Me Batten. GOESGHE COURANT Gravin Pia BIJVOEGSEL Pro Vin ei e n ie u\Vs BANK voor ZEELAND GOES Koloniën. Voor de Vrouw Sport Rechtszaken. VAN DE VAN VRIJDAG 10 JUNI 1927. D« stormramp. De commissaris der Koningin, Jhr. mr. Quarles van Ufford, heeft Zeeuwsch- Vlaanderen bezocht teneinde zich op de hoogte te stellen van de schade, aange richt door den storm. Men reed eerstnaar den Papeschor- polder, groot 166 H.A., waar zoowel als in den aangren zenden Euge.iiepOLder, groot 80 H.A., de oogst bijna geheel vernield is. Vooral is daar zwaar getroifen ,'e land bouwer J. Ramondt, wiens geheele oogst daar gelegen is. Van hem zijn zoo goed als waardeloos geworden 30 gemeten vlas, 5 tarwe, erwten, 4 aardbeien, 6 poot- uien en 4 rogge. De vernieling door den hagel is daar misleidend, aangezien het vlas en het tarwe oogenschijnlijk niet heb ben geleden. Eerst bij nader inzien blijkt alles geknakt en daardoor waardeloos, De schade is op dit oogenblik nog niet te benaderen, doch laat zich ©enigszins denken als men nagaat dat het vlas was verkocht voor f325 per gemet, aan eem Belg, die zich na de ramp niet meer liet zien met het voorschot. Aan de overzijde van het kanaal, onder de gemeente Westdorpe, in den oud en den nieuw Papeschorpolder, was de vernieling die de ijsstokken hebben teweeggebracht beter te zien. Daar zijn over een strook ter breedte van 3 tot 4 K.M. halmgewassen als het ware met ruwe hand afgesneden en staan de groene stoppels op de plaatsen waar het land nog niet is omgeploegd. Daar zijn het vooral kleinere landbou wers die getroffen zijn, menschen die land pachten en die door den verkoop van het geheele gewas hun pacht en verdere on kosten kunnen betalen. In het zuidwesten en noordwesten van Axel zijn naar schatting 1600 H.A. ge troffen, terwijl in het stadje zelf in velen woningen tal van ruiten braken, in een straat alleen vijfhonderd. Wethouder W. M. Koster, aan wiens hoeve ook een be zoek werd gebracht, zag in tien minuten tijds het grootste deel van zijn veelbe lovende oogst vernield. In deze gemeente zijn het voorname lijk groote bedrijven die zijn getroffen. Dit is ook het geval in de gemeente Bosch- kappelle, daar het noordelijk deel met vele kleine bedrijven buiten de hagelbui bleef. Toch zijn er ook enkele kleinere menschen getroffen voor wie hulp drin gend noodig is. In dezelfde mate is zulks het geval in de gemeente Stoppeldijk. In Boschkappelle is een oppervlakte van 75 gm. getroffen, in Stoppeldijk naar schatting het drievou- voudige. 1 i De commissaris bracht bij verschillende getroffenen een bezoek en sprak hen woor den van moed toe, de hoop uitsprekende, dat bun hulp in den nood zou geworden. Wie thans de uitgestrekte velden, ziet die een week tevoren nog veel belovende welige akkers waren met een. rijken oogst en nu verwoest liggen als waren er oorlog voerende legers over getrokken, komt tot het besef dat hier een enorme schade is toegebracht, die in de honderdduizenden loopt. Baarland. Een motorrijder uit Baar land is te St. Laurens van zijn fiets geslagen en verwond bij een der omwo nenden binnengebracht. De toestand was van dien aard, dat zijn vrouw van het 26 FEUILLETON. DOOR H. COURTHS—MAHLER. Na die lange tirade had de barones uitgeput gezwegen. Hans von Ried had beloofd, er met den graaf over te spreken, als de gelegenheid zich voordeed. Hij had die belofte ech ter nog niet kunnen vervullen, omdat hij het niet in Pia's tegenwoordigheid wilde doen. Het was bovendien een uiterstteere zaak, die hem eigenlijk volstrekt niet aan ging. En hij wist, dat Pia. niet zoo te be klagen was, als de barones meende. En toch? Het was waar, dat men haar iets onthield, waarop zij recht had! De barones had ook nog gezegd: „De gravin komt nu toch op den huw baren leeftijd! Hoe zal zij ooit een man krijgen, als zij er nooit een ontmoet? Dat viel hem plotseling weer in. En hij h rrrwerde zich ook, dat graaf Buchenau wel degelijk aan de mogelijkheid van een huwelijk voor zijn dochter gedacht had, want hij had tot hem gezegd: „Ik wil mijn dochter rein en onbedor- gebeurde werd verwittigd en naar St. Laurens over kwam. Wilhelminadorp. Omtrent den diefstal bij den tuinman C. W. B., valt nog te melden, dat de dader opgespoord' is door een jachtopziener. De dader bleek de knecht van B., J. B. te zijn. Kantoor Groote Markt 21. Telefoon 74 (2 lijnen). Een lugubere zaak. Eenigen tijd geleden heeft in een der dessa's ressorteerende onder Djoeana, een lugubere moordgeschiedenis plaats gehad, welke bereids door den landraad te Se- marang berecht werd. Wirjo had verscheidene sawah's en een huisje en ging allerwegen voor zeer wel gesteld door, schrijft de „Loc.". Zijn bezittingen zouden bij zijn overlijden aan zijn eenigen zoon,, nog een knaap, komen. Dit nu bracht een van zijn andere jaloer- sche familieleden op het booze plan, zich van het ventje te ontdoen, teneinde' in het bezit van de erfenis te .geraken. Een handlanger werd gevonden, die eerst voor f2,50 later voor f5,genegen was het karweitje op zich te nemen, om voor enkele luttele zilverstukken het le venslicht van een onschuldig kind uit te blazen. Het zoontje van Wirjo was gewoon met eenige andere knapen van zijn leeftijd 's nachts in de langgar te slapen en daar in het bedebuisje naderde op een nacht het helsche werk zijn voltooiing. Daar Wirjo er warmpjes in zat, kon hij1 zich de uitgave, van een kussen voor zijn zoontje permitteenen en in de langgar was het ventje de eenige, die in het be zit van zoon luxe-artikel was. Op den bewusten nacht dat de moordenaar het bedehuisje binnengeslopen was, tastte hij dan ook langs de geen kwaad vermoeden de rustig in een rij slapende jongens, of bijl een hoofd op een bamba! kon ontdek ken. Vergissen was niet mogelijk! Een hoogere macht beschikte evenwel anders. De moor denaar vond het kussen wurgde zijn slachtoffer en wilde zich uit de woeten maken. Geruischloos scheen al les niet gebeurd te zijn, want hij werd den volgenden dag als de dader aangewezen. Toen bleek pas dat een ander knaapje het slachtoffer van zijn beulswerk was geworden. Toevallig was Wirjo's zoon, de aanstaande erfgenaam, dien nacht af wezig en had een van zijn vriendjes van die afwezigheid willen profiteeren, door van: dien bantal gebruik te maken. Dit heeft hijf met dien dood moeten bekoopen. Men kan zich de consternatie van de verschil lende betrokken personen voorstellen, toen het fatale, voor iedereen onverwachte, ge beuren aan den dag kwam! De moordenaar werd tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld en berustte onmiddellijk, mits zijn lastgever ook zijn straf kreeg. Deze werd echter wegens gebrek aan bewijs vrijgesproken. overgeven aan de handen van een braaf man, die haar op waarde weet te schat ten!" I „Zij ontmoet immers geen enkelen, jon gen man behalve mij!" dacht hij. „Behalve mij!" Die gedachte gaf hem een schok. „Waarom zou je niet zelf die man zijn?" dacht hij verder. „Waarom jij niet even goed als een ander?" Peinzend tuurde hij voor zich uit. Hij wilde imxners eenmaal op een. kal me, wél-doordachte wijze in het buwe- lijik treden! Kon hij ooit een betere keuze doen dan dit eenvoudige, eerlijke onbedorven schep seltje Onwillekeurig hield hij zijn paard in en staarde door de neerhangende takken van de boomen naar de rivier. Aan den anderen oever stond het sier lijke badhuisje, dat graaf Buchenau daar voor zijn dochter had laten bouwen. „Het zou een sclioone taak zijn dit jonge kind naar eigen injziAian te vor men en te leiden. Pia boudt van mij en doet reeds nu gaarne alles, wat mij ge noegen kan geven. Het zou mij nauwe lijks moeite kosten, haar jawoord t© ver werven. Zulk een rein, onbedorven meis je vind ik beslist geen tweede maal op mijn weg! Ik zou, wel, ik zou er in ieder geval eens over na kunnen denken!" Zoo peinsde Hans von Ried voort, DE „P. C. HOOFT" BRACHT EEN DETACHEMENT INDISCHE MILITAIREN MEDE, die bij de be grafenis van Generaal van Heutz tegenwoordig waran. Hierboven een groep militairen, die allen onder Generaal van Heutz gediend hebben. Om de kleeding netjes te houden. Onze kleeren behoeven nog niet eens met vlekken e.d. te zitten, om toch een slordige indruk te maken. Dat is, wan neer ze zoo gekreukeld zijn, dat het is „alsof je er een. nacht op geslapen hebt"'. Een japon mag nog zoo mooi zijn, die ieeiijke kreukels ontnemen er alle frjsch- heid aan. Een handige manier, die heel weinig tijd kost, om onze verfomfaaide jurken weer de „frischheid der jeugd" te hergeven is, ze een nacht buiten te han gen of bij een open raam, opdat ze door de vochtige nachtlucht gelijkelijk „inge vocht" worden, 's Morgens vroeg dan even opstrijken, en klaar is Kees. Op dezelfde manier kunnen we wollen en fluweeien kleedingstokken in de badkamer ophangen en een half uurtje de heetwa- terkraan openzetten, net voldoende, om goed wat stoom te produceeren. Geen badkamer ter beschikking? Dan een ke tel water op een oliestel en dan maar flink stoomen. Daarna de wollen stof fen weer strijken en het fluweel schuieren, om de oorspronkelijke mooie glans weer terug te krijgen en alle stof en vuil te verwijderen. En nu zal het U meteen duidelijk zijn, waarom het zoo noodig, is, Uw kleerkasten steeds goed gesloten te houden, vooral des nachts. Dezelfde voch tige lucht, die ons bij. het verwijderen der kreukels helpt, kan op ongewenschle wijze schade doen in onze kleerkast. Nuttige wenken. Als U een blouse gaat strijken, denk er dan aan, eerst de mouwen te nemen, dan de voorkant en ten slotte den rug. De voorkant wordt gestreken van boven naar beneden. V ruch ten vlekken kunt U van Uw han den verwijderen, door ze met wat zout en azijn te wrijven. Vernis kunt U van de handen krijgen met brandspiritus, verf of teer door te wrijven met boter of reuzel. Heeft U zilverwerk (lepels, vorken enz.), en is U bang dat het gaat aan slaan? Leg dan een paar stukjes kamfer in de la, waarin het ligt, dat voorkomt den aanslag. Als U vruchten kookt, is het goed een totdat plotseling de heldere juichkreet van een meisjesstem hem in zijn overdenkin gen stoorde en hem verwonderd deed opblikken. Op de springplank, die bij het Bucbe- nauer badhuisje behoorde en ver over de rivier naar voren stak, stond een slanke meisjesgestalte in nauwsluitend, zwart tricot. Als een scherp-omiijnde silhouette stak zij tegen de heldere, zonnige lucht af; de fijne lijnen en vormen van het lenige, jonge lichaam schenen door een meester hand geboetseerd. Onwillekeurig ging Hans von Ried wat achteruit, om niet van den overkant ge zien te worden; onbeweeglijk bleef hij toen in zijn schuilhoekje staan, met aesthetisch welbehagen iedere beweging van het wondermooie meisjeslichaam vol gend. Hij had onmiddellijk gravin Pia her kend. Zij wisselde eenige woorden met Lina, die aan het andere einde van de spring plank op het steigertej, dat het badhuisje omgaf tot ,aan den hoek, waar een sier lijk bootje lag gemeerd. Lina droeg den badmantel van haar jonge meesteres over den arm en blikte vroolijk lachend naar haar op. Ook de gravin lachte hartelijk. Zij riep Lina een paar woorden toe, die klein stukje boter in het water te doen* Dat voorkomt overkoken. Citroensap kan dikwijls hardnekkige vlekken van geschilderd houtwerk verwij deren. Het is echter goed, het schilder werk daarna met warm, eexiigszins zeep achtig water af te nemen. Een ijzeren pan kunt U van bin nen prachtig blank schuren met heet zout. i Het is heel verstandig, de branders van Uw gaskookstei twee keer per week af te nemen, onderste boven, te keeren en zachtjes le kloppen, opdat alle stof, enz. weggenomen wordt. Ze zullen dan al tijd goed branden. Garnalen Nu is het de tijd voor de Zuiderzeev- garnalen. Sommige menschen vinden het erg wreed. Maar het is nu eenmaal niet andiers, garnalen moeten levend gekocht worden en dan meteen in ruim, kokend water met zout gedaan worden. Enkele minuten laten koken, tot ze gaar zijn- Om dit te weten te komen, neemt men een garnaal uit het water en pelt die, om te proeven. Vervolgens de garnalen op een vergiet laten uitdruipen. Het is het verstandigste, de garnalen warm te pellen. Denk er om, dat het koken van garnalen een heel secuur werkje is. Want zijn ze te rauw of te gaar, dan is het vrijwel onmogelijk ze te pellen. Voetbal. DENEMARKEN-NEDERLAND. Zondag a.s. wordt de interland-wed strijd DenemarkenNederland in Dene marken, gespeeld. Luchtvaart. De Oceaan-vliegers. De rijkspresident v. Hindenburg heeft Woensdagmiddag in tegenwoordigheid van den Amerikaanschen gezant Schuirman de beide vliegers, Chamberlin en Levime ont vangen. Hij liet zich nadere bijzonderhe den over de vlucht vertellen, wenschte hen hartelijk geluk met dit mooi succes, en sprak de hoop- uit, dat deze daad een gelukkig voorteeken zal zijn welke een nauwere toenadering aankondigt tussohen Hans von Ried niet kon verstaan. Hij kon zijn oogien niet afwenden van de jonge, elastische gestalte! Het drong niet tot hem door, dat hij met zijn bespieden een onkieschheid be ging; de heerlijke verschijning leek hem een zeldzaam wonderwerk der natuur toe, waarin zijn oogen zich vrij-uit verlustigen mochten! De jonge gravin vermoedde volstrekt niet, dat zij werd gadegeslagen. Langzaam, met de veerende plank op- en neer-wip pend, stapte zij naar het uiterste puntje toe. Een oogenblik stond zij roerloos, slank en rechtop, als zwevend in de lucht. Toen strekte zij haar blanke armen omboog en drukte de handpalmen tegen elkaar. Met een overmoedig gejubel boog zij haar lichaam voorover en schoot met een sier lijken boog, hoofd voorover, in het water. Na eenige seconden verscheen baar door een stevige badmuts bedekt hoofd boven de golven uit, haar slanke, witte armen patsten overmoedig op het water, zoo dat het hoog opspatte; daarna begon zij met lange, krachtig© slagen stroomop waarts te zwemmen. Dat duurde een geruimen tijd. Einde lijk keerde zij om en liet zich, op den rug liggend, door den stroom terugdrijven, nu eens dartel onderduikend, dan weer overmoed in het heldere water schop pend en trappelend. Dicht bij bet- bad beide volken; ook schonk hij hun nog als aandenken zijn portret met onderschrift, gevat in zilveren lijst. Waarschijnlijk zul len de vliegers Zaterdag uit Berlijn ver trekken; na aankomst van hun echtgenoo- ten zullen zij weer naar Berlijn te- rugkeeren. De Amerikaansche gezant heeft aan Stresemann een antwoord-schrijven gezon den op de gelukwens chen van Laatstge noemde; daarin spreekt hij zijn dank uit voor de buitengewone ontvangst der vlie gers in Duitschland, waardoor zonder twij fel de gelukkig reeds bestaande vriend schapsbanden tusschen beide volken nog worden versterkt. Voortdurend komen in bet gezantschapsgebouw meer telegrammen en brieven binnen aan het adres van de vliegers; zij bevatten voornamelijk uitnoo- diigingen van diverse steden om een be zoek te komen brengen; zoo hebben zij o.m. een daartoe strekkend verzoek van den Amerikaanschen gezant te Praag ontvangen. Er is in de pers op gewezen, dat tus schen Plymouth en Dortmund geen spoor van de vlucht van Chamberlin te vinden was. De heer Joppe te Sommelsdijk meldt thans aan de Kon. Luchtvaartmaatschap pij!, dat hij in den nacht van Zondag op Maandag, tusschen half drie en 3 uur, een vliegtuig, laag vliegend met groote snelheid van West naar Oost, heeft waargenomen, loodrecht kruisend de da- gelijksehe route der vliegtuigen van de K.L.'M., welke op hun vluchten tusschen Nederland en Engeland over Sommels dijk komen. Uit dit bericht zou blijken, dat Cham berlin over Zeeland en Brabant naar Dort mund is gevlogen. Deze mededeeling klopt geheel met den tijd, waarop het vliegtuig boven Dortmund is waargenomen. Lindbergh weigert geld. Lindbergh', die verschillende financieel© aanbiedingen weigerde, heeft eveneens g© weigerd een fonds te aanvaarden groot 2.000.000, gewaarborgd door rijke in woners van Philadelphia. De moord te Oss. Voor de rechtbank te 's Hertogenbosch beeft terecht gestaan L. G., 29 jaar, ar beider te O'ss, besdhuldigd in den nacht huisje gekomen, sloeg zij zoo wild op "het water, dat bet opspatte 'tot (bij de plek,, waar Lina stond, die lachend en gillend wegliep. Behendig zwaaide zij zich omhoog op den rand van het bootje, dat zij zoo hef tig op-en-neer wiebelen deed, dat zij in bet water terugplofte. Lachend en proes tend dook zij weder op. Hans von Ried glimlachte. Dat was weer echt de dolle, overmoedige jongen! Levenslust en levenskracht schenen zich in die ongebonden wildheid te moeten uiten1 Na een poosje klauterde zij uit het water en snelde over het smalle trapje opnieuw naar de springplank toe. Lima, die zich in haar nabijheid had gewaagd, werd door een regen van druppels op de vlucht gejaagd. Pia rende de springplank op en sprong opnieuw in het water! Dit spelletje her haalde zij eenige malen. Toen zij voor de laatste maal weer boven kwam, zag Hans von Ried, dat zij haar badmuts verloren bad; die was een eindje met den stro-om meegedreven en Pia vischte baar behendig weder op. „O, wee! Lina, nu is mijn haar we der kletsnat!!" riep zij haar boersche kamenier toe. (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1927 | | pagina bijlage 1