rAi?^fin? 9ÉK /F AI ID I HIT - uWllMillIl LfJIJtiil 11 Gravin Pia fl\ 69. Maandag 15 Juni 19^7 lil6 Jaargang, Buitenland ProVinciepieuWs Brandverzekering Stormschadeverzekering Boerderijen W. L. B. J. DEKKER Dienstaanbiedingen en aanvragen Ij Uitgave Naamlooze Vennootschap Goesche Courant WêMMSHPj en Kleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf cent per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2, buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt: Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. ZIJ. DIE ZICH MET INGANG VAN I JULI a.s. OP DE GOESCHE COURANT ABONNEEREN. ONT VANGEN DE TOT DIEN DATUM VERSCHIJNENDE NUMMERS KOSTELOOS. OVERZICHT. De „heilstaat". Rusland beeft nooit erger absolutism** en despotisme gekend dan nu. Onder de czaren werd bet vrije denken gestreng en ruw onderdrukt, maar thans, onder de saitellieken van Lenin, de mannen die den Russen bat eeuwen lang ontbeerde geluk zouden brengen., is er nog minder sprake van gedachte-vrijheidIs 't won der dat nu, zoo/als in de tijden van het czaristische regime de slachtoffers van willekeur en onderdrukking complotten smeedden tegen de dragers van dit stel sel, de slachtoffers van de huidige des potic op hun beurt wraak nemen voor het hun aangedane onrecht? Din.sdag werd een der czarenmoordenaars neerge schoten, Woensdag wierpen twee revo- lutiionnairen een bom in de communis tische club te Petersburg, men heeft ge poogd 't Kremlin in de lucht te laten vliegen er zijin voorbeelden te over, om aan te toornen dat de Russische machthebbers van thans met dezelfde munt wordt betaald, welke zij in den czaristischen tijd gebruikten. Er is op deze plaats al meermalen op gewezen, dat de Russische propaganda dit alles aangrijpt om ei* de verborgen hand van de Britscbe regeering achter te signalee- ren. Er kam geen sprake zijn van een complot of gewelddaad van de Russische emigres of de heerein in Moskou staan klaar om met verontwaardiging uit te roepen, dat die beulen en moordenaars in Londen, weer de hand in 't spel heb ben gehad. Ook blijkt nu, tot veler ont zetting, dat zij met de vage en ongefun deerde beschuldigingen op de lippen, err geen been meer inzien hun tegenstan ders af te maken en een toevlucht te zoe ken tot die bloedige terreur. Er zijn af schuwelijke dingen in Moskou gebeurd. Vooraanstaande personen uit de vroegere Russische regeer ie gein, officieren uit de legers van Denikin en Wrange! en aan hangers van de grootvorsten Cyril en Nikolaj Nikoliajewitsj twintig Russen in totaal zijn doodgeschoten. Opgave van redenen: spionnage ten behoeve van Engeland, en samenzweringen tegen de levens van hooggeplaatste sovjet-ambte naren allies op bevel van en betaald door Londen. Van de slachtoffers, d:e in 't bijzonder van de spionnage be schuldigd worden,3 wordt in de eerste plaats Niikoelin genoemd, oud-kamer heer van den czaar, en voormalig lid van den keizerlijken raad van state die een pension hield, waar zich de uat het buitenland komende anti-bolsjewis ten verborgen zouden hebben gehouden. Verder de zoon van generaal Sjeglo- vikof, Litsjef, een gewezen czaristisch 27 FEUILLETON. DOOR H. COURTHS-MAHLER. Lina sloeg de handen inéén. „Doar hebben we 't spul weer oan dien gang, Gravimneke!" jammerde zij. „Ik kan er niets aan doen, Lina! Die domme muts wil nooit gioed blijven zitten! riep Pia luchthartig terug. Eindelijk 'scheen zij uitgeraasd; zij stapte op het steigertje en Let zich door Lina den badmantel om de schouders werpen, waarna zij in het 'kleedkamertje verdween. Lina zette zich op den bank vóór het huisje, om verdere bevelen af te wachten. Langzaam reed Hans von Ried voort, zorgdragend, niet van de overzijde te worden gezien. Hij dacht aan het tooneel- tje, dat hij had afgeloerd en glimlachte. „Zij is nog geheel een kind, een lief, goed kind met een rein, onschuldig hartjeI Ik geloof, dat de man, die haar verovert, het volkomen in zijn macht zal Li.bben, van haar te maken, wat hij zelf wil" In gedachten zag hij het prachtige, leni ge meisjeslichaam weder door de lucht officier, die naar beweerd wordt, inlich tingen had verstrekt aan de leden van de Engeische missie te Moskou. Evnei- nof, die onder den czaar een consulaircn post bekleed heeft en thans in dienst was van die Russische staatsbank, Ko- roponko en Majoerenko, twee kapiteins uit het leger van Koltsjak, die militaire inlichtingen zoudien hebben verstrekt aan sir R. M. Hutchinson, den Emgel- schen zaakgelastigde te Moskou. Deze inlichtingen zouden iin het bijzonder bie trekking hebben gehad op de legertrans- porten. Voorts prins Metsjtsjersky, die onder den czaar grooten invloed in Rus land heeft gehad en een der bitterste vijanden van den monnik Raspoetiin is geweest. Hij was actief werkzaam ten behoeve van grootvorst Niealajewitsj. I gal sky, een edelman, die Engeland inr lichtingen zou hebben verstrekt betref fende de luchtvaart en de legervoor- raden. Elvemgren, een czaristisch cava lerie-kapitein, die met kapitein Rilev, den officier van den Engelschen inlichtings dienst, deel zou hebben genomen aan de organisatie van dien aanslag, die te Ber lijn indertijd gepleegd zou worden op de Sovjet-delegatie, die zich naar Genua be gaf. Ten slotte behoort tot de lijst den* slachtoffers Male wits j, die vroeger deel heeft uitgemaakt van den Engelschen in lichtingsdienst in Perzië en nu volgens Moskou als spion naai* Rusland gezonden was. 't Ligt voor de hand, dat men in de West-Europeesche landen ontzet is over deze afgrijselijke slachting. Algemeen is men vooral in Berlijn van oordeel, dat dit terroristische optreden met één slag het moreele prestige vernietigd heeft, dat de Sovejt-regeering zich in den laatsten tijd daar had verworven. Het materiaal, dat de Britschei regeerkig in de geheime brandkasten van de Arcos niet kon vinden zoo schrijft de „Vossische Zeitung" zelfs levert haar de regeering van Moskou thans zelf. Engeland wijst alle beschuldigingen van de band en. kenschetst de verhalen over den geheimen inlich tingsdienst van Groot - Brittannië in Rusland als uiterst belachelijk. Leden van de Britsdhe missie in Rusland, thans terug gekeerd, deelen mede, dat zij, wanneer ziji uitgingen, steeds de grootste angstval ligheid hadden om anderen te ontmoeten, omdat zij wisten dat een dergelijke ont moeting anderen onmiddellijk verdacht zou maken in het oog der communistische lei ders. Men acht het iintusschen dan ook tastbaar onmogelijk, dat Rusland in staat zal zijn, de booze machinaties, waarvan 't Londen beticht, te bewijzen. Men ver wacht dat bet Lagerhuis het gebeurde na der zal bespreken. Door den verrekijker. Het departement van Buiienland- sche Zaken heeft aan de Fransche regee ring mede gedeald, dat de Veresnigde. Sta ten biereid zijin, in diplomatieke besprekin gen te treden nopens mogelijke overeen stemming tot het sluiten van een verdrag van eeuwigdurenden wede tusschen beide landen. zweven en hij herinnerde zich de schoon heid van Pia's kieken, rosem voet. Hij ergerde zich aan haar slecht-zit- tende kleeren, die zooveel schoons ver borgen hielden en misvormden. „Ik zou haar wel eens naar mijn smaak gekleed willen zien!" dacht hij. Lang zaam reed hij naar de brug, die over het riviertje voerde; het was dezelfde, waar bij1 Piia eenmaal over de leuning had zien koorddansen. Aan den overkant moest hij een eind- weegs langs den oever terugrijden, om op den Buchenauer straatweg te geraken. Bij het kruispunt der wegen aangeko men,, zag hij Paa vanaf het badhuisje na deren. Zij droeg een van de witte ja ponnetjes, die juffrouw Dormeman voor haar besteld had. Het viel k stijve plooien neer en was even weinig elegant als de andere kleeren, die juffrouw Dornemann had laten zenden. Pia had Hans von Ried spoedig ont dekt en wenkte hem vroolijk toe. Haar eerste aandrift was geweest, op haar wil de, jongensachtige manier naar hem toe te hollen,. Maar zij bedacht zich en hield zoo plotseling in, dat de jonge man begon te lachen.. Hij liet hoar naderen, terwijl hij zijn paard tot staan bracht. Zedig en damesachtig kwam zij aangestapt. „Goedenmorgen, mijnheer von Ried! Gaat u naar Bucbenau?" riep zij bem reeds van verre toe, In troebel water. Men schrijft uit Zeeuw sen-V laanderen aan het „Hbld.": In de pers is het bericht verspreid, dat bij de gemeenteraadsverkiezingen te Aar denburg fraude was gepleegd, althans, dat er sterke vermoedens hiervoor beston den. De leden van een der twee in die gemeente ingerichte stembureaux werden er van beschuldigd ongeveer 70 stembil jetten, allen ten gunste van de (^Prote stant sche) oppositie-partij, ongeldig te hebben gemaakt door er bij het sorteeren potloodstrepen over te geven. De justitie bemoeide zich met het ge val en de inhoud der stembussen werd k beslag genomen. De uitslag van het justitieel onderzoek is niet bekend'. Wel opmerkelijk is even wel, dat de katholieke pers, die eerst een zeer hoogen toon aansloeg tegen het feit, dat ten onrecht een dergelijke zware be schuldiging werd geuit, thans voorzichti ger iin haar bewoordingen wordt. Deze gebeurtenis is een episode uit den jarenlangein strijd welke in dit stadje tus schen de vroegere Protestantsche meer derheid en de tegenwoordige Katholieke meerderheid wordt gevoerd, een strijd, welke voor het oog gaat om de verdeeling der zeven raadszetels, maar waarbij het in werkelijkheid te doen is om de kwestie welke met de raad smeerderheido ok het beheer zal voeren over de financiën der Godshuizen die in Aardenburg, dank zij tal van schenkingen, k den loop der tij den ontvangen, een aanzienlijk kapitaal bezitten. Het 'zou, hoezeer deze kwestie ook de gemoederen der brave Aardeoburg- sche burgerij verhit, en hoewel van beide zijden blijken van zeer onwenscheiijke on verdraagzaamheid zijn gegeven, niet veel aandacht builen de naaste omgevkg waard zijn, indien achter deze kwestie niet iets meer zat. Ongeveer anderhalf jaar geleden uitte reeds de schrijver van een kgezonden stuk in de „N. R. Crt." de meening, of bet langzaam voort dringen der Katho lieke partij k Aardenburg en in andere grensgemeenten niet 'tevens was een soort van Belgische penetratie, of die vergroo- tiing van het Katholieke kiezers-aantal in de laatste jaren niet was toe te schrij ven aan naturalisatie, van een groot aan tal Belgen. Hierdoor gealarmeerd, deed het Alg. Ned. Verbond een onderzoek instellen» dat evenwel niets verontrustends oplever de. Het aantal genaturaliseerde Beigein was uiterst miniem en zeker niet vol doende den grooten aanwas van het ka tholieke kiezerscorps te verklaren. Waar schijnlijk was dit toe te schrijven aan het invoeren van het algemeen kiesrecht, waar- dooi* ook alle mkdergegoeden, juist k Aardenburg in meerderheid katholiek, het kiesrecht verkregen. Dat evenwel van Belgische zijde met belangstelling wordt acht geslagen op al lerlei verkiezingen, o.a. voor leden, van polderbesturen en waterschappen, die hier in Zeeuwsch-Vlaanderen dikwijls half op Belgisch, half op Nederlandsch gebied „Ja, freule, ik ben op weg daarheen!" „O, heerlijk! Toe, rijdt v\at langzaam, zóó, dat ik u kan bijhouden!" verzocht zij, hem de hand reikend. Hij hield haar hand watt langer k de zijne dan gewoonlijk en keek haar glim lachend k de oogen. „Mag ik niet afstijgen en te voet met u mede gaan?" vroeg hij schertsend. „Natuurlijk, dat is nog prettiger!" Hij sprong van het paard. Hij gevoelde zich vroolijk en welgemoed.. Hij werd zich. weder bewust van zijn jeugd en was lichter, blijder gestemd, dan k langen tijd het geval was geweest. Den teugel von zijn paard om zijn arm geslagen, ging hij naast haar loopen. Met een moedwillige beweging schud de zij haar natten haardos. „Pas op, ik ben zoo nat als een kat!" lachte zij. „Wat een vergelijking!" plaagde hij. „Zeg liever: aLs een waternimf!' „Ook goed, als dat u beter bevalt! Maar nat ben ik k ieder geval heel erg!M antwoordde zij vroolijk. „Ik heb name lijk bij het zwemmen mijn badmuts veer eens verloren en Lina is der wanhoop nabij!"' „Maar waarom dan, freule!" vroeg hij, zich vroolijk gevangen gevend aan de frissche bekoring, die haar persoontje uitstraalde. „Omdat zij ertegen opziet, mijn haar liggen, blijkt wel uit het verspreiden van een circulaire, waarbij de Belgische inge landen werden opgewekt een bepaald, in Nederland wonend persoon te stemmen, met de woorden: „Votez eet bomme, car i! est d'origine Beige". Na het kbeslagnemen van de stembus organiseerden de katholieken te Aarden- burg een groote protestmee'.kg, alleen toe gankelijk voor katholieken. Op deze mee ting waren, volgens gegevens aan de ka tholieke pers verstrekt, ruim 3000 perso nen aanwezig, een aantal, dat lang niet geleverd kon worden door Aardenburg en de omliggende gemeenten, maar waaron der zich zeer zeker veel Beigen bevonden. Althans, bij de weide, waar de meetkg ge houden werd, stonden ook Belgische auto's Toen nu op deze meeting gesp4*oken werd over het onrecht, dat de Katholie ken van Aardenburg was aangedaan, weer klonk de roep „Dan liever geannexeerd bij' België". Dit gebeurde is miiet opgeno men k de verslagen, welke aan de be vriende pers zijin medegedeeld» maar werd wel vermeld in een Vlaamsch krantje, dat in het Noorden van Belgisch Vlaanderen en Zeeuwsch Vlaanderen veel gelezen wordt, n.l. „Het getrouwe Maldeghem", een blaadje, dat in de dagen na de ver werping van het anti-Nederiandsche trac- taat stemming maakte tegen Nederland, allerlei scheeve voorstellingen van de zaak gaf en over oorlogsgevaar sprak. Geen wonder dat een dergelijk blad niet graagte van een dusdanig incident gewag maakte. Het zou wel interessant zijn te weten wie voor het ontstaan van de stemmkg, waarvan de bovengenoemde interruptie de uiting was, verantwoordelijk moet gesteld worden. Is die kreet geslaakt door op annexatie beluste Belgen., die in troebel water wensebten te visschen? Of waren het landgeinooten die zoo. overstuur waren door het gebeurde, dat ze. zich zelf ver gaten en zich tot landverraders maakten? In ieder geval is het te wenschen dat, vooral k ons distinct waar openlijk en in het geheim door Belgen gewroet en gewerkt wordt op een meetkg, waar an dersdenkende landgenooten geweerd wor den, zeer zeker geen Belgen worden toe gelaten. De leiders, die dat niet begre pen, die niet voelen dat zij door derge lijke handelingen met vuur spelen en den annexionisten k de kaart, behooren ge desavoueerd te worden. In een streek als de onze, die eerst in 1919 openlijk, later door het tractaat meer bedekt, door de Belgen werd aange wezen als doel van annexatie, moet men op zijn qui vive blijven tegen dit gevaar. Het smokkeldrama te Sluis. Zooals men zich zal herinneren, had 2 April j.l. te Sluis een smokkeldrama plaats, waarbij de opperwachtmeester der maréchaussée het leven liet. Na het rij den door een baricade van wagens en na een schietpartij werden de Belgen J. P. uit Doornik en P. L. uit Moes- kron gewond aangehouden en. bleek, dat zij 5 vaten spiritus vervoerden met een auto. De beide mannen werden dienzelf- den dag naar het Huis van bewaring te Middelburg overgebracht. Thans zijin zij. te moeten uitkammen en «opmaken. Dat is een verschrikkelijk werk, vooral als het losgehangen heeft en bovendien nog nat is geweest! Dan raakt het zoo k de war, dat zij het bijna niet meer goed kan krijgen! En ik moet het wel los laten hangen, anders wordt het in der eeuwigheid niet droog! Het is een onaangenaam ge voel, met nat haar rond te loopen! Daar om alleen al zou ik geen waternimf wil len zijin., al zou ik er overigens mogelijk geien bezwaar tegen hebben.. Het was vandaag ten minste, heerlijk in het wa ter, ik had er wel in willen blijven! Maar ik heb honger, het is tijd, om te ont bijten. Wij komen juist van pas! U blijft toch bij ons ontbijten, mijnheer vojn Ried „Als ik mag, gaarne! In gezelschap eet men smakelijker dan alleen!' ant woordde hij. Pia babbelde vroolijk en onbevangen voort, schudde nu en dan het afdruipende water uit haar lange haren en bemerkte volstrekt niet, dat haar japon dóórnat werd. Zij kwamen op het kasteel Bucbenau aamJuffrouw Dornemann hief haar han den ten hemel en riep verschrikt uit: „Mijn hemel, freule! Uw mooi, schoon japonnetje! Het is kletsnat ge worden!' Pia keek langs haar eigen figuurtje neer. „O wee, Doraeniaimetje, daar zit- maar wij vernemen, op vrije voeten gesteld en over de grens gebracht, niettegenstaan de hun zaak nog op 24 Juni moet dienen. Deze zaak zal dan zeer waarschijnlijk bij verstek worden behandeld en zal dus geen verdediger voor hen kunnen optreden. op sluit MARKT 16 naast het postkantoor te GOES. AGENTEN GEVRAAGD. Stoomvaart Mij. „Zeeland." Aan het jaarverslag der maatschappij over 1926 ontleenen wij: Het invoer ven* bod van versch vleesch door Engeland uitgevaardigd achten com missarissen den ernstig sten slag, die de maatschappij ooit getroffen beef t. Het be staan zelf van de onderneming moest ais bedreigd beschouwd worden en het is duidelijk, dat het bestuur alle zijden van het vraagstuk bestudeerd heeft, om tot eenige oplossing, die verbetering beloof de, te komen. Na lange onderhandelingen kwam de overeenkomst tot stand met den London North Eastern Railway. Prac- tisch is hiervan het gevolg, dat de booten van. de „Zeeland" in plaats van op Fol kestone, den dagdienst op Harwich' on derhouden ein haar een behoorlijk aandeel in het totaal verkeer tusschen Engeland en Nederland met het achterland ver ze- kerd is. Hoewel de overeenkomst in het ver slagjaar tot stand kwam, heeft de over gang eerst plaats gehad op 1 Januari j.l. en de gevolgen zullen zich dus niet in het verslagjaar weerspiegelen. De ongunstige factoren, gaat het ver slag voort, zooals vroeger omschreven, met name scherpe concurrentie in de Holland- Lon den vaart, bevoorrechte po sitie der Duitsche havens, voortdurende uitbrei ding der Safeguarding of Industries Act („MacKenna duties") hadden dit jaar den- zelfden ongunstigen invloed. De kwesties, gerezen tengevolge van. de vergrooting van de buitenhaven te Vlis- singen en het uit dien hoofde amoveeren der werkplaatsen, zijn nog niet tot oplos sing gebracht. Voorts werden nog onder handelingen geopend betreffende een nieu we postovereenkonist, welke echter nog niet zijn afgeloopen. Hoewel eerst van kracht geworden met ingang van 1 Januari j.l. deelen commis sarissen mede, dat de directie der maat schappij is overgegaan van de Comm. Venn. Wm H. Müller Co, te 's Gra- verihage op de N.V. Wm Müller Co.'s Erts- Scheepvaartbedrijf te Rotterdam, tevens dat op 3 Januari j.l. op de sdkuld aan de Commanditaire Vennootschap af gelost werd f700.000, terwijl de nestele rende vordering dier C. V. ad f323.000 ten we nu met onze gebakken peren,! Ja, ik heb u wel dadelijk gezegd, dat die witte prullen voor mij niets waard zijn! Wat zullen we nu doen» mijn lief Dor- nemamnetje?" „Ge moet u natuurlijk dadelijk ver- kleeden! Zoo nat kunt ge niet blijven rondloopen!" Pia keek Hans von Ried met een guitig lachje aan. „Niets aan te doen, het noodlot wil het nu eenmaal zóó! Wilt u naar Papa gaan? Maai* met het ontbijt op mij wach ten, hoor! Ik zal mij haasten, zooveel iik kan!" Ried boog lachend. „Wij zullen op u. wachten, freule, al moesten wij ook van honger omkomen!" Pia rende de trap op naar haar kamer. Lina was in het badhuisje achtergebleven, om het op ie ruimen, zoo dat zij zich zon der hulp moest kleeden en kappen. Haastig schoot zij een andere japon aan. Het was haar onmogelijk, zelf haar haren uit te kammen enu te vlechten; zij trachtte het te doen,, maar gaf spoedig de poging, om door de zware, vochtige massa heen te komen, op. Met beide handen greep zij haar lange haren beet, draaide ze als een touw inéén en legde ze boven op haar hoofd in een dikken knoop, dien zij met haarspelden vast maakte. (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1927 | | pagina 1