Stadsnieuws Sport Officier van Justitie de treurige zaak durft onderzoeken. Treurig bovenal,-dat ge nu niet den moed bebt te zeggen,het Recht zal zegevieren, we wachten met een gerust gemoed af, maar dat ge het laffe wapen der boycot ter hand hebt genomen, dat zelfs één uwer geestelijken, wier roeping het is in den geest van Christus werk zaam te zijn, het heeft durven bestaan (onze bewijzen liggen ter beschikking) dat wapen, te hanteeren. Laat men doen als het Centrum, dat zich op een hoog standpunt plaatst. - Het Recht zal zegevieren, Borssele. Alhier is f475,gecollec teerd voor de slachtoffers van den storm ramp. Hansweert. De kommies te water van D. geraakte te water. Door spoedig toe geschoten hulp werd hij op het droge geholpen, zoodat hij met den schrik en een nat pak vrijkwam. Ierseke. De geheel voltallige raad on der presidium van den burgemeester ver gaderde Maandagavond voor de 2e maal van dit jaar. Enkele wijzigingen in de be- grooting van het burgerlijk armbestuur werden aangebracht. Idem af- en over schrijving, wijziging gemeente-begrooting 1926, wijziging begrootimg gasbedrijf 1926. Het vermen:gvuldigingscijfer der inkom stenbelasting werd evenals het vorige jaar vastgesteld op 0.9. Benoemd werden tot leden der sdhattingscommissie der rijks- inkomstenbelasting de heeren J. L. Bom, C. Hartoog, M. Mol en G. Daame. Aan geboden werden voorts het gemeentever slag 1926 en het verslag volkshuisvesting. Enkele ontheffingen van schoolgelden wer den verleend. Naar aanleiding van een gunstige beschikking van den voorzitter van het Visscherijbestuur werd besloten om de politieverordening (bewaren van kreeften) dusdanig te wijzigen dat in het vervolg op aanvrage van een kreef- tenvisscher voornoemde voorzitter goed kan keuren, dat in een oesterput kreeften wor den bewaard. De heer Ph. Bom drong aan op helderder formuleering en diende daarom een andere redactie in van de ver ordening. f Het voorstel van B. en W. werd met algemeene stemmen aangeno men. De pensioengrondslag van den bur gemeester werd vastgesteld op f4000, De heer Ossewaarde zal als protest tegen cle te hooge salarieering van burgemeesters en andere ambtenaren tegenstemmen. Ook den heer Mol zal zulks doen. Besloten werd de rooilijn aan den ach terweg zoo te wijzigen, dat de bocht min der scherp zal zijn. Een verzoek van den heer W. H. v. d. Broeke om concessie voor het aanbren gen van een radio-centrale, werd aan gehouden, evenals het verzoek om voor de 24-unen-dienst van de telefoon een jaarlijksche subsidie te geven van 2 cent per inwoner. Verzoeken betreffende aan koop van grond werden aangenomen. Kapelie. De raad der gemeente Ka- pelle kwam Maandagmiddag in openbare zitting bijeen. De heer v. d. Have was afwezig. De voorzitter deelde mee, dat de boeken en kas van den ontvanger van het burgerlijk armbestuur in orde zijn bevonden. Ged. Staten hebben goed gekeurd de vaststelling van de rooilijn aan het Jufferswegje voor de nieuw te bouwen kerk voor de Geref. Gemeente te Biezelinge. De wijziging begroeting 1926 burgerlijk armbestuur werd goedgekeurd. In behandeling kwam het beroepschrift van C. J. Sinke te Kapelie inzake zijn aanslag in het vergunningsrecht. De voorzitter deelde mee, dat het recht voor den 'heer Sinke is verhoogd met f 12,50, en nu f 50,bedraagt, waartegen de heer Sinke protesteert. Het verzoekschrift wordt ongegrond verklaard. Het voorstel om f 52,subsidie te verLeenen voor de 24-uur-telefoonverbin- ding met Goes, werd met 5 stemmen vóór 1 tegen (den heer Ganseman) na een drukke bespreking aangenomen. De derde wijziging begrooting 1926 werd met algemeene stemmen goedge keurd en hiermede was de agenda af gehandeld. De voorzitter zei vervolgens: Blijkens de notulen op 13 Juni 1892 van den raad dezer gemeente werd de heer J. Zegers als lid van den raad geïnstalleerd. De heer Zegers is dit steeds, alzoo gedurende 35 jaren, onafgebroken geweest, waarvan hij in de tijdvakken van April 1913 tot September 1917 en van 1919 tot 1923 wethouder is geweest. U hebt mijnheer Zegers, in die lange reeks van jaren, meegewerkt tot bloei en opbouw dezer gemeente, zeer veel helpen tot stand brengen, meer dan me nigeen beseft en dan op te noemen is. U hebt gestreefd het goede te zoeken voor de bevolking en hare belangen te behartigen op maatschappelijk en geeste lijk gebied. Altijd bereid om te dienen, altijd ge reed met de grootste hartelijkheid en diepen eenvoud, om hulp' te bieden en raad te geven waar het de belangen der gemeente gold. Sedert jaren dient U als onbezoldigd ambtenaar den Burgerlijken Stand, lid der schattingscomniissie Rijksinkomstenbe lasting, lid van het Burgerlijk Armbe stuur, lid der commissie van bijstand voor het vaststellen landbouw verslag, terwijl U jaren lid en secretaris der commissie tot wering van schoolverzuim zijt geweest. Het was mijn weinsch, en naar ik ver trouw, doe ik dit met aller instemming, om U op dezen gedenkwaardigen dag, in ons midden, in deze openbare verga dering, namens allen en namens onze be volking dank en hulde te brengen voor de groote mate van nauwgezetheid en toewijding, waarmede U al deze functies voor onze gemeente vervuld hebt en m/og vervult. Doch niet alleen de loffelijke wijze waarop U al deze functies waarneemt of waar hebt genomen,, maar vooral ook door uw hoedanigheden als mensch hebt U veel hoogachting en vertrouwen ver worven. Als mensch gaat invloed van U uit, ieder met U in aanraking komende, gevoelt dat hij te doen heeft met een man van karakter en doorzicht, met iemand due zich laat leiden, door hooge beginse len op zedelijk en maatschappelijk ge bied, met een man die niettegenstaande het klimmen der jaren een open oog heeft voor de behoeften van den tijd, met iemand die, in ons gemeenteleven geheel is inge leefd en die de dingen zoo noodig juist en gepast kan zeggen en naar wien men gaarne luistert. Het is dan niet te verwonderen, dat, hoewel 70 jaar, uw mandaat als raadslid met het hoogste slemmencijfer verlengd is geworden. Onder aanbieding onzen- hartelijke feli- citatiën voor al het goede voor onze ge meente verricht, wil ik eindigen met den wensch en bede dat God geve dat u nog verschillende jaren in gezondheid en met lust met ons moogt samenwerken tot heil onzer gemeente. De heer Zegers antwoordde hierop Burgemeester ik ben op deze oogenblik- ken gevoelvol gestemd, ik had dit nooit kunnen nog durven denken, dat deze dag voor mij tot een onvergetelijken zou zijn geworden, want ziende de achting en de eer die mij te beurt valt, dan kan ik niet anders zeggen, dan dat deze met ootmoedir gen dank wordt aanvaard. En wie zijn nu de uitwerkers hiervan in te eerste plaats u burgemeester, in die tweede plaats de geachte en ijverige secretaris de heer Van Dijk, die alles opzocht en uitwerkte, in de derde plaats die hieraan publiciteit gaf. De belangstelling was reeds groot en de erkenning van elke in rang en stand en dan hoop ik dat de wenschen mogen ver vuld worden en hoop ik met vernieuwde kracht de belangen der gemeente te be hartigen in medewerking van' u aken. Maar boven alles is het Soli deo Gloria. Aan God alleen de eer. Hierna de secretaris het woord ver krijgende sprak Geachte heer Zegers. Als eerste amb tenaar wensch ik u namens alle gemeente ambtenaren hartelijk geluk met deze heug lijken dag en dank u voor hetgeen u in deze 35 jaar voor ons hebt gedaan. Ik spreek dan ook de hoop uit, dat-het u gegeven mag worden nog lang uw raad- lidmaatschap te bekleeden en ik beveel onze belangen bij vernieuwing steeds in in uwe welwillendheid aan. Namens de heer v. d. Have, met ken nisgeving afwezig, was de voorzitter ver zocht om dank en felicitatie over te willen brengen. Kruiningen. Beroepen bij de Geref. kerk Ds. L. van de Zanden, candidaat te Putten (G.). Oudelande. In de Maandagnamiiddag j.l. gehouden voltallige vergadering van den gemeenteraad alhier, werd door den voorzitter medegedeelddat Ged. Sta ten de aanvulling op de begroeting dienst 1926 hebben goedgekeurd. De restauratie van het binnenwerk van dien toren is ge gund aan J. van Sfcrien voor de som van. f 372,Voorts waren nog inge komen eeine nieuwe regeling betreffende de electrificatie van de noord- en midden groep en een verzoek om inzending van een oud schilderij uit het gemeentehuis naai* de te Goes te houden a.s. tentoon stelling. De pensioengrondslag van den burge meester werd vastgesteld naar een salaris van f1400,Het verzoek om aanslui ting der gemeente aan het adres bureau voor te houden oollecten weird afgewe zen. De raad beschikte goedgunstig op het adres om subsidie voor den 24-urigen telefoondienst te Goes. De geloofsbrieven van de gekozen raadsleden werden in orde bevonden en men besloot tot toelating, met dien ver stande dat over de toelating van den heer P. Baart eene volgende vergadering zal moeten worden beslist wegens staken van stemmen. Tenslotte werden B. en W. gemachtigd tot het verknopen van oude schoolbanken en rioolbuizen. Vlissingen. In deze gemeente zijn thans pl.m. 2000 personen aangesloten hij de werkloozenkassen, gesubsidieerd door rijk en gemeente. Aan 242 werklooze le den werd over 6946 dagen uitkcering ver strekt tot een bedrag van f 13.230,87. Door de leden der kassen werd een be drag van f 23.633,28 als contributie voor de werkloozenkas opgebracht. De ge meente zal dus op grond van het Werk loosheidsbesluit 1917 moeten bijdragen 50 pet. van dit bedrag of f 11.816,64. Over het afgeloopen jaar werden 26 leden tengevolge van contributieschuld door de penningmeesters der kassen ge royeerd. Wissenkerke. De heer J. W. de Rid der, opzichter bij de polder Walcheren te Westkapeiüe, geboortig alhier, slaagde te Arnhem voor liet beton lechnisch- examen. Het onderhoudswerk aam de Calam. polder Onrust, Jiaooba en Anna Friso, is opnieuw aanbesteed onder ge- noodigden op 10 Juni j.l. Ingeschreven werd door: J. J. Jan se te Middelburg f12.300; J. Wolse te Eliewoutsdijk f 11.820; N. van de Linde te Scharen- dijke f 11.768; M. van de Velde te Bruinisse f 11.680,50; A. van Hee te Kamperland f 11.640; J. Roskam te Slie- drecht f 10.974. Die raming bedroeg f 11.090,68. Bestuur Z.L.M. Onder leiding van den voorzitter, den heer Mr. P. Dieleman, vergaderde het dagelijksch bestuur der Z.L.M. Maandag be Middelburg. Na goedkeuring der* notulen, werd be sloten om voortaan op den derden Maan dag van iedere maand te vergaderen. Mededeeling werd gedaan omtrent de door den minister in te stellen commissie die een onderzoek zal instellen naar de moeilijkheden van de vlasindiustrie in Zeeuwsch-Vlaanderen; de vergadering in Den Haag over vei* be tering van de statis tiek van fijne zaden; deelneming aan de obligatieleening van de Coop. Gi'ondka- pitaalbank; aanneming van het eerelid maatschap van den heer Tj. B. E. Kielstra Uitvoerig werd van gedachten gewisseld over de merriekeuringen en besloten de getroffen regeling voor 1927 te handha ven. Aan de merries, die 2 achtereenvol gende jaren no. 1 hebben gestaan, zullen herinneringsmedailles worden uitgereikt. Het bedrag daarvoor benoodigd komt in mindering van de bedragen uitgetrokken vooriide medailles voor de keuringen. Enkele besprekingen over het ontwerp- schrijven over de bindendverklaring der collectieve arbeidscontracten zal aan het K.N.L.C. worden medegedeeld. De collectieve automobielverzekering voor leden der Z.L.M. zal in nadere studie worden genomen. De bespreking over de conclusies van het rapport betreffende de bestrijding der rundertuberculose, leidde tot de conclusie dat vrijwillige bestrijding de voorkeur ver diende, doch het op den weg der regeering lag be bevorderen, de open t.b.c.-lijders zoo spoedig mogelijk op te ruimen en daarvoor bedragen beschikbaar te stellen. Zij, die voor dezen steun in aanmerking zullen komen moeten de verplichting op zich ne men reageerende dieren te merken. De voorstellen betreffende wijzigingen van het landbouwblad werden goedge keurd. Hierdoor zal meer plaatsruimte verkregen kunnen worden. Het voorloopig plan voor de excursie naar Friesland werd goedgekeurd. Op d'e a.s. algemeene vergadering zal de directeur van het rijksbureau voor drinkwatervoorziening een inleiding hou den over „dorstige menschsn en dieren Tevens zal vermoedelijk een fibn op land bouwgebied worden vertoond. Van gedachten werd gewisseld over een schrijven van de Commissie van Toe zicht op de Provinciale Stoombootdiensten betreffende de diensten op de Wester- Schelde. Nadat nog inlichtingen zijn in gewonnen zal een rapport hieromtrent ver schijnen. Bij de rondvraag wordt ter sprake ge bracht de aansluiting van de veerboot op de dienstregeling van de Zuid-BeveLand- sche Spoorwegen en de aanslag van auto mobielen in de Persooeele belasting. Gemeenteraad. De gemeenteraad zal Vrijdag a.s. te acht uur 's avonds in openbare ver gadering bijeenkomen. Agenda Ingekomen stukken; Verzoeken van de heeren C. A. Schrijver en P. van der Hoeff om gebruik van water in den zijarm van die haven bij de scheepswerf; Voorstel tot het aangaan van een geld- leenimg ad f 29.600,voor straatwerk en een ad f61.000,voor bouw en in richting van het openbaar slachthuis; Verzoek van de woiningbouwvereeniging „Nieuw Goes" om beschikbaarstelling van een aanvullend voorschot ten behoeve van den bouw van twee woningen voor spoor wegpersoneelVoorstel tot het gevein van namen aan straten. Geldleen ingen Voor bestratingswerken moet f 29.600 geleend worden, voor dien bouw van het abattoir f61.000. B. en W. meenen, dat de leening ad f 29.600 het best kan zijn een gewone lee- numg, af te lossen in 30 jaar en de leening ad f61.000, een annuïteitsleening, waar van f 28.000 (voor den inventaris) af te lossen in 20 jaar en f 33.000 (voor den bouw) af te lossen in 50 jaar. Van verschillende aanbiedingen, des wege ontvangen, is 'het voordeeligst die welke wordt gedaan door de N.V. Hy pothecair en Intermediair Bedrijf te s Gravenhage, zijnde a pari tegen een rente van 4% °/o per jaar, terwijl een provisie van 1/2 °/o in rekening wordt ge bracht. Haven pacht. De heer C. A. Schrijver verzoekt den raad om toestemming tot het leggen van drie kleine motorsloepen in den zijarm der haven bij de werf, terwijl die beer P. van der Hoeff, eigenaar dier werf, vraagt om dien geheelen zijarm ten behoeve van zijn bedrijf in huur te mogen hebben. Waar de heer van der Hoeff bij dit gedeelte water het meeste belang heeft, daar hij het kan aanwenden voor zijn be drijf, geven B. en W. in overweging aan zijn verzoek te voldoen en af te wijzen het verzoek van den heer QScjprijver Straatnamen-. In de raadsvergadering van 10 Juni werden B. en W. uitgenoodigd een nieuw plan te ontwerpen voor het geven van na men aan straten, voorkomende m het uit breidingsplan. Hierbij werden verschillen de wenschen naar voren" gebracht en te vens werd te kennen gegeven, dat men het aangenaam zou vinden, indien een straat werd genoemd naar wijlen Wethou der D. D. v. d. Bout. In verband met een en ander stellen B. en W. thans voor, het gedeelte der Rimmelandistraat, alwaar de heer van dien Bout laatstelijk heeft gewoond om ite do open in: D. D. van den Boutstraat. Verder hebben B. en W. thans voor de straten in de oostelijke uitbreiding bloemennamen gekozen met verdooping van de Vogeizangswegeiing in: Vogelzangsweg Een mooie opbrengst. De alhier gehouden collecte ten bate der slachtoffers van den jongsten storm ramp heeft opgebracht f2636,87V2, ter wijl door het gezelschap dat door mid del van straatmuziek geld heeft ingeza meld, afgedragen is f 29,28, zoodat in totaal is overgemaakt kunnen worden f 2666,151/s. Gelijk bekend:, wordt een deel der gel den aangewend ten bate van de getrof fenen ie Oostelijk Zeeuwsch Vlaanderen. Geslaagd. Voor onderwijzer aan de Rijkskweek school te Middelburg slaagde de heer P. D. Blomaard. ,/t Sas". De afdeeling Zuid-Beveland West van het Nederlandsche Rooda Kruis heeft in samenwerking met het bestuur der zwem en badclub ,,'t Sas", den heer Jongepier te Middelburg als zwemleeraar aange steld. Genoemde instructeur zal gedurende de maanden Juni, Juli en Augustus eiken Zaterdag 's middags van 2L/2 tot 5 uur aan het Goesche Sas aanwezig zijn, v<oor het geven van zwem-ondierricht, zoowel aan beginnelingen, als aan meer geoefende zwemmers om deze de juiste wijze der ver schillende zwemslagen bij te brengen. Tevens treed de heer Jongepier op als leider, der dezer dagen opgerichte Goesche Reddingsbrigade, waarbij uit sluitend goed geoefende zwemmers kun nen worden toegelaten. De bedoeling van genoemde afdeeling met een en ander is, het zwemmen te dezer plaatse te bevorderen en het beoefenen van het reddend zwemmen, volgens de voorschriften van den Nederlandschen Bond tot het redden van drenkelingen aan te moedigen. Orgelbouw. Men schrijft ons: Door den bekenden EngeLschen orga nist, Jesse Hodges te Nottingham, is besloten een zeer modem saloii-pijpórgel te doen houwen, naar electrisch systeem, waarbij verschillende der modernste vin dingen moeten worden toegepast. Het or gel verkrijgt 23 sprekende registers, ge bouwd op 2-klavieren en vrij pedaal. Het wordt voorzien van 2 zwelkasten en zeer moderne speelhulpen. De registerwerking geschiedt door geheel nieuw ontworpen „magnet-action". Het geheel wordit ge bouwd in „Chippendale" stijlkast van groote sierlijkheid, welke wordt uitge voerd in gepolitoerd mahoniehout. Verder wordt in het orgel ingebouwd een repro ductie apparaat, waardoor men, malar nieuwste speciaal-vinding, orgel-muziek door andere kunstenaars gespeeld, nauw keurig kan doen weergeven. De klavieren bevatten 61 toetsen, het player-apparaat 65 tonen, het pedaal 30 toetsen. Van de 10 ingekomen ontwerpen ver koos de Engeische toonkunstenaar, na langdurige vergelijking der 8 Engeische plannen, 1 Framsch plan (der firma Ca- vaillé Coll te Parijs) en 1 Nederlandsch plan, het laatste, en werden de orgel bouwers A. S. J. Dekken* alhier met de algeheele uitvoering van bet werk ver eerd. De aflevering wordt in Engeische muziekkringen met belangstelling tege moet gezien. Vergadering. In de vergadering van ingelanden van den „Perponcheipolder" werd de rekening oven* het dienstjaar 1926'27 vastgesteld in ontvang op f 3404,09 V2 en in uitgaaf op f 1990.55. De begrodtiiig voor het dienstjaar 1927- 28 werd in ontvang en in uitgaaf vast gesteld' op f 4107,94 V2, terwijl het dijk- geschot evenals in 1926-'27 vastgesteld werd op f 15,per H.A. Kantongerecht. De kantonrechter heeft veroordeeld wegens overtreding: Een trekdier zonder toezicht laten staan op den openbaren weg: J. G. te Bergen op Zoom f5 s. 5 d. Visschen in verboden tijd: C. P. te Ovezandelf 1 s. 1 week. tucht schooi, P. P. aldaar en B. M. te Nisse f2 s. 2 d. Met een rijwiel de veiligheid van liet verkeer in gevaar brengen: A. o. 't H. te Kapelie, P. C. te Goes f 10 s. 10 d. .Met autobus stilhouden op een jniiet daarvoor aangewezen plaatsL. v. d. B. te Krabben dijke f5 s. 5 d. Over een spoorweg met een voertuig harder rijden dan is aangegeven: A. d. S. te Wemeldinge, C. P. S. te Goes, f2 s. 2 dj., J. v. W. te Nieuw Borgvliet f5 s. 5 dW. M. te Kraibbemdijke f7,50 s. 5 d. 's Avonds fietsen zonder licht: J. d, S. te Wissenkerke f5 s. 5 d„ W. B. te Kloetinge f7,50 s. 5 d. Veemarkt. Ter markt van Dinsdag j.l. waren aangevoerd: 46 biggen.. Luchtvaart. Lindbergh thuis. Lindbergh krijgt weer een lang, ver moeiend, maar wel'ïieer enthousiast pro gramma af te werken, en allerlei eer bewijzen in ontvangst te nemen. Om te beginnen is hij tot kolonel be vorderd, en kreeg hij de Langley medaille, die door het Smithonian instituut alleen wordt verleend aan pioniers-op verschil lend gebied. Ook heeft de luchtpost een speciale lucht postzegel met zijn beeltenis uitgegeven Ditzal den jongen vlieger misschien nog wel 't aangenaamst zijn. Maandag is hij van Washington naar New York vertrokken hij heeft deze reis gemaakt met een vliegtuig. Vóór zijn vertrek zat Lindbergh aan het te zijner eere door de National Aero nautical Association aangerichte déjeuner aan. In een korte "rede voorspelde hij, dat binnenkort een succesvolle tocht zal worden gemaakt van San Francisco naar Honoloeloe hij waarschuwde de avia - teurs echter, dat zij de grdbtste aandacht zouden moeten wijden aan de navigatie, daar dit probleem hier veel moeilijker is dan- bij de transatlantische vlucht. Op Manhattan, het bekende schier eiland voor New York stapte hij over in een watervliegtuig waarmee hij om half een daalde op de Hudson, fit de haven van Nety York. De ontvangst in Amerika's hoofdstad was natuurlijk geweldig in het quadraat. In de Fifth Avenue waren zelfs tri bunes aangebracht. Er werden in winkel etalages in Wallstreet plaatsen verkocht van 45 ad 30 dollar 1 Het groote Vrij heidsbeeld droeg in de uitgestrekte hand de Amerikaansche vlag. Langs de Broadway ging de tocht in een rij van auto's naar het stadhuis, waar de officieeie verwelkoming plaats had. Winkels en kantdten waren geslo- len, zelfs het waardige Wallstreet had zijn zaken voor ditmaal in den steek ge laten. De ruiten van de benedenverdie pingen waren voor het raeerendeel door luiken of latten beschermd en de eerste hulpdienst had uitgebreide maatregelen getroffen. Dat bleek niet overbodig te zijn, want de geestdrift eb het gedrang van de bevolking waren zoo groot, dat menigeen flauw is gevallen. Zelfs aan generaal Pershing heeft de bevolking, toen hij uit den oorlog terugkeerde, niet zoo'n grootsclie en spontane hulde ge bracht als nu aan Lindbergh. De auto's kwamen slechts stapvoets voorwaarts en de politie had de grootste moeite om de menigte in bedwang te houden. Lindbergh stdnd rechtop -in een auto ej» wuifde naar alle zijden het publiek toe, dat op de meeste plaatsen dol was van opwinding. Tot Donderdag blijft, hij in New York. Dan gaat hij naar St. Louis, waar hem wederom een groote, huldebetooging staat te wachten. De rustige bescheidenheid van den jongenman, overal waar hij giph vertoont, wekt sympathie bij iedereen. Een be scheidenheid, die niet geforceerd is, daar voor zie men de foto's

Goessche Courant | 1927 | | pagina 2