N0. 66. •ir Vrijdag 5 Juni 1927 1118 Jaargang. Bij dit nummer be hoort een bijvoegsel Pinkster - Gedachten SAMOS PRIMA f 1,10 Gravin Pia Medische Rubriek. FHÏSO-BAAÏ ProVincienieuvVs BANK VOOR ZEELAND GOES. w~ ABONNEMENT. Prijs per kwartaal, in Goes f2, buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. VerschijntMaandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE UitgaveNaamlooze Vennootschap Goesche Courant COURANT en Kleeuwens Ross Drukkers- en Uitgeversbedrijf ADVERTENTIEN van 15 regels f 1.20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Dienstaanbiedingen en aanvragen 15 cent per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. HET EERSTVOLGENDE NUM MER VAN DE GOESCHE COU RANT VERSCHIJNT WOENS DAG 8 JUNI. Laten we vertrouwen heb ben, dat het goede macht geeft, en laten we, in dat vertrou wen, tot het einde toe onzen 3 plicht durven te doen, zooals we dien begrijpen. (Lincoln). Wanneer we zien, hoe in vroeger tij den, in vele deelen van ons land het Pinksterfeest werd „gevierd", met een mengelmoes van beidemsche, smakelooze en weerzinwekkende gebruiken, dan vin den we daarin weinig van de oorspron kelijke Pinkstergedachte terug. Als we zien, dat een bandelooze jeugd een op getuigd meisje, de zoogenaamde Pink sterbruid in een stoet meevoert, overla den met bloemen en met den Meitak in de hand (ziedaar een aanwijzing voor den heidenschen oorsprong van dit z.g. feestgebruik, n.l. een Mei- of wel voor- jaarsfeest), om met deze „Pink&terblom' de goê-gemeente geld uit den zak te klop pen, en dat dan des avonds op. weinig stichtelijke wijze in „vreugde" om te zetten, dan is daar al heel weinig van den Pinkstergeest in te vinden, van die gemoedsbeweging, welke in de schriftuur lijke bewoordingen beschreven wordt als „zij werden allen vervuld met den Hei ligen Geest". Tot zelfs op den grens van de twintigste eeuw werden in bepaal de vormen die zinlooze en afstoofcelijke Pinkstergebruiken of liever misbruiken gehandhaafd. Men denk© slechts aan het beruchte „dauwtrappen" en de drom- kemansbachanaLen van Pinksterdrie. Zoo ais bij vrijwel alle misbruik en vertre ding van alle begrip van wat recht en goed is, speelde het misbruik van sterke drank ook hier een overwegende rol. En het is opmerkelijk, hoe in de laatste 25 jaren, een zeer merkwaardige ver betering te constateeren valt. Heel spe ciaal in de eerste 25 jaren van de twin tigste eeuw is een algeheele geestelijke verheffing waar te nemen, die een spre kende vermindering van alcoholmisbruik in luxe rietverpakking Fa. J. A. L. G. WITTE Wijnhandel, Goes. 22 FEUILLETON. DOOR H. COURTHS-MAHLER. „Nu, daaraan zult ge op een goeden dag wel gewend geraakt zijn en dan zult ge zelf het jongenspakje niet meer wil len dragen!" Bij deze woorden wierp hij opnieeiw een blik op haar sierlijke gestalte. Zij antwoordde niet, maar toen zij zijn blik bemerkte, besloop haar een gevoel, waar aan zij geen naam wist te geven; plotse ling wenschte zij, dat zij het gesmade rijkleed aanhad in plaats van haai" ge liefd jongenspakje. Zwijgend gingen zij verder. De pijn in haar voet hinderde haar veel meer dan tevoren. Pia verlangde zeer naar de koude om slagen, zij. begreep, dat die haar goed zou den doen; zij sprak er echter niet over en klaagde evenmin over de pijn- Eindelijk waren ze aan den voet van den berg gekomen. Toen. zij door een open plek in het bosch op het kasteel toesukkelden, zeide Pia aarzelend: „Ik zou liever hier wachten, fot het rijtuig aangespannen is, mijnheer von niet alleen, doch een vernietiging van „fieestgebruiken", als de „Pinksterblom" van eertijds en diergelijke, van zelfspre kend met zich meebracht. Deze verhef fing is alom merkbaar. Interessant is in dit vdrband, wat de groot© Amerikaan- scbe financier Elbert H. Gary, „Judge" Gary, die ook op het materieel 'piin- der tastbare terrein der ethiek een der eersten kan worden genoemd onlangs antwoordde toen men hem vroeg of de wereld in de laatste 25 jaar verbeterd was. Judge Gary zeide: Naar mijn mee- ning is de wereld in een tiental jaren onmetelijk verbeterd en in de komende tien jaren, zal de wereld een nog bree der en zekerder beweging naar een boo- gere ethiek in het zaken- en particu liere leven, en in publieke aangelegenhe den aanschouwen. En ofschoon minder hier ter zake dienende, waren de woor den, die hij er nog aan toevoegde toch heel teekenend voor zijn inzicht in de zaken-etbiek, waar hij zeide: Een zuiver geweten is voor een handelsonderneming een even machtig verdedigingswapen, als het voor een menschelijk wezen is. Wei- Licht dacht hij daarbij aan de woorden van Lincoln, hierboven aangehaald: La ten we vertrouwen hebben, dat het goede macht geeft, en laten we, in dat vertrou wen, tot het einde toe onzen plicht dur ven te doen, zooals we dien begrijpen. Zoo kan deze dingen overdenkend in onze Pinks tergedachten thans een blij der toon doorklinken; omdat het zoo prominent duidelijk wordt, meer en meer, dat langzaam maar zeker, „allen ver vuld worden" met een beter, reiner geest, de wereld inderdaad blijk geeft, diat hoe weinig we het soms oolk konden ver moeden of waarnemen de eeuwige macht van het goede toch steeds door werkt, de gedachten der menschen ver vormt en verheft, en de wereld lang zamerhand een immer beter aanzien zal geven. De waarheid wordt steeds duide lijker zichtbaar en voortdurend grootsr wordt het aantal der goedwillenden, dat met ongesluierde oogen de toekomst te gemoet gaat, wetend, diat „het goede macht geeft", zoodat niets onbereikbaar meer is. Zooals John Oxemham in zijn gedicht „The Vision Splendid" zegt (vrij vertaald) Sledbts visie is noodig en durvend ondernemen Geen taak is te groot voor men schen met ongesluierd' oogen; De Toekomst staat daar ginds, met uitgestrekte handen, Ga moedig voort en eisch haar opperst kunnen! Nog eens: slapen. Het is niet onverschillig in welke lig- houding men gaat slapen. Het op den rug liggen moet mien vermijden omdat daardoor benauwde droomen ontstaan. Het meest aan te raden is een lichtge bogen© zijligging waarbij men ook op de ligging van het hoofd moet letten. Ner- Ried. Ik zit heel gemakkelijk op „Gou- veraante's" rug en ik zou niet graag door uw bedienden gezien willen worden!" 'Hij keek naar haar op; zij had een kleur gekregen en was blijkbaar verlegen. Dadelijk sloeg hij „GouvernanteY' teu gel om een boom. „Wacht dan hier een piaar minuten ik kom zoo spoedig mogelijk terug!" beloofde hij. Zij knikte zwijgend en hij snelde naar het -slot. Na enkele minuten kwam hij reeds we der te voorschijn; hij droeg een rieten stoel, waarop verschillende dingen opge stapeld waren; hij zette den stoel naast het paard neer. Pia zag, diat er een kussen op lag en een deken; verder verbamdgoed en een natten doek. „Blijf nog een minuutje in den zadel zitten; ik zal uw voet verbinden en er een compres op leggen!" verzocht hij. Dat gaat zóó gemakkelijker!" Pia knikte met een zucht van verlich ting. Haar mond was vertrokken van pijn. Hij had diep medelijden met haar; voor zijn ridderlijk hart was het een marteling, het lijden van een vrouwe lijk wezen te moeten aanzien. En haar stille flinkheid ontroerde hem. Hij ging onmiddellijk aan het werk; „Gouvernante stond roerloos, alsof zij wist, dat dit noodig was. Voorzichtig maakte hij zijn zakdoek Best en nièf duur veuse, bloedarme personen moeten zóó gaan slapen, dat het hoofd laag komt te liggen, terwijl congestieve personen en lijders aan hart-aandoeningen met het hoofd hoog moeten liggen. Men moet een houding aannemen in welke men volgens ondervinding het best en het rustigst slaapt, met de knieën eenigszins gebogen en het lichaam zorgvuldig maar niet overmatig De beroemde wijsgeer Kant gaf reeds den raad zijn gedachten met volharding op een of ander onverschillig onderwerp te richten en zoodoende de opmerkzaam heid van' datgene, wat den slaap stoort af te leiden. Wanneer slapeloosheid door hersenover- spanning wordt veroorzaakt, kan men deze met zeer goede resultaten bestrijden, door vóór het naar bed gaan een lauw warm bad te nemen en door lichaams beweging over dag te nemen. Men moet zich' vooral wachten voor het gebruik van kunstmatige slaapmiddelen, Een veel vo orkomende o orzaak van sla peloosheid is aanhoudende ingespannen geestesarbeid bij personen, die weinig be weging nemen en die zich hebben aan gewend te laat ter ruste te gaan. i Deze vorm van slapeloosheid kan vol komen genezen worden door geheel-ont houding van geestesarbeid, door langdu rig verblijf in de vrije lucht, liefst in een bergstreek en door voldoende li chaamsbeweging. Een excursie. (Vervolg). De natuurtomaten hadden aan de on dierste tros reeds vruchtjes gevormd. Boo- ruem en vroege aardappels hadden veel van nachtvorsten geleden. De producten worden aan de Mechei- sche markt verkocht. De kweekers bren gen hun waar zelf met wagen of kar, netjes opgestapeld. Op een bepaald uur begint de verkoop van zeker artikel, Koopers en verkoopers onderhandelen per soonlijk aan den wagen. In korten tijd is alles verkocht. Dan volgt een ander product. Een heel ander verkoopsysteem van tuinbouwproducten wordt dus ge volgd, als zich hier heeft ontwikkeld Na deze vluchtige kennismaking met de Mechelsche teelten, werd een bezoek gebracht aan de befaamde tuinbouw school te Vilvoorde. Hiervaan is een tuin van 50 H.A. verbonden. Uit een ar- melijken, ongecultiveerden 'bodem is door veler handen en jaren harden arbeid een voorbeeldige tuin ontstaan, als een leer- van den gekwetsten voet los. De enkel was dik en rood. Zacht en handig legde hij het natté compres erop en omwikkelr de het met reepen verbandgaas. „Dat doet goed, nietwaar?" vroeg hij zacht. „O ja, de pijn wordt al veel minder! Ik dank u wel, mijnheer vorn Ried", ant woordde zij. Toen het verband gereed was, tilde hij haar van het paard en liet haar voor zichtig in den stoel glijden. Ditmaal sloeg Pia de armen niet vertrouwelijk om zijn hals. Het scheen hem zelfs, alsof zij in onbewuste afwering haar lichaam stijf hield. i Hij schoof het medegebrachte kussen onder den gekwetsten voet en hulde haar in de dekens. Het deed haar aangenaam aan, want ondanks den warmen zonneschijn was het tamelijk frisch buiten. Een oogenblik later reed het rijtuig voor. Hans von Ried ging vóór Pia staan, zoodat de koetsier haar niet kon zien. Deze zat in stramme houding op den bok. Hans opende het portier; ter wille van Pia had hij den palfrenier ge zegd, thuis te blijven. Hij wilde haar optillen en in het rij tuig dragen, maar zij strekte afwerend de handen uit. „Neen, neen! Ik wil u niet nog meer moeite veroorzaken! Nu mijn voet verbon den is, kan ik die paar stappen heel .goed DE SPIRIT OF ST. LOUIS OPNIEUW IN DE LUCHT. Het ver trek van het vliegveld „Le Bourget" voor den tocht naar Brussel en Londen. zaam en kostbaar bezit voor allen, die belang hebben bij de voortbrenging van tuinbouwproducten en ook van de natuur vrienden, die de bedreigde schoonheid van land en stad willen behouden; een tuin van groote waarde. De tuin is niet aangelegd uit hamdei soogpunt, maar als leer-object. Waar de kweeker die varië teiten neemt, die hem uit financieel oog punt het beste voldoen, worden hier tal van variëteiten naast elkander geteeld en in haar eigenschappen vergeleken. Er zijn tal van teeltwijzen en teelten, tevens wor den proeven genomen. Zoo< worden ver schillende vroege bloemkooltypen ge kweekt, elk type nog in veldjes met ver schillende overbemesting. De tuinders zijn gewoon een aantal maliën vloeamest aan te wenden, de tuin onderzoekt wat beste hoeveelheid, tijd en aantal malen van aanwending is. Een af deeling snoeren, aan muren op korten afstand, wordt getracht tot regel matige vruchtbaarheid te brengen door 's nachts tijdens den bloei er een zeil over te spannen tegen de nachtvorsten, Vooral de bloemenkassen trokken de aan dacht. Een enorme verscheudienheid bloem planten uit alle wereldideelen wordt elk zooveel mogelijk in eigen klimaat en zelfs in eigen omgeving gehouden; dit laatste brengt de planten tot haar volle recht. Zoo hebben drie hoofdrichtingen in den tuinbouw: fruitteelt, groenteteelt en bloe men teelt, elk haar afdeeling in den tuin, met een uitgebreid demonstratie-materiaal, in kassen en vollegronds. De verzameling warme kasplanten heeft door dien oorlog veel geleden, welke scha de nog niet geheel is ingehaald. Na een tocht gemaakt te hebben door het park van Antwerpen en een blik ge worpen te hebben op het terrein, waar in zelf doen!"1 sprak zij snel en stond op, vóór hij het had kunnen verhinderen. Maar baar gezicht vertrok van pijn, toen zij den gekwetsten voet nederzette. „Laat mij nu tot het einde toe mijn werk van barmhartigen Samaritaan vol brengen, freuiletje!" schertste hij, om haar hare onbevangenheid terug te geven. Hij gevoelde, dat zij haar kinderlijk zelfver trouwen verloren had en dat het pijnlijke van den toestand haar duidelijk begon te worden. Zonder haar antwoord af te wachten, nam hij haar eenvoudig op en tilde haar in het rijtuig; hij zetbe haar gemakkelijk in de kussens neer, zorgzaam den gekwets ten voet steunend; daarna deed hij een luid gef luit hoonen. Een bediende verscheen met een presen teerblad, waarop een glas wijn en een karaf met water stond. Hans von Ried liet hem niet tot bij het rijtuig komen; hij ging hem tegemoet en nam glas en karaf van hem over. Hij zette de karaf op de achterbank en bood Pia den wijn aan. „Drink eens, freule, dat zal u goed doen!" verzocht hij vriendelijk. Gehoorzaam dronk zij een paar slokjes van den wijn en gaf hem het glas terug; hij bracht het aan den bediende en beval hem, „Gouvernante" door één der rij knechts naar Buchenau te laten brengen. Daarna trad hij weder op het rijtuig toe. „U staat mij immers toe, u naar huis Kantoor Groote Markt 21. Telefoon 74 (2 lijnen): 1930 de wereldtentoonstelling zal worden gehouden, kwam de stadskweekerij aan de beurt. De stad, een metropoolstad, zou, als elke stad zonder versiering, grauw en eentonig zijn. De versiering brengen de planten. Om deze zoo goed koop mogelijk te doen zijn, bezit de stad een eigen kweekerij. In dit groote bedrijf worden geen commercieele doeleinden na gestreefd, doch slechts ideëele. Millioe- nen planten worden gezaaid en gestekt. Hieruit worden de perken der stadsplant- soenen beplant. Driemaal zorgt de kwee kerij voor materiaal: in 't voorjaar, in den zomer en in den herfst. In 't voorjaar is de kweekerij het volst, want dan komt er nog iets hij» Alle scholen, stadsbureaux en lantaarn palen ontvangen dan hum kistjes met pl.m. 12 verschillende bloemen, met ver scheidenheid. In den herfst komt alles te brengen, freule?" „O, geef u toch verder geen moeite voor mij, mijnheer von Ried! Ik kan wer kelijk heel goed alleen naar huis rijden!" antwoordde zij. t Hij schudde het hoofd en stapte be daard in. i „Ge zult mij hij wijze van ziekenver pleger bij 11 moeten dulden!" schertste hij» „Wie zou anders onderweg de compres- sen vernieuwen? Kijk maar eens! Ik ben zoo verstandig geweest, mij van water voor de reis te voorzien! Ik wilde eerst een schaal meenemen, maar mijn hof meester maakte mij duidelijk, dat het schokken van het rijtuig dan het water nutteloos vermorsen zou; hij raadde mij deze karaf aan. Ik zal het verband niet wegnemen, maar er af en toe wat water overheen gieten. Ik heb den dokter laten waarschuwen, om terstond naar Buchenau te gaan. Het is beter, dat hij eens nakijkt, of alles in orde is. En „Gouvernante'' wordt thuis gebracht. Zijt ge nu tevre den?" Zoo babbelde hij op schertsend-vertrou- welijken toon voort, om haar wat op te vroolijken, maar zij ging daarop niet in. „Ach, wat is het toch verschrikkelijk 1'' zuchtte zij. „Wat, frculetjc Doet de voet zoon pijn?" „Ach neen, niet de voetl" „Wat dan wel?" (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1927 | | pagina 1