezin, koopman, naar Rotterdam, Schiedamscbe weg 265b; J. Bartelse, bakkersknecht, naar Kamperland; W. J. Perestam, schip- peersknecht, naar Rotterdam, 2e Bosch- straat 18; J. A. de Jonge, opzichter ijkswaterstaat, naar Eist; F. A. de Co- minck en gezin, koopman, naar Vlissin gein., Breewaterstraat 33; C. L. Cuijt, mandenmaker, naar Hingeme (België). Onbestelbare post. Brieven binnenland: J. F. Pasveer, Gaast; C. Huissoon, Amsterdam; J. H. Speetjes, Rotterdam. Brieven buitenland: A. de Dreu, Haut- horn (Noord-Amerika). Briefkaarten binnenland: M. Dekker z„ 's Heer Arendskerke; Familie Min- derhoud, Middelburg. N.B. Den afzenders wordt aanbevo len op alle stukken hun naam en adres te vermelden, opdat deze bij onbesfceibaar- heid aani hen kunnen worden teruggegeven. Voorts is het gewenscht alle stukken van een volledig adres straatnaam en huisnummer te voorzien. Vereeniging van Vrijz. Godsdienstigen. Zondag 19 Juni zal des morgens half elf uur een godsdienst-oefening worden gehouden onder leiding van ds. J. Mis pelblom Beijer, van Dordrecht. Des middags 2 urn* aanvang van den Landdag in het Schuttershof. TWEEDE KAMER. Alvorens met groote vacantie te gaan doet de Kamer nog een aantal kleinere wetsontwerpen af. Zoo is de collectieve arbeidsovereen komst goedgekeurd met 74 tegen 5 stem men. Tegen stemden de hceren Veraart, Kersten, Zandt, Braat en L. de Visser. Het weigeren der goedkeuring aan statuten van den Nieuw-Malthusiaanscben Bond heeft den heer Kleerekoper tot een interpellatie gebracht. De minister deed het bij zijn afwijzing voorkomen alsof deze Bond ontoelaatbaar is en dus een verboden vereeniging. Als dit zóó is waar om wordt ze dan niet uiteen gedreven? Wat de minister nu doet is half werk. De heer Kleerekoper stelde deze vra gen: Wil de minister in stelltgen vorm ant woorden op de« vraag of de Nieuw- Maltlhusiaansche Bond is een bij de wet verboden vereeniging? Acht de minister artikel 140 van het Wetboek van Strafrecht toepasselijk op hen, die aan voormelden bond deelnemen Acht de minister de weigering der er kenning van dezen bond van afdoenden invloed ter beteugeling van zijn werk zaamheid, die toch naai" 's ministers oor deel een gevaar oplevert voor de open bare orde en goede zeden? Zoo neen, wekt dan niet die weigering den schijn een gevaar te keeren dat in derdaad ongemoeid blijft? Zou het niet de voorkeur verdienen in dien dit stelsel van erkenning van ver- oer.;gingen werd vervangen door een re gistra tie als bedoeld in het ontwerp Var. Raakte in 1906? Wil de minister de voorbereiding van een regeling in dien trant overwegen? Het was de bedoeling van den mterpel- Sant te weten waar die N. M. Bond aan |fcoe is. Na vijftig jaar wordt het alles onzeker eiitfidus dient dit vraagstuk opgelost te wor den. De minister treedt in, waardeering viain het doel der vereeniging en dat is volgens den interpellant uit den booze, omdat de regeering zich op onzijdig standpunt heeft te stelle©, vooral ten aanzien van de ethi sche beginselen. Volgens den minister kan men de vereeniging niet verbieden, maar haar alleen rechtspersoonlijkheid onthou den,. Die weigering is alleen een formali teit, een gebaar, een leeg gebaar van afkeu ring. Wat zou de minister ervan zeggen als een dogmatisch vrijdenker weigerde de statuten der Zen din g s v ereen iging'en goed te keuren? Het antwoord van dien minister valt wel te begrijpen,, omdat hij zijn weigering reeds uitvoerig heeft toegelicht. Het gaat weer om de vage begrippen „openbare orde en zeden" over welker beteekenls iedere mi nister zijn eigen beslissing lean nemen. Deze minister acht het doel dezer vereeni ging zeer ernstig uit den booze en dus in strijd met de openbare orde en zeden. Als rij kon verbood hij de vereeniging, nu blijft bet tot een demonstratie van onmacht. Het is de oude geschiedenis: wie een bepaalde opvatting van de zede heeft, acht iedere andere opvatting uit den booze en racht die dus te bestrijden. Heeft hij de macht dian tracht hij daarmede zoo ver mogelijk te gaan als de wet hem toelaat, al is het dan een uiting van onmacht. Vroeger is er een minister geweest die deze statuten goedkeurde en toen kwam van, den anderen kant het verzet. Een bevredigende oplos sing zal alleen mogelijk zijn als iedereen den andier vrij laat in zijn denkbeelden. Het resultaat was alleen dat de heer Kleerekooper per motie vroeg een wijzi ging van het stelsel der erkenning door al leen te registreeren en weg te laten hel stelsel der goedkeuring. Natuurlijk was dit in strijd met de beginselen, der réchter- ijde. i Op den achtergrond was de theologie in het debat en wij weten dat de stemming dan altijd lichtelijk geprikkeld is. Politierechter te Middelburg. Beleediging. C. v. H., 55 jaar, loterij-agent te Goes, werd ten laste gelegd,, dat hij oip 3 Mei 1927, te Goes, Jacob Droogers heeft be- leedigd. Eisch1 week gevangenisstraf. Uit spraak idem. De klap. G. F. J. F„ 23 jaar, timmerman te Goes, werd beklaagd, dat hij op 3 Mei 1927, te Goes,, J. Trimpe op zijn oog en in zijn gezicht heeft geslagen. Eisch: f 10 boete s. 10 dagen hechte nis. Uitspraak idem. Op het hoofd geslagen. S. M„ 33 jaar, arbeider te Colijns- plaat werd verdacht dat hij op 4 Mei jl. te Colijnsplaat Willem Karman met een neikkan op zijn hoofd heeft geslagen. Eisch: f 15 boete s. 15 dagen hechte nis. Uitspraak idem. De I ndië-vlucht. Het Fokker-vliegtuig H. V. A. D. P., op weg naar Indië. heeft den eersten dag Boedapest bereikt en vervolgens de reis naar Konstantiinopel ondernomen. Een ondernemende knaap. ParijsNew-York met 5 Amerikaan sche centen op zak! Dat is toch wel een record. Een 13-jarige Ameriltaansche jon gen heeft het hem geleverd. De jongen moest en zou Parijs zien, waar twee van zijn zusters studeeren. Daarom stapte hij op don dag van het vertrek van de Paris uit New-York aan boord van het schip. Aan ielnand, die hem vroeg of hij alleen was, zei de knaap, dat zijn moeder on gesteld in haar hut lag en dat hij aan dek was gekomen om kennissen goeden dèg te >vuiven. Spoedig daarop' wist hij een leege derde klas toeristenhut, te vin den, waar hij zich verborg. Toen het 24 uur later was, kwam hij weer te voor schijn. Het schip was toen in volle zee en den kapitein bleef niet veel over dan don jeugdigen verstekeling maar als koste loos passagier te accepteeren. Toen het schip echter te Havre was aangekomen, deelde de kapitein den knaap mee, dat hij lnem weer terug moest nemen. Dein vol genden dag stond die, kapitein Herbert A wam, zoo heet die jongen, toe, de stad in te gaan. Herbert, die met vijf centen van huis was gegaan, had aan boord van passagiers met wie hij bevriend ge raakt was, een paar dollar gekregen, net genoeg voor een kaartje naar Parijs. Daar werd hij aan het station St. Lazarus op gepakt door de gendarmen, die hem zijn paspoort vroegen. Zijn zusters werden te hulp geroepen en Herbert mocht zonder paspoort te Parijs blijven, waar zijn zus ters hem hebben rondgeleid. De lichtstad oefende ook' op het kleine Amerikaamtje rijn bekoring uit, zoodat Herbert parman tig verklaarde, maar te zullen blijven. Dat vondenj de paspoortheeren toch niet goed en Herbert zit nu weer aan boord van de Paris, die hem ook weer gratis terug zal brengen naar zijn vaderland. Evenals Lindbergh echter heeft de jeug dige volgeling van Lavarède lang niet ge noeg van Parijs gezien en evenals de vlie ger heeft de kleine broekemain verklaard, dat hij „zeker lerug zal komen". ilet boek des levens. De regeering van RSFóR (Unie van sovjet republieken) is van plan aan alle sovjets op het platteland voor te schrijden, speci ale boekeu voor elke huishouding in te voeren. In dat boek zullen ingeschreven worden alle stukken, die betrekking heb ben op de leden van het gezin van den boer. Het boek zal de volgende acten be vatten: geboorte, huwelijks en doodactes, de gegevens van de militaire boekjes en dito kaarten, uittreksels uit de invaliditeit boeken, alle actes uit delandbouwboeken die betrekking hebben op de akkers van de boerderij, a le documenten in verband met het bedrijf van de boerderij, de inhoud van de aanslagbiljetten in alle belastingen enz. Bovendien zal in dat boek telkens ^an- geteekend moeten worden wie van de léden van het gezin kiesrecht heeft, wien het kiesrecht ontnomen is, wanneer en waarom Het boek zal ook bevatten gegevens over het aantal paarden en vee, (koop, verkoop, dood, geboorte enzover de vervoermogelijkheden van het bedrijf, alle pachtovereenkomsten, (dus het pachien en verpachten van grond), verkoop en koop van gebouwen, het splitsen van het bedrijf (d.w.z. hes verdeelen van den grond en van den inventaris onder de zoous van een ouden boer of bij het overlijden van den vader, alle gevallen van het gebruik maken van gehuurde werkkrachten, alle gevallen, waarbij een of meer leden van het gezin bijverdiensten hebben, alle assuranties alle gegevens over de bezaaide oppervlakte, de grootte van den oogst, den bedongen prijs enz. enz. Kortom zulk een boek zal het ge- heele leven van elk lid van het gezin in cijfers moeten belichten. De //Izwestia", aan welk blad wij deze bijzonderheden ontleenen, is overtuigd, dat de invoering van deze merkwaardige boeken de sovjets in staat zal stellen een duidelijk over zicht te krijgen van den toestand van elk bedrijf en van de geheele bevolking van elk dorp. Het merkwaardige van het geval is, dat de bolsjewiki hier evenals in zeer vele andere gevallen plannen van de ergste Russische reactionairen door voeren. Een dergelijk plan heeft een eeuw geleden de verschrikkelijke Arakts |ejew gekoesterd, maar zelfs deze despoot deinsde voor de moeilijkheden van een dergelijk boek terug Uit wanhoop. De wandelaars op de eerste verdieping van den Eiffeltoreu te Parijs hebben Woens dag een sensatie beleefd, zooals maar weinig voorkomt. Terwijl zij genoten van het schitterende vergez cht over de Seine' stad en omgeving zagen zij plotseling een jonge blonde vrouw over de balustrade stappen en in de diepte verdwijnen. Men dacht niet anders of de ongelukkige zou verpletterd zijn. Maar tot haar geluk was de 7rouw blijven haken aan een der dwarsijzers, waar zij in netelige positie bleef hangen. Be brandweerlieden van de kazerne Maiar werden gewaarschuwd en kwamen spoedig met het noodige mate riaal. De geneesheer constateerde, dat de vrouw slechts een beenfractuur had op- geloopen. Men bracht haar naar het zie kenhuis. Uit het verhoor bleek, dat de vrouw door het overlijden van haar moe der zoo getroffen was, dat zij het besluit had genomen een einde aan haar leven te maken. Een wonderlijke genezing. De (Belgische R K.) „S'andaard" maakt uitvoerig melding van een wonderbaar lijke genezing eener zieke, die Lourdes bezocht had en in den trein op den te rugweg plotseling, beter zou zijn gewor den. Wij laten het verhaal hier in ver korten vorm volgen. „Op den steenweg, naar Alsemberg te Ukkel woont de achtbare familie de Iïauw, Een der kinderen, mej. Alino, 35 jaar oad, was sedert 22 jaar aangetast door een ziekte aan den dikken darm. Van jaar tot jaar verergerde 'de kwaal en ver oo zaakte haar meer en 'meer pijn. Ver scheidene geneesheeren hadden alles in 't werk gesteld om de ziekte te keer te gaan, doch al de hulpmiddelen der we tenschap bleven vruchteloos mej De Rauw bleef lijdend. //In 1918 werd er besloten tot een heelkundige bewerking. Deze werd ge daan, doch de pijnen verminderden niet. In 1924 een tweede heelkundige be werking helaas J alle pogingen der we» tenschap waren te vergeefsch. 3Er werd besloten naar het verre Lour des af te reizen iu 1925; een tweede maal in 1926 en een derde maal op l Vlei 1927, steeds met- de Nationale Bede vaart van Brussel. Zwaar was de beproe ving en het lijden bijna ondragelijk heel de reis en gedurende heel het ver blijf te Lourdes. De laatste dag, 2de Pinksterdag, brak aaivdag van vertrek Het afscheid aan de grot,-deed menige ranen vloeien en toen E. H. Swalus, bestuurder der Bedevaart, de zieken troostte en moed en betrouw en volharding in - sprak omdat er op de terugreis somtijds nog wonderen gebeuren, dan waren we vast besloten het Ave Maria niet op te geven. ,Van op den trein, 1e 13.40 uur, zeg den wij niet vaarwel, maar. tot weerziens aan ouze Goede Moeder van Lourdes, en de terugreis begon. Onderweg namen de pijnen toe tot 19 80 uur en dan opeens, terwijl wij volop aan 't bidden waren, tusschen Lamoth en Bordeaux, voelde mej. De Rauw hare pijhen stillen en ver dwijnen. Het antwoord van O. L. V. van Lourdes was daar. Met kinderlijke eenvoud en gansch op geruimd zegde zijtok Voel niets meer, O. L Vrouw heeft mij genezen z/De reis vorderde vporspoedig de Salve Kegina werd gezongen en tot laat in den nacht prevelden we overgelukkig „Wees egroet, Maria". Gaaf en gezond kwam mej. De Rauw Woensdag rond 14.40 in de Zuidstatie te Brussel aan. Een achttienjarige prinses» Evenals aan het Nederlandsche hof heeft ook aan het Spaansche hof een feestelijke stemming geheerscht ter gelegenheid van den achttienden verjaardag eener prinses. Weliswaar is prinses Beatrice geen troon opvolgster en heeft het feit dus niet de zelfde berekenis als bij ons, doch de prin ses is de oudste dochter des konings en treedt ten gevolge van de omstandigheid dat haar beide oudere broers, de kroonprins en infant Jaime ziekelijk zijn, meer op den voorgrond. Zij is iets jonger dan prinses Juliana en wordt de volgende week pas achttien. Maar thans reeds is zij met veel staatsie en feestelijkheid „in de wereld" gebracht Haar groote schoonheid gaf aan haar ver schijning op de hoffeesten bijzondere be koring, terwijl over alle plechtigheden in het oude Escuriaal een feërieke stemming Prachtige feesten zijn er in het koninklijk paleis gevierd, waarbij de grandes van Spanje tegenwoordig waren en hun opwachting maakten bij de prinses. Ook 'het diplomatieke corps richtte feesten aan, welke elkaar in Juister even aarden. De Amerikaansche gezant, Ogde Haggerty Hammond, noodde de konink lijke familie in zijn ambassade, terwijl de Peretti de la Rocca, de Frinsche amba- sadeur, een feestmaal organiseerde, dat door een bal gevolgd werd. Koning AJ fonse opende dit met gravin de Peretti de Ia Rocca, gevolgd door koningin Vic toria met den gezant, terwijl de jeugdige zoon van dezen laatste, "Antoine, de waar schijnlijk nooit weer terugkeerende gele genheid kreeg prinses Beatrice ten dans te voeren. Want heel lang zal het wel niet meer duren of de prinses zal het Madrileensche hof verlaten om in het huwelijk te treden. Nu reeds werd in Engeland gemompeld, dat zij voor den Prins van Wales zou zijn bestemd. Maar dit komt misschien omdat de Engelschen ongeduldig worden dat hun prins steeds niet trouwt en daar om allen tezamen zoo'n beetje op zoek zijn naar een geschikte vrouw. Wetenswaardigheden. Eeu Zwitsersclie geleerde bevond, dat twee mollen in negen dagen verslonden: 340 larven van meikevers, 193 regenwor men, 52 rupsen en een muis. Van de muis bleef zelfs geen beentje over. Toen hij den mollen alleen plautenvoedsel gaf, stierven zij van honger.

Goessche Courant | 1927 | | pagina 2