PUROL Gravin Pia zcücfube, fiujud, 31 feuilleton N\ 65. Woensdag 1 Juni 1927 111° Jaargang. QsGL/lïQ. Koloniën. Binnenland ProvinciemeuWs Buitenland LINTVELT's BAZAR Land en Tuinbouw GOESCHE UitgaveNaamlooze Vennootschap Goesche Courant |Bj COURANT ADVERTENTIEN van 15 regels f 1,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Dienstaanbiedingen en aanvragen 15 en Kleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf cent per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. Doos30*60Jube 80d.Bij Apoth.en Drogisten nebroek beeft, zoo meldt het „Weekblad voor Bloembollencultuur", per vliegpost een prachtige nieuwe gele tulp naar Parijs gezonden met het vriendelijk verzoek aan den Amerikaanschen vlieger, daaraan dien naam Lindbergh te mogen geven. De tulp werd gekweekt door den heer Leo Roozen te Heemstede, en wordt be schreven als prachtig diep geel, met uit stekenden vorm en stevigen steel. in Februari aan den Minister van Fi nanciën modelkoopbriefjes voor aardappe len toegezonden, met verzoek, mede te willen deelen, of deze vrij van zegel zijn. Thans is van den ontvanger der registratie en domeinen te Middelburg bericht ontvangen, dat zulks inderdaad het geval is. Onze groente naar D u a t s c h 1 a n d. JDoor het leggen van een nieuwe spoor wegverbinding bij Keulen-Bonn-tor is het mogelijk geworden voor de Keulsche markthal bestemde wagons rechtstreeks van Keulen-Gereon naar Keulen-haven te rgjngeeren, schrijft het „Hbld." Was er vroeger 2 V2 uur gemoeid met het rangeeren van de wagons van het eene naar het andere station, thans kan dat in minder dan een half uur geschieden. Wagons, die 's morgens te 4.42 uit Ne- denand te Keulen-Lereon aankomen ar- riveeren reeds te 5.07 te Keulen-haven. Vandaar worden zij, indien hiet ladingen groente betreft, onmiddellijk naar de markthal overgebracht, waar nog voor zes uur met lossen lean worden begonnen. Voor het transport van Nederlandsche groente naar de Keulsche markt is deze nieuwe verbinding een belangrijke verbe tering, daar het product nu veel eerder ter markt kan komen. Maandagavond omstreeks halfzeven is te Uithoorn in den Legmeerpolder een ernstig ongeluk gebeurd. Toen de heer Oudijk van Waddinxveen met zijn auto den onbewaakten overweg wilde pas s©e~ ren, kwam juist de trein van Aalsmeer aan. Deze greep den auto en versplin terde hem totaal. De heer Oudijk was onmiddellijk dood; een dame, die zich eveneens in den auto bevond, werd zeer ernstig gekwetst. Met dr. De Jong van Uithoorn is zij per auto naar Am sterdam vervoerd. Verduistering. De candidaatnotaris H. W. R. te Ba tavia, die f 25.000 heeft verduisterd uit een nalatenschap, is veroordeeld tot één jaar en zes maanden gevangenisstraf. Een Amerikaansche bestelling Men meldt aan bet Haagsche Aneta- kantoor: Nadat het Amerikaansche Le ger bij wijze van proef een drie-tal drie- motorige Lokker-vliegtuigen type F VII' 3m had besteld en met deze inmiddels afgeleverde machines zeer bevredigende resultaten verkregen waren, heeft thans ook de Amerikaansche Marine het voor beeld van het Legerbestuur gevolgd en een proeforder gegeven voor drie stuks Fokker F Vll-3m toestellen. Deize ma chines worden door de Amerikaansche Fokkerfabriek te Flasbrouck Heijjhts ge maakt. Een tulp „Lindbergh". De heer J. H. van Zonneveld te Ben- De onbewaakte o verweg. J. A. de Graaff. f Te Bergen op Zoom is Maandag vrij plotseling overleden de heer j. A. de Graaff op den leeftijd van 57 jaren. Se dert eemige jaren rustend dieren-arts, vestigde hij zich te Bergen op Zoom en verliet zijn oude standplaats Scherpenisse waar hij j aren lang werkzaam wasvooraf was hij gevestigd te Kortgene. Zijn ge boorteplaats is Oud Vossemeer. De over- •ene was thans nog leeraar aan de rijks landbouwwintersclhool te Goes en voorzitter van de paardenverzekering in het eiland Tholen. De raadsverkiezing te Aardenburg. Naar aanleiding van het onderzoek, dat de justitie heeft ingesteld naar het gebeurde bij de gehouden gemeenteraa verkiezing is Zaterdag te Aardenburg een Roomsch-Kathoiieke protestvergadering gehouden, 's middags na drieën vormde zich een stoet bij de R.K. kerk, die voor afgegaan werd door een muziekgezelschap uit IVlaldegem (België) en het kerkelijk fanfare-gezelschap uit Middelburg (Bel gië) benevens de grenszangers uit Ede en welke naar het terrein trok, waar de vergadering zou gehouden worden. An dersdenkenden werden niet toegelaten. De vergadering werd geopend door den heer Noliet te Aardenburg, hoofd der R.K. school in het naburige Heilie. Na hem kreeg een spreker van het Gilde van de Klare Waarheid te Amsterdam het woord. In het dorp bleef alles rustig. De po litie was versterkt. Onze stoombootdiensten. Wij vernemen, dat velerlei college: welke direct of indirect belang hebben bij den Provincialen Stoombootdienst op de Wester-Scbelde en de daarop aan sluiting gevende vervoermiddelen, het voir gende schrijven van de commissie van toezicht op de Provinciale Stoomboot diensten hebben ontvangen: ,Het is U bekend, dat de locaalspoor- weg van Goes over 's Heer Arendskerke, Borssele en Hcedekemskerke naar Goes enz. op 19 Mei j.l. in exploitatie is ge bracht en dat in den loop van dit jaar de thans in aanbouw zijnde z.g. ferryboot voor den Provincialen Stoombootdienst tusschen Breskens en Vlissingen in dienst zal worden gesteld. Verder bestaan er plannen om een tramweg aan te leggen van Pyrannde (Biervliet) over Hoofdplaat naar Bres kens. Ook zal het steeds toenemend autobus- en vrachtauto-verkeer ongetwijfeld meer invloed op de verschillende verkeerstoe- s tan den gaan uitoefenen. Wü achten het daarom gewenscht, na te gaan, welken invloed een en ander in het bijzonder op de exploitatie van den Provincialen Stoombootdienst op de Wes- ter-Schelde zal kunnen uitoefenen. Dienaangaande kenbaar gemaakte wen- schen zullen wij gaarne in ernstige over weging nemen. Wij vertrouwen, dat gij in het belang van deze aangelegenheid daaraan wel Uwe aandacht zult willen schenken. Wij zullen gaame vóór 1 Juli a van U vernemen, welke wenschen door U ten opzichte van de exploitatie van den Provincialen Stoombootdienst op de Wester-Scbelde worden gekoesterd." Ook anderen dan zij, die den brief ontvingen, kunnen hunne verlangens be treffende de exploitatie van den Pro vincialen Stoombootdienst op de Wester- Schelde aan hiet adres van de commissie van toezicht op de Provinciale Stoomboot diensten te Middelburg vóór 1 Juli a.s. kenbaar maken. Jeugdige avonturiers. Maandagmiddag omstreeks kwart over één zijn twee jongens, de 15-jarige A. de Ridder en de eveneens ongeveer 15- jarige J. Post, gestapt in de aan de Engelscbe kade te Vlissingen liggende roeiboot der Steenkolen-Handelsvereemi- ging, schrijft de „VI. Crt.". Deze jon gens zijn met deze boot naar buiten ge gaan en toen zij Maandagavond 8 uur nog niet teruggekomen waren, begon men zich zeer ongerust te maken. Er werd daarom getelefoneerd naar Breskens, Westkapelie en enkele andere kustplaatsen om te onderzoeken of men daar soms een roeiboot had gezien. Eveneens werd het loodswezen gewaarschuwd, dat een motorboot uitzond, terwijl aan passeeren- de schepen draadloos werd gevraagd of zij de vermiste jongens niet hadden zien rondzwalken. 1 Om 10.10 werd bericht ontvangen dat een roeiboot was waargenomen in de lijn N ieuwersiuisZoutelamde. Door de motorboot van het Neder- landscb loodswezen werden de jeugdige avonturiers om half elf opgehaald bij boei 8. De jongens hadden gelukkig geen letsel bekomen, doch natuurlijk wel be nauwde oogenblikken doorstaan, vooral toen de donker begon te vallen. Toen de jongens te Vlissingen aankwa men had zich een groote menigte ver zameld op de kaden, die zelfs zoo groot was dat de politie moest verzoeken de ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2, buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt: Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. MAANDAG 6 JUNI, 2e Pinkster dag, zal de Goesche Courant NIET VERSCHIJNEN. OVERZICHT. Japan en China. Volgens den correspondent van de „Daily Telegraph" te Tokio staan de voornaamste Japansche bladen gereser veerd tegenover baron Tanaka's bekend making, dat de Japansche regeering is overgegaan tot het zenden van een deel harer troepen uit Mandsjoerije naarSjan- toeng. Zelfs regeerimgsorganen geven blijk van ongerustheid over de ontvangst van het bericht bij de groote massa der Chi- nieezem, omdat het vrij zeker is, dat liet zal worden opgevat als een samenwerking met Groot-Britanmië en als een interven tie tegen de Zuidelijken tot ondersteuning van Tsjang Tso Lin, in weerwil van baron Tanaka's besliste verzekering van het tegendeel. De bladen betoogen, dat Japan op het oogenblik niet in een po sitie verkeert om zich de kosten te ver oorloven van een langdurigen oorlog, die het gevolg kan zijn van zijn optreden en waarvan Japan de spits zou moeten afbijten, terwijl het ook de kans loopt, zijn voordeelige handelspositie in China te verliezen en zeer waarschijnlijk ook betrokken zou worden in de onaange name betrekkingen tusschen Engeland en Rusland. De Japansche pers en het groot ste deel van het volk staan sympathiek tegenover het Zuiden en blijken ervan overtuigd, dat de nationalisten, nu zij zich van de „roode" extremisten hebben gezuiverd, onvermijdelijk moeten worden erkend. I In verband hiermede wijst men er op, dat indien baron Tanaka's voorstel tot een wapenstilstandsconferentie en vrede succes heeft, dit door de commercieel© en f mancieele belangen in heel het land als een meesterlijke zet zal worden begroet. Een toespraak van Coolidge. President Coolidge heeft op het natio nale kerkhof te Arlington in de buitenwij ken van de hoofdstad ter gelegenheid van den Memorial Day een toespraak gehou den over ontwapening en naleving van de wet, waaraan bijzondere beteekenis ge hecht wordt met het oog op het feit, datt de driemogendheden-conierentie over drie weken plaats heeft. Coolidge zeide: „Wij willen onze betrekkingen met de andere landen niet gejgrond zien op een samengaan van bajonetten, maar op een samengaan der geesten. Het is een vaste politiek van Hoek Koningstraat. - Magdalenastraat. Speciaal adres in: Glas, Poreelein en Aardewerk. DOOR H. COURTHS-MAHLER. Hij haalde zijn zakdoek te voorschijn en legde dien als voorloopig verband om den steeds dikker wordenden enkel. „Naar huis kunt ge in geen geval rijden! Waar denkt ge aan? Iedere be weging van het paard zal u pijn doen! Tot Riedberg zal het misschien wel gaan, als ik „Gouvernante" aan den teugel voer! In Riedberg leg ik u een behoorlijk verband aan, laathet rijtuig aanspannen en breng u dan naar huis! Pia .zuchtte diep. „Och hemel, wat een last veroorzaak o» „Vindt ge dat zoo vreeselijk vroeg Ried glimlachend. Zij knikte. „Ik vind het altijd onaangenaam, een ander moeite te geven. En door zoom kleine verstuiking is men nu zoo hulpe loos als een klein kind!" „Ja, voor u, die gewoonlijk met zoo lichte voetjes door het leven springt, is het zeker heel erg, gravinnetje! Maar een weinig geduld! Ge zult niet lang onze régeieriog met andere landen om tc gaan niet op den grondslag van geweld of dwang, maar van begrijpen en goeden wil. Wij willen vredie overal en het is onze wensch, dat dit geen vrede zal zijn, opge legd door Amerika, maar door elk land voor zich zelf gegrondvest." Die president, die verderop in deze week een vlootschouw te Ham^tonroads gaat houden, onderschatte echter niet de nood- zakelij'ltheid van voorbereid te zijn uit mili tair oogpunt. Hij bracht warme hulde aan alle dooden of levenden, die hun leven wijden of gewijd hadden aan den krijgs dienst en voegde er aan toe: „Wij kunnen evenmin buiten onze militaire krachten ais wij bui te» onze poli'iekrachten kunnen. Ter wijl wij vast overtuigd zijn, dat het prac- tiscih en mogelijk is die krachten door internationale overeenkomsten te beper ken, zoo zou het t©©stemmen in een af schaffing ervan ons eerst aan een aanval en vervolgens aan vernietiging bloot stel len." Wij moeten trotsch zijn op ons land, zoo zeidie hij verder, maar die trots moet geen aanmatiging of geringschatting tegen over andere landen insluiten. Alle volken hebben punten, waarop zij uitmunten en hebben recht op achting van andere vol ken. Ons gedrag zal geleid worden niet door den wil van de sterkste, maar in overeenstemming met de rechtvaardigheid. Uit die overwegingen streven wij naar re delijke beperking van bewapening. Wij willen het element van geweld in het in ternationaal verkeer uitschakelen en bou wen op de rede en op de wet. Dat kan in den huldigen toestand van de wereld niet meer gaan, maar moet stap voor stap ver wezenlijkt. Onze regeering heeft kort ge leden getracht volgens deze beginselen te handelen met China, Nicaragua en Mexico en door Japan en Engeland uit te noodigem tot een conferentie voor beperking van bewapening ter zee. Ofschoon de buitenlandsche betrekkin gen een steeds grooter plaats in onze aan dacht innemen, moet toch altijd de bin nenland sche zaken den voorrang hebben. Inwendig verdeelde en inwendig verzwak te naties hebben weinig prestige en invloed naar buiten en wij kunnen ook slechts een moreel© kracht in de wereld zijn voorzoover wij de moraliteit van ons eigen land grondvesten. Door den verrekijker. Een tankboot heeft in de golf van Perzië het wrak van het vliegtuig, waarmee de Engelsche vliegers Cart en Giliman trachtten een non-stop-vlucht naar Britsch-Indië te maken, opgevischt. De „Daily Express" meldt uit New- York, dat de politie op de Philippijnen een bolsjewistisch oompiot ontdekt heeft. Dit complot zou ten doel hebben gehad het marine-arsenaal in de lucht te doen vliegen. Aardappelkoopbriefjes. De vereeniging „Rechtskundig Bureau voor den Landbouw" in Zeeland heeft op hulp van anderen aangewezen zijn! Doet de voet nog veel pijn?" „Een beetje! Maar anders was de straf ook te licht geweest!" Hij snelde weg en maakte het paard los; hij bracht het bij de plek, waar Pia zat, hief haar als een kind in de hoogte en zette haar zacht en behoedzaam in het zadel. „Wat bent u sterk, mijnheer von Ried! U tilt mij op, alsof ik een veertje was en ik weeg toch honderd en tien pond!" bewonderde zij in kinderlijke onbevan genheid. Langzaam, stap voor stap leidde hij het paard den berg af, steeds zorgdra gend, den gekwetsten voet zoo min mo gelijk aan schokken bloot te stellen. Tel kens weer keek hij naar de fijne, rose teenen, die uit het verband te voorschijn kwamen. Wie had in de tamelijk grove laarzen, die het gravinnetje droeg, zulke mooie, teere voetjes kunnen^yermoeden? Nu en dan keek 'hij met een bezorgden blik naar baar op, onx te zien. of haar gezichtje nog zoo bleek en vertrokken was. En dan ging zijn blik ook over haar slanke, ontluikende vormen, Hoe anders zou zij er wel uitzien, als haar fijne le den in elegante, goedzittende damesklee- ren waren gehuldDit jonge lichaam scheen van een zeldzame klassieke schoon heid te zijnl Pia vermoedde niets van zijn gedachr ten; zij meende in stilte, dat hij wel degelijk boos op haar was, dat hij bet alleen maar niet wilde toornen. De toestand was niet bepaald aange naam voor haar. Met een zucht hief zij haar armen op, om haar rij-muts, die wat losgeraakt was steviger om haar kapsel te trekken. „Doe toch die Leelijke muts niet over uw haarl" zeide hij haastig. Zij keel; hem verwonderd aan; toen nam zij de mots af en vroeg; „Is ze zoo leelijk?" 1 „Ju. J n „Maar ze is toch nog bijna nieuw." Hij glimlachte. „En toch is ze leelijk! Ze bedekt uw haar geheel en all" „Dat moet ook juist! Ik was zoo blij, toen ik haar kreeg. Ze is zoo prac- tisoh bij het rijden en gymnastiek-doen. Ik zie er anders uit als een ragebol! Neen, boor, van mijn muts moogt ge geen kwaad zeggen!' Zij drukte haar gesmaad hoofddeksel weder zoo diep over haar vlechten, dat haar kleine, rose oortjes er nog maar juist onder-uit gluurden. Hans von Ried begreep met stille verwondering, dat hij voor de eerste maal in zijn leven een jonge dame had ontmoet, in wie geen spoor van ijdelheid te vinden was. Hij wist, welk een groote rol de ijdelheid bij de mienschon in het algemeen speelt en hij beschouwde het kleine gravinnetje als een wonder! Hij wilde haar echter haar onbevan genheid niet ontnemen en schertste: „Toch heb ik een hekel aan die muts! „Waarom dan toch?" vroeg zij ver wonderd. Hij keek lachend naar haar op. „Omdat ze mij gefopt heeft bij onze kennismaking!" Zij lachte ondanks haar pijnlijken voet. „O, omdat u mij voor een jongen hield!" „Ja, freuletjel" Maar daaraan heeft niet alleen mijn muts, maar ook mijn jongenspakje schuld Hij knikte geamuseerd. „Dat is zoo, ook het jongenspakje!" antwoordde hij. En in gedachten voegde hij eraan toe; „En de koene sprongen over de paal tjes en de sierlijke, elastische salto-mor- tales!" Maar deze gedachten bracht hij nnet in woorden! Pia vertelde glimlachend: „Gij zijt niet de eerste, die mij voor een jongen boudtOnz© Lino. z©gt dik- wijls'; Ons gravinneke is ,erg wild» net n jongske!" Hij lachte. „Zoo, zoo, wie is die Lina? „Mijn kamenier! Maar zij is niet de eenige, die dat vindt! Ook juffrouw Domemann is die meening toegedaan en zij geeft erg af op mijn jongenspakje! Dat is haar een doorn in het oog! Daar om heeft zij een rijkleed voor mij be steld. Gisteren heb ik bet eens gepro beerd, maar het zit gruwelijk ongemak kelijk! Stel u eens voor, dat ik het van daag had aangehad! Dan was ik stel lig van de tinne in de diepte gestort, want de sprong, waarmede ik mij binnen den toren wist te werpen, toen ik den bodem onder mijne voeten voelde waggelen, zou mij met dat onmogelijke rijkleed natuurlijk mislukt zijn!" „Dat kan wel waar zijn", antwoordde hij ernstiger dan tevoren, „maar met dat „onmogelijke" rijkleed aan zoudt ge die klimpartij naar de tinne niet ondernomen hebben!" Zij keek hem onderzoekend aan. „Ach, zijt gij misschien van de zelfde meening als juffrouw Dornemann? Vindt gij' ook, dat ik mijn jongenspakje niet meer dragen moet, omdat ik nu een jonge dame geworden ben?" Hij keek in haar groote, goudbruine oogen. „Het zal u wel heel veel kosten, om ervan te scheiden, denk ik!" „Ja! Heel veel! Ach, als ge zelf maar eens vrouwenkleeren moest dragen, zoudt ge dat dadelijk kunnen begrijpen! Het is, alsof de voeten bij elkaar ge bonden zijn! Men kan geen behoorlijken stap doen en nog veel minder springen en hard Loopen!" (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1927 | | pagina 1