v. F^ossem's Grinmk-Pilletj es Binnenland Uw Haar Medische Rubriek. Sport Gemengd NieuWs. 30 cent per half ons. Waarom zingt mevrouw Jansan niet meer voor' de gevangenen Die hebben zich beklaagd, dat dat niet bij hum straf was inbegrepen. Leeraar: In deze cylinder zit een vergiftig gas. Stel eens, dat het zou ont snappen, welke stappen zou u dan den ken te doen? Leerling: Gróóte stappen. A.: Waarom zoo haastig, beste vriend B.: Naar den bankier Zilverling, die ben ik ai lang een bezoek schuldig. Ga je mee? A.Neen, dank je, ik ben hem ook wat schuldig. Kan men telwoorden ook in de trappen van vergelijking zetten? Ja zeker. Zoo? Doe dat dan eens met het getal dertig! Dertig, 'n dertigen*, op den der tigsten De directeur eemer groote handels firma stond bekend om zijn grofheid. Op zekeren dag kreeg hij bezoek van een reiziger, wien hij toesnauwde Heeft uw firma geen betere rei zigers Zeker wel, mijnheer, was 't be daarde antwoord, maar die stuurt de patroon naar de nétte klanten. Meester vertelde van den tocht der Joden door de Roode Zee en het ver drinken van Pharao's legerscharen. Jan schudde het hoofd en vond er niets wonderlijks aan, wat hij aldus aan mees ter uitlegde. Toen de Joden over de Roode Zee trokken, was die bevroren, 's Nachts is het torn' gaan dooien, en dus zakte Pharao's leger er door en verdronk. Maar zoo dicht hij den evenaar komt er geen ijs voor, betwistte meester. De evenaar was toen nog niet uitgevonden, decreteerde Jan,waarop meester zweeg, gelijk een wijze past. Een kruier stond uit alle macht in de gang te sjorren en te rukken aan een groote kist, die in de deur was blij ven steken. „Wacht, ik zal je even een handje hel pen", presenteert een voorbijganger, in een opwelling van naastenliefde." Een paar minuten lang spannen beiden hun krachten in, de een binnen, de ander buiten, maar er komt geen bewe ging in de kist. „We krijgen het ding nooit erin, hoor zegt de vrijwillige helper hijgend. „Erin?!" schreeuwt de ander uit de gang. „Hij moet eruit stommeling!" van 14 op 15 Januari, Marimus van Nei- land aldaar opzettelijk van het leven te hebben beroofd. Het getuigenverhoor le verde weinig op; bijna ieder was dronken geweest, ook verdachte, die beweerde wel 50 borrels te hebben gedronken. Hij ont kende het misdrijf pertinent. Het O. M. vond het wettig bewijs niet sterk, maar het overtuigend bewijs stond volgens hem vast. Eisch: 4 jaar gevan genisstraf. Mr. Tommaer pleitte vrijspraak. Ontvoering van een kind. Toen Dinsdagmorgen de kinderen uit het gesticht Der Verlaten Kinderen van de zusters Carmelites se n aan het Wilhel- minapark te Tilburg zich onder geleide van >een zuster naar de school in de Lange Nieuwstraat begaven, ging een persoon naast de 8-jarige Hermioa Jansen loopen, die hij volgde tot de school. Daar geko men, greep hij het kind vast, rukte het uit die rij en rende er mee langs de Gast huisstraat naar het park, waar hij in het café van den heer J. vluchtte. Drie der oudste kinderen, die dien man gevolgd waren, waarschuwden een hoof dagent van politie, die den man in heit café arresteer de. Het bleek te zijn de 54-jarige J. J„ wonende te Rijssel, in Frankrijk, die bij een vonnis van de rechtbank te s Her- togenbosoh uit de ouderlijke macht is ontzet. Hij bleek nog een vonnis van 6 maanden wegens diefstal te zijnen laste te hebben. Gevaarlijke onoplettendheid. Dinsdag om 10 mimiten voor 2 is er op den spoorwegoverweg aan die Klever- laan te Haarlem bijna een ernstig onge luk gebeurd. Daar zijn twee mannen van de Nederlanidsche Spoorwegen met het bewaken van den overweg belast. Een van hen moet de electrische stroom voor de tram afsluiten wanneer er een spoor trein nadert. Op genoemd tijdstip waren de boomen gesloten, omdat een electri sche trein uit de richting IJmuiden pas- seeren moest. Onmiddellijk nadat deze trein voorbij was wei"den de boomen door laatstbedoelden man geopend, maar op hetzelfde oogenblik naderde met een flinke vaart een personentrein uit de richting Haarlem. Ernstige gevolgen had dit ech ter gelukkig niet, doordat het wachten de publiek het gevaar tijdig zag en de machinist den trein onmiddellijk tot staan wist te brengen. De Bloemendaalsche politie heeft pro- ces-verbaal opgemaakt en burgers hebben een klacht bij de directie der Neder- landsche Spoorwegen ingediend. De „eerste nieuwe haring". Woensdagmiddag werd, overeenkomstig de traditie, aan de koningin de „eerste nieuwe HoUandsche haring aangeboden. Deze haring was aangebracht door het stoomschip „Neptunus", Vlaardingen 44, schipper H. Struis, van de reederij Joost Potte te V laar dim gen. De visch was ge keurd door den opperkeurmeester H. N. Droppert en werd ia een met Neder- landscke vlaggen versierde auto van Vlaardingen naar Het Loo gebracht in Oranje geschilderde tonnetjes, door clen schipper en den machinist van het vaar tuig, den opperkeurmeester en één der heeren van de reederij. De stormramp. De schade, door de stormramp in Over ijssel veroorzaakt, wordt naar het Hdbld. verneemt, bij voorloopige berekening ge schat op f800.000, terwijl de schade, die in Zeeland eenige dagen tevoren door de stormramp is toegebracht, voornamelijk aan den oogst, volgens berichten, die in Den Haag zijn ontvangen., op ten minste een gelijk bedrag wordt getaxeerd. Wan neer deze bedragen opgeteld worden bij de schade in den Achterhoek, kan men de som berekenen, welke weer moodig zal zijn voor het herstel in de getroffen ge bieden. Die som zal in de miOioenen loo- epn. De opbrengst wordt weer verwacht uit de offervaardigheid van het Neder land sche volk, waint evenmin als bij de vorige gelegenheden zal de regeer ing thans kunnen bijspringen. Moge het besef hiervan ons volk daar om evenzeer tot steun prikkeen als bij de vorige rampen. Nèderlamdsch fabrikaat. Enkele dagen geleden, zoo schrijft iemand aan de „N. R. C.'\ wilde ik in de tweede klasse wachtkamer van het station-Den Haag HoUandsche Spoor een doos chocolade koopein. Ik vond daar een rijke uitstalling van allerlei soorten, maaralles buitenlandsch fabrikaat. Op mijn vraag of men geen HoUandsche chocolade verkocht, gaf de Duitsche buf fetjuffrouw mij ten antwoord, dat ze die er „leider" niet op na hielden. En dat bij een artikel als chocolade, waarvoor men tegenwoordig waarlijk toch niet naar het buitenland behoeft te gaan! Van koopen kwam natuurlijk niets. Maar van een semi-staatsbedrijf als onze spoorwegmaatschappij mag toch wel een andere houding tegenover onze bin nenland sche nijverheid verwacht worden. B ij zetting generaal Van Heutsz. Op het Centraal Station te Amsterdam zoowel als aan dat van de Weesperpoort heeischte gistermorgen een ongewone militaire bedrijvigheid. Hoofdofficieren, officieren en onderofficieren en minderen als vertegenwoordigers van alle onder deelen der weermacht werden met ver schillende treinen aangevoerd om deel te nemen aan de plechtige bijzetting van het stoffelijk overschot van wijlen den luitenant generaal J. B. van Heutsz. De militairen die aankwamen aan het Centraal Station gingen naar het Beurs gebouw, die welke arriveerden aan de Weesperpoort naar de Oranje Nassau- kazerne. Tegen halt twaalf trokken al deze militaire afdeelingen nog aangevuld met marinetroepen naar het Koninklijk Paleis op den Dam, waar zooals men weet het stoffelijk overschot in een rouwkamer was geplaatst. Een groot gedeelte van de troepen namen plaats op den Dam. Dit plein kreeg daardoor geen schitterenden aanblik van kleurige uniformen, want alle mili tairen waren in hun grijs veldtenue Een ander gedeelte van de militaire detachementen gingen zich opstellen in de Raadhuisstraat en op de Heerengracht Middelerwijl werd de familie van wijlen generaal Van Heutsz ontvangen ten Paleize, waar ook Prins Hendrik en de opper- en vlagofficieren zich vereenigden Om ongeveer 12 uur werd het stoffelijk overschot uitgedragen door Ridders van de Mili'aire Willemsorde. Tusschen de officieren die de eerewacht in de rouw kamer hadden betrokken en zich thans in twee rijen hadden geschaard werd de kist naar de affuit geclragei. Op het oogenblik dat de kist naar wordt gezond en sterk het krijgt mooier glans het wordt vrij van roos het blijft beter zitten indien gij het des morgens inwrijft met een weinig Purol 't voldoet iedereen buiten wordt gebracht slaan tamboers van de marine een roffel. De troepen op den Jam presenteeren het geweer. Wanneer de kist op de affuit, dat door zes paarden wordt getrokken, wordt bevestigd nemen de commandant van het veldleger, luitenant generaal Muller Massis en zijn staf benevens de hoofdofficieren hun plaats in den stoet in. De kop van den s.oet bevindt zich reeds, wanneer het stoffelijk overschot van generaal Van Heutsz wordt uitge dragen, op de Heerengracht bij de Oude >piegelstraat. Deze stoet wordt geopend door een escorte van het le regiment huzaren Hierop volgt de muziek van de tweede divisie met de tamboers. Bij het in be weging komen wordt treurmuziek gespeeld. Achter dit muziekkorps komen de ver schillende militaire onderwijsinrichtingen gevolgd door de deputaties van de grena diers en jagers. Hierbij sluiten aan de divisies van de infanterie. Achter de infanterie loopt het vuur- peleton te zamen 80 man, samengesteld uit de koloniale reserve, inlandsche troe pen, mariniers en grenadiers. Thans volgt het eigenlijke hoofdge deelte. Voorop gaat de Kon. Mili?aire Kapel. Onmiddellijk daarbij sluiten zich aan opper- en vlagofficieren benevens de deputaties van de wapens en dienstvakken. Aan de affuit vooraf gaat de commandant van het veldleger met zijn staf, die aan teugel wordeu geleid. De kist wordt ge dekt door de driekleur, waarnaast vier slippedragers loopen, n.l. de luitenants generaal b. d. U. N. A. Swart, C K van Rietschoteu, S. A. Drijber en O. K. ijkstra. Achter de affuit volgen de 16 ridders der Mil. Willemsorde die als dragers hebben gefungeerd. Hierop volgen enkele hofrijtuigen ge» reden van den bok. In het eerst heeft L K. H. Prins Hendrik, als vertegen woordiger van id. M. de Koningin, plaats genomen. In de overige koetsen hoog waardigheidsbekleders en familie. Achter deze rijtuigen schrijden officieren en onderofficiereo, allen dragers van de vlil Willemsorde, die ouder generaal an Heutsz hebben gediend. Dit gedeelte wordt, gesloten door het stafmuziekkorps vau de marine. Alsnu volgen de vertegenwoordigende afdeelingen van het Oost-Indische leger waarbij zich bevindt het detachement dat voor deze gelegenheid uit de koloniën is overgekomen Hierachter sluit zich aan de marine, gevolg door genie en artillerie De stoet wordt gesloten met marechaussee en cavalerie. Gedurende den marsch naar de Ooster begraafplaats werd door de verschillende muziekkorpsen, welke in den stoet mee liepen, treurmuziek gespeeld, of werd door tamboers de doodenmarsch geslagen Langzaam werd voortgeschreden langs Heerengracht, Arnstel, H. Heerengracht, Plantage Middenlaan naar de Linnaeus- straat. Bij de Kruislaan gekomen marcheerde het voorste gedeelte van den stoet de be graafplaats op behalve de cavalerie, welke de Kruislaan vervolgt. De troepen die voor de affuit liepen marcheeren over een der rijwegen rechts van het hoofdgebouw gelegen Het vuurpeleton stelt zich bij den ingang rechts en links op. De troe pen die achter het affuit marcheerden bereiken langs den Middenweg het kerkhof. Inmiddels hebben de ridders van de Mil. Willemsorde die achter de affuit lie pen de kist ervan afgenomen en dragen deie het kerkhof op Wanneer zij langs het vuurpeleton schrijden wordt het eerste salvo afgegeven. Tusschen de zeer talrijke genoodigden, die de beide wegen langs het Middengazon vullen, wordt voortge schreden naar het op dit gazon opgestelde katafalk. Achter de kist hebben zich in middels aangesloten zij die in de rijtuigen meekwamen, bovendien de hoofd- en vlag officieren. Onder het spelen van treurmuziek door de Kon. Militaire Kapel, die achter hees ters verborgen staat, verzamelen zich ook de vaandeldragers langs het middenperk Allereerst treedt daarop naar de spreek plaats de oud-gouverneur generaal van Ned.-Indië, Idenburg, als voorzitter der commissie. Deze herinnerde er aan, da1 onmiddellijk na het verscheiden van Van Heutsz zich een commissie vormde, die groote belangstelling ondervond en welke de nagedachtenis wilde eeren, allereerst door hem hier ter stede een laatste rust plaats te bereiden. Spr. dankte daarna 7oor de belangstel ling van het Koninklijk Huis en 'de re- geerirgIn het bijzonder dankte spr den minister van koloniën, dat een detache ment van het Indisch marechausséekorps aanwezig kon zijn. dat onder Van Heutsz's bevel zooveel lauweren plukte. Tenslotte sprak de heer Idenburg nog een persoon lijk woord Voorts treed naar voren de minister van koloniën dr. J. O. Koningsberger, die in het licht stelt de groote bekwaamhe den van generaal Van Heutsz als staats man. Hierna is het woord aan den luitenant- generaal H. N. A. kwart, die doet uit komen hoeveel we aan Vau Heu«sz als krijgsman te danken hebben. De rij der sprekers wordt gesloten door den heer O. G. Vattier Kraane, die schetst de groote hoedanigheden van dezen staats en krijgsman als mensch. l\a afloop van deze redevoering wordt de kist wederom door de 14 ridders der Mil. Willemsorde die naast de katafalk geschaard bleven, opgenomen en gedragen naar de graf tombe In dit uit Zweedsch graniet opgerichte monument wordt de kist met het stoffelijk hulsel geplaatst terwijl de muziek van de marine treurmuziek laa hooren Wanneer de kist in de tombe is ge plaatst wordt een tweede salvo van het vuurpeleton voor dit monument afgegeven. Een groot aantal kransen vau de ver schillende corpsen en miliiaire en andere vereenigingen worden daarna gelegd. Allen die zich op het plankier op het middenperk bevonden benevens de vaan deldragers hebben zich voor de tombe geschaard. Z. K H. Prins Hendrik heeft zich nog met enkele andere hoogwaardig heidsbekleders naast het monument op gesteld, terwijl de genoodigden ook naderbij zijn getreden. Thans begint het défilé der troepen in gewoon marschtempo. Zij marcheeren thans ontdaan van alle rouwteekenen langs het monument, waarvan de geopende koperen deur nog toelaat een blik te werpen in het van metselsteenen ge bouwde gewelf. Hierna is de grootsche plechtigheid teneinde De troepen marcheeren naar het Koloniaal Instituut waar de stoet ont bonden wordt. Onder de kransen, welke werden be zorgd, bevond zich er ook een van de koningin, V oorj aarskuren, In den ouden tijd deed men veel aan z.g. voorjaarskuren. In de steden, waar het gezonde werken op akker of tuin ontbrak, ging men, liefst in de vroegte, groote wandelingen maken, om het loome gevoel uit beenen en armen te verdrijven. Men dronk daarbij kruidenthee of kar nemelk. Wanneer dit alles niet hielp, dan wer den er bij den apotheker wat bloedzui gers gehaald, om deze de kuur te laten voltooien. In den tegenwoordigen tijd komt er te veel bloedarmoede voor, om ooit tot een dergelijken maatregel zijn toevlucht te nemen. Bovendien zou men geen enkelen dokter meer vinden, die een dergelijke bewerking „op verzoek^ zou willen toe passen Deze krasse voorj aarskuren zijn legen wooraig ook niet meer noodig, omdat de jaargetijden niet meer zoo'n groote ver andering in onze leefwijze teweeg brengen. Men gaat 's winters evengoed wandelingen maken ligt niet veel langer in bed en gebruikt niet meer uitsluitend zwaren winterkost. Door de gemakkelijke manier van conserveeren is dit laatste tegen woordig onnoodig. Hierdoor zal het bloed 's winters niet „dik-» worde» en men ook geen last hebben van volbloedigheid. Nu zal de winter altijd wel eenigen invloed hebben, vooral op bewoners van groote steden, al is dit niet meer zoo sterk als vroeger. Er zijn 's winters altijd meer feestelijk heden, zooals diners, avondpartijen, bals, comedies enzwaardoor er door te veel eten en drinken veel van maag en spijs verterings - organen gevergd wordt en het late naar bed gaan veel extra vermoeie nissen meebrengt. Daarom kan men tegenwoordig ook wel een voorjaarskuur doen, al is het dan ook niet op zoo'n krasse manier als vroeger gebeurde. Vooral in de maanden April en Mei moet men veel buiten wandelen of fietsen. Later in den zomer, wanneer de temperatuur hooger wordt, is dit niet meer zoo aangenaam en door de zonne hitte dikwijls te vermoeiend. Door die spierbeweging wordt er dieper ademge haald en worden heel wat stoffen ge- oxydeerd. In den winter worden de meeste huizen nog slecht gelucht, waardoor veel slechte lucht wordt ingeademd. Hierbij'"is ook een doelmatige voeding van belang. In plaats van geconserveerde moet men zooveel mogelijk versche groen ten eten» zooalsspinazie, raapstelen, molsla, zuring, postelein, enz. Vooral de eerste groente is aan te bevelen door het groote gehalte aan ijzerzouten, dat zij bevat Ook vruchten, b v citroenen en sinaas appelen, zijn in het voorjaar bijzonder aan te bevelen, verder radijs of sterrekers. Aan te raden is het, het kopje thee, waarbij een. gebakje of koekje, te vervan gen door een glas kwast of uitgeperste sinaasappelsap, waarbij men een sneedje geroosterd brood kan gebruiken. Onze gezondheid zal hierbij wel varen. In het voorjaar moet men wat meer drinken dan anders, dit is goed voor maag, lever en darmen Een bijzonder aanbevelingswaardige drank is dan de karnemelk, die wat gemakkelijker ver teerd wordt dan de zoete melk en tevens bloedzuiverend werkt. Luchtvaart. De Oceaanvliegers. Levine heeft aan enkele vei tegenwoor- digers van de pers medegedeeld, van plan te zijn een luchtdienst tusschen Amerika en het Europeesche continent te orga- niseeren. Hij wil zijn eigen geldmidde len voor dit doel ter beschikking stellen en is er van overtnigd ook nog andere financiers voor het plan te zullen kunnen interesseeren. In den loop van het vol gend jaar zou de dienst kunnen worden geopend. Chamberlin en Levine, die Zondag ochtend naar Weenen vliegen, zullen zich gedurende twee uur te Munchen ophouden Zij zullen op het vliegveld van de Beiersche hoofstad duor het gemeentebestuur en de Peiersche autori teiten worden geleid, alwaar hun een lunch zal worden aangeboden. Te Weenen zal er ter eere van de Amerikanen een groot feestmaal plaats vinden, waarvan o.a. Bondspresident dr. Haenisch, Bonds- kanse ier dr. Seipel en de Weensche bur gemeester dr. Seitz zullen deelnemen. Een r ij kaard. De Amerikaansche fi'antroop en sport man Payne Whitney, is te New-York gestorven. Vam zijn nalatenschap, die tus schen de twee-honderd-veertig en drie honderd-en- zestig milliotan gulden wordt geschat, komt één dierde aan de New- Yorksche Bibliotheek, ziekenhuizen en om- derwijs-inrich tingen. Het grootste gedeelte van het fortuin gaat naar de weduwe en de kinderen van Whitney, maar verscheidene van zijn persoonlijke vrienden krijgen legaten van meer dan een millioen gulden. Een broer van den overledene, de bekende polo- speler, krijgt twee bijzondere paarden uit den beroemden stal van Whitney. De correspondent te New-York van de „Daily Telegraph", a,an wiens be richt, het bovenstaande ontleend is, meldt nog, dat het groote fortuin van Payne Whitney gevormd is door zijn gezond be heer van de „enkele millioenen", die hij had geërfd. Een moderne wereldreizig- s te r Clarenore Stinnes, dochter van wijlen den wereldbekenden Duitschen groot-in dustrieel, maakt per auto een reis om de wereld. Het eerste gedeelte van haar route is afgelegd. Onderweg werden de voornaam ste plaatsen, Praag, Weenen, Boedapest enz. aangedaan. Overal vertoeft de rei zigster hoogstens een dag, aangezien de Siberische winter haar eenigen angst in boezemt en zij die dus zoo gauw mogelijk achter zich wil hebben. De lengte van de route wordt op onge veer 60.000 kilometer geschat. Van Tokio denkt de reizigster zich per schip naar Valparaiso te begeven om dan vérder naar de Vereenigde Staten te tuffen. Daar gaat zij scheep naar Portugal om dan via Spanje en Frankrijk huis toe te gaan. Juffrouw Stinnes rekent, dat de reis naar Amerika, waar zij drie maanden zal vertoeven, een jaar duurt. Het program ma is er op gebaseerd, dat zij in den herfst van 1928 den tocht zal hebben volbracht. Of dat inderdaad het geval zal zijn, moet de tijd leer en. Eén ding is echter zeker de reizigster heeft zich voor „het uit stapje" terdege voorbereid. In 1925 stond ze ingeschreven voor een betrouwbaar- heidsrit naar Rusland, voor den Oosten- rijkschen Alpentocht en voor de race over den Klausenpas, en altijd zag men haar in de voorste linies. Ook nu chauffeert ze zelf haar 40 P.K. automobiel, 't Is een zes cylinders gesloten Limousine, zóó ingericht, dat van de zitplaatsen een bed kan worden gemaakt. De wagen, die voor de helft grijs en voor de andere helft zwart werd gelakt, draagt de Duitsche vlag en op ieder van de portieren prijkt een bescheiden aardbol. Een dertig P.K. vrachtauto is eveneens van de partij. Zij is bemand met twee monteurs, die om beurten chauffeeren. Behalve de bagage bergt deze wagen benzine en olie voor een afstand van 1000 K.M. Onder de meegenomen werktuigen bevinden zich ook dingen, die het mogelijk maken een stukje weg te repareeren. Op iederen zijwand van dezen wagen is een halve aardbol van vrij groote afmetingen geschilderd, waarop de te volgen route staat aangege ven, links de weg van Lissabon tot Toikio, rechts die van Valparaiso tot New-York.

Goessche Courant | 1927 | | pagina bijlage 2